Zeven hengelaars verdronken Een Fransche stap De vernieuwing in Amerika Het nieuws van heden WANDGEDIERTE TE P URMEREND IN HET WATER GEREDEN De hittegolf in Amerika DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEYEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Groote ontroering bij zeer vele families in de hoofdstad De storm van Dinsdag de oorzaak? Eerste tijding Zekerheid Zeven dooden De oorzaak Zes onmiddellijk gevonden Zevende heden gevonden De plek des onheils Kotkai gebombardeerd ZEVEN AMSTERDAMMERS TE PURMEREND MET EEN AUTO TE WATER GEREDEN De autowaarin zich een vrceselijk drama heeft af gespeeld wordt op het droge gebracht. Wegens Duitsche vliegtochten en radio-uitzendingen over Oostenrijk Generaal Von Schleicher De nieuwe Pruisische strafwetgeving Het recht van executie en genade Het Weer'iu'iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiillinium Typhoon teistert het eiland Okinawa PROF. SCHJELDERUP f De Rijksdagbrand Een aanklacht van eenige honderden bladzijden Ralbo kan nog niet starten Veertienduizend banken sluiten zich bij de herstelbewe ging aan „Koopt nu -campagne Duitsche misdadigers gegrepen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Reeds meer dan honderd slachtoffers Mijnwerkers willen een mijn niet verlaten Zij eischen eerst hooger loon Beauraing Enorme toeloop op 5 Augustus NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18443 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn zeven Amsterdammers van dertig- tot vijftig-jarigen leef tijd per auto vertrokken naar An dijk, om daar te visschen. Sedert had men in Amsterdam niets meer van hen vernomen. Daar in dien bewusten nacht een zware storm heeft gewoed, vreesde men, dat hun een ongeluk was overkomen. Onmiddellijk heeft de politie alle maatrege len getroffen om de vermisten op te sporen. Een politieboot is begonnen met het Noord- Hollandsch Kanaal tusschen Buiksloot en Schouw af te dreggen. In de verschillende dor pen langs den weg naar Andijk heeft men om inlichtingen verzocht, maar nergens was de auto gezien. Overal is men begonnen de kana len af te dreggen. Nader vernemen wij, dat de namen der in zittenden van den vermisten auto met Amster damsche visschers, die Dinsdagnacht naar Andijk vertrokken, zijn: de chauffeur Albert van de Kort, Tuinstraat 260 III, de drie ge broeders Van Wattingen, Jan Evertsenstraat 65 II, Auzbach, Van Halstraat 88 huis, Hen driks, Van Halstraat 72 huis en Coster, 2de Nassaustraat 27 II. De politie van Purmerend heeft gisteravond een onderzoek ingesteld of ook het ongeluk in deze gemeenten had plaats gevonden. Ter hoogte van de Kanaalschans achter de R. K. school ontdekte de agent Binken een aantal olievlekken op de hardsteenen schoeiing. Hij waarschuwde den inspecteur, de heer Hit brink, die met een anderen agent ter plaatse kwam en met reddingshaken in het water plonste. Dit was ongeveer half twaalf. Een kraanwagen van de firma Joritsma met perso neel werd gerequireerd en een nieuw onderzoek werd ingesteld, tot men de zekerheid kreeg, dat een auto in het kanaal, dat daar 5 meter diep is, lag. Men gaf eerst de Amsterdamsche po litie kennis en overeengekomen werd de wagen te lichten. Toen wij hedennacht om half twee daar ter plaatse arriveerden, stond aan de Kanaalschans een kraanwagen en in het licht van schijnwer pers trachtte men een staaldraad aan den auto te bevestigen. Een roeiboot, waarin zich twee agenten en een burger bevonden, hield met red dingshaken contact met het verongelukte voer tuig. Een man van het personeel der kraanwa gen ontdeed zich van zijn kleeding en begaf zich te water. Met zijn voeten wist hij de staal draad om een der voorwielen te wikkelen. Het bleek, dat de wagen op zijn kant lag en met de radiateur naar de wallekant gekeerd. Er was zeer weinig belangstelling. Buiten de plaatselijke politie en het personeel van den kraanwagen ontwaarden wij een vijftal colle ga's Met behulp der koplantaarns van de pers auto's werd zooveel mogelijk licht geconcen treerd op de plaats van het onheil. Aan de