STADSNIEUWS QR BEURS VAN AMSTERDAM Bliksem slaat in een kerk MARIA-STICHTING UIT ENGELAND! MAKES Zaandam gezwicht Wisselkoersen DINSDAG 1 AUGUSTUS VERKEERSONGEVALLEN Zonder uit te zien over- gestoken DE SALARIS-KORTING Het raadsbesluit geschorst NUTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over Juli 1933—1932 St. Josephs-Gezellenver. Haarlem I GEDENKWAARDIG JUBILEUM Voor mevr. C. Oosten Geslaagd Goedkoope trein Personalia Benoeming N.V. Suikerfabriek „Tjoekir" Raad van arbeid Klein mannenkoor Gevonden dieren en voorwerpen Zilveren jubileum ir. J. A. Reus Aanbesteding Notaris J. A. Overmeer t BURGERLIJKE STAND FAILLISSEMENTEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN EEN MERKWAARDIG GENEESMIDDEL TEGEN ALLE RHEUMAT1SCHE PIJNEN Nr.l RED PASTE Prijs f 1.20 RIJWIEL VERVOER Extra-maatregelen bij de Spoorwegen Mollisons bij Roosevelt Handelaars in paarden gearresteerd Bomaanslag in Joego slavië De moeilijkheden met Duitschland Dr. Schacht komt binnenkort naar ons land Ontploffing in Japan Veertien mijnwerkers gedood AGENDA Prins Nicolaas van Roemenië Waagt den sprong over den Oceaan niet Ir. Soekarno in arrest Interneering waarschijnlijk De S. D. A. P.-fractie stemt verdeeld Scheepsbotsing 2 Augustus INSTELLINGEN Vier vrouwen op slag gedood; acht vrouwen en kinderen in de paniek omgekomen 15 doodelijk gewonden Korte berichten IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 to m Maandagmiddag stak de 58-jarige juffrouw P. D. op de Lange Heerenvest den weg over met een opgestoken paraplu, zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een auto, Viel en bekwam een hoofdwonde en een schou derkwetsuur. Nadat zij door den Ongevallen- dienst verbonden was, is ze met een juist pas- seerenden ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. In de raadsvergadering van 28 en 29 Juni is, zooals bekend, een groot debat gevoerd over de voorstellen van B. en W. tot korting van de sa larissen en loonen van het gemeentepersoneel. Donderdag 29 Juni werd tenslotte besloten om met ingang van 1 Juli de tijdelijke korting van 1/2 pCt. van het personeel in dienst van de ge meente te doen eindigen en B. en W. uit te noo- digen een nieuwe tijdelijke progressieve korting in te voeren in dier voege, dat de laagste loon- groep tot een maximum van 4 f2 en de hoogere salarissen tot een maximum vaii 9 pCt. zouden worden gekort met dien verstande, dat het totaal der kortingen een bedrag van 6 pCt. van het to taal-bedrag der salarissen en loonen niet te bo ven zou gaan. Aan het raadsbesluit zou terug werkende kracht worden toegekend van 1 Juli 1933 af. Een minimum-loon van f 28.werd gewaar borgd. De burgemeester heeft, naar men weet, ver nietiging van het raadsbesluit aangevraagd bij de Kroon, omdat naar zijn meening het besluit in strijd was met de wet en het algemeen be lang. Naar we vernemen is thans bij den burge meester bericht ingekomen, dat bovenbedoeld raadsbesluit bij K. B. van 28 Juli 1.1. is ge schorst. Aantal behandelde posten 13299, vorig jaar 11710; aantal inlagen 8310, vorig jaar 7245: aantal terugbetalingen 4989, vorig jaar 4465; ingelegd f 524.343.32, vorig jaar f 494.525.22; te rugbetaald f 479.236.32, vorig jaar f 561.950.15. Meer ingelegd f 45.106.65, vorig jaar f67.424.93. Aantal nieuwe boekjes 256, vorig jaar 190; aan tal afbetaalde boekjes 120, vorig jaar 137. Spaarbusjes op 31 Juli 1933 in omloop: 3419. Geledigd in Juli 1933: 304 busjes met totaal in houd f 5722.41. