Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. Een internationale cricketwedstrijd te Haarlem. Het 700-jarig bestaan van Elburg Het Belgisch parlement od reces HET ROODE GETIJ IS AAN 'T VERLOOPEN Het Schaakspel VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 DE FEESTEN hij gelegenheid van het 700-jarig hestaan van Elburg. De historische optocht trekt door het stadje. iflet Kabinet-de Broqueville hand haaft zich met een voor den lande heilzame kranigheid" Recht der armen en de werkelijkheid Rector Kops 40-jarig priesterfeest Bloembollenkweekersvereen. Floralia 6e Christelijk sociale cursus BOEK EN BLAD FOTOREPORTAGE DE BEMANNING van liet TtaTiaanscTie vliegtuig van generaal Balbo's eskader weik vliegtuig na de start bij de Azoren verongelukte. Derde van links kapitein Ranieri; aan zijn rechterband luitenant Squaglia en aan weerszijden de sergeants Cremaschi en Beveri. DE NIEUWE PAROCHIEKERK aan den Karnper- foelieweg te Amsterdam-Noord, welke toegewijd is aan den H. Stephanus en waarvan de zielzorg wordt toevertrouwd aan de paters Minderbroeders Conventuelen zal op 27 Augustus a.s. door dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam plechtig worden ingezegend. De kerk is nog niet geheel voltooid; later zal nog een gedeelte worden bijge bouwd. De afwerking van het interieur der kerk, welke gebouwd wordt onder architectuur van den heer K. P. Tholens. TER GFLEGENHEID van het 50-jarïg bestaan van den Nederlandschen Cricketbond werd Donderdag op het Rood en Wit-terrein te Haarlem een wedstrijd gespeeld tusschen een Ned. elftal en de Engelsche ploeg M. C. C. De gasten volgen met belangstelling de verrichtingen op het veld. DE BEKENDE ENGELSCHE A VIATEURMOIXISON met zijn echtgenoote Amy johnson bij hun bezoek aan den Amerikaanschen president Roosevelt na hun geslaagden oceaantocht, die echter een onfor tuinlijk einde nam door een mislukte landing te Bridgeport. (Van onzen Brusselschen correspondent) Zoo is dan, na korten zittijd van slechts en kele weken, het Parlement op verlof gegaan Kalmpjes. De storm, door de socialisten aangekondigd voor de heropening van Juli j.l„ is er nauwe lijks een geweest, die het citroen water eventjes beroerde van Vandervelde, toen hi) zijn met spanning verwachte rede uitsprak, die de re geering moest doen ineenstorten. Zijn beknib belen van het gebruik der haar geschonken volmacht, kwam feitelijk neer op een nauwe lijks verdoken bekentenis, dat de socialistische partij toch ook niet anders zou gehandeld, zou kunnen gehandeld nebben, dan nu de katho liek-liberale coalitie had gedaan. En de fut loosheid van Inhoud werd niet, zooals anders bij dien geboren redenaar gewoonlijk gebeurt, tot kunstmatig schuimen gebracht door de meesterlijkheid der voordracht. Het was een lang, een vervelend gebabbel, waaraan niet al leen het verstand, maar ook het gemoed n het geheel niets had. Hoe ontzenuwd de socialisten geworden zijn, sinds het Kabinet de Broqueville zich hand haaft met een voor den lande heilzame kranig heid, bleek duidelijk uit het hopeloos verwate ren van hun tam-tam-petitionnement. Wel sloegen ze daarmee reeds een droev'ge figuur, toen ze nog volop aan 't propaganda maken en aan 't inzamelen waren. Doch het erbarmelijk ste was wel, wanneer ze, bij de heropening van het Parlement, plechtig met de pakken peti ties kwamen aandragen in de Kamer, en door den