IN EN OM HAARLEM Katholiek middelbaar onderwijs Het bonte hoekje DINSDAG 1 AUGUSTUS I Steun aan den Middenstand Het internationaal congres te Den Haag Personalia CRUQUIUS IN HET LAND DER SFINXEN VRAGENBUS RIJWIEL GEVONDEN Een ongeluk? Examens Kerkmuziek Rede Deken van Dam „DE LICHTHOEVE" Herdenking 10-jarig bestaan ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE Dame zwaar gewond Voor de Noorsche missie van Mgr. Snoeys Concert in den Hout Telegram van Z.H. den Paus Minister Mar chant spreekt Auto-zegening Concert in Aerdenhout PROCESSIE NAAR BRIELLE Op Donderdag 24 Augustus BARON d'AULNIS DE BOUROUILL t De begrafenis ATHLETIEK SCHAKEN HET MEESTER-TOURNOOI TE SCHEVENINGEN De vierde ronde CRICKET NEDERLANDSCH ELFTAL— FREE FORESTERS Op 5 en 6 Augustus te Haarlem LAWNTENNIS Tournament Jatiloo WATERSPORT Haarlemsche Kano-vereeniging „De Trekvogels" POS T DU IVENSPOR T P. V. de Snelvlieger Statuten Wedstrijden Turnlust Het zadelkleedje Examens Hoofdakte EERSTE VERKEERSPILOTE VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Maandag 31 Juli Arabieren voeren voor een zwijgende sji nx een dans uit, waarmede zij trachten, de vreemdelingen tot het geven van een aalmoes te bewegen IllIIllllllllllllIIllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillililllllllIIIIIIIIIIIIillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllIllllllllilll Sinds eenigen tijd verleent de Haarlem- sche Kamer van Koophandel door be middeling van een daartoe ingestelde commissie steun aan middenstanders, die door de crisis in déconfiture geraken. Van dit werk dringt weinig naar buiten door, maar nuttiger, zegenrijk en troostvol is het in hooge mate. Die steun wordt niet verleend voor zaken en bedrijven, waarvan het der commissie dui delijk is, dat geen hulp kan baten, omdat zij, mèt of zonder steun, toch ten doode zijn op geschreven. Ook van deze categorie nering doenden en industrieelen melden zich natuur lijk velen tot de commissie en zijn dan ten onrechte verbaasd en beleedigd, dat zij voor onderstand naar Maatschappelijk Hulpbetoon worden verwezen. Voor hen is de interventie Van de commissie echter niet bedoeld, doch alleen voor die middenstanders, die tenge volge van de tijdsomstandigheden in tijdelijke Verlegenheid verkeeren en met eenige hulp uit hun moeilijkheden kunnen geraken. En hovelen zijn er dat in deze dagen! Wij kennen kleine aannemers, die een min of meer belangrijk werk zouden kunnen aan nemen en daaraan een boterham verdienen, als zij maar wat geld hadden om aan den slag te gaan, om de eerste inkoopen aan materiaal te doen, de eerste arbeidsloonen te betalen. Konden zij beginnen met den eersten termijn van de aanneemsom te incasseeren, dan waren zy gered! Een commissie als die van de Haarlemsche Kamer van Koophandel is alleszins geschikt om die menschen door haar autoriteit te hel pen. Het is gebeurd, naar wij hooren, dat de commissie, nadat de betrokkene ten behoeve Van de commissie zijn aanspraken op den eer sten betalingstermijn had gecedeerd, hem het benoodigde geld kon fourneeren. Andere zijn geholpen bij het betalen van een wissel en Velen waren door den goeden raad, dien zij °htvingen, in staat, belangrijke besparingen te doen op de onkostenrekeningen. De gevraagde bedragen liepen gewoonlijk van 100 tot 500, hoewel zelfs ook 4000 wel vooikwam! De terugbetaling gaf geen reden tot klagen. Kleine zakenmenschen worden op die manier Uitstekend geholpen, hetzij bij voldoening hun- her leveranciers, hetzij ter voldoening van be lasting- of huurschuld. Bij onderzoek is meer malen gebleken, dat een zaak kon blijven voortbestaan, als zij een voorschot had kun- hen verkrijgen. Algemeen wordt het werk der commissie ge waardeerd en vergissen wij ons niet, dan wordt zelfs uit andere steden met belangstelling ge ïnformeerd naar de werkwijze der Haarlemsche commissie. Ook elders zyn wel Kamers van Koophan del op dit gebied werkzaam. Zoo