Schitterende cricket-zege dVVW 4 Nationale zwemkampioenschappen m>t WifET-IN WKCTr"-Of Mfj 1ü 1ü /a 'w m. DE TWEEDE DAG HET DAMSPEL M.C.C.GESLAGEN MAANDAG 14 AUGUSTUS Goede prestaties Onvergetelijk slot m) Wm) mm^mF*mrkn m Het Ned. record 3 X SO M. wissel slag dames met 2,4 sec. verbeterd De uitslagen WATERPOLO Nereus—H.V.G.B. 4—0 WIELRENNEN R. K. Wielrenvereeniging „Germania' „De Germaan" De vier ronden in de Beemster VOETBALTOURNOOÏ VOOR SCHEIDSRECHTERS Den Haag Bekerhouder „Amsterdam" „Ulysses" De uitslagen De Hollanders winnen met nog 9 wickets in handen De tweede dag Él '9a ÉT 1 'W m y'S "iM /y In het Thialfbad te Arnhem is Zaterdagmid dag een aanvang gemaakt met het verzwemmen der jaarlijksche nationale kampioenschappen van den Ned. Zwembond, waarvan de organi satie in handen was van de Amhemsche Zwem- club 1882, in samenwerking met de T.C. van den Ned. Zwembond. Ruim 2000 toeschouwers, waaronder de bur gemeester van Arnhem mr. S. J. R. de Monchy en zijn echtgenoote woonden op dezen eersten dag de wedstrijden, waarvan de voornaamste nummers door den heer G. Blitz voor den K.R.O. werden „verslagen" bij, doch het Hjdt geen twijfel of het bezoek zal hedenmiddag nog wel grooter zijn. De eerste dag bracht een recordverbetering en wel op het nummer 300 M. wisselslag dames, staande op naam van mej. C. Luyckx (S.Z.C.) met 5 min. 1.2 sec., welk record met niet min der dan 4 sec. verbeterd werd door de 13-jarige Tineke Wagner, van het IJ, A'dam, die dit nummer volbracht in 4 min. 57 1/5 sec. Voor waar een mooie prestatie, die voor de toekomst van deze jeugdige zwemster een groote belofte Inhoudt. Het programma van den eersten dag werd ingezet met de 1500 M. vrije slag voor heeren, waarin 7 deelnemers startten, terwijl de Haar lemmer Kemper, die te laat aan den start ver scheen, pas te water ging toen de anderen er al een 100 M. op hadden zitten. Na 300 M. had den v. Hemsbergen (Haarlem) en Zeeman (Haarlem) de leiding, welke ze tot op de laat ste 50 M. behielden. Hemsbergen zette er toen een stevige eindspurt in en behaalde het kam pioenschap in 23 min. 413/5 sec., op pl.m. V2 M. gevolgd door zijn clubgenoot Zeeman, die goede tweede werd. Het nummer 5 maal 50 M. vrije slag estafette dames leverde voor de Rotterdamsche Dames zwemclub opnieuw den kampioenstitel op, in denzelfden recordtijd (2 m. 44 sec.) als het vo rig jaar. Even voor het laatste wisselpunt was het IJ iets uitgeloopen op R. D. Z. doch Willy den Ouden, die de laatste 50 M. zwom had den ach terstand van R. D. Z. direct ingehaald en be zorgde daardoor haar club het hernieuwd kam pioenschap op dit nummer. Op de 5 maal 50 M. vrije slag estafette hee ren werd het kampioenschap eveneens verlengd door dezelfde club i.e. de Haagsche Zwem- en Poloclub, met het IJ als goede tweede. In het nummer 200 M. schoolslag dames zag zich mej. G. Brouwers haar kampioenstitel ontnomen door mej. J. Kastein van H. D. Z., die echter bijna 4 seconden beneden haar Neder- landsch record bleef, waaraan het feit, dat zij het op haar slofjes afkon wel niet vreemd zal zijn. De 200 M. schoolslag heeren gaf van den start af een scherpen strijd te zien tusschen den R. Z. C.-er Korpershoek en zijn clubgenoot Kruit- hoff, welken strijd in een goede eindspurt eerst genoemde te zijnen gunste besliste en daarmede zijn kampioenstitel prolongeerde. De 200 M. vrije slag heeren ging hoofdzakelijk tusschen den D. J. K.'er Scheffer, die aanvan kelijk de leiding had en Mooi van de Heem- steedsche zwem- en poloclub. Op de laatste 25 M. ging Mooi de eindspurt in en bereikte als eerste de finale, 11/5 sec. eerder dan Schef fer. De Ned. recordhouder v. Voorst bleef blijkens den door hem gemaakten tijd ver beneden zijn kunnen en eindigde als derde. Het schoonspringen voor dames was weder om voor de kampioene van het vorig jaar, mej. G. Klapwijk van de Rotterdamsche Da- mes-zwemclub. De 4 maal 200 M. vrije slag estafette heeren gaf een spannenden strijd te zien met wisselen de kansen. Het IJ had aanvankelijk de leiding op de hielen gevolgd door de A. Z. 1870, doch bij de tweede wisseling startten laatstgenoemde club en de H. P. C. vrijwel