Wereld-wielren-wederwaardigheden LANGE SJAAK OP EN OM DEN WEG WOENSDAG 16 AUGUSTUS TEXAS DOOR EEN TORNADO GETEISTERD Verwoestingen in de buurt van Oak Cliff (Texas). De mate rieele schade wordt op een millioen dollar getaxeerd De vreugde over Van Egmond werd door onze stayers getemperd Michard-Scherens LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER Verblijdend Hollandsch resultaat Kampioen op den weg Hollanders houden zich goed De profs doen het beter Kampioen der stayers Lacquehaye winnaar Moennig uit de hechtenis ontslagen Jeanne Thouret Decreet „De Tuto" voorgelezen De persdienst der Duit- sche regeering Weer samenwerking tusschen de buiten- en binnenlandsche persafd eelingen Sovjets koopen koeien Kanaalzwemmer zonder beenen Amerika dreigt met dumping van graan Het ontbonden Centrum De gebeurtenissen te Beauraing Een onderhoud met den heer G. G. Backx Meisje van vliegtuig uit doodgeschoten Het marine-witboek De verschijning vertraagd PATER PETERS OVERLEDEN Auto in volle vaart tegen een boom Het Goerreshausproces Regen brengt uitkomst v-. Parijs, Zondagavond. Van Egmond heeft gezegevierd Men had het reeds' van te voren uitgeknobeld, dat zulks practisch genomen het geval was, maar in Rome was zulks reeds bij voorbaat gedaan, met negatief succes. Onze grootste vrees was Ul- rich, die niet alleen gisteren in de kwart finale, maar ook heden in de halve-fimale, toonde over welke capaciteiten hij beschikt. Maar de lange Haarlemmer heeft afdoende bewezen de sterkste amateur sprinter der we reld te zijn. Niemand zal hem de zege mis gunnen. Eindelijk, na acht jaren heeft weer een Hollandsche amataeur de wereldkampioens trui veroverd. De vreugde over dit succes werd echter aan merkelijk getemperd door het absoluut falen der beide Hollandsche stayers en al had men van v. d. Wulp niet veel goeds verwacht, niet temin werd algemeen veel vertrouwen gesteld in De Graaf. De wijze, waarop deze renner na 10 Kilometer het bijltje er bij neerlegde, be wees echter dat De Graaf in dit millieu niet thuis behoort en bevestigde de stelling, dat een Nederlandsche sayer slechts goed is op een Nederlandsche baan. Niettemin hopen wij van harte, dat De Graaf door gestaag trainen, zich alsnog in de toekomst een plaats zal ver overen onder de sterren, waartoe hij met veel goeden wil zeker in staat zal zijn. In tegenstelling met gisteren, was het Sta dion thans bijna uitverkocht en de bemanning telde zeker 15 000 koppen. Het weer was stra lend mooi en de massa nestelde zich op de tribunes in overhemden en de hoofden werden bedekt met couranten ter bescherming tegen de zon. Als een soort hors d'oeuvres werd eerst een rit gereden om den Schilling-Prijs, maar niemand keek er naar en niemand miste wat. Het eigenlijke feest begon met de halve finale amateurs, Pola tegen TJlrich. Na akelig gekruip vliegt TJlrich voor het ingaan van de laatste bocht Pola met een sneltrein-vaart voorbij, zoodat de Italiaan leek stil te staan. Wel na derde Pola op het rechte eind zijn tegenstan der nog bedenkelijk, maar de zege van den Pranschman was niettemin gedecideerd en deed ons voor van Egmond het ergste vreezen. De „Lange" startte in de tweede positie, maar gaat reeds na 200 Meter vooraan, rijdt in een sneltreinvaartje de eerste ronde en zet in de tweede ronde direct een geweldige 300 Meter spurt in, waar eenvoudig geen bijhouden aan was en onze nationale crack wint met een half wiel in den formidabelen tijd van 11 4/5 sec. voor de laatste 200 Meeter. Daarna komen de Profs aan bod. Eerst de halve finale: Michard tegen Richter. Beide renners blijken uitermate nerveus te zijn. Het werd een spannende strijd, waarbij Michard met gering verschil van den Duitscher won, nadat hij in de bocht een oogenblik hopeloos geslagen leek. Donderend applaus begroette uit den aard der zaak deze zege. Met zeer veel spanning werd de strijd Martinetti tegen Scherens te gemoet gezien. De Italiaan werd gestart door zijn landgenoot Giardingo, hetgeen per loud speaker werd bekend gemaakt en men bleek hier dezen Italiaanschen wegracer niet ver geten te zijn. Martinetti had den kop, welke hij behield tot 30 Meter voor de finish, doch daarna sprong Scherens eenvoudig voorbij, om gemakkelijk te winnen. Wij werden dus getracteerd op een zelfde finale als het vorig jaar te Rome: Michard tegen Scherens, een finale, die zooveel stof heeft doen opwaaien, om het simpele feit, dat de renners toen 14 min. op hun fietsen heb ben stilgestaan, terwijl Michard in deze finale werd gediskwalificeerd. Sinds dit incident is ook de loting ingevoerd, waarbij een der ren ners verplicht wordt den kop te nemen. Men kan zich de intense spanning indenken, die op deze baan heerschte bij het vooruitzicht op een dergelijke finale Vervolgens kregen wij hrt geknetter der mo toren voor de eerste serir 100 Kilometer. De volgorde was aldus: Moeller, Duitschland, Ce- brian, Spanje, Süter Zwitserland, Bresciani Italië, Lacquehaye Frankrijk, De Graaf Ne derland, Thollembeek België. Reeds in de eer ste ronde passeert de Graaf eenige tegenstan ders en onmiddellijk daarna ontspint zich een vinnige strijd, welke uitgaat van Lacquehaye, die van de vijfde plaats naar voren wil en zulks in een tiental ronden bereikt, waarbij ook Moeller, na een heftig duel, wordt gelapt. De bemoedigende start van den Hollander heeft geen goed gevolg gehad en na 25 ronden is hij op de laatste plaats gekomen en onmid dellijk daarna wordt hij door het heele stel gepasseerd. Uit alles blijkt, dat hij geen rol meer zal spelen en het baart dan ook weinig verwondering als enkele minuten later De Graaf afstapt en den strijd opgeeft. De volg orde van het leidende peleton is intusschen als volgt: 1 Lacquehaye 2 Moeller, 3 Cebrian. In deze volgorde vergenoegen de heéren er zich mee om een beetje op hun lauweren te gaan rusten, waarbij alleen Lacquehaye Moeller nog een lap toedient, hetgeen zonder noemens- waardigen strijd geschiedt. De Franschman blijkt dan ook gedecideerd de meerdere te zijn en met nog 145 ronden te rijden, heeft het heele stel Moeller incluis, een tweeden lap te pakken. De eerste plaats is dus practisch ge nomen beslist. De strijd om de twee andere plaatsen in de finale blijft echter niettemin vinnig, waarbij Moeller met twee ronden ach terstand nog de beste kansen heeft, doch daar achter vechten Cebrian, Thollembeek en süter om een plaats in den eindstrijd. Een tijd lang wordt het dan een dooie boel, waarbij men op de perstribune de courant zit te lezen, totdat Lacquehaye opeens weer vleugels krijgt en een sprintje inzet, zooals wij pogen te doen voor Voor de tweede ronde van het Davisbeker- tornooi 1934 werd Dinsdag te Oslo gespeeld de wedstrijd Noorwegen—Joego-Slavië. De stand na den eersten dag bracht een 2—0 voorsprong voor Joego-Slavië. Puncec (Joego-Slavië) sloeg Haanes (Noor- Wegen) 6—1, 6—0, 3—6, 64. Kukuljevec (Joego-siavië) sloeg Finn Smith (Noorwegen) 61, 6i, 61. De resultaten van den derden dag om den Da- visbeker tusschen Zweden—België waren: Oestberg (Zweden) sloeg Van Zuylen (België) 6—3, 5—4, 10—8. Lacroix (België) sloeg Ramberg (Zweden) 6—3, 6—4, 6—3. Eindstand: 32 voor België. spoorboomen die dreigen dicht te gaan en in een oogenblik is de heele staart gepasseerd en voelt Moeller ten derden male kriebel in zijn rug, omdat de Franschman weer achter hem zit. Het duurt dan ook niet lang, of Lacque haye heeft het illustre gezelschap in zijn ge heel drie of meer lappen bezorgd, waarna het gansche veld weer indommelt, de tribunes in cluis. De nos. 1, 2 en 3, Lacquehaye, Moeller en Thollembeek, hebben hun plaats in de finale veroverd, maken zich niet meer druk, terwijl het drietal daarachter vergeefsche pogingen doet hen bij te beenen. Met nog 50 ronden te rijden worden wij plotseling uit den doezel gewekt wanneer Lacquehaye voor de vierde maal in successie alle deelnemers passeert, waarbij niemand, zelfs Moeller niet, ook maar den minsten strijd gaf. Zoo blijft het dan tot acht ronden voor het einde. Dan komt het fenomenale. Lacquehaye vliegt als een Citax in de Reguliersbreestraat alle ander verkeer voorbij en neemt nog juist voor de finish twee banen op het heele contingent. Een ongeloof lijke prestatie, vooral voor de wijze waarop dit geschiedde. Hij boekte derhalve zes of meer ronden voorsprong op al zijfn concurrenten. Moeller ging uit den aard der zaak als tweede door de finish, maar een waar drama voltrok zich op de derde plaats. Immers, Thollembeek, in de meening dat hij er al was, stopte een paar banen te vroeg en werd daardoor zoo gedemo raliseerd, dat hij den moed miste om opnieuw achter zijn motor te