De R.K. boeren vergaderen De heer Jamin wil gaan „zitten" Afgrijselijk drama Md leed mn eiken da^ RADIO-PROGRAMMA, EXPORT MOET BETER WORDEN DINSDAG 1 AUGUSTUS Woensdag 2 Aug. 1933 richten en slotnoteeringen). Nederland zal zijn lijdelijke hou ding op het gebied van handels politiek moeten laten varen Een tweetal moties Openingsrede Moties Man, vrouw en twee kinderen te Schiedam dood te bed gevonden Gasverstikking oorzaak INKRIMPING VEESTAPEL Niet verder dan strikt nood zakelijk is VERDACHT GEVAL Voor den Raad van Scheepvaart De ernst van den eed Vreemde indruk POGING TOT DOODSLAG OP EEN KOMMIES Smokkelaar aangehouden DE GERAMDE SLUISDEUR Door een nieuwe vervangen ROEIBOOT OVERVAREN Inzittende verdronken De justitie verklaart hem echter, dat zulks wettelijk niet mogelijk is Wordt de sluïtingswet gewijzigd? TUINBOUWSTEUNGELDEN GARANTIE-BEWIJS BLIJFT VERBODEN LIDMAATSCHAP K.N.V.B.-competities Ajax ingedeeld bij Feyenoord en Sparta Acht Amsterdamsche 2e klassers INTERNATIONAAL VOETBA' NederlandFrankrijk in 1934 DAVIS-CUP DuitschlandDenemarken Kippen- en eendenhouderij Kon. Nederlandsche Jaarbeurs H. Ruijter H.H. WIJDINGEN Te Helden-Panningen HEFFING OMZETBELASTING HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE WINSUM HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert 10.30 Morgendienst door ds. D. Tom 11.00 Uurtje voor onze zang- en muziekvereenigingen. Chr. Zangver. Halle lujah te Bodegraven o. 1. v. J. M. Kou- wenhoven 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Concert. Greta ter Haar zingt. Rie Beute, piano. Henk J. Berghout, cello 1.15 Orgelspel door Perd. Kloek 2.00 Rustpoos 2.30 Verv. concert 3.30 Stafmuziekkorps der Kon. Marine te Den Helder. Kapelmeester L. H. F. Leistikow 5.00 Kinderuurtje 6.00 Gramofoonmuziek 6.30 Op last van den Min. v. Waterstaat afgestaan 7.00 Po litieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 B. Helinga: „Met Camera en Buks" 8.00 Carillonbespeling v. d. St. Jacobstoren te Den Haag door J. de Zwaan 9.00 Gramofoonmuziek 9.30 Am- sterd. Orkestver. Kapelmeester Pr. v. Die penbeek 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 Het Baamsch meisjeskoor o. 1. v. J. Hamel 9.30 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Gramo foonmuziek 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand 11.30 Cellorecital door Felix Robert Men delssohn. A. d. vleugel A. Prins 12.00 Omroeporkest. Intermezzo van draaiorgel- muziek 2.00 Mr. Ph. C. La Chapelle draagt voor 2.30 Omroeporkest o. 1. v. N. Gerharz 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Kindermatinée o. 1. v. Henri Nolles 3.45 Rustpoos 4.00 Pianorecital door mevr. T. Stein 4.30 Radio-kinderzang o. 1. v. J. Hamel 5.00 Verhalen voor de kleintjes door mevr. Ant. v. Dijk 5.30 Concert door de staf- muziek van het 5de regiment infanterie o. 1. v. J. R. v. d. Glas, afgewisseld door gramofoonmuziek 7.00 Gramofoonmu ziek 7.30 Causerie door Rika Hopper: „Reisindrukken uit Amerika" 8.00 Vaz Dias 8.15 Aansluiting met het Kur haus te Scheveningen. Het residentie orkest o 1. v. Carl Schuricht. Jac. Thi- baud, viool -9.10 Gramofoonmuziek 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Chan- •sons door Lies je v. d. Poll 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon muziek 8.30 Causerie over een ac tueel onderwerp in het Fransch 9.10 Voortzetting gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert 1.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. Lauwers 6.35 Gra mofoonmuziek 6.50 Kamermuziek 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. A. Bendix 3.50 Omroep orkest o. 1. v. Emile Reesen 8.20 Pa- rijsche muziek - 10.25 Sonates van Mo zart 11.05 Pianospel. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoon muziek 2.30 idem 4.20 Concert door bet Noragorkest o. 1. v. José Eibenschutz 10.50 Populair concert o. 1. v. Niemann. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door het West-Duitsche kamer orkest o. 1. v. Breuer 5.20 Populair concert 6.20 idem 11.05 Populair concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 1.50 Concert -2.35 Dansmuziek 3.35 Concert 4.05 Orgelconcert 6.50 Con cert 7.20 Concert -8.20 Concert door het B.B.C.