Engeland waarschuwt Hitier Stadsnieuws Adverteeren doet Verkoopen SPECIALE AANBIEDING DE DIPLOMATIEKE STAP TE BERLIJN 3 JAAR GARANTIEf 37.50 VRIJDAG 11 AUGUSTUS Een oud Britsch axioma Vreeselijke marteling Schoenmagazijn J. Vollaerts, Anegang 12 bruine crêpe sandalen 79 ets. 1.09 1.39 1.69 2.40 Crêpe molières 10 ets. per paar hooger je tent er100 c'„FAMEZO" SPECIALE VftCAHTIE-AftHBIEDIHG! met garantie f 25.- Ook prima rijwielen met garantie f 17.50 H. J. VAN DER MEER SCHAGCHELSTRAAT no. 7 en De gevolgen van een nederlaag van Doll fuss De integriteit van Nederland en België Een meisje het slachtoffer geworden van bijgeloof CRICKET NED. BONDSELFTAL M.C.C. De Engelschen scoren 324 runs POSTDUIVENSPORT H.A.K. „De Spaarnevogels" '»De Snelvlieger" Gevleugelde Vrienden, Heemstede „De Luchtgids" Columba De Snelpost HONKBAL HET PROGRAMMA Competitie-standen VOETBAL VOETBALTOURNOOI VOOR SCHEIDSRECHTERS Georganiseerd door de Haarl. Scheidsrechtersvereeniging Voetbalweek DE WEG HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER Met het werk begonnen KinheiniR.C.H. n 6 KANOSPORT Kano vereeniging „Trekvogels" Afsluiten gedeelten wegen BEDEVAART-VEREENIGING ST. JEROEN VRAGENBUS LONDEN, 7 Aug. 1933 Er Is de laatste dagen In de pers zeer veel geschreven, en In diplomatieke kringen zeer veel gesproken over de „krachtige doch vriendschappelijke protesten," welke Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië gemeenschap pelijk of elk afzonderlijk, doch in ieder geval na onderling overleg gepleegd te hebben, te Berlijn zouden uitbrengen tegen de Duitsche Nazi-cam pagne in Oostenrijk. En thans schrijft Wickham Steed, de oud- hoofdredacteur van de „Times" en Engelands grootste kenner van Middel-Europa: „De Duitsche regeering zal wijs doen de be- teekenis van de thans door Engeland onderno men stappen (inzake Oostenrijk) niet te onder schatten. Zooveel onweerlegbare bewijzen van Duitschlands heimelijke weder-bewapening en van breedvertakte militaire opleiding in ver schillende vormen, zijn den laatsten tijd in Engelands bezit gekomen, dat men in verant woordelijke Britsche kringen de bedoelingen van Nazi-Duitschland nog duidelijker ziet dan die van het keizerlijke Duitschland in 1914." Op het oogenblik waarop wij dit schrijven Is omtrent het vertoog, door de Britsche regee ring tot die van Hitier gericht, weinig meer bekend dan dat het niet schriftelijk, maar mondeling uitgebracht is. Deze vorm is geko zen, omdat hij als „vriendschappeltjker" geldt en het bovendien mogelijk maakt zekere meeningen uit te brengen, welke schrif telijk niet zoo gemakkelijk geformuleerd had den kunnen worden, zonder aanstoot te geven Toch is ook van dit mondelinge vertoog de toon zeer ingehouden. De aandacht van Hitler's regeering wordt slechts gevestigd op de „un wisdom", het „onverstandige" van de in en tegen Oostenrijk gevoerde campagne. Terwijl ons thans nog te weinig met zeker heid bekend is omtrent de stappen door Enge land, Frankrijk en Italië te Berlijn gedaan, dan dat wij de beteekenis van Engelands op treden ten volle zouden kunnen trachten te beoordeelen, mogen wij toch reeds erop wijzen dat de positie van de regeering te Londen niet dezelfde is als van die te Parijs en Rome. Bij het Oostenrljksche vraagstuk heeft Enge land niet. gelijk Frankrijk en vooral Italië, di rect politiek belang. Het heeft zich ten aan zien van den „Anschluss" nooit partij gesteld, in tegenstelling tot de beide andere landen die. zy het ook om geheel verschillende redenen beide fel ertegen gekant zyn. Het eenige wat Engeland verlangt is dat een „Anschluss" met volle goedkeuring van Oostenryk en met strenge in-achtneming van de desbetreffende bepalin gen in de vredesverdragen tot stand komt. Zoolang Herr Dollfuss, de Oostenryksche kanselier, te Londen niet officieel om Enge lands diplomatieke interventie gevraagd heeft of zoolang hy niet "gebruik gemaakt heeft van zyn recht de tusscherikomst van den Volken bond in te roepen, zijn er dus vóór Engeland goede redenen zich van elke inmenging, in hoe ruilden vorm ook, te onthouden. Hierby moet ook in aanmerking genomen worden dat mr. MacDonald, al heeft hy als socialistisch getint democraat niet de minste sympathie met het Hitlerisme, toch niet zon der dringende noodzakelijkheid