komen, zoodat Süter hem even voor de eindstreep nog passeerde, waar door hü zich tevens kwalificeerde voor da finale. De uitslag van deze serie is als volgt: 1 Lacquehaye, 2 Moeller, 3 Süter. Toen kaw mhet groote moment, de eerste manche van Egmond tegen Ulrich, welke man che eindigde in een gedecideerde overwinning van den Hollander, die met zichtbaar gemak een onzettend lange spurt inzette, waarbij al Ulrich's bliksemlichtspurts kinderspel wa ren, zoodat Van Egmond met een volle fiets- lengte voorsprong won. Met nog meer gemak won Scherens van Mi chard, doch dit was kinderspel vergeleken bij de tweede zege van Van Egmond over Ulrich. In de eerste ronde was Ulrich zoo stom om een geweldige spurt in te zetten, waarbij hij onverwacht een belangrijken voorsprong had, maar op dat moment was hij feitelijk reeds geslagen, omdat een kind op zijn vingers kon uitrekenen, dat Van Egmond met zijn befaam de lange spurt moest winnen. Binnen een halve baan was Ulrich dan ook reeds ingehaald en Van Egmond won als in een clubfauteuil. Ul rich kwam eenigen tijd later binnen. Deze zege van den Hollander, waarbij hij afdoende zijn superioriteit beweest, ontlokte, ondanks 't ver lies van een Franschman, een daverend applaus van alle rangen. Van Egmond werd op de offi- cieele tribune geroepen, waar hem de officieele trui iets te kort van maat werd aan- gesjort door drie pootige officials. Daarna reed hij een bouquet torsend in gezelschap van Ul rich en Andersen die tusschen de bedrijven door de derde plaats had veroverd zijn eererondje. Nogmaals werden wij vergast op een schit terende race tusschen Michard en Scherens, welke Michard, dank zij zijn tactisch rijden, op fraaie wijze won. In de laatste bocht ging Mi chard naar boven en Scherens, die suffend aan zijn achterwiel hing, miste de kans van zijn leven om binnen door te gaan. Hij ging naar boven, op hetzelfde moment, dat Michard weer naar beneden ging en de Franschman won gemakkelijk. De tweede serie van de motoren gaf den vol genden start: Gilgen Zwitserland, v. d. Wulp, Holland, Giorgetti, Italië, Metze Duitschland, Grant Engeland, Paillard Frankrijk en Wijns- dau, België. Voor de eerste tien ronden voor bij zijn, heeft men v. d. Wulp bereids op de laatste plaats gezet en Paillard heeft in dien zelfden tijd van de zesde plaats af den kop genomen, waarbij binnen twee ronden elke te genstander werd gepasseerd. Op dertig ronden stapt v. d. Wulp af wegens machine-defect, wat hem twee ronden kost, waardoor hij prac tisch genomen uit den strijd is. Er ontspint zich in de achterhoede eenige strijd, maar Paillard en Georgetti houden rustig den kop en Grant blijft goede derde, welke plaats hij met moeite tegen Wijnsdau en Metze verde digt. Op de helft van den afstand vindt v. d. Wulp het ver genoeg, stapt af en gaat thee drinken, hetgeen het figuur van de Holland sche stayers voltooit. Het peil van den strijd zakt dan aanmerkelijk en het eenige leven in de brouwerij is een aanval van Metze op Grant, welke gelukt, waarna de Duitscher op zijn beurt elke attack van den Engelschman af slaat, op een manier, die een heftig fluitcon cert ontlokt. De jury waarschuwt hem, hetgeen zijn uitwerking niet mist, doch niettemin wordt Grant hiervan de dupe, daar hij niet de kracht meer heeft een serieuzen aanval te doen. Zon der eenige noemenswaardige gebeurtenis pas- Terwijl Parijs weldadig droomde, zijn we in de tweede helft van den nacht op weg gegaan naar het auto-drome van Monthlery, waar he den de wegwedstrijden zouden worden gehou den, amateurs zoowel als beroepsrijders. Be leefd werd den heeren journalisten verzocht om half zes aan de Porte d'Orleans aanwezig te zijn, en als U nu weet dat deze Porte altijd nog 'n half uur buiten het centrum van Parijs ligt, kunt U wel begrijpen, dat het een vroe gertje werd. Een autobus hobbelde ons ge vaarlijk snel naar het terrein van den strijd, dertig kilometer buiten de stad. Hier was het bij het prille morgen-krieken al een leven en beweeg van jewelste. Duizen den menschen waren blijkbaar voor hun ge noegen eveneens zoo idioot vroeg uit de veeren, want een heele stroom toeschouwers nestelde zich al behaaglijk rondom de tribunes en langs de baan, die ruim twaalf kilometer omtrek heeft, welk traject de amateurs 10 maal heb ben af te leggen (125 