Na de vlucht van Machado Het nieuws van heden ZIJN POSITIE WAS AL LANG ONHOUDBAAR OPSTAND IN CHINEESCH TURKESTAN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In werkelijkheid richt de Cubaan- sche revolutie zich echter vooral tegen de Ameri- kaansche financiers De suiker speelt een rol Het Weer||i||1II||||||||||,|ll,l,ll,lll,ll,,ll,llll,,l,llll,i Engeland gaat gevechts vliegtuigen bouwen Als op de ontwapeningsconferentie geen accoord tot stand komt Een corruptieaffaire te Baden Twee-en-twintig burgemeesters gearresteerd Scheidemann's familie weer in vrijheid Na hun afschuw te hebben uitge sproken over een Hetz-artikel GASONTPLOFFING Hevig onweer in Z.W. Engeland Engelsch-Russische besprekingen GELIJKSCHAKELING Balbo weer thuis Parade voor den koning te Orbetello GEREGLEMENTEERD VISCHETEN IN DUITSCHLAND De gebeurtenissen te Beauraing Bezoek van Kardinaal van Roey en Mgr. Heylen Het Iersche kabinet bijeen Militaire rechtbank ingesteld Socialisten veroordeeld Wegens opruiende propaganda op Malta Japan eischt vloot- pariteit Yarkand gebrandschat? Herstelcampagne in Amerika De basisindustrieëen baren moei lijkheden Machado en de zijnen aangeklaagd De ex-president naar Duitschland? Amerika erken Cuba DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Orthodoxe Aartsbis schop bekeerd Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18453 Advertentieprijzen-. Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen correspondent) De tegenstanders van president Machado, dic tator, tyran en despoot van het suikereiland, hebben eindelijk een voorloopige overwinning behaald: generaal Machado, die zich aan de macht vastklampte als een drenkeling aan een stuk wrakhout, is afgetreden. Tot vóór enkele uren nog zag het er naar uit, dat de president, zélfs in deze omstandigheden, waarin nagenoeg de geheele bevolking en de regeering van de Vereenigde Staten zich tegen hem keerden, zijn hoogen en gevaarlijken post niet verlaten zou. Men kan niet zeggen, dat Machado niet alles gedaan heeft om een macht te behouden, die de publieke opinie hem reeds lang ontnomen had. Hij heeft tot het einde toe zijn positie ver dedigd met een moed en een hardnekkigheid, die bewondering zouden afdwingen als zij slechts een betere zaak verdedigd hadden. Maandenlang heeft Machado zijn presidenti- eelen zetel aan het argument der bajonetten toevertrouwd. Maar ieder weet, dat men p ba jonetten niet zitten kan. Toch, wie denken mocht, dat het Cubaan- sche drama zich uitsluitend rond de figuur van Machado afspeelt, heeft ongelijk. In werkelijk heid richt zich de Cubaansche revolutie tegen de Amerikaansche financiers, van wien de af getreden president langen tijd de vertrouwens man en de handlanger was, en die hem hebben losgelaten op het oogenblik, waarop hij hun be langen geen diensten meer bewijzen kon. De onafhankelijkheidsoorlog, die met een klinkende nederlaag van Spanje eindigde, heeft Cuba volstrekt niet alléén voordeelen gebracht. Integendeel. De Spaansche heerschappij was zacht en vaderlijk vergeleken bij de voogdij, die de Vereenigde Staten over het groote eiland, na het herwinnen der onafhankelijkheid, uitoefen den. Nauwelijks waren de Spanjaarden vertrok ken of de Amerikaansche financiers verwierven tegen hoogen prijs een groot deel der Cubaan sche suikerplantages. Om die zoo voordeelig mogelijk te exploiteeren vervingen zij de in- heemsche arbeidskrachten door negers uit Ja maica en Haiti. Zoolang de suikerkoersen op hoog peil bleven, vielen de nadeelige gevolgen daarvan niet op. Cuba en de geheele Cubaan sche bevolking beleefden gouden jaren. Ieder deelde in den overvloed. De val van de suiker prijzen heeft aan dien kunstmatigen voorspoed een einde gemaakt. De geruïneerde Cubaansche planters waren, de een na den ander, genood zaakt de harde voorwaarden te aanvaarden, die de Amerikaansche financiers voor hun bijstand bedongen. Er is geen sprake van, dat de Cu banen elders hulp hadden kunnen