een politiek zou goedkeuren, waardoor de reeds bedenkelyk ge taande populariteit van Duitschland in Enge land nog meer ondermynd zou kunnen worden. Uit de berichten, gedurende de laatste weken uit Middel-Europa ontvangen, blijkt evenwel dat Herr Dollfuss meer en meer in het nauw ge dreven wordt. Te Parys begon men zich zeer ernstig ongerust te maken. Rome staat evenzeer op de integriteit van Oostenryk, ook al ver wacht men niet dat het er al te ernstige on aangenaamheden met Beriyn voor over zou hebben. Het is sinds verscheidene Jaren de methode der Britsche diplomatie zich eerst in Europee- sche moeilykheden, waarvan Duitschland het middelpunt is, te mengen, nadat een of meer andere landen het initiatief genomen hebben- Aldus poogt zy de eenigszins preferente positie, welke zy te Beriyn inneemt, te handhaven, zon der haar prestige te Parijs en in andere centra in te boeten. Bij voorkeur neemt zy dan aan diplomatieke acties of besprekingen deel als be middelaarster, die beiden partijen haar dien sten als „eerlijk makelaar" aanbiedt. Aldus heeft zy de kracht van menige Fransche actie tegen Duitschland gebroken, zonder dat iemand in Frankryk de Britsche regeering had kunnen verwyten dat deze feitelyk voor de Wilhelm- strasse gewerkt had. Ook ditmaal krijgt men den indruk dat En geland aan de actie te Beriyn vooral meege daan heeft om een drastisch optreden van Frankryk te voorkomen. Want er zijn krachtige invloeden aan het werk geweest om de regee ring van eiken diplomatieken stap te Beriyn in verband met de Oostenryksche kwestie te doen afzien. Die invloeden gaan uit van Britsche bankiers en financiers, die voor millioenen (maar toch voor een aanmerkelyk kleiner to taal dan Nederland en Zwitserland) in Duitsch land geïnteresseerd zyn. „Fr zyn," schrijft Wickham Steed, „zeer sterke redenen om te gelooven dat zakenlie den opzettelyk misleid geworden zyn ten aan zien van de condities, welke in de betreffende landen heerschen." Men behoeft geen „insider" te zijn om te weten, waarop de schrijver doelt Bankiers, fi nanciers en kooplieden zijn van Duitschland uit bewerkt geworden met tienduizenden brieven en circulaires, waarin hun onder het oog ge bracht werd dat hun beleggings-belangen in Duitschland alleen veilig zullen zijn, indien de Nazi-heerschappy gehandhaafd en versterkt wordt. Het is bygevolg niet in Engelands be lang aan eenige internationale actie deel te nemen, waardoor het prestige der nazi's onder mynd zou kunnen worden. Deze propaganda heeft haar uitwerking niet gemist en de City heeft al haar invloed op Downingstreet doen gelden, om te voorkomen dat de regeering iets ten bate van Oostenrijk ondernemen zou, waardoor het ernstige mis noegen van Beriyn kon worden opgewekt. Juist hierom is het met het volste recht dat Wickham Steed Duitschland als het ware waar schuwt „de beteekenis van de thans door Enge land ondernomen stappen niet te onderschat ten." Want achter het Britsche optreden schuilt ditmaal niet alleen de bedoeling te voorkomen dat Frankryk, by gebrek aan Britsche mede werking, zyn eigen gang zal gaan. Zoo Enge land in het Oostenryksche vraagstuk al niet direct politiek geïnteresseerd is, des te meer belang heeft het by de veel grootere problemen, die er nauw mede in verband staan. Het Foreign Office is zeer goed ingelicht om trent hetgeen er over heel de wereld omgaat. De Britsche geheime dienst is een schier onfeil bare organisatie. Te Londen nu weet men dat datgene, wat vroeger als de „Anschluss"-bewe- ging bekend stond, onder het Hitlerisme iets geheel anders geworden is Men weet thans dat de Nazi-propaganda in Oostenrijk beschouwd moet worden in verband met een overeenkom stige propaganda, welke gevoerd wordt in alle aan Duitschland grenzende landen of landsdee- len (zooals Vlaanderen) en dat een Nazi-succes in Oostenryk noodzakelijk is, opdat de reeds getroffen voorbereidende maatregelen in Duitsch-Zwitserland, Holland, Vlaanderen en Denemarken zullen kunnen worden voortgezet In de Britsche pers schryft men er weinig over, maar aan het Foreign Office weet men waarschynlyk alles omtrent de wijze, waarop de Duitsche nazi's zich vooral in Nederland en Vlaanderen genesteld en georganiseerd hebben en hoe zy slechts wachten op den „val" van