5 Augustusdag te Beauraing 1 Amerika's herstelbeweging 1 De Oostenrijksche Nazi's Het nieuws van heden Codos en Rossi de barometer VERSCHIJNING ZO U ZICH HERHAALD HEBBEN KEERT TROTSKY TERUG NAAR RUSLAND? DE STAKINGEN IN PENN- SYL VANIA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 7 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Come Tilmant verklaart, dat de H. Maria hem aanduidingen voor een kapel gaf Eenige genezingen De St. Albert-kerk in de Linienstrasse te Berlijn, die bijna voltooid is DE WERELDJAMBOREE IN HONGARIJE ,Nog heeft Hitier tijd een eind te maken aan de politiek, die de geheele wereld van Duitsch- land heeft vervreemd" Scherp artikel van de Sunday Times" Op zoek naar een schat in de „Lusitania" Een bedrag van 2 millioen pond zou zich in het wrak bevinden De Nazi's in Oostenrijk Nieuwe revolutionnaire centrale ontdekt Hij zou de leiding krijgen der Sovjet-troepen in de Oekraine Onderhoud van twee uur met Litwinoff Roosevelt tracht het mijnconflict persoonlijk op te lossen Mogelijk zal hij dwang gebruiken Boycot 2 weken uitgesteld W eekend-besprekingen Amnestie in Rusland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiniiiinj De Oceaanvlucht van de vliegen- de lekkerbekken" geslaagd Vliegen zij door naar Karats ji? Dr. Dollfuss naar Rome Voor een politieke bespreking met Mussolini 120 kinderen verbrand Koreaansche havenstad verwoest De gasbommen in de New Yorksche beurs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18446 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek - Onze bijzondere correspondent te Beauraing seint ons d.d. 5 Augustus: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag be gon de groote trek naar Beauraing in verband met de „uitnoodiging", welke de H. Maagd aan Come Tilmant zou hebben gedaan. De weg DinantBeauraing was geheel bezet met alle soorten van voertuigen. Zaterdagmorgen om 5 uur werd de drukte volledig: niet minder dan 118 treinen en 2500 auto's hadden toen hun menschenlast zien wegstroomen. Dertienhon derd zieken waren aanwezig, die, voor zoover mogelijk, in den kloostertuin tegenover de grot werden gedragen. Om 6.50 uur zetten gendarmen spoordijk en straten af. Het volk moest in een cirkel van 3 KU omtrek langs de grot trekken. Bereden gendarmerie dringt de menschen uit de onmid dellijke nabijheid der grot terug. TJit de mas sale menigte stijgt een voortdurend gebed om hoog. Om 8 uur is de menigte aangegroeid tot 200.000 man. Het wordt een prachtig blauwe lucht met stralende zon. Er zijn ook vele Ne derlanders aangekomen met auto's en bussen. De ordedienst is uitstekend verzorgd; luidsprekers geven den bezoekers aanwijzingen. Dan, om half tien 's morgens, mompelt Come Tilmant binnensmonds aan dr. Maistriaux en enkele autoriteiten, dat hij een verschijning heeft gezien. Hij zag ook een toekomstige kapel en kreeg aanduidingen van de verschijning. Het geheim wordt onderzocht en zal later aan het publiek worden geopenbaard. Wij geven deze laatste mededeelingen onder groot voorbehoud weer. Nader seint men ons: De bedevaart heeft haar hoogtepunt bereikt. De straten zien zwart van duizenden menschen. Voortdurend schrijden groepen langs de grot, biddend, smeekend en zingend. Zieken wor den gehaald en gebracht met brancards en ambulance-wagens. Het geheel biedt een echt Lourdes-aspect. Vliegtuigen cirkelen boven het stadje. Come Tilmant heeft thans uitleg verstrekt óver de toekomstige kapel. Zij moet vlak naast den spoordijk komen, terwijl het tabernakel midden in de kerk moet staan. Links en rechts van het tabernakel moeten de beelden van Onze Lieve Vrouw van Beauraing worden ge plaatst. De St. Josephgrot moet bewaard blijven. De verschijning zou gezegd hebben: „II faut res pecter ces lieux" (Deze plaats moet geëerbie digd worden). Op 't moment der verschijning aan Come is