K.M.) en de professio nals 20 maal. Niet wat je noemt een lolletje. Gelukkig is het weer aanmerkelijk koeler dan de laatste dagen, er staat een fiksche bries. In het rennerskwartier is alles in vollen gang, want om half zeven uur zullen de amateurs op weg gaan. De Hollanders zijn zeer laat. Maar als ze eindelijk, twintig minuten voor den start, te voorschijn komen, komen ze ook goed te voorschijn. Voorop Roele, Reynen en Kruis man, daarna een heel stel verzorgers onder gezagvoerder Swaab de Beer en vervolgens een heele taxi met etenswaar, hetgeen natuurlijk de noodige belangstelling wekte bij de rest. Ik moet grif toegeven, dat er niets ontbrak en je zou haast voor je plezier gaan meedoen in een wegwedstrijd om het wereldkampioenschap, zóó lekker zag alles er uit. Even over 7 zijn de heeren op stap gegaan voor een fietstochtje en de kermis had daar mee een aanvang genomen. Immers, de goe gemeente begon met de karbiesjes uit te pak ken, er werden flesschen limonade ontkurkt, zitjes gevormd, kaarten voor den dag gehaald, terwijl een motoracrobaat in dien tusschentijd kunsten vertoonde voor de groote tribune. Dat seert het zaakje zoo de finish waarbij duide lijk blijkt, dat Paillard nog over voldoende re serve beschikt en dat hij zich met een 40 Meter voorsprong op Giorgetti tevreden stelt om zeker te zijn van de finale, meer niet. Het hoogtepunt van dezen middag was zon der twijfel de derde en beslissende rit tusschen Michard en Scherens en de Franschen hoop ten, dat Michard thans voor de tweede maal zijn tegenstander er tusschen zou nemen. De vlieger ging echter niet op. Wel haalde Mi chard in de laatste bocht hetzelfde trucje uit, doch Scherens bleek niet heelemaal van gisteren te wezen en schoot op tijd naar be neden om met een Meter voorsprong te win nen. Zoo behoort deze dag weer tot het verleden en kunnen we slechts de Franschen beklagen, die met vertegenwoordigers in beide finales, niettemin geen enkel wereldkampioenschap hebben veroverd. Maar zonder twijfel hebben de snelste fietsers gewonnen. Het moet echter ter eere van het Fransche publiek gezegd wor- dn, dat de massa zich zeer sportief gedroeg en men was voor geen der overwinnaars in welken rit dan ook, zelfs al gold het een Richter, karig met applaus. Maandagmorgen vond de wedstrijd voor ama teurs plaats om het wereldkampioenschap, wel ke wedstrijd plaats vond op het circuit van Morghlery, hetwelk door de amateurs tien maal moest worden afgelegd, een afstand van totaal 125 K.M. Deze wegwedstrijd leverde in zoo verre een verrassing op, dat de Italianen, die favoriet waren, gefaald hebben, terwijl de Zwitsers bij zonder goed gereden hebben. De beide eerste plaatsen werden door Zwitsers ingenomen, waarbij Egli eerste werd. De Nederlandsche deelnemers reden vrij goed; Reynen leidde het peleton geruimen tijd, terwijl Roele een zeer behoorlijke plaats in het algemeen klassement bezette, n.l. de 13e Kruis man was gedwongen in de 9e ronde den strijd te staken, zijn derailleur was reeds vrij spoedig na den aanvang defect geraakt en met de moeilijke Cote de la Pize was dit een groote handicap. De wedstrijd werd gewonnen door Egli (Zwit serland) in 3 uur 21 min. 48 sec.; 2. Stettner (Zwitserland) 3 uur 22 min. 39 sec.; 3. Lowagie (België)4. Schneider (Luxemburg)5. Svhel- ler (Duitschland); 6. Debenne (Frankrijk). De Nederlander Roele werd dertiende, ter wijl Reynen op de 17e plaats eindigde. Kruis man staakte den strijd. Hierna werd gestart voor de professional-weg renners. Evenals bij de amateurs stelden ook bij de beroepsrenners de deelnemende Italianen aan het kampioenschap op den weg hevig teleur. Alleen Binda kon zich onder de eerste tien renners rangschikken, doch op de zesde plaatsEn n. b. 11 minuten na aankomst van den winnaar. Het succes der Fransche ren ners was bijzonder groot. Speicher, de winnaar van den Tour de France van dit jaar, legde be slag op den titel van wereldkampioen in den tijd van 7 uur 8 min. 58.2 sec. met grooten voorsprong op de andere deelnemers. Doch ook de Nederlandsche renners boekten fraaie successen. Valenten verbeterde, na een vrij goed begin, geleidelijk aan zijn positie. In de 11e ronde naar men weet moesten de profs 20 ronden afleggen van elk 12.5 K.M., dus 250 K.M. kwam Valentijn op de 2e plaats te liggen achter Speicher. Dit