gelijk. Het was Mooi die in de laatste 200 M. aan alle onzekerheid een einde maakte en de H. P. c. als overwinnaar uit den strijd deed treden. Zooals we hierboven reeds hebben gememo reerd werd de 300 M. wisselslag dames het hoofdmoment van dezen dag, doordat de 13 ja rige Tineke Wagner van het IJ het Ned. re cord op dit nummer met 4 seconden verbeter de Ook de tweede aankomende mej. A. Tim mans van R. D. Z. bleef beneden den ouden recordtijd van mej. C. Luycke (S. Z. C.), die thans derde werd. In het laatste nummer van den eersten dag 300 M. wisselslag heeren, werd de eerstaanko- mende n.l. G. P. v. d. Kamp van „De Dolfijn uit Amsterdam gediskwalificeerd wegens on- zuiveren rugslag, waardoor C G. van Aelst van de HZ PC, die recordhouder op dit nummer is, tevens den kampioenstitel verwierf, welke het vorig jaar gewonnen werd door Korpers hoek, die thans tweede werd. Timmermans, R.D.Z., 5 m. 4/5 sec.; 3 mej. C. Luycke, S.Z.C., 5 m. 9 4/5 sec. 300 M. wisselslag heeren (Ned. record C. G. van Aalst, H.Z. en P.C., 4 m. 28,8 sec.). 1 C. G van Aalst, H.Z. en P.C., Den Haag, 4 m. 46.2 sec.; 2 L. Korpershoek, R.Z.C., Rotterdam, 4 m. 48,4 sec. Stralend zomerweer begunstigde den tweeden dag van de nationale kampioenschappen van den Ned. Zwembond, welke in het Thialfbad te Arnhem werden verzwommen. Niet minder dan 4000 toeschouwers waren getuige van menigen spannenden kamp, waaraan door de beste zwemsters en zwemmers van ons land werd deelgenomen. Ook ditmaal deden de dames het meest van zich spreken en ook ditmaal waren het de dames het meest van zich spreken en ook dit maal waren het de dagies i.e. de Rotterdam sche Dameszwemclub, die een Nederlandsch record verbeterden. Dit geschiedde op de 3 X 50 M. wisselslag estafette dames, waarvan het record staande op 1 min. 50.4 sec. ten name van de R. D. Z. door dezelfde ploeg met 2 4/10 sec. verbeterd werd en gebracht op 1 min. 48 sec. Voorts was het eveneens de R. D. Z., welke de „In memoriam Hendrik v Essen-beker" voor het grootst aantal punten voor de derde maal in successie en daarmede definitief won met 40 punten, tegen het IJ als tweede 32 p. en de Haagsche Zwem- en Poloclub als derde met 30 punten. De „Turmac"-wisselbeker, voor het grootst aantal punten behaald in de estafette-kam pioenschappen bleef ook dit jaar in het bezit van de R. D. Z. met 24 p., tegen de H. Z. en P. C. met 20 p. en het IJ met 18 p. De tweede dag werd ingezet met de 100 M. vrije slag voor dames, die zonder veel strijd gewonnen werd door Willy den Ouden, die slechts 14/5 sec. beneden haar Ned. record bleef. Achter haar ging een felle strijd om de tweede plaats tusschen de dames Masten broek en Selbach, welke tenslotte met klein verschil door eerstgenoemde gewonnen werd. Scheffer van D. J. K„ weer geheel hersteld van zijn ziekte, won de 100 M. vrije slag, den kampioen van het vorig jaar Ingenluyff enkele seconden achter zich latend. Van de 3 X 50 M. wisselslag estafette da- mès hebben we reeds gemeld, de recordverbe tering door de Rotterdamsche Dameszwemclub, welke onbedreigd dit nummer won. De O. D. Z. bezette aanvankelijk de tweede plaats, doch moest die later afstaan aan het IJ, waarvan mej. Laddé de laatste 50 M. voor haar reke ning nam. De felste strijd van den middag leverde de 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren op. De H. Z. en P. C. en D. J. K. betwistten elkaar de leiding, waarbij zich spoedig als „Dritte im Bunde" het IJ voegde, dat tenslotte als eerste eindigde, doch de jury was van oordeel, dat Paerl den schoolslag te vroeg had overgenomen, zoodat de IJ-ploeg werd gediskwalificeerd en het kampioenschap toegewezen werd aan D. J. K., terwijl de Ned. recordhoudster de H. Z. en P. C. tweede werd en de Heemsteedsche zwem en poloclub derde. Het schoonspringen der heeren leverde een hernoemd kampioenschap op voor J. L. Stotijn van de H. Z. en P. C., op den voet gevolgd met slechts 1,21 punt verschil door Lotgering van het IJ, die na de vijf verplichte sprongen de leiding had met 63.21 p., tegen Denneboom 53.73 en Stotijn als derde 52.03. Deze achterstand had Stotijn te danken aan den derden ver plichten sprong (salto