De Heiligverklaringsprocessen P KODAK™ Onze vacantie-fotowedstrijd I Van bat en bal HET ONDERZOEK DER WONDEREN HET IS NU DE TIJD ZATERDAG 29 JULI KHH wpïSM De eindbeslissing Gebruikt steeds Het toestel leeren ge bruiken Splitsen van Atomen Eerste prijs: Tweede prijs: Een valsche munter- comedie Derde prijs: Vierde prijs: Vijfde prijs: TARGET HAWK EYE WmmmmÊi 1 mM ^an de wasch Uiterst zorgvuldige bestudeering door de Congregatie der Riten Drie perioden van onderzoek IliPPift Langs de vaart Een mager programma Programma voor Zondag MODEL R Een „Kodak" is nog altijd de aristo craat onder de camera's en met de introductie van de nieuwe modellen kan men nu een „Kodak" koopen tegen dezelfde prijzen als die van gewone rolfilmcamera's. De „Kodak"- Six-20 is de modernste, meest elegante en daarenboven de kleinste rolfilm- camera voor foto's 6X9 cM. De „Kodak" Six-20 met haar sierlijke lijn, fijne optiek en modernen sluiter is een camera om trotsch op te zijn, die foto's maakt, waar U ook trotsch op kunt zijn. De nieuwe modellen Six-20 en Six-16 zijn te zien en verkrijgbaar bij eiken vooraanstaanden „Kodak" -handelaar AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM BOEKBESPREKING Er is echter een groot verschil tus- schen „knippen" en „foto graf eeren" Zondagsrust' Zou het al gaan?" ;A. -jj Tijdens het H. Jaar zijn reeds verschil lende personen Heiligverklaard en vóór deze zegenrijke periode ten einde is zul len nog verschillende processen hun beslag krijgen door een plechtige Hei ligverklaring. In verband hiermede is het zeer belangrijk te weten met welke omzichtigheid de H. Kerk hierbij te werk gaat, hetgeen ons in onderstaand artikel duidelijk wordt uiteengezet, Alvorens tot de heilig- of zaligverklaring van dienaren Gods over te gaan, wacht de H. Kerk totdat God door wonderen de conclusies van het nauwkeurig onderzoek be treffende hun deugden heeft willen bevestigen. Behalve in het geval wanneer is komen vast te staan, dat iemand den marteldood heeft onder gaan omwille van het geloof, worden in alle an dere gevallen voor de zaligverklaring en ook voor de heiligverklaring tenminste twee won deren als een noodzakelijke vereischte gesteld voor de eindbeslissing. Hoe worden deze mirakelen door de Congre gatie der Riten onderzocht? Men kan daarbij drie perioden onderschei- j den: twee tijdperken van voorbereiding op de plaats waar het wonder is geschied, vervolgens het onderzoek te Rome en tenslotte de beslis sing. Het eerste stadium: De bisschop van het diocees waar de buitengewone genezing, welke onderzocht moet worden, heeft plaats gehad stelt, hetzij op eigen gezag (gewoon proces), het zij in opdracht van den H. Stoel (apostolisch proces) een kerkelijke rechtbank in, die de noo- dige getuigenissen moet verzamelen om het fei telijk gebeuren van het wonder vast te stellen. Onder deze getuigenissen, die onder eede wor den afgelegd, zijn er natuurlijk twee die een zeer voorname plaats innemen: de verklaring van degene, die wonderdadig genezen werd en de getuigenis der geneesheeren, die den patiënt behandeld hebben. Over den loop der ziekte, over de omstandig heden waaronder de genezing optrad en over het inroepen van de hulp van den Dienaar Gods, zal gewoonlijk alleen de zieke bepaalde belangrijke, soms beslissende bijzonderheden kunnen verstrekken, ofschoon de Kerk zich blijkbaar nooit tevreden stelt met een enkel voudige getuigenis, waarin verbeelding of over drijving gemakkelijk vrij spel kunnen hebben. De kerkelijke rechtbank is verplicht de be handelende geneesheeren, vooral dengene, die den zieke verzorgde vóór en op het tijdstip der genezing, te hooren: zij hebben soms het ge- heele