Oostenryk, om met alle energie aan het werk te tygen en een derde „Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation" te stichten. „Dit plan," schryft Steed, „bedreigt niet al leen de onafhankeiykheid van Oostenryk, doch die van Duitsch-Zwitseland en Denemarken, Holland en Vlaanderen. Het succes der Duit sche Nazi-campagne tegen Oostenrijk zou dus Duitschland aanmoedigen heel Centraal- en Noordwest-Europa in vuur en viam te zetten." Is dit overdreven? Misschien. Maar te Lon den twyfelt men er niet langer aan dat wat zich tusschen Duitschland en Oostenryk afspeelt, slechts de inleiding is tot de verwezenlijking van plannen, die de Noordzeekusten van Ne derland en België onder de contróle van het Nieuwe Duitschland zouden brengen. En hierby staat een eeuwenoud Britsch axioma op het spel, dat zwaarder weegt dan de in Duitschland belegde milliarden. Dat bygeloof nog welig tiert is geen geheim, schrijft het. Surinaamsche blad „De West". Maar de byzonderheden van het geval sn Nickerie, waar een meisje letterlyk doodge marteld is, zyn van dien aard, dat men zien afvraagt: boe is zooiets mogeiyk in onzen ver lichten tyd? Mej. Louise Klaverweide was jarenlang werkzaam als surnumerair ten postkantore in Nickerie, tot tevredenheid van haar superieu ren. Eenigen tyd geleden begon zij te lyden aan zenuwoverspanning. Op voorschrift van den districts-geneesheer De Miranda kreeg zy vrystelling van dienst. Haar werd het advies gegeven zich naar Paramaribo te begeven voor een meer doeltreffende behandeling. Het meisje was daartoe bereid, maar haar moeder verzette zich er tegen. Zy verlangde dat haar kind zou worden behandeld door in- landsche dressimans. Een „deskundige" in Nickerie werd geraadpleegd, die echter eerlyk bekende, dat hy niets aan het geval kon doer,. De moeder liet toen naar Coronie telegrafee- ren, waar een zekere Eddie Paal de faam ge niet op inlandsche wyze zieken te kunnen ge nezen. Zy zond den man het dringend verzoek om over te komen en deed hem voor dit doel een postwissel van tien gulden toekomen. Paal kwam over, vergezeld van de noodige helpers, maar het meisje wilde van zyn wyze van behandeling, met allerlei hocus-pocus- middelen niets weten. Zy verzette zich en smeekte dat men haar zou toestaan naar Pa ramaribo te gaan. Men dwong" haar echter zich aan de kuur van Paal te onderwerpen en ge bruikte daarby zelfs geweld, bewerende dat de booze geest, waardoor zy bevangen was, dit aldus wilae. Het moet gebeurd zyn, dat het arme meisje in haar wanhoop wegliep, om bij een familielid bescherming te zoeken, maar zy werd dar. met geweld weder teruggebracht. Dinsdagavond 20 Juni zou eindelyk de groote kuur plaats vinden. Per auto van MacDonald werd zij door haar moeder begeleid naar Per ceel 53. Later in den avond volgden Paal en zijn helpers. Hier bracht men haar, nadat zy eenigen tyd in de op het erf aanwezige woning had vertoefd, in een klein keukentje, plaatste haar op een bank en gelastte haar een hoe veelheid „medicyn" te drinken, zy verzette zich en trachtte naar buiten te gaan. Men bracht nu de bank buiten en trachtte haar opnieuw te doen drinken. Toen dit mislukte, zette men haar op de bank, waarna een der mannen op haar ging zitten en de anderen haar aan alle kanten vasthielden. Een hunner draaide haar hoofd haar aan als in een schroef en schudde haar hoofd, zooo'at later nog de sporen van dit ge weld zichtbaar moeten zijn geweest. Toen bracht men den beker opnieuw aan haar lip pen, maar zy bleef zich verzetten. Hoe heftig het' daarby toeging, blykt uit het feit, dat bij de sectie later verwondingen aan de lippen werden aangetroffen. Toen zelfs dit niet baat te, werd met geweld ae mond van het meisje opengerukt en de medicijn, die over gedaan was in een half cognacfleschje, in haar keel gegoten. Tot viermaal toe werd dit proces her haald, zoodat het meisje vier halve fleschjes „medicyn" werden toegediend. Dit was nog niet genoeg. Water werd nu warm gemaakt en het meisje werd nu gedwongen om nog twee maal een flesch lauw of warm water te slikken. De bedoeling was dat zy den kwelgeest, wel ke onder in haar rug zat, zou uitbraken. Toen deze operatie afgeloopen was, nam men haar by de hand en leidde haar, steeds met het gelaat naar het Oosten gewend, naar een plek