voorwaarts uit den stand ruggelings), welke ongunstig uitviel en hem slechts enkele punten opleverde. In de 100 M. rugslag dames zag Puck Over- sloot zich het kampioenschap ontnomen door Truus Baumeister, die 4 eenvijfde sec. korter over dezen afstand deed dan Puck Oversloot, die ruim 9 sec. beneden haar Ned. record bleef. De 100 M. rugslag heeren leverde een teleur stelling op voor J. C. Scheffer, die als nummer één eindigde, doch zich gediskwalificeerd zag wegens zwemmen op de borst. Zijn tijd was 1 m. 19 sec. Terwijl daarentegen H. Ambachts heer van A.Z. 1870, die thans als kampioen op dit nummer werd uitgeroepen, een tijd maakte van 1 m. 22 eenvijfde sec. of 6 eenvijfde sec. beneden het Ned. record. De 4 maal 100 M. estafette dames werd on bedreigd genomen door de dames van R.D.Z., zooals trouwens uit den gemaakten tijd vol doende blijkt. Feller ging het toe tusschen de A. D. Z. en het IJ, die elkaar de tweede plaats betwisten. Mej. Selbach bleek evenwel mej. Vierdag te snel af, zoodat de tweede plaats aan de A. D. Z. kwam. De strijd in de 4 maal 100 M. vrije slag esta fette heeren ging na den start tusschen de H.Z. en P.C. en de kampioen van 1932 de A. Z. 1870, Amsterdam. Bij het eerste wisselen hadden de Hagenaars nog de leiding, doch nu werden ze door het LJ op hun huid gezeten met de H.P.C. als derde. Deze volgorde bleef vrijwel gehand haafd met nu eens het IJ, dan weer de H.P.C. als tweede. Zooals te verwachten was kwam het kampioenschap aan de snelle ploeg van de H.Z. en P.O., welke 7 sec. beneden haar Ned. record bleef. Voor de twee laatste zwemnummers ver wijzen we naar de hieronder volgende volledige uitslagenlijst. 100 M. vrij slag dames (Ned. record Willy den Oyden, R.D.Z. 1 m. 6 sec.) 1. Mej. W. den Ouden, R.D.Z., Rotterdam, 1 m. 7 viervijfde sec.; 2. mej. R. Mastenbroek, O.D.Z., Rotter dam, 1 min. 10 viervijfde sec.; 3. mej. J. Sel bach, A.D.Z., Amsterdam, 1 m. 13 tweevijfde sec. 100 M. vrije slag heeren (Ned. record J. C. Scheffer D.J.K., 1 m. 2,8 sec.) 1. J. C. Scheffer, D.J.K., 1 min. 2,8 sec.; 2. E. G. Ingenluyff, H.Z. en P.C., Den Haag, 1 m. 4 eenvijfde sec.; G. Brouwers en A. den Ouden) 4 m. 58 eenvijfde 3 maal 50 M. wisselslag estafette dames. (Ned. record R.D.Z. 1 i 50.4 sec.) 1. R.D,Z, Rotter dam, (met de dames P. Oversloot, J. Limburg en R. Mastenbroek) 1 m. 48 sec.; 2. Het IJ, Amsterdam, 1 m. 52 viervijfde sec.; 3. O.D.Z., Rotterdam, 1 m. 54 tweevijfde sec.; 4. H.D.Z. 3 maal 50 M. wisselslag estafette heeren (Ned. record H.Z. en P.C., Den Haag, 1 m. 38.4 sec.) 1. D.J.K., Amsterdam, (met heeren J. C. Senff, A. van Kalken en J. C. Scheffer), 1 m. 42 eenvijfde sec.; 2. H.Z. en P.C., Den Haag, 1 m. 42 tweevijfde sec.; 3. H.P.C., Heemstede, 1 m. 43 viervijfde sec. Schoonspringen heeren (5 verplichte en 5 vrije sprongen); 1. J. L. Stotijn, H.Z. en P.C. 125.89 punten; 2. H. Lotgering, het IJ, 124.85 punten; 3. A. Denneboom, A.Z. 1870, Amster dam 120.85 punten. 100 M. rugslag dames. (Ned. record mej. P. Oversloot, O.D.Z., 1 m. 20,6 sec.) 1. mej. T. Bau meister, R.D.Z., 1 m. 25 sec.; 2. mej. P. Over sloot, O.D.Z., 1 m. 29 eenvijfde sec.; 3. mej. B. Martin, O.D.Z., 1 min. 30 viervijfde sec. 100 M. rugslag heeren. (Ned. record J. H. de Haas, Zian, Den Haag, 1 m. 16 sec.) 1. W. Am- bagtsheer, A.Z. 1870, Amsterdam, 1 m. 22 een vijfde sec.; 2. Ed. v. d. Sleesen, „De Otter", Hil versum 1 m. 22 viervijfde sec.; 3. A. J. v. d. Meer Jr., Haarlem, 1 m. 23 drievijfde sec. 4 maal 100 M. estafette dames. (Ned. record Rott. Dameszwemclub, 4 m. 52.8 sec.) 1. R.D.Z., (met de dames A. Hogeweg, A. Timmermans, G. Brouwers en A. den Ouden, 4 m. 58 eenvijfde sec.; 2. A.D.Z., Amsterdam, 5 m. 12 tweevijfde sec.; 3. het IJ, Amsterdam, 5 m. tweevijfde sec. 4 maal 100 M. vrije slag estafette heeren. (Ned. record H.Z. en P.C., Den Haag, 4 m. 21.6 sec.) 1. H.Z. ei P.C., Den Haag met Ingenluyff, van Aelst, Beudeker en Rechters, 4 m. 28 drie vijfde sec., 2. het IJ, Amsterdam 4 m. 35 twee vijfde sec.; 3. H. P. C., Heemstede 4 m. 41 sec. 400 M. vrije slag dames. (Ned. record mevr. M. Philipsen-Braun, 5 m. 42 sec.) 1. mej. M. P. Oversloot, O.D.Z., Rotterdam, 5 m. 