bleef zóo tot op de 14e ronde, toen de Franschman An- toine Magne hem inhaalde. Deze liep 40 sec. op hem uit, maar in de 18e en 19e ronde waren beiden weer gelijk. In den sprint toonde Magne zich echter den sterkste en met 5 lengten voor sprong bezette hij de tweede plaats met onge veer 6 minuten achterstand op den winnaar Speicher. Derde werd Valentijn, een zeer fraaie prestatie van onzen landgenoot, die „sterren" als Binda, Haemerlynck, Schepers, Buchi, Geyer enz. achter zich liet. Van der Ruit, de tweede Nederlandsche ver tegenwoordiger, hield zich aanvankelijk uitste kend, tot in de 9e ronde lag hü bij het leidend peleton als Lapebie, Speicher en anderen. Hü eindigde tenslotte op de 9e plaats in denzelf den tijd als nummer 4, den Belg Haemerlynck. De Nederlandsche wegkampioen van Oers had met pech te kampen. In de achtste ronde geraakte zijn derailleur defect, zoodat hij ge dwongen was den strüd te staken. Hij zat toen in het tweede peleton en niet ver van de lei ders. Wat tenslotte het parcours van Speicher aan gaat, aangemoedigd door de tienduizenden koerste hij voor een groot dsel van den afstand alleen over den weg. Hij vergrootte steeds meer zijn voorsprong en won op magnifieke wüze. De uitslag van den wegwedstrijd der profs vormde nog eens een welkome afleiding, omdat het 25 miinuten duurde vóór we het peleton weer terugzagen, zoodat dergelijke grappen makerij tusschendoor de stemming er een beetje inhield. De race zelf was daarenboven hoogst on interessant, want de Zwitser Egli nam op de helft van het traject een flinken voorsprong en even later sloot zijn landgenoot Stetler zich daarbij aan. Het Hollandsche gezelschap kon niet meekomen en raakte in de achterhoede en in de laatste ronde was Kruisman verplicht om op te geven wegens machine-defect. Rey nen was nog de beste van het drietal, maar eindigde niettemin op de 16de plaats. Was het succes van ons kleine landje in dit nummer dus niet groot, wij gingen een voor name rol spelen bij de professionals! Het drie tal Valentyn, van Oers en van der Ruit heeft de eer van onze natie op schitterende wijze hoog gehouden. In de eerste plaats alle hulde voor Valentyn, die het klaar gespeeld heeft om in dit illustre gezelschap van sterren de 3de plaats te veroveren, met minimum verschil op zijn voorgangers. Hij liet daarbij kerels als Binda, Guerra, Bertoni, Bulla en Hamerlinck achter zich. Speicher was een klasse apart en won dezen wedstrijd om den wereldtitel met 7 min. voorsprong, geen klein beetje. En dat nog wel terwül Speicher, die pas de Tour de France gewonnen had, eigenlijk heelemaal niet in het team was opgenomen, maar slechts moest invallen voor iemand die op de ziekenlijst stond. Men meende, dat hü het niet zou halen! Reeds in den beginne bleek, dat de Fransch man er alles op had gezet om te winnen en hij ging direct alleen aan het hoofd. Doch na en kele ronden was hü weer ingehaald door van der Ruit en een der Belgen en dit drietal heeft eenige banen lang het leidend peleton gevormd. Toen kwam echter, zoo tegen de negende ron de, het tweede peleton onder leiding van Va lentyn en Guerra weer bü, maar op hetzelfde moment nam Speicher ten tweede male de beenen en thans voor goed. Bij den volgenden rondgang had echter ook Valentyn zich los ge maakt en van der Ruit en van Oers bleven toen in de hoofdgroep hangen. Jammer voor den laatste moest deze echter opgeven wegens machine-defect. De strüd was toen practisch genomen beslecht, want Speicher had in de 12de ronde ongeveer 3 min. voorsprong op Va lentyn en Valentyn werd na vier min. pas ge volgd door het hoofd-peleton, waarin zich be- luidde: 1. (wereldkampioen) George Speicher (Frankrijk) tijd 7 uur 8 min. 58.2 sec.; 2. An- toine Magne (Frankrijk) 7 uur 14 min. 1 sec.; 3. Valentijn (Nederland) op vijf lengten; 4. Hamerlynck (België) 7 uur 19 min. 58.8 sec.; 5. Schepers (België)6. Binda (Italië)7. Ca- nardo (Spanje)8. A. Buchi (Zwitserland)9. Van der Rr.it (Nederland) (deze allen zelf den tüd). Van Oers (Nederland) opgegeven. Lapebie, de bekende Fransche renner, moest wegens een val in de 16e ronde den strijd staken. Voor 30.000 toeschouwers is Dinsdagmiddag op de Pare des Princesbaan te Parijs de eind strijd verreden om het stayerswereldkampioen schap, waarvoor zich hadden geplaatst de