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Juli 1933 421. Heden, Dinsdag 1 Augustus, wordt in het gebouw. Jansstraat 59, de maandelijksche zela- t; icen-vergadering gehouden. perstraat 33 A'dam, muts; Eelman, Rijksstraat weg 187, idem; Voorhout, Dutrystraat 21, num merplaat; Broekman, Kleine Houtstraat 5, por- temonnaie; De Graaf, J, Geelstraat 18, pakje gereedschap; Preuen, Ridderstraat 18, portemon- naie; V. Waarden, Brouwersvaart 64, pagaai; Lamers, Borneostraat 5, portemonnai; Verhagen, Rustenburgerlaan 89, ring met sleutels; Huels- bergcn, Soutmanstraat 49, riem; Loerakker, Gor testraat 3, rolfilm en foto; Drenth, Friesche Varkensmarkt 20, roeiboot; Philippo, Vinken- straat 2, rozenkrans; Zuurendonk, Brouwers straat 22, sjaal; V. Houten, Baljuwslaan 26, kinderschoentje; Meyes, Leidschevaart 258 rd., kindertaschje; Bouper, Hooimarkt 12, tasch; Mulder, Graaf Willemstraat 45, zakje m. visch- gerei; Songé, Kloosterstraat 79, zakmes; Bureau Burgerl. Stand afd. Bevolking, bankbiljet. Heden herdenkt mevr. C. Oosten den dag, dat zij 50 jaar lang verbonden is aan de be kende woninginrichting en Behangerij der fir ma Wed. Oosten en Zoon, Barteljorisstr. 13. Uit den aard der zaak mocht het jubileerende hoofd der firma vele blijken van belangstelling ontvangen in den vorm van prachtige bloem stukken en voorts talrijke brieven en telegram men, zoowel van leveranciers als cliënten en vereenigingen. In de fraai versierde zaak had hedenmorgen een huldiging van haar plaats, waarbij de jubilaresse op zeer waardeerende wijze werd toegesproken door den boekhouder, den heer H. J. Janssen, namens het personeel en haar zoon den heer W. Oosten Beekman. Van het personeel ontving mevr. Oosten een fraai Delftsch herinneringsbord. Mevr. Oosten dankte hartelijk voor de vele vriendelijke en waardeerende woorden en voor het fraaie geschenk. In den loop van den dag mocht zij nog vele blijken van waardeering ontvangen. Voor het examen boekhouden M.O. te 's-Gra- venhage is geslaagd mej. M. J. G. Krouwels, Haarlem. Voor het examen lich. oefening M. O. te Utrecht de dames J. Schalm te Haarlem; C. B. Chapon te Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken te Amsterdam de dames H. R. Schrieken, Purme- rend. G. Kommers, Haarlem; A. M. Spits, Be verwijk. Voor het examen Nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage akte Ni J. Mulder, Zandvoort. Wij verwijzen onze lezers naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende goedkoope treinen, lederen Dinsdag tot en met 5 September naar Arnhem en Nijmegen. Voor het examen Duitsch L. O. te Den Haag is geslaafd mej. J. L R. Teeven, alhier. Voor het examen Fransch L. O. te Utrecht is geslaagd mej. O. W. Broekmeijer, alhier en voor het examen Hoogduitsch L. O. te Den Haag mej. H. C. Bille te Heemstede. Bij beschikking van den directeur-generaai der P. T. T. zijn met ingang van 1 September 1933 aangewezen: als directeur van het P.T.T.- kantoor te Wolvega de commies bij den P.T.T.- dienst H. Bloemink te Haarlem. Op de verlies- en winstrekening van de N.V. Suikerfabriek „Tjoekir", gevestigd te Heemste de, komen voor: Nagekomen exploitatie-verlies 1930 f 35.07 exploitatieverlies 1932 f 69.981.23, Bankcommis- sie f 2.91, totaal f 70.019.21. Nagekomen exploitatiewinst 1931: f 33.321.34, interest f 17151.68, overschrijving reserve voor diverse belangen f 1.666.03, verlies f 17.880.16; totaal f 70.019.21. Op de balans komen voor aan actief: Onderneming „Tjoekir" f 800.000, kassa en kassiers f 751.825.70, effectenbezit f 65.644.50, uitgaven voor 1933 en volgende f 381.089.31, voorraden f 27.850.69, diverse debiteuren f 27.973.34. Nog te ontvangen opbrengst pro duct 