De Koningin-moeder 75 jaar Herinneringen van een vorstin De grootmoeder Groot voorbeeld 1858-2 AUGUSTUS-1933 Liefde voor misdeelden Catharina van Rennes DE JARIGE BRUID Grootsche feesten Koninklijke geschenken HERHAALDE WENSCH Bij de zangles van een prinsesje Het eerste „officieele" bezoek Wat een moeder aan haar dochter leerde Toen de Kleindochter van Koningin Emma geboren werd De hoogste titel van Koningin Emma was en bleef „Koningin- Moeder" Koningin Emma op Dekkerswald in 1928 Verloving, huwelijk en eerste officieel optreden De verloving Het huwelijk De Koningin-Moeder in Amsterdam in 1928 rëüïSiSifi ^iiiwaaM» Moeder de tentoonstelling in de Lakenhal nog niet naar wensch had bezichtigd. Deze vrouwe leeft waarlijk in het hart van haar volk. Een bezoek aan de Amsterdamsche toenmalige achterbuurten als Willemstraat. Zandhoek enz. was immer karakteristiek door dat overspringen der sympathie van hart tot hart. Een meisje dat haar bloemen kwam aan bieden in stijf gestreken jurkje met oranjelint wist ze dadelijk op haar gemak te zetten door een vriendelijk Woord, en vertrouwelijk gebaar, vóóral door haar goedig-lachende oogen ach ter de brilleglazen. De vrouw uit het volk durf de haar te naderen. By haar bezoek aan scho len en weeshuizen, aan ziekeninrichtingen en gestichten konden de autoriteiten nimmer pre cies rekenen op gemaakte indeelingen van het bezoek. Want als de Koninklijke Vrouwe haar belangstelling op iets gevestigd had, stoorde zij zich niet immer aan de klok en vroeg meer malen verder te mogen zien, óók wat niet voor haar komst was gereed gemaakt. Zij weet Nederland onder de regeering harer dochter gelukkig bestuurd. Zij weet ons volle ontkomen aan den wereldkrijg en temidden van de huidige wereldcrisis nog wils- en daadkrach tig om alle moeilijkheden het hoofd te bieden. Het verleden, waarop zy terugziet, was een tijd perk van zegen, de toekomst die zij mede heeft voorbereid, blijft hoopvol. Op 2 Augustus 1858 als vierde dochter van den regeerenden vorst van Waldeck-Pyrmont, Georg Victor en diens gemalin Helene, prinses van Nassau, geboren, voltooit Koningin Emma thans haar vijfenzeventigste levensjaar. Meermalen, o.a. bij haar gouden jubileum in 1929, is duidelijk uitgekomen hoe groot de aan hankelijkheid van ons volk jegens de Koningin Moeder is. Sedert 26 Oct. 1878 de Koninklijke Boodschap verscheen welke het huwelijk van Koning Willem III met Koningin Emma aan kondigde is het woord bewaarheid geworden door den Koning tot haar gesproken bij haar komst: „dat geen Koningin ter aarde.... rijker was dan zij, rijk aan liefde, vereering en ove rige hartelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk." God heeft haar vele jaren voor ons land en voor de Koninklijke Familie gespaard. Lief en leed heeft zij met velen meegemaakt. Zij heeft mogen zien welke rijke vruchten haai levenstaak heeft afgeworpen. Moge haar levens avond bestraald blijven door den voorspoed van haar volk. Zooals wij reeds opmerkten, het hart der Ko ningin-Moeder trok naar misdeelden. weezen, zieken. Haar hart zette haar aan tot goeddoen. Oranje-Nassauoord, het sanatorium voor long lijders, is daar een van de vele voorbeelden van; in Amsterdam kennen we 't Emma-Kin- derenziekenhuis. In die huizen dragen haar ar men naar de zieken bloemen. Haar handen dee- len aan de ouderen versnaperingen, aan de jongeren speelgoed uit. Maar bovenal verkwik ken haar