-orkest 11.05 Roy Fox en zijn band. PARIJS (Eifel), 1446 M. o. 1. v. M. Flament. 8.50 Concert PARIJS (Radio), .1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.35 Gramofoonmuziek 12.50 Orgelconcert 1.25 Gramofoon muziek 7.30 idem 8.20 Gramofoon muziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 Orkestconcert. ROME, 441 M. 9.05 „Stenterello", operette in drie actes van Cuscina. WEENEN, 517 M. 7.45 Populair con cert door een militair orkest o. 1. v. Mo- ritz Thann 10.30 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 4.20 Jazzmu ziek 5.35 Populaire Poolsche muziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 Pianoreci tal 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 5.20 Dans muziek 6.20 Gramofoonmuziek 7.30 Operettefragmenten 8.20 Concert door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had Maandag de algemeene vergadering van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond plaats. De voorzitter, de heer J. Verheggen, heette in het bijzonder welkom dr. Molhuyzen van t Koninklijk Ned. Landbouw-comité, de verte genwoordigers van de R.K. Studentenvereeni- ging te Wageningen en de Tweede-Kamer-le- den, de heeren Fleskens en van Koeverden. Gaarne had spr. in zijn openingswoord een opgewekten toon willen doen hooren, doch de toestand laat dit niet toe. Wij koopen nog steeds voor ruim 450 millioen gulden meer van het buitenland dan we aan 't buitenland verkoopen. Onze export moet verbeterd worden en dit zal nimmer gelukken indien Nederland niet onverwijld besluit de lijdelijke houding, welke het tot dusver op het terrein der handelspoli tiek heeft aangenomen, te laten varen. Onze regeering moet wederkeerigheidspolitiek voe ren in tegenstelling met de tot nu toe gehuldig de onvoorwaardelijke meest begunstiging. Het schijnt spr. gewenscht het handelsverdrag met Duitschland op te zeggen, (applaus). Onze re geering zal, nu de exportmogelijkheid zóózeer is verkleind en nog verder dreigt verloren te gaan, de binnenlandsche markt in hoofdzaak moeten reserveeren voor de eigen nationale productie. Spr. wenscht verder verhooging van den prijs van dierlijke producten^hetgeen o.m. is te bereiken door een beperking van den rundvee en den pluimveestapel en een verdere beperking van den f^irkensstapel. Tege lijkertijd zou men de roggeteelt kunnen steunen b.v. door inlandsche rogge te mengen in het brood en de gerstcultuur door de bierbrouwe rijen voor te schrijven inlandsche gerst tegen loonenden prijs te verwerken, waarbij men aan de Nederlandsche brouwindustrie een compen satie kan geven in den vorm eener vergaande beperking van den invoer van buitenlandsch bier. Tenslotte zou een klein invoerrecht ge heven kunnen worden op de granen. De kas van de Zuivelcentrale zou spr. zoo wil len zien, dat die instelling wat reserve bezit. Wan neer men hoort, dat het 10 millioen is, moet men bedenken, dat in allerlei reserves zitten, waaruit spr. ze niet wil losmaken. Ook de or ganisatie-vorm van de crisisvarkenscentrale is niet geheel ndar onzen smaak. Immers de varkenscentrale is opgericht door de gewestelijke varkensorganisaties, het bestuur wordt door den Minister benoemd. Voor de uitvoering roggesteun heeft men in Den Haag den stichtingsvorm gekozen. De ver antwoordelijkheid voor de uitvoering der rogge- steunwet is op de schouders gelegd van de be sturen der tarwe-organisaties. De uitvoering van datgene wat zij zelf niet hebben vastgesteld, beter nog, van wat zij zel ve onjuist hebben geacht. Niet alleen toch, dat wij de wijze waarop sommige groepen roggeverbouwers in Neder land bij uitzondering gesteund worden zeer on rechtvaardig achten door de bevoorrechting van deze groepen boven anderen, die evenzeer hulp behoeven, doch de wijze waarop is ingegrepen ten aanzien van hen, die ontginningsgronden exploiteeren, is naar onze meening zeer laak baar. De Crisis-Rundvee-centrale is zonder eenig overleg met de centrale landbouworgani satie opgericht. Dan praat men nog over over leg houden met de landbouworganisaties. Voor den tuinbouw wordt een bedrag van ƒ5.000.000.gegeven, dat absoluut onvoldoen de is, gezien den