Als het gouden kalf verdronken is Explosieramp te Bruenn Het nieuws van heden de barometer DE TIEN GEBODEN VAN ROOSEVELT rrTl' Het Heilig Jaar Bombardement in Britsch-Indië -f* VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18441 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een grondwet voor den arbeid HET COLOSSEUM Het Weer Met enkele maanden verlengd? tiet colosseum te Rome, dat op eenige plaatsen dreigde in te stortenwordt thans gerestaureerd. Communistische cellen- bouw Vier lijken geborgen, talrijke ge wonden; nog vijf personen vermist Relaas van een oog getuige DE STICHTING DER BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT In het Roergebied Balbo waagt den sprong nog niet Vier en twintig vliegers blijven op New-Foundland achter Vierduizend menschen verdronken Bij overstroomingen in China Wandelpieren in brand Geheimzinnige branden in Engelsche badplaatsen Radio-rede van Schacht Een ex-communicatie Van een Straatsburgsch professor Sandra Ravel en een legende Wegens niet-uitlevering van agitatoren DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hitte- en koudegolf in Amerika Veertig dooden Gandhi gearresteerd LV.V.-Congres te Brussel Kupers dringt aan op krachtige actie tegen fascisme en communisme Sir John in Rio Kalme nacht te Berlijn Her riot over zijn reis naar Moskou „Frankrijk moet aan zijn toekomst denken" ZWAAR WEER IN ENGELAND E HAARLEMSCHE COURANT Nu het aanbeden Gouden Kalf verdronken is, tracht Amerika's president, bijgestaan door een trust van gedeeltelijk profes sorale hersenen, op alle mogelijke en misschien ook onmogelijke manieren den zwaren crisisput te dempen. Hij gaat daarbij op een vaak won derlijke wijze te werk. Op een zóó wonderlijke wijze, dat het voor een groot deel van Europa niet doenlijk is zijn experimenten te volgen. Na de mislukking van de Conferentie zeiden de Amerikanen, dat eerst de mogendheden orde op eigen zaken dienden te stellen, alvorens met succes onderlinge overeenkomsten te kunnen treffen. Dit was volkomen juist, want de wan orde in Amerika, waar de heiligverklaarde dollar zijn gouden, aureool verloor en van zijn voetstuk rolde, maakte alle verdere besprekingen nutteloos. De binnenlandsche economische toe stand der Vereenigde Staten was, volgens Roo sevelt's inzicht, niet van dien aard, dat een stabiliseering van den dollar mogelijk of wen- schelijk kon genoemd worden- Uiteindelijk wil hij die stabiliseering wel bereiken, maar vóór het zoo ver komt, wil hij zijn program van zeven verschillende experimenten afwerken. Op het oogenblik tracht hij voor verschillende beroepen en bedrijven arbeidseodes door te voeren, waar bij hoogere minimumloonen en een verminder de maximum-werktijd moeten worden inge steld. Voor de kleinere bedrijven zal het niet gemakkelijk zijn aan deze twee eischen te vol doen, zonder zichzelf te ruïneeren. De nationale fabrikantenbond staat dan ook uiterst gereser veerd tegenover de „Industrial Recovery Act" en schijnt niet gebiologeerd te worden door de eer eventueel een speldje te mogen dragen, waarop vermeld staat, dat men Roosevelt's zin heeft gedaan. Het is typisch voor de psychologie van het Amerikaansche volk, dat Roosevelt met eere-speldjes werkt om het aan te sporen zijn adviezen te volgen. In Arabië past koning Ibn Soead een soortgelijk middel toe om de schat kist te vullen, nJ. door iederen Arabier die een zeker bedrag in de schatkist stort een titel toe te kennen, welke overeenkomstig de grootte der vrijwillige bijdragen varieert van „patriot" tot „super-patriot". Veel merkwaardiger in psycho logisch opzicht zijn echter de tien geboden, wel ke Franklin D. Roosevelt thans heeft afgekon digd. Van de naleving van deze tien geboden verwacht hij het herstel der wereld. Deze tien geboden getuigen van een ge weldige verandering dn de mentaliteit der Amerikanen, die in de gouden dagen van weleer geen ander