De Studieweek te Rolduc De gebeurtenissen in Indië %tet leed van eiken dag PRIESTER EN LEEK .RADIOPROGRAMMA VREEMDE OPSCHRIFTEN #®f DINSDAG 8 AUGUSTUS Dr. Poels overweegt de vijf gehei menissen in het socicde rozenhoedje Groote belangstelling Openingsrede dr. Poels De Kerk als Gemeenschap De Koloniale Reserve Dienstneming weer opengesteld HET STRAPERLO-SPEL Alleen in de badplaatsen HET GOUD ONDER WATER De werkzaamheden verloopen vlot Woensdag 9 Aug. 1933 De voorzitter van de Persatoean Moeslim Indonesia in preven tieve hechtenis Geen belemmering van studie van Nederlandsche studenten Mariabond Bep Dumée gymnastiekleèrares Manifest P.P.P.K. Overtreding vergaderverbod Manifest Auto te water De drie inzittende geestelijken konden zichzelf redden Felle fabrieksbrand te Vlaardingen Het geheele gebouw stond weldra in vlammen Gevaar voor uitbreiding geweken Indische pensioenen SMOKKEL-INCIDENTEN Veldwachter aangereden Het kortingsvoorstel door den Ministerraad aangenomen KIND AANGEREDEN De automobilist reed door HOFSTEDE AFGEBRAND De oorzaken Vreemde arbeiders Wetsontwerp bijna gereed VERKORTING ARBEIDSDUUR Ter bestrijding van de werkloosheid HET RAADSEL OPGELOST De verdwenen Engelschman te Rotterdam (Eerste dag) Rolduc, 6 Augustus De vol-zomersche Zondag van 6 Augustus had het ongekend hooge aantal van 550 deelnemers naar Rolduc gelokt, ter bijwoning van de ne gende Limburgsche Sociale Studieweek. Ditmaal voor het eerst zullen twee onder werpen worden behandeld: vijf lessen zijn ge wijd aan „Priester en Leek", twee aan „Gezag en Vrijheid". Omdat deze beide onderwerpen zoo buiten gewoon actueel zijn, was het de bedoeling van de initiatiefnemers, ze te laten bespreken door lesgevers van naam. Zij waren uitgenoodigd, om een goed gefundeerd oordeel te brengen tot hen, die rechtstreeks of onrechtstreeks invloed uit oefenen op het vormen van de openbare mee ning in Katholiek Nederland. Bij den aanvang van dit jaarlijksche samen zijn op de piek van de oude Kerkraadsche ab dij, had de gastheer, dr. Poels, reeds meerdere gasten te verwelkomen: jhr. Ruys, den Minis ter van Staat, Minister Verschuur, Mr. Gose- ling den voorzitter van de R. K. Staatspartij, het Kamerlid Henri Hermans, Mgr. v. d. Venne, directeur van Rolduc en eenige anderen, onder wie de studenten, de jongens en dames van de jeugdbeweging. Dr. Schiphorst van Heerlen, had ook nu wederom post gevat aan de piano, en zette de begeleiding van Schaepman's „Aan U, Ko ning der Eeuwen" in. Ter inleiding hield dr. Poels een van zijn grootste en kenschetsende redevoeringen. Hij legde uit, waarom de beide bovenaangegeven onderwerpen zijn gekozen. Het is, omdat we hebben te overwegen de vijf geheimen van een sociaal rozenhoedje. Die geheimen, waaraan de doctor een ma gistrale beschouwing vastknoopte, definieerde hij in het volgende vijftal ongeveer aldus: le. beseffende de diepte en breedte van deze ontkerstende maatschappij, moeten we tegelij kertijd weten, dat er bestaat een diametrale tegenstelling tusschen de katholieken en de moderne wereld. 2. Geven we ons rekenschap van de ontzet tende problemen in onzen tijd, en vinden we een oplossing van de vraagstukken, welke hee- ten: de moderne wereldcrisis. 3. Laten we in dezen grooten tijd niet komen onder den indruk van sommigen, die een lijk lucht speuren en denken aan het einde van de dagen. 4. De roeping der Katholieken is, door mid del van de standsorganisaties een nieuwe struc tuur te bouwen voor de nog katholieke maat schappij. 5. Het is de vraag, of de oudere generatie de geweldige problemen zal kunnen oplossen; eerder is dit de taak van de jongeren. Daar voor is nocdig een diep beleefd geloof, de Eu- charistischen geest. Op deze vijf punten gaf dr. Poels een toe lichting, waaraan we het volgende ontleenen: Welke zijn de oorzaken van de crisis? De moderne mensch verklaarde zich auto noom onder den invloed van het liberalisme. God is uitgeschakeld; het licht in de mensche- lijke ziel is uitgedoofd. Met de oplossing van de wereldcrisis moeten we nationaal beginnen en doen wat wij na tionaal kunnen doen. Dat kan aan de inter nationale oplossing vooraf gaan. Wij moeten de menschen hervormen; door woorden moeten wij de daden voorbereiden, waardoor de wereld kan worden