ontzettenden nood van de tuinders in Noord-Holland. Spreker's conclusie is dus, dat de organisaties niet voldoende in geschakeld zijn en dat men doelbewust gaat in een richting van meer ambtelijke wijze van uit voering der crisiswetten. Uit een mededeeling van den Minister blijkt, dat reeds zeer veel regelingen ongeveer klaar zijn, waarvan wij thans nog niets weten. Spr. besluit met den wensch, dat de cen trale commissie voor de landbouwcrisiswet over alle te nemen maatregelen haar oordeel zal ge ven en dat dit oordeel zal worden opgevolgd. Naar aanleiding van deze inleiding werden eenige vragen gesteld, die door den heer Ruij- ter werden beantwoord. Tenslotte werd de volgende motie aangeno men. De vergadering in den breede besproken hebbende de vraag of de land- en tuinbouw organisaties op de juiste wijze en in voldoen de mate zijn ingeschakeld in de uitvoering van de land- en tuinbouwcrisiswetten, constateerde, dat er op dit terrein zekere misstanden bestaan en er aan de samenwerking tusschen de regee ring en hare crisisorganen eenerzijds en de land- en tuinbouworganisaties anderzijds nog veel ontbreekt, verzoekt Uwe Excellentie drin gend ten spoedigste een ernstig onderzoek ten deze te doen instellen door een commissie, waarin de centrale land- en tuinbouworganisa ties vertegenwoordigd zijn. Daarna sprak de geestelijk adviseur Rector Kok nog een opwekkend woord. Tengevolge van gasverstikking zijn vier leden van het gezin G. H. B., wonende aan de Willem de Zwijgerlaan te Schiedam en bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, Maandag dood op hun bed gevonden. De politie waarschuwde onmiddellijk een ge neesheer, die slechts den dood constateeren kon. Omtrent de toedracht van dit drama stelt de politie een onderzoek in. De vereeniging „Het Grondbezit", heeft op grond van door haar ontvangen berichten om trent bedrijfsgewijs in het geheele land in gang zijnde veetellingen, bedoelende, om tot inper king van de zuivelproductie te komen, zich met een brief tot den minister van economische zaken gewend. Adressante verzoekt den minister, den au toriteiten en ambtenaren, die belast zijn of zullen worden met de levering van de grond slag leggende gegevens, welke voor het treffen van eenigen maatregel ter zake noodig zullen zjjn, met klem voor te schrijven om zeer nauw keurig te rade te gaan met de organische ge steldheid, waarin ieder afzonderlijk bedrijf ver keert en waarmede vooral rekening behoort te worden gehouden. In het bijzonder wordt gevraagd, de inkrim ping van vee niet verder te doen gaan dan de staking van den verbouw van groenvoeder en de aankoop van buiten het bedrijf geteelde of gefabriceerde producten en afvalstoffen zal medebrengen. Ook een dwang, welke zich niet verder zal uitstrekken, zal vaak al schokkend genoeg zijn. De Raad voor de Scheepvaart zette gistermor gen het onderzoek voort met het lek worden en zinken van den stoomtrawler „Spaarne- stroom", IJ.M. 65 op 12 Juni j.l. bij Hornriff aan de Deensche kust. Op 26 Juli j.l. had de Raad in deze zaak reeds den schipper-eigenaar Dekker uit Egmond aan Zee gehoord, wien door den voorzitter, prof. Traverne een scherp verhoor was afgenomen betreffende de vraag, of hier wel alles is gedaan om het nog te redden en of de schipper en de bemanning het schip niet te vroeg hebben ver laten. Ook de koopsom en de verzekering werden ter sprake gebracht. Op den bewusten dag had de schipper plotseling een klap in de machine gehoord, toen hij ging kijken, zag hij in de ma chinekamer een grooten waterstraal achter de machine bij de pompen. De bemanning was spoe dig op de K.W. 158 overgegaan. Naar het oordeel van den schipper was het schip niet meer te redden. Hoe het gat Was ontstaan wist de schip per niet te zeggen. Als getuige werd de heer Metselaar, bankwerker, gehoord. Getuige had vroeger als machinist op de „Spaarnestroom" gevaren, hij had vóór het schip ditmaal naar zee vertrok de machines nagezien, hij had ver schillende aanwijzingen aan den machinist ge geven. Vlak voor het vertrek was getuige van boord gegaan. Van verstopte condensbuizen had voorzoover get. wist, de machine nooit last ge had. Vervolgens