Gouden en zilveren priesterjubilea in het Haarlemsche Diocees Emeritus Pastoor Peeperkorn m Pastoor A. Konijn m Pastoor W.H.Kooy m m Rector J. Kok Pastoor Thomann Pastoor W. M. Nix 50 jaar priester Pastoor C. Koppert lip 1 MAANDAG 14 AUGUSTUS |&$g Iwmm gg '■'T - 1 IIÉlilllI ÊÊÊÈittÈËÊÊËmÊmm mmm PASTOOR KLEINTJES iiiihhiiiiiiiiiiiii iniiinminiinnininiiiniiiininniiiiiiiiininnnnnnnnimi Wanneer mij gevraagd w"ordt een feest- artikeltje te schrijven bij gelegenheid van het Gouden priesterfeest van Pas toor Peeperkorn, dan weet ik zeker dat ik hem geen genoegen doe, door een lofrede te schrijven op hem en op zijn arbeid. Maar een priesterfeest is niet alleen een dank zegging aan God voor den jubileerenden priester, tnaar ook voor hen, welke aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Doel van dit schrijven is dan niet alleen een opsomming te geven van zijn afwisselend pries terleven of een biografisch overzicht, maar een opwekking tot de lezers, om God dank te zeggen voor de vele gunsten w'elke Hij aan dezen ju bileerenden priester heeft gegeven, om de vele moeilijkheden welke aan z'n verheven ambt zijn verbonden, met Gods genade te overwinnen tot ons heil. Pastoor Joannes Hubertus Maria Peeperkorn Werd geboren te Alkmaar den 4en October 1857. Na met succes aan de Seminariums te heb ben gestudeerd, werd Zijneerw. priester gewijd op 19 Augustus 1883 door wijlen Mgr. Snickers, die juist in dat jaar benoemd was tot Aartsbis schop, waardoor de Bisschopszetel van Haarlem vacant was geworden. Wijlen Mgr. Bottemanne Was wel benoemd, maar nog niet geconsacreerd. Reeds spoedig daarna, op 28 Augustus, werd de jeugdige priester benoemd als kapelaan in de Haarlemmermeer aan de parochie van O. L. Vrouwe Onbevlekt Ontvangen. Bijna drie jaar daarna op 31 Maart 1886 volgde een benoeming als kapelaan in de Zeeuwsche provinciestad Middelburg. Op 30 Juni 1890 werd kapelaan Peeperkorn benoemd te Rotterdam aan de parochie van den H. Laurentius. Op 21 December 1896 volgde een benoeming tot kapelaan te Sassenheim, en op 12 Maart 1898 als zoodanig te Zaandam. Ruim drie jaar heeft de jubilaris daar gear beid, tot hij op 22 Juni 1901 werd benoemd als pastoor van het liefelijk aan den voet der dui nen gelegen. dWf>je Schoorl. In deze parochie herdacht Pastoor Peeper korn voor 25 jaar geleden z'n zilveren priester feest. Ongetwijfeld heeft de toenmalige jubilaris niet gedacht dat hem zoo spoedig een andere parochie wachtte. Op 14 November 1908 werd Zijneerw. benoemd als pastoor der parochie van den H. Cornelius te Limmen, en in deze parochie heeft hij ruim 21 jaren gearbeid aan het heil der zielen en ook z'n hart verpand. Wij hebben den gouden jubilaris van thans leeren kennen als iemand van zeer strenge plichtsbetrachting, welke met de grootste nauw gezetheid z'n priesterplichten vervulden, en wanneer er gevaar dreigde voor het heil der aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen, stond hij op de bres als de onvermoeide strijder. Streng en sober voor zich zelf, is hij een wel doener der armen, en een groot vriend der kin deren. Aan de christelijke opvoeding daarvan is hem •alles gelegen, en nauwelijks eenige jaren in onze parochie werden plannen gemaakt om te komen tot stichting van een R. K. school. Een lang niet gemakkelijke taak, immers de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs Was nog tot stand gekomen. Edoch, Pastoor Peeper korn zat niet bij de pakken neer en beschouwde de moeilijkheden, die er zijn, om te overwinnen. Reeds in 1913 werd gelijktijdig met het welbe kende Gesticht voor ouden van dagen „St. Ma- ria-Oord" den bouw der katholieke scholen aan gevangen, waarvan in November van dat jaar de opening volgde. Gedurende het Pastoraat van den Jubilaris in onze parochie, is onze fraaie parochiekerk, dank zij den kunstzin en schoonheidsgevoel van PasT toor Peeperkorn zeer dikwijls verrijkt met kost bare kunststukken. Ruim 21 jaar heeft, zooals ik reeds vermeldde, Pastoor Peeperkorn hier doorgebracht en het was op den Nieuwjaarsdag van 1930, dat hij aan de parochianen de mededeeling deed, dat door hem aan Monseigneur emeritaat was aange vraagd. Mijn hooge