VERDEELING VAN ARBEID DE NIEUWE PQACUTICE GEWELDIGE BATCO COUPON GRATISmftOOO- r p de rAiinAk 1 Cl D> ■Al V.U WERELD V» \J U W \J IN Ib AAN PRIJZEN De vierdaagsche ONZE HANDELSPOLITIEK W ZATERDAG 29 JULI Onze positie tegenover het buitenland Onderwijsbezuiniging Uit den diplomatieken dienst BATCO wereld COUPONS Typen van den weg De muiterij op „De Zeven Provinciën" LEEKEPREEKEN STEUN AAN AARDAPPEL TEELT In den economischen strijd moet de Regeering gewapend zijn Minister Marchant hield niet vol doende rekening met het bijzonder onderwijs Jhr. mr. O. F. A. M.'van Nispen tot Sevenaer eervol ontslagen Clysma No. 30 North State Clix Flag 10 fe Mavrides Royal Gold Dollar Pirate Bristol BELANGRIJK! ,,even zeker als de Nederlandsche Bank" Laatste dag: beter weer, vlotter gang W aterkanonnen" Zegt het met bloemen! De entree joyeuse" De typen De schrijver, die ons twee weken geleden een programma voorlegde om de crisis op te lossen heeft dit succes gehad, dat hy ons een aantal brieven van medelezers be zorgde, die ieder op hun beurt een of meerdere middelen wisten aan te geven om uit het eco nomisch moeras te geraken. Het is billijk, dat wy, na den vorigen keer een algemeene iyn, n.m. langzamen opbouw van onze maatschappy in positieven, gestadigen arbeid, in soberheid, ma tigheid en onverflauwde energie, hebben aan gegeven, nu ook de door anderen aanbevolen middelen onderzoeken. Onze eerste inzender verwerpt de plannen van werkverschaffing en werkverruiming door of met hulp van de overheid en evenzeer de pogingen, juist in dezen tyd, om den arbeider aan meer dere en betere ontwikkeling te helpen. By de bestaande overproductie is dat alles „de groot ste larie" schryft hy. 't Zyn alle afgetreden paden, waarover de leiders maar blijven door praten, omdat zy daarbij het best hun baantje kunnen behouden, meent hy. Maar de jon geren eischen daden. En die kunnen gesteld worden. Er is naar zijn meening n.m. geen gebrek aan arbeid maar aan plaats by den arbeid. En die plaats komt er ten eerste door alle vrouwen en meisjes binnen een maand uit de bedryven, kantoren en verdere instellin gen, zoowel by overheid als particulieren, te verwijderen. Wy behoeven niet te zeggen, dat wij in prin cipe met deze opvatting accoord gaan. Juist onze beschouwing over deze aangelegenheid was aanleiding tot deze gedachtenwisseling. En j.l. Zondag nog heeft de leus: „weg met de vrouwen uit fabrieken en kantoren" geklonken op de meeting der K. J. V. te 's Bosch, waar de jonge vrouwen en leidsters uit vier bisdom men byeen waren. Laten wy dus niet praten over het nut van een maatregel, waarover wy het roerend eens zyn. En ook hierover, dat het juist nu, in deze malaise, de juiste tyd is om iets recht te zetten, wat reeds lang scheef ge groeid was in onze maatschappy. Alleen: over de wyze, waarop zulk een maatregel moet worden uitgevoerd en omtrent het effect, dat er van te verwachten is, zal verschil van meening bestaan. Het snelst en het gemakkelykst zou zoo iets gaan, wanneer door middel van een wet alle vrouwelyke arbeid met uitzondering van enkele vakken (huishoudelyke diensten, verpleging, onderwys en dergelyke) werd verboden. Toch zouden wy zoo'n wet om twee redenen verkeerd achten. Ten eerste leven wy Goddank nog in een rechtsstaat, waarin over een zoo kostbaar goed als de vryheid van het individu zoo maar niet door een centrale regeering wordt beslist. Al zou een wet als hier bedoeld een goeden on dergrond hebben en in veel opzichten nuttig kunnen werken, het rechtsbewustzijn van vele duizenden zou toch ernstig geschokt worden en zulk een optreden zou allicht naar meer smaken. En van onze kostbare vrijheden zou al spoedig niet veel meer overblijven. Onder den druk der tydsomstandigheden zyn er zeer velen, die de waarde van het leven in een geordenden rechtsstaat uit het oog ver liezen. Die waarde wordt er daarom niet min der