STADSNIEUWS sco HAAS AZIJN f cdank U, ik yefauik u£ieeji Uitkeeringen aan de gemeenten Haarlem, 16 Aug. Fosco bestelt.. Z.H. EXC. MGR: JANSEN VEERTIG JAAR PRIESTER VROUW DOODGESCHOTEN Wisselkoersen WOENSDAG 16 AUGUSTUS LET OP DE FLESCH AGENDA KAPELAAN A. J. VAN DEN OUDENHOVEN VERKEERSONGEVALLEN Pas op de achterkomers SMOKKELARIJ VAN MARGARINE f 5000.boete geëischt 80-JARIGE MAN DOOD GEREDEN HAARL. BACHVEREENIGING Jaarverslag Weer een ongeluk in de Wilhel- helminastraat Schuldig automobilist FAILLISSEMENTEN alsU qj is Uw "waarborö voor MARGUéRITE COUPERUS ONDERSCHEIDEN Een schenking Benoeming Kinderrechters Spreekuur wethouder Van Liemt Concert voor de ouden van dagen R.K. Harmonie „Utile Dulci" GEDRESSEERDE PAPEGAAIEN In gebouw Haarl. Kegelbond Personalia Orgelbespeling Examen hoofdacte Examen handenarbeid Vloer gymnastiekzaal Aanbestedingen Plaatsing brievenbus Huizenveiling BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN SANTPOORT CRICKET Rood en Wit-Comb.H.C.C.-comb. Bericht MOTORSPORT Motorclub „Haarlem" DAMMEN Hand icapwedstrij den „Haarlemsche Damclub" Geleidelijke overgang 17 Augustus Echtelijk drama in een pension te Rotterdam De dader meldt zich aan De weleerw. heer A. J. v. d. Oudenhoven, kapelaan der kathedrale kerk, gaat Haarlem verlaten en de parochie van den H. Jacobus in Den Haag, waar hij zijn geestelijken arbeid gaat voortzetten, mag worden geluk gewenscht met de aanwinst van zulk een ijverig werker en voortreffelijk priester. Het verlies voor de kathedrale parochie is echter groot. In de enkele jaren, dat kapelaan van Oudenhoven in Haarlem is, heeft hij zich in zijn omgeving vele vrienden gemaakt en overal waardeering gewekt. Vooral het jongensjeugdwerk, waar hij meer speciaal mede belast was, droeg het kenmerk van degelijkheid en was de vrucht van groote toewijding. De kathedrale kerk was de eerste parochie in ons Bisdom, die de „Bavoknapen en Bavo ridders" kende. Bij de organisatie hiervan heeft hij pionierswerk gedaan, werk, dat mocht worden gezien en tot voorbeeld gesteld. Niet alleen wist hij het een goeden financieelen grondslag te geven, zij het dan met groote moeite (wat in dezen tijd niet te verwonderen is), maar hij bracht er ook een frisschen geest. De verbouwing en inrichting van het clubhuis aan de Leidschevaart heeft indertijd terecht algemeene bewondering gewekt. Zijn jongens zullen hem zeer missen. In den korten tijd, dat hij in Haarlem is, zijn zij van hem gaan houden als van een ouden vriend. Ook de ouders hebben grooten eerbied voor zijn opvoedkundig werk, dat van zuiver en diep inzicht getuigt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men in deze dagen druk in de weer is, den scheidenden kapelaan van deze sympathie blijk te geven. Gisterenmorgen werd door kapelaan v. d. Oudenhoven een H. Mis opgedragen, waaron der de Bavoknapen en Bavoridders met lei ders tot de H. Tafel naderden. Gisterenavond werd een kampvuur gehouden. Na een drukken kampdag, waarbij hout ver zamelen als punt 1 op de agenda stond, had den de jonge Bavoknapen, Bavoridders en Ge zellen zich vereenigd in de kerk te Bentveld om het Marialof bij te wonen. Toen ze na dit Lof, waarbij het keurig gelijk bidden der Bavoknapen den Bentveldtenaren wel opgevallen moet zijn, in het kamp arri veerden, woei de standaard halfstok: dit was het laatste kampvuur, dat de directeur, de weleerw. heer A. J. van den Oudenhoven, met z n jongens ging meemaken. Inderdaad, reden voor en oorzaak van de ietwat gedrukte: