Prikkeldraad Botsing tusschen twee autobussen Bruinhemden-invasie in Nijmegen Z.H. EXC. MGR. JANSEN 40 JAAR PRIESTER DERTIG GEWONDEN VERHITTE GEMOEDEREN Nieuwe heldenmoed MAANDAG 14 AUGUSTUS Benoemingen In het bisdom Haarlem Bij de Priesters V. h. H. Hart Geen crisis-inkomsten- belasting? EFFENDI IN CASSATIE Binnenkort voor den Hoogen Raad Kippen- en eendenhouderij Gestolen auto terecht De dief bezat geen geld om te tanken DRONKEN ACHTER 'T STUUR Jongetje zeer ernstig gewond OPLICHTERS IN ACTIE Een loterij, die bedriegerij is HET GROOTSTE DOK DER WERELD Plotseling einde van een uitstapje per autobus op den vroegen Zondagmorgen In dichte mistbank Vreeselyke paniek Geheel mislukte tumult-vergade ring van de N.S.N-A.Pin de Keizer-Karelstad Politie redde de situatie Landverrader Heftig tumult De terugtocht Kostbare broche gevonden Namen der gewonden Een oproep Toestand der slachtoffers Borstkas ingedrukt Onvoorzichtig automobilist ver oorzaakt een botsing Motorschip in brand Verwarmingslamp geëxplodeerd TWEE AUTO'S GEBOTST Negen lichtgewonden INBRAAK IN KATHOLIEKE KERK INDISCHE POSTVLUCHTEN Eindexamen H.B.S. extranel BV) het 40-jarig priesterfeest van Monseig neur Joannes Henricus Gerardus Jansen zal vooral zichtbaar zijn voor een ieder, hoezeer geestelijkheid en volk van Utrechts dio cees zich één gevoelt met zijn Aartsbisschop. Algemeen viert men in gebed en in dank baarheid zijn priesterfeest mee. Men heeft in de ruim drie jaren van zijn op- perherderlijk bestuur gevoeld, met hoe jeugdige kracht, met hoe volkomen toewijding, met hoe veel bezonken wijsheid en practisch inzicht, met hoe groote goedhartigheid en evenwichtig heid Zijne Hoogw. Excellentie de zijnen, geeste lijken en leeken, bestuurt. Het blijde Godsver trouwen. dat hij van zijn geliefden Bonifacius erfde, en in zijn wapen vertolkte, werkt aan stekelijk op al de zijnen. Zóó is Utrechts clerus en volk één van geest en hart met zijn Bisschop, en hierin ligt de groote bron van eensgezind werken aan al dat gene, waartoe de Bisschop het sein geeft. Het Metropolitaan Kapittel zal het zich tot eeretaak rekenen, voorop te gaan in trouw en toewijdig aan het zoo verheven voorbeeld van Plichtsbetrachting door zijn Aartsbisschop. J. G. VAN SCHAIK, Proost. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Waarnemend Deken van het Deke naat Delft: den Zeereerw. Heer J. L. Dankel- toan; Pastoor te den HoornSchipluiden: den Weleerw. Heer Th. W. Loomans; te Hoek van Rolland Wejgerw. Heer W. J. Warmenhoven, thans kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. Kon. v. Allerh. Roz.) Leeraren aan het Klein Seminarie „Hage- Veld" te Heemstede: de volgende Weleerw. Hee- ren: J. A. Slijkerman, thans kapelaan te Rot terdam (H. Hildegardis)Mr. A. A. W. Diepen- brock, thans kapelaan te Hillegom (H. Jos.)en B. Verbeem, thans kapelaan te Roelofarends- Veen. Rector: te Amsterdam (H. Aloysius-Ge- sticht) den Weleerw. Heer H. H. van Spanje, thans kapelaan te Amsterdam (H. H. Ursula en Gez.); te Leiden (St. Liduina huis) den Wel eerw. Heer H. J. A. M. van der Ven, thans kapelaan te Leiden (H. Petrus) te Rotterdam (R. K. Lyceum voor Meisjes) den Weleerw. Heer B. J. Maas, thans kapelaan te Rotterdam (H. Hildegardis). Kapelaan te: Amsterdam (H.H. Ursula en Gez.) den Weleerw. Heer Dr. A. I. M. Kat; Was senaar (H. Will.) den Weleerw. Heer J. B. M. Blankers; Nootdorp: den Weleerw. Heer A. N. Duinisveld (Neom). Amsterdam: (H. Will, bui ten de V.) den Weleerw. Heer K. J. H. Lauten- schütz; Poeldijk: den Weleerw. Heer W. A. J. Geels (Neom.) Amsterdam: (H. Bon.) den Weleerw. Heer P. A. a. Verhoeckx; Heemskerk: den Weleerw. Heer P. Th. A. Perquin (Neom.) Amsterdam: (H. Will, binnen de V.) den Weleerw. Heer J. J. J. H. Riswick; Rotterdam (H. Elis.) den Weleerw. Heer H. J. H. Wester kamp! Oudorp: den Weleerw. Heer B. J. A. Haanen (Neom.) 's-Gravenhage: (H. Ger. Maj.) den Weleerw. Heer J. C. M. Franse; Boskoop: dqp Weleerw. Heer C. M. Broers (Neom.) 