levensdoel schenen te hebben dan „to make money". Het eerste ge bod luidt: Gij zult niet boven uw middelen leven. Klinkt dit gebod voor de tienduizenden werkloazen, die geen middelen hebben, als een invitatie om te sterven? Het tweede gebod komt echter deze stakkers te hulp door te decretee- ren: Gij zult niet het vertrouwen in u zelf ver liezen. Dit tweede gebod wordt door Roosevelt zelf voorbeeldig gevolgd. Het derde gebod klinkt als een doodsklok voor het Amerikaansche mammonisme. Gij zult den Mammon niet tot uw God maken. Roosevelt voegt daar bovendien nog aan toe: Evenmin zult gij echter het mone taire systeem negeeren, opdat het u niet ver- nietige. In den mond van hem, die het mone taire systeem van de goudlanden negeerde, doet deze clausule aan als een verbazingwekkende en daarom waarschijnlijk onbewuste zelfver- oordeeling. Het vierde gebod erkent stabilisatie als einddoel van de prijsverhooging. Het vijfde verbiedt de aanbidding van 't Gouden Kalf, dat tot een dienstbare melkkoe voor de menschheid moet worden gemaakt. Het zesde wordt gemak kelijker afgekondigd dan nageleefd. Immers het luidt: Gij zult de werkloosheid van uw volk niet laten voortbestaan. Het zevende is niet minder naïef: Gij zult niet verzuimen uw zaak goed te besturen, uw industrie te rationaliseeren en omhoog te werken. Het goed besturen van een zaak, is echter maar al te vaak een al te sub jectief begrip en rationalisatie door middel van machinale verbeteringen heeft veel werkloos heid tot gevolg gehad. Met zijn achtste gebod begeeft Roosevelt zich al op heel glad ys, want, indien het niet geoorloofd is de paradox van armoede te midden van welvaart te laten voort bestaan, is het zeker niet geoorloofd bij afwe zigheid van welvaart de armoede nog te ver- grooten door de waarde van den dollar te ver minderen. Het negende gebod pleit voor huise lijke zuinigheid en tegen financieel kluizenaars schap. Hoe het grootsche werkverschaffingsplan tot het uitvoeren van openbare werken met het begrip van staatshuiselijke zuinigheid te veree nigen is, zal wel niemand anders dan Roosevelt zelf weten. Het laatste gebod is wellicht het meest vermakelijke: Gij zult uw problemen niet overschatten, doch evenmin te klein ach ten. Op de Londensche conferentie heeft de Amerikaansche delegatie de Europeesche pro blemen zeker niet overschat, terwijl zij de eigen problemen stellig niet te klein heeft geacht. Roosevelt's tien geboden zijn klaarblijkelijk hoofdzakelijk voor binnenlandsch gebruik be stemd. Wij hopen voor hem, dat hij niet evenals Mozes zijn steenen tafelen in verontwaardiging zal moeten stuk gooien, omdat zijn volk er zich niet aan wenscht te houden. Het Gouden Kalf is wel verdronken, maar als de crisisput is ge dempt, zou het wel weer eens fascineerender dan ooit te voorschijn kunnen komen. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Terwijl het Jubeljaar volgens de oorspronke lijke afkondiging op Paasch-Maandag 2 April 1934 zou moeten eindigen, begint nu reeds de waarschijnlijkheid te groeien, dat het met en kele maanden zal worden verlengd. Aanleiding tot die verwachting geeft in de eerste plaats het groote aantal zalig- en heilig verklaringen, die in het aanstaande voorjaar, binnen de grenzen van het Heilig Jaar, zullen moeten plaats hebben. De processen voor de Ritencongregatie schrijden elke week voor waarts en er valt minstens met een zeven- of achttal plechtigheden te rekenen. Alleen de heiligverklaring van Bernadette Soubirous zal waarschijnlijk niet in het voorjaar, maar op het feest der Onbevlekte Ontvangenis op 8 December as. plaats vinden. Maakt dit programma reeds een verlenging van Paschen tot Pinksteren nuttig, men her innert zich bovendien, dat Z. H. de Paus zelf by de aankondiging van het Jubeljaar gewag maakte van de historische waarschijnlijkheid, die voor het jaar 34 in plaats van 33 onzer tijdsrekening