Politieke toestand in Ierland Stadsnieuws Onduldbare woningtoestanden GENERAAL 0'DUFFY'S NATIONALE GARDE D-trein nabij Luik ontspoord RADICALE MAA TREGELEN IN ENGELAND? VRIJDAG 4 AUGUSTUS Indien De Valera niet den moed heeft, alle semi-militaire orga nisaties te ontbinden, komt er weer een tijd van on rust en wanorde Fascistische beweging De Belgische leening aan Oostenrijk Socialisten onthouden zich van stemmen Zes personen gewond Het Gorreshaus-proces Het conflict om den Gran Chaco Geen Volkenbondscommissie VRAGENBUS GEMEENTEZAKEN MUZIEK BUITENGEWOON VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Annie Woud, zang VAN ONZE RECHTBANK Inbraak station Zaandam Acht maanden gevangenis- Verhoor der beklaagden Regeeringscommissie stelt onteige ning van bepaalde arbeiders woningen voor Beheer volgens Octavia Hill-stelsel Geen medelijden met dronken chauffeur VERKEERSONGEVALLEN Motorrijder werd niet gezien Ongeval te Santpoort DE LOONKORTING Ook voor anderen Het concours-hippique te Amsterdam ERNSTIG ONGELUK TE HEEMSTEDE Toch nog goed afgeloopen HOOGERE ELECTRICITEITS- TARIEVEN 40.000 grooter opbrengst MAXIMUM AANTAL LESUREN Voor de Middelbare Meisjesschool Hoofdakte-examens BEGRAFENIS Notaris J. A. Overmeer beverwijk Uitloting Staatsleening 1916 (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 4 Aug. 1933 De regeering van den Ierschen Vrijstaat Is Zaterdag eenlgszins „Hitleresk" opge treden. Zij heeft over het geheele land huiszoekingen naar vuurwapenen laten doen bij •■Blauwhemden"; zelfs Mr. Ernest Blythe, mi ester van financiën in het kabinet-Cosgrave, en hfr. Gerard O'Sullivan, de vroegere adjudant- Seneraal van het Iersche leger, bleven niet van een bezoek der politie vers hoond. ZD weigerden echter, evenals vele anderen, hun wapenen uit te leveren, en daar Mr. de Valera niet, gelijk fierr Hitier, een dictator is, kon hU tegen de ^'eigerachtigen geen geweld doen aanwenden, t/elen hunner immers zijn in het bezit van een Vergunning tot het dragen van vuurwapenen, en zoolang deze niet ambtelijk ingetrokken is. han de politie tegen de vergunninghouders wei- hig ondernemen. Het eenige leidende „Blauwhemd", dat Wèl van een inval verschoond bleef, was Generaal O'Duffy, de directeur-generaal van de onlangs ^vormde „Nationale Garde", welker leden zich Ju blauwe hemden uitdossen. De groote popu lariteit van dezen Generaal, die tot voor en- hele maanden opperbevelhebber der burgerwacht ^'as, is waarschijnlijk oorzaak dat de regeering hem voorloopig nog ongemoeid gelaten heeft. De Nationale Garde werd gevormd uit de Army Comrades' Association, de half-militaire °rganisatie van de Cosgrave-partij. Deze „As sociation" was het pendant van de I(rish) R(epublican) A(rmy), het niet-officieele „leger" van de Valera's Republikeinsche partij. Toen bij de verkiezingen in het begin van dit jaar de I. R. A. de verkiezings-meetings der twee oppo sitie-partijen begon te bedreigen, en Dublin het terrein van ernstige ongeregeldheden werd, trad de Army Comrades' Association in het krijt voor de Cosgrave-candidaten. Het zou zeker tot bloe dige botsingen tusschen de beide „legers" ge komen zijn, indien Mr. de Valera zelf niet een oproep tot de I. R. A. gericht had, waarin deze aangemaand werd de vrijheid der tegenpartijen strikt te eerbiedigen. Voor zoover de extremisten in het Republikeinsche „leger" zich aan deze order niet hielden, vonden zij de politie van den Vrijstaat tegenover zich. Deze trad met de grootste onpartijdigheid op, en niemand kan Mr. de Valera verwijten dat hij bij de jongste al emeene verkiezingen de tegenpartij niet de bescherming verleend heeft, w&arop deze aan spraak kon maken. In weerwil hiervan speelden de beide „legers" een groote rol. Het gevaar hiervan werd ook door leden der regeering erkend. Daar dezen de beschikking hebben over de politie, de bur gerwacht en het leger van den Vrijstaat, heb ben zij aan den vaak onwelkomen steun van de I. R. A. geen behoefte. Ontbinden durven zij deze organisatie evenwel niet, daar zij dan hun eigen extremisten tegen zich zouden krijgen. Zoolang zij zich gedwongen zien de I. R. A. te handhaven, kunnen zij ook bezwaarlijk optreden tegen de Army Comrades' Association, tenzij deze de openbare orde en veiligheid daadwer kelijk bedreigt. Zeer zeker treft de regeering het verwijt dat zij niet den moed gehad heeft de beide quasi- militaire organisaties te ontbinden. De I. R. A is voor haar gevaarlijk, omdat zij geleid wordt door haar extremistische partij genooten. De