om en de gevaren van een dictatuur ze ker in een land als 't onze zyn niet gemak kelijk te overschatten. Wy volstaan voor he den met deze opmerkingen; vinden echter la ter gelegenheid hierop nog eens dieper in te gaan. Het tweede groote bezwaar van wettelyke re geling is de grove onbillykheid, die al te ge makkelijk door een uniforme behandeling zou worden begaan. Het doel zou zyn door ontslag van vrouwelyk personeel plaats te maken voor jongemannen, die op z'n tyd een gezin kunnen vormen. Iedereen echter uit zyn omgeving weet wel, dat zeer veel jonge vrouwen öf wel kostwinner zyn, öf wel op zichzelf zyn aange wezen. Maatschappelyk gesproken zou men dan ook in menig geval een mannelyken werk- looze aan werk helpen en 'n vrouwelyke steun trekker maken. De zaak, die in zichzelf goed en nuttig is, zal dan ook anders moeten wor den aangepakt en wel langs den weg van het particulier initiatief. Waarom neemt b.v. de R.K. Werkgeversvereeniging in dezen niet de leiding? Zy is een der aangewezenen. Voor het goede idee moet reclame worden gemaakt. Op onzen gezonden volksgeest is al meer met suc ces een beroep gedaan. Laat de kreet, die Zon dag j.l. in 's Bosch opklonk, worden overgeno men en in daden omgezet. De zaak moge dan niet in één maand haar beslag krygen, door vry initiatief zal zy deugdeiyker, verstandiger en effectiever worden opgelost dan met wette- ïyken dwang en uniforme regeling. Overigens stelle men zich niet voor, dat met afschaffing van vrouwelyken arbeid in fabrie ken en kantoren de werkloosheid voor een aan- merkelyk deel zal zyn verdwenen. Zeker, eeni- ge, directe verlichting zal er van te bespeuren zyn. Vooral in het leger van jonge, manneiyke werkloozen zou eenig meer perspectief komen. En dat is van onschatbare moreele beteekenis, zooals de maatregel zelf ook meer ethische, dan materieele beteekenis heeft. De voornaamste oorzaak der werkloosheid intusschen blyft, n.m. het gebrek aan werk. Hier verschillen wy met onzen eersten inzender van meening. Hy n.m. beweert, dat de crisis niet bestaat door gebrek aan arbeid, maar door gebrek aan plaats by den arbeid. Zyn meening schynt te zyn, dat. wanneer het te verrichten werk maar beter over de werkkrachten werd gedistribueerd, er van geen crisis sprake zou zijn. Hy denkt daarby ten eerste aan afschaffing van vrouwenarbeid; 2e verbod van meervoudige betaalde functies; 3e verbod van betaalden arbeid voor gepen sionneerden; éde verkorting van den arbeids dag en 5de verbod van verdere mechanisatie en rationalisatie. Over het eerste middel hebben wy nu onze meening gezegd. Biyven de vier andere. Over het tweede en derde middel kunnen wy kort zyn. De zoogenaamde cumulatie van functies is een zaak, die al heel lang de publieke aan dacht bezighoudt. Reeds jaren voordat er van een economische crisis sprake was, was de zoo genaamde opeenhooping van betaalde baantjes, vooral in openbare functies, een publieke er gernis. Uit een oogpunt nu van vermindering van de werkloosheid is hier zoo goed als niets te bereiken. De omvang toch van het getal der hierbedoelde personen moge groot schynen, om dat het meestal bekende, in het openbaar op tredende menschen betreft; dat getal is in wer kelijkheid zeer klein, gelijk onderzoekingen heb ben uitgewezen. In de practyk zou bovendien zulk een verbod, vooral voor particulieren, prac- tisch onmogelijk zyn te handhaven. Moet men een onderwyzer of een gemeente-secretaris in een kleine gemeente verbieden om in zyn vrijen tyd een verslag van een vergadering voor een dagblad te maken, of andere administratieve werkzaamheden voor een vereeniging te ver richten? Zulk een man is vaak de eenige in het dorp, die voor zoo iets in staat is. Zoo zijn er honderden gevallen in ons gecompliceerde leven, die een dergelijk verbod tot een paskwil zou den maken. En heel dikwyls zou de samenle ving door een dergelyke hindernis groote