leeftijd, zei Pastoor, doen mü vree zen, dat ik mijn taak niet meer zoo kan ver vullen, zooals ik dat gewoon was te doen, het is beter dit aan jeugdige krachten over te laten. Het was op 11 Januari d.a.v. dat op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend, en einde Januari vertrok Pastoor Peeperkorn uit onze parochie, naar Huize Augustinus te Alkmaar om daar z'n w'elverdiende rust te nemen. Doch al was Pastoor van ons heengegaan, daarmede waren natuurlijk niet de banden verbroken, dat is niet mogelijk. En zijn „thuis", in Huize Augustinus is voor zeer veel Limmenaren een gastvrij plekje. Met zeer veel belangstelling volgt onze oud pastoor het lief en leed van z'n oud-parochia nen en bij elk kerkelijk feest in onze parochie zien wij hem in ons midden. Vraag maar eens aan de parochianen, welke door ziekte in het Ziekenhuis te Alkmaar moe ten worden opgenomen, wie het eerst aan htm ziekbed staat om een woord van bemoediging en troost toe te spreken. En dat dit op zeer hoogen prijs wordt gesteld, moet men maar eens hoo- ren. Zeer zeker zal dan ook katholiek Limmen Zaterdag 19 Augustus zijn belangstelling toonen aan den man, die zoo lange jaren hun geeste lijke leidsman is geweest. Pastoor Peeperkorn, moge u in Huize Augus tinus nog lang genieten van een welverdiende rust na een welbesteed priesterleven, is de har telijke wensch van EEN PAROCHIAAN VAN SINT CORNELIUS. Limmen. Pastoor A.P.C. Konijn werd den 22 Oct. 1884 te Alkmaar geboren. Na voltooiing zijner studiën te Hageveld en Warmond ontving hij op 16 Augustus 1908 de wijding van het H. Priesterschap te Haarlem. Korten tijd was hij kapelaan te Diemen en Castricum, waarna hij benoemd werd tot kapelaan te Loosduinen. Hier mocht hij werken tot 1917, waarna hij Werd overgeplaatst naar de St. Bonifacius-paro- chie te Amsterdam. In deze moeilijke en volk rijke groote stadsparochie kon de ijverige pries ter zijn groote energie en werkkracht eerst recht goed ontplooien. Onvermoeid arbeidde hij aan het zieleheil der aan zijn zorg toevertrouw de geloovigen. Doch ook de helaas zoo talrijke afge- dwaalden hadden zijn bijzondere zorg. Daar door mocht het hem gelukken velen tot de Moederkerk terug te brengen, terwijl ook groot was het getal dergenen, die door zijn toedoen het geluk mochten smaken, dat het licht der Waarheid voor de eerste maal voor hen op ging. Hoewel deze arbeid alleen al meer dan genoeg Was, om den geheelen dag te vullen, wist hij nog tijd en werklust te reserveeren voor tal rijke andere bezigheden. Zoo had zijn Bisschop hem benoemd tot geestelijk adviseur van al het Amsterdamsch personeel in Overheidsdienst. Moeilijke taak in die jaren vol sociale beroe ringen, vooral voor een adviseur als kapelaan Konijn, die zijn taak niet beperkte tot een pas sief toezien, doch die zeer actief deelnam aan al het gebeuren in „zijn" bonden. Is het won der, dat hij zich onder de mannen van St. Pau- lus, St. Raphael en de A.R.K.A. een ontelbare schaar van vrienden wist te verwerven? Men zou zoo zeggen, dat iemand zóó over laden met werk, niets anders meer op zijn schouders kon nemen. Doch bij dezen stoeren West-Fries scheen niets onmogelijk. Hij werd directeur van het jongens-patronaat en wist dit tot heerlijken bloei te brengen. En alsof dit nog niet genoeg was, werd hij óók nog voorzitter van den Am- sterdamschen Districts-patronaten bond. Toen kwam het oogenblik, dat al zijn Amster- damsche vrienden met smart zagen naderen: Zijn Hoogwaardige Excellentie de Bisschop be noemde den beminden kapelaan tot pastoor. Hoe welverdiend deze benoeming ook mocht zijn, en hoe hartelijk de parochianen hun kape laan deze onderscheiding gunden, zij zagen met groote droefheid hun zieleherder, hun raads man, hun vriend vertrekken. Hoe de nieuwe pastoor zelf daar over dacht, weten we niet, maar zeker is, dat hij er zich innig over ver heugde, dat zijn Bisschop hem een zware en moeilijke taak had opgedragen. Immers, niet het rustig voortbouwen op de grondslagen, wel ke anderen reeds gelegd hadden, werd zijn werk, toen hem In 1928 werd opgedragen te Hoog- karspel een nieuwe parochie te stichten. Weer kon hij zijn groote activiteit ontplooien, zij