STA DSN1EUWS Voor alles Uw gezondheid! Kies daarom bij het rooken een sigaret met een garantie voor zuiver' heid en kwaliteit. CHIEF WHIP is gedekt door een garantie, dat zij vervaardigd is van 100% zuivere Virginia'Tabak. Voor U een doorslaande reden om over te gaan op VIRGINIA Haarlem, 12 Aug. rn,>.,j RADIO MOORSn.v. ONGEREGELDHEDEN TE ROTTERDAM ZATERDAG 12 AUGUSTUS De beste sigaret voor Uw gezondheid De politie bekogeld AGENDA St. Vincentiusbibliotheken R.K. ESPERANTO-VER. ABBé RICHARDSON" Schrijven van Mgr. Aengenent Gewetensgeld TOESTAND BOLLENBEDRIJF Inlevering leverbaar GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 1219 Aug. Algemeen nieuws Concert 3 DAGEN NAAR BEAURAING KINDER-OPENLUCHTSPEL TE ZANDVOORT Avonturen van Max en Moritz BELASTINGVERHOOGING TE BLOEMENDAAL Op Personeele of Gemeentefonds? VERSLAG VAN HET FRANS HALSMUSEUM Minder tentoonstellingen en bezoek Rijwieldiefstallen Brandje Naar de Belgische Ardennen Excursie naar Seminarie „Hageveld" Kind uit het raam gevallen Personalia W aarschuwing JHR. J. C. W. STRICK VAN LINSCHOTEN t Oud-burgemeester van Beverwijk BURGERLIJKE STAND Wethouder Laan Plantsoen Pensionaat St. Louis te Weert UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL VOGELENZANG VELSEN ATHLETIEK Competitie H.T.K. Kring-kampioenschappen De kampioenschappen op het R. K. Lyceumterrein N ationaal-socialistisch werklooze moest zijn emblemen verwijderen STEENEN NAAR TREIN GEWORPEN? WATERPOLO le klasse N.Z.B. U.Z.C. I—H.P.C. I 4—3 H.P.C. II kampioen 13 Augustus Sir officieel Philips reparateur 14 Augustus Apotheekdiensten INSTELLINGEN VOETBAL Haarl. Voetbalver. 33 De R.K. Esperanto-vereeniging „Abbe Richardson", mocht het volgend vereerd schrij ven ontvangen van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent: Haarlem, 9 Aug. 1933 Bij dezen betuigen wij onzen oprechten dank voor de gevoelens van aanhankelijkheid en trouw, uitgedrukt in uw telegram van gis teren. Volgaarne verleenen Wij aan bestuur en leden Onzen Bisschoppelijken Zegen. Bij den inspecteur der directe belastingen, enz., alhier, is aan gewetensgeld binnengeko men een bedrag van f ICO. Aan mr. M. Slingenberg, Regeerings-Commis- saris Bloembollenbedrijf zal het volgende schrij ven gezonden worden door een aantal groot bedrijven in de bloembollenstreek: Ondergeteekenden, alle grootbedrijven in de bloembollenstreek, volkomen bekend met de uitkomsten van den oogst en handel van de di verse bolgewassen, rekening houdende met den uitersten nood, waarin massa's groot- en klein bedrijven verkeeren, richten tot u het volgende ernstig dringende verzoek, n l.: De totstandkoming van minimumprijzen is ge baseerd op de goedkoopst mogelijke wijze van produceeren. Gedacht is aan kleine bedrijven, waar in hoofdzaak met eigen krachten wordt gewerkt. De grootere bedrijven of alle bedrijven, die met personeel werken, kunnen hun exploitatie kosten niet dekken, ook al zou de geheele op brengst leverbaar tegen de gestelde minimum prijzen betaald worden. De financieele toestand van alle bedrijven in het bollenvak is van dien aard, dat geen ver dere verliezen gedragen kunnen worden. Nu wordt echter geëischt, dat boven de belangrijke gratis inlevering van plantgoed, ook nog inge leverd moet worden een gedeelte van het lever baar. De inlevering van het leverbaar gedeelte beteekent de vernietiging van den oogst, dus verlies van bedrijfskapitaal. Dat zij, op grond van bovenstaande en u be kende noodtoestanden in de bloembollen be drijven, verzoeken spoedeischend te beslissen, dat voor al het ir geleverde leverbaar, zonder eenige beperking van raap, vergoed wordt de vastgestelde minimumprijzen. Wij