verloop der kwaal gedurende jaren kun nen volgen en zich zoodoende een meening kunnen vormen, waarmee de rechters voorna melijk rekening zullen houden; toch vraagt men minder naar de opinie dezer doctoren dan naar de nauwkeurige feitelijke waarnemingen van de ziektesymptonen en genezingsverschijnselen, die door hen werden geconstateerd. Soms gebeurt het, dat de geneesheeren een Uitvlucht zoeken, ofwel omdat zij ongeloovig zijn, of omdat het menschelijk opzicht hen weerhoudt, ofwel bepalen zij zich tot zulke vage verklaringen, dat zij de verdere discussies zeer bemoeilijken. Somtijds leggen echter niet-ka- tholieke doctoren zonder dralen een beslissende getuigenis af. Zoo werd b.v. voor de Zaligver klaring van Moeder Pelletier een wonder be handeld, n.l. de genezing van maagkanker, die bij Marie-Madeleine Hodges in 1913 in Memphis (Ver. Staten) had plaats gehad. De twee be handelende geneesheeren waren Israëlieten Voor dc rechtbank geroepen van het diocees van Neshville, legden zij den eed af op het Oude Testament en verklaarden zij, dat ook zij zelf het wonderbaar karakter der genezing moesten erkennen. aak heeft de geneesheer den zieke opnieuw kunnen onderzoeken na de genezing en zijn ge tuigenis zal dan des te waardevoller zijn. Maar zelfs in de meest gunstige gevallen stelt zich de Kerk niet tevreden met dit getuigenis: de dio cesane rechtbank moet altijd twee andere ge neesheeren aanwijzen als deskundigen, die de zaak moeten onderzoeken en onder eede ver klaren, hoe zij de zieke hebben aangetroffen. Vaak zal dit eerste onderzoek nog gevolgd wor den door een tweede consult om te kunnen constateeren of de genezing van blijvenden aard is. Behalve de zieke en de geneesheeren wor den -Jsnog gehoord al degenen uit de omgeving, die omtrent de feiten, die zich hebben afge speeld, eenige waardevolle getuigenis kunnen afleggen. Als al deze verklaringen bijeenverzameld en aangevuld zijn met documenten, zooals tempe- ratuurkaarten en doktersvoorschriften, is het Apostolisch Proces beëindigd. Het kan in Rome worden voorgedragen, waar de tweede periode een aanvang kan nemen. Is daar eenmaal vastgesteld, dat alles regel matig is onderzocht, dan worden de getuigenis sen en documenten overgeschreven, zoo noodig vertaald, gerangschikt en gedrukt, alles onder toezicht van de Congregatie der Riten. Deze wijst dan twee dokters aan, die de getuigenis- Ben en documenten zullen moeten bestudeeren en vervolgens schr'ftel'ik hun rapport uitbren gen over de ziekte zelf en over de mogelijkheden of bedoelde kwaal op natuurlijke wijze voor genezing vatbaar was, de omstandigheden, waaronder de genezing plaats had, om tenslotte te besluiten of het geval al dan niet te verkla ren is door het spel der natuurlijke krachten. Onafhankelijk van elkaar moeten de twee des kundigen hun onderzoek afzonderlijk doen om van beiden een onafhankelijk oordeel te ver krijgen: later zal men hen, indien dat noodig is, vragen om samen het geval te bespreken (ook met den derden deskundige, waarover aan stonds), om de afwijkingen in hun conclusies na te gaan: hun eerste advies moet alleen htm persoonlijke overtuiging uitdrukken. Naar aanleiding van deze rapporten der des kundigen (periti) stelt de promotor een reeks aanmerkingen op (animadversionës), waarin hij alle opwerpingen te berde brengt, die tegen de echtheid van het wonder kunnen worden gedaan. Op deze aanmerkingen volgt het uit voerig antwoord van den advocaat. Deze aan merkingen en antwoorden worden gedrukt en aan de acten van het proces toegevoegd en de „poeitio" is dan volledig: men brengt ze ter kennis van de Kardinalen, ambtenaren en con- sulatoren van de Congregatie en