1931: f 117.114.27, idem 1932 f 651.171.93: verlies over 1932: t 17.880.16; totaal f 2.840.549.90. Aan passief: Kapitaal f 1.000.000, statuaire reserve f750.000 reserves tegen onderneming „Tjoekir" f 400.000, pensioen reserve f 106.447.25. Reserve tegen rietbrandschade (e. r.) f 80.949.07, reserve voor diverse belangen f 274.018.83, reserve tegen koersverschillen f 12.190.75, dividend-reserve f 90.829.17, dividendrekening 1927: f 2000, idem 1928: f 2.250, idem 1929: f 2.250, idem 1930: f 1.375, diverse crediteuren f 118.239.83, totaal f 2.840.549.90. De Raad van Arbeid te Haarlem zal 2 Aug. vanaf half 1 gesloten zijn. Hier ter stede is opgericht een klein mannen koor onder leiding van den heer Jan Hensen. De repetities worden voorloopig gehouden op Donderdagavond Kleine Houtstraat 92. Roest, Voortingstraat 45, autodop; Termetz, J. Nieuwenhuizenstraat 31, bril in étui; Kunze, Dahliastraat 12, badhanddoek, muts en badpak; Deen, Leidschevaart 14 zw. cape; V. Dijk, Flo- resstraat 7, postduif; V. d. Mark, Da Costastr. 67, duif; Hoes, Zoetestraat 13, handschoenen; Wijnands, Bleekenbergstraat 20, hondje; Ken nel, Van 't Hoffstraat 93, hond; Silvis, Tuin straat 1 g„ dameshandschoen; V. Wees, Djam- bistraat 1, hondje; Bur. van Politie, Smedestraat 9, handschoen; V. Pelt, Merkmanstraat 25, kof fer met sportkleeding; Lammersma, Z. Polder straat 6, kam in étui; Verheyde, le Hoogerwoerd- dwarsstraat 30, koffertje; Walker, J. H. Kem- Heden herdenkt de heer ir. J. A. Reus den dag, waarop hij 25 jaar" geleden in dienst trad als ingenieur van de gemeente-lichtfabrieken. Bij de splitsing van het bedrijf in gas en elec- triciteit werd de heer Reus in 1912 directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Vanmorgen om elf uur vervoegde zich een deputatie van zes man, genomen uit alle lagen van het personeel, ten huize van den jubilaris aan de Emmastraat. De bedrijfsingenieur, J. J. de Bruin, voerde het woord en huldigde den directeur, waarna hij twee geschenken, een Zeiss-verrekijker en een home-training-roei-apparaat overhandigde. Talrijke bloemstukken, telegrammen en geluk- wenschen kwamen in den loop van den dag binnen. Fraaie bloemstukken werden o.a. ont vangen van het gemeentebestuur, van de col lega's hoofd-ambtenaren, van het fabrieksper- soneel, talrijke fabrikanten, groote firma's enz. Vanmiddag om 2 uur zal het gemeentebestuur ir. Reus ontvangen. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbe steed de aanleg van een gedeelte van weg no. 16, van het Rijkswegenplan met een verbin dingsweg in de gemeente IJsselmonde en Rid derkerk. Laagste inschrijvers waren de N.V. P. C. Zanen te Haarlem voor 171.900.met Ne- derlandsch cement en W. A. Jaartsveld te Apel doorn voor 169.838.met vrije cement. Op 64-jarigen leeftijd is hier ter stede, waar hij woonde, overleden de heer J. A. Overmeer, notaris te Nieuw-Vennep. Toen de heer Over meer nog in Nieuw-Vennep woonde, is hij ge- ruimen tijd lid geweest van den gemeenteraad van Haarlemmermeer. A.s. Vrijdag zullen de uitvaartdiensten plaats hebben in de parochiekerk van O. L. Vrouw Rozenkrans en Dominicus aan het Spaarne. Na de plechtige Requiemmis van half 10 zal de be grafenis plaats vinden op het St. Adelberts- kerkhof te Bloemendaal. Ondertrouwd 31 Juli: M. G. L. Dhos'e en A. S. C. Honig. Geboren 28 Juli: M. J. T. Bransv d Well, dochter; 27 Juli: P. M. Wassenaar Brobbe, dochter; 29 Juli: E. C- TimmersWalkers, dochter; P. van Nikkelen KuijperLar.gerhuis- zen, dochter; M. KaandorpSchaaper, dochter; 30 Juli: M. J. A. P. SchneiderClaassen, zoon. Overleden 29 Juli: C. J. M, 3 j, dochter van W. Makkes v/d Deijl, Pres. Steijnstraat: J. F. van 't Vlie, 62 j, Schagchelstraat; 28 Juli: M. Slierendrechtvan Schelven, 81 j, Zijlweg* H. HuijbenAkkerman, 57 j, Amperelaan; 30 Juli: F. J. Martens, 82 j, Ripperdapark. 