vermeenen, volgens de grondwet, recht te hebben op de hierboven gevraagde vergoeding. Mocht deze n^ening hieromtrent niet juist zijn, dan verzoeken wij het benoodigde bedrag ie verstrekken renteloos of tegen zeer lage rente, af te lossen in vijf jaren, te beginnen uit oogst 1935, en wel voor hyacinten, tulpen en nar cissen voor elke cultuur afzonderlijk berekend naar het voorgeschoten bedrag en de beteelde oppervlakte. Mogen wij er ten slotte op wijzen, dat alleen een zeer spoedige beslissing een einde kan maken aan den thans heerschenden toestand en on zekerheid? In de maand Augustus worden alle clubs vanwege de vacantie stopgezet. De clubhuizen worden omgetcoverd in een vacantlehuis voor eigen ledsn. Iedereen mag binnenvallen. Eij mooi weer gaan we zoo veel mogelijk van de buitenlucht genieten. Bij slecht weer geven we tooneelvoorstellingen en maken het ons gezellig. Het program is als volgt: Zondag: Tennisen de gewone clubs. Maandag: 8 uur fietsen voor iedereen. Dinsdag: 8 uur orkest (Spaarne) gewone club. Woensdag: 7—8 uur zwemmen voor ieder een; 8 uur wandelen voor iedereen. Donderdag: Korfballen gewone club en buitenspelen voor iedereen. Vrijdag: 8 uur Zangkoor gewone club (Spaarne); 8.30—9.30 Ernstig uurtje voor Iedereen. Zondag begint de 8-stedentocht, Alle deel neemsters zorgen ervoor dat hun fiets in goe den staat verkeert en denk eraan: Niets ver geten. Graalhuis „St. Jeanne d'Arc" Spaarne 29' Zondag: 8 uur Belangrijke Leidstersvergade ring. De Amsterdamsche Volkstuin Mannenzang- vereeniging brengt a.s. Zondag een bezoek aan Haarlem en zal in den tuin van cafe Houtrust aan de Hildebrandlaan, eenige zangnummers ten gehoore brengen. De tijden daarvan onge veer 10.30 tot 11 uur 's morgens en 5.30 tot 6 uur 's namiddags. gemaakt naar Valkenburg en Belgische Arden nen. Onder de leiding van den Administrateur van den R.ri. Volksbond, den heer G. Scholte, hebben de leden volop kunnen genieten van dezen schitterenden t"cht. De stemming onder het gezelschap was steeds vroolijk en opgewekt. Aan het einde van deze prettige reis werd aan een feestdiner een woord van dank gespro ken tot den heer G. Scholte voor zijn leiding. Ook de chauffeur mocht een woord van hulde in ontvangst nemen voor zijn prestatie als een uitstekend chauffeur van de garage Bouckaert voor zijn groots betrouwbaar- en bekwaamheid. Beide heeren ontvingen, gepaard gaande met een toespraak, een souvenier, dat met een luide ovatie werd overhandigd. Het bestuur van den R.K. Volksbond heeft inderdaad eer van haar initiatief om een dergelijke reis te durven on dernemen. Indien in de toekomst dergelijke reizen nog meer worden georganiseerd zal dit zeker door de leden gewaardeerd worden. Prijs 27.50 (alles inbegr.) Vertrek 18. 20 26, 31 Aug., 4 en 10 Sept. Tevens bezoek aan Grot van Han en Brussel. Vr. Inl. bij Reisbureau GARAGE DU MEE, Rozenstr. 13, Haarlem, Telef. 16166. De laatste voorstelling van Tijl Uilenspie- in 't Kostverloren Wandelpark gegeven, iszoo'n groot succes geweest, dat alle plaatsen waren uitverkocht. Dit groote succes is voor mevr. F. Bigot-De Leeuw, die daar de le ding heeft van de tooneel- groep,, een aansporing geweest, om op dit suc ces bouwende met een nieuw stuk te komen. Thans de avonturen van Max en Moritz, de geschiedenis uit het bekende boek van W. Bush en in de bewerk ng van den heer Vahlkamp. Deze voorstellingen worden Zaterdagmiddag en Woensdagmiddag gegeven. Door verschillende raadsleden van Bloemen- daal is een initiatief voorstel ingediend om de gemeente te plaatsen in de vierde klasse voor de heffing eener personeele belasting. Ten aanzien van dit voorstel merken B. en W. van Bloemendaal op, dat