feen Eerwaarde Zuster van Vincentius a Paulo van Meulebeke bij Thielt, lijdend aan tubercu lose, van haar kwaal genezen. Zij was 's mor gens gebracht en had tijdens de reis veel bloed gespuwd. Het geval wordt onderzocht. Onze correspondent seinde ons Zaterdag avond: Het zou thans vaststaan, dat er acht genezingen hebben plaats gevonden. Zeven gebeurden in den kloostertuin, een buiten de grot. De geweldige menigte heeft de Heilige Maagd een grootsche hulde gebracht. Tel kens opnieuw begonnen de duizenden spon taan het Magnificat te zingen. Onze bijzondere correspondent schrijft ons tlflHpT' Beauraing, 5 Aug. 1933 De dag is nog niet ten einde, maar er is al veel gebeurd. Zoo juist 3 uur maakte ik de 5e genezing mee van dezen dag. 'n Jonge man, lijdend aan epilepsie en zware hartziekte, stervende hier gebracht en door den dokter op gegeven, staat plotseling geheel genezen op. 't Enthousiasme groeit met het uur, en 't Magni ficat is niet meer van de lucht, 'n Tweede ge- nezene werd zooeven op de handen voortge dragen, 'n meisje, dat sinds jaren haar hand niet had kunnen bewegen. Om half een was ik juist aanwezig, toen 'n vrouw op krukken, die 12 jaar niet meer had kunnen loopen, voor de grot gekomen, haar krukken wegwerpt, en naar 't huis der zusters loopt, waar steeds het medisch onderzoek plaats had. 'tls moeilijk om altijd precies te achterhalen Wat er aan gemankeerd heeft, en men moet door 'n dichte menigte van enthousiasten heen- wringen, om bij de bron te komen, en daar te hooren wat er eigenlijk gaande is. Maar van daag kan men er vrij zeker van zijn, dat alle genezenen tot de zwaar-zieken hebben behoord, want vanwege de overgroote aanvraag zijn al leen diegenen binnen de beperkte ruimte toe gelaten, die 'n duidelijk attest van den dokter bezaten omtrent den ernst van hun kwaal en dat zijn er nog 1300! De toeloop naar Beauraing is zoo geweldig, dat een algeheele terreinsverandering absoluut noodzakelijk is. Zooeven heb ik 1 y, uur noodig gehad om by de grot te komen, *n afstand, die anders in 6 of 7 minuten wordt afgelegd. De menigte kon slechts om de 3 4 minuten 'n stap verder komen. Het eerste wonder d.w.z. de eerste wonder bare genezing had vanmorgen onder of vlak na de extase van Cöme Tilmant plaats, waar over zoo aanstonds, 't Betrof 'n religieuze, die door t.b.c. zwaar aangetast, nog in den trein bloed had opgegeven. Ze schijnt op slag gene zen te zijn. En nu de „extase" van Tilmant. Ze had plaats, midden op den weg, tegenover den boom der verschijningen op dezelfde plaats en op t zelfde uur waarop den 11 Juni 1.1. zijn genezing plaats vond. Ik zag de extase intreden, maar kon toen persoonlijk niets meer volgen vanwege de menschenmenigte die zich tusschen ons ver drong. Hóóren kon ik ook niets; alleen zag ik van mijn plaats nog, hoe de doktoren den toe stand van extase constateerden door de handen voor zijn oogen te bewegen en electrisch licht in zijn oogen te laten flikkeren. Nog zag ik, hoe hij bij 't begin der extase gekeerd stond naar den boom der verschijning; doch spoedig wendde hij zijn gelaat naar den anderen kant en schouwde hij in de richting van den spoordijk die 't terrein der verschijningen blokkeert. De extase duurde circa 10 minuten. Hij sprak bijna voortdurend, maar alleen degenen die vlak bij stonden, verstonden het. Twee geestelijken no teerden elk woord. De hoofdzaak werd u van morgen reeds overgeseind. De letterlijke tekst van het na afloop opgemaakte proces-verbaal volgt hieronder: De H. Maagd deelde hem mede dat de ka pel gebouwd zou worden recht tegenover de plaats der verschijningen (dus: waar nu de hooge spoordijk ligt) en dat men de gewijde plek der verschijning intakt moest laten. Ver volgens toonde de H. Maagd hem de kapel. Hij trad er in den geest binnen, en zag: van links naar rechts den kruisweg ingelijst in den