31 Juli opgegeven door v. d. Graaf Se Co. N.V. Failliet verklaard: 28 Juli C. Zwerver, bakker en koopman, Wasse naar, Windlustweg 15. J. L. Berton, Rijswijk Z.H., Regentesselaan 55, handelende onder de benaming City Bank. aan den Stationsweg 34a, Den Haag. N. W. Vis, rijwielhandelaar, Poeldijk. W. Persoon, koopman, Loosduinen, Colum- busstraat 17. M. B. M. Morel, kleermaker. Den Haag Rijs- wijkscheweg 125a. H. W. A. Cramer, zonder beroep, Schevenin- gen, Zwolschestraat 361. W. H. Poelijde, brievenbesteller, Den Haag, Zuid-Oost Binnensingel 30. K. Postma, houder van een technisch bureau, Den Haag, Van Linschotenstraat 20. P. Quast, expediteur, Den Helder. Opgeheven wegens gebrek aan actief de failisse- menten van: J. L. A. Kemp, Den Haag; J. B. M. Bergervoet, Den Haag; H. H. F. Siegelaar Den Haag; E. Korving, Loosduinen; J. W. Warnaar, Delft; J. Buis, Den Haag; J. Brussé, Den Haag; A, 'de Bruyckere, vh. Oostburg thans Schoondijke. Concert Op Woensdag 2 Augustus zal de R.K. Mond-harmonicaclub „Con Amore" (direc teur M. G. Dijkstra), onderafd. van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Overveen en Omstreken, ter gelegenheid van den Verjaardag van H.M. Koningin-Moeder een concert geven in het Bloemendaalsche Bosch des avonds om 8 uur. Burgerlijke Stand Geboren: z. van A. Cas- seeBaruch; z. van A. van der VlugtHenkes. Getrouwd: W. N. Heeren en L. A. Soë; J. J. Huizinga en C. M, J. Tesselaar. Overleden: M. Limbach, 66 jr. overl. te Haar lem; P. Vuyk, 55 jr. Concert op 2 Augustus Ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, geeft het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" al hier op Woensdagavond as. om half 9 een con cert in den tuin van „De Oude Geleerde Man", hoek Rijksstraatweg-Zwartenweg. Oranjevereeniging opgericht Dank zij het initiatief van een daartoe gevormde commissie is deze wensch werkelijkheid geworden en werd de Oranjevereeniging „Driehuis" opgericht. De zeer goed bezochte vergadering in „Huis te Velsen" mocht zich gelukkig achten de voor- loopige leiding in handen te zien van den heer H. Groeneveld. Het aantal leden bedraagt nu. reeds 40, terwijl het bestuur is samengesteld uit de volgende heeren: B. L. Paerl, voorzitter; eerw. pater Arts, P. J. de Mooi, O. Schuitman, J. J. v. d. Weele, S. Mook en mej. C. Uitendaai. In verband met den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus verzocht het bestuur allen, die in het bezit waren van een vlag, deze op dien dag uit te steken. Het secretariaat van de Oranjevereeniging Driehuis" is: Driehuizerkerkweg 96. R. K. Harmonie. p>e harmonie „Soli deo gloria" viert het volgend voorjaar haar zilveren jubileum. Dezer dagen heeft zij besloten dit feit te herdenken in de maand Juni, door het hou den van een groot nationaal concours. Zeer waarschijnlijk zal men hiervoor aan de ge meente verzoeken de beschikking te mogen heb ben over het Burgemeester Rijkenspark. De volgende heeren zijn vanaf de oprichting lid; C. Oudendijk, F. Heeremans, F. Wesfelman, J. W. Oorthuijzen en P. Gozeling. Binnenkort zal men trachten een eerecomité en een comité van uitvoering samen te stellen. Bekroond. Den heer Bultman alhier mocht het gelukken om op het gehouden Internatio nale Concours-Hippique te Aken, met zijne tuigpaarden een le prijs en twee 2e prijzen te winnen. Dit