STA DSNIEUWS %Uh wat mmm M ZATERDAG 12 AUGUSTUS KEURINGSDIENST VOOR WAREN Verslag over 1932 Velerlei nuttige werkzaamheden Gebouwen Controle Kaas en melk Metaalsplinters in chocolade FILMNIEUWS PALACE BIOSCOOP Watt en Half Watt op manoeuvre MAMPHITRITE REMBRANDT-THEATER Liebe, Scherz und Ernst LUXOR-THEATER Congorilla DE FORTEN VAN MA1NZ COMITÉ VAN KATH. ACTIE DE KAPPERSZAKEN OP DONDERDAGMIDDAG Moties tegen de verplichte sluiting Aanbesteding Mr. Gerritsz hervat zijn werk zaamheden Concert in den Hout 171 RETRAITEN VRAGENBUS TREKJES No. 802 Monoloog van een verlegen minnaar Aan het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem en omstreken over het dienstjaar 1932 ontleenen wij het vol gende: Het duurde geruimen tijd alvorens de be groeting door Ged. Staten was goedgekeurd, zoodat weer een aanmerkelijk bedrag voor rente van opgenomen kasgelden moest worden be taald. Nadat de vestiging van den dienst in het door de gemeente gekochte perceel Nieuwe Gracht 3 was goedgekeurd met het vooruitzicht dat het Rijk in 1935 in de kosten van aankoop zou deelen, werd er toe overgegaan de noodzakelijk ste herstellingen en veranderingen in het ge bouw aan te brengen. In den zomer kon de verplaatsing van werktafels, kasten enz. plaats vinden en begin September kon de geheele dienst uit de beide gebouwen naar 't nieuw ingerichte gebouw worden overgebracht. Hoewel te betreuren is, dat er niet iets meer geld aan de verbetering van het gebouw ten koste kon worden gelegd, kan toch de verhui zing als een zeer belangrijke verbetering worden beschouwd, zoowel door het feit, dat de geheele dienst thans in één gebouw vereenigd is als doordat er meer ruimte beschikbaar is, terwijl het bedrag aan rente voor gebouwen thans lager is, dan vroeger het geval was. De hoop blijft bestaan, dat later nog een en ander in het ge bouw verbeterd kan worden. De controle werd op ongeveer dezelfde wijze voortgezet als vorige jaren. In het bijzonder vroeg de uitvoering van het Melkbesluit en gedurende het voorjaar en den zomer, de uit voering van het Consumptie-ijsbesluit veel aan dacht. In enkele plaatsen in het gebied, nl. te Hoofd dorp en Nieuw Vennip werd eenige keeren con trole uitgeoefend op daar gehouden eierveilin- gen, welke nog niet van groote beteekenis waren. Zooveel mogelijk werden dit jaar alle verkoo- pers van kapok en met kapok gemaakte bedden, kussens, enz. bezocht en op de bepalingen van het Kapokbesluit gewezen. Indien noodig, wer den monsters genomen en later de controle her haald. 15340 inspecties werden verricht. Dit is meer dan vorig jaar. onderzocht werden 17471 mon sters en wel 14178 van melk en melkproducten, 2984 van andere waren en 39 diversen. Van de verschillende waren werden 587 par tyen afgekeurd. In totaal was dit een hoeveel heid van circa 2880 K.G., 960 Liter, 398/2 fles- schen en 7 bussen. Opgemaakt werden 55 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Broódbesluit 8, van het Consumptie-ijsbesluit 4, van het Melk besluit 37, van het Vleeschwarenbesluit 5 en van het Wetboek van Strafrecht (beletten uit oefening functie) 1. Ook werden totaal 1442 waarschuwingen ge geven. Te Haarlem werden 98 fl. alcoholhoudende dranken, 184 L. azijn, 96.7 K.G. cacao en choco lade, 14 K.G. gebak en suikerwerken, 347.4 K.G. groenten, enz., 2 L. en 22 fl. jams en vruchten sappen, 31.8 K.G. kaas, 83 fl. limonadesiropen, enz., 185.5 K.G. meel en grutterswaren, 6.5 L. melk, 3.8 K.G. specerijen, 1.5 L. spijsoliën, 74 K.G. suiker, stropen en honing, 33 K.G. visch en vischwaren, 11.9 K.G, andere eet- en drink waren, 93 K.G. en st. gebruiksvoorwerpen, dus totaal 233 partijen afgekeurd. Voorts geeft het verslag verschillende bijzon derheden