r X Habicht en Starhemberg C' St. Willibrord De opmarsch der Blauwhemden Uitvaart te Horta - fill WÊ Dictatuur op Cuba Het nieuws van heden H. j. v d. meer de barometer BEIDEN SPRINGEN UIT DEN BAND I -lil; m!/ - f/S3- I Gondel ontploft l VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18451 BUKtAUX: NASSAULAAN 51 - ItL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering >>- Finale of nieuw begin? Starhemberg Door De Valera verboden Parade uitgesteld De Rijksdagbrand ZEEROOVERS GEFUSILLEERL Onderzoek door intern, comité van juristen? Huiszoeking te Weenen In de woning van den vroegeren perschef der N.S.D.A.P. Het Weeri Voor den verongelukten vlieger van Balbo's eskader Goering over de vlucht van Balbo Squaglia f Evangelisch bisschop in Saksen DE DOOR EEN EXPLOSIE VERNIELDE GONDEL Minister Herr era, na een onder houd met Machado, tot mili tair dictator aangesteld Barricades te Havanna Codos en Rossi Verschijning in Italië? Deposito's. Spaarbank met 3 procent rentevergoeding REKENING-COURANT Bij een nieuw onderzoek naar het weerstandsvermogen door ir. Cosijns Een arbeider gedood Balbo gestart naar Ostia Uitzonderingstoestand in Estland Geüniformeerde bonden verboden BERICHT De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal Dinsdag, feestdag van Maria ten Hemelopneming, niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilanrpenfabriek „Radium" SCHAGCHELSTRAAT 7 RADIO-RECORD-LAMPEN Bootongeluk op het Kleine Haff Vier personen verdronken Bliksem slaat in een vacantiekolonie Twee dooden, zeventien gewonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het vooral in Frankrijk met verontwaardi ging ontvangen antwoord van Duitsch- land inzake de onduldbare aanvallen van Duitsche Nazi's per radio en pamfletten strooien de vliegmachine op de Oostenrijksche regeering. in welk antwoord de diplomatieke démarche van Engeland en Frankrijk als een ontoelaatbare inmenging in Duitschlands particuliere aange legenheden werd afgewezen, heet door hei Wolff-bureau tendentieus grof te zijn geresu meerd en geformuleerd. Dit is best mogelijk, want het Wolff-bureau is sinds zijn gelijkscha keling ontaard in een weinig betrouwbare „Pro- Paganda-Stelle" en heeft zijn oorspronkelijk karakter van objectief nieuwsbureau vrijwel ge heel verloren. Aanhoudend komt het voor, dat deze officieuze „Wolff" gedwongen of niet ge dwongen zijn berichten weer moet inslikken. De wonderlijke historie van het wonderlijke Hitler-interview, dat in extenso gepubliceerd Werd, ofschoon het nooit zou zijn toegestaan, heeft dit weer eens bewezen. Maar indien het Wolff-bureau opzettelijk den toon van het Duit sche antwoord aan de „vriendschappelijke" stap pen doende mogendheden heeft verscherpt, za) het dit toch zeker niet op eigen gelegenheid heb ben durven doen. De mededeelingen van het Italiaansche persbureau Stefani hebben den in druk gewekt, dat de Duitsche regeering uitslui tend om aan het binnenland haar kordaatheid en resoluutheid te toonen in schijn fel van zich afbeet, terwijl zij te voren reeds aan Italië de toezegging had gedaan „haar best te zullen doen" in de toekomst de radio- en papieren lucht-aanvallen te voorkomen. Men mag Duitschland deze schijn-flinkheid gunnen en men behoeft zich daarover niet erg op te win den, mits de Duitsche regeering ook wezenlijk eerlijk „haar best doet" om een einde te maken aan de stelselmatige „Hetze" van Duitsche en Oostenrijksche Nazi's tegen het Duitsche broe dervolk aan den Donau. De vervulling van deze conditie lijkt echter eenigszins dubieus. Immers na de door de Duitsche regeering aan Italië gedane toezeggingen heeft de uit Oos tenrijk gezette Nazi-leider Habicht voor de microfoon te München zich weer gepermitteerd een hoogst onbehoorlijken aanval op de regeering van zjjn vaderland te plegen. Moet dit be schouwd worden als een bewijs, dat de Rijks- regeering niet van plan is haar beloften aan het buitenland