49 viervijfde sec.; 2. mej. C. Laddé, het IJ, 5 m. 50 sec.; 3. mej. J. Breukel, O.D.Z., Rotterdam, 6 m. 23 tweevijfde sec. 400 M. vrije slag heeren. (Ned. record J. H. de Haas, Zian, Den Haag, 5 m. 23 sec.) 1. J. van Memsbergen, Haarlem, 5 m. 43 tweevijfde sec.; 2. H. van Essen, het IJ, 5 m. 48 drievijfde sec.; 3. W. Delwel, R.Z.C., Rotterdam, 5 m. 55 drie vijfde sec. Hierna werd een waterpolowedstrijd gespeeld tusschen de volgende twee ploegen. Ned. Jeugd-team: J. v. Oostveen, Neptunus Zaandam; C. G. v. Aelst, H.Z. en P.O.; D. Hazenberg, het IJ.; W. de Boer, Goudsche Z.C.; J. M. Reekers, H.Z. en P.O.; G. P. vd Kamp, Dolfijn; en J. L. Mooy, H.P.C. „Kikvorschen" (rest van Nederland)M. Arendsen, U.Z.C.; J. J. v. Oostrom Soede, het IJ; M. Schat, U.Z.C.; G. Hegi, Zian; E. G. Ingeluyff, H.Z. en P.C.; L. Schrieder H.Z. en P.CP.C.; en J. W. van Daatzelaar, U.Z.C. Deze wedstrijd werd door „De Kikvorschen" met 54 gewonnen, nadat de rust met 22 was ingegaan. Het is H. V. G. B. niet gelukt ook ten tweede male van Nereus te winnen. Integendeel, deze ontmoeting is op een flinke nederlaag uitgeloo pen. De cijfers zijn echter sterk geflatteerd, daar H. V. G. B. in het veld zelfs een meerderheid vertoonde. De voorhofede bleek echter schotloos te zijn, terwijl de achterspeler P. van Ommeren, die herhaaldelijk opzwom, eenige malen tegen paal en lat schoot. Door dit opzwemmen kwam een Nereus-man vrij te liggen en daarvan pro fiteerden de Zaankanters tweemaal. Onmiddellijk na het beginsignaal zette Nereus een snellen aanval op, het leder kwam terug bij Huyg, die Boeree van dichtbij passeerde. De zelfde spelers maakte spoedig daarop van grooten afstand wederom een goal. H. V. G. B. komt meer en meer in den aanval en Stam krijgt druk werk in het Nereus-doel. De achterhoede van Nereus speelt niet unfair, doch te zwaar, waardoor de H. V. G. B.-voorhoede tal van vrije worpen krijgt, die echter door het zware dekken geen voordeel opleveren. P. Rol komt eenige malen vlak voor het Nereus-doel, doch zijn schoten falen. In de tweede helft krijgt de linksachter van Nereus den bal, zwemt er mee op en kan door verkeerd overnemen ongehinderd het derde doel punt maken. Bouwer schiet eenige malen hard in, Van Om. meren trekt er telkens tusschenuit, doch niets helpt. Wanneer Huyg geheel vrij ligt, komt het vierde doelpunt (40). De uitslagen waren: le ronde; Hilversum Utrecht 40; AmsterdamHaarlem 43; Den Haag vrij. Verliezersronde: HaarlemUtrecht 62. Afmattingswedstrijd: Den Haag 1—Den Haag 2 53. Demi-finale: Den HaagHilversum 61; AmsterdamHaarlem 14. Finale: Den HaagHaarlem 41. Zondag hield de Eerste R. K. Wielrenvereeni ging „Amsterdam" een rit over een afstand van 100 K.M. De uitslagen luiden: 1. J. Philip-Greuter; 2. J. Groot-Sweering; 3. F. Klinkhamer-Sanders,; 4. B. Oorbals-E. Oor. bals. Zondagmiddag heeft de Amsterdamsche Sportvereeniging „Germania" een wedstrijd verreden om den Kikkertbeker over een af stand van 64 K.M. met als uitslag: Klasse A: .1. G. de Wit; 2. J. Appel; 3. J. van Lil; 4. J. H. A. Bakker. Klasse B: 1. H. Couvelier; 2. J. Koridor; 3. J. Stroet; 4. A. Persoon. Klasse C: 1. J. de Boer; 2. H. Koning; 3. W. Loosekoot; 4. C. Meyer. Zondag hield de Amsterdamsche Sportclub „De Germaan" een rit over een afstand van 70 K.M. met als uitslag: Amateurs: 1. N. Pater; 2. W. Neerings; 3. H. Schmitz; 4. M. Doomeveld. Nieuwelingen: 1. H. Schoen; 2. E. Bolhoven; 3. H. Bolhoven. Beginnelingen: 1. H. Wels; 2. H. Jensen; 3. v d. Stroom; 4. v. d. Wende. Juniores: 1. Schonemark; 2. Jongeneelen; 3. Preken; 4. De Jong. Men deelt ons mede, dat de open pelotonrit, genaamd de „Vier ronden in de Beemster". op 27 Augustus a.s. niet door gaat. Verschillende omstandigheden hebben tot dit besluit bijgedra gen. Op het EDO-terrein vond Zondag bovenge noemd toumooi plaats, waarin de volgende elf tallen deelnamen: Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Hilversum en Haarlem. Zondag hield de Veteranenclub „Amsterdam" een sprint over een afstand van één K.M. De uitslag luidde: A-klasse: I. Ph. Hansen; 2. P. de Haan; 3. B. Draayer; 4. H. Banen. B.klasse: 1. K. Wentzel; 2. L. Beekers; 3. D. Nijland; 4. Fr. Huipstee. Brand bedreigt ons bosch-bezit! De meeste branden ontstaan door nonchalant weggegooide lucifers, door brandende siga retten-of sigaren-eindjes. - Het is toch ook Uw devies, nietwaar: De uitslag van de tramrace over pl.m. 40 K.M. met voorgift van de Amsterdamsche Renners club „Ulysses" luidt als volgt: 1. Behrends, Openty, Gebr. Stoffele, Huys- man, Tieschahn. Rijtijd 1.17.24 sec. 4 min. voor gift. 2. Kimming, Dietvorst, Fontijn, Steen, Hen driks, Abbo. Rijtijd 1.23.44 min. 8 min. voorgift. 