SOCIALISME EN COMMUNISME Machtsvorming Roode propaganda r b Millioenenwerk Men tefaUjft ani: Oude kluizenaar beroofd bui VRIJDAG 4 AUGUSTUS Jeugd en revolutie JEUGDORGANISATIE Directeurschap van de Parochieele Katholieke Jongenscentralen Na de stemming te Zaandam De houding der vier soc. dem. gemeenteraadsleden VOLKSVERWILDERING Badcostuums op den openbaren weg in Hilversum Het Straperlo te Laren Het weer op Zondag Een nieuwe periode van warm weer is begonnen De vacantiecursus in de binnenvaart Officieele ontvangst te Breskens TOELATINGSLEEFTIJD l. O. Nieuw spoorwegviaduct bij Woensdrecht Donderdagavond te half zes kwam de bedevaartstrein uit Lour des op het Centraal Station te Utrecht aan. Eenige deel nemers, verpleegsters en verplegers Verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland Nieuwe spoorbrug bij Vlake De Koningin neemt rust H. M. gaat echter niet naar het buitenland Het Kathedrale koor van Mechelen Binnenkort in ons land UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT Weinig tomaten naar Engeland RETRAITEN Radiotelefoonverkeer met Indië Examen voor radiozend-amateur Ook een gevonden voorwerp Eduard Veterman in Suriname Voor de tweede maal binnen en kele maanden werden zijn spaarduitjes weggenomen De dader aangehouden Ernstige motorbotsing Duo-rijdster op slag gedood Na het auto-ongeval Een moet nog gepoogd hebben uit den wagen te kruipen INBRAAK te LANGENBOOM LIJK GEVONDEN Meer werk te Breda K. Het partij-apparaat van de S. D. A. P. regelt, zooals men weet, wat de so ciaal-democratische vertegenwoordi gers in openbare lichamen hebben te doen of te laten. Het vorig jaar moesten drie aan de officieele roode denkwijze ongeval lige gemeente-raadsleden in de hoofdstad hun ontslag nemen, omdat zij zelfstandig dorsten denken. Eergisteren hebben de ge delegeerden der Amsterdamsche federatie van de S. D. A. P. de houding der drie so ciaal-democratische wethouders in de quaestie der loonsverlaging bepaald. Aan die quaestie is niet veel eer meer te beha len. Daarom moeten de drie wethouders heengaan. Bovendien zou ook het opknap pen der gemeente-financiën teveel kiezers gunst kosten, dat bittere werkje is be ter aan de burgerlijke partijen overgelaten. Het fascisme in de S. D. A. P. tracht met dergelijke straffe maatregelen de partij bij elkaar te houden. Maar ook zonder het voor beeld van Goudriaan, Duys en de rest is 't duidelijk, dat de constructieve elementen van de roode democratie geleidelijk uit el kaar zullen vallen. In het land van Marx ligt het Marxisme verslagen, in Frankrijk heeft hetzelfde forceeren, waarmee men in ons land de ontbinding tracht tegen te houden, in de partij een scheur gereten, die alleen door den schijn van een motie kon worden verborgen, nog pas heeft Marquet aan Blum verweten, dat een revolutionnai- te beweging, welke haar logische kracht Verliest, ophoudt voor haar tegenstanders gevaarlijk te blijven." De leiders zelf van de sociaal-democra tie zijn het onderling niet eens, zooals eer gisteren ook weer de Nederlandsche gede legeerde op het I. V. V.-congres te Brussel bewees, waar hij zeide zeer sceptisch te staan tegenover den roep om een algemee- he staking in dagen van diplomatieke span ning. In het jongste nummer van „De Gids" polemiseert ir. J. W. Albarda halfzacht te gen den afvalligen prof. Goudriaan, die een goed economisch idee aanbeval, „dat met tallooze hatelijkheden tegen de sociaal-de mocratie de arbeidersbeweging afstoot: „Het is geen ongewoon verschijnsel, dat renegaten zich met groote felheid keeren tegen de beweging, die zij hebben verlaten. Goudriaan strooit kwistig met uitingen van minachting, beschuldigingen en verwijten. Voor den grooten geestelijken arbeid, dien de grondleggers der sociaal-democratie en de verbreiders der socialistische theorie