wand en van geelachtige kleur. Ornamenten aldus de woorden der extase zie ik er niet. Op 't Priesterkoor 'n groot altaar, heel eenvoudig; en op dat altaar bevindt zich O. L. Vrouw van Beauraing, in al haar heerlijkheid, neerziend op de aanwezigen. Aan de rechterzijde zie ik S. Jozef. Hij heeft 'n grauw werkmanskleed aan, en ziet naar zijn Bruid: Op den achtergrond boven het tabernakel Onze Heer Jezus Christus in 'n zwart kleed de voeten bedekt de eene hand op het hart, de andere uitgestrekt. Boven beider hoofd bevindt zich een witte duif met uitgespreide vleugels; de een boven het hoofd van onzen Heer Jezus, de andere bo ven dat van O. L. Vrouw, en 't hoofd gebogen naar S. Jozef. (Terwijl ik dit schrijf, in 'n rustig vertrek, niet ver van de plaats der verschijning, jubelt ploseling 't Magnificat weer luid op. Weer 'n genezing?). Daarboven 'n glanzende ster. Boven de ingangspoort is een inscriptie van gouden letters in wit warmer aangebracht, lui dend: „Opgericht voor mijn welbeminden Zoon en toegewijd aan O. L. Vrouw van Beauraing. En verder het jaar: 19.... Vervolgens heeft de H. Maagd verzocht: Komt hier ter bedevaart elk jaar den 18 Mei ter eere van mijn Zoon. Toen heb ik zoo vertelde na de extase Tilmant tot de H. Maagd de bede gericht: ,0. L. Vrouw, Moeder van Jezus, verwerf voor ons volk en voor België, dat het de beloften van Christus deelachtig wordt", en Maria moet toen geantwoord hebben: „Die beloften zullen vervuld worden aan allen, die eerbied toonen voor u, voor de kinderen (de zieners) en voor de geestelijkheid. Nog vroeg hij een bijzondere genade voor de zieken waarop geen antwoord volgde. Na deze openbaring verdween de H. Maagd in de richting van het viaduct, vergezeld van een groote menigte engelen, en onder 'n won- derschoone muziek van groote bazuinen. Ziedaar de feiten.... tot op het oogenblik 4 uur maar vermoedelijk volgt er nog meer. De golf van gebeden en gezangen zwelt telkens met nieuwe kracht machtig aan, en 't schijnt dat de H. Maagd dezen dag bijzonder duidelijk haar tegenwoordigheid wil toonen. De Rijksbestuurder van Hongarije, Horthy, en Lord Baden Powell tijdens de parade der verkenners. CHICAGO, 5 Aug. (Reuter.) De voorzitter van den Amerikaanschen Bond van meestersmids Charles Courtney, heeft een plan ontworpen om den schat te bergen, welken naar men denkt verborgen is in het wrak van de „Lusi tania", het Engelsche schip, dat tijdens den oorlog door een Duitsche onderzeeboot tot zin ken is gebracht. Courtney zegt, dat het werk zal beginnen m den Atlantischen Oceaan ter hoogte van c!e Iersche kust, zoodra de weersomstandigheden gunstig zijn. Ofschoon van goud geen melding is gemaakt, zou zich volgens Courtney voor een bedrag van tusschen 1 en 2 millioen pond edel metaal aan boord bevinden. den uitgewezen. Omtrent de arrestatie van Riedl, den corresponden van de „Germania", meldt het blad, dat in zijn woning concep ten zijn gevonden van voor Duitsche bladen bestemde artikelen, die berekend waren op be nadeeling van het prestige van Oostenrijk in het buitenland. WEENEN, 5 Aug. (V. D.) De in nauwe re latie met de Oostenrijksche regeering staande „Reichspost" weet te melden, dat de politie ook een tweede geheime centrale, die een omwen teling in Oostenrijk voorbereidde op het spoor is gekomen, doch dat nadere bijzonderheden door de politie geheim worden gehouden. Op het bureau dezer centrale zou men rapporten over den politieken toestand in de Bondslanden, ge codeerde partijdocumenten en andere geschrif ten van beteekenis, hebben gevonden. Onder den titel „Gruwelberichtgeving in Oostenrijk" deelt het blad mede, dat de gear resteerde journalisten Schepky en Hoenig, als mede de voormalige nationaal-socialistische hoofdredacteur Kott uit Oostenrijk zullen wor- PARIJS, 7 Aug. (Reuter). Een Engelsch blad heeft naar Royat een