als het sterfjaar van den Verlos ser spreekt, en juist daarom dan ook het Ju beljaar tot in 1934 liet voortduren. Een verlen ging vindt dus ook daarin steun. Tenslotte doet de overgroote toevloed van pelgrims voorzien, dat de pelgrimstochten ook in het aanstaande voorjaar het meest ge schikte reisseizoen nog talrijk zullen wezen. De verwachting, dat op al deze gronden de duur van het Jubeljaar met eenige maanden zal verlengd worden, zooals dat van 1929 met zes maanden werd verlengd, heeft dus een aan zienlijke waarschijnlijkheid, al is van eenige zekerheid ten deze nog geen sprake. Verwachting: Krachtige tot EE S matigen, tijdelijk verder afnemende Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken EE EE of Zuidelijke wind, afwisselende bewol- EE EE king, weinig of geen regen, iets wanner overdag. EE =j Hoogste stand: 772.8 te Valentia. Laagste stand: 752.7 te Lavanshuk. Zon op 5.21, onder 8.51. Licht op 9.21. Volle Maam 5 Augustus 1 STORMWAAK SCHUWING S DIENST g H Geseind van De Bilt 1 Augustus 9.20 uur EE aan alle posten „Wordt verwacht storm EE EE uit het Noordwesten". BRUENN, 31 Juli (W.B.) Vanmorgen heeft in het hotel „Europa" alhier een groote ont ploffing plaats gehad, die in de geheele stad te hooren was. Zestig meter hooge vlammen sloegen uit het gebouw en onder donderend geraas stortte een der gevels van het hoekhuis op de straat neer. BRUENN, 31 Juli. Over de ontploffingscata strofe te Bruenn worden nog de volgende bij zonderheden gemeld: De plaats van de ramp biedt een troosteioozen aanblik. De uitwerking van de ontploffing was zoo hevig, dat in de huizen op eenigen afstand gelegen niet alleen de ruiten sprongen en de kozijnen naar buiten werden geslagen, maar ook de muren van boven tot beneden scheurden Een dienstmeisje, dat op ongeveer 500 meter afstand van het verwoeste huis ramen lapte, werd op straat geslingerd en bleef dood op het plaveisel liggen. Het reddingswerk door politie, brandweer en militairen, werd zeer belemmerd door het groote gevaer voor instortingen. Het aantal slachtoffers kan nog steeds niet met zekerheid worden bepaald. Tot nu toe zijn vier lijken geborgen, terwijl 11 zwaargewonden naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Verder werden 43 lichtgewonden, waaronder 11 brand weerlieden, behandeld. Van 5 personen, die kort vóór de explosie zich bij het hotel bevonden, is geen spoor ont dekt. Men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Een ooggetuige deelt mede: Als eerste werd de vrouw van den hoteleigenaar met lichte kwetsuren uit de puinhoopen gered. Van minuut tot minuut groeide de paniek bij het te voor schijn brengen van verminkte lichaamsdeelen. Onder onbeschrijfelijke opwinding werden ach tereenvolgens een vrouwenhoofd, een vrouwen- arm en het lijk van een arbeider geborgen. Op grond van het onderzoek wordt medegedeeld, dat de explosie, die volgens de deskundigen door ecrasiet is veroorzaakt, heeft plaats gehad in hotelkamer 7, waarin sedert gisterenavond de technische ambtenaar Adolf Bauer uit Maehrisch Ostrau met zijn echtgenoote en een kind woon de. Uit Maehrich Ostrau wordt echter gemeld, dat daar een Adolf Bauer niet bekend is. Blijk baar is deze naam dus gefingeerd. BRUENN, 31 Juli. (V. D.) De geheimzinnige ontploffing in hotel „Europa" schijnt thans te zijn opgehelderd. Men acht het buiten twijfel, dat een liefdesdrama hier in het spel is. Een vrouw heeft n.l. ter kennis van de politie ge bracht dat haar 23-jarige dochter Irma Zwie- selbauer, met haar 8 weken oud zijnde kind, verdwenen is. Het meisje stond in relatie met den 31-jarigen „Bau-assistent" Knop. te wiens huize kon worden vastgesteld, dat hij terzelfder- tijd als Irma Zwieselbauer weggegaan was. Het handschrift van den z.g. Adolf Bauer in het vreemdelingenboek van het hotel komt overeen met dat van Knop. Verder heeft men vastgesteld, dat Knop in den laatsten tijd tee