De firma Waarzegger Co. STANDARD motor on- Met vea&aal mn den dag 1 de witte zwaan MET JOU! ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN De voet spreekt: Geef mij maar ROBINSONschoenen DE APOTHEEK fin WOENSDAG 2 AUGUSTUS GELD EN WAARHEID Bijgeloof en domheid doen waar zeggers en helderzienden schatten verdienen Occultisme onmodern Nieuwe oplichterstruc Fluitende agenten De kraai als wereld reiziger Heet gebakerd ».on tg bezuin!ger> Tractten. te W11S- olie is zuinigheld' Het verkeer te Berlijn Afghanistan en de film Lichamelijke opvoeding „Als je er op i dere KOp Minder misdaden te New-York Filmpropaganda van Dollfuss Oude vondsten Om een meisje Rouwtelegrammen Esperanto-congres te Keulen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UbR NA hET ONGEVAL NAAR HET DUITSCH VAN RUDOLF HERZOG Wij kennen allen van nabij of van ver de waarzeggers met kaarten of koffiedik, de helderzienden en al die anderen, die altijd iets goed raden en die een klant toch nooit bevredigen, Wy weten, dat deze lieden niet alleen worden geraadpleegd door deze of gene, die iets over zijn toekomst wil weten, maar soms ook door groote zakenlieden, die hun zakendoen eenvoudig op de verklaringen van hun raadgevers baseeren. De beruchte geschie denis der Barmats in Berlyn heeft nog niet zoo lang geleden daarvan de bewijzen in over vloed geleverd. Het schijnt inderdaad, dat er uit de menscheiyke domheid geld te slaan is, vooral wanneer deze domheid annex is aan bijgeloovig- heid. En het bijgeloof, zij het dan vaak in vrij onschuldigen vorm, is zeer verbreid in alle lan den van Europa en ook daarbuiten. Er gebeuren alledag heel wat dingen, die op een of andere ■wijze het bygeloof doen opleven. Denken we slechts aan de beroemde spin in den morgen of in den avond, aan theeblaadjes op een kop thee, aan de ladder waar we niet onderdoor mogen gaan enz. enz. Zoo hebben we b.v. de fameuze zwarte kat. Er zijn ontelbare menschen, die doodsbenauwd zijn, als zij een zwarte kat zien, of zooals het heet, als een zwarte kat „hun weg kruist", en die allerlei gevaren oplevert, vooral wanneer zij van links naar rechts den weg oversteekt. Ook ziekenwagens moeten wel eens de rol van zwarte katten spelen en zoowaar onze brave nonnetjes Worden, natuurlijk niet door katholieken, die wel beter weten, voor onheilbrengsters aangezien, terwijl zij in werkelijkheid slechts heil brengen, Wanneer zy zoo simpel mogelijk haar plicht ver- Vullen. En wat doet een bijgeloovige, wanneer hy een dezer ontmoet? Hij maakt rechtsomkeert om zijn ondergang te ontvluchten. Gij, lezer, kent de uitdrukking,, met het ver keerde been uit bed gestapt". .Inderdaad: er zijn menschen, die meenen, dat het ongeluk brengt met het linkerbeen uit bed te stappen en Jk bedenk daar ineens, dat het steeds de teenen Van mijn linkervoet zyn, die 's morgens het eerst den grond raken. Maar zy, die beweren Wetenschappelijke studie te hebben gemaakt van dit laatste verschijnsel, zijn tot de ontdek king gekomen, dat het juist de rechtervoet is, die ongeluk brengt. Vandaar dus myn onge hoorde successen op het gebied van het levens geluk! Let voortaan op den eersten menseh, die gy ontmoet, zoodra gy uit uw woning zyt getreden, Want van hem zal het afhangen, hoe het ver dere verloop van uw dag zal zyn, of gy geluk of ongeluk zult beleven. Is het een oude vrouw, die u het eerst verschynt, dan dient gij direct uw huis binnen te gaan, om er daarna weer uit te komen, in de hoop, dat gij een man zult ont moeten en uw geluk heeft nog kans van slagen. Loopt gü 's morgens een jong meisje raak, wees dan gelukkig, want