zoeken. De Amerikanen oefenen in feite de macht uit. De invoerrechten gaan voor een goed deel naar de Vereenigde Staten, die daarenboven 85 pCt. van de geheele suikerproductie afnemen. Deze sui ker kan nergens anders verkocht worden, ook al omdat de Cubaansche suiker 15 pCt. minder invoerrechten dan van elders geïmporteerde suiker betaalt. Deze reductie laat Amerika zich overigens duur betalen: de Amerikaansche pro ducten, die naar het suikereiland worden uit gevoerd, genieten een douanerechten-reductie Van niet minder dan 40 pCt. Deze toestand heeft slechts kunnen duren, omdat Amerika in Machado aan het hoofd der republiek een bondgenoot had. In 1923 aan het bewind gekomen tengevolge van een suikercri- sis, die den toenmaligen president Menocal im populair had gemaakt, heeft generaal Machado zich in den loop van zijn carrière schuldig ge maakt aan daden, die hem sinds jaren zijn ze tel hadden kunnen kosten als hij niet het leger, dat hem lang verdedigd heeft, en de liberale leiders, die hij op alle wijzen bevoordeelde, aan zich had weten te binden. Machado vergat zich zelf niet. Ieder weet, dat hij de concessie tot exploitatie van een autostrada van La Havana naar Santiago aan een Amerikaansche maat schappij verleende, waarvan hijzelf de voor naamste aandeelhouder was. Deze concessie heeft hem naar beweerd wordt de kleinig heid van dertig millioen dollars opgebracht. Ieder weet óók, dat Machado aan een Ameri kaansche firma een electriciteitsbedrijf in han den heeft gespeeld, waarvan zijn schoonzoon directeur was. Talrij ke presidenten in Zuid- Amerika zijn verjaagd en zelfs gevangen ge nomen en gedood, die zich heel wat minder te verwijten hadden dan de Cubaansche despoot. Evenwel, de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt. Het was duidelijk, dat de ontevre denheid in Cuba in de laatste maanden groeide en groeide en dat de tijd voor beslissende ge beurtenissen niet ver meer kon zijn. De voor vallen der laatste weken hebben die gebeurte nissen voorbereid. Reeds kondigde vóór twee maanden in de Ka mer van Afgevaardigden te Washington de re publikein Fish aan, dat hij van den staatsse cretaris Cordell Huil een diplomatieke interven tie eischte om een einde te maken aan het regiem van tyrannie en terreur, dat op Cuba heerschte. Pish voegde er aan toe, dat in de eerste plaats het aftreden van Machado en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen, die tot grondwetswijziging moesten leiden, noodzake lijk was. Het recht van de Vereenigde Staten om zich in Cubaansche aangelegenheden te men gen, was onmiskenbaar; het bekende amende- ment-Platt, dat de verplichting der V. S. stipu leert het leven, de vrijheid en het welzijn der Cubanen te garandeeren, is volstrekt niet ver ouderd. Senatoren, onder wie Borah en Ship- stead, lieten zich in denzelfden geest met de grootste openhartigheid uit. Cordell Hull en Roosevelt, die den toestand op Cuba met den dag verergeren zagen, begre pen, dat er iets gebeuren moest en de jonge be kwame diplomaat Summer Welles werd naar Cuba gezonden met opdracht door onderhan delingen, waaraan zoowel de regeering als haar tegenstanders zouden deelnemen, de eendracht te herstellen. Summer Welles stond voor een onmogelijke taak. Eenerzijds vond hij Machado tegenover zich, die ontkende, dat de Amerikaan sche gezant zijn regeering achter zich had, an derzijds de politieke tegenstanders van den pre sident. waarvan de voornaamste, ex-president Menocal, leider der conservatieven, te Miami bleef, en die een zóó radicale ommekeer eisch- ten, dat er van verzoening in meer beperkte beteekenis geen sprake kon zijn. Een aantal con ferenties had geen ander resultaat dan de ver breeding der bestaande kloven en de accen tueering der geschilpunten. President Roosevelt zag zich genoodzaakt zelf in te grijpen. Hij stelde Machado een ultimatum, waarin hij met tus- schenkomst der Amerikaansche troepen dreig de, ofschoon deze tusschenkomst den huidigen