Franschen Lacquehaye en Paillard, de Duit- schers Möller en Metze en Giorgetti (Italië) en H. Suter (Zwitserland). Lacquehaye nam onmiddellijk den kop en behield dezen voortdurend. Regelmatig ver grootte hü zijn voorsprong, lapte achtereen volgens al zijn tegenstanders eenige malen. Na 62 K.M. gaf Möller den strijd op, hij had steeds met lekke bandjes te kampen. Paillard voelde zich niet geheel fit, weshalve ook hij vóór het einde van de baan verdween, natet hü onge veer 65 K.M. van de 100 had afgelegd. In de laatste 40 K.M. lapte Lacquehaye met de regelmaat van een uurwerk al zijn tegen standers na elke 10 K.M. Zoo eindigde de twee de man, Giorgetti, op niet minder dan 7 ron den achterstand op den winnaar. Het eindresultaat luidde: 1. en wereldkam pioen Lacquehaye (Frankrük) tijd over de 100 K.M. 1 uur 20 min. 36.2 sec.; 2. Met 7 ronden achterstand: Giorgetti (Italië); 3. Metz (Duitschland) met acht ronden achterstand; 4. Suter (Zwitserland) met 9 ronden achter stand; Möller (Duitschland) en Paillard (Frankrijk) staakten den strijd. KEULEN, 14 Aug. (W.B.) Aan het einde der zitting van heden deelde de president van de rechtbank mede, dat de beklaagde Moennig uit de hechtenis ontslagen was. De verdediger van Stocky zette heden zijn pleidooi voort. Hij zeide, dat zijn cliënt bezield was met hooge idealen en vooral fel het com munisme had bestreden. Iemand die zoo han delt, aldus de verdediger, is geen staatsvijandig element. De ondergang van de Centrum-partij beteekende ook den ondergang der onderne ming. Prof. Grimm vroeg in zijn pleidooi vrü'spraak voor beklaagde Moennig. vonden van der Ruit, Binda, Guerra en Ha merlinck plus eenige anderen. Beroni had in middels opgegeven, welk voorbeeld omstreeks de 14de ronde door Guerra werd gevolgd. Tot onzen grooten schrik zakte Valentyn echter eenigszins af en Mange, die zich op zijn beurt eveneens had los gewerkt, haalde hem in en passeerde hem later, zoodat Valentyn op de 3de plaats kwam. Wü vreesden reeds dat deze moreele depressie funest zou blijken, doch ge lukkig kwam Valentyn weer bij en samen reden beide renners de laatste ronden, waarbü Va lentyn met 2 fiets-lengten verschil in de eind spurt verloor. Wij kunnen niet genoeg tevreden zijn over dit door Holland bereikte resultaat. Het is, naar ik meen, nog nimmer voorgekomen, dat een landgenoot zich een plaats veroverde in het wereldkampioenschap voor Professionals, maar evenzeer komt een woord van waardee ring toe aan van der Ruit, die kans zag om bij het hoofd-peleton te blijven, om alsnog de 9de plaats te bezetten. Wij zijn er trouwens van overtuigd, dat ook van Oers eenzelfde succes zou hebben behaald, indien het mankement geen ontüdig einde had gebracht. De aankomst van de winnaars was een ge weldig schouwspel. Speicher werd op de schou ders van het publiek naar de eeretribune ge dragen, waar hem de wereldkampioenstrui werd aangesjort. Deze geweldige renner bleek nog zoo frisch als een hoentje na dezen 250 kilo meter langen rit, waarbij een berg als de La Pize 20 maal moest worden genomen. Valen tyn bleek bü de finish niet meer 100 pet. te wezen, maar waarschijnlük speelden de zenu wen hierbij een groote rol. Het was overigens bü deze finish een vrü ongeordende bende, want in de 8 min. tusschen de aankomst van Spei cher en die van Magne en Valentyn was het publiek de baan opgestroomd, zoodat de Nos. 2 en 3 moeite hadden er door te komen. De 50.000 koppige massa was echter vast niet ka rig met applaus voor den Hollander, omdat men dit succes uit den aard der zaak niet had verwacht, wijl men bij voorbaat meende, dat deze strüd slechts zou worden uitgevochten tusschen Italianen en Franschen. De terugtocht was overigens een drama, want honderden auto's en autobussen moesten zich langs een smal landweggetje naar Parüs be geven, zoodat het verkeer een uur lang volko men hokte en wü pas laat in den avond in Parüs konden arriveeren. Doch zulks kon de vreugde van den dag niet temperen en deze derde plaats in het wereldkampioenschap is een minstens even groote prestatie als van Eg- mond's verbluffende zege. Bravo Valentyn t ROME, 15 Aug. (Reuter) Naar aanleiding van de voorlezing van het decreet „De Tuto", in verband met de heiligverklaring der Geluk zalige Jeanne Thouret, hield Z. H. de Paus heden een toespraak in de