alles is gereed voor het begin van de laatste periode, de be slissende phase der procedure. Een eerste onderzoek der wonderen heeft plaats bij den Kardinaal-verslaggever: de pre laten en consultoren van de Congregatie (in het algemeen zijn er 20 tot 25 aanwezig) doen voorlezing van hun votum (hun meening), die zij hebben gevormd na bestudeering van alle stukken. Door deze vota, welke eindigen met een bevestiging, ontkenning of uiting van twij fel betreffende ieder mirakel en de waarde daarvan voor de aanhangige zaak, wordt het voor en tegen aan het licht gebracht. Heel de zaak wordt weer opnieuw onderzocht door me dische deskundigen, de „peritior" die nog bekwamer moet zijn gewoonlijk een profes sor, wiens oordeel vaak beslissend is over het lot der procedure. Dan komt de advocaat weer aan het woord om zijn conclusies te nemen. De tweede discussie heeft plaats in het Vati- caan, in de tegenwoordigheid van de Kardina len van de Congregatie der Riten: wederom geven de consultoren blijk van hun meening; daarna beraadslagen de Kardinalen afzonder lijk en beslissen of de zaak voldoende opgehel derd is om aan Z. H. den Paus te kunnen wor den voorgelegd. Als deze beslissing gunstig uit valt, zet de promotor in het kort uiteen hoe de stand van zaken is na de tweede discussie, waarna de advocaat de laatste moeilijkheden oplost. Dan is alles gereed voor het laatste on derzoek, dat in de Congregatie zal plaats heb ben in tegenwoordigheid van den Paus zelf. De Consultoren en Kardinalen geven achtereen volgens aan Z. H. hun definitief oordeel te ken nen, dat ditmaal ofwel ontkennend ofwel be vestigend moet luiden. Daarna wacht de Paus nog enkele dagen, die Z. H. in overweging en gebed doorbrengt en deelt vervolgens Zijn be slissing mede: indien deze gunstig is, wordt het decreet opgesteld en plechtig afgekondigd in het bijzijn van den Paus in de zaal van het Consistorie. Dat is dus de gang van zaken bij een Heilig verklaringsproces. Het gaat dus èn over het feit der genezing èn over de vraag, waaraan deze moet worden toegeschreven. Het zal vooral moeilijk zijn als de ziekte niet volstrekt onge- neeselijk. was, maar het wonderbare der gene zing in de omstandigheden ligt, welke vaak niet meer zijn na te gaan. In andere gevallen zal het twijfelachtig zijn of het wonder wei aan den dienaar Gods in kwestie kan worden toe geschreven, omdat er meerdere Heiligen wer den aangeroepen. Het resultaat der discussies zal dus soms ne gatief zijn en zelfs komen er verschillende ge nezingen niet eens voor bespreking in aanmer king, als zij toch geen kans hebben om te wor den aangenomen. In alle instanties kunnen zij worden afgewezen en ook de Paus zelf kan ze nog onvoldoende bewezen achten. Men kent de anecdote van den Protestant, die zich beklaagde over het gemak, waarmee de Katholieke Kerk de mirakelen aannam voor heiligverklaringen: een vriend gaf hem toen het dossier in handen over een van die wonderen: nadat hij de documenten bestudeerd had, kwam hij terug en zeide: „Als alle wonderen zoo goed bewezen waren als dit mirakel, zou er niets op te zeggen vallen." „Welnu!" kreeg hij ten antwoord, „juist dit mirakel werd als onvol doende bewezen, van de rol gevoerd." Men moet er zich over verheugen, dat de kerk zoo streng is, want is juist deze strengheid bij het toekennen van eeretitels niet de beste manier om deze dienaren Gods te verheerlij ken? Dr. DE GUIBERT S.J. (Nadruk verboden.) Tengevolge van den wedstrijd, welken t Ne- derl. Elftal Zaterdag en Zondag te Amsterdam tegen Harrow Wanderers speelt, is t program ma zeer beknopt. Het vermeldt slechts een twee tal wedstrijden voor de eerste klasse, waarvan V. O. C.H. C. C. 