3. de Jonghe, Adama, S. Bouquet, Roskam, Poeldijk, Appel. Rijtijd 1 uur 15 min. 55 sec. van meet. Tramrace voor Klein-Ulysses over 30 K.M.: 1. Hardsteen, Ledder, Kruiff, Duyker, 58 min. 55 sec. 2. Hoek, Stoffele, Hoogervorst, Egas. 3. Panman, Schalenkamp, de Kruyff, Beek man. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Damredacteur van dit blad. Eenige lezers van ons blad, leden van den R. K. Dambond, verzoeken ons de theorie der openingen in onze rubriek te behandelen. Het is ons helaas onmogelijk dit verzoek in te wil ligen, want de openingstheorie is ten eerste zeer uitgebreid en eischt daardoor te veel plaats, doch ze is bovendien niet altijd even interessant. We laten hieronder echter eenige varianten volgen, die, hoewel zuiver wetenschappelijk, toch levendig genoeg zijn, om ook hen, die het dam men slechts tot tijdverdrijf beoefenen, te kunnen interesseeren. 1500 M. vrije slag voor heeren (Ned. record Th. J. de Man, UZC 22 min. 12.1 sec.) 1. J. van Hemsbergen, Haarlem, 23 min. 413/5 sec.; 2. C. Zeeman, idem, 23 min. 42 1/5 sec.; 3. F. J. A. Kuipers, Dolfijn, A'dam, 24 min. 513/5 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette dames (Ned. record RDZ Rotterdam 2 m- 44 sec.). 1. RDZ, Rotterdam, 2 m. 44 sec; 2. Het ij, Amsterdam, 2 m. 48 2/5 sec; 3. ADZ, Amster dam, 2 m. 512/5 sec. 5 x 50 M. vrije slag estafette heeren (Ned. record HZ PC, Den Haag, 2 m. 21.8 sec.) 1 HZ PC, Den Haag, 2 m. 22 4/5 sec; 2. Het IJ, Amsterdam, 2 m. 25 sec; 3. HPC, Am sterdam, 2 m. 31 sec; 2. UZC, Utrecht. 200 M. schoolslag dames (Ned. record Mej. J. Kastein, HDZ, 3 m. 5.6 sec.) 1. Mej. J. Kastein, HDZ, 3 m. 91/5 sec; 2. Mej. G. Brouwers, RDZ, 3 m. 113/5 sec; 3- Mej. F. Hessel, het IJ, 3 m. 15 2/5 sec. 200 M. schoolslag heeren (Ned. record N. L. Korpershoek, R.Z.C., 2 m. 54.2 sec.). 1 L. Kor pershoek, R.Z.C., 3 m 11/5 sec.; 2 P. Kruithoff, R.Z.C., 3 m 3 2/5 sec.; 3 J- J van Woerkom. S.Z.C.Schiedam, 3 m. 5 3/5 sec. 200 M. vrije slag heeren (Ned. record G. van Voorst, A.Z. 1870, 2 m. 26.4 sec.;. 1 S. L. Mooi, H.P.C., Heemstede, 2 m 313/5 sec.; 2 J. C. Scheffer, D-J-K-, Amsterdam, 2 m. 32 4/5 sec.; 3 G. v. Voorst, A.Z. 1870, Amsterdam, 2 m. 40 1/5 sec. Schoonspringen dames (3 verpl. en 3 vrije sprongen). (Kamp. van Nederland mej. G. Klapwijk, R.D.Z.). 1 mej. g. Klapwijk, R.D.L, 70.29 p.; 2 mej. N. Zeeman, A.D.Z., 61,84 p.; 3 mej. C. E. Hestermann. het Y, 57,69 p. 4 X 200 M. vrije slag estafette heeren (Ned record A.Z. 1870, Amsterdam, 10 m. 28 sec.h 1 H.P.C., Heemstede, 10 m. 49 sec.; 2 A.Z. 1870, Amsterdam, 10 m. 50 4/5 sec.; 3 Het Y, Am sterdam, 11 m. 1 3/5 sec. 300 M. wisselslag dames (Ned. record mej. C. Luycke, S.Z.C., 5 m. 1.2 sec.). 1 mej. C. W. \Vagner, het Y, 4 m. 571/5 sec.; 2 mej. A. Wat wel niet veel cricket-enthousiasten ge dacht zullen hebben, na het spel van de En- gelschen in Haarlem, is toch gebeurd. Het Ne derlandsch elftal heeft Zaterdag en Zondag een meer dan schitterende overwinning behaald die eensdeels te danken is geweest aan het prachtig bowlden en fielden in de eerste Engel- sche innings, die daardoor all out waren voor slechts 97 runs, anderdeels aan het bijna onge loofelijke batten van A. v. Baasbank en Mr. H. V. Manen. Welk magnifiek spel deze beide bats- men hebben laten zien is niet te beschrijven. Zaterdag waren de Hollanders begonnen met 212 runs te maken, waarna de Engelschen voor 97 werden uitgegooid. Met een voorsprong van 115 runs kregen de Engelschen de follow-on, doch deze wisten ze door zeer goed batten van enkele spelers te voorkomen en het totaal werd nu 247, waarover een zeer lange tijd werd ge