Association is voor haar evenzeer gevaarlijk, omdat zij onder controle staat van de tegen partij. Klaarblijkelijk evenwel heeft de regeering tot voor kort de Association voor ongevaarlijker aangezien dan zij werkelijk was. Enkele maanden geleden werd Generaal O'Duffy ontslagen als opperbevelhebber der Bur gerwacht. Men kreeg den indruk dat Mr. de Valera tot dit ontslag zeer ongaarne overgegaan Was, en wel onder pressie van extremisten die den Generaal zijn vroegere optreden tegen de oproerige Republikeinen niet vergeven hadden. O'Duffy evenwel was niet langer een partijman in den gewonen zin des woords. Hij was een nationale figuur geworden. Hij had vrienden en bewonderaars onder alle partijen. De burger wacht verafgoodde hem. Wat wij niet weten is, of de regeering hem, al dan niet terecht, verdacht van heimelijke verstandhouding tot de oppositie. In geen geval is ooit gebleken dat zij zulk een vermoeden koesterde. Zijn ontslag was het laatste van een reeks ontslagen van bekwame mannen, die de I. R. A. onaangenaam waren. Het had tengevolge dat Generaal O'Duffy, de populairste man in den Vrijstaat, nu „beschik baar" was, inplaats van langer aan de regeering gebonden te zijn. De Cosgrave-partij, welker prestige na de voor haar zoo ongunstig uitgeval len verkiezingen in het begin van dit jaar, snel afgetakeld was, heeft, naar men beweert, ge poogd beslag op hem te leggen, doch vruchte loos. Het is mogelijk, dat het hierom Was, dat de Army* Comrades' Association eenige weken geleden gereorganiseerd werd tot een van Cos- grave formeel onafhankelijke, en in naam boven- partfjdige „Nationale Garde", welke van haar fascistische tendenzen geen geheim maakte. Van zulk een organisatie zou Generaal O'Duffy de leiding op zich kunnen nemen. En velen, die door het gebrek aan succes van Cosgrave en diens vrienden ontmoedigd waren, maar even min vertrouwen stelden in het beleid van de Valera's regeering, zouden de „Garde" steunen. Deze beoogt, blijkens haar program: de ver dediging van het Christelijk geloof (er is geen Iersche partij, die dit niet beoogt), het herstel van Ierlands eenheid, de afschaffing van sta kingen en uitsluitingen, de organisatie van den landbouw, en een anti-werkloosheidsbeleid. In een onlangs door generaal O'Duffy gehouden rede veroordeelde deze het partijen-stelsel, en Verklaarde hij zich voor een hervorming van het parlementaire stelsel in overeenstemming met de behoefden van het volk. Ofschoon hij niet gesproken heeft van de ves tiging eener dictatuur, oefent hij zelf over de „Nationale Garde" een dictatoraal gezag uit. Terwijl de Generaal en zijn organisatie boven of buiten de partijen beweren te staan, kan aan hun vijandschap tegen het regiem van de Valera moeilijk getwijfeld worden. Het is niet duidelijk wat zij bedoelen met het „herstel van Ierlands eenheid". Dit punt komt evengoed voor op Cos- grave's als op de Valera's program, zonder dat er in werkelijkheid hetzelfde mede aangeduid wordt; bedoelt Generaal O'Duffy er weer iets anders mede'dan de Republikeinen eenerzijds, de „Verdragspartij" anderzijds? En staat hij zelf op het standpunt van het Verdrag (met Enge land) of op dat der Republiek? Dit alles is zeer vaag, maar er zijn toch alle redenen om aan te nemen dat de „Nationale Garde" ten aanzien van Ierlands verhouding tot Engeland in hoofd zaak dezelfde denkbeelden heeft als Cosgrave Daar die denkbeelden op het oogenblik onpopu lair in Ierland zijn, heeft de Generaal zich wei ervoor gewacht, ze nader te formuleeren. De fascistische tendenzen der nieuwe orga nisatie hebben in regeeringskringen te Dublin veel bezorgdheid gaande gemaakt. De Valera zelf heeft tegen de verdrukking in met zijn I. R. A. de macht in Ierland veroverd; er is geen reden waarom Generaal O'Duffy met zijn National Guard niet hetzelfde zou kunnen doen Op 11 Augustus zal hij te Dublin een „parade" met 10.000 man houden ter herdenking van den dood van Arthur Griffith, Michael Collins en Kevin O'Higgins, Iersche patriotten, die geval len zijn als slachtoffers van republikeinsche extremisten. Het is door zulke betoogingen, dat Mr. de Valera de geestdrift der licht-ontvlam- bare Ieren voor zijn republikeinsche idealen heeft opgewekt; de on-romantische Cosgrave kon het hem niet nadoen, de avontuurlijke Ge neraal O'Duffy, die evenzeer een geboren leider is als de Valera, wél. De regeering heeft overwogen of zij de betoo ging verbieden zal. Zij heeft zelfs overwogen of zij de Nationale Garde zal ontbinden. Maar zij herinnert