Concours-Hippique dat jaarlijks wordt gehouden, duurt 8 dagen en is niet een Concours-Hippique in de gewone beteekenis van dit woord, doch een groot opgezette poging om reclame te maken voor den afzet van in Duitsch- land gefokte paarden naar andere landen Daarom wordt tegelijkertijd te Aken gehou den: een Paardententoonstelling, waaruit alle deelen van Duitschland de beste paarden te zamen komen, een publieke veiling enz. Ook verleden jaar heeft de heer Bultman te Aken twee le prijzen en een 2e prijs gewonnen. Onze voetballers waren Zondag voor n' pro-, pagandawedstrijd tegen Volendam genoodigd, door de R. K. Sportvereeniging D.VO. Vooraf werd beiden clubs en supporters een excursie naar de Zuiderzeewerken en den Wieringermeer- polder aangeboden. Om vier uur werd de wed strijd gespeeld, die door Volendam met 3—2 werd gewonnen. Na afloop een gezamenlijke lunch met als slot een gezellig samenzijn. Het was reeds bij elf urn- toen Santpoort afscheid nam van haar sympathieke gastheeren in Me- demblik, zoodoende was middernacht gepas seerd, toen Santpoort weer thuis arriveerde. Een prettige en ook leerzame dag. Harddraverij In aansluiting op de berich ten over de harddraverij op a.s. Donderdag, kun nen wij mededeelen, dat tot Maandagavond 27 paarden waren ingeschreven. Queen Ethel" van den heer Bakker te Hilversum wist Maandag 24 Juli te Hoorn beslag te leggen op den eersten prijs en zal ook hier meedingen. De bekende paarden „Don Juan" en „Pinkerton" van den heer Bolwijn te Groningen verschijnen even eens aan den start. De prijsuitreiking heeft plaats in hotel „De Weyman", waarna een optocht van de winnaars door het dorp. De fanfare „Wilhelmina" luistert dezen tocht op. Verschillende attracties, o.a. draai- en zweef molen, cake-walk en schiettent, zijn geplaatst op het z.g. „Land van Boekei" in het dorp. Het jubileum der Eerw. Zusters. Daar het op 24 October as. 25 jaar geleden is, dat de Eerw. Zusters zich op Meerzicht vestigden, werd van verschillende zijden het plan geopperd, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In verband hiermede, had de Zeereerw. heer pas toor J. Schoenmaker, afgevaardigden van alle vereenigingen tot een bespreking in het R.K. Vereenigingsgebouw uitgenoodigd, waaraan door allen, zonder uitzondering, was gehoor gegeven. Na een woord van welkom en dank voor de betoonde belangstelling, zette pastoor Schoen maker uiteen, dat het de wensch der Zusters was, met het oog op de tijdsomstandigheden, aan het feest geen officieel karakter te geven. Spr. was het hiermede geheel eens, maar meen de tevens, dat de parochie wel eenigen dank verschuldigd is voor alles wat door de Zusters in de verloopen kwart eeuw is gedaan, speciaal voor de parochie, het onderwijs en niet te ver geten de weezen. Hij was overtuigd in den geest der Zusters te spreken, als haar op den dag van het jubileum een beschildering boven het altaar zou worden aangeboden. Door alle vereenigingen werd een comité ge vormd, om de benoodigde gelden bijeen te bren gen. In dit comité namen zitting: Pastoor Schoenmaker, voorzitter, de heer P. van t Pad je, secretaris en W. Appel, penningmeester. Uit de vereenigingen werden hieraan toegevoegd: de dames Hooischuur, Kuipers, Duin en Mooy en de heeren Roozendaal, Hamers, Altena, Lieuwes, Melis, Meyer, R. v. d. Bos, W. v. d. Bos, Piepers, Rozemeyer, H. v. d. Bos, J. Hars- veld, A. Harsveld, Stals ëh Bakkenhoven. Op den dag van het jubileum zal de R.K. Harmonie „St. Caecilia" een serenade bren gen, terwijl onder de te houden receptie het geschenk der parochie zal worden