's-Gravenhage: (H. Jac.) den Weleerw. Heer A. J. van den Oudenhoven; Haarlem (Kathe draal St. Bavo) den Weleerw. Heer G. P. A. Al kemade; Naaldwijk den Weleerw. Heer N. J. de Ruyter (Neom.) Rotterdam: (H. Laur.) den Weleerw. Heer J. S. W. Groenen; Leimuiden: den Weleerw. Heer C. Vlaar (Neom.) Rotterdam: (H. Jos.) den Weleerw. Heer C. R. Oolsthoorn; Hillegom: (H. Mart.) den Wel eerw. Heer B. Schneiders. Rotterdam: (H. Hildegardis) den Weleerw. Reer Th. W. Klepper; Berkel: den Weleerw. Heer J. vah Duivenvoorde (Neom.) Rotterdam: (H. Elis.) den Weleerw. Heer C. de Ruijter: Halfweg den Weleerw. Heer J. M. Wijsbroek (Neom.) Rotterdam: (H.H. Mart. v. Gore.) den Wel eerw. Heer W. C. Westerhoven; Beverwijk: (H. Agatha) den Weleerw. Heer Z. van der Klein: Zwaag: den Weleerw. Heer A. M. Abeln (Neom.) Rotterdam: (H. Laur.) den Weleerw. Heer A. J. A. Schulte; Pijnacker: den Weleerw. Heer W. L. Egberts (Neom.) Rotterdam: (H. Hildeg.) den Weleerw. Heer B. A. Bernefeld; Lutjebroek: den Weleerw. Heer ft. A. Commandeur (Neom.) Haarlem (H. Jos.) den Weleerw. Heer Th. W. v. d. Lugt; Haarlem (H. Joës. de D.) den Weleerw. Heer P. J. de Wit; Alkmaar (H. Laur.) den Weleerw. Heer Th. A. Nijman die kapelaan Was te Dordrecht. (H. Bon.) Haarlem: (H. Joës. de D.) den Weleerw. Heer C. A. van Steen: Beverwijk (O. L. Vr. v. G. R.) den Weleerw. Heer J. Th. van der Beek; War mond: den Weleerw. Heer H. C. A. P. van Dru ilen (Neom.) Leiden: (H. Petrus) den Weleerw. Heer A. J. Leen der s; Uitgeest: den Weleerw. Heer J. Voor- twist (Neom.) Dordrecht (H. Ant. v. Padua) den Weleerw. Heer Th. J. G. Dekker; Heer-Hugowaard (H. Dion.) den Weleerw. Heer H. C. Roozenburg (Neom.) Schiedam (H. Hart) den Weleerw. Heer W. A. A. Berding; Gouda: (O. L. Vr. Hem.) den Wel eerw. Heer Th. J. J. van Seggelen, die kapelaan Was te Schiedam (H. Hart). Scheveningen (O. L. Vr. v. Lourdes) den Wel eerw. Heer J. F. van de Gent; Vlaardingen: lien Weleerw. Heer P. J. van Steyn (Neom.) Rijswijk: den Weleerw. Heer D. B. F. plaat; •urinerend: den Weleerw. Heer H. van der Hey- den (Neom.) Waddinxveen: den Weleerw. Heer M. H. van der Togt; Vlissingen: den Weleerw. Heer W. M. C. Verschure (Neom.) Wormer: den weleerw. heer A. Bregten (Neom). Santpoort: den weleerw. heer J. H. M. van Ingen (Neom). Medemblik: de weleerw. heer P. C. G. Visser (Neom). Bleiswijk: den weleerw. heer S. J. M. Broer- sen (Neom). Zoeterwoude: (H. Joës Onth.) den weleerw. heer A. Buis (Neom). Warmenhuizen: den weleerw. heer J. B. Rosenhart (Neom). Duivendrecht: den weleerw. heer Th. J. M. H. Wanna (Neom). Voorburg: (O. L. Vr. Hem) den weleerw. heer M. Schipper (Neom). Roelof arendsveen: den weleerw. heer A. A. J. Buys (Neom). Hillegom: (H. Jos.) den weleerw. heer J. W. A. N. Merks (Neom). Oegstgeest: den weleerw. heer A. Martens (Neom). Assistent te: Delft (H. Hipp.) den weleerw. heer C. J. van der Knaap (Neom). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht gegeven om te studeeren in het Kerke lijk Recht te Rome aan den weleerw. heer J. A. M. van der Gaag, thans Kapelaan te Oegstgeest De Provinciaal der Priesters van het H. Hart heeft benoemd: Voor de Missie van Zuid-Sumatra (Apost. Prefectuur van Benkoelen) de Paters F. Hovers uit Tilburg en P. van Gisbergen uit St. Oeden- rode, alsmede de Broeders Wilfridus v. d. Werf uit Deventer en Odulphus van Gisbergen uit St. Oedenrode; voor de Missie van Noord-Brazilië de Paters A. Hoogeboom uit Warmenhuizen en E. van Will uit Beek en Donk; voor de Missie van Belgisch Congo (Apost. Vicariaat der Stanleyfalls) de Paters W. v. d. Bome uit Hooge Mierde, A. Rijkers uit Dedems. vaart en H. Schimmel uit Hamersveld, alsmede de Eerw. B roeders Justinus. v. d. Sman uit Pijnacker en Godefridus Poulisse uit Ommel. In de Memorie van Antwoord op het ontwerp Omzétbelasting, deelde minister Oud mede, dat hy het heffen van een