heb ben verricht, heeft hij niet de minste waar deering. Marx, wiens geniale gedachten volgens Werner Sombart de wetenschap voor meer dan een halve eeuw hebben bevrucht, van dien Marx maakt hij zich af door hem een man van „een ij del en onver draagzaam karakter" te noemen. De halve eeuw, die Sombart aan de be vruchting door Marx gaf, is voorbij. Of schoon zijn theorieën wetenschappelijk ge oordeeld zijn, blijven de geestelijke kinde ren van Marx blinder voor haar gevolgen dan de bloedeigen vader, die in 1833, aan zijn zich toen reeds als achttien jarigen student revolutionnair openbarenden zoon schreef: ,,Je visie op het recht is niet zonder een kern van waarheid, maar tot een systeem verwerkt schijnt ze mij toe stormen te ver wekken, en je weet hoe hevig geleerde stor men zijn." Prof. Goudriaan wil een socialisme zon der dogma's, ir. Albarda ankert de partij aan de dogma's vast. Hij beweert zelfs, dat eerstgenoemde „weltfremd" is, omdat hij volhield: „De Marxist strijdt slechts om de macht". Maar dit verwijt is volstrekt houd baar. In Rusland strijdt de Marxist om de macht, en zelfs wil hij haar door een alge- meene revolutie over de wereld vestigen. Ook de S. D. A. P. strijdt om de macht en beweert geregeld, dat de sociaal-democra tie eerst kan worden verwezenlijkt, zoodra zij de macht heeft veroverd. Nog sterker. In hetzelfde nummer van „De Sociaal Democraat", waarin de heer Albarda zijn dogma's verdedigt tegen den afvalligen prof. Goudriaan, bepleit dr. F. M. Wibaut menigmaal het enfant terri ble der partij machtsvorming met be hulp van de Russische communisten. De leider der S. D. A. P. moet in zijn tijdschrift dat artikel eens lezen! Wij komen er slechts, redeneert dr. Wi baut, in een tempo, dat door „machtsver houdingen" wordt beheerscht: „Het is de plicht van onze sociaal-democratische ar beidersbeweging, Socialistische Arbeiders Internationale, Internationaal Vakverbond, om aan de geheele anti-kapitalistische ar beidersklasse, aan sociaal-democraten en aan communisten buiten Sovjet-Rusland den weg te wijzen, die leiden moet tot de voorbereiding en de doorvoering van de or dening der wereld-productie en geordend wereldverbruik." De schrijver vindt, dat „hier ligt een ge meenschappelijk doel voor communisten en sociaal-democraten, beiden buiten Rus land." Want ,,het gebeuren in Sovjet-Rus land heeft het bewijs geleverd, dat op den dag na de revolutie de opbouw van een nieuw productie-stelsel in de plaats van 't kapitalistische, de eerste taak van de lei ding is. In Sovjet-Rusland schiet het volgens dr. Wibaut al aardig op. Maar nu moet de so ciaal-democratie zorgen, dat zij in de rest der wereld de leiding neemt van het roode front en ditmaal de machtsvorming niet door anderen laat voltrekken. Indien mannen van aanzien in de S. D. A. P. het aanpappen met de communisten niet willen opgeven, dan blijft in die partij een onbetrouwbaar element voortbestaan, waar tegen een sterk gezag in ons land waakzaam heeft te blijven. Tegen een nieuwen greep naar de. macht, hebben wij te passen! Op het oogenblik houden de commu nisten een Congres voor de organisa tie der jeugd ter voorbereiding tot de revolutie. De „Tribune" geeft er verslag van, maar laat de namen van de sprekers weg, om hen niet aan de politie uit te leve ren. Het heet dus: „Daarna sprak een afge vaardigde uitvoerig over onze anti-milita ristische actie" enz. Ziehier wat „een afgevaardigde uit Am sterdam" vertelde: „We komen ook in Nederland voor groo te gebeurtenissen te staan. We moeten daar om invloed in de bedrijven hebben om de ze te kunnen stilleggen. We moeten met jeugdmethodes, waar door we de arbeidersjeugd tot ons trekken, aan een bedrijf werken. Er zijn den laatsten tijd ongeveer 50 stakingen geweest, die voor een groot gedeelte gewonnen werden, en waar vaak een R.V.O.