hoorde de Raad den machinist van de „Spaarnestroom". Met klem wees de president hem op het belang van den eed. Getuige verklaarde, dat hij van 19151918 als machinist op trawlers had gevaren. De laatste drie jaar heeft hij als machinist bij de „Oceaan" op trawlers gevaren. Tijdens het opstoomen van de „Spaarnestroom" naar het vischgebied was plotseling de zuigstang gebroken. In een kist had get. een andere stang gevonden; deze was tamelijk oud en versleten. Maandagmorgen begon de circulatiepomp op eens hard te stooten. Getuige had de machines gestopt en de stang er uit gehaald. Hij zag, dat de moer, die op de pomp zit, aan het loswerken was. Hij had deze opnieuw aangedraaid. Er was ook een fout aan den condensor, drie pijpjes waren lek, doch dit euvel kon verholpen wor den. Met toestemming van den schipper werd de machine weer aangezet. Getuige had plot seling een harden klap in de machine gehoord Er spoot een breede waterstraal achter in de machinekamer uit den tunnel. Prof. Taverne; Hoe verklaart u dien plotselingen stroom water? Getuige meent, dat de bodem uit den conden sor is geslagen. Get. geeft nog een uitvoerige technische uiteenzetting. De voorzitter: Het geheel maakt op den bui tenstaander een vreemden indruk. Is er van een afspraak tusschen u en den schipper geen sprake? Getuige: Absoluut niet, ik kende den schip per niet. De voorzitter: Dat er een schip zóó maar ver loren gaat, zonder dat iets van belang voor het behoud wordt gedaan, komt zelden voor. Tenslotte wordt de oudste stoker gehoord; zijn verklaringen werpen geen nieuw licht op de zaak. De inspecteur-generaal van de Scheepvaart, de heer C. Fock, kwam hierop aan het woord. Spr. is van oordeel, dat het onderzoek geen licht heeft gebracht in de vraag, hoe het water zoo snel in het schip kon binnendringen. Het geheel heeft zich in zeer korten tijd afgespeeld, voor maatregelen was niet veel tijd en den schip per en machinist treft geen verwijt. De Raad zal later uitspraak doen. Eenigen tijd geleden werd te Ittervoort door een bestuurder van een vrachtauto, die een groote partij smokkelsuiker vervoerde ge tracht den kommies, die hem sommeerde halt te houden, te overrijden. De ambtenaren slaag den er, na een vuurgevecht, in den wagen met suiker in beslag te nemen, doch de chauffeur ontkwam. Thans is als verdacht van deze po ging tot doodslag op een ambtenaar in functie gearresteerd de 22-jarige v. d. M. uit Veldho ven (N.-Br.). Op last der justitie heeft men den verdachte in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten. De drijvende bok „Adelaar" uit Rotterdam is Maandagmiddag er in geslaagd de beschadigde sluisdeur van de nieuwe sluis te Temeuzen te vervangen door een daar aanwezige reserve deur. Twee mannen, resp. uit Hillegom en uit den Haarlemmermeer, wilden met een bootje de Ringvaart van den Haarlemmermeer overste ken. Het bootje kwam echter in aanvaring met een pleizierboot van de reedery W. uit Haar lem, sloeg om en verdween met een der inzitten den, den 36-jarigen J. G., wonende aan den Hillegommerdijk in den Haarlemmermeer en werkzaam op de steenfabriek „Arnaud", in de diepte. De andere inzittende, de heer K. uit Hille gom, kon onmiddellijk door het personeel van de pleizierboot worden gered. Politie uit Hillegom, Lisse en den Haarlem mermeer was spoedig ter plaatse. Eerst na een uur dreggen werd het lijk van den verdronkene opgehaald. Dr. v. H. uit Nieuw.Vennep kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar de woning van den verdronkene overge bracht. Uit het onderzoek van de politie is komen vast te staan, dat de kapitein van de pleizier boot geen scl\uld heeft aan het ongeval. Naar men zich herinneren zal moesten op last van B. en W. van Rotterdam op Zondag 4 December van het vorige jaar, den dag vóór Sint Nicolaas, de winkels in deze stad, waar op de Winkelsluitingswet van toepassing was, gesloten blijven. Verschillende zaken hebben zich toen aan deze bepaling niet gehouden en dit was ook het geval met de vele filialen van de firma C. Jamin, welke dien Zondag, inge volge een desbetreffende order van den fir mant Louis Jamin, hun zaken voor het publiek geopend