waar een kuil. van een halven voet diepte was gedolven. Zy moest nu in dien kuil staan en werd overgoten met water uit een emmer. Dit water werd eerst uitgegoten over een leven den haan, om daarna af te druipen op het lichaam van de patiënte. Daarna werd de haan by wyze van spons langs haar heele lichaam gestreken, waarna de ceremonie besloten werd met het overgieten van haar lichaam met bier uit een flesch van 2/3 Liter. De haan werd nu in den kuil begraven. Vervolgens werd het meisje weder aan de hand genomen en liet men een hoeveelheid kruit ontbranden ter hoogte van haar navel. Daarna werd zy geleid naar de op het erf staande woning. Alvorens hier binnen te gaan, moest zy springen over een plek waar men weder een hoeveelheid kruit had laten ver branden. Toen men het meisje losliet, om den sprong te doen, bleek zy daartoe niet meer by machte, zy zakte, achterover in elkander. Men bracht haar binnen, waar ze in staat van hooge uitputting neerzeeg op den grond en eenig bloed opgaf. Na eenige stuiptrekkingen bezweek de ongelukkige. By deze eindscène was hare moeder aan wezig en ook een broeder, die by de geheele behandeling als helper van Faal had medege daan, doch later berouw kreeg. Het lyk van het meisje werd in een laken gewikkeld en in den auto geplaatst. Het „zat" tusschen de andere passagiers op den terugrit naar Nieuw Nickerie. Dit geschiedde omstreeks twaalf uur des nachts. Het voorloopig politie-onderzoek bracht hoogst bezwarende omstandigheden aan het licht. De burgery zal dankbaar zyn als afdoende maatregelen tegen zulke verschrikkeiyke din gen worden genomen. Te meer omdat er reden is te vermoeden, dat zich kort te voren nog een dergelijk geval in Nickerie heeft voorgedaan, zy het niet met doodeiyken afloop. In dit laat ste geval werd nog gebruik gemaakt van een nijptang, welke in het hoofdhaar werd aange legd om aldus den kwelgeest er uit te trekken. Op het fraaie Rood en Wit-veld aan de Span jaardlaan werd Donderdagmorgen een aanvang gemaakt met de eerste van de twee matches, die de Marelybone Cricket Club hier, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van den Ne- derlandschen Cricket Bond, komt spelen. Als t.e- genparty fungeerde een Nederlandsch Bonds- elftal, terwyl a.s. Zaterdag en Zondag op het veld van de H. C. C. te Den Haag „de" wedstrijd van het seizoen wordt gespeeld, n.l. Nederland M. C. C. Het Bondselftal heeft er vandaag maar zeer matig afgebracht en er moet gauw verandering komen wil het niet op een inningsnederlaag uit- loopen. Den Engelschen begonnen te batten om 11.10 uur en eerst om 5 uur viel het laatste wicket, in welken tyd de heeren kans zagen 324 runs bij elkaar te slaan. In de 154 uur, die nog van den eersten speeldag restten, wisten ze nog 6 Hol- landsche wickets te veroveren voor slechts 85 runs. Om 11.10 uur openden Wykes en Brooke de Engelsche innings op het bowlen van Schill en Schmeink. De eerste over van Schill levert al 9 runs op en ook Schmeink, die al spoedig last heeft van een onwillige spier in den hiel, wordt naar alle kanten geslagen. De score vliegt om hoog en ook Labouchère, Kruyt en Bakker kun nen vooreerst geen scheiding teweeg brengen. Als een ieder denkt, dat de 100 zonder wicket- verlies zal opgaan wordt op 97 Wykes voor een uitstekende, krachtige 69 door Bakker in de slips gevangen. Hf.dingham, die Wykes vervangt, speelt met Brooke rustig verder. Met den laatsten bal voor de lunch heeft Kruyt succes als Mandt een goeden vang achter de palen doet, waarop Brooke voor een aantrekkelijke 50 kan vertrek ken (2164.) Met dezen stand komt de lunch. De lunch blykt voor de zooveelste maal weer een goede change voor de bowlery te zyn ge weest, daar Kruyt met de eerste 2 ballen na de lunch de wickets van Maxwell (0) en Green stock (0) neemt, hiermede dus de hattrick ver richtende, daar z'n laatste bal voor de lunch ook een wicket opleverde. Het merkwaardige van deze hattrick was bovendien nog, dat alle 3 de batsmen door Alandt achter het wicket werden gevangen (4164). Twee runs later valt Ha- dingham gebowled door R. Schill voor een kalme 26 (5—166). Holt en Hyndson stuitten nu de collapse en weten door voorzichtig spel de overhand over de bowlers te verkrygen. Hoe Hamburger z'n bowlers ook wisselt, niets helpt; de 