crisis-inkomstenbelas, ting overwoog. Is de Telegraaf" welingelicht, dan is de Re geering er in geslaagd de begrooting in even wicht te brengen, zonder gebruik te maken van de baten, die uit deze crisisbelasting zouden moeten voortvloeien. In ieder geval komt de nieuwe belasting op het thans by den Raad van State in onderzoek zijnde begrootingsontwerp niet voor. Of deze belasting later door een af zonderlijke wet zal worden ingevoerd, zal geheel afhangen van de ontwikkeling, die de Ryksfi- nanciën zullen nemen. Naar wij vernemen, heeft het communistisch Tweede Kamerlid Roestam Effendi, propagan dist, wonende te Amsterdam, cassatie aange- teekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, waarby hy wegens opruiing was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Zooals men weet, werd deze opruiing gepleegd in een communistische vergadering te Tiel, waar hij evenals het Tweede Kamerlid L. de Visser als spreker optrad. Door de rechtbank te Tiel was Effendi aanvankeiyk veroordeeld tot f 300 boete subsidiair een maand hechtenis, doch na ingesteld hooger beroep door het O. M. aldaar, veranderde het Gerechtshof te Arnhem deze straf in een maand gevangenisstraf. Deze zaak komt binnenkort voor den Hoogen Raad. Namens den minister van Economische Za ken, maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouders bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks voor de week van 14 tot en met 19 Augustus a.s. gedeeltelijk over te nemen ten bedrage van 35 cent per 100 stuks uitgevoerde kleine eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor een deneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uitgevoerde eenden eieren. Een auto, welke door den bestuurder aan den kant van den weg te Voorst was geplaatst, is door de politie in beslag genomen. Een ambte naar der belastingen had n.l. een poiitie-radio- bericht hooren omroepen, volgens hetwelk te Den Haag een personenauto was gestolen. Het bleek hem, dat de bewuste auto door den be stuurder was verlaten, omdat de benzine ver bruikt was en hij geen geld had om te tanken. De man verzocht een passeerenden automobilist te mogen meerüden naar Zutfen, waar een familielid ernstig ziek zou zijn. Van den dader is niets meer gezien. Zijn naam en zijn signale ment zyn bekend. Een autobestuurder, die onder invloed van sterken drank verkeerde, heeft Zaterdagmiddag een ernstige aanrijding veroorzaakt in de Oran jeboomstraat te Rotterdam. Daar hy plotseling de macht over het stuur verloor, reed hy eerst tegen een voor hem ry- dende bakfiets op, vervolgens tegen een wiel rijder, om tenslotte op het trottoir nog enkele onbeheerd staande fietsen stuk te rijden. De bestuurder van de bakfiets en de wiel- ryder, die by de botsing tegen den grond wa ren geworpen, konden, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, weer naar huis gaan. Erger was er echter aan toe een vyfjarig jon getje, dat op de bakfiets had gezeten. De dronken autobestuurder is onmiddellyk gearresteerd. Zaterdagavond kwam een marktmeester van de markt aan de Hillelaan te Rotterdam by de politie van het bureau Paul Krugerstraat vertel len, dat er op de markt een paar mannen bezig waren met een lotery om geld. Dat is verbo den en al meermalen had hy het duo gewaar schuwd. De loterijhouders pasten een heel eigenaardige manier toe. Zy hebben een busje, waarin tach tig lootjes zitten, die tegen een dubbeltje per stuk worden verkocht en ze vertellen er dan by, dat er een hoofdprijs in zit van een rijksdaal der, een prys van een gulden en een aantal van twee kwartjes, een kwartje en eigen geld. Re kent men dit na, dan zouden ze zestig cent op elke lotery overhouden, maar de prijzen van een rijksdaalder en een gulden ontbreken. Om te voorkomen, dat ze toch de hooge pryzen moe ten uitbetalen, gebruiken ze, zoo vertelt „Het Volk", de volgende truc: Zoodra er zestig verkocht zyn, volgt het pu bliek met