daan. Zondagmiddag om half zes was de tweede Engelsche innings geëindigd en kregen de Hol landers 1 uur en een kwartier den tijd om 133 runs te maken. Deze 133 runs waren echter in 3 kwartier bij elkaar en v. Manen en v. Baas- bank lieten een partij „hitten" zien zooals vrij wel nooit op onze velden is vertoond. De vieren en zessen waren niet van de lucht en het zeer talrijke publiek was dol van enthousiasme. Jam mer was het dat v. Baasbank op 99 sneuvelde, doch Jhr. W. v. d. Bosch zette de zaak op den zelfden voet voort en toen er 129 runs waren, dus er nog 4 runs gemaakt moesten worden, sloeg hij met een enorme 6 op Wykes de win ning-hit. De ovatie, die toen losbrak is niet te beschrijven en het was een onvergetelijk slot van een prachtigen wedstrijd, waarin de Neder landers getoond hebben dat ze voor sterke En gelsche amateur-teams niet meer behoeven on der te doen. Over den wedstrijd zelve het volgende: Zaterdagmorgen om 11.20 openden W. Glerum en Jhr. W. v. d. Bosch de Hollandsche innings. De bowlers zijn Dr. Doggart en Sub. Lt. Prowse. V. d. Bosch is al spoedig ingespeeld en laat voor treffelijk batten zien. Glerum speelt zeer rustig en de runs komen in behoorlijk tempo. De 50 gaat op en eerst op 70 boeken de Engelschen hun eerste succes als Hyndson W. v. d. Bosch in de slips vangt voor een zeer goede 33. Kramer wordt, als hij er 1 heeft, achter het wicket ge vangen, hetgeen echter een verkeerde beslissing v/as daar hij den bal niet had geraakt (2-1-71). Met M. Jansen samen zet Glerum z'n innings voort, doch op 89 i seen snelle off. break van Hyndson hem te machtig en hij is voor een rus tige 27 gebowled. Hierna komt aanvoerder v. Manen in en deze staat zeer weifelend te spe len, doch Jansen heeft er beter het oog in en slaat eenige mooie vieren. De 100 gaat op doch 6 runs later bowlt Maxwell Jansen voor 28. Har- tog maakt op gelukkige wijze 10 runs en wordt dan door Greenstock gebowled (5119). Het is 10 minuten voor de lunch en Sodderland wordt ingestuurd die met z'n aanvoerder weet stand te houden. Als voor de lunch gestopt wordt zijn er 127 runs, v. Manen 6 (in 3 kwartier) en Sod derland 4 not out. Na de lunch gaat v. Manen direct vrijer spe len en hij zorgt ook voor de runs. Op 140 wordt Sodderland voor 5 door Hunt gevangen en 6 runt later doet v. Baasbank 'n geweldigen zwaai op 'n rechten bal van Hyndson en ziet z'n mid- stump geveld. Terwijl hij hoofdzakelijk verde digt zorgt v. Manen, die nu prachtig op dreef is, voor de runs. Hij slaat o.a. een enorme zes recht vooruit op Brooke. Op 177 wordt Maas voor een zeer nuttige 12 in de gully gevangen, doch ook de volgende man Terwiel verdedigt hardnekkig terwijl hij het runs maken aan z'n aanvoerder overlaat. Met een mooie vier brengt v. Manen de 200 op en op 206 wordt Terwiel voor 1 run door Brooke gevangen. Jhr. J. v. d. Bosch komt als laatste man in en wanneer er 212 runs slaat van Manen over een full-pitch van Dr. Doggart heen en is voor een magnifieke 65 gebowld. Jhr. v. d. Bosch bleef met 2 not out. Er waren 26 extra's. De bowlingcijfers van de M.C.C. waren: Dr. J. H. Doggart 1—15; Sub. Lt. G. V. Prowse 154; Capt J. W. G. Hyndson 3—37; R. H. T. Brooke 2—28; N. G. Wykes 119; M. Maxwell 114 en T. W. Greenstock 117. Zeven bowlers waren dus aan het werk gezet, die allen min of meer succes hadden. Wie gedacht had dat de Engelschen met hun sterke battingteam dit totaal makkelijk zouden overschrijden, kwam bedrogen uit. Het Holland sche bowlen en fielden was zoO(. uitstekend dat de Engelschen stonden te schutteren als kleine jongens en voor 97 hadden allen een beurt ge had. Max Jansen vooral had schitterend ge bowled en was vrijwel onbespeelbaar. Zijn cij fers 614 in 12 overs laten dit ook wel zien. Maar ook Terwiel bleek een groote aanwinst voor onzen aanval, en met hem in de gelederen hadden de onzen de vorige week nooit van de Free Foresters verloren. Zijn cijfers waren nu 3—25. Voorts bowlde W. v. d. Bosch 132 en Sodderland 0—17. Wat het batten van de M.C.C. betreft was het alleen N. J. Wykes die stand wist te houden, hoewel met groote moeite Hij opende met Brooke (deze werd reeds in de eerste over van Terwiel gebow led) en ging op 85 als 8ste man uit voor een uiterst geduldige 26. Verder kwamen Hading- ham (15), Greenstock (10) en Keigwin (13) nog in de dubbel cijfers, doch een grooten in druk maakten ze geen van allen. De Engelschen kregen de follow-on (welk 'n schande!) en met nog een kwartier speeltijd openden Holt en Maxwell de 2de M.C.C.