uw dag wordt goed, zegt men. Is het een dienstmeisje, dan is uw geluk volkomen, want niemand kan zooveel geluk aanbrengen als dienstmeisjes, zegt men alweer. Men zal dus goed doen het zoo uit te mikken, dat men een dienstmeisje raak loopt, als men zijn huis verlaat. Schrijver dezes houdt daar Sinds jaren rekening mee en stuurt zijn dienst meisje 's morgens voor hij de deur uit gaat, even de straat op, laat haar dan direct terugkeeren en terwijl zy op het huis toetreedt, gaat hy de deur uit, ontmoet haar, groet minzaam en huppelt met opgewekten tred naar de tram, terwijl zijn gade achter het gordijn hoonlacht. Ook de handlezers hebben steeds een groot eucces gehad bij bijgeloovige menschen, maar niet minder de magnetopathen en heelkunste naars, die geen arts zijn, maar niettemin de practijk van de artsen tot op zekere hoogte uit oefenen. Dat deze heeren er wel eens naast grijpen, bewijzen de talrijke processen, die in den loop der jaren tegen hen werden gevoerd en die steeds of althans in verreweg de meeste gevallen op een veroordeeling uitliepen. Dan zijn er nog de astrologen, die vooral in de landen van midden-Europa op succes kun nen roemen. Zij vragen hun slachtoffers, wan neer zü géboren zijn, concludeeren dan dat de- Zen in een of ander sterrebeeld thuis hooren en weten meteen, wat verder hun lot in dit leven zal zyn. Een horoscoop trekken noemt men dat en gy moet voor de aardigheid eens praten met iemand, die in de horoscoperij vast gelooft. Hy zal zijn dag en zyn nacht voor U opofferen om U ervan te overtuigen, dat het echt is. Hy zal zelfs zoover gaan U verlof te Vragen Uw horoscoop te mogen trekken en gij zult de meest verrassende voorspellingen te hooren krijzen. Deze heeren hebben soms enorm succes. Gy hunt waarschijnlyk de geschiedenis van een Haagsche onderneming, die van een klein be scheiden kamertje uitgroeide tot een groot Internationaal bedryf. Deze onderneming, waar °ver enkele jaren geledén nog al wat te doen Is geweest, heeft een paar dozyn typistes, die niets anders te doen hebben dan briefjes te benden aan klanten in binnen- en buitenland, hie tegen vooruitbetaling van een paar gulden ®en volledigen horoscoop ontvangen. Het bedrijf bloeit als geen andere handelsonderneming en trotseert alles wat crisis heet. Ja, men zou zelfs zeggen, dat zij sinds de crisis nog betere zaken doet, omdat de crisis vele menschen er toe brengt wat meer op avontuur te leven. Wel nu, deze heele instelling, die alsmaar briefjes stuurt, is gebaseerd op een zoo algemeen mo gelijke schatting van toekomstvoorspellingen en niemand zal willen beweren, dat het mogelijk is aan duizenden aanvragers precies uit te leg gen hoe het met hun toekomst gesteld is. Toch gelooven duizenden in het heil van deze onderneming, anders zouden zy geen paar gul den sturen om te vernemen, wat hun in de toekomst te wachten staat. Het occultisme, dat eertijds een hoogen bloei heeft gekend, begint meer en meer in de ver drukking te komen. Vroeger bestonden er bla den, weekbladen vooral, waarin het occultisme hoogtij vierde en die krioelden van adverten ties van occultisten. Maar dit is nu uit. Het occultisme is niet modern meer en heeft plaats moeten maken voor andere verschijnselen, als hierboven genoemd. Maar dit blyft voor de verschynselen als zoodanig hetzelfde. Welken tak men ook beoefent, het komt alles neer op bygeloof. Wie eenmaal eraan begint, is er niet gemakkelyk meer af te krijgen, want hy ont dekt wel iets dat echt is, dat uitkomt en dat dus wijst op de waarheid. Maar dit neemt niet weg, dat alles wat waarzeggery heet of daar