indertijd dit on derwerp reeds behandeld is in de finantieele commissie, waarbij toen bleek, dat de minder heid bezwaren tegen zoo'n voorstel had. Na ampele bespreking is toen door B. en W. be sloten geen desbetreffend voorstel te doen, om dat zij de indeeling in een lagere klasse voor de minder kapitaalkrachtige ingezetenen niet gewenscht achtten, daar de personeele belasting op die ingezetenen dan te zwaar zou komen te drukken, terwijl de hooge huren reeds tot groote moeilijkheden leiden, voor deze klasse van ingezetenen. Daar in afwijking van het vorig jaar, het naar alle waarschijnlijkheid noodzakelijk zal zijn om voor het jaar 1934 opcenten te heffen op dc gemeentefondsbelasting, adviseeren B. en W. het voorstel der raadsleden niet aan te nemen en de c' n verwachte 20.000. opbrengst te vinden door een heffing van meer opcenten op de gemeentefonds-belasting. Aan het verslag van den toestand van het Frans Halsmuseum der gemeente Haarlem over het jaar 1932 ontieenen wij: Onder de verschillende geschenken, welke het museum dit jaar ten deel vielen, neemt het schilderij van Dirck Hals, een buitenpartij voor stellende, een zeer belangrijke plaats in; de Vereeniging tot Uitbreiding der Verzameling van Kunst en Oudheden op het Franshalsmu seum heeft dit werk aan de verzameling toe gevoegd. Vóór deze schenking kon het museum slechts het miniatuur jongensportret dat Dirck Hals vervaardigde, zijn eigendom noemen. Voorts mocht het museum er zich in verheu gen een aantal zeer belangrijke werken in bruik leen te ontvangen. Ook dit jaar v'erden wederom enkele eigen dommen van het museum in bruikleen afge staan. Zeer betreurenswaardig is het, dat slechts één tentoonstelling in de zoo fraaie expositiezaal gehouden werd, doch door den druk der tijden valt het zoowel vereenigingen als particulieren zwaar de verschuldigde zaaxnuur op te brengen. Tevens tengevolge van de moeilijke tijden, werd het museum in 1932 minder druk bezocht dan in het vorig jaar; toch hebben niet minder dan 75 officiesle rondleidingen door het museum plaats gehad, waaraan nog verscheidene niet- officieele rondgangen moeten worden toegevoegd Eet museum zelf kon wegens gebrek aan mid delen geen tentoonstellingen arrangeeren. De uitgaven bedroegen in totaal 24.939.71, de inkomsten 3.104.21. Voorts bevat het verslag een lijst van aan winsten en verliezen van het museum. Te Amsterdam zijn de gebroeders S. W. S. en E. O. S. aangehouden. Donderdag hadden zij te Haarlem twee rijwielen gestolen. Een hunner is alhier in arrest gesteld, de andere in Amsterdam, omdat hij ook daar zich aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt. Hedenmorgen even half 7 brak in het per ceel Schneevoogtstraat 1 A rood brand uit in een zijkamertje op de bovenverdieping. Een 5-jarig jongetje speelde met lucifers, waarbij het behang, het vloerkleed en de divan in brand geraakten. De brand is door eenige werklieden, die In de straat arbeidden, ontdekt en dcor de bewoners, met behulp van buren gebluscht. De brandweer was wel aanwezig doch be hoefde geen dienst te doen. Men schrijft ons: Dezer dagen hebben een aantal leden van den R.K. Volksbond per touringcar van de garage Bouckaert. alhier, eea schitterenden autotocht Dinsdag 15 Augustus as. (Maria Hemel vaart) wordt door den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden afd. Haarlem een excursie georganiseerd naar Se minarie „Hageveld" te Heemstede waar de deelnemers (sters) door den regent, den Hocg- eerw. heer Wijtenburg, zullen worden ontvan gen ter bezichtiging van dit majestueuze ge bouw. Vertrek per fiets en-of per tram te 2.30 uur (half drie n.m.) p#ecies vanaf Groote Markt op het