specialen verslggaever ge zonden, die nauwkeurig de gangen van Litwi noff en Trotsky moest nagaan. De journalist heeft thans bericht, dat niet tegenstaande de officieele tegenspraken, Trots ky en Litwinoff een onderhoud van ongeveer twee uur hebben gehad, waarbij besloten is, dat Trotsky niet alleen naar Rusland zal te- rugkeeren, doch zelfs de leiding van de Sovjet troepen in de Oekraine op zich zal nemen. De Oekrainsche troepen, grootendeels gere- cruteerd uit de boerenbevolking, moeten op het punt staan aan het muiten te slaan, aange zien zij ontevreden zijn over de landbouw-poli- tiek van Stalin. Men hoopt thans, dat Trotsky, die zich steeds een vriend van de landbouwende bevolking heeft getoond, de gemoederen zal kalmeeren. Het besluit van de regeering, om te probee- ren een accoord te verkrijgen, zal waarschijn lijk als een precedent worden beschouwd. Men verwacht namelijk in de naaste toekomst be langrijke conflicten tusschen de georganiseer de arbeiders en de groote industrieele onderne mingen, naar aanleiding van de toetreding en masse der arbeiders tot de vakvereenigingen, hetgeen de werkgevers willen beletten. Daar de mijnindustrie nog niet door een code is geregeld, heeft Roosevelt voor het oogenblik niet de bevoegdheid aan de mijneigenaren zijn wil op te leggen, maar indien dezen voor 1 September as. niet zelf een bevredigend code indienen, zal Roosevelt hen kunnen dwingen zijn code te aanvaarden. Behalve de steenkoolindustrie zijn er in Penn sylvania nog talrijke arbeidsconflicten in andere bedrijven, waarbij 100.000 werklieden zijn betrok ken. In Juli zijn niet minder dan 163 stakingen in genoemden staat geproclameerd. De leider der N. I. R. A. (nationaal herstel beweging), Johnson, heeft de gewijzigde ar- beidscodes van twaalf industrieën goedgekeurd en heeft tevens een bestand van twee weken afgekondigd, voordat de openbare boycot of andere maatregelen zouden worden uitgeroepen, teneinde de werkgevers te beïnvloeden die de code nog niet geteekend hebben. President Roosevelt heeft de code geteekend voor de kleedingindustrie, waarbij de slechte arbeidsvoorwaarden, die in de kleedingmaga- zijnen bestonden worden afgeschaft. Ook tee- kende hij de code voor de electriciteits-indus- trie. <3 HYDEPARK, 5 Aug. (Reuter). Door persoon lijke interventie van president Roosevelt is een einde gekomen aan de staking der mijnwer kers in Pennsylvanië. President Roosevelt heeft namelijk aangekon digd, dat het geschil zal worden geregeld door een nieuwe code voor de mijnen en dat er scheidsrechters zullen worden benoemd om in- tusschen elk geschil dat ontstaat te regelen. Als gevolg hiervan zullen 70.000 arbeiders het werk hervatten, terwijl de bestaande ar beidstijd en loonen zullen worden gehand haafd. HYDEPARK, 5 Aug. (Reuter). Gedurende het weekend zullen president Roosevelt en de mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, de toekomstige buitenlandsche politiek der Ver- eenigde Staten bespreken, met name wat be treft het sluiten van een handelsverdrag met Sovjet-Rusland en de diplomatieke erkenning der Sovjet-republieken. Naar Reuter verneemt zullen ook de bespre kingen ter Economische wereld-conferentie, alsmede de vraagstukken der oorlogsschulden en der ontwapening ter sprake komen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft reeds handelsbesprekingen geopend met Zweden, Portugal, Brazilië en Columbia. WASHINGTON, 5 Aug. (V.D.) President Roosevelt heeft den industrieelen wapenstil stand officieel afgekondigd. De leiders der werkgevers en der werknemers steunen het Roosevelt-plan. MOSKOU, 5 Aug. (Reuter) Ter gelegenheid van de plechtige herdenking van de voltooiing van het naar Stalin genoemde kanaal, dat de Witte Zee met de Oostzee verbindt, heeft de Sovjet-Russische regeering een decreet uitge vaardigd, krachtens hetwelk