stemming, vooral bij oudere leden en leiders. Deze stemming veranderde echter spoedig, toen hoorngeschal de komst van den Directeur aankondigde. Met spoed werd het dubbele car ré geformeerd en met de eigen groet werd deze avond door den directeur geopend. In het korte open.ngswoord zeide de di recteur o. m„ dat dit vuur toch eigenlijk een vreugde-vuur was, vreugde om het goede wat bere kt. Zijn eew., die zoovelen een hart onder den jongensriem wist te steken, geeft ook hier weer zelf het voorbeeld van offer vaardigheid en doorzettingsvermogen. Inmiddels had de hoofdleider, de heer Boon, het vuur ontstoken; aangewakkerd door een dappere stokersploeg heeft het vuur onge twijfeld een schitterend beeld gegeven van den laaienden ijver, dien de directeur op zijn jon gens placht over te brengen. Onder begeleiding van een harmonica-virtu oos kwam als eerste nummer het speciaal voor deze gelegenheid, dien zelfden middag ge schapen „Green Boys" lied; het verzoek van den hoofdleider, om hem met het refrein be hulpzaam te zijn is niet te vergeefsch geweest. Hulde aan den schepper en vertolker van dit afscheidslied Vanzelfsprekend kwamen nu ook andere ke len los; de kleine Lindbergh, het Rijksmuseum enz. deden opgeld. Extra voor dezen avond waren groote voor raden chocolade bereid; de aandachtige toe schouwer heeft het minatuur-vuurtje van de kampkeuken in den westhoek van het terrein door de boomen kunnen zien flikkeren. Nadat deze tractatie was verwerkt, kondig de het clublied het naderende einde van de zen avond aan; de groote lantaarns waren reeds ontstoken, om straks de fietsen beter r,e kunnen opsporen in het kreupelhout. Voor het laatst vroegen de jongens hun directeur: „Ju- be, Domine, Benedicere"; deze zegen moet wei genadevol geweest zijn! De stokers en de assistenten, die gedurende den avond zich in den omtrek hadden ver spreid, om verdwaalden vonken geen gelege# he:d te geven, eenig kwaad aan te richten ble ven nog in het kamp, om het vuur te dooven en het terrein te inspecteeren. In het nog fel belichte uitgangslaantje trokken de deelnemers naar huis, een schil derachtig gezicht Alle concerten werden wederom druk be zocht en hadden een groot succes. De wereldcrisis ging ook aan onze vereeniging niet ongemerkt voorbij. Is het normaal, dat ieder jaar opzeggingen van het lidmaatschap binnenkomen tengevolge van overlijden, verhui zingen, enz., in het afgeloopen jaar was het aantal opzeggingen grooter dan gewoonlijk. De plannen voor het volgend seizoen zijn: 17 October 1933 Concertgebouw-orkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg. Soliste: Jo Vincent, zang; 7 November 1933 Residentie- Orkest onder leiding van Dr. P. van Anrooy. Solist: Ruth Posselt, viool; 19 December 1933 Concertgebouw-Orkest onder leiding van P. Monteux. Solist nader op te geven; 9 Januari 1934 Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum, Solist: Zino Francescatti, viool; 23 Januari 1934 Residentie-Orkest onder leiding van Dr. P. van Anrooy. Solist: Lelia Gousseau, piano. 