spanning, wie nou de hooge pryzen zal krijgen, doch dan roept één van het duo plotseling: „Politie, berg je lootjes gauw weg." Dat gebeurt dan dadelijk, omdat de omstanders niet weten, dat het koopen van loten niet straf baar is, maar wel het houden van een loterij. Een anderen keer gaan ze als volgt te werk: er verschijnt een keurig gekleed heer, die later blijkt tot het complot te behooren en deze meldt zich als: politie. Hy laat een penning zien, maar is meestal een hondenpenning of een Engelsch vyf penny stuk. Deze pseudo- politieman neemt dan het busje met loten in beslag' en betuigt zijn spyt, dat hy zyn plicht moet doen, want hij maakt ook proces-verbaal op. Het komische van de historie is dan, dat de oms Anders medelijden hebben met de twee mannen, die gesnapt worden en deze krygen daardoor de kans, om kort daarop met een nieuw busje te voorschijn te komen en him be- dryf voort te zetten. Een der deuren van het grootste droogdok der werelddat te Southampton ioerd ge bouwd, wordt door een sleepboot naar zijn plaats van bestemming gebracht Zondagmorgen om zes uur heeft op den Delftweg onder Overschie een zeer ernstig ver keersongeval plaats gehad. Twee bussen, beide geheel gevuld met passagiers uit Den Haag, zijn op genoemde plaats met elkaar in botsing gekomen, met het noodlottig gevolg, dat niet minder dan dertig passagiers min of meer ern stig werden gewond. Omtrent de toedracht van dit ongeluk, dat te Overschie en omgeving en ook te Den Haag groote ontsteltenis heeft veroorzaakt, verne men wy, dat één der bussen van Duitschland kwam en op weg was naar de Hofstad. De an dere bus, welke ook door Haagsche ingezetenen gevuld was, kwam van Den Haag en reed in de richting Rotterdam. De laatste bus moet niet genoeg rechts hebben gehouden, hetgeen wellicht tot geen ongeluk zou hebben geleid, ware het niet, dat de uit Duitschland komende bus plotseling in een dichte mistbank terecht kwam. Zoodoende kon de chauffeur den tegen- komer niet zien, met het gevolg, dat zijn wa gen, de uit Den Haag komende bus achter den motor in de zijde raakte, waardoor deze bus over een lengte van drie meter a la sardine werd opengescheurd. Ook de andere bus werd gedeeltelyk opengereten. Een vreeselyk gegil steeg na de botsing, waar van het geluid, dat ver in den omtrek hoor baar was, uit beide voertuigen op. Van de inzittenden, die door den schok van hun plaatsen geslingerd waren, bloedden ver scheiden hevig aan gelaat en handen. Anderen waren er ernstiger aan toe en kon den niet meer opstaan. Onmiddellijk na het ongeval was de politie van Overschie ter plaatse, die onder leiding van haar inspecteur, den plaatselyken dienst van de Roode Kruis-transport-colonne waarschuw de en ook de politie van Delft ter assistentie riep. Spoedig was er dan ook de noodige des kundige hulp aanwezig, waarbij zich ook de drie doctoren van Overschie geducht weerden. De burgemeester van deze gemeente, de heer Baumann, droeg er met assistentie van de aan wezige politiemannen zorg voor, dat het ver keer by de hulpverleening volledig was stop gezet, hetgeen op het vroege uur betrekkelijk weinig' stagnatie veroorzaakte. Overal op den Zaterdag was in Nymegen door de Nationaal Socialistische Nederlandsche Ar beiders Party, de zgn. N.S.N.A.P., onder lei ding van Dr. van Rappard uit Arnhem, een openbare vergadering uitgeschreven. Het pro- pagandabiljet luidde o.m.: „voor de onderdruk ten tegen de uitbuiters. Arbeiders komt in mas sa's op tegen de reactie". Deze vergadering werd aanvankeiyk beschouwd als een der vele Nationalistische bijeenkomsten, welke geen byzondere aandacht meer trekken. Maar deze politieke reünie kreeg onverwachts een interessant karakter door de entrée van een honderdtal Duitsche Nationaal-Socialisten uit Kleef, Emmerik, Goch en tusschenliggende plaatsen. Deze troep, in volle uniform, kwam tegen den avond aangemarcheerd uit Kleef en passeerde te Beek