-Jeugdgroep werd ge sticht. Er moeten in de groote bedrijven in den kortst mogelijken tijd R.V.O.-groepen worden gesticht." Want op den duur zullen we het vooral van de jeugd moeten hebben, was algemeen het parool. Jongelieden, die nog geen gezin hebben gesticht, hebben niets te verliezen. En jong, heet bloed bruist het eerst in de stootbrigades. Daarom hoe vroeger commu nist, hoe vuriger in actie: „Bij de muiterij op de „Zeven Provinciën" is onder de Indonesiërs door jonge kamera den de leidende rol gespeeld. De sympathie voor Sowj et-Rusland onder de Indonesische Jeugd groeit. „De opstand op Sumatra in 1927 werd in hoofdzaak door jonge kameraden van 18 tot 20 jaar geleid, van wie velen met de woorden „leve de revolutie", „leve het so cialisme" den dood in gingen." De „jonge kameraden van 18 tot 20 jaar" verschijnen ook in het buitenland als de stootbrigades de straat-revcmtie beginnen. Hier kennen wij ze van de relletjes bij werkloozen-optochten e. d. Nooit werd de jeugd zoo misbruikt als in dezen tijd van de communistische verleiding! Omtrent het benoemen van Directeuren eener mannelijke jeugdorganisatie heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. <J. Aengenent, bisschop van Haarlem, zoo lezen wij in „St. Bavo", het vol gende bepaald: De voordracht van te benoemen Directeuren van parochieele K. J. C.'s zal voortaan aan Ons moeten geschieden door den Z. E. H. J. Mol, Diocesaan Directeur van het mannelijk jeugd werk, verblijf houdend in het Centraal Huis voor mannelijk jeugdwerk, Laan Copes van Catten- burch 12, 's-Gravenhage, die daaromtrent eerst met de respectievelijke Pastoors overleg zal ple gen. Men gelieve zich dus bij eventueele vaca tures tot hem te wenden. Een benoeming tot Directeur van de parochi eele K. J. C. aoudt in, dat men voor alle takken van jeugdwerk, die in de parochie bestaan, wordt aangewezen. Er zullen dus geen aparte benoe mingen voor Patronaat, voor Verkennerij enz., meer noodig zijn. Wat de sport betreft, wende men zich voor benoemingen van Geestelijk Adviseur eveneens tot den Diocesaan Directeur, die eventueele be noemingen aan Ons zal voorleggen. Zeker katholieke autoriteiten kunnen hiertoe hun medewerking niet verleenen. Mede onder verwijzing naar bovenstaande ad vertentie heeft de Gooische actiegroep zich ge richt tot de bevoegde autoriteiten van Laren, teneinde in deze moeilijke economische tijden op den kortst mogelijken termijn maatregelen te treffen om het publiek te beschermen voor deze volksverwildering. Dit schrijven aan het gemeentebestuur van Laren sluit zich geheel aa nbij de ministerieele circulaire, waarin voor de groote moreele ge varen van het Straperlospel, vooral voor de jeugd, wordt gewaarschuwd. Ten einde uitspraak te doen omtrent de houding der vier soc.-dem. gemeenteraadsle den van Zaandam, die in strijd met de be slissing der partijvergadering voor de voorstel len van B. en W. tot dekking van het tekort op de begrooting van 1932 hebben gestemd, zal binnenkort een afdeelingvergadering der S. D. A. P. bijeen worden geroepen. In de afgeloopen weken heeft zich reeds eenige malen voorgedaan, dat dames zich ver toonden in de meest moderne badcostuums op den openbaren weg te Hilversum. De Gooi sche actiegroep heeft hierin aanleiding gevon den zich te richten tot den burgemeester, als hoofd der politie, met een adrs, waarin er op wordt gewezen, dat de uitdagende gedurfdheid van eze kleedij, vooral bij de vrouwelijke per- sonn, in strijd is met alle regels van welvoe- gelljkheid, die ook voor den openbaren weg gel den. Overtuigd de vertolkers te zijn van tien duizenden ingezetenen, heeft de actiegroep den burgemeester verzocht, de macht waarover hij beschikt, te willen aanwenden in het be^ lang van de over groote meerderheid der in