scha de lyden, omdat nu eenmaal voor belangryke functies, voor colleges, waarin adviezen van knappe mannen noodig zyn, de bekwame krach ten slechts schaarsch voorhanden zijn. Het mid del zou dan ook veel erger zyn dan de zooge naamde kwaal. Evenzoo is het gesteld met de veel gesmade „gepensionneerden met een baantje." Inder daad is het in een tyd als deze bij groote werk loosheid een maatschappelyk euvel om gepen sionneerden in dienst te nemen. Het getal der hier bedoelden is echter vergeleken by de le gioenen werkloozen zóó gering, dat een verbod van werk aan gepensionneerden kwalijk als een middel tot oplossing mag genoemd worden. Neen, de groote vragen, die inderdaad het moeilijk vraagstuk der werkloosheid beheer- schen zijn kolonisatie, scheppen van nieuwen ar beid, werkverschaffing, verkorting van arbeids- tyd en terugkeer van de rationalisatie. Over zulke dingen valt te praten en daarover praat en denkt dan ook de geheele wereld. Voorop zij gesteld, dat al deze middelen, hoe ook beschouwd, uiteindelyk niets anders dan lapmiddelen zijn. De eenige werkelijke oplos sing is de natuurlyke, n.m. vraag bij het pu bliek naar bevrediging van behoeften en koop kracht om het gevraagde te betalen. Zoolang die vraag en die koopkracht niet terugkeeren is er van een werlcelyke oplossing van het vraag stuk der werkloosheid niets te verwachten. Al wat wy in andere richting beproeven zullen lap middelen blijken te zyn. Neem bijv. de verkorting van den werkdag. Voor vandaag willen wij ons er toe bepalen een critiek hierop van den Franschen econoom prof. Allix af te drukken, ontleend aan het laatste nummer van het Nederlandsche Instituut voor Efficiency. Prof. Allix toont het onhoudbare aan van de theorie van het min of meer constante der be schikbare hoeveelheid arbeid en wyst er op, dat verkorting van den arbeidsduur een prijsver- hoogende werking tengevolge heeft, die de totale hoeveelheid arbeid zal doen verminde ren." Men zal wel de deelen kunnen verkleinen, doch als ook de koek kleiner wordt, zullen de deelen niet talryker zyn." De schrijver betoogt verder, dat door de re ceptuur van de 40-uren week de VOLLEDIGE werkloosheid van een deel der arbeidersklasse wordt omgezet in gedeeltelijke werkloosheid van geheel de arbeidersklasse. Hy vreest, dat deze realiteit niet ernstig genoeg onder het oog wordt gezien. De practische moeilykheden voor de toepassing zyn bovendien zeer groot, hetgeen ieder, die met bedryfsorganisatie te maken heeft, hem volmondig zal toegeven. In tal van bedry ven is toepassing van de 40-urenweek onmoge- lyk. Prof. Allix wyst in dit verband op de zee vaart en landbouw. Het spreekt vanzelf, dat de opsomming hiermede verre van uitgeput is. Omtrent de financieele uitkomsten van het systeem is de schryver zeer pessimistisch. Het onmiddellyk gevolg zal verhooging van den kostprys zyn, waaruit weer twee andere gevol gen zullen voortvloeien: a. de ondernemer accepteert de nieuwe ver zwaring van zijn lasten, of b. hy tracht compensatie te vinden door toe passing van nieuwe bezuinigingen of reorgani satie door betere aanwending van het mensche- lyk arbeidsvermogen en van de machinale uit rusting. In het eerste geval komt de verhooging der productiekosten neer op de noodzakelykheid van het verhoogen der verkoopspryzen. By de nadeelen hiervan behoeven wy hier niet stil te staan. Als in 'n fabriek de 40-uren week wordt inge voerd om 120 arbeiders in plaats van 100 te kunnen te werk stellen en het resultaat is ver hooging der verkoopspryzen van het vervaar digde product in zulk een mate, dat daarvan debietvermindering het gevolg is, waardoor de bezetting in de onderneming moet terugloopen tot 100 arbeiders, biyft het werkloosheidscyfer gelyk, terwyi de ondernemer aan groote ver liezen wordt blootgesteld. Prof. Allix waarschuwt, dat de 40-urige week als middel tot oplossing va nde huidige