president zeer tegen de borst stuit en in tegen spraak zou zijn met de politieke gedragslijn, die hij voornemens is ten aanzien van de republie ken van Midden-Amerika te volgen. Machado antwoordde op Roosevelt's bedrei gingen en eischen met de afkondiging van den staat van beleg, eerst voor de hoofdstad, later voor het geheele eiland. Die afkondiging was het sein tot stakingen, die een gedeeltelijken hongersnood in het leven riepen, en tot de uiterst bloedige gebeurtenissen, die ieder nog versch in het geheugen liggen. Zij was ook het sein tot een omkeer in de meening van de libe ralen en het leger, die den president tot dusver door dik en dun waren gevolgd. Alle gerust stellende berichten, die Machado lanceeren liet. konden den indruk niet te niet doen van de eenvoudige feiten, dat het leger een aantal hoofdofficieren weigerde tegen de stakers op te treden met het geweld, waarvan Machado steeds een voorstander geweest is, en dat geen enkele Cubaan geneigd was de „schande" van vreemde gewapende tusschenkomst te aan vaarden. Door vrienden en vijanden belaagd bleef Machado geen keus. Zijn positie was vol komen onhoudbaar geworden, zijn aftreden nood zakelijk. Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- s itelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijde- |j lijk opklarend, aanvankelijk weinig of ïeen regen, iets koeler. EE Hoogste stand: 764,0 te Helsingfors. j= Laagste stand: 743,1 te Seydenfjord. Zon op 5.45, onder 8.23. Licht EE Er op 8.53. 21 Aug. Nieuwe Maan. EE inlillik LONDEN, 15 Aug. Volgens de „Daily He rald" is de Engelsche regeering voornemens ten spoedigste honderd nieuwe gevechtsvlieg tuigen te bouwen voor het geval, dat ter ont wapeningsconferentie geen overeenstemming in zake de beperking der luchtstrijdkrachten zal worden bereikt. In de nieuwe begrooting van het ministerie van Luchtvaart zullen de credieten voor dezen bouw worden opgenomen. Het nieuwste vliegtuigtype, waarmee proe ven zijn genomen, heeft, met volle belasting en machinegeweren, een gemiddelde uursnelheid van ruim 400 K.M. bereikt. De honderd nieuwe vliegtuigen, die meer dan 500.000 pond ster ling zullen kosten, zullen bestemd zijn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voornemens zijn een nieuw eskader vliegbooten te bouwen, dat zal samenwerken met de Engelsche vloot. In conservatieve kringen schijnt men met deze plannen zeer te zijn ingenomen en ook MacDonald zou het plan ondersteunen, terwijl Sir John Simon er eenigszins gereserveerd te genover staat. KARLSRUHE, 14 Aug. (V.D.). In verband met een corruptie-ffaire in Baden, waarbij het in totaal gaat om een bedrag van ongeveer 60.000 R.M. en waarbij. 22 burgemeesters zou den zijn betrokken, is thans tegen deze burge meesters en tegen de mede-betrokken „Verwal- tungsratdirektoren de instructie geopend. De burgemeesters, die van de ergste feiten beschuldigd worden, zijn in arrest gesteld. In het belang van het onderzoek worden hun na men niet bekend gemaakt. BERLIJN, 15 Aug. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: De naar het buitenland gevluchte vroegere Rijkskanselier, Scheide- mann, heeft zooals bekend in de „New-York Times" een „Hetz-artikel" gepubliceerd, waar in hij er niet voor terugdeinsde zelfs militaire interventie tegen Duitschland te eischen. Hier op werden op aanstichting der geheime poli tie de in Duitschland wonende familieleden van Scheidemann in hechtenis genomen. In- tusschen heeft Scheidemann geprobeerd het onder zijn naam verschenen artikel voor te stellen als een vervalsching. Tegelijkertijd heb ben de op grond van dit voorval in hechtenis genomen familieleden van Scheidemann doen voorkomen, dat zij direct na het verschijnen van dit hetzartikel hun betrekkingen met Scheidemann hebben afgebroken en ook de New-York Times" hun afschuw hebben re kennen gegeven over het landverraderiyke op treden van hun familielid. De door de geheime politie getroffen maat regelen hebben dus tot