gezetenen. Het gemeentebestuur van Bussum heeft het nieuwe behendigheidsspel Straperlo in deze ge meente verboden. In de gemeente Laren is dit spel echter toegestaan. Dat wij hier te doen hebben met een dier ondernemingen, die speculeeren op verkeerde volkshartstochten blijkt uit een advertentie in het Handelsblad van 1 Augustus 1933, waarin kapitaaldeelname wordt gezocht voor de ex ploitatie van het z.g. Straperlospel in een be kend druk-bezocht eerste klas hotel in het centrum des lands aan internationalen weg. De concessie is reeds verleend. Benoodigd ka pitaal 20.000, winst 5 pct„ of vaste vergoe ding van 1000 per week. Wanneer deze aan biedingen publiek worden geannonceerd, zelfs al is er dan de gewone overdrijving bij, dan wijst het er toch op dat in dezen tijd, „ge wiekste jongens" niet op de verarmende massa mogen worden losgelaten om zich zelf door speculeeren op een volkshartstocht te verrijken. Een week van meteorologische emoties ligt achter ons. Groote hitte met temperaturen, die de records dreigden te breken, wolkbreuken en stormweer volgden elkaar snel op. De tevoren zoo rustige weerstoestand, die zoo stabiel scheen te zijn, werd op eenmaal verstoord en toen de verborgen krachten der natuur eenmaal waren losgemaakt scheen het wel alsof zü alle tege lijk moesten worden opgebruikt. Het weer heeft daarna uitgewoed en opnieuw is een rustige toestand ingetreden waarbij zich over Zuidwest en Midden-Europa een nieuw gebied van hoogen druk ontwikkelde. De laatste depressie, die ons het stormweer had gebracht, was naar het Oosten afgetrokken en had haar invloed op het weer bij ons ver loren, terwijl nieuwe depressies over Noord- Europa te ver af liggen om hier den rustigen weerstoestand te kunnen verstoren. Het schijnt dus, dat wij opnieuw aan een periode van warm weer zijn begonnen en dat er heel veel kans is, dat deze ten minste tot den weekovergang zal aanhouden. Men dient daarbij evenwel in het oog te houden, dat groote hitte in den midzomer gewoonlijk de inleiding is tot een grootscheepsche verstoring van den alge- meenen weerstoestand: zooals wij trouwens verleden week hebben gezien. Zou het dus tegen het einde der week heel warm worden, dan dient men rekening te houden met onweders en een nieuwe verstoring der weersgesteldheid. Dit is één mogelijkheid. Een andere is, dat het depressiegebied over Noord-Europa zijn invloed iets naar het Zuiden uitbreidt. In dit geval zou de wind bij dalenden barometer naar het Westen loopen en iets in kracht toenemen en de warmte zou daarbij matig blijven, het weer over het algemeen meer bewolkt doch mooi. Vóór het einde der week zal een der twee genoemde toestanden zich wel duidelijker af- teekenen. Welke van deze twee is echter op dit oogenblik (Donderdag) nog niet met zekerheid te zeggen, maar voor zooverre de nieuwe toe stand zich Vrijdag of Zaterdag zal hebben aan gekondigd zal men uit het bovenstaande het verdere verloop kunnen voorspellen. (Nadruk verboden). Donderdagochtend te half 12 is het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart van Gent ver trokken met bestemming naar Breskens. Door dat de brug te Selzaete geruimen tijd gesloten bleef kwam het instructievaartuig even te laat aan 'de sluis te Terneuzen en kon hedenmid dag niet meer geschut worden om naar Bres kens te gaan. De opvarenden zijn daarop van Terneuzen met autobussen naar Breskens gegaan, waar zij Donderdag in den vooravond aankwamen. Gedurende de vaart op het instructievaar tuig van Gent naar Terneuzen heeft de heer P Kuyper, inspecteur van den Raad van Ar beid te Amsterdam, een inleiding gehouden over de Sociale Verzekering voor de Binnen schippers. Hij betoogde de noodzakelijkheid van opneming van de sociale wetgeving in het leerplan voor de binnenvaartscholen. Bij de besprekingen over dit