omtrent de monsters afzonderlijk. Van de monsters azijn waren er 54 te veel verdund. Dit groote aantal, dat gedeeltelijk door winkeliers zelf was gemaakt, maar ook voor een deel door fabrikanten was geleverd, doet het vermoeden rijzen, dat men uit zuinigheidsover wegingen met het verdunnen te ver was gegaan. Hoe gewenscht het was, dat er maatregelen ten aanzien van kunstkaas werden genomen, bleek toen op de markt deze z.g. kaas in stuk ken werd verkocht voordat het besluit was af gekondigd. Hoewel de kaas gemerkt was, wist blijkbaar geen der koopers, dat men niet met echte kaas te doen had. Een zeer opvallende aanduiding zou wel gewenscht zijn. In enkele gemeenten drongen de melkslijters- organisaties aan op maatregelen tegen uitbrei ding van het aantal ventende boeren, speciaal uit andere gemeenten afkomstig. De toepassing van art. 32 te Haarlem, had thans tot gevolg, dat 5 melkverkoopers bij het tot stand komen van een verandering in hun bedrijf, aan dit artikel moesten voldoen. Even eens was dit met 26 nieuwe melkverkoopers het geval, terwijl 12 melkverkoopers als zoodanig wei-den opgeheven In tegenstelling met vorige jaren was er dus thans een toename van het aantal melkverkoopers. In totaal werden 48 monsters z.g. gezondheids- of modelmelk onderzocht, waarvan 15 te veel bacteriën bevatten of/en foutieve collproef ver toonden. Het grootste aandeel hiervan kwam ten laste van één richting, die ernstig voor een proces-verbaal in aanmerking kwam. Een be zwaar is echter, dat de aanduiding modelmeik- of gezondheidsmelk niet altijd op de verpakking voorkomt, al koopt het publiek de melk als zoo danig. Bovendien ontbreekt nog steeds een wet telijke regeling. Nadat het vorige jaar een aanmerkelijke ver betering was ingetreden, was dit jaar de sa menstelling weer minder gunstig. Hiertoe droe gen bijna alle gemeenten bij. Gegeven werden 60 waarschuwingen. Het percentage afwijkende monsters was 10.3. Het aantal processen-verbaal en waarschu wingen betreffende brood en beschuit kon wor den verminderd. Enkele krentenbroodjes waren gekleurd. Omtrent het feit dat in Haarlem maar even 130 monsters cacao en chocolade onderzocht zijn en 20 partijen met een gezamenlijk gewicht van 96.7 K.G. afgekeurd zijn, deelt het verslag de volgende interessante bijzonderheden mede. Op cacao waren weinig aanmerkingen te ma ken. Van chocolade werden een groot aantal monsters genomen in verband met het feit, dat in enkele partijen van een bepaalde fabriek, metaalsplinters werden aangetroffen. Toevallig bleek, dat ongeveer tegelijkertijd in chocolade van een andere fabriek, eveneens in het gebied Haarlem, ook metaalsplinters, zij het van wat anderen vorm, voorkwamen. Het metaal bleek bijna uitsluitend en steeds wanneer grootere hoeveelheden aanwezig waren, uit ijzer te be staan. Behalve in de chocolade der twee fa brieken, werd slechts bij uitzondering meer dan geringe sporen metaal gevonden. Getracht werd de oorzaak van de aanwezigheid van metaal op te sporen, waarbij verschillende mogelijke fou ten naar voren kwamen maar niet met zeker heid alle foutbronnen konden worden aange wezen. Deze kunnen o.a. gelegen hebben in het verwerken van teruggezonden chocolade (van St. Nicolaas b.v.) waaraan nog bladtin en alu minium vast zat en waartusschen zich spijker tjes bevonden. Verder leek niet onmogelijk, dat door slijtage van machines of bijslijpen van machineonderdeelen, metaalsplinters in de cho colade waren gekomen. Het samenvallen van de vroeger nooit geconstateerde fout aan twee fabrieken, die niets met elkaar te maken heb ben, deed echter het vermoeden rijzen, dat ver werkte grondstoffen, b.v. de cacaoboonen al door de metaaldeeltjes verontreinigd