de gevangenen clement zullen worden behandeld en in 12.484 gevallen zelfs een absolutie amnestie wordt verleend. LONDEN, 6 Augustus. (Reuter). Een spin, die een vlieg in haar web lokt, is een zachtaardig, vriendelijk schepsel, vergeleken met de Nazi's in hun houding jegens Oostenrijk, zegt de „Sun day Times". Een overwinning der Nazi's in dit opzicht zou, zoo gaat het blad voort, ongetwijfeld een groote troostprijs zijn voor de rustelooze krijgsbenden, die meer dan teleurgesteld zijn over de misluk king der z.g. Nationaal-Socialistische regeering om een ernstige poging te doen te voldoen aan de tweede helft van haar naam „Socialistisch", of eenigen tastbaren aanval te doen op de werk loosheid. In buitenlandsch politiek opzicht zou een overwinning der Nazi's ten opzichte van Oos tenrijk Duitschlands prestige in midden-Europa aanmerkelijk versterken. In herinnering brengend, dat het gedecideerde blijk van misnoegen, dat by een vorige gelegen heid door de zegslieden van Engeland is ge geven, de Duitsche regeering op haar achterste beenen heeft doen staan, gelooft het blad met stelligheid, dat alleen een eensgezinde waar schuwing van de Engelsche, Fransche en Ita- liaansche regeering eenige kans op succes zal hebben. Het blad voegt eraan toe, dat ook een inter nationaal protest noodig kan worden betreffen de Duitschlands vorderingen in de herbewape ning. Zoolang de zitting der ontwapeningsconfe rentie van October nog niet begonnen is, heeft Duitschland geen enkel excuus om met de her bewapening te beginnen. Duitschland houdt alle vooruitzichten op een vredestoestand in Europa tegen. Hitier blfjft voortgaan met ons te verzekeren van zijn strikt eerlijke bedoelingen. Hij heeft thans een prachtige gelegenheid om de goede bedoelingen van zijn woorden te bewijzen. Ook de „Observer" wijdt een beschouwing aan Duitschland en de positie van dit land tegen over het buitenland. Nog heeft Hitier tijd een eind te maken aan de politiek, welke de geheele beschaafde wereld, inclusief Italië, van Duitschland heeft ver vreemd, zoo schijft het blad. Als Hitier wil, kan hij de rem aanzetten. Zeer zeker bestaat daar weinig hoop op, zoolang de Volkskanselier doorgaat met zijn bekende ver kondigingen, of zijn minister Goebels laat ver kondigen, de leer der nationale zelf-verheerlij king, welke inhoudt, dat allen die van Ger- maanschen bloede zijn, weer vereenigd moeten worden in één groot Duitsch rijk. Hitier heeft één vredesgezinde rede gehouden. Sindsdien hebben alle handelingen der Nazi's aangetoond, dat onder hun leiders zeer uiteen- loopende opvattingen bestaan. Het blad voegt eraan toe, dat de jongste op roep tot discipline onder invloed van Hitler's waarschuwing, dat „de revolutie beëindigd is", sommigen der minder fanatieke partijgenooten de vraag op de lippen mag brengen, of er eigen lijk wel een revolutie geweest is. ROME, 7 Augustus. Het bericht, dat Italië te Berlijn stappen zou hebben gedaan naar aanlei ding van het boven Oostenrijksch grondgebied vliegen van Duitsche toestellen, wordt half- officieel gedementeerd. Italië zou tot nu toe te Beriyn nog geen enkelen diplomatieken stap hebben ondernomen. De 5e Augustus te Beauraing. Come Tilmant verklaart een verschijning te hebben gehad. Enorme menschenmassa. De nazi's in Oostenrijk. Nieuwe revolutionnaire centrale ontdekt. De Amerikaansche herstelbeweging. Roosevelt maakt een einde aan de wijnstaking in Penn sylvanië. Boycot twee weken uitgesteld. Mislukte stratosfeertocht te Chicago. Roosevelt kondigt een industrieelen wapenstil stand tusschen werkgevers en werknemers af. Engelsch-Fransche demarche te Berlijn, in ver band met de Nazi-propaganda in Oostenrijk. Het bestuur van de Crisis-Zuivelcentrale. Wetsontwerp ingediend houdende verbod van bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wijn. Ook in Ned.