glimlach, haar meevoelende sympa thie, haar vriendelijk opwekkend, belangstel lend woord. En als zij dan zoo opgaat als 't wa re in haar taak om wat zon te verspreiden in een omgeving van treurnis, of om te deeien in de opgewektheid en het leven van anderen, dan vergeet zij den tijd die voortsnelt, dan let zij niet op regelen van protocol, dan vergeet zij zelfs de indeeling van het programma.... En ziehier wat wij schreven op haar zeven tigsten verjaardag: „God heeft haar vele jaren voor ons land en voor de Koninklijke Familie gespaard. Zij heeft mogen beleven hoe rijke vruchten haar levenstaak heeft afgeworpen gedurende de nu meer dan 25-jarige regeering harer Dochter. Op 2 Augustus 1858 als vierde dochter van den regeerenden vorst van Waldeck-Pyrmont Georg Victor en diens gemalin Helene. prinses van Nassau, geboren, voltooide Koningin Emma dus heur zeventigste levensjaar. Nog een harer vijl zusters is thans in het leven en woont op het slot Schönberg in het Oderwald. Haar eenigste broeder Friedrich zu Waldeck und Pyrmont leeft ook nog met zijn echtgenoote op het residentie slot Arolsen. Moge aan de Koninklijke Vrouwe, aan wie ons Nederlandsche volk zóóveel verplicht is, nog een lange, gelukkige levensavond worden geschon ken: moge Zij vele jaren nog gespaard blijven voor de haren en voor ons volk!" Wij herhalen heden dezen wensch! tot 1 Febr. in de residentie zou verblijven. Maar een onverwachte gebeurtenis bracht verande ring. De eenige broeder van den Koning, Prins Hendrik, die stadhouder in Luxemburg was Koning Willem was immers groothertog van Luxemburg - zou bij het huwelijk tegenwoor dig zijn, maar had telegrafisch doen weten, dat hij door een lichte ongesteldheid verhinderd was. Die ongesteldheid bleek van emstigen aard te zijn en kort voor den oorspronkelijken datum van het koninklijk bezoek aan Amsterdam stierf Prins Hendrik op 13 Januari op het kasteel Wolferdanye. 28 Januari had te Delft in de koninklijke grafkelders de begrafenis plaats. Hierdoor moest de ontvangst te Amsterdam tot 21 April worden ;tgesteld. Het eerste „officieele" bezoek gold natuurlijk de hoofdstad des Rijks. Gedurende den hofrouw had het Koninklijk Echtpaar op 't Loo verblijf gehouden. Tegen den middag kwam de Koninklijke trein aan. De toebereidselen voor de luisterrijke ont vangst waren vele. Aan het hoofd van de uit gebreide feestcommissiL met den burgemeester als eere-voorzitter, stonden als bestuurders de heeren mr. Herman J. van Lennep, voorzitter; jhr. G. A. Tindal, onder-voorzitter, jhr. C. J. den Tex en A. J. de Buil, secretarissen, Th. A. van den Broeke, penningmeester; A. Caramelli, P. J. H. Cuypers, N. Wafelbakker en A. C. Wert- heim Koningin Emma moet toenmaals een wit sa tijnen kleed n et oranjestrikken gedragen heb ben, waarover een witte mantel. Acht jonge meisjes stonden voor een tijdelijk ontvangst paviljoen en strooiden bloemen toen de Konin gin met den Koning naderde. In de ontvangst zaal, waar talrijke autoriteiten aanwezig waren, hield de Commissaris des Komngs, toenmaals mr. H. H. baron Röell, een welkomstrede, waar na de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, namens Amsterdam de jonge Koninginne be groette. had zich ook uit de burgerij zelf een com missie gevormd, wier woordvoerder mr. Herman J. van Lennep was. Deze zinspeelde er op dat hij gelukkig was tot deze koninklijke vrouwe zijn moedertaa' te mogen en te kunnen