hervormd. Diep is de wereld ontkerstend. Ter verbete ring moeten we bij ons zelf beginnen. Maar dat kan jaren duren niet in vier jaar! Wij zullen ons niet laten opzweepen door demagogen. Hoe moeten wij ons deze wereldcrisis voor stellen? Niet als een conjunctuur-crisis! Uit voerig werd dit aangetoond. We beleven thans de plutocratie. Millioenen menschen zijn gedwongen te werken in de fabrieken en in de mijnen. En nu heeft een valsche interpretatie in den eigendom doen ont staan de alleenheerschappij over de bedrijven. Doch elk bedrijf is toch de coöperatie van deze drie groepen: zij, die hun kennis, die hun ar beid en die hun geld geven? Het liberalisme beschikt over geld, over de pers en over invloed. Wat het communisme opbouwt, doet meer aan de hel dan aan den hemel denken. Het socialisme teert voor een groot gedeelte op de beginselen van het libe ralisme en kan daarom geen antwoord geven op de tijdsvragen. De roep is thans om ons. Wat zal Rome, wat zal het katholieke volksdeel zeggen? Het Christendom zou nooit kunnen voortbloeien, wanneer naast Paus en Bisschoppen er geen leeken waren, die op wereldlijk terrein de Chris telijke beginselen toepas,ten en verdedigden. In onze standsorganisaties moeten cellenbou- wers zijn, die de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie voorstaan en er de Christelijke be ginselen binnendragen, ter hervorming van onze ontkerstende maatschappij. Voor de oplossing der geweldige problemen hebben we de jongere generatie noodig, be zield van een diep geloof; niet een overgeërfd geloof, dat in eikenhouten kisten wordt over genomen! Dr. Poels zeide vertrouwen te heb ben in het heilig enthousiasme der jongeren; de ouderen zien met blijdschap wat onder de jongeren tot uiting komt. Er gaan weliswaar enkele stroomingen in de verkeerde richting, doch hierover zal in de ko mende lessen nog wel iets, worden gezegd. Dr. Poels besloot zijn lang toegejuichte rede met de vermaning, dat een volk, dat zijn ver trouwen verliest in de priesters, ook de Kerk zal verliezen en zijn geloof. Over dit onderwerp gaf prof. dr. P. Hendrikx S.J. te Maastricht als volgt de bedoeling van den titel weer: de Kerk moeten we beschouwen als éénheid tegenover de natuurlijke en onna tuurlijke gescheidenheid. Die eenheid van de Kerk noemde de spreker «n eenheid van wezen, van leven, van leer, van cultus en van gezag ook 'n eenheid van orga nisme en organisatie. De hoogleeraar stelde vast, dat de eenheid, welke hij besprak, allerminst de Kerk als insti tuut wilde uitsluiten. In een geleerd, doch voor de groote massa niet steeds te volgen betoog, verklaarde spr., dat de Kerk als gemeenschap op de eerste plaats be- teekent de innerlijke, organische eenheid, die se in een geheel eigenaardige, alle andere over treffende gemeenschap vertoont. Spr. noemde: het lichaam van Christus de gemeenschap der Heiligen, de afbeelding der Allerheiligste Drie vuldigheid. Met de beantwoording van de vraag naar het verschil van begrip tusschen socialisme (zooals de socialisten dat verstaan) en gemeenschap, werd deze eerste les beëindigd. De eerste dag werd besloten met een predi katie in het Lof door den Zeereerw. heer K. Roucken, den aalmoezenier van sociale werken te Venlo. De praatavond stond ook nu weer op het zelfde aangename en hartelijke peil van an dere jaren. Er werden in alle vrijheid verschil lende actueele vragen van den dag besproken, die evenwel zooals gebruikelijk als van vertrouwelijken aard werden beschouwd en dus niet aan de publicatie kunnen worden prijs gegeven. De werving van militairen bij de Koloniale Reserve te Nijmegen, die eenige jaren gesloten is geweest, is nu weder opengesteld. Het ligt in de bedoeling in den loop van dit jaar 125 man schappen naar Indië te zenden, terwijl de aan neming waarschijnlijk het volgend jaar wordt voortgezet. In de eerste plaats komen in aanmerking zij, die zich eenige jaren geleden voor dienst neming hebben aangemeld, voor zoover zij daar toe nog bereid zijn of de leeftijdsgrens niet hebben overschreden. Vermoedelijk zal het vereischte contingent op deze wijze voor dit jaar worden verkregen, zoo dat voorloopig geen publieke oproeping noodig is. Verder zal het instituut van aanbevolen mi litairen voorloopig worden opgeheven, zoodat