bijv. te Leeu warden, waar de Kamer gedeeltelijk garant blijft voor het door een bankinstelling te ver benen crediet. In Amsterdam is men over eetl daar getroffen regeling zeer tevreden. Daar ls samenwerking tusschen de Kamer en het Crisis-Comité. Voor 1932 en 1933 heeft de Ka mer telkens 25.000 gevoteerd. Dordrecht vo teert jaarlijks 2500, Hilversum 2000. Steun aan den middenstand wordt veelal Noodzakelijk geacht, maar meestentijds ontbre ken den Kamers de financieele middelen. Het is echter jammer, dat ook de middelen, daarover de commissie beschikt, zeer beperkt zijn. Feitelijk heeft de commissie in het geheel geen geld. Wie echter ziet, hoeveel goeds de commissie ook in deze omstandigheden nog doet, voelt onwillekeurig de hoop opkomen, dat de Regeering spoedig moge besluiten tot het beschikbaar stellen van credieten om den middenstand hulp te bieden. Er is aan de Regeering, zooals bekend is, twee millioen gul den gevraagd. Het zou aan de middenstanders kunnen worden verleend op dezelfde manier ongeveer, waarop de 100.000 crediet aan den Tuinbouw wordt verleend door de Provincie Hood-Holland. Er zit voor het Rijk in het op deze wijze crediet geven weinig risico. Van de Vraag: 1. Wat is de vlugste en mooiste weg Per fiets van Haarlem naar Biervliet (Zeeuwsch vi.) over Vlissingen? Hoeveel K.M.? 2. Welke veerponten moet men over en hoe duur zijn die en op welke tijden varen deze? Antwoord: 1. Haarlem, Bennebroek, Hille- |°m, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsche Pphouw, Den Haag, Rijswijk, Rotterdam (65 K.M.), Charlois, Goidschalxoord, Krooswyk, Middelsluis, Numansdorp, Willemstad, Dintel- oord, Steenbergen, Halsteren, Bergen op Zoom, (57 K.M.), Station Woensdrecht, Rilland, Krab- dendijke, Kruiningen, Kapelle, Goes, Nieuwland, Middelburg, Vlissingen, Breskens (74.5 K.M.), Hoofdplaat, Biervliet. De weg over TholenYersekendam is korter, maar veel lastiger (2 veren) 2 veren bij: Goidschalxoord (rywiel 20 ct.), Numansdorp (rijwiel 30 ct.), Vlissingen-Breskens (rijwielen 25 ct., per persoon 75 of 55 ct.). De vertrektijden zijn aangegeven in de gids Van de Rotterdamsche Tramweg Mij. Vraag: 1. Wat is de kortste weg van Hille- gom naar Egmond aan Zee per fiets? 2. En van Hillegom naar Goes en vervolgens naar St. Jansteen in Zeeland per auto? Nog ve ren te passeeren? Antwoord: 1. Hillegom, Bennebroek, Haarlem, oantpoort, Velsen, Beverw'ijk, Castricum, Eg- mond a. d. Hoef, Egmond aan Zee. Totaal 52 K.M. 2. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, «aagsche Schouw, Den Haag, Rijswijk, Delft, Z'Weth, Overschie, Rotterdam, Charlois, Goid schalxoord, Krooswijk, Middelsluis, Numans dorp, Willemstad, Dinteloord, Steenbergen, Hal steren, Bergen op Zoom, Station Woensdrecht, tjuland, Krabbendijke, Kruiningen, Kapelle, Goes. Totaal 164 K.M. Veren: bij Goidschalxoord (auto met be stuurder 0.60), Numansdorp (auto minimum j 3.50, p. persoon 60 ct. of 40 ct.). De vertrek tijden zijn aangegeven in de tramgids van de •Rotterdamsche Tramweg Mij. Goes,( Kloetinge, Kapelle, Biezelinge, Schore, "Hansweert (13.5 K.M.), Walsoorden, Klooster- ^ande, Kuitaart, Hulst (11.5 K.M.), St. Jan ■Eteen. Totaal 27 K.M. Veer bij Hansweert: (auto 1 ct. per d.M.2, per Persoon 85 ct. of 65 ct.). 100.000, die de Provincie Noord-Holland gaf, zijn alreeds 60.000 weer terugbetaald. De Mid denstandsbonden wenschen dien Rijkssteun van harte. De Middenstandsbanken willen zelfs gaarne het crediet verschaffen, mits de Re geering garant blijft voor de terugbetaling. Hedenmorgen werd in de Leidschevaart, ter hoogte van de Boekenrodebrug, een heerenrij wiel gevonden, dat niet ver van den wal lag en vermoedelijk nog niet lang in het water heeft gelegen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aldaar gisterenavond of hedenmorgen in de vroegte iemand door den sterken wind met zijn rijwiel te water is geraakt. Door de politie wordt ter plaatse