omtrent, speculeert op de domheid of het by geloof van den mensch. Er is immers slechts een simpele redeneering noodig om tot de ont dekking te komen, dat wat in de toekomst ligt nooit door een mensch met zekerheid kan ge weten worden, zeker niet wanneer het betreft een mensch, die de waarzegger voor het eerst van zyn leven ziet en van wien hij dus niets kan afweten. En wat de andere mogelijkheid betreft, n.l. de wetenschap van iemand, die de andere partij door en door kent, ook hier kan iedere voorspelling slechts berusten op ver moeden of hoogstens op min of meer intelli gente deductie. Intusschen: het bedrijf der toekomstvoor spellers floreert nog altijd én de wereld zal wel moeten vergaan voor dit bedryf een einde neemt. Een nieuwe wijze van oplichting is te Boeda pest toegepast. Een man kwam dezer dagen by een tandarts met het verzoek pijnloos een zyner kiezen te trekken. De tandarts voldeed aan het verzoek, spoot het tandvleesch rondom de kies en verzocht den patiënt even in de wachtkamer te wachten, tot dat de plek geheel gevoelloos zou zyn. Intusschen zou hy een anderen patiënt helpen. De man ging echter niet naar de wachtkamer doch naar een anderen tandarts in de buurt, aan wien hij verzocht de kies zonder verdooving te trekken, hetgeen slechts de helft kost van het pynloos trekken. De verkeers-politie te Indianapolis gebruikte de kolommen van de verkeerssignalen te veel om tegen te leunen, zoodat deze instrumenten tel kens defect waren. De chef van de verkeerspolitie, kapitein Johnson, heeft thans deze kolommen weg laten ruimen en een verkeerssysteem uitgedacht, waarby het verkeer door middel van fluitsig nalen wordt geregeld. Dezer dagen heeft een jager te Niebiell een kraai geschoten, die een ring om z'n pootje had. Volgens gewoonte der vogelwacht Rossitta, had een Stockholmer de kraai voorzien van zyn adres weg laten vliegen. De kraai was dus 6 maanden geleden uit Stockholrfi vertrok ken. Een bewys, dat de kraaien vaak groote afstanden afleggen en er niet voor terugschrik - gen naar verre landen te vliegen. Een drukfout in een Spaansch blad heeft de zer dagen tot een diplomatieke demarche der Spaansche regeering te Lissabon geleid. In een te Madrid verschynend blad werd gemeld, dat de gemeenteraad van Lissabon besloten had een straat te noemen naar koning Alfonso XIII. De Spaansche regeering deed onmiddellyk stappen by de Portugeesche, waarby bleek, dat het dag blad een fout had gemaakt, aangezien de straat te Lissabon genoemd zou worden naar koning Alfonso III, den eersten Koning van Portugal. a si-W De tarieven van de omnibussen, trams en ondergrondspoor te Berlyn zullen worden ver laagd, teneinde de 800.000 fietsers en het on noemlijke aantal voetgangers te bewegen van de openbare verkeersmiddelen gebruik te ma ken. Tot dusver bestond er voor de autobussen in Berlijn een tarief en maakte het geen ver schil in prijs of men den geheelen rit of slechts een kort deel daarvan maakte. De trams en ondergrond-spoor waren iets goedkooper, doch ook hier was een eenheids tarief. De autoriteiten gelooven, dat dit uniforme tarief de openbare vervoermiddelen onpopulair gemaakt heeft en dat men liever per fiets of te voet van en naar zyn werkzaamheden gaat. In Augustus zullen de eerste sprekende films in Afghanistan vertoond worden. De Afghaansche regeering heeft aan een maatschappy toestemming verleend om een bioscoop voor sprekende films te bouwen. Gedurende de regeering van koning Aman Oellah was er in Kaboel een bioscoop, doch deze werd door koning Baccha Sakao verwoest. Liefdesfilms mogen in Afghanistan