resultaat gehad, dat Scheidemann openlijk door zijn eigen „maak sel" is gedesavoueerd. In een perceel aan de Düsseldorferstrasse te Berlijn had een gasontploffing plaats Twee personen kwamen om het leven. Onze foto laat de uitwerking der explosie op een muur zien. LONDEN, 14 Aug. (V. D.) Tijdens een hevig onweer, dat vandaag in Z.W. Engeland heeft gewoed, is een militair kamp bij Weymouth door den bliksem getroffen. Een korporaal werd gedood, terwijl een officier en zes man schappen zijn gewond. Uit verschillende plaatsen worden ongelukken gemeld. Er is groote schade aangericht. LONDEN, 15 Aug. (V. D.) In verband met de Engelsch-Russische onderhandelingen voor een nieuw handelsverdrag zullen deze week verdere besprekingen worden gevoerd. Twee sub-com missies zullen besprekingen voeren, een over den mogelijken vorm van de nieuwe overeen, komst, terwijl de andere commissie de kwestie van het evenwicht tusschen den handel en de betalingen der beide landen zal bestudeeren. Pfarrer Koch, van de Evangelisch-Lu- thersche kerk, die tot lands-bisschop van Saksen is gekozen ROME, 14 Aug. (V.D.) Maandagochtend zij« de Italiaansche Oceaanvliegers in hun eigen lijke „woonplaats" Orbetello teruggekeerd. Om zeven uur in den ochtend werd net vliegtuig van maarschalk Balbo boven Orbe tello waargenomen en een half uur later was het geheele eskader veilig neergestreken. In den nacht van Zondag op Maandag was koning Victor Emanuel per extra trein te Or betello aangekomen en korten tijd, nadat de bemanningen aan land waren gegaan, hielden zy voor den koning een parade. In aansluiting daaraan begaven de vliegers zich in optocht naar Orbetello zelf, waar zij op feestelijke wijze door den burgemeester werden ontvangen. Tenslotte vond een plechtigheid in de fees telijk versierde kathedraal plaats. Hiermede is de Italiaansche Oceaanvlucht weer geschiede nis geworden. ROME, 14 Aug. (V.D.). Balbo heeft geluk- wenschen ontvangen o.m. van den koning van Engeland, den koning van Bulgarije, Rijksbe stuurder Horthy van Hongarije, den Engelschen minister van luchtvaart, lord Londonderry, den Franschen staatssecretaris voor de luchtvaart, Pierre Cot en den president van den gemeente raad van Parijs. ROME, 15 Aug. (Reuter.) Naar verluidt zal luchtmaarschalk Balbo waarschijnlijk verheven worden tot hertog van Orbetello, van welke plaats hij zijn roemrijken tocht over den At- lantischen Oceaan met zijn eskader is begon nen. Tevens zou generaal Pellegrini, de vice- commandant van het eskader, verheven wor den tot hertog van Ciampino, naar den naam van het militaire vliegveld van Rome. Alle le den van de lucht-armada hebben twee maan den verlof gekregen. Om de noodlijdende visschers te helpen heeft de leiding der N.S.D.A.P. van het district Pommeren een vischdag ingesteld. Naar dit voorbeeld zullen binnenkort „Rijks-vischdagen" worden afgekondigd. Onze foto toont een karakteristiek Pommersch vi sschersdorpje Z.Em. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Mgr. Heylen, bisschop van Namen, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Beauraing in verband met de oprichting van een basiliek. In het Aartsbisdom Meche len wordt van een nieuwe verschijning mel ding gemaakt. DUBLIN, 15 Aug. (Reuter.) Het Iersche ka binet is hedên bijeengekomen. Besloten werd een militaire rechtbank in te stellen voor de behandeling van personen, die weigeren hun vuurwapens af te staan, wanneer hun vergun ning wordt ingetrokken; onder die personen bevinden zich verscheiden oud-ministers. Het besluit is door de Valera goedgekeurd. Volgens de „Daily Mail" is De Valera voor nemens in geheel Ierland groote razzia's naar wapens te laten houden. Hij heeft opdracht ge geven, dat alle vuurwapens geregistreerd moe ten worden. Speciale politietroepen hebben op dracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar verborgen opslagplaatsen van machine geweren. De „Daily Express" meldt, dat tusschen de party van oud-minister-president