crisis slechts op één der volgende resultaten kan uitloopen: a. loonsverlaging, dus belasting voor de ar beiders; b. nieuwe financieele lasten voor de werkge vers en styging van de pryzen als de loonen gehandhaafd blyven; c. vervanging van de menschelyke arbeids kracht door machines. De 40-uren week zal (aldus ziet prof. Allix baar werking) slechts de werkloosheid, welke men wil lenigen, grooter maken, de crisis ver scherpen en de hervatting van de bedryvigheid vertragen, zoo niet verhinderen. Al behoeft men het hiermede niet in alle on- derdeelen eens te zyn, toch ligt er in deze re deneering een stevige kern van onbetwistbare waarheid. Onze lezers mediteeren er eens over tot de volgende week! HOMO SAPIENS In de jongst gehouden hoofdbestuursvergade ring van de Hollandsche My. van Landbouw heeft de heer P. S. Overwater medegedeeld, dat hii uit hoofde van zyn zeer drukken werkkring zich genoodzaakt ziet met het einde van t jaar voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur te bedanken. Volgens mededeeling omtrent deze vergadering ging het hoofdbestuur accoord met het door de akkerbouwcommissie ontworpen plan van steun- verleening aan de aardappelteelt volgens welke voor de uitvoering zullen dienen te worden ge sticht organisaties met verplicht lidmaatschap in den geest als de bestaande gewestelyke tarwe-organisaties. Deze organisaties zullen alle aardappelen overnemen en deze afzetten als consumptie aardappelen, het overschot denatureeren en zoo mogelijk voor veevoeder te zien verkoopen, een en ander via arkende aardappelhandelaren. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verleening van en kele retorsiebevoegdheden wordt het volgende ontleend: Vry algemeen achtte men het juist, aan de regeering deze gelegenheid tot het nemen van krachtige maatregelen op economisch gebied te geven. De toestand, waarin landbouw en in dustrie, als gevolg van maatregelen door het buitenland genomen, zijn komen te verkeeren, zyn zoo ernstig, dat met spoed moet kunnen worden ingegrepen. Andere leden merkten op, dat naast de Clea- ringwet ook deze wet zeer noodzakelyk moet worden geacht. In den economischen strijd, die ons wordt opgedrongen, moet de regeering zoo goed mogelyk gewapend zyn. Andere leden waren van oordeel, dat ons weinig krachtig optreden tegenover het buiten land mede oorzaak is van de uiterst moeilijke positie, waarin wy thans verkeeren. Een sterk sprekend voorbeeld, hoe onze positie is geworden, geeft het aan de Staten-Generaal ter bekrach tiging voorgelegde handelsverdrag met Duitsch- land. Onze onderhandelaars hebben feitelyk nagenoeg niets kunnen bereiken. Met deze le den spraken ook andere leden de hoop uit, dat de regeering niet alleen repressief, maar ook preventief zal weten op te treden. Men moet zich niet alleen met een wapenrusting omgorden, maar er ook, indien het noodig is, gebruik van maken. Doet men dit niet, dan wordt die wa penrusting een bespotting. In dit verband werd nog de opmerking ge maakt, dat een rede, als op 26 Juli 1.1. by de behandeling van de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van wollen en halfwollen stof fen, van tricotgoederen en van bovenkleeding in deze Kamer door den minister van Economische Zaken gehouden, allerminst geschikt moet wor den geacht om onze positie tegenover het bui tenland te versterken. Waarom de minister pu bliekelijk verklaarde, dat het gebruik maken van de clearingsmogelykheden niet veel verschil len zou van een economischen oorlog, was hun een raadsel. Van andere zyde werd hiermede instemming betuigd. Regeling der betalingen, ook onzer- zyds, moet toch niet, zoo werd betoogd, direct noodzakelyk den economischen oorlog tengevolge hebben en zeker moet dit niet door een Neder - landschen minister gesuggereerd worden. Het is nu hoog tijd, dat de regeering ingrijpt en gaar ne zal men vernemen, welke thans de plannen ten opzichte van Duitschland zyn. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp 'tot beperking van uit gaven, welke voor de openbare kassen voort vloeien uit de uitvoering der Lager Onderwys- wet 1920 wordt het volgende ontleend: Ettelyke leden achtten het een der voor naamste verdiensten van het onderhavige ont werp, dat het bedoelt uitwassen, welke de toe passing der L. O.-wet heeft doen ontstaan, zooveel mogelyk weg te nemen. Andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Huns inziens moge aanvankelijk inderdaad de L. O.-wet op al te royale wijze zijn toegepast, reeds onder het bewind van minister de Visser is daaraan een einde ge maakt, zoodat „uitwassen" niet meer voor komen. Als een der bezwaren van deze leden tegen de wetsvoordracht werd nog genoemd, dat zy onvoldoende rekent met de toeneming van het bijzonder onderwijs in vergelyking met het openbare. Door eerstgenoemde leden werd dit laatste echter betwist. Sommige leden betreurden, dat de toepas sing der ontworpen regeling slechts zal kun nen geschieden met aantasting der gemeente lijke autonomie, aan welk beginsel h. i. niet dan in uiterste noodzaak te kort mag worden gedaan. Deze noodzaak achtten zy thans niet aanwezig. Verscheidene leden betwyfelden, of de ten uitvoerlegging der voorgestelde maatregelen inderdaad bezuiniging tengevolge zou hebben. Andere leden achtten een werkelijke bespa ring slechts mogelijk op de wijze, door 's mi nisters ambtsvoorgangers aangegeven, nJ. door beperking van het aantal leerkrachten, als gevolg waarvan de bedragen, voor de salaris sen bestemd, een vermindering zullen onder gaan. By K.B. is aan jhr. mr. O. F. A. M. van Nis pen tot Sevenaer, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister by de Belgische en Luxemburgsche Hoven, op zyn verzoek eervol ontslag uit den diplomatieken dienst verleend onder dankbetuiging voor de aan H.M. en den lande bewezen belangryke diensten. Jhr. van Nispen tot Sevenaer heeft gedurende achttien jaren deel uitgemaakt van ons diplo matieke corps. Op 15 November 1915 werd hy benoemd tot H.M.'s gezant bij den H. Stoel, waar hy tot 8 Juni 1926 bleef geaccrediteerd. Daarna volgde zyn benoeming tot gezant te Weenen en sedert 1928 was hy gezant te Brussel, Voordat jhr. van Nispen tot Sevenaer geroe pen werd op te treden als gezant van het Vati- caan heeft hy van 1901 tot 1915 zitting gehad in de Tweede Kamer, van welke Kamer hy in laatstgemeld Jaar het voorzitterschap heeft be kleed. VOORWAARDEN. UITSLUITEND VOOR DEELNAME AAN DE PRIJSVRAAG. Antwoorden kunnen worden in gezonden tot en met 30 Sep tember 1933. Antwoorden, die na dezen datum binnen komen, dingen niet meer mede. De uitspraak der jury geldt als onherroepelijk en bindend. Over deze prijsvraag wordt geen correspondentie gevoerd. Onvoldoend gefrankeerde inzendingen worden gewei gerd. Bewijs van inzending kan niet als bewijs van ont vangst door ons worden aan gemerkt. Alle inzendingen wor den het eigendom van ge adresseerde en kunnen door haar naar verkiezing, al dan niet worden gepubliceerd of worden gebruikt voor reclame. Bij toevallig woordelijk gelijke inzendingen, die voor een prijs in aanmerking komen, beslist het lot. ledereen kan zooveel antwoorden inzenden als hij verkiest, mits elk antwoord vergezeld is van 5 voorzijden van één of meer verpakkingen der bovengenoemde sigaretten merken. Alle antwoorden, aldus inge zonden, dingen mede naar een der genoemde prijzen, evenwel wordt aan één adres niet meer dan één catalogus verzonden. CATALOGUS ZOO JUIST IS DE NIEUWE, ZEER VERGROOfB BATCO COUPONS-CADEAUX CATALOGUS 'verschenen. Honderdduizenden exemplaren van dit wonder» boek liggen gereed. Honderdduizenden zullen ook worden; verzonden. Gratis en franco. Ook aan UI Ziet de honderdei» prachtige cadeaux, de lage couponaantallen, de vele nieuw» 'en moderne artikelen en vergelijkt de waarde