overzijde van het kanaal stelde zich een vracht auto op, die van zeer scherpe schijnwerpers voor zien was en ook deze wierp zijn lichtbundels in de richting van den kraanwagen. Nadat een drietal staaldraden waren beves tigd, begon men in zeer langzaam tempo de verongelukte auto met zijn vermoedelijk zeer droeven inhoud naar boven te hijschen. Het eerste, wat wij ontwaarden was een aantal hen gelstokken, die nog in volkomen orde opzjj van den wagen gebonden waren. Vooraan was een ruit verpletterd. Het dak was geheel intact, ter wijl de portieren aan beide zijden gesloten waren. Toen de wagen halverwege uit het water was getrokken, zag men een voet, die uit het portierraam naar buiten hing. Met behulp van zaklantaarns constateerde men, dat de ongelukkigen allen gezakt waren naar het achterste gedeelte van den wagen. Dwars over elkaar zag men de ongelukkigen lig gen. Hun doodstrijd moet ontzettend geweest zijn. Diep onder den indruk verrichtten de men. schen op den wal hun gruwzaam reddingswerk, dat toch tevergeefsch was. De wagen was ongeveer half vier op den be- ganen grond. De lijken werden hierna uit de auto gehaald en overgebracht naar het zieken huis te Purmerend in afwachting van de komst der justitie, die gewaarschuwd was. Ook de familieleden der omgekomenen werden onmid- dels van het droevig gebeuren op de hoogte gesteld. Het vermoeden ligt voor de hand, dat het ongeluk gebeurd is, toen de zeven visschers op weg waren naar Andijk in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen het hevig stormde en regenbuien het uitzicht belemmerden. Vermoedelijk heeft men een daar ter plaatse staande lantaarn aangezien, als een teeken, dat de weg zich in tweeën splitste. In plaats van rechts heeft men links uitgeweken, met het ge volg, dat de wagen in het Kanaal stortte. De afstand tusschen deze lantaarn en het Kanaal bedraagt slechts enkele meters. Hoewel de gemeente Purmerend niet be schikt over die moderne reddingstoestellen als de Amsterdamsche brandweer, heeft alles een zeer vlot verloop gehad, mede dank zjj de ac tiviteit van den agent Binken, die met groote zorgvuldigheid de wallekanten naspeurde. Op onzen terugtocht naar Amsterdam heb ben ook wij kunnen constateeren hoe gevaar lijk het rijden op dezen weg is, daar zware mistbanken het onmogelijk maakten met eent- ge vaart te rijden. In den vroegen morgen verspreidde zich het gerucht van het vinden der slachtoffers onder de Amsterdamsche fabrieksarbeiders en op de ponten, waar het pijnlijke indrukken achterliet. Bij het ophalen van den auto werden zes lij ken onmiddellijk gevonden. Het lijk van den zevenden persoon was in het water achterge bleven en in den morgen is men bezig geweest naar den zevenden vermiste te dreggen. Hedenmorgen werd ook het zevende lijk uit het kanaal opgehaald, vrijwel op dezelfde plaats waar men den auto had gevonden. De zeven lijken lagen hedenmorgen in het gasthuis opgebaard. Inmiddels waren de fami lieleden uit Amsterdam aangekomen en heb ben de verongelukten herkend. Ze hadden geen ernstige verwondingen bekomen. Een der lijken vertoonde een bloedende hoofdwonde. De justitie uit Haarlem was gewaarschuwd. Zoolang deze nog niet aanwezig was, konden de lijken nog niet worden vrijgegeven. Het ver voer der verongelukten naar Amsterdam wordt tegen den vooravond verwacht. Er bestaat groote belangstelling ter plaatse van het ongeval en honderden komen naar de plek kijken, waar nu niets meer te zien is. Over de plaats des onheils geeft onze corres pondent te purmerend nog de volgende be schrijving: De weg welken de bestuurder van dezen wa gen heeft moeten volgen, leidt langs het Noord- Hollandsch kanaal, over het breede Tramplein, waar rechts van het plein een zeer duidelijke wegwijzer van den A. N. W. B. den weg wijst via Schoolplein. Dit boord moet door den be stuurder niet zijn opgemerkt. Even verder staan een lantaarn en groote betonnen urinoir. Ver moed wordt, dat dit den bestuurder tot de ge dachte heeft gebracht dat daar een huis stond en zich ter plaatse een straat bevond. De