trottoir tegenover het Stadhuis. Ook niet-leden (belangstellenden) kunnen hieraan deelnemen. Louis" te Weert. Besproken werd het bijwonen van de viering van het 75-jarig bestaan op 19 en 20 Augustus as. De deelnemers kunnen gratis vervoerd worden, terwijl nog plaatsen in den auto beschikbaar zijn, waarvoor men zich aan kan melden bij de heeren J. P. A. Nelissen, Spaarne 2, Tel. 10355 en F. du Maine, Kruis straat 37, Tel. 10464. A.s. Dinsdagavond zal een laatste vergadering tot nadere bespreking van den tocht worden gehouden. In de Mariastichting opgenomen Vrijdagmiddag is op de J. Gijzenkade een kind van anderhalfjaar, F. S. genaamd, dat door zijn moeder naar bed was gebracht, er uit gestapt, uit het raam gaan kijken en daarbij uit het raam gevallen. Het kindje kwam in den voortuin terecht en bekwam een rechterboven- dijbeenbreuk. Het is ter verpleging in de Mariastichting opgenomen. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Duitsch M.O. A de heer J. F. Pape te Haarlem en voor het examen Duitsch L. O. de heer T. M. Knippers te Wijk aan Zee en Duin. De Commissaris van Politie te Tilburg maakt bekend, dat in den laatsten tijd door J. Schip per, wonende Valkenierlaan no. 105 te Ginne- ken, eenige schilderstukken zijn verkocht ge worden, welke na verkoop bleken niet afkom stig te zijn van degenen, wier signatuur onder die stukken voorkwam. Bij één dezer stukken kon de valschheid door den nog in leven zijnden schilder worden vastgesteld. In verband hiermede is bij het aanknoopen van handelsrelaties met Schipper de noodige voorzichtigheid geboden. Voor Beverwijk was Jhr. Strick van Linscho- ten een figuur van meer dan gewone betee- kenis. Hij was als het ware met zijn gemeente opgegroeid, hetgeen overigens, na een 35-jarige ambtsvervulling geen verwondering behoeft te baren. Het wel en wee van Beverwijk lag hem zeer na aan het hart, terwijl hij met groote energie heeft medegewerkt om de gemeente, welke zeer gunstig gelegen is in het centrum van een nijvere streek, aan beteekenis te doen winnen. Met groote voldoening zag hij zijn gemeente zich in den loop der jaren ontwikkelen tot een belangrijk middelpunt met goed geoutilleerd onderwijs, een levendig marktbedrijf en alle instellingen welke Beverwijk tot een centrum van de omgeving maakten. Tot op hoogen leeftijd heeft hij op zijn voor aanstaande plaats stand gehouden, totdat zijn gezondheidstoestand hem noopte het ambt neer te leggen, dat hij gedurende 35 jaren had ver vuld. Maar het was den oud-burgemeester niet ge geven, om nog lang van een rustigen ouden dag te genieten. Zijn gezondheidstoestand ver beterde niet en thans, nog geen drie maanden na zijn aftreden, heeft de dood een einde ge maakt aan dit leven, dat steeds het stempel van groote werkzaamheid heeft gedragen. Geboren: 9 Aug.: z. van G. J. EbelingAl ders; z. van G. van den BanVroege; 10 Aug.: d. van P. A. Janssenvan der Zwet; d. van C. L. van LeuvenGilles; z. van N. Koopman —van Huizen; 11 Aug.: z. van A. M. Boogaard van der Blom. Overleden: 9 Aug.: E. C., 3 j., d. van P. S. Arink, Esschilderstraat; 10 Aug.; G. Baas, 64 j., Spaamwouderstraat. Ter voldoening aan het verzoek uit den Raad om een voorstel te doen tot het geven van den naam van ex-wethouder Laan aan een der we gen, pleinen of plantsoenen, stellen B. en W. van Bloemendaal thans voor het plantsoen aan de Westerlaan voortaan te noemen „Wethouder Laan-Plantscen." In café Brinkmann Is een vergadering gehou den van oud-leerlingen van het pensionaat „St. De verzekering tegen werkloosheid B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de „Werkloozenregeling". In hun toelichting zeggen B. en W-: Daar de