-Indië een uniform-verbod? Invallen der politie op Sumatra. De ongeregeldheiden in de werkverschaffing; krachtig optreden der regeering verwacht. Begrafenis der slachtoffers van het auto-onge luk te Purmerend. Het Nederlandsche schip „Alkaïd" in de Witte Zee" in nood. Ernstig auto-ongeluk onder Koudekerke. O Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt oi' betrokken, waarschijnlijk re- gin of on H eer, kooverdag. Hoogste stand: 765,7 te Scilly. Laagste stand: 749,6 te Röst. H Zon op 5.31, onder 8.40. Licht op 9.10. 13 Aug. Laatste Kwartier EE illllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WEENEN, 7 Aug. (Reuter). Naar de-„Reichs post" verneemt, zal Bondskanselier Dr. Dollfuss zich op wensch van Mussolini binnenkort voor een politieke bespreking naar Rome begeven. De vorige bezoeken van den Bondskanselier in de Italiaansche hoofdstad golden hoofdza kelijk hét Vaticaan in verband met het sluiten van het Concordaat; het komende bezoek zal echter uitsluitend de Italiaansche regeering gelden. Naar verluidt is het tijdstip van de reis van Dollfuss naar Rome nog niet defini tief vastgesteld. WEENEN, 7 Aug. (Reuter). De Oostenrijksche gezant te Rome en de gouverneur der ank van Italië hebben het contract geteekend voor de uitgifte in Italië eener internationale leening van dertig millioen Oostenrijksche Schillings, voor het economisch en financieel herstel van Oostenrijk. PEKING, 7 Aug. (V. D.) Volgens berichten uit Oeroemtsji is tijdens de les brand uitge broken in de Fazyn; 120 scholieren lieten in de vlammen het leven. Brandstichting zou de oor zaak van deze ramp zijn. TOKIO, 5 Aug. (V.D.) De Koreaansche ha venstad Foesan is door een typhoon, die ge paard ging met hevigen regenval, voor een groot gedeelte verwoest. Er werden 132 huizen vernield en door het water weggeslagen. 750 huizen staan geheel on der water en zestig visschersschepen werden op drift gejaagd, de haven uitgedreven en op zee vernield. Ook verscheidene bruggen werden door het water weggeslagen. Volgens tot nog toe ont vangen berichten werd slechts een persoon ge dood, terwijl tien gewond werden, PARIJS, 6 Aug. (Reuter). Het Fransche ministerie van luchtvaart ontving om midder nacht de eerste draadlooze berichten van de beide Fransche Oceaanvliegers, Codos en Rossi, bijgenaamd „de vliegende lekkerbekken(in verband met den betrekkelijk rijken voorraad eetwaren, dien zij hebben medegenomen). Zij waren gisteren te New-York opgestegen in hun eendekker genaamd „Le Prix", voorzien van een Hispano-motor, om te trachten een nieuw record op den langen afstand te vestigen, Vanaf het vertrek had het vliegtuig vijf uren lang te kampen gehad tegen regen, rukwinden, storm en slecht zicht. Kort na 12 uur gaven de vliegers op, dat hun positie op 600 K.M. van de Fransche kust was verwijderd. Om 13 uur meldden zij, dat aan boord alles goed was en zij 450 K.M. ten Westen van Oues- sant lagen. Om 13.30 deelden zij mede zich reeds boven de Fransche territoriale wateren te be vinden, doch dat het door de laaghangende wol ken zeer moeilijk was zich te oriënteeren. Om 18.00 uur meldden zij zich boven Cher bourg te bevinden en in de richting Parijs te vliegen. Om 20.22 uur passeerden Codos en Rossi het vliegveld te le Bourget. Zij deelden mede, nog 2800 liter benzine aan boord te hebben. Het schijnt, dat zij op weg zijn naar Karats ji (Britsch-Indië). Om 22.50 uur passeerde een vliegtuig Straatsburg, het ver- d^®en ln oostelijke richting. Men vermoedt, dat dit Codos en Rossi zijn ge weest. NEW YORK, 5 Aug. In verband met den traangasaanval op de New Yorksche beurs heeft de politie thans ook den vijfden student, Kaniell, uit Boston, gearresteerd. JCi IWWJ v lil 111 ill II III rr i 7 Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 754 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1