gebrui ken, wetend vtrstaan te worden. De Koning beantwoordde de woordvoerders. Grootsch wr- de ontvangst; de feestelijk heden duurden een kleine week. „Het groote voorbeeld" is ter gelegenheid van haar gouden jubileum koningin Emma genoemd en wij willen dezen eere-titel thans herhalen. Koningin Emma was een „groot voorbeeld" voor velen in den lande! Heden wordt H. M. Koningin Emma vijf en zeventig jaar. Koningin Emma. Ons volk noemt haaf bij voorkeur de Konin gin-Moeder. De Koningin-Moeder.... Dat bleef haar hoogste titel. Zij heeft met moederlijke zorgen haar kind opgevoed. Zij heeft haar omringd met die toe wijding, welke de ware moeder kenmerkt en met dat gevoel van diepe verantwoordelijkheid en hoogen ernst, welke de taak meebracht, die reeds bij heet bereiken van den achttien jarigen leeftijd in de handen van Koningin Wilhelmina werd gelegd. Haar spontane hartelijkheid en meeleven met hetgeen anderen betrof namen onmiddellijk bij haar talrijke bezoeken overal in den lande het volk voor haar in. Zij werd bemind om haar lief karakter, zij werd geëerd om haar wijs be leid. Haar hart trok naar misdeelden, weezen, zie ken. Haar hart zette haar aan tot goeddoen Oranje-Nassau-oord, het sanatorium voor long lijders, is er een der bewijzen van. In de hoofd stad kennen we bovendien het Emma-Kinderen Ziekenhuis. Hoe dikwijls hebben hare handen aan de kinderen speelgoed uitgedeeld, aan de zieken bloemen gebracht, hoe bemoedigend klons haar woord tot hen die leden. Toen onze Koningin nog „prinsesje" was, ver- scheen de Koningin-Moeder als de Regentesse met haar dochter onder het volk. Later ver gezelde zij zeer dikwijls Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Weer later kon de Koninklijke Grootmoeder zich over Prinses Juliana verheu gen. Immer was het de hartelijke vrouwe, die aller sympathie won, die nu eens eigenhandig een volkskind tot zich ophief, dan weer een bloemen aanbiedende kleine spontaan een kus gaf. Haar glimlach bemoedigde en verblijdde ieder. Ze wist zoo wonderlijk allen, die met ze kere vreeze tot de „Koningin" in haar opzagen, tot zichzelf te brengen. En als ze dan zoo op ging als 't ware in haar taak om wat zon te verspreiden in een omgeving van treurnis of om te deelen in de opgewektheid en het leven van anderen, dan vergat zij den tijd die voortsnelde, dan lette zij niet op regelen van protocol, dan Vergat zij zelfs de indeeling van het program ma. We hebben het eens bij de Rembrandtfees- ten te Leiden meegemaakt dat het vertrek van haar trein werd afgezegd, omdat de Koningin- Ik voelde zoo, dat de Koningin-Moeder ge- wend was, meestal alles „geprepareerd te vin den op haar komst", terwijl het toch ook Haar wensch moest wezen, de dingen te zien zooais ze werkelijk zijn! r En zelden heb ik iemand zóó intens de les zien „meeleven" als bij dat éérste Konink lijk Bezoek, dat tusschen twee haakjes nog menigmaal herhaald is!! Alles interesseerde Hare Majesteit. Zij vroeg telkens uitlegging van de leermiddelen, en Zij leefde heelemaal méé. De gehooroefeningen en de trefoefeningen op de zangladder, de oefeningen in tongvaar digheid, de verschillende maatsoorten, 't maat- raden en maat slaan wat bij den 5-slagsmaat nog al eens moeilijkheden gaf in dat eerste jaar!) en de marschoefeningen met accenten interesseerden Haar bijzonder. Toen de kinderen weer rustig zaten, vroeg H. M. mij zachtjes „of 't mij dérangeeren zou, als