voor ieder, die thans bij het Ned. Indisch le ger dienst neemt, de kans bestaat, den hoog- sten onderofficiersrang te bereiken, hetgeen, practisch gesproken, tot nu toe alleen het ge val was voor de aanbevolen militairen. Door dezen maatregel zal de geest in het leger beter worden. De sterkte van de Koloniale Reserve was den laatsten tijd erg geslonken en bedraagt hans, de officieren meegerekend, ongeveer 25 man. Naar aanleiding van de Ministerieele circu laire d.d. 1 Augustus jL, waarin een uitbreiding van het z.g. behendigheidsspel hier te lande ge constateerd en betreurd wordt, deelde de heer Jules Perel, die het Straperlo-spel te Scheve- ningen, Noordwijk en Zandvoort introduceerde, óns mede, dat ditzelfde spel nergens elders in den lande gespeeld mag of kan worden. Op alle aanvragen om levering van tafels is afwijzend beschikt, omdat aanstonds het stand punt is ingenomen, dat dit behendigheidsspel beperkt moest blijven tot de grootere badplaat sen. Na de pertinente weigering om in tal van andere plaatsen in den lande dit spel te komen exploiteeren, is men er toe overgegaan imitatie- spelen te organiseeren, zoodat thans ook hier te, lande om. het Spiralo-spel wordt beoefend. Dit spel is intusschen in Duitschland verboden, alwaar tot in de hoogste rechterlijke instantie is uitgemaakt, dat dit geen behendigheidsspel is. De heer Perel zou het inderdaad toejuichen, indien er een verordening in het leven zou kun nen worden geroepen, waarbij elk behendig heidsspel in den lande verboden wordt met uit zondering zooals o.a. ook in België en Frank rijk geschiedt van enkele groote badplaatsen en dan nog natuurlijk alleen gedurende het zomerseizoen. In een interview heeft dezer dagen de burge meester van Zandvoort reeds gewezen op de uitzonderings-positie, die de Nederlandsche badplaatsen innemen, doordat tengevolge van de valuta-moeilijkheden slechts een gering aan tal vreemdelingen ons land kunnen bezoeken. Ook voor Scheveningen geldt ditzelfde. Voor het eerst sedert vele jaren waren Zaterdag j.l. alle hotels der Maatschappij Zeebad Schevenin gen geheel bezet. Bewezen is nu toch wel, zoo meent de heer Perel, dat onze badplaatsen een bijzondere at tractie noodig hadden, waarvan bovendien in direct tal van neringdoenden en leveranciers profiteeren. Men bericht ons van Terschelling: Maandagmiddag is men wederom begonnen om den toren, welke op het Lutinewrak is ge plaatst, leeg te zuigen, om hem zoodoende die per te doen zakken. De toren is thans ongeveer twee meter ge zakt. Heden zal men bij gunstig weer den twee den cylinder op den toren plaatsen. Het is nu een kwestie van eenige dagen, in dien het weer althans gunstig blijft, dat de toren het wrak van de Lutine zal hebben be reikt. Het geheele werk verloopt precies zooals de heer Beckers zich dit had voorgesteld. HUIZEN, 296 M.: 8.00 NCRV: Schriftle zing en meditatie, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst door Ds. G. Laarman, 11.00 Trio v. d. Horst. Mevr. Ravenzwaay- Möllenkamp, 12.00 Politieberichten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Orgelspel door S. P. Visser, 1.15 Trio v. d. Horst, 2.00 Rust poos, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Lezen van Chr. lectuur, 3.30 Uurtje voor onze zang- en muziekver. Kinderver. „De Jon ge garde" te Rhoon. onder leiding van A. C. Riethoff, 4.00 Gram. muz., 4.30 Verv. concert, 5.00 Kinderuurtje d. J. Kooiman, mej. N. Evenblij zang, mej. C. Koeman, piano, 6.00 gram. muz., 7.00 Politieberich ten, 7.15 Ned, Chr. Persbureau, 7.30 Decla matie door mej. N. Nobach, 8.00 Amster- damsch Salonorkest onder leiding van D. H. Ph. Kiekens, 9.00 S. M. v. d. Galen: „Waar het blanke water blinkt". 9.30 Ver volg concert, 10.00 Vaz Dias, 10.30 Gramo foonmuziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek, 10.00 VPRO: Morgenwij ding, 10.15 VARA: Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven: Hetty Beck draagt voor. Trio Favoriet onder lei ding van W. Drukker, 11.00 R. V. U. Mej. Dra, S. C. T. Ten Dam Ham: „Ontstaan en ontwikkeling der vrouwenbeweging", 11.30 VARA: Trio Favoriet onder leiding van W. Drukker, 12.00 Amsterdamsch sa lonorkest onder leiding van D. Kiekens, 2.00 Voor de kinderen. VARA-tooneel on der leiding van W. van Capellen. De reis van Teddy en Wolly van Fr. van Duin, 4.00 Rustpoos, 4.15 Zomer en zon in de muziek. (Gramofoonplaten)5.30 VARA- mandoline-ensemble onder leiding van Joh. B. Kok, 5.45 Albert de Booy zingt d. vleugel, begeleid door Jan Vogel, б.00 VARA-mandoline-ensemble onder lei ding van Joh. B. Kok, 6.15 Albert de Booy zingt, a. d. vleugel J. Vogel, 6.30 R. V. U. Het leven in de natuur. Dr. Mulle Eisma: „Het strand", 7.00 VARA: S.D.A.P.