waren voor zij in de fabrieken kwamen. Na het gebruikelijke binnen- en buitenland- sche nieuws kregen we ditmaal in Palace een zeer mooie natuur-opname „Langs de blauwe Kust", die ons de Pransche Rivièra laat zien in een reeks wondermooie beelden, terwijl in het Nederlandsch die beelden worden toegelicht. Vervolgens zagen we een teekeniilm „Hoe grootsch is de natuur", die weer deed schate ren van het lachen. Ook op het tooneel hadden we iets bizonders, n.l. Tom Jersey, die behalve dat hij een uit stekend goochelaar is, ook met z'n handen schitterende schaduwbeelden maakt. Zoo liet hij bijvoorbeeld, behalve de gewone dingen, als ko nijntjes, apen, enz. ook portretten zien van be kende personen, zooals Goethe, Briand, Napo leon, Wagner enz., die verbluffend gelijkend waren. Hij oogstte dan ook een levendig applaus. En toen kwam de groote film, ditmaal weer eens een van die Watt en Half Watt-films, die eigenlijk altijd succes hebben. Nu was het echter een geluidsfilm, die we van de anderhalve Watt nog niet gehoord hadden. Het was echter niet wat we verwacht hadden. Ja, er was geluid bij de film, maar dan alJeen instrumentaal geluid en het Wattenpaar bleef, zooals trouwens alle andere uitvoerenden, zwij- gen zooals ze tot-nog-toe altijd gezwegen had den. En al was je daardoor misschien in het eer ste oogenblik een beetje teleurgesteld, al heel spoedig merkte je het niet meer, dat ze niet spraken, want als altijd was hun mimiek weer zóó uitstekend, zóó alles-zeggend, dat woorden heusch overbodig geweest zouden zijn. Watt en Half Watt beleven als soldaat, tij dens de manoeuvres, allerlei dolle avonturen en iedereen die weet hoe deze beiden met hun kostelijke gezichten en hun onhandige bewegin gen gewoon zijn avonturen te beleven, bang te zijn voor alles om ten slote als helden geëerd te worden, die kan begrijpen hoe ze zich hier in hun element voelden nu ze, met een heele compagnie er op uit zijnde, een paar brand stichters te achtervolgen, waarbij zij er wel voor zorgden steeds in de achterste gelederen te blijven, ten slotte, door een dom toeval, de beide gezochte mannen weten te overmeesteren en in triomf naar den commandant brengen. Natuurlijk komt ook in deze film „het meis je" voor, waar de heele compagnie dol op is en dus ook Watt en Half Watt, die bij haar een streepje voor hebben, omdat ze haar. zooals ze denkt, gered hebben uit de kaken van een haai, die in werkelijkheid niemand anders was dan Watt zelf, maar het slot is toch, dat ze haar geen van beiden krijgen. Maar het hondje Waps, dat ze op manoeuvre meegenomen hadden en dat was zoek geraakt, komt op het laatste oogenblik, als ze weer naar de kazerne afmarcheeren, terug en dat maakt alles goed, want: „Meisjes zijn er nog meer, doch er is maar één Waps!" In de haven van Triest is de nieuwe Italiaansche onderzeeboot „L'Amphitrite van stapel geloopen. Het vaartuig glijdt de helling af Er is veel liefde in deze fikn, want aan het eind trouwen verschillende paartjes van diverse leeftijden; er is ook veel scherts, want twee, overigens zeer onschuldige mannen, gebruiken twee geraffineerde personen om de schuld te geven van hun licht gekleurde daden; en er is vanzelfsprekend ook veel ernst, want wie zo a durven beweren, dat zij die in het huwelijks bootje stappen, niet over voldoenden ernst be schikken? En zoo beantwoordt deze film vol komen aan haar titel en kan ieder zich naar verkiezing vermaken met de door hem gefa voriseerde gedeelten. Een zeer voorname rol speelt Adèle Sandrock, de bedilzuchtige lady, met haar van distinctie bulkend uiterlijk; men moet haar waardeeren, want geen ander dan zij, kan zoo voortreffelijk een voornaam huis houden besturen en de