Zij de kinderen eens tracteerde?" „Dat vond ik juist héél aardig voor ze!" Een wenk van de hofdame naar 'n zijzaaltje en binnen traden: twee groote, statige la keien met bladen vol glazen limonade en ge bakjes, die statig gepresenteerd werden en nét als bij. Alle kinderen in 'n minimum van tijd verdwenen waren! Toen werd het: vriendelijk H. M. bedanken en liedjes zingen! Samen en alléén! En alles interesseerde H. M. levendig, dat was duidelijk te merken. Het was een alleraardigst en sterkend bezoek. Toen de klas eindelijk wéér op 'n vroohjk marschje Aftrok, wéér met buiginkjes, nu voor de Koningin-Moeder, en wat dieper als gewoonlijk, bleef Hare Majesteit nog even na praten en vertelde zij mij, dat het „Kindje zoo dol was op de zangklas „met él die kinde ren"! en dat zij vooral zooveel hield van de marschoefeningen, snel en langzaam. Ten be wijze waarvan H. M. mij vertelde, dat het Prin sesje, wanneer zij met Grootmoeder in het Park was, somtijds op een bank ging zitten en dan allerlei wijsjes zong van „de les". „En me vrouw! dan moet i k voor haar op en neer stappen in de laan, in de maat; en dan krijg ik straf als ik het niet goed doe. Maar het „Kindjen" zingt soms zóó gauwl en dan in ééns weer zoo langzaam!...." Maar de waardeering „van de Andere zijde" bleef óók niet uit! Hoor maar! Na een poos, toen de verjaardag van één der jongens op de klas door de Koningin ge vierd werd, en er óók gebakjes en limonade waren, zeide Juliaantje vertrouwelijk tegen mij: „Vind u óók niet mevrouw? de limonade van grootmoeder smaakt toch altijd lekkerder dan die van thuis! Die is soms zoo zuur, vindt u óók niet?" Gelukkig kind, gelijk onze Prinses, die nog zoo'n lieve, meelevende, meevoelende Groot moeder heeft. Wat die Grootmoeder voor haar in haar jeugd heeft beteekend, heb ik meer malen kunnen peilen. Moge die innemende, waardige Vrouwe nog lang gespaard blijven voor ons, én voor haar lieve kleindochter! De bekende muziekpaedagoge en componiste wijlen Catharina van Rennes heeft bij het gou den jubileum der Koningin-Moeder volgend alleraardigst tafereeltje geschetst van een zang les in het Koninklijk Paleis uit de jaren toen zij de „Juliana-klasse" zangles gaf. Eiken Maan dag, vijf jaar lang, werd eertijds die zangles gegeven. Eens op 'n keer kwam vóór de les, in de hoek- zaal die tot garderobe der 15 kinderen diende, een deftige lakei geruischloos op mij af, wenkte mij omzichtig op zijde en, mij strak aanziende, onthulde hij mij fluisterend: „Mevrouw! ik ge loof dat H. M. de Koningin-Moeder het voor nemen heeft de zangklasse van de Prinses te komen bijwonen!" „O!" riep ik in eens uit, met overtuiging, „wat gezellig dat die wil komen luisteren! want dAt vind ik toch zoo'n lieve vrouw!" De lakei keek mij aan in stomme verbazing! „Ik dacht dat D 't prettig zou vinden om dat vooruit te wete n," zei hij toen, beteekenend. „O! Hare Majesteit zou net zoo dikwijls kun nen komen als 't H. M. belieft! Ik zou het Al tijd heerlijk vinden!" De bode keek mij bevreemd aan, zweeg veel- beteekenend en verdween. Toen voelde ik, dat het mijn plicht zou zijn geweest, hem verrukt te hebben aangestaard; gevolgd door een dankbare-reddings-blik. Maar dat bedacht ik te laat Daar kwamen de kinderen de breede trap al op springen: 7 jongens en 8 meisjes. Uitkleeden; en in een lange rij gaan staan; om straks bij 't sein, als naar gewoonte, op te marcheeren naar de muziekzaal; precies