het dan op ander terrein dan in de groote stad. Het klinkt zoo eenvoudig: een nieuwe paro chie stichten, doch wat een berg van moeilijk heden is er te overwinnen, alvorens zoo'n taak verricht is. Zeker, de nieuwe pastoor trof het goed; hij mocht werken in het door en door Katholieke West-Friesland, waar de oude geest van het geloof nog zoo levendig is en waar de offervaar digheid voor dat geloof daaraan evenredig is. Maar tegelijk ook een streek, welke econo misch meer dan eenig andere, afhankelijk is van de zeer wisselvallige resultaten van den tuinbouw. Al deze moeilijkheden en mogelijkheden nuch- ter onder het oog ziende, toog de nieuwe pas toor aan den arbeid. Eerst werd een hulpkerk gesticht. Dank zij de niet genoeg te roemen offervaardigheid van een der parochianen, werd een groote bollen schuur geheel Belangeloos afgestaan en tot kerk ingericht. Niet slechts tot hulpkerk, want in Januari 1929 werd dit simpele godshuis officieel tot parochiekerk verheven. Dit geval zal wel eenig zijn in de geschie denis van ons bisdom. Intusschen trok pastoor Konijn er op uit om gelden te verzamelen voor den bouw der eigen lijke kerk. Hoewel de parochianen deden wat in hun vermogen was, méér zelfs dan dat kon hulp van buiten niet gemist worden. Hoe gelukkig kwamen nu de vele connecties en de vele vrienden van den Bouwpastoor van pas. Zondag aan Zondag trok hij er op uit, om bedelpreeken te houden, in zijn geboortestad en zijn vroegere parochies. En overal vond zijn bezielend woord ingang en werden de beurzen ruimer dan anders geopend. Weliswaar kwam de bouwsom nog lang niet bijeen, doch er kon begonnen worden. Architect K. Tholens maakte de plannen voor het nieuwe Godshuis, welke plannen door den aannemer E. Kuiper schitterend werden uit gevoerd. Nu had Hoogkarspel zijn eigen, een voudige, doch practische en sierlijke parochie kerk en het was een groote jubeldag voor dit dorp, toen Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent op 12 Juni 1931 deze kerk plechtig consacreerde. Met den bouw van de kerk was echter het werk nog niet afgeloopen: zij was het centrale punt, waaromheen de andere uitingen van Ka tholiek leven geplaatst moesten worden. Een parochiale meisjesschool, een jongens school, een zusterhuis en onderwijswoning ver rezen rondom het nieuwe Godshuis. Zelfs een groot sportterrein, dat zijn bruikbaarheid bij den jongsten landdag nog eens schitterend be wees, ontbrak niet. Naast deze stoffelijke bewijzen der activiteit van den nieuwen pastoor, zijn daar de verschil lende door hem opgerichte religieuse, stands- en vakorganisaties. Jongens- en meisjescongre gaties, patronaat, Josephsgezellen en Graai- wacht organiseerden zoo goed als de geheele dorpsjeugd. Daarnaast verloochende zich ook de oude voorliefde voor de sociale organisaties niet. Zoo is pastoor Konijn nu districts-advi- seur van de R. K. Bouwvakpatroons, de schoen makers, de bakkers, van de A.R.K.A. en St. Michael, terwijl ook de R. K. Sportbeweging zijn daadwerkelijken steun mag genieten. Zoo iemand, dan mag zeker deze priester bij zijn zilveren jubileum terugzien op een kwart eeuw stoeren arbeid in den wijngaard des Hee- ren, waar hij de hitte van den dag moedig wist te dragen. Er zou dan ook alle reden zijn, om luisterrijk feest te vieren. We weten het, dit was ook de hartewensch der parochianen, die hun her der, dezen Zoon van hun eigen ras, eenvoudig en rondborstig als zij zelf, met oprechte liefde- vereeren. Helaas echter wordt de glans van dit mooie feest verduisterd door de sombere schaduwen van de ontzettende crisis. Méér misschien dan welke streeit van ons land ooi?, is dit tuinbouw - land getroffen. Waar nog voor enkele jaren een bescheiden welvaart heerschte, dreigt, neen is nu reeds broodgebrek in den meest letter lijken zin van het woord. Nauwelijks nog een enkele in deze parochie is in staat om zonder ondersteuning zijn scha mel levensonderhoud te verkrijgen. Onder dit leed gaan allen gebukt, allen, óók de pastoor. Want niet alleen moet hij buiten zijn parochie hemel en aarde bewegen om te kunnen blijven voldoen aan de financieele ver plichtingen van zijn kerk, maar ook, hoe on dragelijk