13 Februari 1934 Residentie- Orkest onder leiding van Dr. P. van Anrooy. Solist: Charles Panzéra, zang; 13 Maart 1934 Concertgebouw-Orkest onder leiding van Dr. W. Mengelberg. Solist: Caspar Cassado, violoncel. De concerten zullen gehouden worden in de Gemeentelijke Concertzaal en aanvangen te 8 uur. De 50-jarige heer C. uit de Zijlstraat reed gisteravond van den Wagenweg naar het Hout plein per rijwiel en werd daar aangereden door een hem inhalenden auto, waarvan de bestuur der onbekend is gebleven. Hij viel en brak zijn linkerarm. Per taxi is hij naar het St. Elisa beth's Gasthuis gebracht. Het nummer van den auto is bekend. Maandagavond te 7.25 uur reed de 61-jarige heer V., wonende in de Begastraat, per auto van deSaenredamstraat naar de Mr. Corne- lisstraat en stak daarvoor de Veiserstraat over. Van den linkerkant naderde een auto, bestuurd door den 38-jarigen heer P. u» Heemstede. Deze had moeten stoppen, maar deed dit niet. Het gevolg was, dat er zulk een botsing ontstond, dat de auto van den heer V. over den kop sloeg. Wonderlijk genoeg kreeg alleen mevrouw v. die naast haar man zat, slechts een bloedneus. Zijn auto werd aan de rechterzijde beschadigd. Te gen den heer P. is proces-verbaal opgemaakt. 8 Juni 1.1. werd te Haarlem een scherpe con trole op autoremmen uitgeoefend. Hieraan had zich ook te onderwerpen de bestuurder van een zwaar beladen vrachtauto. Op de vraag van een controleerenden politieagent, wat de lading inhield, kreeg deze ten antwoord: „Groenten- kistjes". Deze mededeeling kwam den agent verdacht voor in verband met den vorm der kistjes. Bij een nader onderzoek bleken de kistjes dan ook gesmokkelde margarine te be vatten. Voor deze smokkelarij stond heden voor den waarnemenden kantonrechter te Haarlem, mr. Prinsen Geerligs, terecht J. B. R. De waarnemend ambtenaar van het O. M„ mr. dr. Vries van Doesburg, eischte 5000.— boete, de vernietiging van den in beslag ge nomen auto en verbeurdverklaring van de bo ter. De verdediger, mr. Bloch, bepleitte een voor waardelijke veroordeeling, omdat z.i. door het gerechtelijk vonnis de schuld alleen komt op het hoofd van den jeugdigen verdachte, die erge spijt toont over zijn schuld. Pleiter wees er op, dat in verband met den dood van den neef van verd., die het hoofd van deze smokkelaarsbende was, de smokkelarij nu wel tot het verleden zou behooren. De ambtenaar van het O. M. was het met dit laatste niet eens, omdat z.i. de zuivelpro ducten een zwaren strijd te voeren hebben om het hoofd boven water te houden. De Kantonrechter zal over 8 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Aan het verslag der Haarlemsche Bachveree- niging over het vereenigingsjaar 1932-1933 ont- leenen wij het volgende: In het afgeloopen jaar werden vanwege de vereeniging acht concerten gegeven, en wel op 11 October 8 en 29 November 1932, 10 en 24 Ja nuari, 14 Februari, 13 en 28 Maart 1933. Het tweede, vijfde en zesde concert werden gegeven door het Residentie-orkest en de vijf overige door het Concertgebouw-orkest. Op onze concerten zijn de navolgende dirigen ten en solisten opgetreden: Eerste concert: Pierre Monteux; solist: stephan Ascanase, piano; tweede concert: dr. p. van Anrooy; solist: Nathan Millstein, viool; derde concert: dr. Willem Mengelberg: geen solisten; vierde concert: Eduard van Beinum; solist: Ferdinand Helmann, viool; vijfde concert: dr, p Van An rooy; soliste: Lubka Kolessa, piano; zesde con cert: dr. P. van Anrooy; soliste: Maria Ivogün, zang; zevende concert: Pierre Monteuex; solist: Darius Milhaud, piano; achtste concert: Bruno Walter; solist: Willem Andriessen, piano. In de Wilhelminastraat te Haarlem, bij het kruispunt Keizerstraat, is Maandagavond om streeks negen uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den tachtigjarigen heer Traksel, wo nende in de Eendrachtstraat, het leven heeft gekost. De heer T. kwam uit de Keizerstraat van de richting Botermarkt en wilde naar den anderen