vol gens de grootte: 't Prinsesje was nummer 9. Ik ging vooruit naar de Balconkamer, die geheel voor de les ingericht was; de deuren gingen open, ik nam plaats aan den vleugel, en daar weerklonken de eerste accoorden van hun „Entréemarsch" dien ik altijd bij him intocht speelde. Precies in de maat stapte de klas over de breede galerij de zaal binnen; waarbij ik 15 buiginkjes in ontvangst had te nemen, als ze mij passeerden. Allen namen plaats achter de kleine Oud- Hollandsche stoeltjes en tafeltjes (expres voor hen gemaakt!) ik gaf een klapje in de han den en floep! daar zaten ze allen paraat aan hun kleine tafeltjes, waar de „notendoosjes" van professor de Sonnaville hen al wachtten; en vlijtig gingen wij aan het werk! En nu gin gen de vleugeldeuren nogmaals open en daar was H. M. de Koningin-Moeder met een Harer hofdames! De eerste spontane neiging van Juliaantje was om op te springen en naar haar lieve groot moeder toe te loopen. Maar zij bedwong zich; kranig! Ze was nü op lés! Aardig om waar te nemen. Hare Majesteit begon direct met mi) aller vriendelijkst te vragen „of het mij niet genee- ren zou dat Zij de les héélemaal kwam bij wonen?" wat ik met volle overtuiging ontken de. „Het tegendeel was waar!" Toen verzocht Zij mij „de les toch vooral precies zóó te geven, als ik gewend was; en géén extra dingen met de klas te doen omdat Zij er bü was!" „Majesteit, ik geef mijn les zooals altijd, ik zou 't niet anders kunnen, geloof ik." 30 September 1878 had een buitengewone uit gave der „Staatscourant" de bekendmaking be vat der verloving van Koning Willem III en Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont, derde dochter van den regeerenden vorst George Victor en van hare doorluchtigheid Helena, Prinses van Nassau. Bij wet van 19 October 1878 was de toestem ming verleend voor het huwelijk dat 7 Januari 1879 te Arolsen gesloten werd. Aldus waren na vier eeuwen de beide hoofdstukken uit het Huis van Nassau opnieuw vereenigd. In het slot der residentie Arolsen was Prinses Emma den 2den Augustus 1858 geboren, als de vierde dochter van den regeerenden vorst Victor en diens gemalin Helene. geboren prinses van Nassau. De Koningin-Moeder had vijf zusters en een broer. Haar oudste zuster, prinses Sophie, stierf reeds in 1869 als meisje van vijftien jaar. Haar tweede zrster prinses Pauline, geboren 19 October 1855, huwde 7 Mei 1881 met den vorst Bentheim-Steinfurt. Zij over leed in 1925. H. M.'s derde zuster, prinses Marie, was de eerste echtgenoote van koning Wilhelm van Wiirttemberg en overleed reeds in 1882. Haar vierde zuster, prinses Helene, ge boren 17 Februari 1861, huwde in 1882 met den hertog van Albany en overleed in 1922. Haar vijfde zuster, prinses Elisabeth, geboren 6 Sept. 1873. trad in 't huwelijk met den vorst van Erbach-Schönberg en bleef op het slot Schön berg in Oderwald wonen. H. M.'s eenigste broeder, vorst Friedrich zu Waldeck und Pyrmont, bleef achter in het slot der residentie Arolsen met zijn echtgenoote, vorstin Bathilda, prinses zu Schaumburg-Lippe, geb. 22 Januari 1865. Vorstin Helene moet een hoogstaande begaaf de vrouwe geweest zijn die met haar man aan haar kinderen een uitnemende opvoeding gaf. Elk der kleine prinsesjes kreeg op haar tijd een opdracht, om met eigen handen geschenken aan zieken, gaven ter ondersteuning aan armen te brengen. Voor behoeftige kinderen hadden zij kleedingstukken te naaien