-kwar- tiertje. Overzicht V. d. afgeloopen week door J. Oudegeest, 7.15 Socialistische lie deren door J. Vogel op het VARA-orgel, 7.25 Het anti-semitlsme, critisch be schouwd door Dr. D. H. Lew, 7.45 Or gelspel door J. Vogel. 8.00 Herh. S.O.S.- berichten, 8.02 Vaz Dias, 8.10 The Three Harrysons, accordeon, 8.40 Henry Mar- chand zingt levensliedjes van Mr. W. van Reimerswaal, a. d. vleugel de componist Jan Joosten, 9.00 Eddy Walis en zijn en semble, 10.00 Henrv Marchand, 10.15 Eddy Walis, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Slui ting. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Concert door Sykes en zijn orkest, 1.30 Gramofoonmu ziek, 6.35 Gramofoonmuziek, 7.20 idem, 8.20 Gramofoonmuziek, 9.20 Concert onder leiding van Candael. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN LUXEMBURG, 1191 M.: 7.00 Lichte gra mofoonmuziek, 7.45 Weeroverzicht, 7.50 Symphonisch concert van gramofoonpla ten, 8.30 Causerie over een actueel onder werp in het Fransch, 9.10 Voortzetting concert, 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch, 9.55 Dansmuziek. In diverse pau zes: slotnoteeringen der wisselkoersen en sportberichten. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 Uitzen ding uit .restaurant „Wlvex", strijkorkest onder leiding van A. Bendix, 3.20 Gra mofoonmuziek, 3.50 Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen, 11.35 Valencia's orkest, 1.20 Orkest van „Nimb" onder lei ding van Jens Warny. BERLIJN, 419 M.: 4,50 Militair concert, 5.55 Pianorecital, 9.10 Gevarieerd pro gramma. HAMBURG, 372 M.: 11.50 Concert, 1.35 Gramofoonmuziek, 2.30 idem, 4.20 Con cert door het Noragorkest onder leiding van Gerhard Maasz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 635 M-: 12.20 Gramofoonmuziek. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert, 1.20 Concert onder leiding van Eysoldt, 5.20 Kamermuziek, 6.20 Populair Concert, 10.50 Populaire en dansmuziek onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert 1.05 Concert door het Schotsche Studio orkest onder leiding van Guy Daines, 1.50 Concert, 2.35 Dansmuziek, 3.20 Pianospel, 3.35 Concert, 5.05 Orgelspel, 6.50 Concert, 8.20 Concert door het radio-militair-orkest. PARIJS EIFEL, 1446 M.: 8.20 „Aida" ope ra van Verdi in vier bedrijven. PARIJS R., 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.35 idem, 7.30 Gramofoonmuziek, 9.05 Operette-fragmenten, 9.50 Vervolg concert. MILAAN, 331 M.: 8.00 Gramofoonmuziek, 8.55 „Die lustige Witwe" operette van Lehar. ROME, 441 M.: 9.05 Orkestconcert onder leiding van Marchesini, 10.20 Vervolg con cert. WEENEN, 517 M.: 5.40 Solistenconcert, 7.20 Concert door het Weensche sympho- nie-orkest onder leiding van Pahlen, 10.10 Populair concert door het omroeporkest. WARSCHAU, 1411 M.: 5.35 Vocaal concert 6.55 Solistenconcert, 8,20 Kamermuziek, 9.30 Populair concert, 10.20 Dansmuziek. BEROMtiNSTER, 460 M-: 5.50 Gramo foonmuziek, 7.30 idem, 9.30 Concert door het omroeporkest. VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS Bij de regeering zijn maatregelen in over weging om te voorkomen, dat de studie van Nederlandsche studenten belemmering zou on dervinden door een in verhouding tot de be schikbare ruimte in de college-localen en la boratoria te grooten toeloop van vreemdelingen. Nog geen mededeeling kon worden gedaan in hoeverre de regeering het noodig zal achten de studie van vreemdelingen aan bepaalde voorwaarden te onderwerpen. Den Curatorencolleges der Rijksuniversiteiten is door den Minister van Onderwijs te kennen gegeven dat buitenlanders niet in aanmerking komen voor benoeming tot assistent- Slechts bij hooge uitzonderingen en dan bij wijze van over gang zijn dit jaar nog enkele plaatsen van assi stent door buitenlanders bezet De Mariabond in het bisdom Haarlem heeft in klein-brochure-formaat doen verschijnen een „beknopt overzicht van het werk van den Ma riabond in het bisdom Haarlem over het tijd vak 1908—1933". De bekende Nederlandsche athlete Bep Du mée, die o.a. heeft deelgenomen aan de Olym pische Spelen te Los Angeles, Is Maandag ge slaagd voor het diploma M. O. gymnastiek. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) Op het stations emplacement Boekit Doeri (Meester Cornells) werden op vijf muren opschriften aangetroffen, waarin de Indonesische proletariërs met hun vreeselijk lot worden beklaagd. De muur van het terreindepot op hetzelfde emplacement droeg het opschrift: „Hier gaat niets boven de Partai Indonesia". Vermoedelijk zijn deze opschriften afkomstig van personeel van de S.S. Bij het laatste opschrift werd de naam van een Europeeschen depot-opzichter gebruikt, tegen wien verdenking is uitgesloten. Vijf cursusvergaderingen tegelijk werden voor 11 Aug. as. door de Partai Indonesia alhier bij het Binnenlandsche Bestuur aangevraagd. Wij vernemen, dat daarvan, in verband met politie-technische redenen hoogstens twee kun nen worden toegestaan. SOLO, 7 Aug. (Aneta) De politie heeft bij de drukkerij Persatoean een 730-tal geschriften in beslag genomen, getiteld „Kita poeasa Sampei Indonesia" (Wij vasten totdat Indonesia vrij zal wezen) De schrijver van deze brochures is Samsoe Sadiwioto. PADANG SIDEMPOEAN, 7 Aug. (Aneta) De voorzitter van de Persatoean Moeslim Indone sia, de heer Iljas, is in preventieve hechtenis gesteld op grond van artikel 153 bis van het Wetboek van Strafrecht. MEDAN, 7 Aug. (Aneta) Gisteren vond een openbare vergadering plaats van de Inlandsche zettersvereeniging Sakti. Deze vergadering werd bijgewoond door circa 500 personen. Nadat vanwege de politie een der sprekers was gewaarschuwd, nam de vergadering een rumoerig karakter aan, waarop de politie de bijeenkomst ontbond. MENADO, 7 Aug. (Aneta) De heer Tumbel, die alhier werd gearresteerd, is voorzitter van de afdeeling Menado van de Partai Indonesia. Deze afdeeling gaf strooibiljetten uit en ver spreidde deze, in verband met de toepassing van de beperking van het vergaderrecht. In deze strooibiljetten werd opgewekt den moed niet te laten zakken onder aanhaling van de bekende uitspraak van Sarojini Naidu „Wie kan een volk ketenen, resp. vernietigen, als zijn geest niet wil geketend, resp. vernietigd wor den." SOERABAJA, 7 Aug. (Aneta) Het Landge- recht veroordeelde den voorzitter van de Plaat selijke afdeeling der P.I., den heer Hoessein, wegens overtreding van het vergaderverbod tot een maand hechtenis. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) De conferentie te Solo van de Persatoean Perhimpoenan Politiek Kebangsaan Indonesia gaf een manifest uit, waarin het volgende wordt overwogen: le. het passenstelsel in Menangkabau, Tapanoeli en Banka beteekent beperking der vrijheid; 2e. de overwegingen waarop de persbreidel voor de Soeara Oemoem is toegepast zijn ontoereikend; 3e. het verbod van ambtenaren om lid van een bepaalde vereeniging te zijn, is belemmerend; 4e. het verbod der Regeering voor ambtenaren om lid van bepaalde vereenigingen te zijn is een verdere beperking der bewegingsvrijheid; 5e. het verbod, zooals toegepast op de P.I., P.N.I., P.M.I, en P.S.S.I. is een nog scherpere inperking van de rechten van het Indonesische volk, terwijl de grondslagen en de actie van genoemde vereenigingen zulks niet rechtvaar digen; 6e. de gevangenneming van Ir. Soekarno op grond van artikel 153bis van het Wetboek van Strafrecht en de overweging van de Regee ring om hem te interneeren, is een verwonding van het rechtsgevoel. Besloten werd op al deze gronden tegen deze maatregelen te protesteeren, zoo hard mogelijk te arbeiden om deze regelingen ongedaan te maken en de bevolking op te roepen met meer kracht voor de versterking der beweging werk zaam te zijn en de rechten van vaderland en ras te verdedigen. Verder besloot de P.P.P.K.I. de actie van de N.I.S. tegen de P.B.K.I. af te keuren en de be volking op te wekken de P.B.K.I. in haar actie tegenover de N.I.S. te steunen. Tenslotte werd besloten overal commissies in te stellen voor steunverleening aan werkloozen. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) Naar wij verne men zal in December te Solo het Indonesia Rajah-congres worden gehouden, waarbij o.a. zullen worden besproken de beperking van het vergaderrecht, de malaise en haar invloed cp de bevolking, de vakbeweging en de boeren bonden. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) De heer Thamrin heeft een interpellatie aangevraagd over de op 1 Augustus j.l. namens de Regeering door den Gemachtigde der Regeering voor de politie zaken Mr. Vonk afgelegde verklaring. De data van toestaan en eventueel houden dezer Interpellatie zullen nader worden vastge steld. Op den Haarlemmerweg tusschen het kruit huis en Amsterdam had Maandagavond tegen half elf een auto-ongeluk plaats, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen! Een auto, waarin zich drie R. K. geestelijken uit Beverwijk be vonden, reed in de richting Haarlem. Van de tegenovergestelde richting naderde een vracht auto, waarachter een personenauto reed. On geveer op het oogenblik, dat de eerstgenoemde twee auto's elkaar passeerden, wilde de personen auto den vrachtauto voorbijrijden. Door dit ge vaarlijke coupeeren kwam het linkervoorwiel van den auto, waarin de geestelijken zaten, in aanraking met het linkerachterwiel van den coupeerenden auto. Het gevolg was, dat de be stuurder van den auto met de geestelijken zijn stuur kwijt raakte en via het rijwielpad in het water reed. Gelukkig is het daar ter plaatse niet diep, zoodat de geestelijken zich zelf in veiligheid konden stellen en met den schrik vrij kwamen. Minder goed verging het een Amster damsch agent, die juist op dat punt op het rijwielpad reed en die werd aangereden. Met beenwonden moest de man door den G. G. en G. D. naar het Tesselschadezièkenhuis worden overgebracht. Het duurde nog geruimen tijd voor de auto weer op het droge was gebracht. Maandagavond tegen half twaalf is een he- j vige brand uitgebroken bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Vlaardingen. De brand is ver moedelijk ontstaan achter de toonkamer. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een oogwenk stond het geheele gebouw in lichter laaie. Achtereenvolgens werd de opslagplaats van hennep en de daarachter gelegen spinnerij aan getast. Het vuur vond vanzelfsprekend gretig voedsel in het licht brandbare materiaal en woedde dan ook zeer hevig. De smederij kon voorloopig nog gespaard blijven, doch omstreeks half een liep deze, evenals de belendende per- ceelen, groot gevaar. De brandweer is met al het beschikbare ma teriaal ter plaatse. Er wordt met negen stralen water gegeven. Ook de drijvende spuit van het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost is gerequireerd. Tegen half een breidde de brand zich steeds verder uit. De vuurzee woedde over een totale oppervlakte van 2000 M2. bij een diepte van 60 Meter. In het magazijn lagen 500 balen hen nep opgeslagen, die een gretig voedsel vormden voor het vuur. De kantoren en de smederij kon den tot nu toe nog steeds gespaard blijven. Het magazijn en de hekelarij brandden echter to taal uit, terwijl de spinnerij danig door het vuur aangetast was. Het vuur werd nog gevoed door olie uit een zich in de smederij bevinden de tank, waarvan een aftapkraan loopt naar de fabriek. Van de belendende perceelen had het dak van de N.V. Autogarage „Vari" reeds vlam gevat. In allerijl moest men hier eenige vaten ben zine in veiligheid brengen. Men hoopt dit ge bouw, evenals de banketfabriek „De Valk" en de stoomkuiperij van de firma v. d. Burg en Zonen te kunnen sparen. Op het terrein van den brand bemerkten we o.m. den loco-burgemeester, verschillende raads leden en den commissaris van politie. De be langstelling voor den brand, die door de hoog uitslaande vlammen tot ver in den omtrek zichtbaar is, was van de zijde van het publiek zeer groot. De politie zorgde voor een goede afzetting. Behalve de bedrijfsleider was ook de hoofddirectie uit Rotterdam, die gewaarschuwd was, bij den brand aanwezig. De fabriek, die op beurspolis verzekerd is, gaf aan 110 menschen werk. Omstreeks kwart voor twee had men den brand zoo goed als onder de knie en was ge vaar voor uitbreiding geweken. Totaal uitgebrand zijn de toonkamer, het magazijn, een pakhuis en de hekelarij. De spin nerij, waarvan het voorste gedeelte reeds in brand stond, kon zoo goed als