be stuurder moet van den plaatselijken toestand wel slecht op de hoogte zijn geweest of tenge volge van het zeer slechte weer ter plaatse zeer weinig hebben kunnen onderscheiden. De agent Brinken, die de olievlekken ont dekte, waardoor de auto werd, gevonden. PARUS, 2 Aug. (Reuter) In verband met den Duitsch-Oostenrijkschen gespannen toe stand heeft Paul Boncour tegenover een aantal regeeringen gewezen op de ernstige gevaren, welke gelegen zijn in de Duitsche luchtraids en radio-uitzendingen. Hij wisselt op het oogen- blik met deze regeeringen van gedachten over de mogelijkheid eener gezamenlijke actie, welke er toe leiden zou dat dergelijke incidenten in de toekomst vermeden worden. PARIJS, 2 Aug. (Reuter) De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft bij de Duitsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de jong ste ontvoering van Fransche onderdanen uit het Saar-gebied. BERLIJN, 2 Aug. (Reuter.) In een interview met een persvertegenwoordiger heeft generaal Von Schleicher verklaard voor goed de politiek te hebben opgegeven. Von Schleicher is niet voornemens naar het buitenland te gaan. Hij woont nog steeds in zijn villa te Neubabelberg nabij Potsdam en is opgewekt als altijd. Het bericht, dat Von Schleicher als een ge vangene wordt behandeld en dat hij door per sonen in burger wordt bewaakt, is niet juist. SIMLA, 2 Aug. (Eigen bericht) Vier esca drilles van in totaal 48 vliegtuigen, hebben heden voor de derde maal het dorp Kotkai in de Noord-Westelijke grensprovincie, nabij de Afghaansche grens gebombardeerd. Tegelijker tijd vlogen eenige verkenningsmachines laag, ten einde zoo mogelijk na te gaan, waar de rebellen zich verscholen hebben. Er werd ech ter niemand gezien. Zooals bekend, weigert de stam, die het dorp Kotkai bewoont, drie rebellenleiders uit te leveren, die zich in de omgeving verborgen moeten hebben. (United Press) BERLIJN, 2 Aug. Minister-president Goe- ring heeft het hem door den Pruisischen mi nister van justitie Kerrl voorgestelde Pruisi sche recht van executie en genade zijn toe stemming gegeven. Met het oog op de betee- kenis en het belang hiervan wordt dit recht ais wet afgekondigd. De nieuwe wet bestaat uit 74 paragrafen. Een reeks van organisaties, die nutteloos zijn ge bleken en overbodig, wordt opgeheven om hyperorganisatie tegen te gaan. In de toekomst zal in Pruisen de doodstraf worden voltrokken door middel van den bijl voor zoo ver niet een andere wijze zal worden vastgesteld, gelijk o. a. ophangen of fusilleeren- De in enkele plaatsen gebruikte guillotine wordt afgeschaft. Bij het ten uitvoer leggen van vrijheidsstraf fen zal gebroken worden met de tot dusverre gebruikelijke humaniteitsprincipes. Er zal weer een merkbaar onderscheid worden ingesteld tusschen hen, die voor de eerste maal bestraft zijn en recidivisten. Voor jeugdige personen zijn bijzondere paedagogische maatregelen ingesteld, die een hecht inprenten van de noodzakelijk heid van tucht en orde beoogen. Gunstbewijzen tijdens den straftijd zullen tot de hoogste uitzonderingen behooren. Genotmid delen mogen als gunstbewijzen niet meer wor den toegestaan. Tuchthuisgevangenen moeten zorgvuldig worden .gescheiden van de andere gevangenen. Zij worden op bijzondere wijze gekleed en kun nen worden benut voor de uitvoering van werk zaamheden buiten de inrichting, of zij willen of niet. Zij zullen dan ook gescheiden gehouden worden van de vrije arbeiders. De duur van den arbeidstijd moet voor hen langer zijn dan voor de andere gevangenen. Eigen bezigheden zijn hun niet veroorloofd. De wijze van strafvoltrekking beoogt den strafgevangenen duidelijk te maken, dat de straf een belemmering vormt voor het pogen nieuwe misdrijven te begaan. De strafgevangenen zijn al naar hun be kwaamheid en lichamelijke krachten verplicht tot werkzaamheden, die zij verrichten kunnen. In de inrichtingen moet handenarbeid worden bevorderd, bij vrouwelijke gevangenen huiselijk werk, terwijl voor jeugdige gevangenen bijzon dere beteekenis moet worden gehecht aan op voeding en