gedregd. Bij beschikking van den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is, met in gang van 1 September 1933, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Wolvega, de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst H. Bloemink, te Haarlem. Als deskundige bij het artsexamen aan de Rijksuniversiteit te Leiden is benoemd dr. Tj. Halbertsma, arts, alhier. Mej. Edith Wachtler behaalde het Oosten- rijksche vliegbewijs A, dat haar het recht geeft, verkeersvliegtuigen te besturen. Zij is de eerste verkeersvliegster Onder zeer groote belangstelling is gister morgen in de aula van het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage geopend het tweede internationale congres voor Katholiek Middel baar Onderwijs. Uit bijna alle Europeesche lan den zijn vertegenwoordigers ten getale van on geveer 250 aanwezig. Voorzitter van het congres is dr. Corcoran, hoogleeraar aan de Nationale Universiteit van Ierland te Dublin. Aan het congres ging vooraf een godsdienst plechtigheid in de kapel van het Lyceum. De algemeene vergadering werd geopend in tegenwoordigheid van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Mar- chant, den burgemeester van Den Haag en verschillende onderwijs-autoriteiten. De openingsrede zou aanvankelijk worden uitgesproken door Z. H. Exc. mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die echter verhinderd was hieraan gevolg te geven, maar zich wel bereid heeft verklaard de sluitingsrede te hou den. Thans werd het congres geopend door den Deken van 's Gravenhage, kanunnik van Dam, die wees op het groote belang van dit con gres, zoowel uit een paedagogisch, godsdienstig als internationaal oogpunt. Spr. raadde de leeraren bij het Katholiek Middelbaar Onder wijs ten sterkste aan gematigdheid in de ver dediging en in de critiek, maar daarbij ook moed in de toepassing van nieuwe hervormin gen. Altijd en overal heeft de Kerk de heilige rechten verdedigd, vooral in onze dagen nu deze rechten van verschillende kanten worden bestreden. Wat betreft de verhouding tusschen Kerk en Staat is dit congres zeer geschikt om de oplossingen, welke in de verschillende lan den worden voorgesteld, met elkaar te verge lijken. Spr. hoopte, dat het congres goede resul taten zou bereiken en smeekte den zegen des Hemels op den arbeid van deze bijeenkomst af. Vervolgens was het woord aan ir. Jonkergouw, president van „St. Bonaventura", de Nederl. Kath. Leerarenvereeniging, die uit naam van 't Plaatselijk Comité te 's-Gravenhage de gasten welkom heette. Daarna sprak prof. Corcoran, de congres voorzitter. Spr. dankte voor de hartelijke woor den van welkom van den heer Jonkergouw en wijdde daarna eenige woorden aan de gastvrij heid van Nederland, een land en een volk, dat zich steeds gewijd heeft aan het geestelijk leven. 12 Augustus as. zal „De Lichthoeve" te Sant poort haar 10-jarig bestaan feestelijk herden ken. Om twee uur begint het feest; de hekken gaan al om één uur open. Tot de pauze zullen de Lichthoeve-kinderen hun „kunnen" vertoo- nen: gymnastiek, zang en comedie. Na de pauze leidt de heer Schmidt uit Haar lem de kinderfeesten. Alle aanwezigen boven acht jaar mogen meedoen aan zakloopen, bloempotloopen, blokjes rapen, enz. enz. Mooie prijzen zijn geschonken voor de wedstrijden. Tusschen vier en zes uur is er voor de vol wassenen gelegenheid om het huis te bezichti gen. Het jongens-muziekcorps van de firma En schedé zal voor het muzikale gedeelte zorgen. Verder zal er een grabbelton zijn en tentjes met limonade, thee, ijsco, koek, fruit, enz. Als bijzon dere attractie komt een vischtent, gedirigeerd door mevrouw Schmidt. Mevr. B. uit Haarlem reed per rywiel op den ouden Kruisweg naby het stoomgemaal „De Cruquius" en stak plotseling dwars den weg over, waardoor de bestuurder van een juist pas- seerenden auto een aanrijding niet meer voor komen kon. Mevr. B. werd gegrepen, tegen den grond geslingerd