behouden blijven. Op den zolder van de hekelarij stond een aan tal niet in gebruik zijnde motoren, welke een prooi der vlammen werd. Omstreeks half twaalf ontdekte de heer J. Lagerwaard van de autogarage „Vari" kleine vlammetjes in het tankgebouwtje van de fa briek, die zich naar de spinnerij verplaatsten en daar weldra hoog opschoten. In de tank be vindt zich een mechanisme om de olie steeds in beweging te houden. Vermoedelijk is de as van het roerwerk warm geloopen en is zoo de brand ontstaan. Des avonds om tien uur hadden de laatste arbeiders de fabriek, waarin des nachts niet gewerkt wordt, verlaten. De schade is momenteel nog niet vast te stellen, doch zal waarschijnlijk eenige tonnen bedragen, daar zeer vele machines verbrand zijn. Zooals reeds gemeld, was ook de drijvende spuit gerequireerd. Deze kon echter geen dienst doen, daar zij, doordat zij niet over den drem pel van een sluis kon komen, het terrein van den brand niet kon bereiken. Zaterdagnacht heeft zich onder Overslag een smokkelincident voorgedaan, waarbij een politie man bijna het slachtoffer is geworden van zijn plichtsbetrachting. Een vrachtauto, die in de richting van de Belgische grens reed, heeft, na dat de bestuurder op het sein van een rijks veldwachter aanstalten had gemaakt om te stop pen, doch plotseling weer vol gas gaf, den po litieman, die op het laatste oogenblik nog op zij sprong, met het achterdeel van den wagen geraakt, waardoor de veldwachter in een sloot terecht kwam. Een volgende personenauto reed, ondanks de sommatie van den gemeenteveld wachter om te stoppen, ook door en eerst een derde auto, ook een personenwagen, voldeed aan het stopsein. De drie inzittenden verklaarden niets met de twee andere auto's te maken te hebben. Een onderzoek wordt ingesteld. Te Weert is gearresteerd de 25-jarige smok kelaar J. v. d. H., verdacht in den nacht van 27 Juli in het Belgische grensplaatsje Maaseyk met een gepantserden smokkelauto een kommies, die den bestuurder aanmaande om halt te hou den, omver te hebben gereden, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel heeft gekregen. De aan gehoudene heeft bekend; hij is opgesloten. Volgens het „Handelsblad" heeft de minister raad de vorige week het voorstel inzake korting op de reeds verleende Indische pensioenen aan genomen, dat aan het parlement ter goedkeu ring zal worden aangeboden. Het voorstel be helst een algemeene korting van 17 pCt. op alle pensioenen, met dien verstande dat bij de In dische pensioenen, die in Nederland verteerd worden, een bedrag van f 500 per jaar en bij de pensioenen, die in Nederlandsch-Indië verteerd worden, een bedrag van f 200 per jaar van de korting zal zijn vrijgesteld. De Pensioenbond van Indische Ambtenaren te Den Haag heeft zich Zaterdag j.l. op een ver gadering met deze quaestie bezig gehouden. Het schijnt in de bedoeling te liggen de pen sioenkorting vrij spoedig, wellicht reeds op 1 Januari a.s„ in te voeren. Maandagavond omstreeks half zeven is op den Amsterdamschen Weg nabij de uitspanning „Het Blanken Wambuis" onder de gemeente Ede het zesjarige zoontje van den heer De H. uit Oosterbeek door een auto aangereden. Het ventje werd in ernstigen toestand per zieken auto naar het Diaconessenhuis' overgebracht. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, is doorgereden. De Commissaris van Politie te Ede verzoekt den onbekenden automobilist, die deze aanrij ding veroorzaakte, doch wien vermoedelijk geen schuld treft, zich bij hem bekend te willen ma ken. Maandagmiddag is te Eist (Betuwe) tenge volge van hooibroei brand ontstaan in de hof stede van de wed. Van Ralen. Het geheele ach terhuis ging in vlammen op, doch het voorhuis kon door de brandweer, die met een motorspuit aanwezig was, worden behouden. Alles is ver zekerd. De 93-jarige bewoonster, die in zleke- 1 ijken toestand verkeert, is door omwonenden uit het brandende perceel gered. Op last van een geneesheer is zij naar het ziekenhuis over gebracht. Spanje is op 't oogenblik een smartekind der Kerk. Onrechtvaardige wetten tasten er de rechten van de Kerk aan en het woord des Pausen ivordt in den wind geslagen. Tusschen vroeger en nu en.... de toekomst bestaat een causaal verband. Op dit causale verband te letten is plicht ten einde