te houden? Of heeft zij nog geen ge legenheid gehad haar desbetreffende instruc ties aan de radio-autoriteiten te München te doen toekomen? Of zou zij niet de macht heb ben om dergelijke excessen onmogelijk te ma ken? Wij staan hier voor een aantal vragen, waar op het moeilijk is, een beslissend antwoord te geven. Indien echter de radio-autoriteiten te München tegen den uitgesproken wil van de Rijksregeering de gewraakte campagne tegen Oostenrijk en zijn bondskanselier zouden voort zetten, dan lijken er ons in Duitschlands be lang meer gegronde redenen te bestaan om deze heeren in kampen te concentreeren dan er bestonden om de autoriteiten van de Mid- del-Duitsche zendstations, beladen met hoo- nend commentaar, op te bergen. Want zeker is, dat de nieuwe radio-aanval van den fei len Oostenrijkschen nazi-havik in het buiten land een allerpijnlijksten indruk neeft gewekt, ook al hoopt men er, dat zijn rede de finale van de gevoerde campagne en niet een nieuw begin zal zijn. Niet minder ongelukkig is de publicatie in het Fransche blad „Paris-Midi" van een artikel van den Oostenrijkschen Heim- wehr-leider Prins Starhemberg, waarin deze Hitier en diens regime aftuigt op een wijze, welke terecht diiect beleedigend moet worden geacht. Ter beoordeeling van de waarde en de beteekenis van dit artikel zou men moeten weten of het reeds geruimen tijd geleden werd geschreven en thans eerst gepubliceerd, of dat het versch uit de pen en de drukpers is ge vloeid De publicatie op dit moment is in ieder geval te betreuren en van Fransche zijde heeft men dan ook niet geaarzeld daarover zijn leed wezen uit te spreken. Indien Oostenrijk wil blijven rekenen op den steun der mogendheden tegen onbehoorlijke strijdmethoden van wilde nazi's, zal het zelf in dien strijd zich moeten beheerschen en zich niet mogen schuldig ma ken aan dezelfde euvelen, welke het terecht in zijn tegenstanders laakt. Frankrijk, Enge land en Italië zijn niet van plan in een voort duren van den staat van politieke overspanning tusschen Duitschland en Oostenrijk te berus ten. Behalve over vriendschappelijke vertoogen beschikken zij ook nog over andere minder vriendschappelijke en daardoor krachtdadiger! pressie-middelen. Hoeveel geduld zij tot nu toe ook hebben betoond aan dit geduld zou wel een een einde kunnen komen. Duitschland er Oostenrijk dienen zich daarvan ter dege reken schap te geven, vóór het te laat is. DUBLIN, 12 Aug. De regeering De Valera heeft de opmarsch der Blauwhemden verboden op grond van de wet tot handhaving der openbare veiligheid. Het verbod wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de Blauw- hemden-organisatie streeft naar ver nietiging der parlementaire instel lingen langs den weg van geweld. (United Press) De leider der blauwhemden. generaal O' Duffy heeft alle voorbereidingen voor de mani festatie getroffen. Hij heeft Vrijdag het definitieve marschbevel uitgevaardigd waaruit Dlijkt, dat hij het ver bod van De Valera, een geüniformeerde parade te doen houden, wil negeeren. De deelnemers aan den marsch zouden het volgende uniform moeten dragen: blauwe nemden, zwarte dassen, zwarte broek, muts of blootshoofd Leden die nog geen uniform bezitten, moeten een bizon deren armband dragen. In de marschorder wordt voorts verklaard. De officieren moeten alle deelnemers wijzen op de onvermijdelijke noodzakelijkheid den marsch te doen door gaan. Generaal O'Duffy heeft Vrijdag verklaard dat hij niet gelooft, dat de Valera de manifestatie zal verbieden. Hij zal den opmarsch der 15 deelnemende compagnieën uit geheel Ierland zelf commandeeren Voorts zullen de leden van den Landdag aan den Kop van den stoet mar- cheeren. DUBLIN, 12 Aug. Generaal O'Duffy heeft verklaard, dat hij 20 Augustus in plaats van Zondag a.s. in het geheele land een z.g. „kerk- parade" door de blauwhemden zal laten hou den. Hij zeide voorts, dat de organisatie der blauwhemden niet onderdrukt