kenen van zwaarmoedigheid vertoonde. RECKLINGHAUSEN, 31 Juli. Een uitgebreid onderzoek van de politie te Recklinghausen heeft aan het licht gebracht, dat tot nu toe onbekende communistische leiders van Berlijn uit nebben getracht, de leden der vroegere K.P.D. te ver eenigen in een nieuwe geheime organisatie der revolutionnaire vakvereenigings-oppositie in het geheele rijk. De rijksleiding was er vooral op uit, de actie der oppositie, die door de arrestatie der leiders tot staan was gekomen, 'weder te doen herleven. In Gelsenkirchen zijn drie roode functionarissen gearresteerd. De politie was op de hoogte gebracht van een samenkomst der leiders uit het Roergebied in een bosch bij Kar nap en heeft de deelnemers met de hulp van SS- en SA-leden gearresteerd. Zimmerpfennig, de nieuwe organisatieleider voor het Roergebied, kon eveneens in hechtenis worden genomen. Verder zijn 15 functionarissen uit Essen, Dort mund, Gelsenkrichen, Duisburg, Gladbeck enz. gearresteerd. Een groote hoeveelheid materiaal werd door de politie in beslag genomen. De or ganisatie was zoo ingericht, dat de eene func- tionnaris den anderen niet kende. Volgens de bekentenis der gearresteerden was het hoofd doel de ondermijning der NSDAP, welke met alle middelen werd nagestreefd. In het geheele rijk zou een grootscheepsche propaganda worden gevoerd. Te Dortmund is reeds een agent-pro- ivocateur gearresteerd. SHOAL HARBOUR, 31 Juli. (V.D.) Gene raal Balbo heeft den start van het Italiaansche eskader opnieuw uitgesteld, daar de weerbe richten nog steeds niet gunstig luiden. Hij heeft verder besloten van ieder toestel één vlieger op New-Foundland achter te laten, om de machines zoo licht mogelijk te maken, mede in verband met het feit, dat voor den tocht over den oceaan de benzinetanks geheel zullen worden gevuld. Alle onnoodige voorwer pen zullen eveneens worden achtergelaten. Gezicht in de aula van de Berlijnsche Universiteit, welke ter nagedachtenis van haar stichter, Koning Frederik Wilhelm III, een groote plechtigheid organiseerde. De deelnemers tijdens het zingen van het Horst-Wessel-lied, waarmede de her denking van de in den oorlog gevallen docenten en studenten besloten werd Sedert 1924 aldus Schacht heeft de Rijks bank deze voortdurend voorspeld. In zeven jaren heeft het hoog geïndustrialiseerde Duitschland 20 (twintig) milliard Rijksmark aan buitenlandsche schulden opgetorend. De om- zetwaarde van den Duitschen handel is tot 60 percent gedaald. Daaruit is de conclusie te trekken, dat deze schulden niet ten volle be taald kunnen worden en dat zelfs de renten niet zijn op te brengen. Duitschland heeft ge noeg van theorieën en mooie aanbevelingen, het wil de feiten recht in de oogen zien. SJANGHAI, 31 Juli. (V. D.) Tengevolge van reusachtige overstroomingen zijn in de Chineesche provincie Sjensi meer dan 4000 menschen verdronken. De rivieren King en Wei zijn kilometers ver buiten haar oevers getreden en hebben het gebied van Kwang- joeng bijna geheel onder water gezet. Ge heele dorpen zijn weggespoeld. Honderdui zenden bewoners zijn dakloos geworden. LONDEN, 1 Aug. (V. D.) Een reusachtige brand heeft gisteravond de 150 M. lange wan- delpier van de badplaats Morecambe aan de kust van Lancashire geheel verwoest. In een uur tijds had het vuur, dat werd aangewakkerd door een feilen storm, de geheele pier met alle daar op staande gebouwen, een muziek-pavil- joen, een dancing, een klein model golfbaan, café's, winkels en schiettenten vernield. Dui zenden toeschouwers sloegen van het strand af den brand gade. De schade wordt op 80.000 pondsterling geschat. Inmiddels stelt de politie een nauwkeurig on derzoek naar de oorzaak van den brand m. Dit is n.l. de vijfde brand die dezen zomer en de derde die deze week in een Engelsche badplaats aan de Westkust groote schade heeft aange richt. Dit seizoen heeft een brand gewoed op de pier van