mannen „koejeneeren". Haar uitspraken, hoe conservatief en onmo gelijk soms ook, zijn wet en zelfs een Carnera zou het niet durven wagen zich daartegen te verzetten. Hoeveel te minder dan die wafel achtige Georg Alexander met zijn onovertref bare chronische stupiditeit en haar kleinkind Charlotte Ander, die reeds nu de trekken harer grootmoeder heeft. Doch die combinatie is, hoeveel aanmerkin gen men er ook op mogen hebben, gelukkig voor de story en 't publiek, welken laatste zich onbedaarlijk met de geschiedenis vermaakt. Dan is er nog een zekere Ernst, die een ronde jongen moet zijn, doch niet op de proppen komt, omdat hij tot de reeds eerder genoemde afdeeling ficties behoort. De anderen leenen om de beurt zijn astrale „persoonlijkheid" en halen de groote stommiteit uit, om in die kwa liteit verliefd te worden en zich ook te verlo ven. Natuurlijk brengt dit een geweldige sossha teweeg, als de beide meisjes elkaar ontmoeten, zonder dat de mannen er bij zijn. Dat is van zelfsprekend toevallig, maar minder toevallig is dat zij over hun verloofde tegen elkaar spre ken en dan denken zij beiden dat hun Ernst dezelfde persoon is en dan wordt het ernst tus- schen die twee. We zijn dan zoov/at aan het einde, doch het is de grootmoeder, die er eigenlijk een goed slot aan maakt, als haar waardigheid wordt ingemaakt. Song Shopping is een geluidsteekenfilm met het welbekende dansende balletje, dat al sprin gende de menschen uitnoodigt mee te zingen. Als steeds weigert het publiek hardnekkig op die invitatie in te gaan, blijkbaar, wijl het bang is sommige woorden verkeerd uit te spre ken. doch aat neemt niet weg, dat men zich met de geestige teekeningen geweldig kan ver maken. Vooral als men goed oplet en de fan tasie van den teekenaar in de muziekdrukkerij nauwkeurig volgt.. Pox Movie News en Polygoon Nieuws zijn als steeds interessant door hun rijke verschei denheid „beeld-nieuws", terwijl op het tooneel. de Billaks hun elegante evoluties op rolschaat sen laten zien. Ze zijn werkelijk elegant en hooglijk gedistingeerd. Dit verwondert niets, want blijkens hun kleeding zijn het nog over schotten van de vorige eeuw en die was zoo. In ons blad van gisteren schreven wij reeds een aanbeveling voor het geweldige filmwerk der Afrikaansche jungle „Congorilla". Daar hier zuivere natuuropnamen in de wildernis genomen zijn, heeft de film bijzondere docu mentaire waarde en is zij hoogst leerzaam. Ook het voorprogramma is deze week in het Luxor-Theater goed verzorgd. Eenige intellect films en een komische twee-acter, waaruit men leeren kan, dat suikerooms niet op commando sterven. Het Orion-journaal geeft actueele binnen- landsche gebeurtenissen: een herinnering aan den verjaardag van de Koningin-Moeder, het concours-hippique te Amsterdam, etc. Het programma is voor iedereen geschikt. -■ *V. S Waar eens de forten van Mainz die ingevolge het verdrag van Versailles zijn gesloopt stonden, is thans een aardig tuindorp verrezen, dat men hiernaast ziet afgebeeld. Daaronder de afbraak der versterkingen Zondag 13 Augustus, 10.30 uur: Fietstocht naar „De Vink" voor de leden van de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken. Maandag bestemd voor godsdienstige veree- nigingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Donderdag 17 Augustus, 8 uur: Bestuursver gadering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. Vrijdag 18 Aug., 8 uur: Repetitie R.K. Man dolineclub „Santa Lucia" in Centraal. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Klever parkweg 187, telefoon 12791, en by vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De Haarlemsche Kapperspatroonsbond heeft aan H. M. de Koningin een uitvoerig adres ge zonden, waarin hij verzoekt het besluit van den gemeenteraad van Haarlem tot sluiting van de kapperszaken op Donderdagmiddag niet goed te keuren. Tegen deze sluiting oppert adressant de volgende bezwaren: a. de sluiting bevordert werkloosheid, en is mitsdien in strijd met het algemeen belang, im mers diegenen, die bedienden hebben en thans in verband met de bepalingen der Arbeidswet en de rusttijden daarbij voorgeschreven, één be diende meer noodig hebben, teneinde aan iede- ren bediende eeri vrijen middag of morgen te kunnen bezorgen, zonder dat het bedrijf hier door stagnatie ondervindt, kunnen die bedien den thans missen; b. de sluiting is voor de kapperszaken, die geen nevenbedrijf uitoefenen, funest en zal vooral treffen diegenen onder de patroons, die het vooral van den komenden en gaanden man, geen vaste klanten, moeten hebben, of van fo rensen, daar het voor de hand ligt, dat derge lijke cliëntèle voortaan naar andere zaken zal gaan; c. het zelf scheren, dat reeds een belangrijke bron van inkomsten aan kappers en barbiers ontnomen heeft, wordt door dezen maatregel bevorderd; d. er zal een groote en oneerlijke concurrentie ondervonden worden van diegenen ,die als huis- kappers of -kapster werkzaam zijn en in die werkzaamheden niet door de sluiting getroffen worden, terwijl het gevaar allerminst denkbeel dig is, dat dat de kappersbedienden dit ook zul len doen, zonder dat practisch gesproken eenige controle daarop mogelijk is. Tenslotte voegt requestrant hieraan toe, dat ook het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, blijkens brief van 24 Juni 1933, gericht aan den Raad der gemeente Haarlem, zich sterk heeft uitge laten tegen bedoelde sluiting op Donderdagmid dag van de kapperszaken. op Zondag 13 Augustus des middags om half 3 in den Hout onder leiding van J. M. Peeters, luidt als volgt: Stead fast and True, marsch, van Teike. Ouverture „Le Rocher Fantóme" van Popy. „Espana", walzer van Waldteufel. Ballet Suite van Popy. Ouverture Orphée aux Enfers van Offenbach. Danse Hongroise no. 5 en Danse Hongroise no. 6 van Brahms. Fantaisie Ballet van Montagne. The Gladiator Farewell, marsch van Blanken burg. Vrijdagmorgen werd door den Rijkswaterstaat alhier aanbesteed het opruimen van de wipbrug no. 29 in den dam tusschen het Noord-Hol- landsch kanaal en de Vuile Graft te Westgraft- dijk, het maken van een nieuwen onderbouw van bewapend beton, het wijzigen en opstellen van eene aanwezige ijzeren ophaalbrug, het ma ken van boordvoorzieningen en het uitvoeren van grondwerken en bijkomende werken, onder de gemeente Graft; raming 12,500. Ingekomen 13 biljetten. Laagste inschrijver J. C. Beenen Co. te Haarlem, voor 11.750,—. Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Algemeene Per soneelszaken, zal Maandag 14 Augustus zijn werkzaamheden op het stadhuis hervatten. Het programma van het concert, te geven door de Arbeiders-Muziekvereeniging „Excelsior Auto houdt stil. Meneer werpt het portier open en: Pater moet u richting Leiden? Ik keek den vriendelijken meneer eerst eens goed aan. 'n Mensch moet tegenwoordig voorzichtig zijn en vooral een kapitalist ais ik. Ze konden mij wel eens ontvoeren en we tend, „dat er is", een hoog losgeld vragen ci mij vermoorden; en dat zou toch jammer zijn voor de vrienden van Pater Liefhebber. Ik keek den meneer eens goed aan. Zijn gezicht wekte noga' vertrouwen: „Ik mag uw vriendelijk aa.ibod niet af slaan, maar weet wel wat u doet. Als u mijn naam wist, zoudt u wel twee keer nagedacnt hebben alvorens mij te vragen. Ik behoor tot een zeer gevaarlijk gilde." „Kom, dat zal zoo'n vaart niet loopen. Mag ik uw naam ook 'eten? Ik heet XYZ." „Zoo, dat is een Zeeuwsche naam, maar