Adolf Hitler contra de Joden Lijkenschennis te Leningrad Het Balbo-eskader te Lissabon jgwfet nieuws van heden OORZAAK VAN ALLE ELLENDE GRONDWETSWIJZIGING IN IERLAND? ONTSTELLEND ARTIKEL IN POOLSCH BLAD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18449 DACBLAD U1TCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE .SPAARNESTAD, HAARLEM!èen.heeren Meyers en Peper verkJaren MVSSOLim IN NIEUW* zaak geboden is, zooals de historie ge- De Duitsche Rijkskanselier doet onthullingen over den brand in het Rijksdaggebouw Interview, dat niet gepu bliceerd mag worden Het Weer immuun De staking te Straatsburg Onderhandelingen zonder resultaat STAATSVIJANDIGE DUITSCHE OFFICIEREN Generaal van zijn functie ontheven Communisten-actie Onder groote belangstelling op den Taag neer gestreken Een gewonde officier overleden Vernieuwing vloer Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. Relingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent Drie;el. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor naby1'ne ann°nces „Omroepers" zie de rubriek DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Oostenrijkwenschtgeen grooter leger Wel lang eren diensttijd voor de militairen Zal Machado aftreden? Gebrek aan levensmiddelen te Havana De Keizerlijke graven in het Mau soleum door de „Pomgolod" geopend; alle kostbaar heden meegenomen De zilveren doodkisten worden opgesmolten De gespannen toestand te Dublin Cosgrave aan de zijde der Blauw hemden Godsdiensthaat laait weer op Spaansche monniken uit hun klooster verdreven De Valera wil de macht der Kroon in de regeering van den Vrij staat nog verder beperken Met spanning wacht men den Zondag af r Uitzending door den K.R.O. ATHLETIEK S D.H.A.K. kampioenschappen HET GIJZELAARSSTELSEL NIEUWE veel gebruik gemaakt van dit tarief, tweede gedeelte van het voorstel kan "r zich vereenigen. ïeer WOLZAK vraagt of na alle succes- „ie B. en W. hebben geoogst, aanneming It voorstel nog noodzakelijk is. Spreker is Dor de verhooging, omdat voorzichtigheid ïeeft. -houder SLINGENBERG is van meening, Icces bij dit voorstel zal uitblijven, maar BERLIJN. 9 Aug. (V.D.). In een interview dat Hitier heeft toegestaan aan het te New- York verschijnende Duitsche weekblad „Staats- zeitung und Herold" verklaarde hij o.m.: De nieuwe oorlogspsychose en gruwelcam- pagne tegen Duitschland is voor ons even on begrijpelijk als de wedergeboorte van Duitsch land dit schijnt te zijn voor de buitenwereld. Juist Amerika, Frankrijk en Engeland behoor den in laatste instantie de als „militair" uit gekreten SA, SS en Stahlhelm dankbaar te zijn, dat de bolsjewistische golf, die zich in den nacht van den brand in den rijksdag van uit Duitschland over de geheele wereld wilde uitstorten, in den ban werd geslagen. Wanneer gij, mijne heeren in Amerika, een met uw be volkingscijfer overeenkomend aantal georga niseerde communisten zoudt hebben gehad, wat zou Amerika dan gedaan hebben, wanneer in plaats van het rijksdaggebouw in den be- slissenden nacht het Witte Huis in vlammen opgegaan ware? Zou Amerika niet veel krachtiger hebben ingegrepen dan ik met mijn bevel tot inhechtenisneming van de bolsjewis tische leiders door SA, SS en Stahlhelm, ten einde de dreigende vernietiging der raadhui zen, schouwburgen, openbare gebouwen in ge heel Duitschland door brandstichting in de kiem te smoren en de geheime samenzweer dersorganisaties te vernietigen? Toen wij in dien brandnacht in den rijksdag en het Berlijnsche Schloss hulpkreten ont vingen per telefoon, telegram en radio uit ge heel Duitschland over de aanstaande bolsje wistische samenzweerdersomwenteling, nam ik het besluit meedoogenloos alle mij ter beschik king staande macht, alle stormtroepen, onmid dellijk in het veld te brengen. Buigen of breken was