ontwikkeling. Bijzondere waarde wordt gehecht aan het schoolonderricht. Ten einde de jeugdigen in de beroepen te brengen moeten leerwerkplaatsen in bedrijf worden in gericht. De levensstandaard der strafgevangenen moet, naar de wet verder bepaalt, liggen beneden den levensstandaard van werkloozeD Verwachting: Zwakke, meest j= IE Noordelijke tot Westelijken wind, licht E tot half bewolkt, waarschijnlijk droog warm weer. Hoogste stand: 773.1 te Valentia. E Laagste stand: 746.1 te Jan Mayen. H Zon op 5.24, onder 8.47. Licht E op 9.17 Volle Maan 5 Augustus. I| TOKIO, 2 Aug. (Eigen bericht) Een he vige typhoon heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag de eilanden in de Oost- Chineesche Zee geteisterd. Vooral op het eiland Okinawa heeft de typhoon verschrikkelijk huisgehouden. Talrijke huizen zijn vernield. De telefoonverbindingen zijn verbroken, zoodat men nog geen indruk kan krijgen van den om vang van de ramp. Men vermoedt echter, dat vele personen zijn gedood of gewond. (United Press). De "bekende Noorweegsche toondichter pro fessor Gerhard Schjelderup is op zijn land goed Benedïktbeuren, 74 jaar oud, overleden BERLIJN, 3 Aug. (W.B.) Gisteren is de officieele aanklacht inzake de brandstichting van het Rijksdag-gebouw aan de verdediging ter hand gesteld. Het document bevat eenige honderden blad zijden. BERLIJN, 3 Aug. (W.B.) De centrale af- deeling van het Openbaar Ministerie onder lei ding van staatssecretaris Freisler zal een onder zoek instellen naar het proces, gevoerd ergens in Pruisen, waarbij de rechtbank weigerde een uitspraak te doen, omdat een aantal S.S.-lieden in de zaal aanwezig waren. DORTMUND, 3 Aug. (W.B.) In den afge- loopen nacht heeft een viertal communisten een S. A. officier overvallen en door een schot in den arm gewond. De daders wisten in de dui sternis te ontkomen. Als tegenmaatregel heeft de politie vier com munisten, die in de nabijheid van de plaats van de misdaad wonen, gearresteerd als gijze laars. LUBECK, 3 Aug. De „brigade Ehrhardt", de „Zwarte Brigade" en nog andere organisaties hier ter stede zijn verboden. Ook is het dragen van uniformen, behalve van de organisaties van de N.S.D.A.P., verboden. SHOAL HARBOUR, 2 Aug. (Reuter). Het weer boven den Oceaan is thans zoo ongunstig, dat waarschijnlijk het vertrek van Balbo's es kader niet voor Vrijdagmorgen zal kunnen plaats hebben. WASHINGTON, 3 Augustus (Reuter) Naar wordt medegedeeld, hebben 14.000 banken, leden van de Amerikaansche Bankiers-vereeni- ging, zich aangesloten bij het Nationaal Her stel Plan voor hoogere loonen en korter werk tijd. Onder het motto „koopt nu" zal generaal Johnson een nationale campagne voeren, opdat het publiek tot koopen overgaat. Een toeneming van het verbruik is van het allergrootste be lang voor het welslagen van Roosevelt's plan nen tot herstel van de welvaart en Johnson hoopt, dat het publiek door zijn campagne tot koopen zal worden aangespoord. Het wordt als een aanmoediging beschouwd, dat het aantal faillissementen in de zakenwereld in de week per 27 Juli slechts 333 bedroeg, het laagste cijfer, dat in 1933 werd bereikt, terwijl in de overeenkomstige week van 1932 het aan tal faillissementen 609 bedroeg. De New Yorksche dranksmokkelaars willen ondertusschen ook een blijk geven van hun vaderlandsliefde. Naar de „New York Evening Post" meldt, hebben zij namelijk uit patriotti sche overwegingen den prijs van de whisky met meer dan vijftig procent verhoogd. President Roosevelt deelt mee, dat de uitgifte van milliard dollar aan schatkistbons, welke Zondag j.l. geopend werd, zes maal overtee- kend is. WASHINGTON, 3 Aug. (Reuter) De Na tional Industrial Recovery Administration (N.I.R.A.), de leiding der Amerikaansche herstel beweging, heeft de filmindustrie te Hollywood telegrafisch den eisch gesteld, dat de onderlinge meeningsverschillen wtorden bijgelegd en zoo dra mogelijk een loon- en werktijdcode wordt ingediend. De N.I.R.A. heeft verschillenden industrieën (zooals de radio- en de kunstzijde-industrie), die tezamen millioen menschen werk ver schaffen en 40.000 nieuwe werkkrachten in dienst stellen, een tijdelijke loon- en arbeids regeling toegestaan. 