zaal van het Con sistorie, waarin Hij de deugden van de H. Maagd, wier feest vandaag gevierd wordt, en van de gelukzalige Thouret, de geheele wereld tot voorbeeld stelde. BERLIJN, 15 Aug. (W. B.) Het ministerie van Propaganda heeft een nieuwe regeling getrof fen, waardoor weer samenwerking tusschen de buitenlandsche en binnenlandsche persafdee- lingen van het ministerie wordt verkregen. Onder leiding van den plaatsvervangenden chef van den rijkspersdienst zal nu ook een nieuwe afdeeling worden gesticht voor buiten landsche pers-aangelegenheden. De algemeene leiding berust bij regeeringsraad Bade. Oost en Noord-Europeesche aangelegenheden zullen worden behandeld door Meyer-Heidenhagen; dr. Schmolz de Latijnsche Staten; Vogt, Enge land, de dominions en de Ver. Staten; Michel, Zwitserland, Frankrijk, Nederland en België, terwijl regeeringsraad Bade persoonlijk de lei ding heeft voor Zuid-Oostelijk Europa. De persafdeeling van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken blijft hiernaast in de te genwoordige samenstelling bestaan. ST. JOHNS (Nieuw-Brunswijk)15 Aug. (Reuter.) De over een enormen afstand woe dende boschbranden, die een bedreiging vorm den voor de kustgebieden, zijn gestuit door overvloedige regenbuien, waardoor het gevaar voor de te velde staande gewassen grooten- deels is geweken. MOSKOU, 15 Aug. In een door Stalin en Molotof geteekend decreet wordt een bedrag van 35 millioen roebel uitgetrokken voor den aankoop van een millioen stuks vee voor de collectieve boeren. Alleen de boeren, die geen koeien hebben, zullen de voordeelen van dit decreet genieten. De boer mag een eersten ter mijn op cie koe betalen en de rest in een jaar afbetalen. LONDEN, 15 Aug. (V. D.) Een Amerikaansch zwemmer zonder beenen is gisterenavond uit Dover naar Calais gestart. Na twee uur zwem men was hü ongeveer acht kilometer van Do ver verwüderd en had een stroom gevonden, die hem in Zuid-Oostelijke richting dreef. Nader wordt gemeld, dat de Kanaalzwemmer na verscheidene uren in zee te zijn geweest, zijn poging heeft opgegeven. WASHINGTON, 15 Aug. (V.D.) De minister van landbouw, Wallace, heeft een officieele verklaring afgelegd in verband met de a.s. Londensche tarweconferentie, waarin hij o. m. zeide, dat de Amerikaansche regeering niet zou terugschrikken voor dumping, wanneer de voor naamste tarwelanden mochten weigeren samen te werken om te komen tot beperking der pro ductie. Verder sprak Wallace over plannen in zake uitvoer naar het Verre Oosten, uitvoer- premies voor exporteurs en herroeping van de Amerikaansche productiebeperkingsplannen. BERLIJN, 14 Aug. (W. B.) De definitieve be slissing over de hospitantenverhouding van de voormalige Centrumsafgevaardigden bü de nat.- soc. partij zal nog eenige weken op zich laten wachten, daar nog verscheidene ophelderingen noodie ziin. Naar de bladen bericht hebben zou zekere G. G. Backx te Beauraing in den nacht van 5 op 6 Aug. j.l. een verschijning van den H. Maagd hebben waargenomen. Een onzer redacteuren heeft zich begeven naar Steenbergen in Noord-Brabant, de woon plaats van den heer Backx en met hem een onderhoud gehad. Gerard Backx, geboren 14 October 1907, is de oudste van een gezin van acht kinderen, die alle vroom katholiek zijn opgevoed. De moeder is overleden aan een hartverlam ming 13 Juni 1931. De kinderen, met uitzon dering van het jongste, zün allen gezond. Ten einde te bidden voor zijn jongste zusje begaf Gerard Backx zich op 5 Aug. des morgens op weg om naar Beauraing te gaan. Hij fietste om kwart voor vijf in den nacht zijn geboorteplaats uit naar het grensstation Esschen, waar hü den trein nam naar Beauraing. Hier aangekomen begaf hij zich onmiddellü'k onder de biddende menigte. Hij werd toegelaten in den tuin en was behulpzaam bij het bedie nen der zieken. Toen om zeven uur de kinde ren bij de grot kwamen bidden voelde hü zich diep ontroerd, zoodanig dat Mme Le Gland zich verplicht achtte hem eenige ververschin- gen aan te bieden. Terloops had hij in den middag van het brood gegeten dat hij had meegenomen. Een dame, die met een bedlegerig kind in den tuin was riep zijn hulp in voor het vervoer van het kind. In de late avonduren heeft hij de matras vervoerd waarop het kind gerust had, zoodat hij zich vermoeid gevoelde. In den loop van den dag had