te waken voor het komende. In een oude krant van October 1893 lezen we in een hoofdartikel „Anarchisme in Spanje." „Uit dit beknopt overzicht ontwaart men, dat de anarchistische beweging in Spanje, althans voor zoover zij zich buiten de groote steden open baart, niet zoozeer het gevolg is van onmiddellijke aanhitsing door bere kende drijvers .de oorzaak ligt dieper en is te vinden in het breken met de christelijke en weldadige ge bruiken van den voortijd." Het verleden leere ook ons! De oorzaak van veel kwaad en veel ellende ligt in het zich afwenden van den Christus, van den Godsdienst, van de Kerk. Het geeft niet alleen tegen oogen- blikkelijke opruiing te ageer en: We moeten den Christelijken grondslag der samenleving verbeteren. Naar wij vernemen, verkeert het wetsontwerp tot regeling van 't in dienst nemen van buiten- landsche arbeidskrachten, dat de minister president bij de destijds gehouden regeerings- verklaring heeft toegezegd, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zooals men weet, heeft eenigen tijd terug de Hooge Raad van Arbeid een rapport behan deld van oen daartoe ingestelde commissie, betrekking hebbend op verkorting van den ar beidsduur als middel ter bestrijding van de werk loosheid. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond heeft thans den minister van Soc. Zaken verzocht te willen nagaan of de regeering aan leiding kan vinden maatregelen te nemen als in bedoeld rapport worden bepleit. In het begin van de maand Juni begaf zich de 60-jarige Commander Cecil Brooks uit Lon den, oud-commodore van de P. O. Lines, la ter verbonden aan een Egyptische stoomvaart onderneming, naar Rotterdam om als expert onderhandelingen te voeren over den eventuee- len aankoop van het stoomschip „Tjerimai" van den Rotterdamschen Lloyd. Hij logeerde eenige dagen in hotel Coomans en scheepte zich op 16 Juni te Hoek van Holland in op de Har- wiehboot „Prague" om naar Londen terug te keeren. Toen de boot te Harwich aankwam, bevond hij zich echter niet meer aan boord, hoewel zijn koffers in de hut werden gevonden. Sedert dien hoorde men niets meer van hem, zoodat zijn relaties zich ongerust begonnen te maken. Na een paar dagen stak zijn vrouw naar Rotterdam over. Zij beweerde dat haar man reeds vroeger eenige malen aan geheugensto ringen had geleden en dat het niet onmogelijk was, dat hij, na te Hoek van Holland zijn kof fers aan boord te hebben gebracht, nog naar den wal was teruggekeerd en toen zijn geheu gen verloren had, zoodat hij misschien in Ne derland rondzwierf zonder te weten wie hij was en waar hij thuis hoorde. De politie stelde een zeer uitgebreid onderzoek in, dat zonder resul taat bleef. In het midden van de maand Juli spoelde echter aan het strand van Terschelling het lijk van een onbekende aan. Na geruimen tijd is men er thans in geslaagd dit lijk te identifi- ceeren als dat van den vermisten Engelschman. Maandagmiddag is te Wageningen bij het baden in den Rijn verdronken de negen jarige P. den Uil. Het lijkje is nog niet opge haald. De heer Kakebeeke, leeraar aan de Ambachts school te Goes, is Zaterdag op een fietstocht te Dinant door de warmte bevangen en kort daarop overleden. Aan het Noorderstrand te Scheveningen is Zondagmiddag de 31-jarige Duitscher J. M„ die te 's-Gravenhage gelogeerd was, bij het zwem men verdronken. Maandagavond is in de Frogerstraat te IJmui- den het driejarig dochtertje van den heer Van Dorp onder een vrachtauto geraakt en zoodanig gewond, dat het spoedig aan de gevol gen is overleden. Maandagavond omstreeks half acht is de 19- jarige bakkersknecht J. C. van Bameveld uit Amerongen bij het zwemmen in den Rijn onder deze gemeente, verdronken. Na ongeveer drie kwartier heeft men het slachtoffer opgehaald, pogingen om de levensgeesten nog op te wekken, bleven tevergeefsch. Maandag is te Rotterdam de elfjarige jongen H. van Hemsbergen, gewoond hebbende in de Osseweistraat, bij het spelen aan den waterkant van de Coolhaven te water gevallen. Een bur ger heeft derr knaap na eenigen tijd dreggen opgehaald, waarna de Geneeskundige Dienst geruimen tijd is bezig geweest met te trachten de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Het lijkje is over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6