onderwerp kwam vast te staan, dat de binnenschipper voor het grootste deel door het ontbreken van lager onderwijs niet in staat was de sociale wetge ving te begrijpen en daardoor nu en dan groote schade ondervindt. Te Breskens werden de deelnemers aan den vacantiecursus aan de haven begroet door den voorzitter van de af deeling Breskens van Volks onderwijs, den heer A. Salomé. Door de met vlaggen versierde gemeente en langs de haven, waar de schepen alle eveneens in vlaggen ge tooid waren, begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis, waar een officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats had. De burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuyen, heette de deelnemers aan den vacantiecursus van harte welkom, wenschte het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart geluk met de toekenning van de gouden medaille door de stad Gent en wees op de groote beteekenis van het werk van het Onderwijsfonds, ook voor de gemeente Breskens. De te Breskens door het Onderwijsfonds gestichte binnenvaaxtschool mag zich in een groote belangstelling verheu gen. Nadat de directeur van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, een woord van dank voor de hartelijke ontvangst had gesproken, volgde nog een begroeting van den voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, den heer I. de Hullu. Aan de gemeentebesturen is medegedeeld, dat bij niet-naleving van de voorschriten betreffen de den toelatingsleeftijd van kinderen op lagere scholen, deze scholen (openbare of bijzondere) ophouden scholen te zijn in den zin der wet. en dus niet langer in aanmerking kunnen komen voor vergoeding uit 's Rijks kas. Naar wij vernemen, zal in het begin van den komenden winter een aanvang worden gemaakt met den bouw van een nieuw spoorwegviaduct nabij Woensdrecht, in de spoorbaan Nrd. Bra bant—Zeeland. De bestaande overweg, welke een liinderlijk verkeersobstakel vormt, zal ech ter voorloopig nog worden behouden, wijl bet viaduct op eenigen afstand daarvoor zal wor den gebouwd, voornamelijk dienende voor het groote verkeer. In verband met het doortrekken van den weg rechtstreeks op den zeedijk, zal het tevens noodig zijn de spoorbaan daar on geveer 70 c.M. hooger te leggen. Het werk zal door de Spoorwegen voor rekening van den Rijkswaterstaat worden uitgevoerd, V In verband met de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, zal door den Rijkswater staat, naar wij uit goede bron vernemen, een nieuwe spoorbrug worden gebouwd ter vervan ging van de bestaande draaibrug. Deze brug, welke zal worden gebouwd in de buurt van Vlake, zal op zoodanige hoogte worden gebracht, dat het scheepvaartverkeer ter plaatse er geen hinder van zal ondervinden. Naar schatting zal ongeveer een millioen kubieke Meter zand noo dig zijn om dit werk uit te voeren, welk zand zal worden betrokken van de zanderij der Spoor wegen onder de gemeente Wouw, tusschen Roo sendaal en Bergen op Zoom, n.l. van het oude landgoed Ruitershoeven, in verband waarmede de bosschen aldaar zullen moeten gerooid wor den. Behalve de bouw van deze nieuwe spoorbrug, welke, met inbegrip van de daarbij behoorende werken to tverhooging van de spoorbaan, een uitgaaf van omstreeks 2.300.000.zal vergen, worden dan nog verschillende andere werken uitgevoerd, waarbij o.m. ook de brug voor het gewone verkeer te Schore door een hoogere brug zal worden vervangen. De nieuwe vaste spoor brug bij Vlake zal een doorvaartwljdte krijgen van 64 Meter en een vrije doorvaarthoogte van 7.50 Meter boven het kanaalpeil, terwijl een be weegbare brug bij Schore een doorvaartwljdte van 18 M. krijgt. Het ligt voorts in de bedoeling tusschen de stations Kruiningen—Ierseke en Kapelle-Biezelinge de spoorbaan te verhoogen, om haar rechtstreeks in verbinding te