de douane. Gemeente- en Rijkspolitie had alle noodige veiligheidsmaat regelen getroffen en de grenscontróleurs onder zochten de Nederlandsch-Duitsche bezoekers op wapenen. De gasten brachten een orkest mee, dat onderweg het Horst Wessel-lied liet hooren, maar dat geen verlof kreeg op Nederlandsch gebied muziek te maken. In marschcolonne, on der begeleiding van veldwacht en marechaus see, trokken zij over den Beekschen weg naar Nijmegen. In de dorpen werd weinig notitie ge nomen, maar eenmaal in Nijmegen, werden zy weldra omringd door honderden en later dui zenden politieke tegenstanders, die hun mee ning over den intocht van deze geüniformde Hitlerianen niet onder stoelen of banken sta ken. De meesten keurden dezen optocht af en vonden het ontactisch van de betrokken auto riteiten om deze uitdagende entrée toe te staan. Doel van hun tocht was de „Harmonie", ter bywoning van de vergadering van de N.S.N.A.P. Honderden verdrongen zich voor den ingang van de „Harmonie" en lieten een luid gejoel hooren, toen eenige Nazi's naar buiten kwamen om te colporteeren. Tegenstanders ventten luide de „Tribune" en het tydschrift „Neen". De politie verbood intusschen wyselyk deze colportage. Intusschen werd de vergadering in de achter zaal van „De Harmonie" in tegenwoordigheid van 200 a 300 personen, waarvan ruim 100 Na zi's, geopend door den Gochschen Nazileider, den heer v. d. V., die indertyd'te Goch ook de bijeenkomst voorgezeten had, waarin Jacob van Waterland (de Joode) en vertegenwoordigers van Mussert elkander zoo ongezouten de waar heid zeiden. Na het Horst Wessellied werd het woord verleend aan Dr. van Rappard. By het debat, dat op diens rede volgde, en waarbij het in de zaal nogal rumoerig werd, maakte een der sprekers den heer v. Rappard er een verwyt van, dat hy met zyn streven Ne derlands onafhankelijkheid in gevaar bracht. Met verheffing van stem voegde hy Dr. van Rappard toe, dat deze een landverrader was... Op deze uiting stond opeens de heele zaal over eind, aan den eenen kant klonken protesten, aan den anderen kant: „Weg met Hitier. Oranje bo ven!" Men nam tegenover elkander een vyan- dige houding aan en de zaal was dus in twee partyen verdeeld. De Nederlanders zetten het „Wilhelmus" in en de Duitsche muzikanten wilden het Horst Wessellied spelen. Hierop greep de politie in en inspecteur Berkhout stond met blanke sabel voor het bestuur van de N.S. N.A.P. en sommeerde de muzikanten niet meer te blazen. Toen ze toch wilden doorzetten, trok de inspecteur opnieuw dreigend de sabel en zou er op inslaan. Eerst toen zweeg de muziek. De leden van de N.S.B. (Mussert) en van de A.N.F.B. (Baars), die in de zaal aanwezig wa ren, verheten uit protest de vergadering. Intus schen keerde de rust even terug. Toen riep er iemand plotseling uit de zaal: „Wie is Horst Wessel?" Een Duitscher schreeuwde terug: „Een der onzen, door vyanden van het land ge troffen!" „Dan hebben ze hem goed geraakt," riep er een. Een communistisch toehoorder stond plotseling dreigend op, stak de vuist in de lucht en schreeuwde den N.S.N.A.PJers toe: „Massa-moordenaars, jullie hebben de arbeiders vermoord!" „Er uit, er uitl" riep van Rappard, maar de communist bleef rustig doorschreeu wen en de Duitschers luisterden toe. Toen schreeuwde er een: „Jullie willen Holland ver overen, dat heeft Plet Hein voor driehonderd jaar al gedaan!" Het tumult werd steeds hevi ger, de Duitsch-Nederlanders keken te™'ge steld toe, dat hadden ze blykbaar niet vei wacht in de grensstad Nijmegen. Intusschen hadden zich in de Burchtstraat en op de Oude Stadsgracht duizenden tegenstan ders verzameld, waarby de politie, onder leiding van den waarnemend commissaris Veltman, de menschen poogde te dwingen, door te loopen. Maar de menschenmassa was niet te bedwin gen, er werd luide gecolporteerd met commu nistische en socialistische lectuur. Eenige Nazi's van Nederlandschen stam beproefden