2 vermoedelijk nog woxdt uitgesteld. Blijft dus over het plaatselijk treffen tus- schen Rood en Wit en Haarlem. Het is wel eigenaardig dat Haarlem tot op neden meer punten behaalde dan Rood en Wit, hoewel de Spanjaardslaanclub toch zeker met minder is dan haar tegenstanders uit het Noorden. De eerste krachtmeting vindt morgen plaats. Wij geven Rood en Wit met zijn zooveel ster ker batting-team de beste kansen. Momenteel is de positie van Rood en Wit nog niet geheel safe. Dit zal wel het geval zijn, wanneer Zondag van Haarlem wordt gewonnen. In Overgang A vinden wij geen enkele ont moeting vastgesteld. Terloops zij hier opgemerkt dat V. V. V. hier vrij zeker van het kampioen schap is, gezien de Amsterdammers er vorige week in zijn geslaagd hun concurrenten een in ningsnederlaag toe te brengen. In de andere af deeling gaat de titel ongetwij feld naar Schiedam. Hermes D. V. S. won Zon dag voor de vijfde maal met innings. Ditmaal werd Rood en Wit II de dupe. De Spanjaards- laanreserves mogen nu morgen naar Schiedam en zullen wel ter dege op moeten passen, willen zü niet wederom een verliespunt op hun credit zijde zien geschreven. Ajax L. en H. B. S. komen te Leiden in actie. Ongetwijfeld zullen de vrij sterke H. B. S.'ers hier over hun Leidsche tegenstrevers zegevie ren. le klasse V. O. C.—H. C. C. 2 R. en W.Haarlem. Overgang B Ajax—H. B. S. H. D. V. S.—R. en W. 2 2 A tr. V. V.—Haarlem 2 Olympia—Kampong. «KODAK» SIX-70 MODEL I MODEL S DOUBLET-LENS f25.- KA. 6.3 f37.50 KA 6.3 *30— KA 4j 145.— Hef Model S fs uitgerust met een zelfontspanner en is ook verkrijg baar me» «CompurM-Slu<ter en andere lenzen. Vondel: Gebroeders. Met inlei ding en aanteekeningen van Dr. C. Catharina van de Graft. Uitgave van J. Mousses, Pur merend. (Prijs f 1.50). De zeer kundige medewerkster aan de groote Vondel-uitgave van de Wereld bibliotheek, mej. dr. Van de Graft, heeft met deze keurig verzorgde tekstuitgave van Vondels meest Sophokleaansche spel een mooi stuk werk geleverd. De tekst is die van de eerste uitgave in 1640, maar in hedendaagsche spelling overgebracht, met gewetensvolle inachtneming echter der eischen van den versklank. Een zeer lezenswaardige inleiding beschrijft het karakter van het stuk en wat er vastzit aan den door den dichter gekozen vorm en bouw. Het is met zijn omslag in twee kleuren en royalen druk, een fraai boekje geworden, dat aangenaam afsteekt bij de meeste schooluitga ven van Vondel. De stroom blijft aanhouden. Bij iederen posi komen ze bij tientallen gelijk binnen, de foto's van onze, ondanks zomersche warmte, strijd lustige amateurs. Bij den overvloed van zonlicht moet het nu zelfs voor den bezitter van het meest primi tieve toestel een peulschilletje zijn een goede foto te maken. Vele amateurs blijken echter nog niet volkomen met hun toestel vertrouwd, althans wordt b.v. nog te weinig gebruik ge maakt van het diafragma ter verkrijging van de noodige randscherpte. Nu we den geheelen voorraad foto grafieën eens overzien, is gebleken, dat nog zooveel amateurs gelooven, dat het fotografee ren alleen bestaat tin het „klaar? knippen! af!'" Hiermede doelen we niet zoozeer op het feift dat de meeste amateurs hun foto's door een ander verder laten afwerken, maar meer op het gebrek aan kunstzinnig gevoel, dat zeker bij het maken van een foto een groote rol moet spelen. Wat geldt voor een schilderij, om eens een voorbeeld te noemen, is ook in zekere mate van toepassing op een foto, die toch aller eerst moet voldoen aan de eenvoudigste eischen van ruimte- en lichtverdeeling. Het gaat natuurlijk moeilijk aan In deze rubriek een volledige technische uiteenzetting te geven over de „kunst" van