van alle an? dere cadeaux-coupons eens met die der beroemde o.a. verpakt bij de volgende bekende internationale sigaret» tenmerken van uitsluitend hooge kwaliteit: Als U óp onderstaanden bon even lïw naam ért adres leesbaar invult en aan ons inzendt, ontvangt U> den prachtigen catalogus gratis. Als U bovendien met niet meer dan 20 woorden de vraag beantwoordt» „Waarom ontvangt iedereen zoo gaarne een Batco» catalogus? en dan bovendien 5 voorzijden van de ver pakking van één of meer der bovengenoemde sigaretten* merken waarbij Batco-coupons worden verpakt, bijsluif, 'kunt U volgens o.s. voorwaarden winnen: een: Jeprijsv. f 500.-/ 2eprijsv. f250.», 3eprijs v. flOO.n of één van de vijf en twintig verdere prijzen, t.w. 3 Nederlandsche Kroon dames- of heerenrijwiel 3 cassette met Wellner-Tafelzilver 3 14-kar. gouden dames- of heerenring m. echten diamant' 3 zilveren dames- of heeren armbandhorloge 1 rolfilm klapcamera (fabrikaat Kodak) 10 rolfilm camera's (fabrikaat Kodak) 10 vulpenhouders met 14-karaats gouden pen, welke prijzen zullen worden toegekend aan inzender* van de naar het inzicht van de jury 28 beste pntwoor* den op de bovengestelde vraag. m. n Posten In gestoten enveloppe (tot 20 gr. 6 ets.) Kon ook dag erf nochtl ja rv w BA persoonlijk bezorgd worden in de bussen der Batco-toonzolen te R'dam. el Schiekade 12-14, A'dam, Nieuwe Hoogstr. 4; Den Bosch, Markt 42» w Groningen, Guidenstró; Eindhoven, Demer40; Den Haag. Wagenstr. 58. 'AAN BATCO, SCHIEKADE 12-14, ROTTERDAM. Gelieve mij gratis en franco Uw nieuwen Batco coupons-cadeau* catalogus te doen toekomen. Tevens wensch Ik mede te doen aan Uw prijsvraag en ik beantwoord hier mede Uw vraag: „Waarom ontvangt iedereen zoo gaarne een Batco cata logus?" als volgt: Iedereen ontvangt zoo gaarne een Batco catalogus omdat» e 1»leeeeeenée»O» »^tr»m *lfWG mrm m m Vry dag sluitingsdag, was een geluksdag voor de wandelaars die het beste weer van de N.B. L.O.-week troffen. De lucht was meer gedekt, er blies een bries over de wegen, welke in den ochtend door een fikschen bui schoongeplast waren. Het was nu voor goed-geoefende wandelaars een lust zich te kunnen vermeyen tn de welige waranden van de Maasvallei en na stevigen stap rust te vinden in het oude Grave, dat een traditioneel gastvry vestingstadje is gebleven met gemoedelyke bevolking. Het was wel zuur voor de negen deelnemers, die zich Vrydagmorgen om half vyf niet mon ter genoeg gevoelden om mede uit te gaan. Met de reeds eerder 159 uitgevallen deelnemers vormden zy Vrydagmorgen het getal van 168 slachtoffers van hevige hitte en gloeiende asphaltwegen. Wy mogen gerust zeggen dat de abnormaal hooge temperatuur der laatste dagen veel meer loopers verslapt heeft dan de inspanning voor den langen tippel. De meesten, die het eind niet halen, leden niet aan voeteuvels maar waren veeleer afge mat door maagkramp of hoofdpijnen als ge volg van de zengende hitte en het vele water gebruik. Als de zon in het zenith haar doordringende stralen als een „doorstralen" op de transpiree- rende lichamen beproeft, dan nadert de kwel lende dorst. Sommige zwoegers beheerschen zich dan en bedwingen hun drinkzucht, maar anderen nemen zooveel hoeveelheden water in dat de medische keuring er voor moet waarschuwen. Maar deze drankzucht blyft onoverwinnelyk en teekenen is wat een der rondborstige soldaten zei: „Meneer, by deze vierdaagsche drinken we zooveel water, dat heel Nymegen er wel in zwemmen kan Vrydag werd er heel wat minder water in genomen.... en was de physieke toestand van vele „drankzuchtigen" z.gn. „waterkanonnen", de schrik voor de verzorgers, oneindig beter dan de twee vorige dagen. Reeds vroeg in den ochtend wandelden moe ders en jonge dochters beladen met bloemen naar de Prins Hendrikkazerne en wachten er haar mannen, zoons, broers, zusters of verloof den af. Niet een deelnemer kon binnenkomen of hem of