tevergeefs de heftige de baters te kalmeeren, dat lukte niet en de heer v. d. V. uit Gogh besloot de vergadering maar te sluiten, nadat hy en Dr. van Rappard verklaard hadden, dat hier Hermandad ook niet met hen was. Ze hoopten later nog eens terug te komen. Het voornemen der Duitschers was, om weer terug te marcheeren, zooals ze gekomen waren, maar inspecteur Berkhout, die eigenlyk de si tuatie voor de Duitschers gered had door zyn energiek optreden in de zaal, achtte het tac- tischer om de gasten per extra-tram te doen vervoeren. Het was inmiddels half twaalf ge worden, toen de N.S.N.A.P.'ers de „Harmonie" verlieten. In de Burchtstraat stond het zwart van de menschen, de politie maakte de straat vry en drong de massa terug naar de zijde van de Markt en naar het Kelfkensbosch. De Duit schers hadden den moed niet verloren, want toen ze in de tram zaten, zetten zy nog vroolyk een marschlied in, tot groote ergernis van hun tegenstanders, wier bloed kookte, maar die zich achter den rug der politie moesten bedwingen. Toch kwamen de Duitschers niet zonder kleer scheuren thuis. Toen zy de Ubbergsche en Beekscheweg passeerden, werd er vanaf de hel lingen geschoten en met steenen geworpen, zoo dat er twee ruiten van de tram verbryzeld wer den. Gelukkig ls geen der Duitsche bezoekers gewond. Behouden zijn ze in hun Heimat terug gekomen. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam brengt ter kennis van het publiek, dat by de recherche is te bevragen een diamanten broche in den vorm van een tak met twee bladeren en een bloem. De broche is ongeveer vijf jaren geleden gevonden op een pont over een der groote stroomen. De waarde is ongeveer duizend gulden. Hun, die 'n dergeiyke broche hebben verloren, wordt verzocht zich met een uitvoerige omschryving tot het hoofdbureau van politie te wenden, alsmede de plaats, waar zy meenen de broche verloren te hebben. weg lagen gewonden kermend by een: bij het eerste onderzoek zou echter gebleken zyn, dat geen der slachtoffers in levensgevaar verkeerde. In het geheel hebben dertig personen verwon dingen opgeloopen, twaalf van hen de mees ten met gebroken beenen zyn naar één der ziekenhuizen in Den Haag vervoerd. Van een 66-jarige vrouw waren beide beenen gebroken, de overigen hadden meer sny- en vleeschwon den. Het terrein van de ramp leverde, kort na de botsing door het gezicht van de met bloed besmeurde menschen en de tooneelen van angst en wanhoop, die er zich afspeelden, een vreese- lijk schouwspel op. Omtrent het zeer ernstige auto-ongeval dat Zondagmórgen om zes uur even voorby Over schie heeft plaats gehad, vernemen wy nog het volgende: De groote autobus, die de andere heeft aan gereden, kwam niet, zooals aanvankeiyk ge meld, uit Duitschland, maar uit Luxembourg. Zy was gehuurd door het N. V. Int. Verkeers bureau AmsterdamDen Haag en droeg het nummer H 42052. Zij werd bestuurd door den Haagschen chauffeur J. D. Witte. Deze auto moet met een vaart van ongeveer 40 K.M. ge reden hebben. Nadat zij Overschie. was ge passeerd, werd de Delftweg plotseling in een sterke mistbank gehuld. Een en ander was me de het gevolg van het feit, dat de Schie, ter plaatse parallel met den Delftweg loopt, ter- wyl het water hooger is gelegen dan genoem den weg. De verkeersweg is van het water ge scheiden door een verhoogd voetpad. De auto bus, die, zooals gemeld uit Den Haag kwam, en in de richting Rotterdam reed, was genum merd H 77611 en werd bestuurd door den Haag schen chauffeur J. M. Hartman. Zij was ge heel met passagiers gevuld. Deze bus reed, naar is komen vast te staan, midden op den weg, die ter plaatse 7'/a meter breed is. ,De uit Luxembourg komende auto, heeft den anderen wagen achter den motor getroffen, waardoor de zijwand geheel werd opengescheurd. Van het gezelschap, dat zich in laatstgenoemden auto be vond, zijn naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd: de 9-jarige