en eenige meters medege- sleurd. Zwaar gewond werd zij door den auto, door welken zij was aangereden, naar een zie kenhuis te Haarlem overgebracht. N. N., Haarlem, ƒ1.vorige verantwoording ƒ25.25; totaal ƒ26.25. Het programma van het concert, te geven op Woensdag 2 Augustus, des middags om half 3, in den Hout door de Haarlemsche Orkestver- eeniging, onder leiding van Marinus Adam, luidt: Volksliederen. Hochzeitsmarsch van Mendelssohn. Ouverture „Czar und Zimmermann" v. Lort- zing. Twee Hongaarsche Dansen van Brahms. Les Cloches de Comeville van Planquette. Ouverture „Orpheus in der Unterwelt" van Offenbach. Walzer aus „Der Graf von Luxemburg" van Léhar. Fantasie op de Opera „Lucie di Lammer- moor" van Donizetti. Nederland was steeds een vruchtbaar land voor wetenschap en onderwijs. Spr. bracht eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin. Daarna deed hij voorlezing van een telegram van den H. Stoel, onderteekend door Z.Em. Kardinaal Pacelli, waarin deze de beste wen schen voor het Congres namens Z. H. den Paus overbracht en den Apostolischen Zegen van Z. H. schonk. Ook las hij een telegram voor van den pre sident van den Ierschen Vrijstaat De Valera, die eveneens zijn beste wenschen voor het con gres aanbood en er zijn blijdschap over uit sprak, dat Ierland ook vertegenwoordigd is. Een telegram van gelijke strekking was ingekomen van den Ierschen Minister van Onderwijs. Op voorstel van het congresbestuur werd on der applaus besloten telegrammen van hulde te zenden aan Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en mgr. Schioppa, den Pauselijken internuntius, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig be zijn. Na de redevoering van prof. Corcoran sprak minister Marchant namens de Nederlandsche Regeering en heette het congres van harte wel kom. Z.Exc. wees op de vele moeilijkheden, waarvoor het onderwijs in Nederland ge plaatst is en hoopte, dat dit congres er ook toe zal bijdragen een oplossing te vinden voor de vele vraagstukken, welke daarmede verband hou den. Vervolgens hield dr. Goffinet. advocaat te Brussel, een voordracht over „de hooge en voorname arbeid van het Christelijk Onder wijs." Dr. Goffinet wees in een uitvoerige en met groote welsprekendheid voorgedragen betoog, op de bijzondere waarde van het Christelijk Onderwijs. Hij begon met de groote macht en de maatschappelijke kracht van het onderwijs uiteen te zetten, waarbij hy vooral de aan dacht vestigde op de beteekenis van het Woord als drager der ideeën. Door het Woord wordt het gedachtenleven der leerlingen georiënteerd. Want het zijn niet de hoogere speciale weten schappen welke den menschelyken geest lei den, het zy'n de eerste beginselen der moraal. Daarna wees hij hoe de traditie en de bescha ving gevormd zijn onder invloed van het woord van Jezus Christus. Hij is de bron van alle waarheid. Er is geen andere waarheid geschre ven, dan deze. Indien het ons alzoo mocht toe schijnen dan is dit het gevolg van de verduis tering van ons verstand. Er is een eenige waar heid die in overeenstemming is met alle andere waarheden. Voor ons is duidelijk, dat alle we- Men deelt ons mede: De datum van de auto-zegening, voor welke plechtigheid de afd. Haarlem van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel" het initiatief nam, is, zooals reeds gemeld, in overleg met verschillen de autoriteiten vastgesteld op 10 September a.s. Het medevoeren van allerlei heidensche mas cottes nemen den laatsten tijd zeer groote af metingen aan, zóó zelfs, dat w'ij deze poppen in allerlei grillige vormen en samenstellingen, ook zien hangen in de wagens van onze geloofsge- nooten. Onze Hoogeerw. Deken schreef hieromtrent: „Wat mijn persoonlijk gevoel betreft, vind ik een mascotte een groote dwaasheid. Een katho liek, die zulk een heidensch ding in zijn wagen laat bengelen, zal niet makkelijk in het open bare leven een overtuigd en vurig katholiek zyn." Uit