Voorzitter Poncelet hoffelijk wandelen ge zonden werden met de verzekering, dat die do cumenten aan den bevoegden dienst zouden overgemaakt worden. Helaas! Ze hadden ge meend heel de vergadering van ontzag te doen verstommen, bij het voorbrengen van'de runn een millioen handteekeningen; en de uitsla? was: een doorgeven van de stukken naar het bureau der Kamer, waar men ze eens eventjes zou inkijken. En de Kamerzitting begon, alsof er nooit van petitionnement sprake was geweest. Bij die eerste ontgoocheling kwam al spoedig een tweede, donder dat men in de bureaux een loupe had moeten gebruiken, was men er b.' eersten oogopslag reeds toe gekomen, tal van zeer merkwaardige bijzonderheden in die peti tionnementslij sten te ontwaren. Zoo vond men er een menigte, waarop vele adressen naast de handteekeningen ontbraken; andere die zelts den naam niet droegen van de gemeente, waar ze „verzameld" waren. Een massa werd ontdekt, die blijkbaar van dezelfde hand kwam. Kort om, na een oppervlakkig onderzoek bleek het „verpletterend" petitionnement zoodanig licht jes, dat de Kamer zich er niet meer mede be zig hield, endat zelfs de socialisten er na dien niet meer over repten. Ze waren, geluk kig voor hen, toch verstandig genoeg om de grens niet te overschrijden, waar ze in 't be spottelijke terechtgekomen zouden zijn. Het maandenlang schetteren rond en schit teren met dit petitionnement, het daaruoor misleiden van den gewonen mar en het drei gen met blikken bliksems, was het waarlijk wel letjes. Het sluiten van dezen korten, tusschentijdigen zittijd, heeft nog een klein feit medegebraent, nagenoeg onopgemerkt voorbijgegaan in 't ge roezemoes der dagelijksche dingen, maar niet temin bijzonder typisch, daar het de mentah- teit de socialisten, duidelijk naar voren brengt. Ze hadden voorspeld, dat de regeering van een allerkaalste reis zou komen, wanneer zij haar in Juli zouden ondervragen over het ;e- bruik, dat ze van de haar verleende beperkte volmacht gemaakt had. Dit ondervragen heeft hun zoo bitter weinig opgeleverd, dat ze 't na een paar zittingen zelf beu werden. Mogelijk niet het minst wegens de wijze, waarop som mige hunner makkers Ingevolge men weot niet welke grillen van het algemeen stemrecht, uit hun volstrekte onbeduidendheid geheven m een Kamerzetel, nun oppositiegeest tot uiting lieten komen. Op zekere oogenblikken maakten zij het zoo bont, dat er misprijzend gevraagd werd, of men in het Parlement, dan wel in een Marolsche kroeg bezig was. Naast enkele lei ders die kunnen spreken, wat al meeloopers die slechts kunnen schreeuwen in de socialistische partij! Maar om terug te komen op bedoeld klein feit: In de jongste Kamerzitting stelde de Voorzit ter voor, dien dag te sluiten. Een socialist uit louter obstructionnisme, verzette zich ertegen vergde, dat er zou voort blijven vergaderd, tot verschillende nog op de agenda voorkomende punten zouden afgehandeld zijn; en voorname lijk, tot de regeering voldoenden uitleg zou ver strekt hebben over het gebruik dat ze verder van de hun verleende volmacht zinnens was te maken. Hoe nutteloos ook die eisch, toch bleef de gene, die hem voorbracht, daarmee ln zijn rol. Het is nu eenmaal de taak van alle oppositie den tegenstrever zoo veel mogelijk dwars te zitten en hem het teven zoo niet onmogelijk, dan toch allerlastigst te maken. Het verweer tegen dien eisch kwam echter