voor mij het parool. De onthullingen die twee uren later gedaan werden hebben mij gelijk gegeven. Alleen in Berlijn reeds vond men bij de onmiddellijke be zetting der openbare gebouwen met inbegrip der universiteit, der bibliotheken en talrijke Berlijnsche districtsraadhuizen vuurhaarden, lonten, met benzine gedrenkte tonders en ont plofbare stoffen. Wanneer ik niet in dat be slissend uur voor orde en vrede beslist was op getreden tegen het bolsjewistische in brand Steken van Duitschland, zouden niet alleen de rijksdag en het slot. maar alle openbare ge bouwen van Duitschland en wie weet misschien ook het geheele avondland thans een puinhoop zijn. De a.s. processen zullen in de wereld de oogen openen over de sensatie van dien nacht, welke blijken uit het gevonden materiaal, dat tot dusverre niet onthuld kon worden wegens gevaar voor het onderzoek. Het tot dusver ge heim gehouden materiaal waarborgt reeds thans het bewijs voor de ontdekking van een bolsjewistisch wereldcomplot. Alles was gereed om er op los te slaan. In Duitschland hebben de communisten de laatste maanden 3000 centenaren ontplofbare stoffen opgestapeld. Bij de voortdurend plaats vindende communisten razzia's worden nog bijna dagelijks wapenen gevonden. „Wij hebben het Joodsche communisme neer geslagen en zullen het bolsjewisme nooit weer laten opkomen. Moet men een volk van 60 mil- lioen personen prijsgeven aan een zekere ver nietiging, omdat zes millioen reeds door de marxistisch-Joodsch-communistische volksver- giftigers zijn misleid en weigeren de nieuw- democratisch zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche volk en den Duit- schen Michel te erkennen? Waarom beweent de wereld met krokodillentranen het honderdmalen verdiende misdadigerslot van een kleine min derheid? Waar was het geweten der wereld, toen millioenen in Duitschland honger leden, ont bering leden en in nood verbloedden, toen meer dan 200.000 Duitsche menschen tot wanhoop en zelfmoord werden gedreven? Ik vraag president Roosevelt, ik vraag het Amerikaansche volk: Bent u bereid deze bron- nenvergiftigers der Duitsche zoowel als der Christelijke wereldziel bij u op te nemen? Wij zouden ieder afzonderlijk een vrjjbiljet en een Tijdens de jaarlijksche groote bijeenkomst der oorlogsveteranen te Londen werd ook een bezoek gebracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat Op onze foto ziet men de „Oude Willy", een van de bekendste autobussen, die de soldaten in den oorlog naar het front bracht, langs het gedenk teeken rijden duizendmarkbiljet als zakgeld medegeven, in dien wij ze kwijt konden raken. In Duitschlands nationale revolutie, de groot ste revolutie der wereldgeschiedenis, welke leid de tot Duitschlands vernieuwing en wederge boorte, zjjn nog geen 20 menschen om het leven gekomen. Hoe was het daarentegen bij de Fran- sche revolutie, hoe was het bij de Amerikaan sche revolutie? Hoe was het in Rusland, waar 11 millioen door het Joodsche communisme wer den afgeslacht? Ik zou Amerika niet datgene willen toewen- schen, wat wij in de laatste tien jaren met mil lioenen werkloozen hebben medegemaakt. De regeeringen van na den oorlog veroorloofden iedereen in Duitschland te komen en revolutie te maken. Thans moeten wij ingrijpen en aan gezien wij geen Ellis-Eiland hebben, moeten wij werkkampen inrichten. Moet ik duizenden men schen van Duitschen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kunnen wer ken, leven en afpersen, terwijl een volk van millioenen verhongerd en wanhopig ten offer valt aan het bolsjewisme? Ben ik verantwoor delijk voor de tandelooze kinderen van verhon gerde, ondervoede Duitsche mannen en moeders? Heb ik deze millioenen broodeloos gemaakt of het alles kapitalistisch-geestelijk vernietigende parasietendom dat jarenlang