Cosgrave en generaal O'Duffy ernstige meeningsverschillen zouden zijn ontstaan. De radicale onafhankelijkheidspartij Sinn Fein is voornemens weer op den voorgrond te treden en by eventueele nieuwe verkiezingen met een eigen lijst uit te komen, en met een program voor een onafhankehjk, vereenigd Ierland. DUBLIN, 15 Aug. (Reuter.) Het is niet on- mogeiyk, dat nog voor het einde van deze week generaal O'Duffy en de leiders van zijn partij gearresteerd worden. Naar verluidt heeft het kabinet nog geen besluit genomen over een verbod der demonstraties, die Zondag a.s. zul len plaats hebben. De partij van den oud-pre sident Cosgrave beraadslaagt over een even tueele vorming van een eenheidsfront met de „Blauwhemden" in verband met de mogeiyk- heid van nieuwe verkiezingen. VALETTA, 15 Aug. (V. D.) De rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen zes personen, die op 25 April j.l. wegens opruiing waren gear resteerd, en terecht stonden wegens overtre ding van de verordening ter voorkoming van opruiende propaganda. De secretaris van de Malteser Arbeidersparty Orlando werd veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en tien Pond boete, terwyi de overige 5 beklaag den veroordeeld werden tot straffen van 15 Pond boete, tot 3 maanden gevangenisstraf en 15 Pond boete. De arrestaties waren geschied nadat op grond van genoemde verordening in 1932 de socialisti sche party op Malta was ontbonden en de be schuldiging van opruiing volgde in verband met de in beslag genomen boeken en documen ten. De verdediger zei in zijn pleidooi o. a., dat de in beslag genomen boeken voor het over- groote deel uit Engeland afkomstig waren. O. a. waren er werken by van Bernard Shaw en Sydney Webb. Wat in Engeland niet als op ruiend werd beschouwd, kon ook op Malta niet opruiend zyn. TOKIO, 15 Aug. Naar in officieele kringen verluidt, heeft het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaaken de principieele richt- ïynen voor de in 1935 te houden nieuwe vloot- conf eren tie te Washington uitgewerkt. Naar verluidt zou Japan volkomen geiykheid der Japansche vloot aan die van Engeland en de Vereenigde Staten eischen. In het bijzonder in militaire kringen is men van meening, dat Ja pan niet meer tevreden kan zijn met „relatieve verhoudingen", doch absolute gelijkheid moet eischen. LONDEN, 16 Aug. (V. D.) De „Daily Herald" meldt, dat in Chineesch Turkestan een opstand van Kirgiezen en Turkmenen tegen de centrale Chineesche regeering is uitgebroken en dat de revolutionairen de stad Kashgar hebben inge nomen, die momenteel zonder levensmiddelen is. De stad Yarkand zoun geplunderd en ge brandschat zijn, en een duizendtal Chineezen zou hierbij om het leven zijn gekomen. De Chineesche regeering heeft troepen naar Turkestan gedirigeerd om de opstandige Kir giezen en Turkmenen te bedwingen. NEW-YORK, 16 Aug. (Reuter). De campagne van den Raad van Herstel is de tweede phase ingetreden. De regeering is voor ernstige moei lijkheden komen te staan, die steeds grooter worden, als gevolg van de meeningsverschillen tusschen Johnson, voorzitter van den Raad van Herstel, en de basisindustrieën, zooals de petro leum-, 'staal- en steenkoolindustrie met betrek king tot de codevoorschriften omtrent loonen en werktijden. Roosevelt tracht de verschillende partijen in het conflict te vereenigen door het instellen van een Oppersten Raad van Herstel. Onder de besproken maatregelen bevindt zich het plan om den werkloozensteun in de herstel campagne te betrekken, alsmede het vinden van middelen om een half millioen jongens en meis jes weer naar school te sturen, die zy onlangs hebben verlaten. Intusschen dreigt een staking in de kleeding- industrie van New-York, New-Jersey en Con necticut, waar 60.000 arbeiders werken, naar aanleiding van loonen en werktyden. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter). Teneinde de Amerikaansche regeerings-ambtenaren in het buitenland geen schade te doen lijden door den lagen dollar-koers, is besloten hen in goua- dollars te betalen. HAVANNA, 16 Aig. (Reuter) Tegen ex-presi dent Machado en zijn drie ministers Ferrara, Averoff en Zubizarreta, alsmede tegen den po litiechef Ainciart en den burgemeester van Ha vanna Izquierdo zyn bij de strafrechtbank aan klachten ingediend inzake moord en toe-eige- ning van publieke middelen. Ofsihoon een terugkeer naar normale toe standen merkbaar is, komen nog wel enkele ge welddaden voor tegen overbhjfselen van het Machado-regiem. In de gevangenis moesten de bewakers op de gevangenen schieten, waarbij drie personen ge wond werden. De onlusten ontstonden doordat een gevangene weigerde een cel te deelen met Machado-aanhangers, by welke weigering zich andere gevangenen aansloten. Volgens de „Diario Marina" zou Machado voornemens zyn, zich in Duitschland te vesti gen. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter). De regee- ring der Vereenigde Staten heeft het nieuwe Cubaansche kabinet erkend* De herstelcampagne in Amerika. Moeiiykheden met de basisindustrieën. Machado c.s. aangeklaagd. Amerika heeft de nieuwe Cubaansche regeering erkend. Opstand in Chineesch Turkestan, De Valera en de Blauwhemden. De betoogin gen van Zondag opnieuw afgelast. Iersche kabinet besluit een militaire rechtbank in te stellen. Japan eischt vlootpariteit met de V.S. en Engeland. Dr. H. Colijn over het economisch urgentie program der katholieke organisaties. ..De invoering van de evenredige vrachtverdee- ling in de binnenscheepvaart zal 7 September a.s. beginnen. Stichting eener Nederlandsche Aardappel-cen trale. Nieuwe discontoverlaging door de Ned. Bank. Scherpe politie-maatregelen in Ned.I-dië; vereschillende vergaderingen ontbonden. Schriftelijke beantwoording der regeering van de dertien vraagpunten des heeren Thamrin. Benoemingen bü de Paters Jezuïeten. Mgr. Schioppa bü den jubileerenden Aarts bisschop. Ir. Damme benoemd tot voorzitter der Centrale Commissie voor G. O. in ambtenaarszaken. Pater Peters na een auto-ongeluk bezweken. Nederlandsche pelgrim te Beauraing genezen. Jaarcongres van Sobriëtas te Nijmegen. Een pater Capucijn en een priesterstudent in den Rijn onder Elden verdronken. Ernstig auto-ongeluk bij Hoorn. Sleepboot „Holland'* met tweeden cylinder voor Lutine-toren uitgevaren. Doodeiyk motor-ongeluk by Druten. Jongeman te Nieuwkoop door een schot hagel zwaar gewond. De secretaris van den Nijmeegschen Bestm»' dersbond in Duitschland opgesloten. Ernstig auto-ongeluk nabij Sittart. Hevige ontploffing te Medemblik. Poging tot vergiftiging te Amsterdam. Het auto-ongeluk bü Woerden eischt een tweede slachtoffer. Spelcher wint het wereldkampioenschap weg rennen. Oprichting van een Nederlandsche Ballonclub. Lacquehaye wereldkampioen achter den motor. O Peekshill by New York heeft een tref fende plechtigheid plaats gehad. De Russisch- Orthodoxe Aartsbisschop Wladimir Alexandrof is door Mgr. Bucys, Bisschop van alle Russi sche Katholieke parochies van den Ooster- schen Ritus in Europa, opgenomen in de Ka tholieke kerk. Onmiddeiyk na dezen overgang droeg Mgr. Bucys de H. Mis op volgens den Slavonischen Ritus met als mede-celebrant Aartsbisschop Alexandrof. Mgr. Bucys was naar de Vereenigde Staten gereisd in opdracht van de Pauseiyke Com missie voor Rusland in verband met de aan vrage van tal van Orthodoxe priesters die een verzoek gericht hadden tot den H. Vader om opgenomen te worden in de Katholieke Kerk. In den afgeloopen nacht werd te Ponta Delgada een hevige aardschok gevoeld. De Duitsche Philatelisten hebben besloten hun jaarvergadering te Aschersleben te hou den en niet te Weenen, zooals oorspronkeiyk het plan was. STADE, 15 Aug. (V.D.) De arbeider Schulze is wegens roofmoord op een 64-jarige weduwe in Harburg-Wilhelmsburg ter dood veroordeeld. i v "v v v va v v w l i 11 ii 1 A-yZ. Hoogste stand op Woensdag I uur n.m.: 748 Vorige stand 750.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1