niet op gevoerd worden, daarentegen heeft men een voorliefde voor natuurfilms als „Tarzan bij de apen." Een filmcontröle-commissie is samen gesteld om de films te censureeren. Generaal Araki, de Japansche minister van Oorlog, heeft verklaard, dat het noodzakelijk is, dat in inrichtingen voor lichamelijke opvoeding meisjes een cursus zullen moeten meemaken. De generaal verklaarde, dat het niet zijn be doeling is, de jeugd aan te zetten tot het ver- UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiumiiijiimini Ach, de schoonste monumenten zijn hij jou een bagatel. Steen en marmer of betonblok Laat mij koud als kippenvel. Want dat zijn zoo van die dingen, i 1 Die slechts dienen voor het oog. Het genieten is maar matig, Keel en oogen blijven droog! 1 Wat heb ik aan al die torens? 1 Zijn de torens niet te geef? Is dat fraai, zooals in Pisa, i Niet meer recht, maar angstig scheef? 1 En dat zijn dan van die dingen, Die slechts dienen voor het oog. Maar als jij mijn lippen aanraakt, f Klimt mijn hartje mijlen hoog! Naar de Nachtioacht mag men kijken s Voor een dubbeltje entree. Doch ze geven het genieten, Maar het schilderij niet mee! Want dat zijn zoo van die dingen, 1 Die slechts dienen voor het oog. H Dat jij echter meer kunt geven Hoeft natuurlijk geen betoog! Want met jou! dat is wat anders, s jij geeft mij veel meer dan dit Als ik maar in jouw gezelschap Op een rustig plekje zit! jij verwent me en dat maakt ook, Dat ik jou zoo goed begrijp. Daarom heb je ook mijn liefde, Jij!mijn doorgerookte pijp! 1 MARTIN BERDEN 1 (Nadruk verboden) Üniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimir; beteren van bestaande records, doch dat hy de lichamelijke opvoeding in Japan op hooger peil wil brengen. Araki zou willen voorstellen, dat jonge men schen eerst in het huwelijk mogen treden, na dat zy den cursus aan een der inrichtingen zul len hebben doorloopen. Freddy Vrydag, Robbie en Topsy keken naar het oude nylpaard, dat bezig was water te drinken, dat hij van een waterval opving. Doch Mr. Hippo had er niet op ge let vóór het te laat was, dat het water een steen had losgewerkt, welke steen viel in den bek van het nylpaard. Toen het dier trachtte zich van den steen te ontdoen, gleed de steen door zajn keelgat. Rivol was een eenvoudige Normandische boer uit Louvière. Maar hy was een boer met een kop; hy was zoowel schrander als vasthoudend. Door deze eigenschappen had hij zich tot werkelijken welstand opgewekt. Hij ge noot op gepaste wijze van de vruchten van z'n taaien arbeid, deed dit als een modern man en kocht een auto. Nu beteekende een auto, in den tyd waarvan ik spreek, een alles behalve sierlijk, zeer luid ruchtig en moeilijk in bedwang te houden voer. tuig. Chauffeursscholen bestonden in die dagen niet; er bleef dus voor Rivol niets over, dan zelf maar de noodige ervaring in 't chauffeeren op te doen. Hij probeerde dit een keer of drie, vier, op den rijweg. Hetgeen iedereen had kunnen zien aankomen, gebeurde. Rivol moest z'n eerste aanrijding noteeren. Destijds was ik een jong advocaat met een practijk van nog geen jaar. Niettemin scheen Rivol juist op my z'n vertrouwen gesteld te hebben. Hy kwam dan ook op m'n kantoor ver klaring en uitleg van 't geval geven. „Het gebeurde op den weg naar Elboeuf," be gon hy. „En 't was zeker een andere auto, waarmee je die aanrijding had?" „Precies. Die wagen was van een groot lief hebber der auto-sport, zooals ik ook ben, van graaf de Brissac. De graaf zat zelf achter t stuur." „En beide voertuigen werden beschadigd, is 't niet?" „Nu, er is niet veel meer van overgebleven, dan