-innings. En in dit kwar tier gelukte het Maas nog om Maxwell met een prachtbal te bowlen (12). Doggart en Holt hielden tot half zeven stand en er waren 7 runs voor 1 wicket down toen er tot den volgenden morgen gestopt werd. Zondagmorgen bij de hervatting kreeg W. v. d. Bosch reeds in z'n eerste over Doggart door Sodderland gevangen, zonder dat de score was verhoogd (2—7). Nu kwam Wykes in en deze speelde met Holt rustig verder. De batsmen ris keerden niets en straften alleen de slechte bal len af. Hoe v. Manen z'n aanval ook wisselde, het hielp niet en met de lunch was het paar nog ongescheiden. Na de lunch werden de zaken op denzelfden voet voortgezet. Het bowlen en fielden van de Hollanders wordt allengs minder. Eindelijk als het totaal 95 is beoordeelt Wykes een korten bal van v. Manen verkeerd en wordt achter het wicket gevangen voor een uitstekend gespeeld 51. Plotsel'ng, na dit succesje, wordt het bowlen en fielden weer scherper, en met succes. Op 107 is het eindelijk de beurt aan Holt om te verdwijnen die voor z'n geduldige 35 ruim 2% uur aan het wicket had vertoefd. Met den daarop volgenden bal bowllllt Terwiel Ha- dingham voor 0 en 2 runs later doet Hartog een prachtvang waardoor Greenstoch voor 0 uit moet en de stand is hiermede 6109 geworden. Door den val van deze 4 wickets voor slechts 14 runs is het aspect van den strijd weer geheel in ons voordeel veranderd. Brooke weet met een 4 de M.C.C. van een inningsnederlaag te redden doordat het totaal 116 is geworden, doch met den volgenden bal van J. v. d. Bosch hem schit terend achter het wicket voor 10 (7116). Het leek nu dat de Engelschen wel spoedig uit zouden zijn, doch aanvoerder Keigwin en Hynd son dacht ener geheel anders over en zetten een grooten stand voor het achtste wicket op. Het fielden der Hollanders werd nu soms bepaald slecht, terwijl er ook eenige vangen gemist werden. De batsmen namen geen enkel risico en begonnen een waren strijd tegen de klok, doch vergaten ook niet runs te maken. Vooral Keigwin speelde prachtig. Op 179 heeft eindelijk Terwiel weer eens succes als hij Hyndson voor een keurige 32 bowlt. (8179) en 2 runs later doet Jansen een prachtvang waardoor Hunt (2) kan vertrekken (9181). Nu is het dan toch gauw afgeloopen dacht iedereen, doch de jeug dige Prowse liet zich niet imponeeren en was gewoon niet uit te krijgen. En daar aanvoerder Keigwin volkomen was ingespeeld werd het een verwoed gevecht van wel 7 Hollandsche bowlers om dat ééne wicket toch maar te bemachtigen. Prowse werd 3 maal lastig gemist, doch daarna speelde hij weer rustig verder. Tiental na tiental verscheen op het bord en eerst om half 6 ge lukte het W. v. d.Bosch om met een pracht off-break Prowse te bowlen. Deze jeugdie knaap had een voortreffelijk 44 gescoord, terwijl Keig win met een prachtige 50 not out bleef. De stand voor het laatste wicket had 66 runs opge leverd. Het totaal was 247 geworden, zoodat de Hollanders tot taak werd gesteld om 133 runs te scoren in 75 minuten. De bowlingcijfers der Hollanders waren: A. Terwiel 665; A. Maas 134; Jhr. W. v. d. Bosch 234; H. v. Manen 128; L. Sodder land 0—20; M. Jansen 028. A. v. Baasbank en Mr. H. v. Manen openden, na 5 volle uren te hebben gefield, de 2de Hol landsche innings, en wat deze beide batsmen het publiek hebben laten zien was in één woord ongelooflijk, v. Manen begon met 10 runs in de eerste over van Dr. Doggart, waarbij v. Baas bank 7 in de eerste over van Hyndson. En zoo ging het door, de eene vier na de ander, de eene nog mooier en harder dan de ander, terwijl v. Baasbank de tribunes deed dreunen van ent housiasme door 3* formidabel harde zessen te slaan. De Engelsch enstonden gewoon verbluft. Keigwin wist niet meer wie hij moest laten bowlen, of waar hjj z'n fielders moest neerzet