brengen meet de nieuwe Vlake-spoorbrug. Overigens zullen verschillende verharde wegen en de noo- dige viaducten worden aangelegd in verband met de onderlinge verbindingen, alsmede los plaatsen aan de Oostzijde van het Kanaal na bij de Schorebrug en aan de Westzijde tusschen Hansweert en Schore. Ook zal het kanaal-pro fiel zoodanig worden verruimd, dat op een hoogte van 4.50 Meter onder het kanaalpeil 'n breedte van 40 M. beschikbaar zal zijn, welke breedte, bij gebleken behoefte, met 24 M. kan worden verruimd. De totaalkosten van al deze werken, met in begrip van de onteigeningskosten doch zonder de mogelijk gelaten verbreeding van het kanaal in de toekomst worden op rond 4.550.000 ge schat. H. M. de Koningin en de Prinses zijn Donder dagmiddag uit Soestdljk naar den Ruygenhock teruggekeerd. Het is de wensch van de Konningin om ge durende de geheele maand Augustus, de tijd van haar verblijf op den Ruygenhoek, alsnog beschouwd te zien als d entijd, dien H. M. an ders in het buitenland pleegt door te brenggen voor het nemen van rust, met uitzondering voor wat betreft de staatszaken. Op Zondag 20 Aug. zal in de kerk van den H. Antonius-Abt te Scheveningen door het Ka thedrale Koor van Mechelen (170 mannen en jongens) onder leiding van mgr. kanunnik van Nuffel gezongen worden de Missa Secunda van Jaap Vranken voor driestemmig gemengd koor, a capella. Zaterdag 19 Aug. geeft hetzelfde koor een kerkelijk-muzikaal concert in het Kurhaus te Scheveningen, met werken van Ph. de Monte, Josquin des Prés, oude Vlaamsche liederen, Gregoriaansch, moderne muziek en orgelspel door Flor Peeters, den organist van de Sint Rombouts-kathedraal te Mechelen. Het blijkt, dat dit jaar, wat de tomaten be treft, Engeland al zeer matig van dit product uit óns land betrekt. Vroeger behoorde Enge land tot onze grootste afnemers, menige exira- boot met druiven en tomaten werd des avonds te Maassluis of Hoek van Holland beladen, thans zijn het nog betrekkelijk kleine partijen, die uit het Westland overzee worden verzonden. Per vrachtauto worden nogal hoeveelheden tomaten naar België verzonden, hoewel ook naar dit land de export is verminderd, i Opvallend is dit jaar, dat groote boeveelhe den meloenen naar Engeland geëxporteerd worden, er blijkt daar goede vraag naar dit product te bestaan. De export van tomaten naar Engeland is echter in enkele jaren tot ongeveer de helft verminderd. Naar Duitschland is de uitvoer van de tuin bouwproducten zeer beperkt, terwijl daar ook de betalingsregeling nogal wat moeiten aan de exporteurs veroorzaakt. Het gevolg van dit alles is, dat momenteel de noteeringen aan de veilin gen zeer laag zijn. Veel tomaten kunnen niet verkocht worden, hoewel de mindere soorten niet meer ter veiling mogen worden aangevoerd. In het retraitenhuis „Cenakel" te Tilburg, zal van 29 Augustus tot 1 September a.s. een retraite worden gegeven voor ongehuwde dames, door Pater Terstegen O. P. Van Donderdag 10 tot Zondag 13 Aug. wordt in het retraitehuis „Loyola" te Vught een re traite gegeven voor heeren Onderwijzers. Gedurende Juli zijn in het radiotelefoonver keer met Ned.-Indië in totaal 265 gesprekken gevoerd, waarvan 103 in Nederland en 162 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 71 betrekking op zakelijke en 32 op familie-aangelegenheden. Voor Indië be droegen deze getallen 83 en 79. In totaal werden 151 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 55 en in Indië 96 werden aangevraagd. In het radiotelefoonverkeer van Ned.