H. v. d. Bosch, die een beenbreuk had opgeloopen, de 42-jarige B. G. v. d. Roe, eveneens met een beenbreuk, de 61- jarige J. G. Pieket, gepensionneerd agent van politie, met een beenbreuk, een hoofdwonde en een groote snywonde boven het linkeroog, zyn 63-jarige vrouw, die er het ergst aan toe was, aangezien haar rechterbovenbeen gebroken en haar linkerbeen op twee plaatsen gebroken was, de 29-jarige schilder P. J. Muller, met een been breuk. Al deze menschen zyn Hagenaars. Verder zijn in hetzelfde ziekenhuis behandeld wegens kneu zingen, snij- en andere verwondingen: J. G. Prins, Elsje Prins, G. L. v. d. Roe, G. Kozei. L. Kozel, H. M. v. d. Graaf, w. v. d. Graaf, en een zekere Juffrouw v. d. Bosch. Ook de auto die uit Luxembourg kwam, was ernstig beschadigd en stond na de botsing op 20 c.M. afstand van den berm van den weg, zoodat de inzittenden nog op het kantje af ontsnapt zyn aan het gevaar, dat de auto om laag getuimeld was. Ook van het reisgezelschap in dezen auto hadden verscheidene verwondin gen opgeloopen, o.a. de kapitein der infanterie v. d. Waall uit Venlo, de leider van het gezel schap, die een bloedende hoofdwonde had en een dame, die vrij ernstig gewond op den weg lag. Het meerendeel van de gewonden van de zen auto is met enkele luxe auto's naar hun woonplaatsen vervoerd geworden. In het geheel waren er meer dan dertig ge wonden. De beide chauffeurs hebben lichte verwon dingen aan het hoofd opgeloopen. Het reddings werk heeft een vlot verloop gehad, dank zij het vroege uur, waarop het ongeluk is geschied en het feit, dat er vry spoedig een volledige hulporganisatie ter plaatse was. De inspecteur van politie te Overschie, de heer E. J. Woerts, heeft in het reddingswerk een belangryk aandeel genomen. Beide auto bussen konden, nadat door de politie de rem men waren gecontroleerd, van de plaats der ramp verwüderd worden. Nader vernemen wy, dat tot de gewonden oe- hooren de heer G. Wannikhof, bakker van be roep, 40 jaar oud, wonende Breughelstraaizio, de echtgenoote van W. de Graaf Twentstraat 193 en de echtgenoote van zekeren Prins, wo nende Ravensteynstraat 41, allen tc Den Haag. De leiders in het nieuwe Derde Ryk heb ben het zich tot taak gesteld, den geest van heldenmoed onder de herboren Duit sche jeugd te bevorderen. Daar zit wat in. De jeugd van heden toch is allerminst hel denmoedig aangelegd: zij mag er haar vermaak in hebben, zich op dans- of sportterreinen af te jakkeren, zij moge er een eer in stellen, in de zotste wedstrijden mede te dingen naar den kampprijs, in den waren heldenmoed in de overwinning van zichzelf en haar egoïstische aandriften toont zy zich nu juist niet op haar sterkst. Vele jongelieden in het nieuwe Duitschland schynen de aanmaning tot beoefening van hel denmoed nu aldus het best te kunnen volgen door over de grenzen van het Duitsche Rijk, in Oostenrijk, in Zwitserland en in Nederland, herrie te gaan schoppen en onrust te komen verwekken. Zaterdagavond had een aantal van deze as pirant-helden Nijmegen tot operatie-terrein uitgekozen; het waren, nota bene, Nederlan ders, die in Duitschland woonachtig zijn en by zekere Duitsche leiders blijkbaar een wit voetje hoopten te krijgen door in Nederland eens te gaan demonstreeren met het Deutschtum, waarmede zij in het groote vaderland blykbaar belast geraakt zijn. De toeleg slaagde uitmuntend: er ontstond herrie, politie moest er aan te pas komen, er werden schoten gelost; een extra tram moest gerequireerd worden om het jeugdige heldendom weer veilig en wel, achter neergelaten gordyntjes beschut tegen de woede van een vyandige massa, over de grens te krij gen. De heldendaad was verricht, en decoraties zullen wellicht volgen, maar in ernst: moet er nu zoowel van Duitsche als van Nederlandsche zyde niet binnen den kortst mogelijken tyd een stokje gestoken worden voor zulk kwajongensachtig engevaarlyk gedoe? In verband met het ongeluk verzoekt