ik zag bij het instappen dat uw nummerbord een G. draagt." „Ja. ik ben een Zeeuw, maar ben verbonden aan een Amsterdamsche firma. Maar nu weet ik nog niet wie u bent." „Mijn naam is Father Lc/eber." „Ha, ha! Pater Liefhebber van de krant. Nu begrijp ik, waarom u over gevaarlijk sprak Drommels. Wie had dat kunnen denken? Dat moet ik vanavond aan Vader en Moeder ver tellen. Ziet u, ik ben een oude vrijgezel en leef met Vader en Moeder samen." „Zoo, dat treft. Dat noem ik boffen." „Wat bedoelt u?" „Wel dat ik blij ben kennis t maken met een vrijgezel al is het dan niet zoo'n erge oude. Ik ben altijd blij als ik tegen vrügezellen. vrijgezellinnen en menschen zonder kinderen aanloop. Je kan nooit weten." „Ja, nu zie ik, dat ik roekeloos geweest ben. wie had nu kunnen raden, dat v. Pater Lief hebber was." „O, dus als u het geweten had, dan had u mij laten staan. Dat is en zware beleediging, welke u behoort goed te maken." Mijn nieuwe vriend begon te brullen van het lachen: Nu goed. Maar u moet er voor bij ons aan huis komen, want Vader en Moedia willen ook Pater Liefhe >ber wel eens zien. Hier hebt u mijn kaartje, 's A onds na zes uur bijna altijd thuis." Hier stapte ik uit en myn toekomstige wel doener reed lachend weg. FATHER LEFEBER S. Bonifaclus- Missienuis Hoorn, postrek. 129937. Als u wat goeds voor mij hebt, ben ik steeds bereid zelf bij u te koi en. Schrijf maar een briefje of een briefkaartje. „St. Petrus Canisius" te Bergen (N.-H.) 15—18 Aug. Meisjes 17—25 jaar. 19—22 Aug. Heeren Kerkzangers. 2225 Aug. Meisjescongreganisten 1725 jaar. 26—29 Aug. Mannen St. Ignatiusclub. 29 Aug.—1 Sept. Meisjescongreganisten. 1_ 4 Sept. Jongenspatronaten Amsterdam. 5— 8 Sept. Dames. 9i2 Sept. Meisjescongreganisten 17 25 jaar 12—15 Sept. Dames. Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de directie van het Retraiten- huis te Bergen (N.-H.). Vraag: Wat is de beste en kortste weg per auto van Leiden naar Hilversum. Hoeveel K.M Antw.: Leiden, Alphen a. d. Rijn, Zwammer- dam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Maartens dijk, Hilversum. Totaal 70 K.M. Vraag: Bestaat er een uitgave van alle kath. dag- en weekbladen, alsmede voor vakbladen, welke ook per week, per maand, of om de veer tien dagen verschijnen? 2: Hoeveel kost deze catalogus? Antw. 1: Er bestaat een adresboek voor den boekhandel: „Sythoff's Adresboek", waarin aan wijzingen van alle in Nederland uitkomende dag-, week- en maandbladen en tijdschriften voorkomen. Uitgever: A. W. Sythoff's Uitgeversmaat schappij, Leiden. 2: Dit is bij eiken goeden boekhandel te in- formeeren. Vraag: Op welke dagen in Augustus is „Artls" voor Amsterdammers te bezichtigen voor f 0.25? Antw.: Voor zoover ons bekend is op geen snkclêi September is de goedkoope maand. Vraag: Wat is de beste en kortste weg van Santpoort naar Berchem (bij Oss) per auto? Hoeveel K.M.? Antw. Santpoort, Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Breuke- len, Maarssen, Utrecht, Houten. Buuren, Drumpt, Tiel, Wamel, Oijen, Oss, Berchem. Totaal 120 K.M. Vraag 1: Wat is de kortste fietsweg van Lisse naar Nijmegen? Hoeveel K.M.? 2: Wat is de kortste fietsweg van Nijmegen naar Apeldoorn? Hoeveel K.M.? Antw. 1: Lisse, Sassenheim, Leiden, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Harmeien, Utrecht Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rehnen. De Grebbe, Veer over den RUn, Opheusden, Doodewaard, Loenen, Slijk EwijJt, Lent, Nijmegen. Totaal 137 K.M. 2: Nijmegen, Lent, Eist, Elden, Arnhem, Woeste-Hoeve, Beekbergen, Apeldoorn. Totaal 45.1 K.M. - Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Wervershoof? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Buitenhuizen, Assendelft, Krommenie, Veernauxernasche vaart, pontveer bij Knollendam, Spijkerboor, Beeia- sterdijk, Avenhom, Hoorn (48 K.M.), Wognum, Nibbixwoud, Midwoud, Opperdoes, Medemblik, Wervershoofd. Totaal 66 K.M. Vraag 1: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Hilversum (niet over Amsterdam)? Hoe veel K.M. 2: En van Haarlem naar Utrecht? Hoeveel K.M.? 3: En van Utrecht naar Rotterdam? Hoeveel K.M.? Antw. 1: Haarlem, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude (32.5 K.M.), Baambrugge, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's Graveland, Hilversum. Totaal 68 K M. 2: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Bren- kelen, Maarssen, Utrecht. Totaal 65 K.M. 3: Utrecht, Ouderijn, De Meern, Oudewates; Gouda, Ouderkerk, Krimpen a./d, IJsel, Kra- lingsche veer, Rotterdam. Totaal 60 K.M. Vraag: Wat is de kortste cn beste fietsweg van Amsterdam naar Goor? Antw.: Amsterdam, Duivendrecht, langs nieu wen Rijksweg, Crailoo, Laren, Baarn, Soest dijk, Vraag 1. Wat is de kortste weg van Lism naar Nijmegen per fiets? Hoeveel K.M.? 2. Welke is de kortste weg van Nijmegen naar Apeldoorn? Hoeveel K.M.? Antw. 1. Lisse, Nieuw-Vennep. Aalsmeer, Da Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Zeist, Doorn, Amerongen, Eist, De Grebbe, Doodewaard, Loenen, Lent, Nijmegen. Totaal 125 K.M. 2. Nijmegen, Eist, Elden, Arnhem, Woeste Hoeve, Beekbergen, Apeldoorn. Totaal 44.9 KM. Vraag: Wat is de beste en kortste weg van Leiden naar Hilversum? Hoeveel K.M.? Antw.: Leiden, Alphen, Zwammerdam, Bode graven, Harmeien, Utrecht, Blauw-Kapel, Maar tensdijk, Hilversum. Totaal 71 K.M. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, welke proces sies er in de week van 2027 Augustus bij O. L. Vr. ter Nood te Heiloo komen? Antw.: Ons niet bekend. Wendt u tot den zeereerw. heer A. J. M. van Meeuwen, pastoor van Heiloo of tot dr. Barnhoorn, secretaris van de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vrouw ter Nood, te Heiloo. Vr. I: Welke waarde heeft een bankbiljet van duizend Oostenrijksche Kronen? (Tausend Kro nen). Het bankbiljet is van 1902. II: Waar kan men dat voor Hollandsch geld verzilveren? Antw. I: Geen waarde. Vraag II: vervalt. Vraag 1 Wat is de mooiste weg per auto van Haarlem naar Leuven (B.) Hoeveel KM? 2 Is voor een auto een nationaliteitsbewijs voldoende? Antw. 1Haarlem Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Den Haag, Rijswijk, Delft, Overschie, Rotterdam, Wevers- hoek, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, Terheyden, Breda (15 K.M.), Ginneken, Ulvenhout, Baarle-Nassau, Belgische grens, Turnhout, (35 KM.), Gierle, Foederle, Herenthals, Ooien, Hersselt, Aerschot, Wesemael, Leuven (62 K.M.). Totaal 212 K.M. 2 Automobilisten heb ben de volgende internationale papieren noo dig, die verkrijgbaar zijn bij de K. N. A G„ Lange Vijverberg, Den Haag, of Wetering schans 120, te Amsterdam: Triptiek of carnet, internationaal rijbewijs en internationaal wa- genbewiis. Vraag: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Wervershoof? Antw.: Haarlem, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Heiloo, Alkmaar, Hensbroek, Obdam, Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud, Lambertschaag, Medemblik. Wervershoof. Afstand 82 K.M. Vraag: Heeft een werkster, die wekelijks een dag werkt, recht op het loon van een dag va- cantie, welke zij zelf gevraagd heeft? Den dag inhalen kan zij niet, omdat ze een week uit gaat. Antw.: Tenzij anders bij de indiensttreding van de werkster is overeengekomen, heeft ze geen recht op het loon van een vacantiedag. Ik heb van veel vrouwen Ontzettend gehou'en, Maar tot een verkeering Of iets, van dien aard Is 't nimmer gekomen, Het bleven slechts droomen, Ik heb nooit aan eentje M'n liefde verklaard. Ik was te verlegen.... Wat doe je d'r tegen? Heel vaak stond m'n hart reeds Van liefde in gloed; Maar wilde ik 't wagen Een meisje te vragen. Dan stond ik voor schut En ontzonk mij de moed. 