kan worden. Volgens hem is de proclamatie van de regee ring afgekondigd, omdat in de laatste dagen uit geheel Ierland communisten naar Dublin zijn getrokken. (United Press.) MEXICO CITY, 11 Augustus. (V. D.) Viel leden van een zeerooversbende. die onlangs een overval hebben gepleegd op het Britsche tank schip „Samaritana". in de buurt van Agua- dulco (provincie Tabasco) zijn direct na de uitspraak door den krijgsraad gefusilleerd. LONDEN, 10 Aug. Op de Fabiar Summer School te Farnham Surrey i deelde Mist Alien- Wilkinson mede. aldus meldt de „Telosraaf' Jat in den herfst een internationaal tor.iite van eminente rechtsgeleerden zal bijeen kernen ter bestudeering van documenten die. naar zij «egt net bewijs leveren, dat leiders van de nationaal- socialisten om politieke redenen den Juitscner, Rijksdag in Februari J.l. in "rand neoben ge stoken. Het comité zal bestaan uit Edward Garfield Hays (Vereenigde Staten), De More Giaffer.' (Frankrijk) Nitti (Italië), Branting (Zweden) en Pritt (Engeland). De voormalige rbkskanse- lier dr. Wirth en verschillende andere voorma lige Pruisische ministers hebben zich otreid ver klaard, voor het comité te verschijnen. WEENEN 11 Aug. (V.D.) In de woning «an den vroegeren perschef van den gcuw Wee nen der N.S.D.A.P.. ingenieur Poechinger ls gistermiddag door de staatspolitie een huiszoe king gehouden. In verband mermede *yn 5 oer- -,onen waaronder ingenieur Poechliriger gear- esteerd. WEENEN 11 Aug 'Reuter) Bondskanselier Oollfuss neeft den leider van het Vaderland- sche Front. Dr. Kruokenhauser. op Jiens ver :nek van zijn post ontheven. Tot zijn opvolger werd Dr. Kemptner be noemd. Verwachting: Zwakke tot matigen tijde- S lijk veranderlijke, doch meest Oostelijke wind, aanvankelijk betrokken tot iwaar- bewolkt met nog kans op eenigen regen of onweer, later opklarend, aanvankelijk zelfde temperatuur, later waarschijnlijk iets warmer. H Verdere vooruitzichten: onzeker. Zon op 5.38, onder 8.32. Licht H op 9.02. 13 Aug. Laatste Kwartier. HORTA, II Aug. (V. D.) Gisteren werd te Horta op de Azoren een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis van den verongelukten vlie ger van het eskader van generaal Balbo, luite nant Squaglia. De plechtigheid werd bijge woond door bijna alle civiele en militaire auto riteiten, het consulaire corps, hooge ambtena ren en een groot deel der bevolking. ESSEN, 11 Aug. (V. D.) De „Nationalzei- tung" publiceert een intervieuw, dat de Pruisi sche premier en minister van Luchtvaart, Goe ring, den chef-redacteur van het blad, graaf von Schwerin heeft toegestaan over de betee kenis van de vlucht van generaal Balbo. O.m. merkte Goering tijdens dit interview op, dat naar zijn opvatting de Zuidelijke route volgens de tot dusverre opgedane ervaringen de meest geschikte is. Een gecombineerde vliegroute bestaat reeds in den vorm, waarin het Duitsche catapultvlieg- tuig reeds geruimen tijd werkzaam is. Van Duitsch standpunt gezien is een lucht- verbinding met Noord-Amerika ongetwijfeld veel belangrijker dan met Zuid-Amerika. Vooi een dergelijke verbinding zou het wenschelijk zijn om, wanneer men de route via de Azoren koos, tusschen de Azoren en het Amerikaansche vasteland twee drijvende tusschenlandingsplaat- se in te richten, in welk verband Goering wees op de verrassend gunstige resultaten, bereikt met de „Westfalen", die van dien aard zijn, dat men spoedig zal kunnen beginnen met proeven voor een regelmatig verkeer. Voor de Duitsche luchtvaart heeft de tocht van het es kader van Balbo inzooverre beteekenis, dat ook het Duitsche vliegwezen hierdoor tot de hoog ste sportieve prestaties zal worden gestimuleerd. Voortgaande zeide Goering: „Over onze offi- cieele plannen kan natuurlijk niet gesproken worden. Ik houd het bij mijn oude principe: meer zijn dan schijnen. Groote sportieve daden worden tot stand gebracht, daarna wordt er over gesproken." De belangstelling van