Llandudno, te Happyvalley en twee maal te Colwyn Bay, zoodat het vermoeden is gerezen dat zoo men al niet met misdaad te doen heeft,misschien een fanaticus of waan zinnige zich het stichten van branden in de Engelsche badplaatsen aan de Westkust ten doel heeft gesteld. BERLIJN, 31 Juli (W.B.) Dr. Schacht, pre sident van de Rijksbank, hield een radiorede voor het Amerikaansche volk. Deze rede was een herhaling van de rede, die hij gehouden heeft in de slotzitting van de Economische Wereldconferentie. Van belang is, wat hij zeide over de „buitengewone Transfermoeilijkheden". Bij decreet van 29 Juli van de Congregatie van het Heilig Officie, is de afgevallen priester Prosper Alaric, vroeger o.a. professor aan het Seminarie te Aube en nu aan de universiteit te Straatsburg, met den banvloek getroffen en „vitandus" verklaard als „bestrijder met woord en daad en geschriften van de grondwaarheden van het christelijk geloof en zelfs felle ont kenner van het historisch bestaan van Christus". Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: In enkele buitenlandsche bladen is een be richtje verschenen, dat ook in Nederland werd afgedrukt, over een Italiaansche filmspeelster, die een nicht van Paus Pius XI, Ratti, zou zijn. De Paus zelf zou zijn toestemming tot haar filmcarrière gegeven hebben, mits zij haar naam van Ratti in Ravel veranderde. Er was zelfs iemand, die daarin een teeken van 's Pausen voorliefde voor den Franschen musicus van dien naam meende te kunnen ontwaren. Naar ons echter uit de beste bron wordt me degedeeld, berust dit verhaaltje op vrije fan tasie en werd het door de familie van den Paus reeds vroeger tegengesproken. Voor de platina-blonde en kwieke Sandra, die haar laatste luchtige rol speelt in de Italiaan sche film „Al buio insieme" (Samen in 't don ker), beteekent dit een reclametitel minder. SIMLA, 1 Aug. (Reuter). Britsche militaire vliegtuigen hebben vanmorgen Kotkai gebom bardeerd. Het bombardement zal vanavond wor den hervat. Deze maatregel is genomen als gevolg van de weigering van de Bajouri, om drie leiders van de oproerige agitatie aan de autoriteiten uit te leveren. Twee dagen geleden is vanuit vliegtuigen een ultimatum geworpen op het grondgebied van de Bajouri, waarin de overgave van de kopstukken der agitatie wordt geëischt, en waarin met een bombardement werd gedreigd als aan den eisch niet werd voldaan. GANDHI GEARRESTEERD. Hitte- en koudegolf in de V. S. Veertig dooden. Wordt het Heilig Jaar verlengd? Communistische cellenbouw in het Roergebied. Reusachtige overstroomingen in China; vier dui„ zend menschen verdronken. I.V.V.-congres te Brussel geopend. Radio-rede van Dr. Schacht. Orange herdenkt Willem den Zwijger. H.M. de Koningin officieel vertegenwoordigd. Hotel in Brünn (Tsjecho-Slowakijel door ex plosie vernield. Wijziging van de Winkelsluitingswet? De heer Jamin wil gaan „zitten". Algemeene Vergadering van den R.K. Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond. Indeeling Westelijke K.N.V3.-competities. Sociaal-economisch urgentie-program. De Zaandamsche gemeenteraad heeft de Regee- ringseischen ingewilligd. NEW YORK, 1 Aug. (Reuter) Een ver- i schrikkelijke hittegolf, gepaard gaande met he vige onweders, heeft in het Oosten der Ver eenigde Staten veertig dooden geëischt. In New York alleen zijn reeds tien slachtoffers. De thermometer wees Maandag 37 V, graad in de schaduw en 60 graden Celcius in de zon, het geen een recordstand beteekent voor de laat ste 15 jaar. Te zelf der tijd wordt de staat Montana door een koudegolf geteisterd en dragen de men schen daar winterkleeren. BOMBAY, 31 Juli (V. D.) Nu Gandhi den nieuwen ongehoorzaamheidstocht op Dinsdag heeft vastgesteld, verwacht men met zekerheid, dat de mahatma gearresteerd zal worden. De verklaringen voor de pers, waarin Gandhi spreekt van zijn nieuwe „heilige Missie", mogen niet gepubliceerd worden. Gandhi