hielden. Een regen van processen-verbaal was het ge volg, waarvan de gerechtelijke behandeling zich uitstrekte tot ons hoogste rechtscollege, den Hoogen Raad en voor den heer Jamin, als den verantwoordelijken persoon in dezen, eindigde met zijn veroordeeling tot vijfentwintig gulden boete of vijf dagen hechtenis. De heer Jamin, het standpunt innemende dat de Winkelsluitingswet op zijn bedrijf en op zijn winkelzaken in het algemeen een fu- nesten invloed uitoefent en in haar toepassing bovendien van groot nadeel is voor bedrijven, die met ondernemingen als de onderhavige, 'zakelijke relaties onderhouden, zooals drukke rijen, transportondernemingen, papierfabrieken enz., bleef weigerachtig, de vijfentwintig gulden te betalen en wenschte in dit verband, ter wille van de zaak, die hij voorstond, de vervangende hechtenis te ondergaan. Te dien einde heeft hij zich Maandagmorgen te half tien op welk tijdstip de gelegenheid tot betaling van de boete vervallen was aangemeld aan het Huis van Bewaring te' Rotterdam. Van „.zitten gaan" kwam echter niets, aangezien van de zijde der justitie den heer Jamin te kennen is gegeven dat zulks wettelijk niet mogelijk was, aangezien het be drag der boete in zijn geval verhaalbaar is, daar hij in staat geacht wordt, te kunnen betalen en bij niet-betaling executie kan wor den toegepast. In verband met het bovenstaande wordt ons nog namens de Vereeniging van Suikerwerk en Chocoladefabrikanten medegedeeld dat in een onderhoud tusschen het bestuur van ge noemde vereeniging en den minister, dat 9 Fe bruari heeft plaats gehad, door den minister toezeggingen waren gedaan dat wijzigingen in de Winkelsluitingswet binnenkort verwacht zouden kunnen worden. In een hernieuwd bezoek, dat enkele weken geleden plaats had, is gebleken, dat het wijzi- gingsontwerp reeds geruimen tijd op het de partement gereed ligt, zonder dat er verder iets van is vernomen. In een kortelings aan den ministeer verzon den telegram heeft het bestuur der Vereeniging dan ook op nakoming van de gedane toezeg gingen aangedrongen. De zegsman van de Vereeniging deed verder uitkomen, dat een beroep op den automatenver- koop niet kan opgaan, omdat deze verkoop nimmer rendabel kan zijn. Indien zoo vernamen wij tenslotte geen bevredigende oplossing wordt verkregen, dan overweegt de Vereeniging protest-maatregelen in den vorm van tijdelijke sluiting van choco lade- en suikerwerkfabrieken. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Cra mer betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot spoedige uitbetaling van de tuinbouwsteungelden, heeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken, geantwoord, dat met de uitkeering van een voorschot op een eventueel uit te keeren steun een aanvang is gemaakt. Deze uitkeering heeft plaats ten aanzien van twee producten, n.l. Deensche witte kool en de vroege aardappelen, na 26 Juni aan de Noord- hollandsche veilingen aangevoerd. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt in overleg met de Amsterdamsche Bankiers- vereeniging mede, dat door een onjuist bericht, dat de „Berliner Börsen-Courier" op 29 Juli op eigen gezag heeft medegedeeld en welk bericht door de Nederlandsche bladen is overgenomen, de indruk wordt gewekt, alsof de vertegenwoor digers der buitenlandsche crediteuren zouden hebben afgezien van het door hen bij herhaling uitgesproken verlangen, dat, tenzij de debiteur, hetzij de Rijksbank of het Duitsche Rijk, de garantie op zich zou nemen van de betaling in de contractueele valuta van dat gedeelte der vorderingen, dat gedurende den tijd van het transfermoratorium in de Konversionskasse wordt gestort. Dit bericht dient nadrukkelijk te worden weersproken. In het standpunt van de vertegenwoordigers der crediteuren uit de ver schillende landen (zie het uitvoerig commu niqué van 12 Juli 1933) is geen enkele wijziging gekorrtën. De besprekingen, welke dezer dagen in Ber lijn zijn gevoerd, betroffen alleen détailkwesties van teehnischen aard, doch principieele punten zijn ditmaal niet meer behandeld. De Directie der Konversionskasse heeft mede gedeeld, dat de beschikbaarstelling van de be dragen in geld en