200 komt op het bord en eerst op 229 doet Alandt z'n vierden vang, waardoor Holt voor 22 uit is (6229). Onder luid applaus komt nu aanvoerder Keigwin in en begin al dadeiyk vrij te spelen. Vooral Bakker moet het ontgelden, doch deze geeft den moed niet op en heeft op 263 toch succes als hy Hyndson voor een zeer goede 66 achter het wicket gevangen krygt. Keigwin en Hunt brengen dan de 300 op, doch op 303 doet Ala*lt z'n zesden vang, waardoor Hunt voor 15 de kleedkamer kan opzoeken. Op 323 komt er een einde aan de forsche innings van Keigwin (46) en 1 run later sluit de Engel sche innings als Prowse voor 4 uitgaat. Doggart bleef met 0 not out. Vermelding verdient spe ciaal het keurige wicketkeepen van Alandt, die op dit hooge totaal slechts 18 extra's doorliet en bovendien nog 6 uitstekende vangen deed. De bowlingcijfers der Hollanders waren: R. Schill 4—96; J. E. C. Schmeink 0—48; mr. P. C. G. Labouchère 254; J. Kruyt 340 en C. W. V. Bakker 1—51. Om 5 uur openden Schittger en Hagenaar de Hollandsche innings op het bowlen van dr. Doggart en capt: Hyndson. Beide batsmen spe len zich voorzichtig in op de vry zuivere bow lery. De runs komen langzaam aa'n, doch vrij spoedig laten de batsmen wat vrijer spel zien. Vooral Hagenaar doet eenige zeer mooie sla gen. De 40 komt op zonder wicketverlies, doch dan gaat R. H. T. Brooke bowlen en deze doet maar weer al te goed blijken, dat er geen Hol lander is, die goed slow-bowlen naar behooren kan bespelen. De batsmen staan al even raar te schutteren als de vorige week op den Free Fores ter Comu. Het verwondert danook niemand, dat de wickets vry snel vallen. Op 47 bolwt Brooke met een prachtige off-beak Schittger voor een kalme 19 en 1 run later wordt Hagenaar voor een uitsekende 27 door Wykers gevangen Weer een run later wordt Schmeink voor 0 door Prowse gecleand, doch Witetbol en Kleefstra weten dan door zeer voorzichtig spel de kansen eenigszins te doen keeren. Uiterst langhaam kruipt de score omhoog en de batsmen zijn het bowlen nu vrij aardig de baas, doch op 72 komt er op zeer ongelukkige wyze een einde aan de innings van Kleefstra als deze n.l. by het run nen z'n bat verliest en hierdoor niet meer op tijd in z'n crease kan komen, waardoor hy run out gaat voor 10 (4 voor 72). Vier runs later wordt Wittebol voor een geduldige 8 door Wy kes gevangen, terwyi op hetzelfde totaal Kruyt een veel te wilden slag doet, zoodat de bal in de veilige handen van Greenstock belandt. Hier mede is de stand 676 geworden. Mr. G. Ham burger en mr. P. c. G. Labouchère weten dan tot half 7 stand te houden en als dan de stumps tot den volgenden ochtend worden opgeborgen, is het totaal 85 voor het verlies van 6 wickets. Hamburger 6 not out en Labouchère 1 not out. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van Antwerpen, 135 K.M. De uitslag was als volgt: J. J. Hart 1, 36, 41; P. Kaptyn 2, 7; C. Koning 3, 44; H. van Alphen 4, 16, 53; p. van Andel 5, 15, 32, 33; L. van Meurs 6, 26, 55, 56; Breeuwer 8, J. Rooijers 9, 20,23, 28, 43, 46; H. J. Petter 10, 19, 35, 42; G. H. Stouten 11, 12, 18, 24, 25, 47; J. Pieke 13; S. Heitlager 14, 27, 50; C. van Mem-s 17, 31, 34; N. Peetoom 21, 22, 39, 45, 57; F. J. Koedijk 29; J. Cornet 30; J. Terhorst 37, 40, 45; E. Cassee 38, 48; w. v. d. Veldt 49; L v d. Veldt 51; D. Joppe 52. Wedvlucht vanaf Roosendaal los 8 u. 5 min. Eerstgetoonde duif 9, 41, 27, laatstgetoonde 10 16 51. A. Visser 1 15 23 35 47; Joh. Heeseman 2 6 21 24 25 36 53; P. Heymel 3 5 13 22 39 40 52; J. H. Somers 4 7 10 12 27 31 32 41 42 43 44 49 50 51 56 57 61; G. A. Steyl 8 16 28 29 30 34 37 38 45; F. J. Lourenburg 9 28; C. Beylschmidt 11 19 60; H. v. Oldenmark 14 17 48; P. Ker sten; 18 J. Staphorst 26 33 46 54 55 58 59. Wedvluchten vanaf Antwerpen op 1 Aug. Afstand 135 K.M. De uitslag is als volgt: H. V. Roosdorp 1 5 7 9 30 31; P. Lindeman 2 18 21 38 40; J. W. Wolters 3 4 11 16; P J v Daalen 6 15 17 22 26 27 32 37 41; J. J. Doe- glas 8 20; J. de Vries 10 12 13 19 28 29: J. H. v. d. Broeke 14 23 24; P. A. Bosse 25; W. Petri 33 34 35 36; J. J. Petri 39. Uitslag wedvlucht van St. Sebastiaan, af stand 1200 K.M. 1. L. J. Kramer, 2. P. de Jong. Wedvlucht van Dax, afstand 1050 K.M. 1. Gebr. Laarman, 2. L. J. Kramer. Wedvlucht van Roosendaal met jonge dui