hij echter ge legenheid gevonden even te slapen. Nachtlogies was er echter niet voor hem. Na een avondmaal te hebben gebruikt be sloot hij den nacht door te brengen bü den tuin. Tusschen twaalf en drie uur des nachts zon hij in verschillende phasen de H. Maagd hebben waargenomen. Op onze vraag of hij de verschijningen nader kon determineeren antwoordde hij, dat de H. Maagd een sluier droeg, die Haar hoofd be dekte. Het gelaat, ofschoon onbedekt, bleef vaag. De verschijning, die zich tot driemaal her haalde, was aanvankelijk nevelig en maakte den indruk langzaam aan te drü'ven om dan plotseling te verdwünen. Deze verschijningen zouden hebben plaats gevonden in den omheinden grooten boom. De heer Backx vreesde publiciteit, doch eenige omstanders bemerkten dat hij zich in een bijzonderen toestand bevond. Hierdoor is be kend geworden dat de heer Backx een verschü- ning zou hebben gehad. Naar zijn zeggen heeft hij ook het z.g. „Zonne wonder" waargenomen, waarover aalmoezenier Blondal uitvoerig bericht heeft. Bij de vizioenen van rector Stubbe is hij aanwezig zonder nochtans iets waar te nemen. De heer Bachx, ofschoon spraakzaam en in zijn woonplaats als zoodanig bekend, maakt een ernstigen indruk. Na zijn relaas te hebben gehoord, bega ven wij ons naar de plaatselijke geestelükheid die ons zeer bereidwillig te woord stond. De hoogeerw. heer Deken van Steenbergen vertelde ons, dat Gerard Backx vroeger een züner beste misdienaars was geweest en ook als opgroeiende jongen bij plechtige gelegenheden nog als misdienaar zijn diensten verleent. De jongen is eerlijk, aldus de Deken en of schoon wij ons geen oordeel kunnen aanmati gen over het verschijnsel, wij kunnen u wel verzekeren dat het naar onzen indruk niet op een verzinsel berust. Het gezin Backx is vroom opgevoed; er valt niets op de menscher te zeg gen." De jongen is naar ziel en lichaam volkomen gezond. Wij voegen hier nog aan toe dat Gerard Backx, die huisschilder van zijn vak is eenige liefhebberü aan den dag legt voor figuurschil deren, echter steeds naar geteekend model. Zooals hij ons zelf zeide beschikt hij over eenige fantazie, maar voegde hij eraan toe, zooiets als ik nu gezien heb, heb ik mü kunnen verbeelden noch ook verwachten. Hij berichtte dat nog een Nederlander, zich noemende Pietersen en woonachtig te 's Hee- renarendskerke, een verschijning van Onze Lieve Vrouw zou hebben waargenomen. LONDEN, 15 Aug. (V.D.) Een ongewoon on geluk heeft Dinsdag plaats gevonden bü net Sheppey-eiland aan de monding van de Theems, waar een 15-jarig Engelsch school meisje door machinegeweervuur uit een En gelsch gevechtsvliegtuig werd gedood. Het slachtoffer, Jeanne Chesterton, dat met haar zusje Joan roeide om een bal van een jonger zusje op te visschen, bevond zich op ongeveer 500 M. uit de kust, toen een patrouille van vüf Engelsche gevechtsvliegtuigen naderde en een machinegeweervuur opende op eenige boeien, welke tot doel dienden. Een der vliegers zag waarschijnlijk het roeibootje voor een boei aan en schoot hierop. Het vijftienjarige meisje werd door eenige kogels getroffen en op slag gedood, terwijl haar oudere zuster het ont zielde lichaam naar den kant terugroeide. BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). De „Java-Bode" meldt, dat de uitgave van het Marine-Witboek vertraging heeft ondervonden doordat aanvan kelijk in Indië gedacht werd, dat het in Holland zou worden samengesteld. Nu echter de Minister van Defensie de samen stelling van dit Witboek in Indie prefereert, kan de verschijning worden verwacht tegen het tijd stip waarop de behandeling van de Staatsbe- grooting van Defensie, afdeeling Marine, in de Tweede Kamer zal plaats vinden. In het St. Elisabeths Ziekenhuis te Amers foort is Maandagavond overleden pater Peters van de Sociëteit der Witte Paters. Bü een autotochtje, waaraan ook twee zus ters van den overledene deelnamen, was de auto in volle vaart onder Terschuur tegen een boom gereden. De inzittende dames werden hierbij wel ernstig, doch niet levensgevaarhjk gewond. Pater Peters echter is des avonds aan de ernstige verwondingen bezweken. Het slachtoffer was slechts kort geleden priester gewijd. De begrafenis zal plaats hebben vanuit het klooster der Witte Paters te Boxtel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10