heerschte in het Duitschland van na den oorlog? Ben ik de oor zaak van het leger zelfmoordenaars van het Duitschland van na den oorlog, dat driemaal zoo sterk is als het eerste 70.000 man tellende Amerikaansche expeditiecorps van den wereld oorlog? Waarom zwijgt het geweten der wereld tegenover deze feiten, dit lijden en over de waarheid van de daaruit ontstane beweging der wedergeboorte? Slechts omdat Amerika, Enge land, Frankrijk niet verstaan of niet willen verstaan. Terwijl zij in eigen land tegen de Joden discrimineeren zou ik ophouden de Duit sche jeugd, de Duitsche menschen, grijsaards, mannen, moeders en kinderen tegen het onge- wenschte vreemde vergif te beschermen? „Ik zeg nogmaals: vracht en kosten betalen wij gaarne en we geven nog een ieder een klein bankconto daarenboven, wanneer gij ze wilt hebben, maar Duitschland moet leven, Duitsch land leeft en zal verder leven." Het persbureau Vaz Dias zond ons gister avond bovenstaanden door den Pruisischen pers dienst der N.S.D.A.P. gepubliceerden tekst van een door Hitier aan een medewerker van de Duitsche te New York verschijnende „Sonn- tagsblatt, Staatszeitung und Herold" afgeleg de verklaring omtrent het communisme, den brand in den rijksdag en het jodenvraagstuk. Anderhalf uur nadat het bericht over het interview van Hitler was verspreid, werd ver zocht dit bericht voorloopig achter te houden, welk verzoek spoedig werd gevolgd door de mededeeling, dat het interview voorloopig niet mocht worden gepubliceerd, en tenslotte nog door de mededeeling, dat publicatie niet mocht plaats vinden. Nadat dit bekend was gemaakt, werd van officieele zijde nogmaals het volgende mede gedeeld: „Het door den Pruisischen Persdienst der N.S.D.A.P. hedenavond verspreide interview van den rijkskanselier met een Amerikaansch blad mag niet worden afgedrukt. In de laatste weken is een dergelijk interview niet gegeven. De omstandigheden moeten eerst worden on derzocht." j= Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, meest half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Hoogste stand: 767.1 te Valentia. Laagste stand: 744.3 te Nordöyan. Zon op 5.35, onder 8.35. Licht op 9.05. Laatste Kwartier 13 Aug. PARIJS, 10 Aug. (Reuter) De minister van handel heeft met de afgevaardigden van de Straatsburger stakers onderhandeld. Een resultaat is niet bereikt, omdat de werk gevers vasthouden aan hun eisch, dat de werk lieden eerst aan het werk moeten gaan, en dat daarna eerst de loonkwestie geregeld kan wor den. STUTTGART 9 Aug. De „Nat. Soc. Koerier" deelt mede: Van den voorzitter van den Wurtemberg- schen officierenbond is de ontbinding geëischt van de plaatselijke officierengroep Oberndorf. omdat deze groep nog tot in den allerlaatsten tijd door het essentieele deel der leden een mentaliteit aan den dag heeft gelegd, waaruit gemakkelijk een vijandelijke houding jegens den nationaal-socialistischen staat te herkennen was. Bedoedle voorzitter, de gepensionneerde lui tenant-generaal v. Teichmann heeft hieraan niet voldaan. Daarenboven heeft hij het noodig geoordeeld, een arrogant schrijven te richten tot het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken van Wur- temberg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal v. Teichmann is er van afgezien hem in Schutzhaft te nemen. Hij is echter van zijn functie van voorzitter van den Wurtembergschen Officierenbond ont heven. BRUNSWIJK, 9 Aug. (W. B.) De laatste 4 we ken viel in Brunswijk een opleving te consta- teeren van de Communistische agitatie. In ver band daarmede zijn de laatste 2 dagen in to taal 250 Marxisten gearresteerd, waaronder eenige vrouwen; verscheidene gearresteerden zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld: een klein aantal is ook weer op vrije voeten ge steld. TRIER, 