zich dat Cosgrave's drastisch optreden tegen de I. R. A. een van de voornaamste oor zaken van zijn val geweest is. Aan den anderen kant schuilt er voor de regeering een niet gering gevaar in, indien zij toegevendheid aan den dag legt tegenover een fascistische, quasl-militaire organisatie, welker aanhang den laatsten tijd zeer snel gegroeid is, en welke onder leiding staat van den eenigen man die evenveel „vat" op het volk heeft als De Valera zelf. Te Dublin gelooft men, dat de huiszoekingen naar wapenen een inleiding zijn tot een verbod van de Blauwhemden-parade op 11 Augustus. Of aan zulk een verbod gewillig gevolg zou wor den gegeven, wordt evenwel in twijfel getrok ken. De oudere leiders der Nationale Garde en de politici der Cosgrave-partij, zijn meerendeels mannen, die, evenals De Valera zelf, actief deel genomen hebben aan den opstand tegen het Britsche gezag in 1916. Dit wil zeggen dat zij nóch lafaards zijn, nöch mannen, die zich goed schiks onderwerpen aan de bevelen van autori teiten, met Welker beleid zij niet accoord gaan Tenzij De Valera den moed heeft de extre misten in zijn eigen partij te verloochenen, en alle semi-militaire organisaties te ontbinden, gaat Ierland opnieuw een tijd van onrust en wanorde tegemoel BRUSSEL, 3 Aug. (Reuter.) Bij de stemming over het verleenen van finaneieele nulp aan Oostenrijk verklaarden de Socialisten zich van stemming te onthouden, omdat tegen stemmen gelijk stond met Oostenrijk in de handen van Duitschland te drijven, terwijl zij niet voor wilden stemmen, omdat Oostenrijk dictatoriaal geregeerd wordt. Bij 54 onthoudingen werd met 85 tegen 15 stemmen besloten financieelen steun te ver leenen. WEENEN, 3 Aug. (V.D.) De Fransche. tran che der Oostenrijksche leening (Lausanner leening), ten bedrage van 100 millioen Schil ling zou in de eerste dagen van deze week wor den geëmitteerd. Het tijdstip der emissie was echter afhankelijk van het afsluiten der Fran sche schatkistleening, groot 2 milliard frank, die moest worden uitgesteld. Daarmede is ook de emissie van de Fransche tranche der Oos tenrijksche leening uitgesteld, minstens tot de volgende week. BRUSSEL, 3 Aug. De internationale D-trein, die hedenmorgen te 7.43 uit Keulen vertrok en die te 12.01 in Brussel moest aankomen, is in de nabijheid van Landen tusschen Luik en Leuven ontspoord. Volgens de tot nu toe ont vangen berichten zijn vier wagons uit de rails geworpen. Zes personen zijn gewond en naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Het gerecht stelde vast, dat de beklaagden bij de oprichting der vennootschap ongeveer 250 000 Mark eigen kapitaal hebben ingebracht. Vrijdag wordt de zitting voortgezet. GENÈVE, 3 Aug. In zijn zitting van heden middag heeft de Volkenbondsraad afgezien van het zenden van een Volkenbondscommissie naar den Gran Chaco. In overeenstemming met het voorstel der oorlogvoerende staten werd tot Ar gentinië, Brazilië, Chili en Peru het verzoek gericht, tuschen Bolivia en Paraguay te willen bemiddelen. De Raad spreekt de verwachting uit, dat de missie dezer mogendheden weldra tot beëindiging van het conflinct zal leiden en verzoekt doorloopende rapporten. De Raad is bereid, de bemiddelingspogingen met alle mid delen te ondersteunen. Ten slotte wordt ver klaard, dat de Volkenbond zijn aandacht aan het- conflict blijft wijden. Vraag: Hoeveel verdient een stationsambte naar op 1ste klas station met zes kinderen, alle beneden 18 jaar? En met kindertoeslag? Antw.: Ons niet bekend. Wendt u zich tot de directie van de Ned. Spoorwegen. Vraag: Ben ik verplicht aan den huisbaas toestemming te vragen om een klein kamertje te verhuren? Bij het huren van het huis is nergens over gesprokenen ik heb ook geen con tract geteekend. Antw.: Neen. Toestemming vragen is niet verplicht. Vraag: Wat is het adres van Gareth Jones, den Engelschen staatsman? Antw.: Ons thans niet bekend. Vraag: onze kat zit vol luis, wat is hieraan te doen? Antw.: De hulp van een dierenarts inroepen. Vragen van Th. J. J. te Haarlem over onder steunen van kinderen door ouders. Antw.: Ouders zijn verplicht hun behoeftige kinderen te steunen. Zij kunnen daartoe ge rechtelijk gedwongen worden. Vraag: Mijn kat heeft op zijn huid hier en daar plekken, die af en toe door het krabben of likken opengaan en dan bloeden. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Veelvuldig afwasschen met boorwater. Bij geen voldoende baat de hulp van een die renarts inroepen. Vraag: Hoe moet ik inktvlekken uit 'n mous seline japon verwijderen? Antw.: Door een lapje of watje met melk herhaaldelijk op de vlek te drukken. Vraag: Hoe krijg ik geleivlekken uit een zwart crêpe georgette japon? Antw.: Met spiritus dilutus. Vraag: I. Kan iemand, die als ambtenaar werkzaam is bij het Crisis-comité of Burger lijk Armbestuur, benoemd worden tot Vincen- tiaan van de conferentie zijner parochie, of zijn deze functies uit een of anderen hoofde onvereenigbaar of ongewenscht? II. Wanneer heeft Z. Exc. de minister van Justitie zijn gewone audiëntie? Antw.: I. Voor zoover ons bekend zijn deze functies geenszins onvereenigbaar. Integendeel, zouden wij haast zeggen. II. Vrijdagsmiddags om twee uur. Vraag: Welke processies gaan er op 21-22-23- 24 én 25 Augustus fctèi-r Heiloo? Antw.: Ons niet bekend. Wendt u eens om inlichtingen tot den zéereerw. heer pastoor van Heiloo. Vraag: Ik ben in het bezit van eenige schil derstukjes. Waar kan ik laten onderzoeken of ze eenige waarde hebben? Antw.: Bij eiken bekwamen schilder. Nog beter bij den directeur van een schilderijen museum. Vraag betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Tot welken persoon moet ik mij wen den, die de werkzaamheden van de toekom stige uitvoering van de kanalen Alkmaar Oudkarspel enz. in handen heeft? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot den directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland, Nieuwe Gracht 47, Haarlem. Vraag: Ik heb een naaimachineolievlek in een wollen japon. Hoe kan ik die verwijderen? Antw.: Met aether of petroleum-aether. Schoon doekje, niet te nat, anders komen er nieuwe vlekken. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier der" schoolgelden voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1932-1933 tot een bedrag van 17.914.32. Es ist erreicht, zou dirigent Adam kunnen verzuchten na dit zoo welgeslaagde en uitmun tend bezochte volksconcert. Een volle beneden zaal en een aardig bezet balcon. Maar bij zulk een populair programma en een in Haarlem zoo geliefde zangeres kon dit ook kwalijk anders. Het instrumentale gedeelte bevatte een aan tal operafragmenten, ouvertures en balletten van gevierde meesters eener vorige generatie als Rossini, Saint Saëns en Fonchielli, Nikisch en een Wals uit Strauss' Rosenkavalier, die alle zonder uitzondering met Schwung en geestige pittigheid door diligent Adam en zijn musici werden vertolkt, 'n Enkele rhythmische ongelijk heid schrijve men aan al te vurige temperamen ten toe of aan den invloed van het warme weer. Ze hinderden slechts een oogenblik, en de krans en het geestdriftig applaus waarmee dirigent Adam en in hem zijn medewerkers wei den geëerd, waren ten volle verdiend. Onze stadgenoote Annie Woud vierde weder een harer triomfen op dezen avond. Op haar repertoire prijkte zelfs een noviteit in den vorm van twee Italiaansche aria's van Scarlatti en Torelli, Se Tu della mia morte, en Tu lo sai, voor Strijkorkest bewerkt door Felix de Nobel. Moeten wij U nog zeggen met welk 'n buiten gewone maitrise en met welk een superieure zangkunst deze beide liederen werden vertolkt? Dictie en voordracht bij diep-doorvoeld en innig expressief weergegeven tekstbegrip, ze zijn de tot aan het volmaakte opgevoerde kwaliteiten van deze wonderlijk begenadigde zangeres, die in de jaren sinds wij haar leerden kennen, zon der overdrijving of chauvinisme, is geworden tot een zangeres van wereldformaat. Onze hulde voor deze superbe vertolking, die ook culmi neerde in de beide na de pauze gezongen Wag- ner-liederen, Traiime en Schmerzen, en gran dioos was in de aria van Dalila uit Saint Saëns „Samson". We zullen niet detailleeren. Voldoende zij te zeggen, dat de zaal telkens in geestdriftig ap plaus losbarstte, dat na haar laatste nummer den vorm aannam van een ovatie, waarbij de zangeres tot drie-, viermaal werd teruggeroepen. Terecht liet ze dirigent Adam en orkest in de gebrachte hulde deelen. Met een pittige uitvoering op verzoek van een Fantaisie over motieven uit Nessoler's Opera „Der Trompeter von Sackingen" door niemand minder dan door Arthur Nikisch ge orkestreerd, en waarin trompettist de Vries ge legenheid kreeg zich van z'n beste zijde te doen hooren, werd deze uitnemend geslaagde uitvoering besloten. Zooals men weten zal hebben de musici nu vacantie tot in September, in welke maand den 7en, 14en en 21sten nog een drietal Volkscon certen zullen worden gegeven. Moge de H. O. V. ook dan volle zalen trekken. J. S. Twee Amsterdammers op middelbaren leef tijd togen begin Juli naar Zaandam om