crisis van langen duur is, zoodat de- degene, die werkloos is geworden, dit ook tijden lang blijft, heeft het verzekeren tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid in feite geen zin meer, daar de uitkeeringsduur der kassen fwelke toch al niet ruim gesteld is) juist door de crisis meer en meer ingekrompen wordt en de verzekerden toch op hulp van de overheid zijn aangewezen, evenals zij, die zich niet ver zekerd hebben. Door den eisch te laten vallen, dat men om te werk te worden gesteld bij een werkloozen- kas moet zijn aangesloten, wordt bereikt, dat, doordat men minder aan contributie behoeft te betalen, meer geld beschikbaar blijft voor an dere doeleinden, o.a. levensmiddelen, terwijl de overheid, op wier hulp toch al zoo dringend be roep wordt gedaan, vrii gesteld wordt van het geven van bijslag op die contributies (Rijk en Gemeente betalen n.l. elk de helft van de door den verzekerde gestorte contributie). Gemeentezaken B. en W. stellen den raad voor voorlcopig vast te stellen een herziening van het partieel uitbreidingsplan voor de gron den aan weerszijden van de Julianalaan. Droeve plechtigheid. Vrijdagmorgen 9 uur had in de R. K. kerk te Vogelenzang de uit vaart plaats van twee slachtoffers van het wa ter; Joh. Rolvers en Piet Beliën. De kerk was flink bezet, ook door veel andersdenkenden! Aanwezig waren afgevaardigden van de Vrij willige Burgerwacht. Piet Beliën werd door zijn jonge vrienden, de Jozef-Gezellen, gedragen en uitgeleid. Nooit was er grooter verslagenheid dan nu. De jonge weduwe.... en de moeders bedroefd, christelijk gelatenen de vader van Piet. Pastoor Burwinkel deed de uitvaart. Op het kerkhof was de droefheid groot, 't Is goed te weten, dat Joh. Rolvers, die goed zwem men kon, slachtoffer werd bij de redding van Piet Beliën, die ook zwemmen kon, al bleek het dat hij' het niet zoo lang volhouden kon. Wie een oogenjlik heeft meegeleefd in aezs droevige dagen met de families, weet hoe zwaar de slag haar trof. Moge God de zielen der om gekomenen genadig zijn en doen wat de pries ter vroeg, die hun onmiddellijk na de redding nog het H. Oliesel gaf: „indulgeat tibi Domi- nus quidquid deliquisti„Moge God U ver geven, wat Ge misdaan hebt Zij rus.en in één graf.... de redder en die had moeten gered wordenmogen zij er rusten tot de Redder komt, die ons redde en hen oproepen voor het eenige gelukkige leven. Aanrijding Alhier had er op het kruis punt De Wetstraat—Kanaalstraat een aan- CHIEF WHIP rijding plaats tusschen een autobus der N. V. Stormvogels, bestuurd door K. en een wiel- rijdster, mejuffrouw v. d. B. Genoemde juf frouw kreeg een ernstige vleeschwond aan het rechterbeen en eenige schaafwonden aan het hoofd, als gevolg van die aanrijding. Zij is door den inmiddels gewaarschuwden dokter v. d. K. verbonden. Inbraak Gisternacht is er ingebroken in de twee spoorweghalten der Nederlandsche Spoorwegen aan den Zeeweg te Driehuis en aan de Casembrootstraat te IJmuiden-Oost. Of er iets vermist wordt is thans nog niet bekend. Zooals te verwachten was, is in de le klasse van de athletiek-competitie K. T. K., nu de uitslag van den derden (laatsten) wedstrijd be kend werd, Concordia kampioen van de dames geworden. Aan dit resultaat heeft zeker mede- geholpen, dat verschillende leden van de Con- cordia-ploeg de athletiek ook in ander verband beoefenen. Haar meerderheid op no. 2 is groot, want Concordia behaalde in totaal 4362.30 p. te gen de Bloemendaalsche Gymn. Ver. 3819.65 p. De T. V. IJmuiden wist in den laatsten wed strijd meer punten te behalen dan de B.G.V., maar zij bleef no. 3 met 3680.55 p. Als 4 en 5 kwamen resp. uit den strijd Turnlust B met 3130 punten