-Indië met de andere landen van Europa en Amerika werden in totaal twee gesprekken gevoerd, n.l. met Engeland. Op Maandag 4 September a.s. en zoo noodig volgende dagen zal opnieuw examen worden af genomen voor het verkrijgen van een zend machtiging voor radio-amateur of van een ver klaring van bevoegdheid voor het bedienen van een amateur-zender. Het examen zal worden gehouden te 'sGra- venhage om 19 uur. Zij, die aan dit examen wenschen deel te ne men, moeten hun verzoek om een zendvergun ning aan den minister van Binnenlandsche Za ken of, om een verklaring van bevoegdheid aan den directeur-generaal der P.T.T. richten, uiter lijk 26 Augustus a.s. Tot de gevonden voorwerpen welke bij de politie te Arcen in bewaring werden gebracht, behoort thans ook al een auto, bericht de „N. Venl. Crt." Op den Rijksweg VenloNijmegen werd een Chrysler luxe auto, gemerkt G. no. 20836, onbeheerd gevonden. Van de inzittenden was geen spoor te ontdekken. Wel was er in den wagen een briefje achtergelaten, waarop met potlood geschreven stond „water bijvullen". Bij nader onderzoek bleek, dat een der banden stuk gereden en de wagen in aanraking met een langs den weg staanden boom geweest was. Eduard Veterman heeft een aanvang ge maakt met de voorbereidingen voor zijn „Va der des Vaderlands" te Paramaribo. Het is hem gelukt een zeer goede bezetting van zijn stuk te verkrijgen. Met het oog op het vertrek van den gouverneur Rutgers is de voorstelling een week vervroegd. De heer Veterman was dezer dagen de gast van den Gouverneur en mevrouw Rutgers. Examen Hoogduitsch L. O. DEN HAAG. Toegelaten de dames F. Dijkers, Alkmaar; M. C. M. Wentholt, Zwolle; H. H. Bink, Almelo, en J. M. c- Kieviet, Olst en de heeren L. W. J. Bems, Helmond; M. Soesber gen, Gaanderen; R. Wolting Assen; J. q, p. Boot, Amsterdam; W. Th- J. Fleuren, Groes- beek, en G. Hoorman, Schiedam. Over: Liéb Vaterland magst ruhig sein! Geachte Redactie, Beeds voordat de eigenlijke millioenennota ver schijnt, lezen we weer in de bladen ellenlange beschouwingen, die het land verontrusten aan gaande den financleelen toestand. Toen de heer Oud onlangs hier ter stede een verkiezingsrede hield, werd hem de opmerking gemaakt, dat ons land jaarlijks een besparing of „bezuiniging van I 800 millioen aan rentelasten heeft, omdat ons land volgens dr. Colijn in de voorlaatste Handelingen der Tweede Kamer aan een oor logsschuld 16 milliard ontkomen is door bui ten den oorlog te blijven. Kan daar niet wat ai, bijv. voor loonenden arbeid voor ons volk, zoo als de verkiezingsplaat der RJC. Staatspartij zoo mooi verkondigde? Onder zulke omstandigheden kan het ook geen moe'te kosten om onze Staatsbegrooting sluitend en meer dan sluitend te maken! Door verbete ring van onze gebrekkige Inkomstenbelasting en dito gemeentefondsbelasting, die door haar ge breken vooral drukken op de groote gezinnen van on- en minvermogenden en moeten omge vormd worden tot echte belastingen naar draag kracht, zijn een paar honderd millioen best los te krijgen! Engeland leert 't! A. J. V. BEUEDEN. Dordrecht, 2 Aug. 1933 De in een hutje op de Buurserheide onder de gemeente Haaksbergen in groote eenzaamheid wonende Gradus Wegdam, alias Kielgraads, die men eenige maanden geleden ook al eens van zijn spaarduitjes beroofde, doch toen dank zij de activiteit der politie, weder in het bezit van de hem ontroofde geldsom kwam, is deze week weder slachtoffer geworden. Zoowel Maandag als Dinsdag j.l. is er bij hem geld gestolen. De rijksveldwachter van Houten en de ge meente-veldwachter Lucas begonnen aanstonds na aangifte van den diefstal het onderzoek en hebben aangehouden den 19-jarigen kruide niersbediende W. H. uit Lonneker, tegen wien zware vermoedens waren gerezen. De aangehou dene heeft tenslotte bekend, de diefstallen te hebben gepleegd. Een bedrag van ongeveer 6 is nog op hem gevonden. Hoeveel geld de oude man kwijt is geworden, weet deze niet te zeggen. Donderdagavond reed de heer A. Koch Uit Eindhoven met zijn echtgenoote op de duo per motor in de richting Lommei. Even over de Belgische grens, nabij een groote bocht in