9 Aug. (V. D.) Het staatspolitiebu- reau Trier deelt mede: In den nacht op 9 Augustus werden op de hoogte tusschen Rim- •lingen en Rissenthal vier personen na 't over schrijden der Saargrens aangehouden Toen zij werden aangeroepen wierpen zij zich op den grond en schoten op de ambtenaren. Na een kort vuurgevecht werden zij overweldigd en ge vangen genomen. In verband met deze arres tatie zijn nog 5 andere personen in arrest ge nomen. Het zijn communisten. Pistolen en druk werken zijn in beslag genomen. LISSABON, 9 Aug. (Reuter). De eerste vlieg- boot van het eskader-Balbo is om 14.35 uur plaatselijken tijd op den Taag neergestreken, weldra gevolgd door tien andere vliegbooten, die eveneens vlot neerkwamen. Met betrekking tot dit ongeluk wordt door V. D. nader gemeld dat de officieren-vlieger Ranieri en Squaglia, ernstig gewond, door een inwoner van Ponta Delgada zijn gered. Deze bracht de officieren uit de cabine van het om geslagen vliegtuig op een boot naar de kust. Luitenant-vlieger Squaglia is bij aankomst in het ziekenhuis overleden. Von Gronau heeft generaal Balbo opnieuw een telegram van gelukwensch doen toekomen. Havas meldt nog uit Ponta Delgada, dat het verongelukte vliegtuig nog drijvende is, doch als verloren wordt beschouwd. LISSABON, 9 Aug. (V.D.). Op zijn vlucht van de Azoren naar Lissabon heeft het eskader van Balbo met mist te kampen gehad. Bij de aan komst te Lissabon werden 21 saluutschoten gelost. LISSABON, 10 Aug. (Reuter). Generaal Balbo zal Zaterdag a.s. met zijn eskader naar Kaap Sint Vincent vertrekken LISSABON, 10 Aug. (V. D.) Omtrent de aan komst der Italiaansche vliegers te Lissabon de houding van B. en W. verklaren. Er •raagd om naast de uitgaven te beperken ijtomsten te versterken. Door deze gedachte voorstel ontstaan. Het eenheidsrarief op bewoners van groote huizen, en niet keljjk op den kleinen man. Het is goed antoren, die 's avonds gesloten zijn en g profiteeren van het goedkoope tarief, et nog ƒ40.000.gezocht worden, als de aar raad op weet, kan het voorstel ver- Tegen verdere bezuinigingen zullen ook Hen rijzen, wat dan? Het mes zal dan .jvcherper moeten snijden, zoodat men we- *5et wat men wil! !n W. zullen het voorstel aanhouden en bij de begrooting 1934 bekijken, ïeer NIEMöLLER zou den tijdelijken va- sj-toeslag voor het personeel nogmaals I intrekken, dan is het bedrag, dat de wet- vraagt, gevonden. W. stellen voor, aan het bestuur der itoniusschool medewerking te weigeren iet aanbrengen van een nieuwen dekvloer gymnastieklokaal van voornoemde school, heer KLEIN SCHIPHORST begrijpt de 'aardigheid van dit voorstel niet. Deze is erebouwd in 1912, het gymnastieklokaal In het gebied der Pontijnsche moerassen, die in vruchtbaar land veranuau, wordt thans voor het eerst geoogst'i Mussolini bij de eerste opbrengst ten N plotse reddei met 1: weJ"d. achado niet van plan af te treden; de Am»- Ue kaansche voorstellen afgewezen. en sc E., twet Balbo-eskader te Lissabon gedaald. Een der Kr- de Azoren gewonde officieren overleden. gen a bewustaatsvijandige Duitsche officieren. Een gene- Hillegial van zijn functie ontheven. Communisten- circa rrestaties in Brunswijk. echtei heer Jet dreigend conflict bij de Sphinx te Maas- statee'fcbt waarschijnlijk van de baan. De kathoreesel'jk drama in Den Haag; dubbele moord ■gegi zelfmoord. °enheitM>rden te Oss en Nijmegen. xirstellen van B. en W. van Haarlem tot be- liniging op het onderwijs aangenomen. In c van r< val va e Stadsschouwburg rpacht. te Haarlem zal worden wordt nader gemeld, dat generaal Balbo dade lijk na aankomst in zijn hotel een uitvoerig telefoongesprek met Mussolini had. Vervolgens liet hij zich telefonisch met zijn vrouw en kin deren verbinden. Pas bij aankomst in zijn hotel werd hem mededeeling gedaan van den