en dikwijls brach ten zij een offer, om met den zelfbeheerden spaarpot anderen, die zooveel minder hadden, te helpen. Haar sterken zin voor 't leven der een- voudigen, haar enorme belangstelling voor zie ken en noodlijdenden heeft H.M. de Koningin- Moeder stellig voor een goed deel aan deze voortreffelijke opvoeding te danken. Een deel van den zomer bracht men in Bad- Pyrmont door, en hier was 't 1878, dat Koning Willem III der Nederlanden voor 't eerst de jonge prinses Emma leerde kennen. Door haar charmante verschijning en haar intelligent op treden scheen de jonge prinses indruk te maken, want een paai weken later reeds kwam de koning naar ^Waldeck terug, vertoefde met zijn gevolg geruimen tijd in Arolsen en liet niets ongedaan, om de gunst van zijn bruid te win nen. Om prinses Emma in staat te stellen de Nederlandsche taal vlug te leeren, kwam pro fessor Beynen uit Den Haag naar Arolsen over en gaf onderricht. zy leerde, begaafd als zy speciaal op taalkundig gebied was, onze lastige taal. die juist door punten van overeenstem ming. maar niet minder van sterk uiteenloo pend verschil, ongek 'de moeiiykheden biedt, verrassend snel. De belangstelling was daarby van de gansche familie niet gering. Onze laat ste koning stond op een goeden morgen niet weinig verbaasd, toen prinses Emma Schiller's „Lied von der Glocke" hem in 't.... Neder- landsch declameerde! Hij haalde er kennissen by, om ook hun te laten hooren, welk een snel len vooruitgang zün bruid op taalkundig gebied maakte. Herhaaldeiyk keerde de koning in Arolsen terug, totdat 7 Januari 1879 in de slotkapel te Arolsen het huweiyk tusschen Koning Willem III der Nederlanden en Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont werd voltrokken. De staatscourant van 18 Dec. 1878 had aan- gekondigd, dat het Koninklijke Echtpaar van 20 tot 25 Januari te Amsterdam en van 27 Jan. Een gezaghebbende pen schreef van haar, dat ons volk aan de belangeloosheid, aan het zelf- vergeten van de Koningin-Moeder alles ver schuldigd is. Zij heeft den Koning niet alleen een gelukkigen levensavond bezorgd, maar wat meer is, zy heeft gezorgd dat een goede herin nering is overgebleven aan de laatste jaren van zyn regeering. zy heeft hem een troonopvolger geschonken en aan het volk een nieuw Vorsten huis, waarin de Oranjes zouden voortleven, zy heeft in hoogste wijsheid daarop voor de Ko ningin geregeerd, den steun, dien zij, jong nog, daarby noodig had, vindend bij God, in het bewustzijn, dat zij het deea voor haar dochter, in haar naam en voor haar volk, en dat het dus van haar regentschap zou afhangen, hoe de Koningin straks haar land en haar volk zou vinden en hoe deze het in het belang van beide, zou regeeren. Het regeeren zou deze toch leeren van haar, de moeder die zoo by uitstek ver stond zich als moeder te doen liefhebben en uit liefde te doen gehoorzamen door haar dochter maar die daarbij niet alleen predikte door haar woord, maar predikte door haar daad; t regeeren dat zy zelf deed. Eens haar uur geko men, heeft de dochter geregeerd, naar moeders voorbeeld, in hoogste wijsheid thans aan haar zelve overgelaten door die moeder, wel wetend als deze deed, dat haar kind voor haar taak rijp was, dat deze aan haar met vol vertrouwen kon worden overgelaten niet op grond van de doode wet en den leeftyd, maar van de levende wet van het weten en kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5