een paar hoopen verbogen yzer." „Heeft iemand de aanrijding gezien? Waren er getuigen?" „Ja, drie. Twee er van weten niet veel meer te zeggen, dan dat ze eensklaps een luiden knal hoorden, en dat ze, toen ze opkeken, op den weg de overblyfselen van twee auto's zagen, waarvan de bestuurders, als door een wonder, geen letsel hadden bekomen." „Zoo, en getuige nummer drie?" ,Die zal kunnen verklaren dat ik aan den linkerkant van den- weg reed." „Dat is aan den verkeerden kant." „Inderdaad, mijnheer de advocaat." „En nu heeft graaf de Brissac zeker een eisch tot schadevergoeding tegen je ingesteld?" „De graaf tegen my? Weineen. Ik wilde juist h m om vergoeding aanspreken." „Wat zeg je daar, Rivol? Terwijl men kan ge tuigen, dat de aanrijding jouw schuld was?" „Maar mijnheer de advocaat," hernam m'n cliënt, en glimlachte sluw, „ik ben hier niet om te bespreken, wie de schuld heeft. M'n auto heeft me veel geld gekost. Dat ding is nu totaal vernield. Ik kan de schade alleen verhalen op den graaf. Weet u soms op wien anders?" „Maar Rivol, je zult het proces verliezen. Dat staat m.i. vast als een paal boven water." „Pierre Loutil is de eenige getuige die me links heeft zien ryden. Ik ken hem goed. Wan neer ik vyf minuten met hem spreek, dan raakt hij in de war en is onzeker van z'n zaak. Hy i£ een domkop." „Best mogelijk, maar als je een acte tot scha devergoeding wilt winnen, dan moet je kunnen bewyzen, dat de aangesprokene schuldig aan het ongeval is." „Kom, kom, mynheer de avocaat, u hebt heusch te veel bezwaren." Al sprekend haalde de boer z'n portefeuille uit z'n binnenzak en nam er twee bankbiljetten uit. „M'n auto," sprak hij met gedempte stem, „heeft me vijf mille gekost. „Ik heb hier twee bankbiljetten van samen vyfhonderd francs. Als ik nu die biljetten een dag of wat, vóórdat mijn zaak voorkomt, eens aan den rechter stuur? Ze verdienen niet veel, die rechters' en...." „Maar, m'n lieve man!" protesteerde ik, „dat zou wel het domste zyn, wat je kon doen. In- plaats van den rechter gunstig voor je te stem men, zou hij je dat hoogst kwalijk nemen. Het zou allen schijn hebben, dat hij zich liet om- koopen. Een erger beleediging zou ik me voor zoo'n ambtenaar niet kunnen denken!" Rivol wierp me een doordringenden blik toe uit'z'n pientere grijze oogjes. „Hm, is dat uw meening? Nu, dan zal ik de zaak nog eens van alle kanten bekyken." En hij borg de biljetten weer weg. „U wilt dus wel in die zaak E voor me pleiten, jp crhm.n- mijnheer de ad- i Stat UTl vocaat?" 7 7 staat, ja. Maar jllllllml..„„„„„„„„J weet wel, dat je het proces zult verliezen." „Zou u dat denken?" vroeg Rivol weer. „Nu, maak u maar geen zorgen; het risico neem ik geheel op my. Bovendien, op eventueele teleur stelling hebt u me al voorbereid," eindigde hy, weer met een sluw lachje. Biide behandeling der zaak Rivol contra de Erisslo pleitte ik met weinig geestdrift. Het was m.i. verloren moeite voor dien meer dan eigen- wyzen boer. Mijn verbazing was dus groot, toen de uit spraak van den rechter Rivol in 't gelyk stelde! Dit ging mijn juridisch begrip te boven. „Uw pleidooi was schitterend," verzekerde my Rivol, die me buiten het rechtsgebouw opwacht te, en hij drukte me de hand. „Mooier kon het niet. U moet weten," ging hij fluisterend voort, dat ik die vyf honderd francs toch maar aan den rechter gestuurd heb." „Wat zeg je daar?" riep ik, diep verontwaar digd; „hoe heb je „Zooals ik u zei, mynheer de advocaat; ik zond hem de bankbiljetten, maar uit naam van den graaf!" Gedurende de eerste helft van dit jaar is het aantal zware misdaden in de stad