den weg, kwam hij plotseling in botsing met een wielrijder, waardoor alle drie kwamen te vallen. De echtgenoote van den motorrijder werd van den duo geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De motorrijder zelf had eenige niet ernstige hoofdwonden bekomen. Aanstonds waren voorbijgangers ter plaatse en ook uit een nabijgelegen fabriek verleende men de eerste hulp. Toen echter de gemeente geneesheer van Lommer arriveerde, stelde hij vast, dat de duo-rijdster oogenblikkelijk gedood was. Met het oog op het gerechtelijk onderzoek is haar lijk in beslag genomen en naar het lij kenhuisje overgebracht, waar het parket uit Hasselt Vrijdagmiddag zal arriveeren. De heer K. kon, na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar zijn woning te Enschede vervoerd worden. Onze correspondent te Purmerent schrijft ons nog: Het spreekt vanzelf dat de verslagenheid over het ongeval met de zeven Amsterdammers de gemoederen in onze stad bezig houdt. "Vooral des morgens hokten groepjes personen samen in en om de plaats des onheils, om het geval te bespreken. Af en toe komen familieleden of hunne ver tegenwoordigers in de stad om regelingen te treffen en telkens scharen velen om hen heen om bijzonderheden omtrent de slachtoffers te vernemen. Zoo troffen wen een bevrienden Am- sterdamschen visscher aan, die verschillende der slachtoffers heel goed kende en die nog kort voor het vertrek den autobestuurder had afge raden om dergelijke nachtelijke ritten te maken. Hoe gaat het, vertelde ons die Amsterdam mer, in opgewekte stemming aanvaard men de reis, met zwaar beladen wagen en diep in den nacht. Men ziet nu eens hoe gevaarlijk soms zulk een rit kan zijn, vooral bij slecht weer. Wij hebben den auto, welke is ondergebracht bij het politiebureau, eens nader bezien. Behalve de voorruit, waaruit de chauffeur v. d. Kort moet zijn gekropen en waardoor anderen ge poogd hebben zich te bevrijden, was er niets noemenswaard beschadigd. De eenige beschadi gingen welke waren ontstaan, waren volgens de politie afkomstig van het ophalen uit het water. Door den officier van Justitie zijn de lijken gisteren dadely'K vrij gegeven aan de familie, met dien verstande dat er voor'de begrafenis nog nader verlof moest worden gevraagd. De familie had aan de politie te kennen ge geven dat het overbrengen naar Amsterdam op zaterdag a.s. zou plaats hebben, tegelijk als de begrafenis zou kunnen geschieden. De buit gedeeltelijk verloren? Met behulp van speurhonden heeft de mare chaussee uit Grave, in samenwerking met de rijkspolitie gespeurd naar de daders van de bru tale nachtelijke inbraak bij den winkelier v. G. in Langenboom. Van de contanten, welke zoo als gemeld, uit de brandkast werden gestolen en ruim duizend gulden beloopen, heeft de po litie ongeveer twintig gulden teruggevonden in een boschje, hetwelk op twee honderd meter van het winkelpand gelegen is. Dicht in de buurt vond men ook de gestolen effecten terug, waaruit men concludeert, dat de inbrekers ge noodzaakt zijn geweest haastig de vlucht te nemen en dit gedeelte van hun buit hebben verloren. Voorts is bij het onderzoek nog gebleken, dat de inbrekers als voorzorgsmaatregel, de slaap kamerdeur van den winkelier hebben afgeslo ten, om op deze wijze rustig de brandkast naar buiten te kunnen sleepen. De daders zijn nog niet gevonden. Dinsdagmiddag werd in een haverveld aan het z.g. Moleneind te Loon op Zand, het lijk ge vonden van een bejaard man. Na onderzoek bleek het te zijn V., afkomstig uit Tilburg. De man werd sedert eenige dagen vermist. Men heeft nog niet kunnen vaststellen op welke wijze de ongelukkige om het leven is gekomen Aan de Hero-fabrieken te Breda is het per soneel met vele nieuwe vrouwelijke arbeids krachten uitgebreid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5