scrips, welke gelijktijdig zullen worden uitgegeven, zal geschieden, zoodra de scrips voor de uitgifte gereed zullen zijn en alle overige maatregelen tot uitvoering zullen zijn getroffen, hetgeen over ongeveer vier weken kan worden verwacht. Het Verbond van Nationalisten te Amsterdam (secretaris C. J. M. van Esden Jr) heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal naar aanleiding van de jongste wijzi ging in het Rijksambtenarenreglement, waarbij voor Rijks-ambtenaren 't lidmaatschap van een aantal als revolutionnair beschouwde organisa ties, w. o. het Verbond van Nationalisten, wordt verboden. In dit adres wordt er op gewezen, dat het Verbond een vereeniging is van nationaal- gezinde personen, die ijveren voor een krachtig gezag onder het Koningshuis van Oranje en de eenige organisatie onder de verbodene is, die Koninklijk is goedgekeurd, redenen waarom het Verbond er op aandringt, niet te worden opge nomen onder de verboden vereenigingen. Het gaat niet! Allemaal misschien probeeren we het wel eens in het leven maar.... het gaat niet. We kunnen niet twee tegengestelde dingen tegelijk doen: We kunnen geen twee heeren dienen. Of den een, of den ander. Kiezen we daarom den Goeden Meester. Maar probeeren we het niet ook met den ander het op een accoordje te gooien. Het zal niet gelukken. Willen we het vertrouwen verwer ven van Hem Dien toe dienen, dan hebben we ons geheel in Zijn dienst te stellen. De knecht heeft de zaken van zijn heer te behartigen en mag die niet venoaarloozen door stil ook nog een ander te willen van dienst zijn uit eigen baat. Dat loopt op een mislukking uit. Men verspeelt aldus beider vertrouwen. De slechte mees ter zal niets kunnen vergoeden, de goede meester zal terechtveront waardigd zijn. Niemand kan twee heeren dienen. Het gaat niet. De afdeelingen I en II van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond zijn voor het seizoen 19331934 als volgt ingedeeld; Af deeling I: Feyenoord, Rotterdam; ADO, Den Haag; HDVS, Schiedam; Het Gooi, Hil versum; VSV, Velzen; Ajax, Amsterdam, ZFC, Zaandam; Sparta, Ro'tterdam; Haarlem, Haar lem en HFC, Haarlem. Af deeling II; HBS, Den Haag; RCH, Haar lem; DHC, Delft; Hilversum, Hilversum. Excel sior, Rotterdam; Stormvogels, IJmuiden; Xer xes, Rotterdam; KFC, Koog aan de Zaan; DFC, Dordrecht en VUC, Den Haag. Tenslotte zij nog de samenstellingen der tweede klasse afdeelingen in beide afdeelingen gememoreerd. Af deeling I 2e klasse A: Alcmaria Victrix, Alkmaar; HRC, Helder. Kinheim, Beverwijk; Zeeburgia, Amsterdam; WFC, Wormerveer; ZVV, Zaandam; AFC, Amsterdam; DWS, Am sterdam; OWO, Amsterdam; West Frisia, Enk huizen. 2e klasse B: EDO, Haarlem. WA, Amster dam; Bloemendaal,, Bloemendaal; BFC, Bus- sum; TOG, Amsterdam; Hercules, Utrecht; Dc- Spartaan, Amsterdam; Velox, Utrecht, Blauv, Wit, Amsterdam en DOS, Utrecht. Af deeling II 2e klasse A: HW, Den Haag; Quick, Haag. RFC, Rotterdam; Unitas, Gorcum; CVV, Rotterdam; Olympia, Gouda; SVV, Schie- dan; VIOS, Den Haag; De Hollandiaan, Hoe: v. Holland en Alphen, Alphen. 2e klasse B: BEC, DCL, Neptunus, ODS, ONé Steeds Hooger, Fortuna, Gouda, Overmaas r' VDL. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft volgen „l'Auto" zijn goedkeuring gehecht aan wedstrijd en datum van den wedstrijd Nederland- Frankrijk op 10 Mei 1934. De internationale wedstrijden van Frankrijk zijn thans de volgende: 21 Januari België— Frankrijk; 11 Maart FrankrijkZwitserland (Parijs); 25 Maart FrankrijkTsjechoslovakije (Parijs) en 10 Mei NederlandFrankrijk (Am sterdam) Voorts wordt op 15 April te Luxemburg de ontmoeting LuxemburgFrankrijk gespeeld als een der wedstrijden van het voortoumooi der wereldkampioenschappen. Hoogstwaarschijnlijk vindt de wedstrijd DuitschlandDenemarken voor het Davisbeker- voorrondetournooi 1934 plaats op 1, 2 en 3 Sep tember a s. te LLipzig. Namens den Minister van Economische Za ken maakt de regeerings-commissaris voor de uitveoring' van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij be kend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks, voor de week van 31 Juli tot en met 5 Augustus as. gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 