New-York, vergeleken met die in dezelfde periode in 1932, belangrijk verminderd. Volgens een mededeeling van het hoofdbureau van politie, is het aantal moorden en zelfmoor den teruggeloopen van 226 tot 184, het aantal overvallen van 550 tot 501 en het aantal dief stallen en inbraken van 2621 tot 1822. De nieuwe hoofdcommissaris van politie schrijft deze vermindering toe aan de groote activiteit van de patrouilleerende agenten en aan de grootere toepassing van de draadlooze telegrafie by het opsporen van misdadigers, hetgeen een preventieve uitwerking biykt te hebben. W Ffa'"* Het nylpaard trok een gezicht als of het misseiyk was en keek erg sip, toen het begreep wat het had gedaan. „Zou de steen den armen Mr. Hip- po ziek maken," vroeg Robbie. „Ik denk het niet," zeide de zeeman, „hy is nog al sterk" „Hy had toch moeten voelen, dat hy een grooten steen doorsilkte, zei- da Topsy. „O, voor het oude nylpaard is zoo'n steen niets dan een pilletje," verze. kerde de zeeman. (Morgenavond vervolg). (Ingezonden Mededeeling) Een nieuwe film-maatschappy, die door de Oostenrijksche regeering met een kapitaal van een millioen schillings gefinancierd wordt, zal een aantal patriottische sprekende films ver vaardigen. De films, die als regel slechts kort zyn, zul len in alle Oostenrijksche bioscopen op het programma moeten worden geplaatst. De re geering beoogt hiermede het nationale gevoel onder de Oostenrijkers aan te wakkeren. In de nabyheid van Oedenburg in Hongarije zyn de fundamenten van een groot Romeinsch amphitheater opgegraven. Bovendien zyn een groot aantal Romelnsche munten en andere voorwerpen voor den dag gekomen. Het Nationaal Museum te Boedapest heeft thans een deskundige naar Oedenburg gezon-. den, om de opgravingen te leiden. Te Kovatchitza hadden twee heeren twist over een meisje. Zij besloten de zaak uit te vechten met het wapen dat zy het makkeiykst hanteerden, n.l. de «zeis. Binnen enkele minu ten lag een dood op den grond, zijn hoofd was bijna geheel afgesneden. De winnaar zou het meisje krygen, in plaats hiervan wacht hy evenwel de beslissing van den rechter af. De telegraaf-autoriteiten in België hebben rouw-telegrammen met zwarte hoeken inge voerd. Op deze formulieren, die voor condola- ties gebruikt kunnen worden, staat een treu rende vrouw. Voor deze formulieren moet iets extra's be taald worden, hetgeen gebruikt wordt voor lief dadige doeleinden: Gelukstelegrammen versierd met bloemen zyn in België reeds eenigen tyd in gebruik. Meer dan 900 gedelegeerden uit 32 landen zullen het 25ste Esperanto-Congres te Keulen, dat Zaterdag JJ. geopend werd, bywonen. Reeds sedert weken worden groote voorbe reidingen getroffen voor de goede organisatie van de bijeenkomst. Gemeente-ambtenaren, politiemannen, het trampersoneel en de win kelbedienden zijn sinds maanden Esperanto aan het leeren, teneinde een beperkte conversatie met de deelnemers van het Congres te kunnen voeren. Het congres zal een week duren. van "n vinger =Z3^I Dat zult u zelf wel merken. Maar daar be hoeft u niet bang voor te zyn. Hy is toch maar Provisor. Zachtjes klopte Dores op de deur links. Mynheer Barenfeld. Morgen, mynheer Barenfeld. Morgen, Dores, ik ben al op, hoor; zyn ze Vernaai ai wakker? Allemaal, mynheer Barenfeld. Hannes tnaakt de kachels al aan. h>ores liep naar de rechtsche deur, waarach ter Rose's oriëntaalsch apartement zich bevond. Hii gaf Heinrich een knipoogje, en sloeg toen tBet gebalde vuisten dreunend op de deur. Zeven uur, donderde hy met een stem, als of hij een doode tot het leven wilde terugroepen. Zeven uur! Van binnen