dood van den luitenant-vlieger Squaglia te Ponta Delgada. Balbo was zeer onder den indruk en verzocht den Portugeeschen autoriteten, het banquet en de andere feestelijkheden niet te laten doorgaan: Bij de daling op den Taag werd van een der Italiaansche vliegbooten een vleugel beschadigd. De machine moest om hersteld te worden, naar de marinevlieghaven worden gesleept. Uit Ponta Delgada wordt nog gemeld, dat luitenant Squaglia is overleden aan de gevolgen van de zware hersenschudding, die hij bij het ongeval tijdens den start opliep. De drie ove rige leden der bemanning zullen het ziekenhuis waarschijnlijk spoedig weer kunnen verlaten. u Car dos Mendieta wordt, in verband met de onlusten op Cuba, beschouwd als de op volger van president Machado, PARIJS, 9 Aug. (Reuter) De correspon dent van de „Temps" te Rome bestrijdt het bericht, dat Oostenrijk het verzoek zou heb ben gedaan, de effectieve sterkte van zijn le ger met 18.000 man te verhoogen. Volgens den correspondent wenscht Oosten rijk geen wijziging van de bestaande verdrags- clausulen, waarbij het Oostenrijkscbe leger op 22.000 man wordt vastgesteld, doch het is van meening, dat de diensttijd van een deel van leger op 10 a 12 maanden moet worden ge steld, zoodat Oostenrijk de mogelijkheid ge geven wordt door recruteering en een oefentijd van 6 A 12 maanden de bevolking in grooteren omvang militaire opleiding te geven. Oostenrijk wenscht verder, dat voor de Heim- wehrtroepen een statuut wordt opgesteld, zoodat deze als leger-reserve en eventueel ter assisten tie van de politie kan optieden in geval van een revolutionnaire omwenteling van links of rechts. HYDEPARK, 9 Aug. (Reuter). President Roo sevelt volgt het verloop van den toestand in Cuba met de grootste aandacht. De regeering der Vereenig de Staten is echter niet voornemens zich te mengen in de binnen landsche aangelegenheden van Cuba. De Ci jaanscae ambassadeur heeft een onder houd aangevraagd met Roosevelt en zal ter stond naar Hydepark vertrekken. Volgens United Press zijn heden verscheidene aanjagen gepleegd als protest tegen het op treden der politie voor het paleis van Machado. Een drietal agenten en twee aanhangers van Machado werden gedood. In Havana heerscht levensmiddelenschaarschte. Vleesch is bijna niet te krijgen. HAVANNA, 9 Aug. (Reuter) Machado heeft over geheel Cuba den staat van beleg afgekon digd. WASHINGTON, 9 Aug. (V. D.) In kringen te Washington wordt de toestand op Cuba buiten gewoon critiek geacht. Het staatsdepartement staat in voortdurend telefonisch contact met Welles. Staatssecretaris Huil heeft officieel mede gedeeld, dat de Britsche en Spaansche gezanten in Havanna bij den Amerikaanschen vertegen woordiger Welles stappen hebben verlangd tot instandhouden van de wettige orde. LENINGRAD, 9 Aug. (Reuter.) Het Poolsche dagblad „Illustrovanni Courier Tsodzenni" be vat een ontstellend artikel over de ervaringen van een commissie in Sovjet-Rusland, welker taak het geweest zou zijn het Keizerlijk Mauso leum in Leningrad te openen en de waardevolle voorwerpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen hebben van een lid der Russische kolonie in Warschau, die het in een brief kreeg toegestuurd van een lid der G. E. P. O. E., de gevreesde geheime Rus sische staatspolitie. De brief bevat, indien de daarin genoemde feiten althans op waarheid berusten, gegevens van groote historische beteekenis. De inhoud luidde ongeveer als volgt: „Waar ik thans over schrijf, heeft een on- vergetelijken indruk op mij gemaakt. De zware deuren van het Mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonen zich de graven der Russische keizers gerangschikt in een halven cirkel. De geheele Russische ge schiedenis ligt voor ons. De voorzitter der commissie geeft het bevel te beginnen