en Gratia-Plato met 2579.95 p. De beste resultaten van den derden wedstrijd m de le klasse waren: 100 M. hardloopen in 14.1 sec., hoogspringen met aanloop 1.35 M„ vér- springen met aanloop 4.48 M„ discuswerpen 27.83 M. en kogeistooten 8.62 M. Concordia werd ook in de 2e klasse kampioen en weer met groot verschil op no. 2. Deze ver eeniging is dus wel op bijzonder fraaie wijze uit den strijd gekomen. In de rangorde kwam be langrijke wijziging, o.a. door niet opkomen. De totaal-uitslag is hier: 1. Concordia II 2493.30 p., 2. Turnlust H. I 2108.20 p., 3. Bato II 2105.45 p., 4. B. G. V. II 1989.35 p., 5. O. S. S. 1 1984.95 p.. 6. T. V. IJ II 1861.70 p., 7. Turnlust B. II 1822.90 p., 8. Concordia III 1667.95 p., 9. T. V. S. 1647.25 p., 10. Gratia Plato II 1443.95 p., 11. O. S. S. II 1443.30 p., 12. Turnlust B. Ill 1366.05 p., 13 B. G. V. Ill 1352.70 p., 14. Bato I 1298.66 p., 15. Turnlust H. II 1250.20 p., 16. Turnlust B. IV 1011X0 p., 17. Gratia-Plato III 907 30 p., 18. Turniust B. V 681.75 p. In den derden wedstrijd van de 2e klasse wa ren de beste prestaties: 100 M. hardloopen 14.8 sec., vèrspringen met aanloop 4.80 M., discus werpen 23.11 M., kogeistooten 7.42 M. De kampioenschaps-wedstrijden in athletiek van den Kennemer Turnkring worden op Zon dag 27 Augustus op het Gemeentelijk Sportter rein aan de Kleverlaan gehouden. Een vereeni- gingswedstrijd is daaraan verbonden. De inschrijving sluit 21 Augustus. Voor de D. H. A. K.-kampioenschappen, die Zondag a.s. op het mooie sportterrein van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg worden ver werkt, zijn thans de inschrijvingen binnen Vrijwel alle cracks hebben gehoor gegeven aan den oproep, zoodat iedere titel eerst na zwaren strijd gewonnen zal worden. De moeilijke taak om het omvangrijke pro gramma in slechts 2% uur te verwerken, is in handen gelegd van W. L. de Zwager, die, ge routineerd wedstrijdleider als hij is, den toe schouwers binnen recordtijd a'les zal bieden. Het contact tusschen publiek en uitslagen- dienst wordt onderhouden door Ph. Vreeswijk, wiens welluidende stem versterkt zal worden door een megafoon. De 200 M. belooft een interessante race te worden. Naast de techniek van het loopen speelt hier ook de techniek van het „nemen" der bochten een voorname rol. 't Is een fraai gezicht de zes loopers In volle snelheid plot- se'ing naar den binnenkant der baan te zien overhellen. Wij denken dat het duel de Lange- v. d. Schot binnen de 24 sec. een beslissing krijgt. De lange afstanaloopers hebben goed inge schreven op de 5000 M. Weliswaar ontbreekt van Dam, de recordhouder op de 10.000 M., doch de strijd tusschen de andere deelnemers om den titel zal er des te feller om worden. Bij de werpnummers kunnen de aanwezigen voor het eerst kennis maken met Westgeest, den man die vooral op kogel en discus tot zeer goede prestaties in staat is. Natuurlijk is ook Chr. Duijn op kogeistooten en de onder pseu doniem „Jansen" uitkomende speerwerper van de partij. Met deze deelnemers winnen de werpnummers aan belangrijkheid. De Roomsche athletiek beweegt zich in stij gende lijn, wanneer de publieke belangstelling zich hieraan evenredig toont, zullen we steeds nader komen tot een idsa'en toestand. De wedstrijden beginnen om half twee, ter wijl om 4 uur het startschot va't voor het Jaatste nummer: de 4 x 400 M. estafette. den Linker Maasoever te Rotteerdam verscheen Bij het stempellokaal aan de Dortschelaan op Vrijdagmiddag een groot aantal werkloozen om iiun stempelplicht te vervullen. Onder hen be vond zich een man, die een zwarte das droeg, waarop uitdagend een hakenkruis. De algemee- ne ontevredenheid steeg spoedig tot verbittering, die