aanstonds los. Vanwege.... een ander socialist! Deze deed zijn „dierbaren" partijgenoot, en te vens gansch de Kamer, opmerken, dat die nog te behandelen punten van de agenda gerust konden wachten, en dat men dien dag gedaan moest maken met den Parlementszittijd want Want dat men zich in de vacantlperiode be vond. Als argument van een vooraanstaand lid van de socialistische partij, die beweert, dat de huidige regeering in alle opzichten tekort komt aan de opgenomen verplichtingen, en die dan ook de natie plechtig beloofd had, niet te zul len rusten vooraleer die plichtvergeten regee ring „onder de algemeene verachting van net verontwaardigde volk begraven was", (speciale stijl van „Le Peuple") is die aangeduide reden nog al eigenaardig. Vermits het nu het tijdperk is van reizen en villegiaturen, heeft het immers toch geen zin, de socialistische volksvertegenwoordigers naar het Parlement te doen blijven komen! Inderdaad. Want wan- i neer zouden die socialistische volksvertegen woordigers dan wel kunnen reizen en vacantie houden? „Recht voor de armen!" Ja, heldhaftig is het wel, voor of achter een spandoek met dit opschrift te stappen, zooals de millionnair Vandervelde. zooals de Danken- behcerder De Brouckère, zooals de trustman Anseele. Maar als de stoet ontbonden is, gaan de opgezweepte stakkers naar hun krot en kee- ren de opzweepende millionnair. bankbeheer- der en trustman terug naar hun hotel, waar de knecht bezig is met Klaarmaken der valie zen en de chauffeur de iimcusine oppoetst om straks met „le patron" te vertrekken. Wam. in volle kamer werd het immers door den van net vergaderen „afgebeulden" socialist verklaard: „We zijn in volle vacantieperiode Wie meenen mocht, dat de socialisten hier te zelfzuchtig handelden, bedriegt zich grootelijks. Waar zij, eensgezind, het voorstel om dien dag den zittijd te sluiten stemden, deden ze dit nogmaals, zooals altijd, uit pure opoffering vooi de arbeidersklasse. Want het voorgenomen rei zen en verblijven op buitenplaatsen, gedurende den vacantietijd, zal hun gewis een toename van moreele kracht en physieke sterkte bezor gen, om, bij het heropenen van net Parlement, in October of November, mei des te meer vuur het onvervreemdbaar recht der proletariërs te kunnen bepleiten, met des te energieker tred te kunnen stappen achter de spandoeken met roerende opschriften. Ondertusschen verloopt het roode tij zien- deroogen. Hoe machtig ook: De socialistische partij is letterlijk van geen tel meer in de hui dige politieke activiteit. Medewerken wil ze niet. Tegenwerken kan ze niet. De troel is er uit. Och, dan is het eigenlijk toch ook maar best, op vacantie te gaan! Tot rector van het St. Josephgesticht te Lochum is benoemd de Z. E. Pater Kops O. P. M. te Venray. In het klooster der Oblaten te Valkenburg viert 15 Aug. de Z. E. Pater Eduard Schu- chant zijn 40-jarig priesterfeest De Westlandsche Bloembollenkweekersvereen. „Floralia", gevestigd te 's Gravenzande, heeft daar een algemeene vergadering gehouden, die buitengewoon druk werd bezocht. De voorzit ter, de heer C. van Dijk, wees er in zijn ope ningswoord op, dat er momenteel talrijke vragen bestaan omtrent de uitvoering van het saneeringsplan enz., en om dit alles te bespre ken, werd deze vergadering uitgeschreven. Na het openingswoord werden een groot aan tal vragen gesteld. Medegedeeld werd dat de Regeering