klonk een luide en hartige ver- ^ensching en onmiddellijk daarop werd een Voorwerp tegen den binnenkant van de deur ge smeten, dat te oordeelen naar het lawaai, dat er door werd veroorzaakt, één van de zware schoenen van den provisor moest zyn. Ah, ah, lachte Dores, er komt leven in de brouwerijIk wou, dat ik hem 's nachts ook eens op zoo'n manier uit zyn zoeten slaap kon halen, dat heeft hy wel aan me verdiend. Dores was over het resultaat van zyn wek- methode ten zeerste tevreden, en hy begaf zich naar Jette, die hy te kennen gaf, dat hy heel niet afkeerig was van een kopje koffie. Heinrich was juist klaar met zyn toilet, toen Barenfeld bij hem binnentrad. De bedryfsleider wenschte zyn jongen vriend goeden morgen, en liet een oogenblik zijn oogen op hem rusten. Heb je niet nog een ouder pak? vroeg hij. Voor het werk, dat je te doen krygt zijn de oudste kleeren nog te goed. By net rondkrui pen tusschen vaten en balen zyn je kleeren gauw naar de maan. Heinrich kreeg een klem-. Maar toch trok hy, dankbaar voor den goeden raad, dadelyk een ander pak aan, dat er niet zoo mooi meer uit zag. Het ziet er nog keurig uit, vervolgde Ba renfeld. Je hoeft je heelemaal niet te genee- ren. De eerste maanden zul je wel grootendeels in het pakhuis doorbrengen, om volledig op de hoogte te komen van de verschillende artike len. Klaar? Goed, ga dan maar mee. Ze gingen over de binnenplaats naar het kan toor, dat zich vóór in het hoofdgebouw naast de apotheek, bevond. Hier stond de tafel ge dekt en de beide heeren zetten zich aan het ont bijt- 's Middags en 's avonds eten we met de fa milie boven, legde Barenfeld uit. Mynheer Friedrich is dan gewoonlyk in de apotheek, om den provisor af te lossen. Overigens komen we al weinig met de familie in aanraking. Woens dagsavonds ben je van zeven uur af vrij. Van de Zondagen moeten we om de veertien dagen den morgen opofferen, om het dringende deel van de post te behandelen. Dat zullen wy voort aan om beurten doen. Het overige zie je van zelf wel. De hoofdzaak is: vraag me zooveel mo gelijk, daar leer je het meeste van! En het zal wel eens gebeuren, dat ik een zwart gezicht zet, maar trek je daar maar niets van aan. In de zaak ben ik voor zaken altijd te vinden. En nu zullen wy eens kyken, wat de post gebracht heeft. Toen riep hij Hannes, cie zyn vrije oogen- blikken dezen morgen gebruikte, om glyoefenin- gen* op een der ladders te houden, en hy wilde juist zeggen, dat het ontbijt van den provisor op diens kamer moest worden gebracht, toen deze zelf verscheen en met een norsch „Goeden morgen" ging zitten. De provisor zag er zelfs overdag exotisch uit. Zyn rood haar en baard glommen van de pommade, waartegen zijn met zomersproeten bezaaid gezicht allersierlijkst contrasteerde. Om zyn mager lichaam fladderde een opzichtig geruit pak. Nadat hy zich aan tafel had gezet, slurpte hij gracieus zyn koffie, waarby hy een sissend geluid maakte, alsof hij de lucht door een hollen tand zoog. Barenfeld scheen dit muzikale ontbyt niet zeer te beha gen, want hij bleef naast Heinrich by het schrijf bureau staan met een stapel ongeopende brieven vóór zich, en wachtte kalmpjes tot mynheer Rose zyn maaltyd had voleindigd. Daarop wendde hy zich naar de tafel. Heeft het goed gesmaakt? vroeg hy met minzame ironie. Dan vindt u het zeker goed, dat we beginnen. Vóórdat de provisor kon antwoorden stoof Dores binnen, die onder het ontbyt op de apo theek moest passen, met de boodschap, dat er oen klant was. Met minachtenden blik stond mynheer Rose op en verdween. De bedrijfsleider ging dadelyk aan het werk. Met verbazing