haar werd met bloemen beduidt, dat de prestaties der Vierdaagsche op juiste waarde geschat worden. Het viel op hoe de deelnemende dames, die met vijf uitvalsters, respect afgedwongen had den voor haar ferm volhouden, tot het laatste oogenblik ook eerbied hadden gevraagd voor haar waardige houding in kleeding zelfs Vrydag zagen de meesten na de vierdaagsche vermoeienis er nog coquet uit. Zy beschaamden menige nuf langs den weg. De heeren waren op 't laatst wat nonchalanter op hun wandel tenue geworden. Sommigen konden met een voudiger pak sportiever er uitgezien hebben. Over 't algemeen was de kleeding lofwaardig. Om twaalf uur waren reeds verschillende in- dividueele loopers van 30 en 40 K.M., die 's mor gens om half vyf al op stap waren gegaan, aan de controle. Tegen half één kwamen de juniores-Noren thuis, luide hun vaderlandsch lied uitgalmend en met paarse veldbloemen in het knoopsgat. Even daarna arriveerden de Noorsche militairen, die deze vier dagen één deelnemer achterlieten. Geleidelyk kwamen nu verschillende burger deelnemers en deelneemsters binnen als de Rot- terdamsche wandelclubs, Padvinders, leden van het Meisjesgilde enz. De militaire groepen, die tactisch den laatsten dag afliepen, hadden ook nu geen haast en dien den hun tyd met de noodige rustpauzen uit. De Rotterdamsche Mariniers, die beste loopers en kranigste kaerels van de Vierdaagsche, kregen met hun doelbewusten luitenant Roelof- sen een extra applaus. in den goeden zin van het woord, die iets karakteristieks aan de Vierdaagsche geven, meldden zich. De bruine 60-jarige Dinkhuizen uit 's-Hage, een der veteranen, die reeds de 15e maal er op heeft zitten, was reeds tydig thuis. Hy mag reglementair met 't oog op zyn leeftyd niet langer dan 40 K.M. loopen, maar durfde nog gerust de 55 K.M. aan. Hy mar cheert kalm 7 K.M. per uur. De Nymeegsche Italiaansche met Spaniel die vier dagen meebeent, haalde in styl de finish. Den eersten dag toen Spaniel wegholde, was onze Italiaansche zoo verstandig om onderweg les in de languitstrek te nemen van een Noor. De zgn. chronometer, een Haagsche veteraan, die zyn passen zoo afmeet dat hij zonder klok kan zeggen, hoe laat hy ergens aankomt. Velen, nemen hem als gids ook Vrijdag weer en allen arriveerden in beste conditie. Het Nymeegsch trio: vader, moeder en doch ter L„ een wonder van wandelsport, kwam weer even gelukkig keuvelend thuis als het voor vier dagen gegaan was. Kort voor aankomst had moeder het huishouden op papier nog geregeld. De genie, waarvan de kop al maar repeteerde: een, twee, drie, vier, en de staart zich steeds roerde met: jongens laat je niet opdraaien.... marcheerde kranig maar kalm. Alle soldaten die thuis kwamen demonstreerden te kunnen zingen. De politiekorpsen uit Rotterdam, 's-Hage, Tilburg, de burgerwachten uit Nijmegen, Am sterdam enz. kwamen volledig thuis. Zoo was alles in monter tempo en in biyde stemming. De vierde dag had slechts twee uitvallers ge vergd dank zy prachtige wegen, goed weder en opgewekten geest der deelnemers, die in woord en daad spotten met de „babbelende krentenwegers" die heel de week al verteld hadden dat zooveel deelnemers in de lappen mand lagen. De laatste dag leverde de prachtigste propa ganda. Het totaal-aantal uitvallers der vierdaagsche bedraagt 170. Aangezien minister Marchant verhinderd bleek te zyn, werden de prijzen uitgereikt door den commandant van het veldleger, luit-gene- raal Roëll. BATAVIA, 28 Juli. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op het Afdeelingsverslag van den Volksraad inzake de afdeeling Marine van de begrooting voor het dienstjaar 1934 wordt be vestigd dat achttien officieren strafrechtelijk zullen worden vervolgd in verband met de mui- tery aan boord van „De Zeven Provinciën". De verzameling van gegevens voor het Wit boek is nog niet beëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5