moet het voor hem zijn bij zoovelen zijner parochianen de diepste ellende te aan schouwen, zonder in staat te zijn, de helpende hand te reiken. Geen wonder dat het de wensch was van den zilveren jubilaris, om zijn priesterfeest on gemerkt te doen voorbijgaan. Doch het teekent weer den heerlijken katholieken geest van deze West-Friezen, dat zij zelfs onder deze om standigheden daarvoor niet te vinden waren. Daarvoor bemint en eert dit volk zijn priesters te zeer. Zoo zal dan ook hier feest zijn, minder kost baar, minder schitterend dan elders, maar zeker met niet minder hartelijkheid. En onder de H. Mis op 15 Augustus zullen de parochianen eigen leed en eigen zorgen eenige oogenblikken vergeten, om een vurig gebed te storten voor den herder: om van God voor hem sterkte en kracht af te smeeken, opdat hij zijn bijna bovenmenscheljjk-moeilijke taak zal kunnen volbrengen. N. A. De Zeereerw. Heer W. H. Kooy, Pastoor der parochie van de H. Maria Magda.lena te Wormer werd geboren te Haarlem 23 Juli 1884, studeerde van 1897 tot 1901 op het seminarie der Paters Lazaristen te ZundertWernhoutsburg, daarna 2 jaar op Ha- geveld te Voorhout en van 1903 tot 1908 op het groot seminarie te Warmond, werd 16 Augustus 1908 priester gewijd en w'as achtereenvolgens kapelaan te Oegstgeest 19081909; Rotterdam 19091914; Alkmaar 19141918; 's-Gravenhage 19181919; Amsterdam in de Posthoorn 1919 1928. Hij was o.a. Diocesaan Directeur van den toenmaligen Jonge Vrouwenbond. Hij ontving in Augustus 1928 opdracht van Mgr. Aengenent tot oprichting van een nieuwe parochie te Hem en Venhuizen, doch werd daarvan ontheven en benoemd tot Pastoor te Wormer in Februari 1929. Woensdag 16 Augustus viert dus de Zeereerw. Heer W. H. Kooy zijn Zilveren Priesterfeest. En met hem viert de gansche parochie feest. Ruim 6 jaar geleden is het, dat Wormer het zilveren feest van zijn vorigen herder vierde en dit deed op spontane en bijna niet te overtref fen wijze. Ook thans heeft de parochie getoond het jubileum van haar tegenwoordigen herder te willen vieren op een manier, die het vorige feest evenaart. Reeds lang te voren is men hiervoor gaan zorgen, om den jubilaris te toonen, dat men zijn omvangrijke werk in de parochie Wor mer weet te waardeeren. Mede juichen wil men den dank- en jubeltoon, die zal opklinken als herinnering aan den juich toon, die weerklonk, toen 25 jaar geleden den jubilaris werd toegevoegd het: Gij zijt Priester in eeuwigheid. Men wil mede juichen, omdat de parochie Wormer 414 jaar van die 25 heeft mogen profi- teeren van de priesterlijke leiding van den jubi laris en men hem in dien tijd heeft leeren waar deeren. Tijdsomstandigheden vermochten niet dit te keeren. Spontaan stelde de parochie zich achter de initiatiefnemers, het Kerkbestuur, en het gevormde comité, wat de feestviering reeds maanden terug ging voorbereiden. Hulde gaat men brengen aan den Priester in 't algemeen en aan den Zeereerw. Heer Pastoor W. H. Kooy in het bijzonder, die bij zijn komst in Wormer overnam het moeilijke en zware werk in een zich steeds ontwikkelende parochie; die aan de beurt was een kapelaan te krijgen en waar een druk en bloeiend vereenigingsleven bestond, waarvoor de pastoor evenals zijn voor ganger alleen kwam te staan. Als bewijzen van den omvang van het werk in een parochie als Wormer kan het volgende worden aangehaald. Tijdens het pastoraat van den jubilaris werd de veel vergroote kerk geconsacreerd. Op 28 September 1931 werd de R. K. Jongensschool St. Joseph geopend, waardoor de parochie een meisjes- en een jongensschool verkreeg, die thans bevolkt zijn met 280 leerlingen, waaraan de jubilaris alleen het catechismusonderwijs moet geven. Kindervriend als de jubilaris is, Wordt er door de leerlingen steeds met graagte naar zijn in opgewekten trant gegeven lessen ge luisterd. Gaf dit werk toch veel zorg en moeite, niet minder was dit het geval, toen moest wor den besloten tot Suiting van het oude Patronaat en getracht moest worden een beter tehuis voor de Jeugdorganisaties tot stand te brengen, wat tenslotte gelukte door aankoop en verbouwing' tot een doelmatig Ons Huis St. Joseph van de voormalige