7 AMSTERDAMMERS TE PURMEREND MET EEN AUTO TE WATER GEREDEN EN VER DRONKEN. Een Fransche stap bij eenige regeeringen inzake de Duitsch-Oostenrijksche spanning. De werkloozenbetoogingen aan de Duitsche grens. Spaansche mijnwerkers sluiten zich vrijwillig in een mijn op. Reusachtige overstroomingen op Trinidad. Hittegolf in Amerika eischt meer dan honderd menschenlevens. Munitie-depót in Nicaragua in de lucht gevlo gen; 30 personen gedood. Bij storm over den afsluitdijk. Aanslag op het Rotterdamsche gemeenteraads lid Van Burink. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland keu ren de Zaandamsche begrooting goed. Twee tjalken gezonken nabij Wieringen; de op varenden gered. Valsche munterij ontdekt te Aarlanderveen. Voorstel van B. en W. van Haarlem tot ver pachting van den Stadsschouwburg. NEW-YORK, 2 Aug. (Reuter.) Bij de hittegolf, die de laatste vier dagen de Oos telijke Amerikaansche staten heeft geteis terd, zijn honderd personen om het leven gekomen. In het district New-York alleen bedraagt het aantal dooden meer dan veer tig. De hittegolf duurt nog steeds voort en volgens de laatste weerberichten is er voor- loopig nog geen verandering in zicht. KEULEN, 3 Aug. (W.B.) Een uit 41 personen bestaande bende misdadigers is thans in f" gesteld. Zij hebben zich schuldig gemaak moord, brandstichting, vernieling, meinee MURCIA, 2 Aug. (Reuter) Vijftig mijnwer kers hebben zlch ih een mijn te Mazarron opgesloten, daar de eigenaars weigerden hoo gere loonen te betalen. De mijnwerkers verklaarden niet eerder uit de miin te zullen komen, dan nadat hun eischen zijn ingewilligd. pe gouverneur van Murcia heeft den ingang der mijn door d< civiele garde doen bewaken, teneinde te verhinderen dat de mijnwerkera van voedsel worden voorzien. De toestand wordt intusschen als vrij ern stig geschouwd, daar dé mijnwerkers van de omliggende mijnen groote voorraden ontplof bare stoffen hebben en men vreest, dat een aanval zullen doen om hun kameraden te helpen. MADRID, 2 Aug. (Reuter) In verscheidene Spaansche havens weigeren de havenarbeiders Duitsche schepen te lossen, die de Hakenkruis- voeren. Te Aviles, nabij Gijon en te San Juan de Nieva moest de hulp van de autoriteiten wor den ingeroepen om het conflict bij te leggen In laatstgenoemde^ haven wilde de bemanning van het Duitsche schip zelf beginnen te los sen, doch zij voerden dit voornemen niet uit, daar de havenarbeiders een dreigende houding aannamen Naar wij vernemen hebben niet minder dan 2000 ernstige zieken een verzoek ingediend bij Familia te Beauraing om te worden toegelaten in den tuin der Zusters op Zaterdag 5 Augus tus. Slechts de ernstigste zieken dan nog kon den worden toegelaten, dat is nog 1500, waar mede de tuin reeds dicht zal gevuld zijn. Daarenboven zijn met alle treinen zieken aangekondigd. Wat er toch ook op wijst, mede naast het feit dat alle speciale treinen door georganiseerde bedevaartgroepen zijn aange vraagd, dat het tenslotte minder uit sensatie en meer om een grootsche Mariahuide en een uiting van betrouwen op Maria is, nat deze ontzaglijke massa zich op 5 Augustus naar Beauraing begeeft. De laatste mededeelingen omtrent treinen en omtrent aangekondigde groepen hebben het Comité Familia na een rustig opgemaakt over zicht doen vreezen, dat er minstens 350.000 per sonen zich naar Beauraing begeven Zaterdag a.s. Men berekent dat er voor zulke massa 40 H.A. oppervlakte noodig is, terwijl er slechts 7 8 H.A. ruimte is op de straten en banen van Beauraing zelf, zoodat de menigte na processiegang voorbij kerk. tuin en grot. ver der in de richting van Vignée zal worden ge- Wij garandeeren U afdoende verdel ging, zoo zelfs, dat wij schriftelijke garantie kunnen geven. Geheimhou ding verzekerd. Zuiverontlerneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstr. 135, tel. 11657, Haarlem Hoogste stand op Donderdag 1 uur mm.: 7G2 Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1