aldaar een of ander „kralcie" voor te bereiden. Na eenig zoeken besloten zij het stationsgebouw in den nacht met een bezoek te vereeren. Een hunner stelde zich in 't bezit van een valschen sleutel en opende daarmede in alle stilte de deuren van de vestibule, die door den chef be hoorlijk gesloten waren tot den eersten trein van den nieuwen dag. Behoedzaam stapten de mannen naar binnen en ze vonden in het magazijn twee spiksplinternieuwe manchester broeken die zij maar onmiddellijk aantrokken. Ze togen verder op onderzoek en drongen door verbreking van een ruit de restauratiezaal bin nen. In doorzichtige vitrines praalden vele KEULEN, 3 Aug. (W.B.) In het proces tegen de bestuursleden van het Goerreshaus verklaar de beklaagde Stocky dat de G. m. b. H. in moei lijkheden had verkeerd, wijl de renten der cre- dieten ten bedrage van 560.000 mark alle ver dienste hadden weggenomen. Daarom was de naamlooze vennootschap gesticht. Maus had ge zegd, dat het een oprichting, waarbij contanten ingebracht werden, betrof; het ontbrekende be drag zou door de „Deutsche Bank" nog verschaft worden. Bankdirecteur Bruening verklaarde, dat hij met rijkskanselier dr. Bruening en met ar. Springorum over de openbare uitgifte van 1 100.000 rijksmark onderhandeld had. Eerst na de stichting van de N. V. had hij gemerkt, dat sommige dingen niet in orde waren. Maus had hem vervalschte cijfers voorgelegd en een val- sche balans uitgewerkt. Alleen daarop was het crediet toegestaan. Trustee Conrad van de „Deutsche Bank" zei- de, dat hij uitsluitend volgens de instructies van dr. Bruening gehandeld had. Dr. Bruening verklaarde daarop, dat hij voor Conrad alle ver antwoording op zich nam. Tenslotte werd de stand van de vermogens van beklaagden besproken. Maus bezat aanvan kelijk 300.000 rijksmark, die hij bij de N. V. verloren heeft. Moennlg heeft eerst 40.000 rijks mark en later tezamen met Maus en Stocky de winst van bijna een millioen rijksmark welke uit de bij de „Richmodie Ox Immobilien G. m. b. H." verkregen was, in de G. m. b. H. gestoken. Stocky heeft een crediet van 100.000 mark dat hij op hem toebehoorende huizen in Düssel- dorf opgenomen had en verder 30.000 mark uit zijn vermogen in de G. m. b. H. gestort. De rapporten der deskundiger, wezen uit, dat reeds sinds 1926 de geboekte winsten slechts door ontoelaatbare hoogere raming van onroe rende goederen en rentewaarden ontstaan zijn. Op deze wijze werd verborgen, dat reeds in het jaar 1928 de onderneming rijp was om fail liet te gaan. Door de „Daily Telegraph" werd het rapport gepubliceerd van de in Maart j.l. door den En gelschen minister van Openbare Gezondheid benoemde commissie, welke een onderzoek moest instellen naar de woningtoestanden on der de Engelsche arbeidersbevolking. De com missie bestond uit acht heeren en een dame. Blijkens het rapport besloot de commissie zich niet bezig te houden met kwesties aan gaande sloppen, die volgens haar zonder meer afgebroken moeten worden. Afgezien van de menschen, die in deze sloppen wonen, aldus het rapport, leeft een groot gedeelte van de armere klassen in een toestand, welke niet geduld dient te worden. Zij wonen in verval gerakende hui zen, die slecht in orde worden gehouden, on voldoende hersteld worden en vaak schromelijk overbevolkt zijn. Naar methodes nu, om deze menschen te helpen, heeft de commissie op de eerste plaats uitgezien. De bestaande wet, waardoor de eigenaars van arbeiderswoningen gedwongen kunnen worden om deze huizen in een staat van bewoonbaar heid te houden, werd in vele districten ontoe reikend toegepast. En ontstond traditioneel een slechte verhouding tusschen eigenaars en huur ders der arbeiderswoningen, waartegen de com missie geen andere remedie ziet dan onteige ning. De commissie stelt voor, om eiken eigenaar van arbeiderswoningen, welke niet in alle op zichten aan redelijke eischen voldoen, te onder- weifen aan een onteigeningswet. Ten behoeve van eigenaars, die bereid en in staat zijn, om de huizen zelf in orde te brengen, stelt de commissie voor: aan particuliere eigenaars het recht te geven vrijwillige verbeteringsplannen aan den mi nister van Openbare Gezondheid voor te leg gen en plaatselijke autoriteiten machtiging te verlee nen, de woningen van bedoelde eigenaars van onteigening vrij te stellen, zoolang ze in een goeden staat worden gehouden. Om de huis-eigenaars voor de onteigening schadeloos te stellen wordt voorgesteld hun te betalen, wat zij er zelf voor betaald hebben en, voor het geval zij