kaasfabriek. De parochie telt thans ongeveer 1500 zielen, waarvan ruim 1200 communicanten, aan wie in 1932 ruim 88.000 H.H. Communies werden uit gereikt, terwijl gedurende het le halfjaar- 1933 bijna de 50.000 werden bereikt. Het zich steeds uitbreidende gebouwencomplex eischte naast steeds groeiende financieele zorg, ook steeds grootere zorg voor onderhoud en her stel, maar daarnaast heeft de jubilaris geijverd voor verfraaiing van het Godshuis, waarin bij zonder de aandacht werd besteed aan de Doop kapel. De Doopvont werd hersteld en verfraaid en de kapel afgesloten met een hek. Veel zorg werd besteed aan herstel, verfraaiing en ver nieuwing der paramenten, terwijl nu wederom wordt geijverd voor het verkrijgen van twee zij altaren, aanpassend bij het hoofdaltaar, van welke altaren er bereids één is toegezegd. Tijdens het pastoraat van pastoor Kooy wer den opgericht de Meisjes- en Jongenscongre gaties, welke zich mogen verheugen in de bij zondere toewijding van den jubilaris. Verder de Graal en de R.K. Wormer Sportvereeniging, die zich mede door den krachtigen steun van den pastoor mag verheugen in een grooten bloei en opgewekt leven. Bijzondere aandacht had de wekelijksche al- gemeene kinder-Communie ter oplossing van de crisis. Het werk, dat het laatst de aandacht vroeg, is de verbouwing en vergrooting der pastorie, om daardoor deze geschikt te maken tot bewoning ook door een kapelaan, die, nadat dit 't vorig jaar nog weer w'erd uitgesteld, dan toch nog deze maand in de parochie Wormer zijn in trede zal doen. Het programma voor de viering van het zilve ren feest moge verder door zijn uitgebreidheid en de afwerking door haar welgemeendheid aan vullen, w'at aan bovenstaande mocht ontbreken. Het luidt als volgt: Dinsdag 15 Augustus te 6% uur intocht vanaf Wormerveer, verwelkoming bij de kerk en Plech tig Lof. Woensdag 16 Augustus algemeene H. Com munie. Te 6 uur H. Mis met Communie-uitrei- ken. Te 6y, en 7% uur Communie-uitreiken. Te 9 uur Plechtige Hoogmis. Van 12 X3 uur receptie. Cadeaux bezichtigen na de Hoogmis gedurende een half uur, tijdens de receptie en 's avonds van 7 tot 8 uur. Donderdag te 2% uur kinderhulde in Ons Huis en te 7% uur huldiging door Jeugdorga nisaties en ongehuwden beneden 25 jaar. Vrijdag 18 en Zondag 20 Aug. huldiging door gehuwden en ongehuwden boven 25 jaar. PASTOOR J. J. M. TEULE te Grootebroek, die Zaterdag a.s. zijn gouden -priesterfeest hoopt te vieren. De Rector van het St. Joseph-Gesticht op den „Denneheuvel" te Bloemendaal herdenkt op 16 Augustus a.s. den dag, waarop hij het H. Priesterschap mocht ontvangen. Op 21 December 1883 te Den Haag geboren en op 16 Augustus 1908 tot priester gewijd, werd hij met bekwamen spoed tot kapelaan in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus (de Papegaai) te Amsterdam benoemd. Dit ge schiedde op 28 Augustus 1908. Op 17 April 1909 volgde reeds overplaatsing naar Poeldijk. Van daar op 30 Augustus 1913 naar de parochie van den H. Hippolytus te Delft. Op 21 Januari 1921 volgde de benoeming tot Rector van het St. Joseph-Gesticht te Bloemendaal (toen nog aan het Spaarne te Haarlem gevestigd). Te Delft beijverde de Rector zich voor het R.K. Huishoudonderwijs. Zijn streven had tot resultaat de oprichting van een R.K. Vakschool voor Meisjes. Eenmaal te Bloemendaal werd Z.E. benoemd tot geestelijk adviseur van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, van den R.K. Land- arbeidersbond „St. Deus dedit", van den Katho lieken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond, van den R.K. Bond van Wasch-Industri- eelen en van eenige meer plaatselijke (Haarlem sche) Katholieke vereenigingen. Van deze laat ste adviseurs-schappen werd de Rector een paar jaar geleden ontheven. Bovendien bekleedt de jubilaris nog verschil lende bestuursfuncties: voorzitter van het Zie- ken-Apostolaat, voorzitter van de Onderwijs- vereeniging van den L.T.B., bestuurslid van de Zuiderzee-Stichting, lid, tevens Bisschoppelijk commissaris, van de Zuiderzee-Commissie van den N.B.T.B., lid van de Commissie tot onder zoek van de ontwikkeling van den Land- en Tuinbouw in Noord-Holland (Commissie Min- derhoud) enz. Alhoewel