zag Heinrich, hoe Barenfeld brief na brief opende, doorlas, som mige passages met blauw potlood onderstreepte en de orders, die er in voorkwamen, met rood merkte. Zooveel brieven en adressen had hy nog nooit bij elkaar gezien. Er waren er verscheidene bii. waarop Engelsche, Fransche en Italiaansche postzegels zaten, en die ook in de taal van deze landen geschreven waren. Lees maar eens, zei Barenfeld, en hij schoof den nieuwen volon tair een stapel brieven toe. En Heinrich las. Ze handelden over olyfolie van den nieuwen oogst, over Radix ipecacuantia, een ctozyn blikken benzine, een paar vaten levertraan, totdat hy er van duizelde. De Engelsche en Fransche brieven kon hy, op verschillende technische uit drukkingen na, uitstekend begrijpen. De Itali aansche verloren hun verschrikking voor hem toen hij zag, dat ze in dragelijk Fransch waren geschreven. Maar toen hy de heele correspon- dentie had doorgezien, had hy er niets van ont- houden. Radeloos keek hy naar zyn bescher- rner. De zaak is niet zoo moeüyk als het wel lykt, glimlachte deze. Als men het maar over zichtelijk indeelt, wordt het veel gemakkeiyker. De orders heb ik, zooals je misschien wel hebt gezien, met rood aangestreept, aanvragen om prijsopgave of monsters met blauw. De offerten worden voorloopig terzyde gelegd. Nu schrijven we deze orders eerst in het bestelboek. Daaruit moet jy ze overboeken in het magazynboek. Volgens die opgaven kunnen jy en Dores dan de bestellingen klaar maken. Op Dores kun je aan. HU is al jaren by ons en weet de dingen net zoo goed als de apotheker zelf. Hy bespaart den baas, die nog al economisch is aangelegd, een magazynmeester uit. En luister nu eens. Voor de correspondentie zorg ik zelf; later kun JU me daarby helpen. De echte leerling-karweitjes, zooals je die in de meeste zaken hebt, spaar ik je, dat is maar tijd- en krachtverspilüng. Het copieeren en inschrijven van de brieven kun je wel eens 'n poosje doen om er in te komen, maar dan doet Dores het weer; die doet dat Uitstekend. Het byvullen van de flesschen en laden in de apotheek en het laboratorium ver zorgt Dores ook, daar kun je hem wel een handje by helpen, 's Middags heb je je werk in het kantoor, en moet je facturen en vracht brieven schrijven, dat alles klaar is, wanneer de wagen naar het station gaat. Overigens wor den verschillende boodschappen door Hannes gedaan, die ook de medicijnen moet bezorgen. Met de apotheek bemoeien zich alleen myn heer Friedrich en mijnheer Rose. Zooals ik zei, de apotheker is nogal zuinig aangelegd. Wacht, daar komt hU de trap af. Ik zal ondertusschen Dores even in 't geweer roepen. De apotheker trad binnen. Goedenmorgen, heeren. Nu, mynheer Bft- renfeld, hebt u Pfalzdorf al met een en ander op de hoogte gebracht? Dat is goed. Direct maar flink aanpakken. Nog iets bijzonders, mynheer Barenfeld? Er zijn een paar belangrijke orders by. De zaak gaat vooruit. Zoo, zoo, dat is prachtig. Als u bij uwen pryzenswaardigen yver, om onze relaties uit te breiden, er maar rekening mee houdt, dat u me geeh klanten bezorgt, die niet goed voor het geld zijn. Klein, maar fjn, is nog altyd een waar woord. In elk geval is het veiliger.... Barenfeld streek over zijn snor. De nieuwe connecties zijn prima. Ik ben niet gewoon iets overylds te doen. Daar doet u me ook een groot genoegen mee, mijnheer Barenfeld. Houd u my ten goeae, maar voorloopig heb ik er ook nog belang by. Maar laat ik u niet langer storen. Pfalzdorf moet maar even meegaan, dan zal ik hem aan mijn vrouw en kinderen voorstellen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7