Goering gaat op het oogenblik ten zeerste uit naar de zweef- vliegsport, die de mogelijkheden tot oefening e.d. biedt, welke het verdrag van Versailles op militair gebied weigert. Verder wees Goering er wederom op, dat de vlucht van Balbo opnieuw bewezen had, dat Duitschland zonder militaire vliegtuigen overgeleverd is aan de willekeur van vreemde mogendheden, die wel over militaire luchtstrijdkrachten beschikken. Dit feit moet volkomen tot het Duitsche volk doordringen, doch tevens is de noodzakelijkheid van den eisch van verticale luchtverdediging, d.w.z. van het bezit van Duitsche vliegtuigen onontkomelijk. DRESDEN, 11 Aug. (W.B.). In het Land dagsgebouw werd door de synode van de Evan gelische Kerk in Saksen ds. Koch eenstemmig tot landsbisschop gekozen. m Ingenieur Cosyns naast de metalen gondel van prof. Piccard's ballon bij zijn voorbereidingen voor een nieuwe stratosfeervlucht WASHINGTON, 11 Aug. (Reuter) Volgens een nog niet bevestigd telefonisch bericht uit Havanna, is een gedeelte van het garnizoen te Havanna aan het muiten geslagen. President Machado zou gevlucht zijn naar het militaire kamp Columbia. HAVANNA, 11 Aug. (V. D.) Hedenmiddag heeft president Machado volkomen onverwacht het presidentieele paleis met onbekend doel verlaten. Zijn wagen werd geëscorteerd door 5 auto's met gewapende soldaten en machine geweren. Het viel op. dat de troepenafdeelin- gen, die sedert Donderdag de belangrijkste punten van de stad bezet hielden, daarop wer den teruggetrokken. HAVANNA. 11 Aug. (V. D.) Naar thans be nend wordt, heeft Machado zich met den mi nister van oorlog begeven naar den comman dant der troepen voor het houden van een conferentie. Het presidentieele paleis en de ka zernes zijn versterkt met groote uit zanctza ;ken opgerichte barricades. Het paleis lijkt op een groote belegerde stelling. Groote afderlingen cavalerie patrouilleeren door de straten der stad. De chef der politie deelde een persverte genwoordiger mede. dat de legerleiding een be- slissenden strijd voorbereidt Volgens een alhier ontvangen bericht zou generaal Kineda een aanhanger van Machado. tijdens een botsing gesneuveld zijn De stad Havanna is ondanks de te verwachten gebeurtenissen merkwaardig rustig. Na de bespreking, die Machado in het leger kamp Colombia heeft gehouden, ls de minister van oorlog. Herrera, aangesteld tot militair dic tator van Cuba. in welke functie hem alle pre sidentieele eerbewijzen gebracht moeten wor den. In militaire kringen wordt verklaard, dat de minister van oorlog thans eenigen tijd het bewind zal voeren. Intusschen zai Machado zich op den achtergrond houden en verdere onder handelingen voeren ter definitieve oplossing van de crisis. President Roosevelt wil Cuba nieuwe voor stellen doen. Vermoedelijk wil hij Cuba's sui kerexport naar de V. S. beperken en de Cu- baansche schulden verlagen om Belastingver mindering mogelijk te maken. Verder zou hij wederkeerige tarieven voorstellen. PARIJS, 11 Aug. (Reuter.) De Fransche vliegers Codos en Rossi, die het wereldrecord lange afstand verbeterd hebben, zullen Woens dag 16 Augustus op het vliegveld Le Bourget aankomen, waar hun een groote ontvangst zal worden bereid. Parlementsleden, leden van bet diplomatieke corps en vooraanstaande personen uit de luchtvaart zullen daarbij aanwezig zyn. ROME, 11 Aug. (Reuter.) De bladen geven het relaas van een arbeider uit Belfiore d' Isole Liri, die wilde overgaan tot het protestantisme De man zag op den heuvel Papichio een hemelsche verschijning, welke hem de aanmaning gaf, zijn (nieuw?) geloof af te zweren. Op uitnoodiging AAKIME BAINIK van den dorpspastoor keerde hij met twee ka meraden naar de plek terug. Thans verscheen Christus hem. (Wij geven dit bericht met het grootste voor behoud weer. Red.) BRUSSEL, 11 Aug. (Reuter). Volgens de „Der- niere Heure" is men er In geslaagd den gondel van prof. Piccard's ballon te herstellen. Inge nieur Gosijns