elk dezer adviseursschappen en lid maatschappen van besturen en commissies haar werkzaamheden, eigenaardigheden en moeilijk heden hebben, heeft Z.E. zich met grooten ijver en werklust toegerust om niet alleen zijn hooge taak te vervullen, maar tevens een sterke steun te zijn voor allen, die zich tot hem wenden. Verschillende besturen zijn er trots op, Rector Kok tot hun geestelijk adviseur te hebben. Vooral in het leven van de sociale organi saties, als den L.T.B., „St. Deus dedit" en den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, speelt de Rector een groote rol. Niet alleen, omdat de plattelandsbevolking zeer op hun priesters ge steld is, maar vooral ook, omdat deze organi saties weten, dat zij in Rector Kok den man weten, die voor haar en haar leden in de bres springt, waar het aankomt op de verdediging van haar geestelijke en stoffelijke belangen. God geve den Rector nog vele jaren tot eigen zegen en geluk, maar niet het minst tot heil van hen, wiens leider hij is. De zeereerw. heer rector J. P. J. Kok zal bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest a.s. Woensdagmiddag van half twee tot drie uur receptie houden. Pastoor Thomann werd geboren 12 October 1856 te Amsterdam en priester gewijd op 19 Augustus 1883. Hij was achtereenvolgens kape laan te Spierdijk, te Poeldijk en te Schevemn- gen en vervolgens 10 jaar kapelaan te Amster dam aan de parochie De Posthoorn. Daarna werd hij benoemd tot Pastoor te Katwijk en hierna Pastoor te Voorschoten, totdat hij in 1915 Pastoor te Lisse werd. Bij den komst van Pastoor Thomann alhier, was Lisse een parochie, welke goed was inge richt. Immers korte jaren geleden waren onder Pastoor Klelcamp z.g. de kerk, meisjes en jon gensschool gebouwd. Noemen we daar nog bij Huize „Pius" voor ouden van dagen, en R. K. Volksbondsgebouw. Pastoor Thomann kon zich Den 19en Augustus a.s. herdenkt onze be minde pastoor, Wilhelmus Martinus Nix den dag, waarop hij vijftig jaar geleden tot priester gewijd werd door Mgr. Swekers. Onze pastoor werd geboren den 2den Novem ber 1857 te Haarlem. Nog jong verloor hij z'n ouders; z'n opvoeding werd overgenomen door een oom en tante te Amsterdam, die hem de priesterstudies lieten volgen. Zijn eenigszins zwak gestel heeft hem in z'n studiejaren wel eens inspannende oogenblikken bezorgd. Deson danks werd hij op 25-jarigen leeftijd reeds priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Hoog Made (Z.-H.), Noordwijk-Binnen en Amster dam; daarna pastoor gedurende drie jaren te Ierseke (Z.), vier jaren te Tuitjenhorn en ver volgens sedert 1 Juni 1911 te Spierdijk. Met voorbijgaan van hetgeen vóór zijn benoe ming te Spierdijk gebeurde, zullen we in het kort in herinnering brengen, wat tijdens zijn pastoraat te Spierdijk zooal plaats vond. Den 26en Sept. 1915 werd in deze parochie opgericht de aartsbroederschap van de H. Fa milie, waartoe onmiddellijk ruim 200 leden toe traden. Met pastoor als directeur heeft de broe derschap gebloeid tot op heden. 18 Januari 1917 legde pastoor Nix den eersten steen der R. K. Jongensschool, welke naar den tweeden voornaam van z.eerw. werd genoemd de „St. Martinusschool". Den tweeden Juli daar aanvolgende had de plechtige inwijding plaats door deken Vergeer van Wognum, geassisteerd door kapelaan Cornet, een vroegere kapelaan dezer parochie en kapelaan Buys te Wassenaar, zoon der parochie Spierdijk. Het onderwijs be gon met het hoofd der school, den heer A. C. Overtoom en één onderwijzer van bijstand. Thans is de school uitgegroeid tot eene met vijf leerkrachten. In 1918 werd den negenden Juli, feestdag van de H.H. Martelaren van Gorkum, in de parochie opgericht de broederschap der Martelaren van Gorkum, met den pastoor als directeur. Aan stonds traden niet minder dan 580 leden toe! 2 Juli 1922 kreeg onze parochie een afdeeling van de Derde Orde van St. Franciscus, welke afdeeling werd gesticht door den eerwaarden pater Van Vliet, destijds Gardiaan van 't kloos ter te Nieuwe Niedorp. Tot directeur werd weder om benoemd de pastoor. Bij de oprichting traden 100 parochianen toe. Thans bloeit de afdeeling, dank zij de ijverige bemoeiingen van den direc