de huizen erfden, de taxatie waarde voor de successie-rechten. De commissie stelt vervolgens voor, om op dezen grondslag aan plaatselijke autoriteiten of nutsmaatschappijen de bevoegdheid te verlee nen, de daarvoor in aanmerking komende wo ningen desnoods onder dwang te koopen. Het beheer der aangekochte huizen dient dan gebaseerd te worden op het Octavia Hill-stelsel, dat een nauw persoonlijk contact legt tusschen beheerder en bewoner van het huis. Waar mo gelijk, dienen vrouwelijke beheerders te worden aangesteld. Dezen kunnen de huisvrouw op ver schillende manieren bijstaan en bezitten een bij- zonderen aanleg voor het werk volgens het ge noemde systeem. Daar het plan een groote uitbreiding van liet werk der nutsmaatschappijen medebrengt, stelt de commissie voor een krachtigen Oentralen Nutsraad van niet meer dan 5 personen in te stellen. De voorzitter dient een vooraanstaand persoon te zijn met ervaring inzake gemeente lijke en particuliere huisvestingsactie. De raad zou op de eerste plaats den minister van Open bare Gezondheid van advies moeten dienen met betrekking tot de voorstellen der nutsmaat schappijen of plaatselijke autoriteiten inzake onteigening, reparatie en beheer der arbeiders woningen. De commissie acht het raadzaam, dat de re geering een speciale huisvestingsleening uit geeft, om het plan te financieren. De leenings- lasten dienen, nadat een eind is gemaakt aan overbevolking der huizen en een toereikende som is verstrekt voor reparatie en onderhoud, de opbrengst uit de woningen niet te boven te gaan. Tenslotte beveelt de commissie een regee- ringssubsidie aan voor nieuwe huisvesting, ten einde aan eventueele overbevolking van ont eigende huizen een eind te maken. Een betreurenswaardig teeken des tijds aoet zich gelden, waar de commissie tenslotte voor stelt om te voorzien in een grooter aantal kleine woningen voor de kleine gezinnen die, blijkens de cijfers der jongste volkstelling, bijna 50 pet. van alle gezinnen in de meeste groote steden uitmaken. Verder moet worden gezorgd voor tehuizen met afzonderlijke kamers voor ongehuwden. sigaren en sigaretten en eetbare waren. In minder dan geen tijd waren de vitrines zonder inhoud. Vrooiyk aanvaardde het tweetal den terugtocht. Maar buiten het station stond een diender en deze maakte aan alle pret een einde, door de beide heeren zonder pardon te arrestee ren en te fouilleeren. Als gevolg van een en ander stonde de mannen Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens dief stal met braak in vereeniging. Er viel niets te ontkennen, dus bekenden ze. Verdachte één had reeds negen veroordeelingen in zijn klad boekje staan en zijn collega maar drie minder. De officier van justitie eischte dan ook tegen ieder acht maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. Uitspraak 17 Augustus a.s. Een bekend inwoner van Zandvoort botste in den avond van 31 Mei met zijn auto tegen een vluchtheuvel aan de Groote Krocht, waardoor een band sprong. Op dit geluid kwam een agent van politie te voorschijn, die juist zag, dat de chauffeur met een vaart achteruit ging en nu aan de overzijde het trottoir „nam". De diender nam eens poolshoogte en concludeerde dat de chauffeur dronken was weshalve hij het raad zaam achtte hem naar het bureau te transpor teeren. De commissaris van politie trachtte met den man een praatje aan te knoopen, doch dit bleek zeer moeilijk te gaan, omdat de laatste wartaal sprak en met lodderige oogen heen en weer draaide. Voor dit feit werd de Zandvoorter door den Haarlemschen Kantonrechter veroordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf en een jaar ontzegging om een motorrijtuig te besturen. Hij ging in appèl, de ambtenaar van het O.M. ook. Gisteren kwam de zaak voor de rechtbank en daar kwam opnieuw vast te staan, dat ver dachte dien dag dronken was geweest. Acht glazen bier, volgens verdachte vijf, zouden daartoe hebben medegewerkt. Verdachte be zocht veel cafés, maar dit eischte zijn vak, omdat hij o.a. speciaal laat op den avond loterijbriefjes verkocht. Uit het verhoor bleek, dat verdachte's vrouw, meermalen in angst zat voor haar man en dan informeerde bij de politie of niets van een ongeluk gehoord was; ook ging verdachte soms in den nacht met stroopers in zijn auto op stap. De Zandvoorter verklaarde, dat zijn vrouw zenuwpatiënte is en dus niet altijd au serieux genomen kan worden. Hierop antwoordde de commissaris van politie, dat de vrouw op alle mogelijke manieren tracht haar man uit de kroeg te houden en