het fotografeeren, Professor Sokoloff heeft te Moskou een rede gehouden, waarin hij een door hem uitgevonden methode om atomen te splitsen uiteenzette. Zijn methode is gebaseerd op een chemische analyse van de gesplitste stoom-deelen. Professor Sokoloff, en zijn assistent Gure- witsch hebben een apparaat geconstrueerd waarin zij de elementen, waarin het atoom na splitsing door middel van alpha-beta- en gam ma-stralen uiteen is gevallen, worden opge vangen. Langs chemischen weg wordt dan qualitatief en quantitatief gehalte van deze elementen vastgesteld. In wetenschappelijke Sovjet-kringen vestigt men er de aandacht op dat de uitvinding van professor Sokoloff de eerste stap op dezen weg is, de meest eminente Sovjet-geleerden gaan thans aan den arbeid om deze methode te ver volmaken. De schitterende nieuwe Kodak Six-20, De meest moderne, meest elegante en tevens de kleinste rolfilmcamera voor foto's 6x9, TER WAARDE VAN VIJFENZEVENTIG GULDEN. Een fraaie Zak-Kodak no. 1, licht en elegant, geheel van metaal vervaar digd, in compursluiter 6x9. met uit stekende anastigmatische lens TER WAARDE VAN ZESTIG GULDEN. 99 de kunst van het werken met licht, maar toch mag o.i. een enkele opmerking in die richting niet achterwege blijven. Met een weinig studie kan men het reeds vrij spoedig een heel eind brengen, maar dan zal men spoedig wat moe ten afwijken van de gewoonte om voor ieder verzoek: „zet mij er ook nu eens op", direct klaar te staan. Een der mooiste liefhebberijen wordt dan spoedig een verveling, zoodat de amateur nog den lust mist tot verderen, emstigen arbeid. De conclusie luidt dus; „niet knippen, maar fotografeeren". Wij wenschen alle deelnemers met dit mooie weer goed succes. Voor hen, die het nog niet wisten, volgen hieronder nog eens De voorwaarden 1. Deelnemers moeten abonné zijn van ons blad. 2. Alleen amatenr-fotografen kunnen mede dingen naar de prijzen; beroepsfotografen zijn jitgesloten. 3. Door inzending staat men ons het repro ductierecht van de foto af. 4. Inzenders onderwerpen zich zonder voor behoud aan de beslissing van de Redactie. 5. Over de inzendingen kan geen correspon dentie worden gevoerd, afdrukken niet worden teruggezonden. 6. Op de enveloppe schrijve men naast het dres de vermelding: „Foto-vacantie-prijs-vraag" terwijl aan de achterzijde van de foto naam, straat en woon- i plaats duidelijk moeten zijn geschreven. I Het volgende voorval moet werkelijk in een klein stadje niet zoo ver van Parijs zijn gebeurd. Men verraste een valschen munter bi) zijn ar beid. Hij werd gearresteerd en de valsche bank noten werden in beslag genomen en aan den burgemeester overhandigd, die ze zoo snel mo gelijk naar Parijs moest zenden. Twee dagen later belde de politie in Parijs den burgemeester op en vroeg wat er toch met de banknoten was gebeurd. „Ik heb de tien bankbiljetten ieder van duizend francs onmiddellijk naar Parijs gezonden," was het antwoord. „Ja, maar hoe?" luidde de tegenvraag. „Na tuurlijk per postwissel." Kodak No. 1, serie 3. Solide uitvoering, prima leerbekleeding, anastigm. lens, 'n prima toestel, formaat 6x9 c.M., TER WAARDE VAN VEERTIG GUL DEN. 1 Kodak Six 16. De allernieuwste Kodak, form. 6Kxll. anastigm. lens, belichtingsopgave op den sluiter, het meest compacte toestel in dat for maat, TER WAARDE VAN ZEVENEN DERTIG GULDEN 50 ets. 1 Kodak Junior, uitspringmodel, met anastigm. lens, formaat 6x9; handig, makkelijk zakformaat, TER WAARDE VAN TWEEENTWINTIG GULDEN 50 CTS. En verder niet minder dan vijftig troostprijzen. •n Prima Kodak doosvorm-camera. formaat 6x9, beschermde lens, TER WAARDE VAN ZES GULDEN. 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9