zich uitte in dreigementen, tot op een ge geven oogenblik iemand de das afrukte. Daar men den man echter niet wilde dupeeren, hield iemand een collecte van welke opbrengst de zwartgedaste een andere das kon kocpen. Een en ander was aanleiding, dat het in de buurt erg rumoerig werd, totdat een tweede incident de gemoederen nog meer in vlam zette. Een achttienjarige jongeman C. M. vervoegde zich aan het loket om zijn steunbedrag in ont vangst te nemen, toen hem werd medegedeeld, dat hij minder zou ontvangen dan vorige weken, daar hy handel had gedreven en bij Maat- schappelijken Steun 't vermoeden bestond, dat hij daarmee ook wat verdiend had. M. was hier mee niet tevreden. Vele zijner kameraden ga ven evenzeer hun afkeuring te kennen. Midde lerwijl was hij naar huis gegaan om met vrouw en kind terug te keeren. Op krachtigen toon eischte hij het steunbedrag op, waarop hij meende recht te hebben. De ambtenaar verwees hem naar het Centraal Bureau van Maatschap pelijk Hulpbetoon op de Hoogstraat. Daar kon hij zich beklagen. M. wond zich meer en meer op en maakte zich ten slótte 2óó Overstuur, dat hij een paneel intrapte en een loket vernielde. Enkele honderden werkloozen waren hiervan ge tuige en trokken partij voor hem. De twee agenten van politie, die met het toe zicht belast zijn, zagen direct in, dat zij bij even tueel ingrijpen tegenover een groote overmacht zouden komen te staan. Daarom vroegen zij as sistentie van den nabij gelegen politiepost. Toen deze verscheen, werd zij met hoongelach ont vangen en al spoedig vlogen de steenen door de lucht. Als antwoord daarop werden charges uit gevoerd en menige rake klap werd uitgedeeld. De menigte werd spoedig verspreid, maar velen kwamen uit de verschillende zijstraten weer terug, zoodat de politie ook telkens weer han delend optreden moest. Tenslotte is men erin geslaagd den achttien jarigen huisvader aan te houden en over te brengen naar het politiebureau in de Paul Kru- gerstraat. Daarna kon de rust worden hersteld. Tegen een ruit van een derde klasse-coupé van den trein, die Vrijdag om 22 uur 55 van Den Haag naar Amsterdam vertrok, is tus schen Bennebroek en HeemstedeAardenhout een voorwerp gevlogen, waardoor de ruiten voj barsten kwam. Een dame met een kindje van eenige maanden, die in den hoek onder de ruit zat, bleef gelukkig ongedeerd. Wat hier eigen lijk gebeurd is, daarover tast men in het duis ter. Of er uit een juist voorbijgereden trein iets is geworpen, dan wel of steenen van het land naar den trein geworpen zijn, of dat iets anders de oorzaak is, staat niet vast. Gisteravond speelde H. P. C. dezen wedstrijd in Utrecht, onder leiding v. d. heer J. de Boer. H. P. C. stelt z'ch als volgt op: Kohier, Braam, Leyenaar, Moolenaar, Mooi, Kooyman, Uitendaal. U. Z C. is direct iets sterker, voorloopïg weet de H. P. C.-achterhoede echter doelpun ten te voorkomen, als echter Uitendaal een fout maakt profiteert Daatselaar hiervan en geeft U Z. C. de leiding. Uitendaal herstelt zijn fout echter onmiddellijk door met een goed schot den stand gelijk te maken, na opzwom men van de achterhoede. Met dezen stand komt de rust. Nu wordt Leyenaar ten onrechte wegens verzwemmen uit het water gezonden en weet U. Z. C. spoedig den stand op 21 te brengen. Door een fout van Leyenaar weet Daatse.aar er 31 van te maken, waarna Mooi met een fraai schot den stand op 32 brengt. U. Z. C. beantwoordt dit onmiddellijk met een doelpunt, wederom door v. Daatselaar 4—2. Kooyman wordt te zwaar door Nanninga ge dekt, als Nanninga weer eens een grove over treding maakt fluit de scheidsrechter en zendt Kooyman en Nanninga uit het veld inplaats voor Kooyman een strafschop te geven. Wanneer de geheele achterhoede van U. Z. C. is opgezwommen ligt Leyenaar vrij voor het U. Z. C.