terug te winnen voor het huisgezin. De officier van justitie weer er op, dat de zaak er niet beter op is geworden en eischte verhooging van de straf tot een maand hech tenis, met een jaar ontzegging. De verdediger mr. T. v. Löben Seis vroeg een reclasseerings- rapport, een voorwaardelijke veroordeeling of een geldboete. Uitspraak 17 Augustus a.s. Donderdagavond om 10 uur stond de 20-jarige motorrijder B. uit Den Haag op den Rijksstraat weg op de grens SantpoortHaarlem stil aan de rechterzijde van den weg. Uit de richting van de stad naderden twee auto's, die vlak achter elkaar reden. De eerste zwenkte om den motorrijder heen, de tweede had den motorrijder echter niet gezien, met het gevolg, dat hij met de rechterachterzijde tegen het motorrijwiel opreed. Dit laatste werd licht beschadigd en van den auto, die ook licht be schadigd werd, brak het portierruit. Beide voertuigen konden hun weg voortzetten De motorrijder B. kreeg een ontvelling aan zijn linkerbeen, welke door den Ongevallen- dienst is verbonden. Donderdagmiddag reed mevrouw BI., wonen de te Zeist, met haar dochter per rijwiel op den rijksweg nabij den Slaperdijk. Zi) kwam met haar voorwiel tegen het achterwiel van haar dochter en viel van het rijwiel. Zij brak daarbij een been. Een lid van E. H. B. O. legde het eerste verband, waarna zij, op advies van dokter de Groot, per ziekenauto naar haar woning werd vervoerd. B. en W. hebben een voorstel bij den Raad ingediend, hen te machtigen, stappen te doen teneinde het mogelijk te maken, dat ten op zichte van hen, wier bezoldiging niet door den Raad wordt vastgesteld, ook wordt toegepast de korting, overeenkomstig de door B. en W. ter uitvoering van het raadsbesluit van 29 Juni '33, no. 1, vastgestelde schaal Vanaf Maandag 31 Juli j.l. hebben de negen landelijke ruiters, die door het bestuur van de Nederlandsche federatie van landelijke rijver- eenigingen zijn aangewezen om op Zaterdag Augustus a.s. deel te nemen aan het interna naai concours-hippique in het stadion te A - sterdam, zich in Hoofddorp gemeenschappen geoefend en voorbereid, onder leiding instructeur W. Slob, reserve-officier bi) ae zaren en wonende te Heemstede. Deze oefeningen werden deels B in het gebouw van de Hoofddorpsche rijschool en voor een ander deel op het vr,„ terrein, alwaar het hindernisspi gen kon wor den beoefend. Ook de heer Jhr. van Coehoom van Sminia uit Brumen, voorzitter van de Nederlandsche federatie was bijna lederen dag present, terwijl van de zijde van de paardenliefhebbers veel be langstelling werd getoond. De paarden werden ondergebracht in den stal van den heer Chr. van Wijk te Hoofddorp, ter wijl de ruiters huisvesting hadden verkregen bij hun ruiterkameraden, leden van de rij vereeni ging Kapitein van der Wal. Donderdagavond zijn de negen ruiters afge reisd naar het stadion in Amsterdam, doch vooraf hebben zij een officieel afscheid ge bracht aan het gemeentebestuur van Haarlem mermeer voor de verkregen hulp. Het was een keurig gezicht deze kleine groep ruiters in hun federatie-uniform met sterk af stekend oranje-kokarde, terwijl natuurlijk de federatiestandaard werd meegevoerd, die de heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, een paar jaar geleden heeft geschonken en in het buitenland mede getuige is geweest van behaal de overwinningen, zoowel in Keulen als in Bad- Segeberg en Dortmund. De burgemeester Mr. Slob, de secretaris en de drie wethouders waren op het raadhuis aanwe zig om de ruiters te ontvangen, alwaar zij vrien delijk werden toegesproken door den burge meester, die hen gaarne een goede" «is toe" wenschte en een goed resultaat voor de wed strijden op Zaterdag a.s. De heer Jhr. van Sminia dankte voor de har telijke ontvangst en verzekerde dat alle ruiters aangename herinneringen aan Hoofddorp zullen meenemen. Hedenmorgen ruim half 8 heeft op het Val kenburgerplein te Heemstede een ernstig onge luk plaats gehad. De heer J. W. wonende Lieven de Keylaan aldaar, wilde juist het plein pas- seeren, toen een electrische tram uit Hillegom naderde. De heer W. werd gegrepen en over reden. Hij werd onmiddellijk per ziekenauto van Mathot naar de Mariastichting overge bracht. Daar bleek, dat de heer W. aan een der voe ten gewond was, terwijl een arm gebroken is en hij voorts een hoofdwonde heeft bekomen. Gelukkig is de toestand van den gewonde niet ernstig. In aansluiting op de verschillende bezuini gingsvoorstellen en de opmerkingen, in verband daarmede in den raad gemaakt, is door B. en