aangeboden. De vele rijwieldiefstalen Den laatsten tijd werden in deze gemeente weer vele rijwieldief stallen gepleegd. Het publiek wordt daarom in zijn eigen belang gewaarschuwd, meer aandacht te schenken aan het veilig plaatsen van rijwie len, opdat de daders niet zoo gemakkelijk als thans zeer dikwijls het geval is, zich het rijwiel van een ander kunnen toeëigenen. Zoo zijn ook nu weer twee rijwielen ontvreemd, n.l. een heerenrijwiel van een bewoner uit Amsterdam, die zijn rijwiel had geplaatst op het terrein van de Jeugdherberg op Zaterdag j.l„ terwijl Zon dagmorgen een rijwiel van een bewoner van IJmuiden, dat hij had geplaatst in de vestibule is een opvallend geneesmiddel te gen Rheumatiek, Jicht, stijfheid tengevolge van kou en vocht. Het is gemaakt volgens recept van Mr. E. W. Blake, den algemeen bekenden Londenschen specialist, en is nu voor het eerst te Haar lem verkrijgbaar. Bij aanwending voor pijnlijke ledematen en gewrichten brengt het de zoozeer begeerde verlichting. Bij elke Apo theek of dro- en pot voor gereed I van het hotel „Kennemerhof" aan de Kenne- merlaan, eveneens weggenomen werd. Naar beide ontvreemde rijwielen wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Vreemdelingen, die ons land bezoeken, staan wel eens versbaasd over het groote aantal rijwie len, dat zij hier, zoowel in de steden, als in de dorpen, aantreffen. En als ze, op de mooie dagen, die achter ons liggen, eens een kijkje konden nemen op het platteland, dan zouden ze hebben kunnen zien de bevolking, neen de overbevolking, van de vele rijwielpaden, zoowel door de ocsschen als langs de straatwegen. Dat iemand, die geen auto bezit, zonder rij wiel in de vacantie uit zou gaan, is ondenkbaar, een enkele ingeroeste globe-trotter natuurlijk uitgezonderd. De spoorwegen kunnen hiervan meespreken, want gezinnen, die in de provincie, soms ver van de stad, gehuurd hebben, zenden hun rij wielen, gewoonlijk per spoor, naar hunne tijde lijke bestemming vooruit. Dat vervoer van die honderden rijwielen heeft zoo'n enormen omvang aangenomen, dat uit gebreide voorzieningen noodig zijn om dit nog steeds toenemend vervoer het hoofd te bieden. Om een paar voorbeelden te geven: In bijna alle treinen, voor gewoon rij wiel vervoer aange wezen, loopen, gedurende de vacantie, de ge- heele week door, extra-wagens voor rijwielver- voer. Zoo tegen het week-end, maar vooral tegen de data van pensionverwisseling (begin en mid den der maand) komt het rijwielvervoer op zijn hoogtepunt. Dan loopt Vrijdags dat is de dag van de rijwielen van Rotterdam en var, den Haag een speciale rijwieltrein, die te Gouda worden samengevoegd, naar Utrecht en verder. Deze trein, die om ongeveer 21 uur van den Haag en Rotterdam vertrekt, vervoerde Vrijdag 28 Juli 19, zegge negentien wagens met rijwielen voor alle mogelijke bestemmingen in het land. Te Woerden komt het contingent van Leiden in den trein. De wagens voor Arnhem, Amers foort, Zwolle en Apeldoorn en die voor den Bosch gaan nog denzelfden nacht of althans 's morgens in de vroegte, door naar hunne be stemming, zoodat iedereen zijn rijwiel reeds 's anderendaags in de vroegte in zijn bezit kan hebben. Het vervoer op deze wijze geschiedt in hoofd zaak om de nadeelen te vermijden, die aan het transport en de behandeling van deze lastige materie verbonden zijn. De gewone treinen zouden door de in- en uit lading vertraging ondervinden in dezen toch reeds zoo drukken vacantietljd, terwijl, bij ver voer met deze treinen, de kans op beschadiging zeer zeker veel grooter zou worden. Immers, nu is er gelegenheid