ven, broed 1933. Afstand 95 K.M. 1, 2, 8, 16, 23, 24, 27 A. v. Zadel; 3, 7, 9, 10, 21, 22, 30, 34, 37, 39, 40, 46, 47 J. C. Hoe; 4, 20, 43, 58, 60, 61 L. J. ICramer; 5, 12, 13, 15, 45, 56 A. Verdonschot Jr.; 6, 18, 35, 36, 44, 57 P. de Jong; 11, 17, 38, 41, 48, 52, 55 A. Eveleens; 14, 19, 26, 32 N. Leu ven; 25, 42, 51, 54 A. Compier; 31, 33, 49, 50, 59 W. v. Huis. Gehouden wedvlucht van Antwerpen. Eerst getoonde 9-46, laatst getoonde 10-1. J. M. Gö bel 1-1, G. Kors 2-20-27, P. J. Verputten 3-4, 11-12-52, P. Kruijer 5-15, L. v. Bragt 6-31-59, J. W. v. d. Horst 8, W. H. Spoor 9-10-14-18-19-26- 33-42, J. W. Radsma 13-22, K. Wits 16, Th. Cor net 17-32-41, W. A. Steyi 21-30-41, J. F. Harm- sen 23-28-35-37-43-49, R. N. Heiloo 24-47-48-58, J. Zwart 25-54, J. v. d. Klugt 29-50, W. Hartog 34-36, Ed. v. Bree 38-56, L. Timmermans 39-44, Joh. v. Pol 45-53-55-57, A. J. Leurs 40-46, Ch; Geisler 50, H. Philippo 51-60-62. Uitslag van de wedvlucht, gehouden met jonge duiven van Antwerpen. Los 7.45, aam komst eerste duif 9.46. C. Hoogedoom 1, 3, 4, 17, 19, 23, 24. M. C. Fehres 2, 5, 8, 13, 14, 21, 25, 26. Th. Donckerwolcke 6, 7, 20. L. Gimbrière 9, ,10, 11, 15. J. Filipsen 12. G. Mollema 16. P. Boeree 18. van Dam 22. Bovengenoemde Vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht vanaf Rozen- daal. Afstand 95 K.M. De pry zen werden behaald als volgt: v. d. Bosch 1, 10; G. Akkooy 2, 3, 17; H. Keer- wolf 4, 14, 28, 36, 51; G. Dollé 5, 23; T. Luikel Jr. 6, 11, 18, 31, 33; D. Schuurman 7, 15, 26, 27, 35, 45; P. Braun 8, 12, 19, 24, 29, 34, 46; C. Fa- cé 9; J. v. d. Linden 13, 30, 38, 43. 52; P. Mar tens 16; M. Luyken 20! J. Kuperus 21, 44, 55, E. van Egdom 22, 41, 53; G. Zaagsma 25, 37, 54; H. Johannesse 32, 59, 47; Venbroek 40, 48. 49, 50; H. van Es 42. Eerst getoonde duif 9 uur 46 min. 44 sec. Laatst- getoonde duif 10 uur 17 min. 49 sec. Zondagmiddag is op het sportterrein aan de Kleverlaan een goede party honkbal te zien. Dan komt n.l. Ajax op bezoek by H.H.C. De strijd tegen de Ajaciden zal den Haarlem mers, die bovendien niet volledig uitkomen, niet meevallen. Ajax is altyd een gevaariyke tegenparty. Toch gelooven we dat ten slotte de punten in Haarlem blyven. Zaterdagmiddag spelen aan den Vergierde- weg voor de Haarlemsche competitie Swastika a en E.D.O. a. Als Haarlem er in slaagt een tweede negen tal te verzamelen gaat dit op bezoek by Ajax II, terwyi H.H.C. II naar V.V.G.A. II trekt. H.H.C. II heeft het steTig zeer gemakkelijk, maar dat Haarlem II de punten meebrengt, is nog zeer dubieus. In Amsterdam krijgt Z. R. C. bezoek van V.V.G.A. en Blauw Wit van A.M.V.J. Als by Z.R.C. P. Zuidweg op de werpplaat staat, zal V.V.G.A. nog wel eenige moeite rriet de over winning hebben. De gemeente-ambtenaren zul len echter wel erg oppassen niet voor de twee de maal te struikelen. Het verschil tusschen Blauw Wit en A.M.V.J. is nogal groot en dat zal in dezen wedstryd ook wel biyken, ten voordeele van Blauw Wit. Klasse I A gesp. gew. verl. pnt. gem. Het programma voor bovengenoemd toumooi, hetwelk gehouden wordt op Zondag 13 Augus tus a.s. op het terrein v. d. H.F.C. „E.D.O." a. d. Middenweg luidt als volgt: 11 uur: A. HilversumUtrecht B. AmsterdamHaarlem C. Den Haag I—Den Haag II (afmattingswedstrijd) 12.45 uur: D. Winnaar A—Winnaar C E. Verliezer AVerliezer B 2.30 uur: F. Winnaar DWinnaar E 4.15 uur: G. Verliezer DVerliezer F (om den derden prys) 4.30 uur: H. Finale: Winnaar DWinnaar F Zooals blykt een interessant programma, het zal dan ook zeer zeker de moeite waard zyn eens een kykje by de voetballende fluitisten te komen nemen. De diverse elftallen zyn zeer sterk en be staan voornameiyk uit oud-voetballers en zelfs nog actieve voetballers. Door de R. K. Voetbalvereeniging N. V. C. alhier is tot versterking der kas, een voetbal- week georganiseerd van 1215 Aug. a.s., op haar mooie terrein aan den Heerenweg ingang aan de Eikenlaan. Zoo zal er Zaterdagmiddag 6 uur een wedstryd gespeeld worden tusschen Hillinen I en Zandvoort I, voor welken wed stryd gezien de sterkte dezer clubs veel be langstelling verwacht wordt. Op Zondag 13 Aug. 