met den laatst gestorvene en de ingenieurs openen de graftombe van Tsaar Alexander III. Alexander III is In generaalsuniform, rijke lijk getooid met zijn decoraties. Het lijkt wordt vlug uit de zilveren kist genomen, de ringen worden van de vingers gehaald en de van dia mant schitterende decoraties van de uniform. Het lijk wordt daarna in een eikenhouten kist overgeplaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan met de doodkisten van Alexander II en Nicolaas I. De commissie-leden verrichten hun werk met groote snelheid, daar in het Mausoleum een bijna ondragelijke lucht hing. Vervolgens wordt het graf van Alexander I geopend, doch hier doet zich iets onverwachte voor. Het graf is leeg, hetgeen de legende schijnt te bevestigen, dat de dood van den Tsaai te Taganrog en zijn begrafenis gefingeerd zijn en dat hij zijn leven geëindigd is als monnik in Siberië. Een hevige spanning heerschte onder de com missie-leden, toen zij het graf openden van keizer Paul. Zijn uniform was prachtig be waard gebleven, doch het hoofd leverde een verschrikkelijken aanblik op. Het masker, dat het gelaat bedekte, was weggesmolten en ont hulde de verwondingen van den vermoorden Tsaar. De lijken worden alle in eikenhouten kisten overgeplaatst en de zilveren kisten boven el kaar opgestapeld. Geruimen tijd is de commis sie bezig bij het graf van Catherina de Groote, waar een groote hoeveelheid juweelen wordt gevonden. Het laatst is Peter de Groote aan de beurt en als het deksel van de kist is weggenomen, vertoont deze eerste Tsaar aller Russen zich voor ons in zijn reuzengestalte. Het gelaat is prachtig bewaard gebleven en het is alsof het nog leeft, doch bij het overdragen in de houten kist. valt het lijk, dat 200 Jaren heeft door staan, in stof uiteen. De afschuwelijke taak is volbracht en de hou ten kisten met de overblijfselen van de Tsaren worden naar de Insankiesky cathedraal ge bracht, waar zij in de crypte worden neergezet. Een organisatie bekend als de „Pomgolod" (Hulp aan de hongerigen) had de leiding van dit werk. zoo besluit de schrijver, en het doei was, de zilveren doodkisten te smelten en alle waardevolle voorwerpen die van de lijken wa ren afgehaald, te gelde te maken." DUBLIN, 9 Aug. Na de bloedige botsingen, welke Dinsdagavond hebben plaatsgehad, was de toestand te Dublin .Woensdag uiterst gespan nen. Alle belangrijke punten der stad waren door burgerwachten bezet en politieagenten pa trouilleerden door de straten. Verdere inciden ten hebben Woensdag niet plaatsgehad. De troepen zijn geconsigneerd. De Valera heft verklaard, dat hij geen ge- uniformeerde parades zal dulden. Ieder oogen- blik wordt een definitief verbod voor den fas- cistenopmarsch van a s. Zondag verwacht. Groote belangstelling trekt het feit, dat de op een na de grootste partij van Ierland, de Cosgrave-partij, toenadering betoont aan de fascisten. Cosgrave zal mogelijk persoonlijk deel nemen aan den opmarsch der Blauwhemden op a.s. Zondag, welken generaal O'Duffy koste wat kost doorgang wil laten vinden. Vermoede lijk zullen 20.000 personen aan de parade deel nemen. In een onderhoud verklaarde Cosgrave, dat hij het eens is met de fascistische beweging en er zich over verheugt, dat het aantal harer aan hangers toeneemt. MADRID, 9 Aug. (Reuter). Onder aanvoering van den burgemeester van Darbastro en ver scheidene gemeenteraadsleden, heeft een troep van ruim 200 personen de kloosterschool aldaar bestormd en het gebouw bezet na de monniken er uit te hebben verdreven. De monniken wilden nog een poging doen hun klooster te verdedigen, doch toen de me DUBLIN, 10 Aug. (Reuter) In de laatste zitting van het Iersche parlement voor het zomer-reces diende De Valera drie wets-ontwer- pen in tot wijziging van de grondwet, welke het volgende beoogen: Ten eerste: den gouverneur-generaal, als ver tegenwoordiger van de Kroon, het recht te ont nemen over het gebruik van credieten te beslis sen, dit recht zal aan de Iersche regeering wor den overgedragen. Ter, (Dotfijn)" üV:~yx cz.