de bur gemeester van overschie opgave van de namen en adressen van de volgende personen: Een moeder en dochter, vervoerd naar de woning van den stalbaas van Kasteel Oud- Wassenaar (de een met een wonde aan het gelaat, de ander met een hoofdwonde). Een moeder en dochter, gebracht naar het Oranje plein te Den Haag (de moeder had lichte ver wondingen, de dochter was aan handen en ge laat gewond. Twee zusters, wonende te Den Haag, vermoedelijk in de Regentessestraat, (de Jongste met een gescheurde lip en losgeraakte tanden). Een heer, vermoedelijk Van der Meu- len genaamd en wonende te Den Haag, Markt- weg, die bewusteloos is opgenomen, gewond aan hoofd en beenen en door omstanders by ken nis is gebracht en vervolgens naar Den Haag vervoerd. Een onbekende heer en dame, beiden gewond, de dame aan het been en vervoerd naar de De la Reystraat te Den Haag. Hedenochtend was de toestand van de per sonen, die Zondagochtend by het autobus-on geval te Overschie gewond werden, en in het Haagsche ziekenhuis zyn opgenomen, bevredi gend. Alle patiënten hebben een rustigen nacht gehad. Zondagavond omstreeks negen uur reed ter hoogte van de Blokhuisbrug te Woerden een file van automobielen en motorrijwielen, in de richting van Bodegraven. Een automobüist ging plotseling uit de file en wilde passeeren. Hy geraakte toen in botsing met een uit de tegen overgestelde richting komenden auto, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Twee motorrijders die achter den auto aanreden, kwamen echter door de botsing van den eerstgenoemden auto met zijn tegenkomer, is botsing met elkaar. De duo rijdster van één daarvan, mej. J. G. M. van Leeuwen, echtgenoote van P. M. v. d. Hoeve, uit De Lier, kwam daarby zoodanig te vallen, dat haar borstkas werd ingedrukt, met het gevolg dat zy enkele oogenblikken later is overleden. Haar lyk werd naar de R. K. Ziekenverpleging overgebracht. Haar echtgenoot, die verwondin gen opgeloopen had, werd naar het Alg. Zieken huis overgebracht. De tweede motorrijder, P. O. uit Oudewater, die beenbreuken had opgeloopen, werd naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De duo- rydster, die in een sloot terechtgekomen was, bekwam geen letsel. Zondagmorgen is het Hollandsche motorschip ,,Alwi" in de haven te Hansweert in brand ge raakt. Het schip, met als schipper Koster, had stuk goederen aan boord. Zondagmorgen zou het schip van Hansweert vertrekken. Bij het aan zetten van den motor had een explosie plaats van de verwarmingslamp met het gevolg dat de machinekamer in brand vloog. De sleepboot „Rie" pompte water in de ma chinekamer. Na drie uur is men er in ge slaagd den brand te blusschen. De machineka mer en de roef zijn geheel Uitgebrand. De la ding bekwam aanzienlijke waterschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op den Rijksstraatweg Nijmegen's-Herto- genbosch had op het kruispunt bij het tram- Station te Heesch een ernstig verkeersongeluk plaats. Zondagmiddag reed de automobilist A. uit Eindhoven in de richting Nestelrode. In zijn auto bevonden zich ook de heer en mevrouw G. uit Zevenaar met hun drie kinderen. Bij het kruispunt kwam tegelijkertijd een auto uit de richting Grave, bestuurd door den heer M. uit Cuyk, die twee passagiers by zich had. Daar de automobilisten elkaar te laat zagen, reed de heer A. den anderen wagen in de flank aan. Alle inzittenden der beide auto's liepen kneuzingen en huidwonden aan gelaat, handen en beenen op. Gelukkig werd niemand ernstig gewond. Beide auto's werden vernield. Zaterdagnacht heeft men in de R.K. kerk te Zevenhoven ingebroken. Men is achter de pas torie door een raam binnengekomen. Een offerblok, inhoudende f70.- werd ont vreemd. De bewoners hebben niets gehoord. De „Pelikaan" is op de uitreis te Djask ge land. DEN HAAG. Geslaagd W. H. Hendriks, B. Reitsma, C. van Selm, D. J. Starink en R. Terlouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5