-doel, ten onrechte zendt de scheids rechter dan een U. Z. C.'er uit het water we gens vermeend vasthouden van Uitendaal, deze plaatst den vrijen worp direct naar Leyenaar die weinig moeite heeft er 43 van te maken. On middellijk na het uitzwemmen is het dan tijd, en heeft U. Z. O. den ondanks de slechte lei ding, in goede verstandhouding gespeelden wed strijd verdiend gewonnen. gesp gew. gel. verl. pnt. vt gem. Y 6 4 1 1 9 25-rl6 1.50 Dolfijn 8 4 1 3 9 30—21 1.12 H. P. C. 8 3 1 4 7 16—20 0.83 D. J. K. 7 2 1 4 5 16—21 0.73 U. Z. O. 7 3 0 4 4 17—26 0.57 U. Z. C. 2 strafpunten. Door de overwinning van IJ 3 op Neptunus 2 is H. P. C. 2 thans ongeslagen kampioen der rereve 2e klasse A, met 7 gewonnen wedstrijden, met 27 doelpunten voor en 3 tegen. Met de kampioenen van B en C moet nu ge speeld worden om 2 plaatsen in de reserve le klasse. Gebouw „St. Bavo". Geel-Wit, 6 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg. Variété Bouwmeester-Albert de Booy, kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Revue De Bilt Seint, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.3c, 7 en 9.15 uur. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30 7 en 9.15 uur. Maasschouwburg: Variété BouwmeesterAl- bert de Booy, 2.15 en 8.15. Schouwburg Jansweg: Dik Trom, 2 uur. De Bilt Seint, kwart over 8. Rembrand* tneater: Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-sounaineatetr; Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. S.ONINGSTR. 27 TELEF. 14609 Gebouw „St. Bavo": Gemengd Koor „Onder >v Ons", 8 uur. R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kembranut-Theater: Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor- sounameaterBioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Voor de apothekers, die toestemming gevraagd hebben, om s avonds, 's nachts en des Zcndags te sluiten, is door den inspecteur der Volks gezondheid een siuitingsrooster gemaakt. Van Zaterdag 12 Augus.us tot en met Vrijdag 18 Augustus zijn des avonds na 8 uur en des nachts geopend: P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, TeL 10539, Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043; Apotheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, Telef 11174, maakt van de machtiging, op Zondagavond te sluiten, geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De apotheek W. P. Woutersen. Ko ninginneweg 3. Tel. 12038, heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend. BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: Gesloten. BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60 tot eind Juli geopend: WOENSDAGAVONDS van 7Yi tot 9 uur BIBL. HAGESTRAAT 49: Gesloten. BIBL. N. GROENMARKT 22: den geheelen zomer geopend: WOENSDAGAVONDS van IV, tot 9 uur Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemholstraat L Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd KmderhJisvest 25 rood Spreekuren: Dinsdag van 23 uur. St Bavo. Smedestraat 23: Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uui Ciubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur Adres: Bloemnofstraat 1, Haar lem Tel 11671 R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters; lederen dag van 22.30 uur in de wijklokalen: Clubhuls Raad- hulsstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2 R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis voor Kraamhulp, gevestigd Janst eenstraat 101. Men meldt ons dat is opgericht de H. V. 33, welke vereeniging zal uitkomen in den H. V. B, Waterpolo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2