ten. In 14 minuten waren er 50 runs en juist op 99 wordt v. Baasbank van een mislukte cut in de slips gevangen voor een magnifieke 53 (3 zessen en 6 vieren). Jhr. W. v. d. Bosch brenggt dadelijk met een single de 100 op, in 31 minuten!! Mr. v. Manen staat ook schitte rend te spelen en slaat boundery op boundery. Ook hij heeft reeds de 50 te pakken. Na 3 kwar tier zijn er 129 runs, dus nog 4 runstemaken. Onder doodsche stilte neemt Wykes z'n aan loop, v. d. Bosch tilt z'n bat op, een forsche zwiep en met een enorme zes op de tennisbanen achter het veld, brengt hij Holland de zoo zeer begeerde overwinning op een M.C.C.-team. Het publiek is uitgelaten en overstroomt het veld om de spelers een ovatie te brengen. Er wordt gecheerd op aanvoerder v. Manen, die wel een schitterende prestatie heeft geleverd door 65 in 62 not out te scoren. Het was een schitterend slot van een seizoen waari nveel en goed inter nationaal cricket te zi enis geweest. Volledigheidshalve nog de bowlingcijfers van de M.C.C.: Doggart 031 (in 3 overs)Hyndson 021 (in 2 overs)Brooke 024 (in 3 overs)Prowse 0—20 in 2 overs); Wykes 1—25 (in 3 overs) en Capt. Maxwell 0—10 (in 1 over). I. Een weinig bekende variant van Dumb Wit: Zwart: 1. 33-28 18-23 2. 39-33 12-18 3. 31-27 17-21 4. 37-31 21-26 5. 44-39 26:37 6. 42:31 20-24 7. 34-30 14-20 8. 30-25 7-12 9. 25:14 9:20 10. 39-34 12-17 Het is duidelijk, dat Zwart het voordeel van den nazet tracht uit te buiten. Het is trouwens een bekend feit, dat in de klassieke partij Wit gewoonlijk met moeilijkheden in de opening te kampen heeft. In verband daarmede is de va riant Dumont dus van practisch belang. In plaats van den tekstzet had Zwart 10. 4-9 moeten spelen. De stand is dan echter gelijk, zoodat het nadeel der opening door deze va riant wordt opgelost. 11. 34-30! Thans komt Wit in het voordeel. Zwart mag niet spelen 11. 20-25? wegens W. 31-26! 40:20, 35-30, 33-29, 27-21, 32:14, 50-44! gevolgd door 47-42, 44-40! enz. met schijfwinst. Indien 11. 4-9 of 8-12, dan W. 30-25! en Zwart heeft de keus tusschen den nadeeligen uitruil 25:14, 9:20, en sluiten door 10-14; beide met moeilijk spel voor Zwart. 11. 17-21 Stand na den elfden zet van Zwart 12. 30-25! 21-26? Wit verliest een schijf. Maar Zwart heeft steeds nadeel. Hij had 12. 4-9 moeten spelen en dan W. 25:14, gevolgd door 31-26! Indien 12. 10-14, dan W. 13. 31-26! steeds met uitstekend spel. 13. 25:14 26:37 14. 27-22! 18:27 15. 32:21 23:32 16. 14:23! 16:27 17. 23-19!! En niet 17. 47-42, wegens Z. 24-29! Na den tekstzet wint Wit dé geofferde schijf terug, ter wijl Zwart van de schijven 27, 32 en 37 er min stens één zal moeten verliezen. De variant van Dumont in de 32-28 opening Om het overbekende spel, dat na 1. 32-28 18-23; 2. 38-32 (Raphael, Weisz, enz.) of 2. 33-29 (Chefneu) of 2. 34-29 ontstaat, te vermijden, be veelt de bekende Fransche theoreticus 1. 20-24 aan: Wit: Zwart: 1. 32-28 20-24 2. 34-30 Indien 2. 34-29, 14-20, gevolgd door20-25; 29:20, 25:14 gelijk spel. 2. 14-20 3. 30-25 10-14 4. 37-32 Indien 4. 40-34, 24-30 enz. gelijk speh, 4- 13-23 5. 41-37 Indien 5. 39-34? 24-30! enz. wint drie schijven. Indien 5. 40-34? 23-29! gevolgd door 17-22! enz. wint twee schijven. 5. 17-21! Stand na den vijfden zet van Zwart 6. 31-27 Indien 6. 39-34? 21-27! 7. 31:22, 24-30! enz. wint een schijf. 6. 12-18 7. 37-31 Indien 7. 39-34? 24-30! enz. wint een schijf. 7. 21-26 8. 40-34! 26:37 9. 42:31 24-29! Gelijk spel. De variant De Jongh in de Hollandsche opening Wit: Zwart: 1. 33-28 18-23 2. 39-33 12-18 3. 31-27 17-21 4. 37-31 21-26 5. 44:39 26:37 6. 42:31 7-12 7. 41-37 12-17 8. 47-42 2-7 9. 46-41 7-12 10. 50-44 20-24 11. 27-22! 18:27 12. 31:22 1-7 13. 36-31 16-21» Stand na den dertienden zet van Zw In den diagramstand is Zwart verloren; hij had 13.14-20 moeten spelen, met ongeveer gelijk spel. 14. 31-27! 21-26 15. 41-36!! En niet 15. 27-21? wegens Z. 26-31; 24-29! enz. wint. 15. 12-18 Op iederen anderen zet speelt Wit 27-21! waarna de dreiging 33-29! beslissend is. 16. 35-30! 24:35 17. 34-29 23:34 18. 39:30 35:24 19. 33-29 24:33 20. 28:39 17:23 21. 32:11! Gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 8