W. nagegaan, op welke wijze alsnog ook voor 1933 vermeerdering van inkomsten voor de ge meente zou kunnen worden verkregen. Daarbij werd ook tariefsverhooging voor de lichtfabrie ken onder de oogen gezien. Gebleken is, dat ten aanzien van een bepaald onderdeel van het electriciteitstarief een kleine verhooging mogelijk en wenschelijk is. Doordat bij de laatste tariefsherziening in September j.l. het vroeger tot 20 cent per K.W.U. verlaagde enkel-tarief ongewijzigd gehandhaafd werd, is de verhouding tusschen dit tarief en het toen ingevoerde huishoud- en winkeltarief niet geheel juist, meenen B. en W. In overleg met de subcommissie van bijstand in het beheer der Gemeentelichtfabrieken stel len zij voor, daarin nu te voorzien door den en- kel-tariefprijs weder te brengen op het vroegere bedrag van 22 ct. per K. W. U. (muntmeters 24 ct.) en tevens den avondprijs van het dubbel- tarief van 20 tot 22 ct. per K. W. U. te verhoogen. Daarnevens wordt dan ten behoeve der klein- krachtverbruikers voorgesteld den dagprijs van het dubbeltarief van 12 op 11 ct. per K.W.U. te verlagen. De hoogere opbrengst, welke als vermoedelijke uitkomst van deze tariefswijziging mag worden verwacht, wordt, berekend over een vol jaar, geschat op pl.m. 40.000.f Bij raadsbesluit van 23 December 1931 werd het maximum-aantal lesuren voor eene volledige betrekking, o.a. voor het onderwijzend personeel aan de Middelbare Meisjesschool met 5-jarigen cursus, gebracht van 24 op 26 per week. Tengevolge van besluit van 29 Juni JJ. zal met 1 September ais. op het personeel der overige dagscholen voor middelbaar onderwijs en op dat van het Gymnasium van toepassing worden het Bezoldigingsbesluit 1928. Overeenkomstig de bepalingen va* dat be sluit behoort voor de leeraren (essen) dier inrich tingen met den nieuwen cursus als maximum aantal te gelden 30 verplichte lesuren per week. Het komt B. en W. rationeel voor een bepa ling van gelijke strekking vast te stellen voor het personeel der Middelbare Meisjesschool, waartoe zij een voorstel indienen. Hoewel het maximum-aantal wekelijksche les uren voor de leeraren in de lichamelijke oefe ning bij het Bezoldigingsbesluit is gesteld op 36, achten zij het ongewenscht deze uitzondering eveneens over te nemen voor de Meisjesschool. HAARLEM, 3 Augustus Geëxamineerd twee vrouwelijke en zes mannelijke candidaten. Geslaagd mej. Th. C. J. Schermer, Hoorn, en de heeren H. C. van Kuijeren, IJmuiden; J. C. Heijstek, Zaandam; F. van Duin, Broek op Lan- gendijk en G. Rozemeijer, Hoorn. Hedenmorgen had de plechtige begrafenis plaats van het stoffelijk overschat van den heer J. A. Overmeer, notaris te Nieuw-Vennep, oud lid van den gemeenteraad van Haarlemmer- meer. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Rozen krans en de H. Dominicus aan het Spaame, werd hedenmorgen om half 10 de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door de zeereerw. heer pastoor J. de Vlieger, met assistentie van he weleerw. heeren w. J. Warmenhoven als diaken, J. van Houten als subdiaken en K. W. Haselaar als ceremoniarius, allen kapelaans der parochie. De kerk was geheel bezet, terwijl zeer vele vooraanstaande persoonlijkheden aanwezig waren. Onder zeer groote belangstelling had vervol gens op het St. Adelbertskerkhof te Bloemen- daal de begrafenis plaats. Om het statiegeld Een 14-jarige jongen uit IJmuiden-Oost, verzamelde de laatste weken, na afloop der groentenmarkt, ledige emballage, welke hij dan bij de Veiling terugbracht, om er het statiegeld voor op te strijken. Hij deed dit op naam van een bekende tuinder. De jongen is thans tegen den lamp geloopen en proces-verbaal is tegen hem "opgemaakt. Donderdagochtend heeft op het Departement van Financiën de uitloting plaats gehad van de tweede Nederlandsche Staatsleening 1916 van 4 pet. De volgende nummers zijn uitgeloot: Stukken van 1000.—: 2821—30; 6131—40; 6351—60; 6391—400 9571 —80; 10031—60; 14691—700; 17351—60; 17921— 30; 18691—700; 20771—80 27931—40 28221—30; 28911—20; 30531—40 32051—60; 32401—10; 32515—60; 41341—50; 41401—10; 43661—70; 46481—90 51511—20; 52811—20; 58121—30; 59251—60; 60291—300; 62951—60; 63451—60 67001—10; 70851—80; 71541—50; 74991—75000 75181—90; 78231—4°; 78891—900; 80081—90; 80101—10; 82701—49; 84861—70; 86951—60; 87041—50; 8751120; 90551—60; 93391400; 95151—60; 97621—30; 102521—30; 110201—10; 11343140; 11393140; 115611—20: Stukken van 500.— 122321—40; 123401—20; 12432140; Stukken van 100. 148301—400.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3