bovenstaand blijkt dus ten duidelijkste, dat de auto-rijdende katholieken zich onder de bescherming stellen van St. Christophorus, den reis-patroon bij uitnemendheid, vooral met het oog op de talrijke ongelukken. Vooral ook willen wij de aandacht vestigen op de plakkaten, welke deze week in alle kerk portalen zullen worden opgehangen. Berichten van deelname kunnen worden ge zonden aan de heeren H. M. Lammers, Tessel- schadelaan 3, tel. 26773, Heemstede; H. Meyer, H. de Keyzerlaan 3, tel. 28740, Heemstede; M. C. de Graaff, Heerensingel 135rood, gironummer 221995, Haarlem. De zegening zal gratis geschieden, de kosten voor verplicht „St. Christophorus"-plaquette bedraagt 2.per auto of motorrijwiel. De kosten kunnen worden gestort op het giro nummer 221995 t. n. v. M. C. de Graaff, na ont vangst waarvan onmiddellijk een deelnemers kaart wordt toegezonden. Het programma van het concert, te geven op Woensdag 2 Augustus, des avonds om 8 uur, in. de Vondellaan te Aerdenhout door de Haar lemsche Orkestvereeniging onder leiding van Marinus Adam, luidt: Volksliederen; Mit Siegespalmen (marsch) van Blankenburg; Les Dragons de Villars van Maillart; Fragmenten uit de opera „Traviata" van Verdi; Wals uit „Die Keusche Susanna" van Gilbert; Fantasie uit „Madame Butterfly" van Puccini; Ouverture „La Cazza Ladra" van Rossini; Ballet uit de opera „Faust" van Gou nod. De 56ste Haarlemsche Processie naar het martelveld van de 19 H.H. Martelaren van Gorinchem zal gehouden worden Donderdag 24 Au'gustus a.s. De extra (electrische) trein vertrekt om 6.12 uur uit Haarlem, stopt te Heemstede-Vogelen zang, vertrekt om 6.22 uur uit Vogelenzang en telkens ongeveer 4 of 5 minuten later uit Hille gom, Lisse, Noordwijkerhout, Voorhout, War mond en Leiden (vertrek 6.47 uur). De bedevaartgangers arriveeren te Vlaarain- gen om half 8, waarna de processie onmiddel lijk met de salonboot „Schelde" vertrekt naar Brielle, waar in de kapel op het Martelveld de H. Mis zal worden opgedragen en een predicatie zal worden gehouden. Bij de namiddag-oefenin gen zal een predicatie worden gehouden op het Martelveld. Kaartjes zijn voor Haarlem verkrijgbaar aan de Pastorie Jansstraat, gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23 en bij de Broedermeesters G. Scholte, Middenweg 18, H. A. Willenborg, Frans Halsstraat 29, C. Klaver, Overtonstraat 4. Voor de buitengemeenten aan de Pastorieën, boven dien voor Bloemendaal bij H. Poelgeest, Bloe- mendaalscheweg 64. Overveen: J. Beckers, kos ter. De Lijnden: W. v. Woerkom, IJweg. Nieuw- Vennep: H. v. d. Linden, comestibleshandel, Venneperweg. Vogelenzang: C. P. Roeien, Voge- lenzangscheweg. Sassenheim: W. Krom, boek drukker, Floris Schoutenlaan. Noordwijkerhout: L. van Hensbergen, Harde Pad. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van C. baron d'Aulnis de Bourouill, die verleden week met zijn auto in de Vogezen ver ongelukte, zal plaats vinden op de Nieuwe Al gemeene Begraafplaats te Oosterbeek op Woens dag 2 Augustus, om half 1 des middags. Voor de derde ronde was niet zooveel belang stelling als voor de voorgaande. Waarschijnlijk een gevolg van het feit dat thans de buiten- landsche meesters met de Hollanders speelden en dus geen spannende partijen verwacht moch ten worden. Inderdaad wonnen Flohr en Bogoljubow ge makkelijk, Maroczy daarentegen in een remise stelling door een bévue van zijn tegenstander, terwijl v. HoornLandau remise werd. Hamming speelde met wit tegen Flohr dezelf de variant, waarmede hij tegen Euwe succes had. Hij kreeg ook hier weer een geïsoleerden d-pion. Flohr speelde echter anders als Euwe en won door een aardig schijnoffer de pion. Toen bo vendien zijn officieren het witte spel binnen drongen moest Hamming capituleeren. Bogoljubow—Feldenhof was een Tsjechische opening. Wit kreeg het vrijere spel en zwart moest, zooals steeds in deze opening, zijn ko ningsvleugel verzwakken. Zwart speelde