zal thans opnieuw beproeven, of de gondel tegen hoogen druk bestand is. het geen volgens genoemd blad inderdaad het ge val zal zijn. BRUSSEL, 11 Aug. (Reuter). Bij de nieuwe proef aangaande het weerstandsvermogen van Piccard's gondel, sprong deze uit elkaar Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ir. Cosyns zelf bleef ongedeerd. Nader seint Reuter. De ontploffing ge schiedde in het laboratorium van prof. Piccard in de Brusselsche universiteit. De proef diende, om het weerstandsvermogen van den gondei- wand te onderzoeken door samengeperste lucht in de gondel te brengen. Bij de ontploffing vloog de bolvormige me talen gondel letterlijk in drie groote stukken welke op het oogenblik den vloer van het la boratorium bedekken. Een hoog venster wer volkomen vernield, terwijl een groote half- steensmuur, welke de opening afsloot waardoor de gondel naar binnen was gebracht, geheel eri al weggerukt was; de puinhoopen liggen in de zijgang Van een gangdeur waren alle ruiten verbrij zeld. Een arbeider, die bij de proef behulpzaam was, werd op slag gedood, terwijl een ander persoon tamelijk ernstig gewond werd aan neus en voorhoofd. De constructieur van de gondel werd zeer licht gewond, terwijl ir. Cosijns ongedeerd bleef De hulpverleening ging snel in haar werk. De dingen werden alle op hun plaats gelaten in verband met het in te stellen onderzoek. Ir. Cosijns verklaarde ons dat de nieuwe proef had plaats gehad op initiatief en zelfs op aandringen van den constructeur zelf. LISSABON, 12 Aug. (Reuter). Het eskader van generaal Balbo is hedenmorgen omstreeks 7 uur gestart voor de laatste étape naar Ostia. De start van de vliegbooten van het Balbo- eskader geschiedde zeer vlot. De machine van generaal Balbo ging het eerst de lucht in om 6.10 uur plaatselijken tijd, spoedig gevolgd door de andere machines. Om 7 uur hedenmorgen bevonden zich alle vliegtuigen In de lucht. REVAL, 11 Augustus (Reuter). Het landsch telegraaf agentschap meldt: Wegens een onverantwoordelijke actie en de versprei ding van verontrustende berichten, welke de openbare orde in gevaar brengen, heeft de re geering den uitzonderingstoestand gelast. Alle bonden van frontstrijders, de socialis tische jeugdbond en twee andere geüniformeer de vereenigingen zijn verboden. Maatregelen zijn genomen ter controleering van de pers en openbare vergaderingen. Het blad de ..Voormalige frontstrijder" is in be slag genomen. Een militaire dictatuur op Cuba. Barricades te Havanna. x- Balbo hedenmorgen gestart naar Ostia. De gondel van prof. Piccard's ballon ontploft; een arbeider gedood. De Valera verbiedt de opmarsch der Blauw hemden. Uitzonderingswet afgekondigd in Estland. Schietpartij langs de grens. Wetsontwerp ingediend tot wijziging der Lager Onderwijswet. Doodelijk motorongeval te Velp. Nota van het Kon. Ned. Landbouw-Comité in zake het te volgen Regeeringsbeleid om den landbouw te helpen. en SCHOTERWEG, hoek GEN. CRONJéSTR. geeft de hoogste korting op STETTIN, 11 Aug. (V.D.). Bü Borkenhagen in het Kleine Haff werd een gekapseisde zeil boot door schepen geborgen. Aan boord vond men verschillende koffers en dameskleedlng. Van de opvarenden ontbreekt ieder spoor. Met beslistheid kan worden aangenomen, dat zij zijn verdronken. Te oordeelen naar de gevon den kleedingstukken moeten 3 4 personen aan boord zijn geweest. Op het Haff waait het hevig; er staat een flinke golfslag. PARIJS, 11 Aug. (Reuter). In een vacantie kolonie te Gouville Sur Mei waar ongeveer zevenhonderd kinderen uit Parijs en andere deelen van Frankrijk hun vacantie doorbren gen, sloeg hedenmorgen tijdens hevig onweder de bliksem In een groep kinderen, die op een weiland aan het spelen waren. Een jongetje en een leider werden 'gedood Zeventien kinderen werden gewond. l \AA v mi IIIIIIIIIIII li 1 n ff s Hoogste stand op Zaterdag 9 uurv.m.:760 Vorige stand: 760.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1