ln ieder geval voor 175 bollen per R.R. den minimum prijs garandeert, waardoor thans reeds de bol- lenprijzen wat gunstiger zijn. De aandacht werd gevestigd op het feit dat een ieder kweeker spoedig nog een teeltvergunning zal moeten aanvragen, wil men het volgend jaar weer bol len mogen telen. De voorzitter zette de diverse maatregelen betreffende de teeltinkrimping uiteen, terwijl ook de secretaris, de heer van Rijn een nadere toelichting gaf. Gevraagd werd of, nu de Regeering bijna de geheele regeling der bollenteelt ln handen heeft, bet 2 cents per Roefonds niet kan wor den afgeschaft. De voorzitter merkte op dat hopenlijk eens de normale tijd weer zal aanbreken, en men dan die gelden goed zal kunnen gebruiken. Naar aanleiding van een opmerking werd medegedeeld, dat de bollen die vernietigd moe ten worden, op last van den Minister gratis moeten worden afgestaan. Op deze wijze kan dan wellicht een betere handel worden ver kregen, terwijl anderzijds ae minimumprijs voor 175 bollen kan worden gegarandeerd. Na uitvoerige besprekingen, werd de verga dering gesloten. Men zendt ons het voorloopig programma van den 6en Christelijk-Socialen Cursus te Lunteren op 25 September tot en met 29 Sep tember 1933. De Cursus staat onder leiding van den HoogEdel Gestrengen Heer C. Smeenk, en zal gewijd zijn aan de behandeling van de vol gende vraagstukken: Fascisme, Nationaal-So- cialisme, Corporatieve Staat. Over dit onderwerp zullen inleidingen ge geven worden door den heer Mr. G. E. van Walsum en den heer Dr. C. Beekenkamp. Vervolgens: de invloed van Staatkundige' maatregelen op het bedrijfsleven en Werk loosheid, Loon en werktijd in verband met be- diijfstechniek en commercieel beheer. Voor deze onderwerpen zullen als inleiders optreden de heer A. Stapelkamp en de heer G. Ekkel. Tenslotte zal de Weleerw. Zeergeleerde heer Dr. M. J. A. de Vrijer, Ned. Hervormd predi kant te Amsterdam spreken over Statische en Dynamische Armoede. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, 67ste jaargang No. 45. Aan het veertigjarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen neemt dit nummer van de K. I. deel met het jongste portret van den beminden kerkvorst. Dr. W. E. Noordman ontsluiert „Het Nieuwe Turkije", w. Nolet pr. schildert „O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo" en de IJselmeer-film sluit met Friesland en West-Friesland. Behalve de mooie illustraties bij deze artikelen zijn er nog enkele Interessante foto-series met korten tekst toegelicht, „5 Augustus en Beauraing", „Am sterdam heit...." en „Auto-zegening in Parijs". Voor een uurtje van geestelijke ontspanning zorgen naast óp -'ervoigverhalen .Kantoorge heimen" door Hans Lijn, „De Robot" door J. van Noort en in De Witte Raaf ,,De geschiede nis van Christoffel Meyenboom", door H. Uyt- tenbogaert, „Meer stilte", door Edo Levius en „Tusschen krant en radio", door F. J. Sulipra. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit blad. Met onderstaande fraaie partij uit het tour- nooi te Pystian 1922 won de tegenwoordige we reldkampioen, Dr. A. Aljechin, den schoonheids prijs. Dr. S. Tarrasch, wit A. Aljechin, zwart (Damepion-opening) Wit: Zwart: 1. d2—d4 Fg8—f6 2. Pgl—f3 e7e6 3. c2c4 c7c5 Met de bedoeling, bij den volgenden zet het door Blumenfeld ontdekte gambiet te onderzoe ken. Tegenwoordig staat echter vast, dat deze voorzettting voor Wit gunstig is, wanneer hó het offer niet aanneemt. 