heeft zijn aan hangers opdracht gegeven, den tocht ook in ge val van zijn arrestatie doorgang te doen vin den. Indien de regeering niet ingrijpt, zal hy Dinsdagmorgen met 32 aanhangers, onder wie 16 vrouwen, van Sabarmati vertrekken, van plaats tot plaats gaan en de inwoners aanspo ren, zich aan te sluiten bij de individueele on gehoorzaamheidscampagne. Daar geen geld wordt meegenomen zijn Gandhi en zijn volgelingen aangewezen op weldadigheid. Het eerste doel van den tocht is het dorp Ras. Zondag heeft Gandhi verklaard: „Wij hebben tot nu toe geen geweld gebruikt, omdat wij hulpeloos zijn. Wij zouden echter geweld gebruiken, wanneer wij het konden doen met kans op succes." AHMEDABAD, 31 Juli (Reuter). Gandhi cn z(jn echtgenoote zijn heden gearresteerd. AHMEDABAD, 1 Aug. (Reuter). Behalve Gandhi en diens vrouw, zijn ook Mahadav Essai, zijn secretaris, en de 32 leden van het Seminarie van Gandhi, naar de gevangenis te Sabarmati (Ahmedabad) overgebracht. Nader wordt gemeld, dat Gandhi's arrestatie geschiedde, toen hij juist zijn Seminarie geslo ten had en zich voorbereidde om heden zijn campagne van individueele burgerlijke onge hoorzaamheid te beginnen. Een dertigtal van zijn volgelingen had ge hoopt hem te vergezellen naar zijn eerste plaats van bestemming, welke de stad Ras zou zijn. BRUSSEL, 31 Juli. (Reuter.) Het zesde con gres van het I. V. V. is hedenmorgen geopend onder voorzitterschap van den Engelschman Citrine. De secretaris van het internationaal Arbeidsbureau te Genève, Butler, heette de congressisten welkom. Bij de behandeling van het jaarverslag bepleitte Kupers (Holland) een massale actie voor ontwapening. Tevens wees hij er op, dat de actie tegen het fascisme en communisme op krachtiger wijze moet wor. den gevoerd. Het congres, waarop 123 vertegenwoordigers van 18 landen aanwezig zijn, nam met algemee ne stemmen een resolutie aan, waarin den se cretaris van het Internationaal Arbeidsbureau verzocht wordt te Berlijn de noodige stappen te doen in verband met de arrestatie van Lauschner. In de resolutie wordt er op gewezen, dat men, indien noodig, de kwestie by den Volkenbonds raad aanhangig zal maken. RIO DE JANEIRO, 31 Juli (V.D) De En gelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon en zyn echtgenoote zyn alhier ge arriveerd. BERLIJN, 1 Aug. (W. B.) De geheime staats politie deelt mede, dat de actie der K.F.D. in den nacht voor den anti-oorlogsdag kalm ver- loopen is. Van eenigerlei actie is niets bespeurd. Slechts de Samaritanerkerk was besmeurd met de woorden „Rot Front". Bovendien is een S.A.- man door een Communist overvallen en gesla gen. De dader werd gearresteerd. PARIJS, 1 Aug. De Fransche oud-Minister- President Herriot verklaarde naar aanleiding van zijn aanstaande reis naar Moskou, dat deze evenals zyn reis in 1922 slechts een informatief karakter draagt. Herriot was er meer dan ooit van overtuigd, dat men juist die landen moest bezoeken en met die landen betrekkingen aan- knoopen, waarvan men zich door het verschil in cultuur, mentaliteit en sociale structuur het verst verwijderd geloofde. Hij zou in Rusland niets anders doen dan zien, onderzoeken en studeeren. Met temeer vreugde ging hy naar Rusland, omdat hy zich gelukkig achtte, dat het herstel der Fransch-Russische betrekkingen aan zyn initiatief van 1925 te danken was. Frankrijk heeft de plicht aan zyn politieke en economische toekomst te denken en zich niet achter prikkeldraad te verschansen. Anderen doen dit ook niet. Over zijn reis naar Ankara verklaarde Her riot, dat zyn relaties met de Turksche staats lieden steeds goed zyn geweest. LONDEN, 31 Juli. (V.D.) De hevige wind, die vandaag aan de Engelsche kust woei, ver oorzaakte eenige vertraging in de aankomst en het vertrek van verschillende schepen. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m,: Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1