boven dien wat roekeloos. Hij won een kwaliteit, kreeg echter daardoor zoo'n hopelooze stelling dat hij op den 30en zet moest opgeven. MulderMaroczy was een zeer bekende va riant van het geweigerd damegambiet. De stel lingen bleven langen tijd in evenwicht en Mul der slaagde erin een gelijkstaand looper-eind- spel te bereiken. Na de hervatting echter, toen Maroczy nog even doorspeelde, als wilde hy op een foudt wachten, maakte Mulder deze ook in derdaad, moest looperruil toestaan en kwam in een verloren pionneneindspel. Een wel wat for tuinlijk winstpunt voor de Hongaarsche mees ter. v. HoornLandau was een Caro-Kann ope ning, volgens weinig betreden paden. v. Hoorn, die in deze wedstrijden wel buitengewoon op dreef is, toog ten aanval op den Koningsvleu gel. Landau rocheerde echter lang en kreeg te gen aanval. Er ontstond een vinnige strijd met wederzijdsche kansen, die ten slotte na zeer belangwekkende kamp in remise eindigde. Wederom geen enkele „grootmeesterlijke" par ty, doch een spel van Hollanders tegen buiten landers en een nationale partij tusschen Fel- derhof en Hamming. Flohr won nogal gemakkelijk van Mulder. Hoewel deze een goede ontwikkeling en min stens gelijkwaardig spel kreeg, wist Flohr toch op zóó meesterlijke wijze te profiteeren van het te laat rocheeren van zijn tegenstander, dat Mulders' stelling op den 24en zet reeds geruï neerd was en verder spelen voor hem kansloos. Landau speelde een d4-opening tegen Bogo- jubow zeer slecht. Hij rocheerde lang bij een epen b-Iijn. Dit werd hem noodlottig. „Boggie" begon aanstonds een aanval en joeg den ko ning van cl naar a6, terwijl en passant de witte dame veroverd werd. Landau staakte toen de ongelijke strijd. v. Hoorn speelde tegen Maroczy in een Fran- sche partij scherp op koningsaanval. Diens ko ningsvleugel was echter door een paard op f8 goed gedekt en v. Hoorns' aanval sloeg niet door. Stukken werden geruild en reeds was remise in het zicht, toen v. Hoorn zijn toren zóó gevaar lijk opstelde dat hij door een der zwarte paar den gevangen werd. Maroczy won en v. Hoorn ontving zijn eerste nederlaag. Felderhof speelde het voor hem zeer onge wone d4 tegen Hamming. Hij bewees deze ope ningen echter óók te kennen, want hy kreeg een goede stelling. Als Hamming echter op zijn sterkst had voortgezet, zou de partij remise ge worden zijn. Hamming vergallopeerde zich ech ter en Felderhof won. De afgebroken partij Landau—Flohr uit de eerste ronde is door Flohr na de hervatting gewonnen. Na de vierde ronde gaat thans Flohr met 4 punten aan het hoofd. Maroczy volgt met 3%, v. Hoorn en Bogojubow met elk 2'/,, Felderhof 1 y2, Hamming en Landau 1 en Mulder 0 pt. Het Nederlandsch Elftal, dat op Zaterdag 5 en Zondag 6 Augusus te Haarlem tegen de Free Foresters zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: Mr. H. van Manen, aanvoerder; dr. M. Jan sen, jhr. J. van den Bosch, H. W. Glerum, M. Hartog, A. van Baasbank, A. Maas, L. W. Sod- derland, R. Schill, C. G. A. Beyers, W. Kramer. Ook Maandag werden voor bovengenoemd tournament verschillende spannende partijen gespeeld. De hevige wind deed overigens wel afbreuk aan het spel. De uitslagen der gespeel de partyen luiden: Dames Enkelspel: Mevr. v.. d. Klashorst sl. mevr. Kühn 86, 75; mej. D. Smit sl. mevr. N. de Ruiter 8—6, 7—5. Heeren Enkelspel: Dr. Th. de Crauw sl. J. Baas 3—6, 64, 6—1; N. de Winter sl. P. v. d. Hoeven 6—1, 64; J. v. Hees sl. F. Wilde- boer 61, 6—3. Heeren Dubbelspel: J- de Ruiter en C. Melse sl. H. en F. Baanders 62, 16, 64; Elhorst en Strümpfler sl. J. Oudes en J. v. d. Togt 6—3, 6—3. Gemengd Dubbelspel: Mevr. en heer v. d. Klas horst sl. mevr. en heer Wildeboer 63, 63; mevr. en heer v. d. Hoeven sl. mej. Blikslager en J. Baas 64, 16, 86. De inschrijving voir de eind Augustus te houden kano-wedstrijden blijft open tot 15 Aug. Aanmelden: Clubhuis Jan Gijzenvaart; Ka no-Bouwwerf Z. B. Spaarne en bij den secreta ris, Joh. Heintzberger, Korteweg 19. Wedvlucht vanaf Roozendaal met jonge dui ven op 30 Juli 1933. Afstand 95 K. M. Uitslag als volgt: J. W. Wolters 1, 5, 14, 24, 25, 35, 36, 44, 45; H. V. Roosdorp 2, 8; P- v- Daalen 3, 6, 10, 15, 19, 21, 22, 28, 33, 34, 38, 39, 42; P. Lindeman 4, 20, 46; P. A. Bosse 7, 13, 16, 18, 30, 32, 41; J. de Vries 9, 11, 12, 37, 40; J. H. v. d. Broeke 17, 26, 31; J. J. Petri 23, 27, 43; W. Petri 29. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Bouwbedrijf Gebrs. Schiphorst, alhier. tenschap iets mist, indien zij niet verbonden is met de Katholieke waarheid, dat is met hot Woord van Christus en met de kennis van Zijn aanbiddelijken Persoon. Al deze waarheden zijn solidair, maar zij belichten steeds een ander middelpunt en convergeeren naar Hem, die zich zelf tegenover Pilatus de Waarheid noem de. Deze voornaamheid en Koninklijkheid van het Christelijk licht is de ziel van ons onder wijs. Voor alles moeten wy onzen leerlingen bij brengen dat alles van Christus afhangt en dat alles van Hem komt. Alle waarheid moet Hem bevestigen en bijdragen tot Zijn roem. Hij is de meester, niet alleen van de geesten, doch ook van de harten der menschen. Hij kan het land schap van de menschelijke kennis veranderen, zooals een zonnestraal vreugde over het land kan brengen en de schoonheid der natuur ver hoogt. Uw macht is groot, aldus besloot spr., want de geesten van een generatie zijn U toe vertrouwd. In de strooming der tijden legt gij de bestemming van de toekomst. De tijd gaat voort, met een ongekende geheimzinnigheid; zelfs Bergson en Einstein hebben het wezen van den tijd niet vermogen te vatten; slechts Chris tus is het blijvende. Het christelijk onderwijs completeert het christelijk gezin. Niet alleen discipelen worden er gevormd, doch ook toekomstige leeraren. De aantrekkingskracht van dit werk en van deze machtige positie is gelegen in het dienen. Want door het dienen van de geesten en zielen dient met God en Christus. Prof. dr. J. Schroeteler S.J. uit Düsseldorf zou vervolgens een rede houden over de inter nationale paedagogische verhoudingen sedert 1919. Prof. Schroetelar was echter door onge steldheid verhinderd naar Den Haag te komen. In zijn plaats hield dr. Behn uit Bonn een voordracht over dit ontwerp. Spr. begon met te wijzen op de verschillende vraagstukken, welke met dit onderwerp verband houden. Voor de bevordering eener internatio nale toenadering is het reizen van de studee- rende jeugd zeer aan te bevelen, daardoor kun nen de verhoudingen tusschen de volken verbe terd worden. Wat betreft het vraagstuk van het humanisme en de klassieke opvoeding merkte spr. op, dat nooit vergeten moet worden, dat het Grieksch de taal is van het Evangelie en dat het Latijn toch nog altijd de moedertaal der Katholieke Kerk is. De jeugd zoekt tegenwoordig meer dan vroe ger naar dingen en naar idealen, die waard zyn nagestreefd te worden en zoodoende komt men vanzelf tot het groote probleem van het vraagstuk der politiek in het onderwijs. Hoe staan wij, Katholieken, daartegenover? vroeg spr. By de beoordeeling van deze vraagstukken moeten wy voor alles in het oog houden, dat voor ons de normen moeten zijn het geloof in de kerk en de geboden Gods. Spr. eindigde zijn, voordracht met een woord van Augustinus dat wat ook ten gronde zal gaan, de Waarheid onveranderlijk zal blijven bestaan. De ochtendzitting van het congres werd ver volgens gesloten. De B. G. V. Turnlust hield in het Gemeen telijk Sportpark te Beverwijk athletiekwedstry- den voor haar dames- en heerenieden Verwerkt werden op 2 avonden 100 M. en 400 M. (dames 40 M.) hardloopen, hoogspiingen m. a verspringen m. a., hinkstapsprong (dames Duitsche driesprong), discuswerpen, kogelstoo- ten en speerwerpen. Deze achtkamp was voor allen verplicht. De uitslag werd berekend vol gens de athletiektabellen van het K. N. G. V. Naar de resultaten in de