4. d4—d5 b7b5 5. d5 e6 De aanneming van het gambiet bezorgt Zwart een schitterenden stand Ir, het centrum. De juiste zet is Lelg5, met voordeel voor Wit. Mogelijk, hoewel niet zoo sterk, is de voort zetting 5. e2e4, door Rubinstein tegen Tarta- kower te Teplitz-Schönau toegepast. 5. f7 e6 6. c4 b5 d7d5 7. e2e3 Zwart dreigde door 7.Dd8a5t den pion met beter spel terug te winnen. Niettemin was 7. Pbld2 met volgend g2—g3 en Lflg2 naar verhouding het beste. 7. Lf8d6 8. Pblc3 00 9. Lfl—e2 Lc8b7 10. b2b3 Pb8d7 11. Lel—b2 Dd8e7 Zwart heeft zijn ontwikkeling voltooid en be reidt ongehinderd den opmarsch van zijn e-pion voor, welke den tegenstander nog meer belem mert en een zeer sterken aanval mogelijk maakt 12. 0—0 Ta8—d8 Maar Zwart behoeft zich geenszins te haasten. omdat Wit voorloopig niets kan beginnen. 13. Ddlc2 e6e5 14. Tfl—el Opent de mogelijkheid, het punt h2 met het paard van fl uit te verdedigen. Van dit oogenblik af verdedigt Wit zich met veel talent, maar zijn positie Is reeds ondermijnd door de strategische dwaling in de opening: de afstand van het centrum in ruil voor een pion van geringe waarde. 14. e5e4 15. Pf3—d2 Pd7—e5 16. Pc3—dl Pf6—g4 17. Le2 g4 Deze afruil Is gedwongen. Indien 17. Pd2—fl, dan 17. Pe5—f3t 17. Pe5 g4 18. Pd2—fl Stand na 18.Pd2—fl 18. De7—g5! De correcte voortzetting van den aanval. Wit heeft f2 en h2 doelmatig verdedigd, maar g2 is nog steeds kwetsbaar. Tegen dit punt nu wordt de zwarte aanval gericht, waarbij het paard via h6 en f5 zal ingrijpen. Om dezen aanval te pareeren, zai Wit zijn stelling door h2—h3 opnieuw moeten verzwak ken, hetgeen, zooals het vervolg toont, den dooi braak in het centrum door d5d4 mogelijk en beslissend maakt. 19. h2—h3 Pg4h& 20. Kgl—hl Ph6—f5 21. Pfl—h2 Het is duidelijk, dat Wit niets anders had, om het punt g2 met'den toren van gl uit te dek ken. 21. d5—d41 Deze pion blijkt een machtig wapen ter voort zetting van den aanval. Wit kan hem niet slaan, want op 22. e3:d4 volgt 22 e4e3! 23. Pfl:e3 (of 23. Telgl. Dg5g3! en wint) 23. Pf5:e3; 24. f2:e3, Dg5g3 en wint. 22. Lb2cl d4—d3 23. Dc2c4f Kg8h8 24. Lel—b2 Pf5g3t De eerste schakel in de slotcombinatie ei tevens de reden, waarom Zwart van de kwa liteitswinst door d3—d2 afziet. Het paard kar niet genomen worden wegens 25. Dg5:gJ en mat. 25. Khl—gl Lb7d5 26. Dc4a4 Indien 26. Dc4—c3 of cl, dan 26.Pg3—e21 en wint gemakkelijk. 26. Pg3e2t 27. Kgl—hl Tf8—f7 Er was geen reden, het spel door het offer van den pion a7 ingewikkelder te maken. 28. Da4a 6 h7—h5! Zooals uit het vervolg blijkt, was dit noodig ter voorbereiding van het looperoffer bij den 34sten zet. 29. b5—b6 Pe2—g3t En niet 29. a7:b6 wegens 30. Tel:e2, d3:e2, 31. Da6:e2, hetgeen Wit eenige defensieve kansen laat. 30. Khl—gl a7 b6 31. Da6:b6 d3d2! De beslissende stap van den pion. 32. Tel—fl Pg3:fl 33. Ph2:fl Stand na 33. Ph2:fl 33. Ld 5e6! Na dezen zet heeft Wit geen verdediging meer tegen den nu volgenden mataanval. 34. Kgl—hl Le6 h3! 35. g2 h3 Tf7—f3 36. Pfl—g3 h5h4 Zie de opmerking bij den 28sten zet van Zwart. 37. Lb2—f6 Origineel, maar tot mislukking gedoemd. Er Is trouwens geen redding meer mogelijk. 37. Dg5 f6 38. Pg3 e4 Tf3 h3t Op 39. Khlgl volgt nu Ld6h2t met winst van de koningin, terwijl op 39. Khlg2 mat volgt door Df6f3t enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4