teur. Dat het innerlijk godsdienstig leven der parochie op geen laag peil staat, getuigen de vele religieuse roepingen; we noemen slechts de eerwaarde paters Mul, De Jong, Klaver, Appel man, Meyer, Commandeur, De Lange, kapelaan Duyn, enz. De meisjesschool, bediend door de eerw. Zus ters Franciskanessen, heeft onder dezen pastoor een verbouwing ondergaan. In 1932 kwam een grootsch werk tot stand, namelijk de Theresia-stichting, een tehuis voor ouden van dagen, evenals de Meisjesschool, be diend door de Zusters Franciskanessen. De pas toor, 'n vurig Theresia-vereerder, koos den titel. In de stichting is plaats voor ongeveer 50 per sonen. Thans zijn er 40 plaatsen bezet. Door de bemoeiing van pastoor en kerkbe stuur kreeg de parochie de beschikking over een vergaderlokaal voor de jeugdvereenigingenin 1932 contracteerde men met den caféhouder G. Duyn, die ingevolge die overeenkomst z'n pas ge bouwde lokaliteien tegen een jaarlijksche huur voor gemeld doel beschikbaar stelde. Van de liefde en aanhankelijkheid dei- parochianen ten opzichte van hun herder ge tuigt het feit, dat zij1 bij de viering van pastoors 40-jarig priesterfeest, den 19en Augustus ,1923, hem een feestgave vereerden van f 1600. Den 18en Juni 1922 verrees in den voortuin van het kerkhof een mooi beeld van het H. Hart met het opschrift: „De parochianen van Spierdijk aan hunnen Koning, 18 Juni 1922". Eiken eersten Vrijdag der maand is het beeld den ganschen dag door een kring van brandende electrische lampjes omgeven. Deze enkele grepen uit den omvangrijken ar beid van den jubilaris mogen doen zien, dat hij iemand is van groote verdiensten voor de parochie Spierdijk, zoowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht; een echt zielzorger, die ech ter ook oog heeft voor de tijdelijke belangen zijner onderhoorigen. Geeft hij bij feestelijke ge legenheden steeds blijken van belangstelling door zijn tegenwoordigheid en zijn hartelijke toespraken in tijden van druk en rouw laat hij ook niet op zich wachten. Nóg regelmatig hooren we van den kansel aflezen de dagen, waarop de pastoor z'n zieken zal bezoeken. We zien hem dan gaan in z'n ouwe Fordje, met „Jaap den koster" (wiens familienaam men in het dorp nimmer hoort noemen) als chauffeur! Zijn katechismuslessen aan de scholen geeft de pastoor nog altijd trouw op de gezette tijden. De kinderen zien in hem een vriend. Dat hij met z'n tijd meegaat, blijkt hieruit, dat hij van de gebeden nu reeds den nieuwen tekst volgt, hoe wel deze nog amper van officieele zijde is be kend gemaakt. En dit alles ondanks z'n verge vorderden leeftijd! Als merkwaardigheid deelen we nog mee, dat de pastoor heeft bewezen, dat men met de pijp of sigaar in den mond oud kan worden. Van z'n gemoedelijke huishoudster Rika vernamen we, dat ze meermalen per dag een blad met eenige gestopte pijpen moest neerleggen, wcjke hij in haastige trekken uitrookte, totdat o, onzalig oogenblik dokter Bloem hem een paar jaar terug het pijp-rooken verbood! 't Probleem was echter - gauw opgelost: pastoor stak een sigaar aan! En thans rookt hij van 's morgens tot 's avonds z'n sigaartje In deze korte schets hebben we in vluchtige trekken het leven en de groote verdiensten van >s dezen eminenten zielzorger nagegaan. Hij heeft gewerkt in tijden van voorspoed, maar hij heeft ook minder aangename tijden gekend; we den- w ken slechts aan de moeilijke mobilisatie-jaren en aan den huidigen crisistijd. Wie zal een priesterleven als 't onderhavige in al zijn grootheid kunnen beschrijven? En wie zal de zegenrijke gevolgen ervan kunnen schat ten? God alleen weet, hoe lang het door hem uitgestrooide zaad nog zal ontkiemen en vruch ten voortbrengen. Stellig nog lang na het ver scheiden van dezen zaaier van het Woord Gods. Dat dit verscheiden nog lang mag uitblijven is de wensch van EEN PAROCHIAAN Spierdijk, Aug, 1933. dus met hart en ziel aan zijn parochianen wij den en den heerschenden echt Katholieken geest bewaren en meer uitbreiden. Wie Katho liek Lisse kent, we.t dat hij dit doel buitenge woon goed heeft bereikt. De eenvoud van den beminden Herder is voor ons een reden de goe de hoedanigheden van hem publiek bekend