'k Was honderd maal smoorlijk Op 'n lief en bekoorlijk Marietje, Sophietje 'n Annie of Jans, Hermientje of Sientje, 'n Trientje of Dientje, Ik kreeg zelfs heel dikwels 'n Pracht van 'n kans. Ik volgde hun gangen En wrocht liefde-zangen. Kortom, ik deed wat men Gewoonlijk dan doet. Maar kwam ik hen tegen, Dan werd ik verlegen, En schoot in 'n zijstraat. Want vond weer geen moed. 'k Heb ijs'lijk veel uren Staan loeren en gluren Naar winkels, kantoren Waar ik er een „wist." Ik snakte bewogen Naar 'n blik uit haar oogen En meende al, dat ik Me niet had vergist. Ik bleef daar maar wachten En hopen en smachten Naar 'n lachje, 'n knikje Een wenk of 'n groet. Maar keek ze mijn kant op Dan kreeg ik 'n hart-klop, Ik beefde en trilde En had weer geen moed. 'k Heb dagen versleten, In lunchrooms gezeten, Als ik maar vermoedde Dat „zij" daar wel kwam. En kocht chocolade, Ik dronk limonade At 'n half dozijn taartjes En broodjes met ham. Maar kwam ze dan binnen, Dan verloor ik m'n zinnen, Stond op met 'n hik En, greep haastig m'n hoed, En 'k was al gevlogen Met knipp'rende oogen. Zoo ging het nou altijd Ik had nooit es moed. Hoeveel 'k in m'n leven Aan inkt heb verschreven, Dat is niet te schatten Op 'n paar liter na. De zeshonderd briefjes Aan tweehonderd liefjes, Ze liggen nog netjes Bij mij in de la. Want ging ik ze „bussen" Met 'n ladinkje kussen En met 'n fel bruischend En zwellend gemoed, Dan liep ik te trillen En hoe grfóg 'k zou willen, Ik „haalde" de bus met, Verloor al m'n moed. Aan parfumerieën En byouterieën Kon ik ongeveer >n Vermogen reeds an. Ik ga van die zaken 'n Voorraad-boek maken En begin er eerstdaags >n Warenhuis van. En bij het bekijken Van al deze „blijken" Van schucht're vereering Stroomt snel weer mijn bloed. Dan zeg ik heel zachtjes, Met zuchten als klachtjes: Daar staat voor 'n paar duizend Guldens aan moed. Er had laatst 'n kennis, Die deed veel aan tennis, Voor mij in z'n club Een lief meisje op 't oog. Hij ging informeeren En introduceeren En kwam met de boodschap: „Ze schat je zéér hoog". Ik mocht haar gaan vragen Had veel kans van slagen Hij gaf me de raad; „Doe je best en maak spoed", ïk heb van m'n leven Nooit zóó loopen beven En toen ik moest schellen Ontzonk mfj de moed. Ik minde een weeuwtje Van 'n goed half eeuwtje En had langs een omweg Haar hartje geraakt-... En toen ik dan hoorde, Dat ik haar bekoorde, Heb ik als de weerga M'n plannen gemaakt. Het was 'r een van buiten, Met aardig wat duiten, Behoorlijk gekleed En nog beter gevoed. Maar 'k kwam gauw te hooren Nóg suizen m'n ooren Ze had negen kind'ren.... En weg was m'n meed Zoo leefde ik eenzaam, Met niemand gemeenzaam, En sloot mijn verlangens Maar op in mijn hart. Wel bleef ik voorloopig Nog taam'lijk wanhopig, Maar spoedig verdween dat Voor meer dan drie-kwart. Wat zou het me baten Nog tranen te laten? En ochde herinn'ring Was óók nog wel zoet. Ik ging er aam wennen En moest zelf bekennen: Ik was 'n Jan-Salie Met geen half ons moed. Laatst sprak 'k weer die kennis, (Hjj speelt niet meer tennis) Hij keek als 'n oorwurm, Leek zestig jaar oud. Hij ging krom van zorgen En wou me graag worgen, Want hij was „toen" Met „de bewuste" getrouwd. En sinds détt oogenblik Ben ik weer in m'n schik, Ik eet en drink heerlijk En slaap reuze-goed. 'k Heb liefde-verlangen Aan de kapstok gehangen. Dank daag'lijks de hemal En zwem in m'n moe dl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13