40 cents per 100 stuks uit gevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor een deneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak op 30 cent per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. Aan de a.s. najaarsbeurs te Utrecht, welke van 5 t/m 14 September zal worden gehouden, zullen de gemeente Schoonhoven en de Schoon- hovensche goud- en zilverindustrie collectief deelnemen met als middelpunt de Rijksvak- en Kunstnijverheidsschool voor goud- en zil versmeden en horlogemakers te Schoonhoven. MEDAN, 31 Juli (Aneta) De heer J. W. Spaan, assistent bij de Deli-Batavia-Mij., die, zooals gemeld, bij een auto-ongeluk ernstig ge wond werd, is Zaterdagmiddag overleden. Zondagmiddag vond de landbouwer Horsten te Oosteinde, gemeente Oosterhout, thuiskomen de van het land, zijn zeven nog jeugdige kinde ren zonder toezicht thuis. Toen hij waarop de omgeving ging afzoeken vond hij zijn vrouw, .verdronken in de waterput. Wanneer spr. de verschillende tot nu toe getrof fen steunmaatregelen nagaat dan treffen hem vooral twee dingen. Op de eerste plaats een verschil hi de mate, waarin steun is geboden aan den eenen kant aan den akkerbouw en aan den anderen kant aan den tuinbouw. Op de tweede plaats treft spr. het verschil in de mate, waarin eenerzijds de pachters gehol pen zijn en anderzijds de boeren en tuinders, die onder den looden last van een zware hy potheek gebukt gaan, van iedere hulp verstoken zijn gebleven. Tot op den dag van heden is er niets gebeurd om de ongelukkige hypotheekhouders te ver lichten en hun executie te voorkomen. Er moet echter vertrouwen blijven.. Vertrou wen op de eerste plaats op God.. Vertrou wen op de tweede plaats op elkander. Vertrou wen op de derde plaats ook op de overheid. Wij houden ons in deze stormen, die onze welvaart en zelfs ons naakte bestaan bedreigen aan het devies, dat de Zeeuwen zich hebben gekozen: «Ik worstel en kom boven." De heer Verheggen heette na deze rede nog welkom het Tweede Kamerlid, den heer Kamp- schöer en den heer Ruijter, lid van de Eerste Kamer. Van minister Deckers was bericht van ver hindering ingekomen. Daarna was het woord aan den heer H. Ruij ter, secretaris van den A. B. T. B., die de vraag besprak of de Land- en Tuinbouworganisaties op de juiste wijze en in voldoende mate zijn ingeschakeld in de uitvoering van de land- en tuinbouw-crisiswetten. Inleiding van den heer Het werk der organisaties en de voorlich tingsdienst van den Staat, zoo zei spr. na een inleiding, hebben samenwerkende het Neder landsche land- en tuinbouwbedrijf gebracht op een zoodanige hoogte, dat heel ons landbouwbe drijfsleven eigenlijk is geworden één groot ver- edelingsbedrijf. Het is ons niet meer mogelijk het intensieve veredelingsbedryf voort te zet ten, omdat het buitenland onze producties niet meer wenschten af te nemen. 'Wij staan dus voor het vraagstuk, dat wij Slechts zooveel moeten trachten voort te bren gen als noodig is voor de voorziening van ons eigen volk en datgene wat nog te exporteeren is. Hiervoor is noodig een beperking der pro ductie en waar deze uit den aard der zaak zal behooren te geschieden naar evenredigheid met de vroegere productie der verschillende bedrij ven is regeeringshulp om deze evenredigheid te bereiken, onmisbaar. Geeft voor ons katholieken de pauselijke en cycliek „Quadragesimo Anno" den weg aan, waarop via het georganiseerde bedrijfsleven we derom welvaart en vrede zullen moeten terug- keeren in de maatschappij, dit geldt toch zeer zeker in nog grootere mate in dezen overgangs tijd. Geen dictatuur van Staatsambtenaren over het sociale en economische leven moet bereikt worden. Door het van tijd tot tijd systeemloos ingrij pen der regeering is geen sprake geweest van een planmatige crisis-organisatie. Zeer goed was de uitvoering van de Tarwe- wet, waarbij met behulp van den Staat een volkomen inschakeling bestond van de vrije maatschappelijke krachten, welke tot een goed resultaat hebben geleid. De crisiszuivelwetcentrale is wel zeer eigen aardig samengesteld. In tegenstelling met de tarwe-organisatie, waar de regeeringscommissa- ris namens den Minister