te maken, rmdat Pastoor niet iemand is die zich zelf zoekt, doch leeft voor zijn Parochianen en zijn kerk. Het inwendige van de kerk is door Pastoor op uitnemende wijze herzien en verfraaid en daal de mooie ranke toren, welke uren in den om trek door zijn hoogte zichtbaar was, dreigde zijn spits tc verliezen, is hij van een nieuwe spits voorzien'. Veel heeft pastoor voor zijn parochie gedaan. Het zal dan ook een feest voor heel de parochie zfjn. Dankbaar zijn de parochianen dat de ge zondheidstoestand van den Pastoor, welke een tijdlang is geschokt geweest, waaronder de Pa stoor echter nimmer zijn blijmoedigheid ver loor, nu weer in zooverre hersteld is dat de ju bilaris zijn gouden Priesterfeest plechtig kan herdenken en zijn parochianen het feest met hem in jubelende dankbaarheid kunnen mee vieren. Dit feest zT op Zaterdagavond 19 Aug. beginnen. Dan zal de jubilaris des avonds feestelijk worden afgehaald vanaf het buurt schap de „Engel". Feestcommissie, eere-comité en de besturen van alle R.K. Organisaties zullen in de voor hen bestemde auto's plaats nemen en aan het begin van den Achterweg zullen de Jonge Wachters, St. Jozefgezellen, Graal en K. J. M. V.ers met wapperende banieren en met muziek voorop den stoet openen voor een rondgang door de parochie. Teruggekomen aan de kerk zal de jubilaris onder het zingen van een wel komstlied de kerk worden binnengeleid. Na het plechtig Lof wordt Pastoor verder een rustigen dvond gegund. Zondagmorgen, 20 Augustus, plechtige Hoog mis, waaronder oud-kapelaan J. A, v. Zon de feestpredicatie zal houden en aan het slot een feestcantate door het zangkoor. Na de Hoog mis besloten receptie voor commissie en bestu ren van organisaties, onder welke het parochie cadeau aan den jubilaris zal worden aangebo den, daarna algemeene receptie voor alle paro chianen en des namiddags defile van alle orga nisaties om Pastoor te demonstreeren wat er in Lisse leeft aan jeugdwerk en organisaties. Mogen het weer medewerken dit feest te doen slagen. In verband met het a.s. zliveren Priesterfeest van den zeereerwaarden heer Pastoor C. Kooppert te Lutjebroek, verzochten wij den geachten jubilaris om een kort onderhoud, het welk met groote welwillendheid werd toege staan en waaruit wij gaarne voor onze lezers iets mededeelen. De eerste vraag was natuurlijk welke func ties Zijn Eerwaarde tijdens zijn Priesterschap heeft bekleed. „Priester gewijd 15 Augustus 1908 volgde mijn eerste benoeming als assistent te Schoten den 2 October 1908; 29 Jan. 1909 tot kapelaan te Westwoud; 7 September 1917 kapelaan te Rijs wijk, totdat 9 Maart 1928 mijn benoeming volg de tot Pastoor der nieuwe parochie te Wierin- gen (Den Oever) en zooals u bekend zal zijn werd ik 24 Maart 1933 Pastoor dezer parochie." Over de nieuwe parochie Lutjebroek was Z.E. zeer tevreden. Ja! (en hier trokken zich de rimpels op het voorhoofd), „zware zorgen!" „Maar die hoop ik met Gods hulp te overwin nen en als dit zal lukken hoop ik hier niet vandaan te geraken." En wat vormde nu nog één bekommernis bij Pastoor? „Als de parochianen toch maar zoo bescheiden mogelijk feestvieren zullen, want och, de tijden zijn voor hen zoo slecht." Wij meenen zeker te zijn te spreken namens alle parochianen als wij tot slot van dit artikel den wensch uitspreken dat het onzen zeereer waarden heer Pastoor gegeven moge zijn nog vele jaren te mogen arbeiden voor ons Lutje- broekers. Dat God de zware taak hem op de schouders gelegd, zal helpen verlichten en het zilveren Priesterfeest van dezen bescheiden, minzamen Herder voor hem een onvergetelijken indruk zal nalaten, doch voor dit laatste heb ben wij geen zorg, want Lutjebroek weet zijn priesters te eeren! Het zal dien dag aan belangstelling niet ont breken, maar schenken wij hem bovenal ons hartelijk gebed. De zeereerw. heer pastoor P. Kleintjes te Vijfhuizen viert morgen (15 Augustus) zijn zil veren priesterfeest. Dinsdag zal om half elf een plechtige Hoog mis in de parochiekerk opgedragen worden, ter wijl des middags om 3 uur een plecht'g Lof wordt gehouden, waarna receptie in een van de lokalen der R. K. School.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11