«>n._de bepaling, d tr. van Daatselaar (UZC) L. H. A. Schriejfer g (HZ en PC) E. G. Ingenluyff (HZ en PC) 3egi (ZIAN) H. Schat (UZC) J. J. van r Oostrom-Soede (Het Y) M. Arendsen (UZC). hn de inschrijvers noemen we o.a. de da- d J. Kasteyn (HDZ), F. Hessel (Het Y), verman (Het Y), Zeeman (ADZ), Klapwijk EZ), A. Hogeweg (RDZ), T. Baumeister tZ). D. Ketelaar (HDZ). j de heeren merkten we o.a. op: G. P. v. ramp (Dolfijn), W. Delwel (RZC), F. Kui- k (Dolfijn). C. Zeeman (Haarlem), J. van sbergen (Haarlem), A. van Kalken (DJK), s Woerkom (SZC), Jongbloed (ZIAN), van •st (AZ 1870), J. C. Laddé (DJK), Ingen- vi (HZ en PC), J. C. Scheffer (DJK), Mooi IC), Regter (RZC), L. Korpershoek (RZC). rAelst (HZ 1870), W. Ambagtsheer (AZ O, J. P. Senff (DJK), Kemper (ZCG), K. gers (AZ 1870), H. van Essen (Het Y) e.a. >or de estafette schreven bij de dames in: ADZ, Het Y en ODZ; bij de heeren: HZ ^C, HPC, UZC, Het Y, Haarlem, AZ 1870. M, DJK en de Rijn. s erard Blitz zal op beide dagen voor den v.O.-microfoon op het terrein van den strijd reportage van de voornaamste nummers ge- welke door de zeer sterke inschrijvingen r interessant beloven te worden. pndag a.s. zal voor de tweede maal, in dit Katholieke athleten zeer drukke seizoen, zeer belangrijke ontmoeting te Haarlem 'ts vinden. an de R.K. Athletiekvereeniging „Holland" 7.1. opgedragen de hoofdwedstrijd van het oen, de D. H. A. K.-kampioenschappen te werken. >ank zij de medewerking van den Zeereerw. r Rector Vlaar, hebben de oranjebroeken ierom de beschikking gekregen over het eum-sportterrein, dat door de speciale zor- van den grondman Van Galen, thans weer r een egaal grastapijt beschikt. X)k de springgelegenheden worden tiptop in le gemaakt, zoodat de geheele terrein-in- hting een gunstige gelegenheid biedt om de ogste bekroning voor serieuze training: een (uw record te behalen. /ooral Bart Ronde achten wij in eigen huis sterk. In training voor verspringen en ik-stap-sprong verbetert hij voortdurend icieus de op zjjn naam staande records, reden arocn wij vast aan een officieele verbetering ïdag a.s. gelooven. De kans echter, dat H. Lange bij het verspringen voor een verras- nigte voorbereidingen trof om het gebouw in *aï *"£en; 18 niet gering. Wel springt onze brand te steken, gaven zij zich over. .ord-houder loo M. technisch bepaald slecht, Omtrent het bezit van dit klooster was een •wijlookzyn aanloop niet voldoende studie geschil hangende tusschen de orde der mon- «raadt. Toch kan hij, toevallig goed uitko- niken en de gemeente, die elk beweerde eige-^d ook 6.60 M. springen. Men dient dus naresse van het gebouw te zjjn. 6 J6 u?ning te hou^en" M t'l, .f™' De zaak werd voor het gerecht gebracht, doch athot, uibers en De Zwager zal er- de gemeentelijke autoriteiten en een deel der'ringen tot één van de interessantste num- bevolking wachtte de uitspraak niet af en stel- er be ooren. de de rechtbank voor een voldongen feit, vpr p Over de deelname aan de andere nummers ;ze we ik meer. Het programma vermeldt als kampioensnum- ers 100 M„ 200 M., 400 M., 1500 M., 5000 M, x 100 M., 4 x 400 M., Hoogspringen, ver- iringen, hink-stap-sprong, polsstokhoog, Pols- .okver, kogelstooten, speerwerpen, discuswer- DORTMUND, 9 Aug. De rentmeester Erd-en. bruegger is in beschermingsarrest gesteld daar Voor nieuwelingen: 100 M.. 1500 M., Kogel zijn zwager, de voormalige landraad Hausmann. ;ooten. via den Luxemburgschen zender anti-Duitsche Voor junioren: 80 M:, hoogspringen, ver- propaganda maakt. pringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1