's namiddags 1.30 uur speelt N. V. C. II tegen Pancratius II van Amsterdam en om 3 uur heeft er een wedstryd plaats tusschen N. V. C. IPancratius I om een schitterend sporttableau, terwyi op Dins dag 15 Aug. a.s. nog eenige sterke clubs zyn uitgenoodigd om een wedstryd te spelen welke nog nader bekend gemaakt zullen worden. De werkzaamheden aan dezen nieuwen weg, vanaf Heemstede tot den Kruisweg Haarlemmermeer (nu provincialen weg) zijn begonnen. Groote dekschuiten met het benoodigde materiaal liggen voor den wal en worden ge lost, terwyl ook de bouw van de keet ter hand word genomen. R. C. H. opent het seizoen te Velsen met een vriendschappeiyken wedstryd tegen Kinheim, welke ontmoeting a.s. Zaterdagmiddag om 6 uur wordt gespeeld. Daaraan, dus om 4 uur, gaat een oefenmatch vooraf tusschen de junio ren van beide vereenigingen, die deel zullen nemen aan de K.1T.V.B.-junioren-competitie. r. C. H. zet haar oefenprogramma voort met een wedstryd tegen Feyenoord op het R. c. H -terrein te Heemstede, welke ontmoeting eveneens op Zaterdag wordt gespeeld, namelijk 19 Augustus en waarvan het aanvangsuur nog nader zal worden aangegeven. Blauw Wit 5 4 1 8 1.60 Haarlem 5 3 2 6 1.20 Ajax 6 2 4 4 0.67 ZRC 6 2 4 4 0.67 Klasse I B WGA 6 6 0 12 2— HHO 6 4 2 8 1-33 AMVJ 6 2 4 4 0.67 Togo 6 0 6 0 0- Geheele eerste klasse WGA 8 7 1 14 1.75 Haarlem 7 5 2 10 1.43 HHC 7 5 2 10 1.43 Blauw Wit 8 5 3 10 1.25 Ajax 6 2 4 4 0-67 AMVJ 6 2 4 4 0.67 ZRC 7 2 5 4 0.57 Togo 9 1 8 2 0.22. Klasse II A Quick 6 5 1 10 1.67 ScaJo 5 3 2 6 1.20 Ajax II 5 2 3 4 0.80 AMVJ II 5 1 4 2 0.40 Haarlem II 5 1 4 2 0.40 Klasse II B HHC II 4 3 1 6 1.50 AMVJ III 5 3 2 6 1.20 WGA II 5 2 3 4 0.80 Blauw Wit 2 4 4 0.67 Haarlemsche competitie afdeeling A Lyceum A 6 6 0 12 2.— EDO a 6 3 3 6 1.— SSH 6 3 3 6 1.— Swastika a 6 0 6 0 0.— Afdeeling B HILO 5 4 1 8 1.60 EDO b 6 4 2 8 133 Lyceum b 6 2 4 4 0.67 Swastika b 5 1 4 2 0.40 De Trekvogels trekken er Zondag weer op uit om deel te nemen met zyn drie en twin tigen aan den 50 K.M. vaardigheidstoer, uit geschreven door de Ams'telzwervers te Am- sterdam Voor 'tlegenén, rdie den tocht volbrengen Is een aardige herinneringsmedalUe beschikbaar gesteld. De start is vanaf de Berlage-brug op den Amstel te Amsterdam. Met het oog op de vryheid en de veiligheid van het 1 verkeer, hebben Ged. Staten van Noord-Holland het gewenscht geacht, het voo het algemeene ryverkeer bestemde e^fe van de hieronder vermelde provinciale wegen, voor zoover die wegen een rywielpad of paral lelweg aanwezig is, gesloten te verklaren voor voor het berijden met rijwielen in beide rich tingen. Het voor het algemeene ryverkeer bestemde gedeelte van: a. den Provincialen weg van de Hembrug over Wormerveer naar den Rijksstraatweg te Dim men, in de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandyk, Wormerveer, Assendelft, Uitgeest, Castricum en Limmen, met uitzonde ring van het gedeelte in de gemeente Zaan dam tusschen de Stationsstraat en het Volks park; b. den Provincialen weg van den Omval te Alkmaar tot aan de Ringvaart van de Scher- meer by Schcrmerhorn, in de gemeenten Alk maar, Oudorp, Oterleek en Schermerhom; c. den Provincialen weg van Spaarndam over Westzaan naar Zaandyk, in de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Assendelft, Westzaan en Zaandyk; d. den Provincialen weg Monnikendam-s-aam in de gemeenten Katwoude en Edam; e. den Spaarnwouderdwarsweg tusschen den Spieringweg en Schiphol in de gemeen lemmermeer; f. den Provincialen weg van Schipho Amstelveen in de gemeenten Aalsmeer Nieuwer-Amstel: xiaarlem- g. den Kruisweg in de gemeente Haariem mermeer, met uitzondering van het gedee te tusschen de brug over de Hoofdvaart brug over den Kagertocht; h. den Provincialen weg tusschen net Ooste- lyk einde van den Kruisweg en den Ringdijk van den Stommeerpolder in de gemeente Aals meer; i. den Provincialen weg tusschen de nieuwe brug over de Vecht bij Uitermeer en den Bus- summergrindweg te Bussum, in de gemeenten Weesperkarspel, Hilversum en Bussum. Donderdagavond werd de Jaarlyksche verga dering gehouden van de St. Jeroen-vereeniging in de bovenzaal van de lunchroom-Spruit, ««n de Groote Houtstraat. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, sprak hy een harteiyk woord van wel kom tot de leden en tot den heer Ruigrok, voorzitter van de St. Jeroenvereeniging te Hil- legom. Wy hopen, aldus de heer Van Dyk, dat de vriendschapsbanden, die uwe en onze vereeniging binden steeds hechter mogen wor den. Hierna las de heer Boter, secretaris, de no tulen, en een keurig verzorgd jaarverslag. Dat de vergadering dankbaar hiervoor was, toonde het krachtig applaus. Na het verslag van den penningmeester spoorde de voorzitter de leden aan, te zorgen dat het ledental dit jaar verdubbelt. 22 Er zyn, zoo zeide hy, Roomsche mannen ge noeg in Haarlem. Dit jaar is de intentie der bedevaart „om uitkomst in de moeilyke ty- den". Velen hebben nooit zoo'n moeilyken tyd beleefd als thans. By de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer Rezenhart de heer P. Hetem gekozen. Nadat nog eenige zaken van hulshoudelijken aard behandeld waren, deelde de voorzitter aan het einde der vergadering mede, dat 19 Augustus, 's avonds kwart voor twaalf, Lof in de kerk aan de Amsterdamstraat is. Aan de kerk zyn kaarten verkrijgbaar als deelnemer a 25 cent. Na het Lof vertrekt men biddend te voet naar Noordwyk. De deelnemers per rywiel komen bijeen te half vier 's nachts op het Plein hoek Tempeliersstraat. 's Morgens te zes uur is er H. Mis te Noord wyk met H. Communie en relikwie-vereering, waarna gemeenschappelyk ontbyt in het jeugd huis naast de kerk. Vragen van P. W. te H. over het beëindigen van een dienstbetrekking. Uw dochter kan pas 14 Augustus haar dienst opzeggen tegen 14 September. Vraag. 1 Naar welken- maatstaf wordt een notaris-honorarium en andere bykomende kosten berekend voor de calculatie van kosten, wegens een openbare of een vrijwillige verkoo- ping en is deze maatstaf landeiyk, plaatselyk of individueel d.i. wetteiyk, collectief (door de broederschap) of persoonlyk vastgesteld ge worden? 2 Is by zulk een calculatie de te gebruiken coëfficiënt voor gebouwen, woningen enz. en vooi_grpndbezit dezelfde, of worden ^daarvoor verschillende coëfficiënten toegepast? 3 Komen al deze kosten alsmede het strijk geld voor den inzetter by opbod, ten laste van den kooper of van den verkooper der betrekke, lyke onroerende goederen? 4 Bij eventueele ophouding van een vrijwil lige verkooping, zoodat dus de kosten uiteraard ten laste van den verkooper zullen komen, wordt dan een gereduceerde coëfficiënt voor de calculatie van kosten gebezigd? Antw.: Wend U tot een notaris, die mis schien deze vragen wil beantwoorden. Vraag: In welke weken valt dit jaar de ker mis te Zaandam en Alkmaar? Antw.: Te Alkmaar van 26 Augustus tot 3 September. Te Zaandam van 27 Augustus tot 3 September. Vragen van H. te Haarlem over een erfenis kwestie. Antw.: De moeder, broers en zusters hebben het gezamenlyk eigendom. Ieder is eigenaar (eigenares) naar verhouding van het bedrag dat hij of zy besteed heeft. Daar dit bedrag niet door U is medegedeeld kan een nader antwoord niet gegeven worden. Broers en Zusters hebben ieder voor hun kindsdeel recht op de nalatenschap van hun moeder. Hoe groot dat is kunnen wy niet bepalen omdat U niet het aantal broers en zusters en andere bijzonderheden hebt mede gedeeld. Het beste is dat U zich tot een no. taris of advocaat wendt. Vragen van W. T. te Limmen over huwelijk- sche voorwaarden en hypotheek. Antw.: De huwelyksche voorwaarden zijn van kracht als zij zyn verleden bij authentieke acte (notarieel). De curator kan deze acte niet zelf nietig verklaren maar hy moet deze be strijden voor de rechtbank. Wat de tweede hypotheek van 3300 betreft, hiervoor zyn ter beantwoording eerst nadere inlichtingen noodig. Wend U eventueel tot een notaris of advocaat. Vraag: Kan men aan het eindexamen 3-j. H- B. s. deelnemen, zonder een H. B. 8. ge volgd te hebben? 2 Staat het „Staatsexamen" geiyk aan het diploma 5-jarige H. B. s.? 1 Er bestaat geen officieel eind-examen 3-j. H. B. S. Iedere H. B. S. heeft een afzonderlijk school-examen, waaraan uiteraard sleohts de leerlingen van de derde klas van die H. B. S. kunnen deelnemen. 2 Slechts gedeelteiyk. Bij het staatsexamen wordt ook geëxamineerd in o.a. Latyn en Grieksch. Vraag: Wanneer is er ringryden te Sant poort? Antw.! Ons niet bekend. 20/24 25/28 29/33 34/39 40/42 Het prima rywiel met orig-ineele TORPEDONAAF en 6 v. FAMEZO LAME, compleet uitgerust met Prima rijwielen met terugtraprem, geheel compleet SCHOTERWEG, hoek CRONJÉSTRAAT, HAARLEM-N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3