alle rijwielen behoorlijk te sorteeren, die voor een bepaalde richting van vervoer bijeen te laden en de wagens, zonder overlading, te laten doorloopen naar de verste bestemming der rijwielen. Met deze wijze van verzending is dus de spoorweg zoowel als het publiek gebaat. NEW-YORK, 31 Juli. (V.D.) President Roo sevelt heeft het echtpaar Mollison een lunch aangeboden op zijn bezitting Hydepark. Aan deze lunch werd ook deelgenomen door Ame lia Earhart en haar echtgenoot, die gedurende tien dagen op Hydepark zullen blijven. CHICAGO, 31 Juli (V.D,). Na afloop van de paardenrennen in Harlington Park zijn zeven handelaars in paarden gearresteerd, die in het bezit bleken te zijn van belangrijke hoeveel heden verdoovende middelen en spuitjes, be stemd voor het inspuiten van paarden. Een onderzoek toonde aan, dat bij de rennen van de afgeloopen acht maanden 200 volbloedpaar den op deze wijze waren behandeld. BELGRADO, 31 Juli. (V.D.) Op het traject BoedapestZagreb is Zondag een bomaanslag gepleegd. Twee onbekenden reikten op een Hon- gaarsch station aan een spoorwegbeambte een pakket over, dat den vorm van een boek had. De beambte, die argwaan koesterd,, pleegde over leg met den commissaris van politie op det Zuidslavische station Koprivnica, die het pak ket opende in het bijzijn van twee hulpagenten. Op dat oogenblik ontplofte het pakket, waar door een der hulpagenten werd gedood en de andere werd gewond, evenals de commissaris. Naar in de Duitsche pers verluidt zal dr. Schacht, directeur der Duitsche Rijksbank, zich binnenkort van Berlijn naar Nederland begeven, om te Amsterdam besprekingen te voeren met den president der Nederlandsche Bank en in Den Haag met verschillende Regeeringsdepar- tementen, ten einde te trachten een minnelijke oplossing te vinden voor de vele financieele moeilijkheden, welke er tusschen Duitschland en Nederland zijn gerezen. Het komt ons zeer gewenscht voor, dat bij die gelegenheid van Nederlandsche zijde tevens het feit zal worden ter sprake gebracht, dat Duitschers, die naar Nederland reizen om hier hun vacantie door te brengen, niet meer dan 200 Mark uit Duitschland mogen medenemen, terwijl voor reizigers, die naar België of Zwit serland gaan, een bedrag van 700 Mark is toe gestaan. TOKIO, 37 Juli. (V. D.) In de kolenmijnen op het eiland Hokkaido, waar op 27 Juli j.l. nog een ontploffing was voorgekomen, die het leven heeft gekost aan acht arbeiders, is heden opnieuw een explosie ontstaan. Hierbij werden veertien arbeiders gedood, twee bedolven en acht zwaar gewond. Het bergingswerk is nog niet beëindigd. BERLIJN, 31 Juli (V. D.) Prins Nicolaas van Roemenië, die gisteravond in gezelschap van zijn neef, Vorst Friedrich von Hohenzollern, te Berlijn is aangekomen, heeft, volgens de „B. Z. am Mittag" verklaard, dat hij op ver zoek van zijn moeder, de Koningin-Weduwe Maria van Roemenië, voorloopig zijn Oceaan- vlucht, waarvoor hij in Augustus zou starten, heeft opgegeven. BATAVIA, 1 Aug. (Aneta) Ir. Soekarno is in den afgeloopen nacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden geïnterneerd. Het vergaderrecht —van de Patai Indonesia en de Pendidikan Nasional is beperkt. In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam zijn de door B. en W. ingediende voorstellen tot dek king van een tekort van 100.000.— op de be grooting 1933 in behandeling geweest. Na zeer uitvoerige debatten, waarin de ver schillende partijen hun standpunt uiteen zet ten en de heer Verbeek de meening van de minderheid van de S.D.A.P.