toezicht houdt, is bij de crisis-zuivelcentrale de dagelijksche leiding en de uitvoering van zaken aan den regeerings- commissaris, tevens ambtshalve voorzitter van het bestuur opgedragen. De regeeringscommis- saris is hier dictator zonder meer. Bij de behandeling der crisis-zuivelwet heeft de Minister in de Memorie van Antwoord ge schreven. „Het streven van ondergeteekende zal er op gericht zijn een richtprijs van tenminste 5 ct. per K.G. melk te bereiken over de geheele pe riode, waarvoor de ontworpen regeling zal gel den. Door de steeds grooter wordende inter nationale moeilijkheden is deze in uitzicht ge stelde prijs niet bereikt kunnen worden. Dit is te betreuren, doch daarin zullen wij moeten be rusten,'* Een tweede motie, die aan den minister ge zonden zal worden en werd goedgekeurd, betrof den steun aan den tuinbouw. De vergadering besproken hebbend den ont zettenden dringenden nood waarin de tuinbouw verkeert, een nood die in sommige strexen catastrophale afmetingen heeft aangenomen: dankbaar kennis genomen hebbend van de mededeeling, welke de geestelijk adviseur Rec tor Kok Zaterdag j.l. te Heiloo met uwe mach tiging heeft kunnen afleggen; verzoekt Uwe Excellentie dringend om met de in uitzicht gestelde verhooging van den steun aan tuinbouw den allergrootsten spoed te betrachten en het steunbedrag daarnaast ook tot die hoogte op te voeren, dat er van werke- lijken steun sprake kan zijn. Dan werd de vergadering gesloten. Z. H. Ex. Mgr. dr. Gulielmus Lemmens, bis schop van Roermond, heeft op Zondag 30 Juli de H.H. Wijdingen toegediend in het Missie huis te Helden-Panningen. Ontvingen het H. Priesterschap de EE. Heeren Lazaristen Hen- ricus Botermans (Riel), Petrus van Goethem (Brunssem), Justus Out (Beverwijk), Gerardus Pater (Alkmaar), Petrus Stem- (Volendam) en Leo Nathrath (Bottrop), alsmede de EE. Paters Minderbroeders Salvius Klarenbeek (Druten) en Agathangelus Nelissen (Venlo); de Mindere Orden de EE. Fraters Johannes de Bakker (Hontenisse), Franciscus Dusée (Tilburg), Jo hannes Klooster (Den Haag), Adrianus Kuy- pers (Lage Mierde), Johannes Lemmen (Meer- lo), Gulielmus van der Loo (Standdaardbuiten) en Robertus Pladet (Hontenisse), allen van de Congregatie der Missie (Lazaristen). De heeren Kortenhorst, Van Poll, Van der Putt, Van Hellenberg Hubar en Kuiper hebben op het ontwerp tot heffing van een omzetbe lasting een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is de weeldebelasting uit dit ont werp te lichten. Het wil den voorstellers voor komen, dat de minister voorloopig de opbrengst van dit deel der voorgestelde belasting kan missen. Deze opbengst was aanvankelijk op 10 millioen gulden geraamd. Doordat de omzetbe lasting op vier procent der waarde der goederen is gebracht, heeft het fiscale element van de weeldebelasting veel van zijn beteekenis inge boet. Het amendement bedoelt allerminst het Be ginsel der weeldebelasting aan te tasten. Een oed ingerichte belasting op weeldeuitgaven blij ven de voorstellers aanbevelenswaardig achten. Het is echter wel gebleken, dat het buitenge woon moeilijk is om den juisten vorm te vinden. De bezwaren, die uit de kringen van het be drijfsleven tot de Kamer zijn gekomen, zijn sinds de indiening van het oorspronkelijk ont werp niet geringer geworden. Door de vermin dering van de koopkracht der bevolking is de productie der in de lijst A opgenomen goederen zeer sterk teruggeloopen. De aard van deze ar tikelen leidde er toe, dat bij het voortschrijden der crisis op deze uitgaven het eerst werd be zuinigd. De werkloosheid in verschillende takken van de hier bedoelde bedrijven is zeer groot en dreigt nog grooter te worden, wanneer de weeldebelasting en productievoorwaarden en de afzetmogelijkheden opnieuw ongunstig zal beïn- fluenceeren. Bij aanneming van dit amendement zal de omzetbelasting ook voor deze goederen vier pro cent der waarde bedragen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de vergiftigingsgevallen te Winsum veroorzaakt zijn door bacillen van para-typhus. De fabri. cage van ijs is stopgezet, terwijl de aanwezige voorraden vernietigd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6