athletiek-competitie K. T. K. waren de dames en heeren in 2 klas sen ingedeeld. De uitslagen luiden: Dames le klasse: 1. D. Dibbets, 393.49 p.; 2. D. Tabak 392.43 p.; 3. N. Stapper 367.39 p. 2e Klasse: 1. T. Pattes 274.96 p.; 2. D. Bol 261.79 p.; 3. H. Pranger 233.36 p. Heeren 2e klasse: 1. K. Leguit 61.8 p.; 2. C. G. Tabak 48.5 p.; 3. P. Olthoff 45.65 p. 2e Klas se": 1. J. Kaspers 24.3 p.; 2. J. Versteeg 24 p.; 3. J. W. Los 21 p. De beste resultaten waren (die van de dames worden telkens 't eerst genoemd): Hardloopen 100 M. 14.5 sec. en 12.6 sec. Hoogspringen 1.35 M. en 1.45 M. Hardloopen 40 M. (dames) 6.5 sec. en 400 M. (heeren) 1 min. 33 sec. Versprin gen 3.79 M. en 5.16 M. Driesprong 8.40 M. en 10.77 M. Discuswerpen 23.47 M. en 23.30 M- Kogelstooten 6.38 M. en 9.30 M. Speerwerpen 17.97 M. en 28.57 M. Ik had een zadelkleedje noodig en ik dacht zoo: misschien is het op onze Haarlemsche markt te krijgen. Het eerst belandde ik by,De goedkoope Boekwinkel". Mijn blik gleed over reisbeschrij vingen, romans, over godgeleerde werken Moet U een bijbel hebben, meneer, een prach tige bijbel, niet Hollandsch en Hebreeuwsch? Ik heb hem nu niet, maar volgende week, meneer, volgende week heb ik hem. Ik ga n.l. naar een dominee in Amersfoort, ziet U meneer, die heeft een heele partij boeken te koop. Hij is nou met vacantie, maar volgende week, meneer, volgende week Ik had geen bybel noodig en kocht wat litte raire werkjes, volgens den koopman: tegeef meneer, 50 procent korting voor de kennisma king!en boekjes over bridge en sport ie moet toch op de hoogte van je tijd blijven, nietwaar?een heele stapelDe koopman vroeg 2.50, we werden het eens op anderhal- ven gulden Toen passeerde ik een corpulente koopvrouw, die met schelle stem: „Alleen maar zes dubbel tjes" riep en me hemden en zakdoeken wou ver- koopenAnderen verzorgen echter mijn linnenkast, en dus liep ik door. Een koopman bood vulpenhouders, niet voor twee gulden, niet voor één gulden, niet voor negentig, tachtig, zeventig, zestig en vijftig cent. Voor zeven stuiver kreeg ik een vulpenhouder annex vulpotlood cadeau Ik kocht velerlei, raakte vele guldens kwijt, maar een zadelkleedje moet ik nóg koopen Met goed gevolg hebben de eindexamens af gelegd aan de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht en daarmede het Laureaat der school behaald de heeren: J. Schmitz uit Maasniel, W. Peters uit Venlo, P. Schnitzler uit Kerkrade, E. van Niekerk uit Leiden en H. Rijnbeek uit Nieuw-Vennep. In de examencommissie hadden met directeur en leeraren als gecommitteerden der St. Grego- rius-vereeniging zitting mej. M. Heymans te 's Gravenhage, pastoor J. C. W. van der V'iel te Amsterdam en de heeren W. Andriessen te 's Gravenhage en E. van Beinum te Amsterdam. Met ingang van 1 September is de heer van Niekerk benoemd tot organist-directeur aan de St. Catharinakerk te Amsterdam. HAARLEM, 31 Juli. Geëxamineerd 5 vrouwe lijke en 3 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames G. van Vliet, Zaandam; M. A. Kruiten, Wormerveer; H. J. Vos, Alkmaar en de heer P. Warmerdam, Wormerveer. I E. L., winkelier te IJmuiden. Appel overtr. Alg. Pol. Verord. v. Velsen. Ontslagen van alle rechtsvervolging. G. F. M. S., tandarts, wonende te Bloemen daal. Appel, overtr. Motor- en Rywielreglement. 6 boete subs, drie dagen hechtenis, o.v. S. V., reiziger, wonende te Amsterdam. Appel overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kanton rechter. Haarlem bevestigd. D. v. L„ timmerman, wonende te Haarlem; diefstal meermalen gepleegd, 8 maanden gev.- straf m.a.prh., o.v. H. v. E., chauffeur, wonende te Haarlem. Ap pel overtr. Tramwegreglement, 1 boete subs. 1 dag hechtenis, o.v. H. v. R., chauffeur, wonende te Hazerswoude. Appel overtr. Motor- en Rijwielwet. Vrijgespro ken. H. J. G„ hovenier, wonende te Haarlem. Ap pel overtr. Alg. Pol. Verord. Haarlem. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5