-fractie vertolkte, werden de voorstellen met 158 stemmen aan vaard. Tegen stemden 6 S.D.AU.'ers, de com munist Makkinga en de O.S.P.'er Poppe. GIBRALTAR, 31 Juli. (Reuter.) Toen het Italiaansche slagkruiser-eskader vanavond wil de vertrekken naar Valencia, kwam de kruiser „Gorizia" in botsing met de „Southmole". Het is niet bekend of een der schepen averij heeft opgeloopen. De „Gorizia" heeft echter de reis niet voortgezet. Gebouw „St. Bavo" Gecombineerde bestu ren Melkhandel, 8 uur R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Den Hout Concert H.O.V., half 3. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en Variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en Variété, 2.30, 7 en 9.15 ulïr. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstellingen en Variété, 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur. St. Bavo. Smedestraat 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1! Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 22.30 uur in de wjjklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat l! Leidschevaart 2. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis voor Kraamhulp, gevestigd Jansstraat 101. PRAAG, 1 Aug. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is In het Tsjecho-Slowaaksche dorp Roebrohlava drie maal achtereen de bliksem ingeslagen in een volle kerk. Vier vrouwen wer den op slag gedood. Er ontstond een paniek, waarbij nog 18 vrouwen en kinderen ontzetten de verwondingen opliepen. Acht harer zijn in- tusschen reeds aan de bekomen kwetsuren be zweken, terwijl vijftien vrouwen en kinderen stervende zijn. Onder de slachtoffers bevindt zich geen enkele man. Van Zaterdag a.s. af zal het luchtschip „Graf Zeppelin" om de veertien dagen van Friedrichs- hafen naar Rio de Janeiro starten. Een onweer heeft boven Linz en omgeving groote schade aangericht. Tien boerderijen zijn door het hemelvuur vernield. Nabij Sauloy sur Meurthe is een vrachtwagen omgeslagen, waardoor drie personen werden ge dood en zeven gewond, waarvan een ernstig. DINSDAG, 1 Aug. Vorige Koersen Heden Berlijn o.^6»» 8.25 Parijs 59.1314 59.07J4 Brussel 9.70)4 9.70 Zwitserland 34.57)4 34.5714 Weenen 47.95 47.95 Kopenhagen Stockholm 36 00 36.75 Oslo 42.70 42.50 New York (cable) 41.60 41.50 Rome I.79J4 1.85 Praag 13.10 13.07X Madrid 7.35 7 35 Londen 20.75 20.75 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 i'A Nederland 1916 4>/2 Nederland 1917 4 Nederland 1931 41/j, N. Ind. 1926 AB 5'/2 Youngleen. 1930 Banken Industrieën Van Berkei's Pat. Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Mijnbouw Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Vorige koersen Heden 10014 10014 10 i 101)4 101% 101)4 971s 98)4 10114 89*4 18)4 38)4 3814 71 70)4 64 65)4 64 63)4 94)4 93)4 6o 65 28 H 28)4 19 19 170)4 170 2 137 137 11)4 11)4 28 H 27)4 38%". 38)4 9)4 8)4 13 KJ4 19)4 18)4 12 1114 126 126 1C3 102)4 14 lc9 lt8>4 96 97 5 5)4 10 H 10 bX» 6 Vorige koersen Heden Rubber A'dam Rubber 97 9614 Bandar 77 75 Dell Batavia Rubber 46 45 Serbadjadl |5 32 Silau 32 2714 V. I. G. 048 Allied 4 Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 33 Holl. Amerika Lijn 18 Dito Gem. Elgend. 17 Kon. Ned. Stoomb1544 Scheepvaart-Dnle 60H Suiker H. VA. 21514 Jav. Cultuur 135 N. I. S. 92 Poerworedjo 614 Vorstenlanden Actions Idem 29.00 Tabak Dell Batavia 142 Oude Dell 141 Oostkust 26 Senembah 151 Spoorwegen Union Pacific82 Wabasb 314 Brie '5 Kansas City South '414 South Rallw'914 Chic. Milw Maxwell L, Gr. 40 33 18 17 15K 5914 217 135 91 6 X 45 30 00 141 140 25 149)4 81 31» 15)4 14 17S4 6)4 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2