kant oversteken. Uit de richting Wilsonplein naderde op dit oogenblik een auto, welke hij liet passeeren. Achter deze auto langs stak hij daarna de Wilhelminastraat over, doch be merkte niet, dat van rechts, dus van de Zijlvest, eveneens een auto naderde. De bestuurder hier van, de 23-jarige heer K., officier bij de Mili taire Administratie te Amersfoort, wonende aan de Kleverlaan te Haarlem, die volgens oogge tuigen met een snelheid van ongeveer 60 a 70 K.M. reed, zag den heer T. eerst op het laatste oogenblik achter den passeerenden auto van daan komen. Door de groote snelheid, waarmee hij reed, kon hij een aanrijding niet meer voor komen. De heer T. werd nog ongeveer veertien meter meegesleurd en daarna op straat geslin gerd. Een in de nabijheid wonende dokter was spoedig ter plaatse en constateerde, dat het slachtoffer het linkerbeen had gebroken en bo vendien een ernstige hoofdwond had opgeloo- pen Geassisteerd door leden van den Ongeval- enmenst verleende hij de eerste hulp, waarna H,„ per ziekenauto naar de Mariastich- overgebracht. Bij aankomst aldaar Tt ^iH^frlrfreeds overleden te zijn. °p de plaats van het ongeluk een onderzoek in en nam den auto in beslag. De remmen van het voertuig bleken in orde te zijn. Tegen den heer K. werd proces-verbaal op gemaakt terzake art. 307 Wetboek van Straf recht, het veroorzaken van dood door schuld. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem sprak Dinsdag 15 Augustus de volgende faillis sementen uit: G. Matena, weduwe G. Entrop, pensionhoud ster. wonende te Haarlem, Nieuwe Gracht 56. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs, alhier. Rechter-commissaris mr. M. A. van Rijn van Alkemade, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: L M. Wijnand, wed. J. Lindenberg, wonende te Haarlem. Curator mr. E. Briët, alhier. "h Olydam, wonende te Haarlem. Curator -NT Van Giffen> alhier. Bont, wonende te Zaandam. Curator mr- 9; M- Dekhuyzen, aldaar. 4. A. Kaayk, wonende te Zaandam. Curator alsvoren. 5. C. van Lierop, wonende te Haarlem. Cu rator mr. J. H. J. Simons, alhier. Naar wij vernemen is de balladen- en volks- liederenzangeres mevrouw Marguérite Couperus te Haarlem, door de Fransche regeering be noemd tot „officier d'Académie", als waardee ring voor de door haar aan de Fransche kunst bewezen diensten. Doordat bij hoogste beslissing onontvankelijk is verklaard de aanslag in de bouwterreinen belasting der gemeente Zandvoort van eenige perceelen aan den Nieuwen Zeeboulevard al daar en in eigendom toebehoorende aan de Erven van der Vliet te Overveen, zou de ge meente Zandvoort verplicht zijn de reeds over eenige jaren gestorte gelden terug te betalen. Het totale bedrag bedraagt 2321.70. De Erven van der Vliet hebben dit bedrag aan deze ge meente geschonken. De gemeenteraad heeft het dankbaar aanvaard en Ged. Staten hebben deze schenking goedgekeurd. Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 September aangewezen voor twee jaren in de enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem tot lid: mr. S. J. Pit, rechter en tot plaatsvervangende leden: mr. T. Maassen, vice-president en jhr. M. E. J. Strick van Linschoten, A. L. M. van Berckel, mr. E. J. W. Top, mr. T. L. Raedt en mr. M. A. van Rijn van Alkemade, allen rechter. Wethouder Van Liemt is verhinderd Don derdag a.s. zijn gewoon spreekuur te houden. Ingekomen 18 biljetten. Laagste inschrijver A. Toubes te Haarlem voor 1979. Voorts werd aanbesteed het verrichten van verfwerken aan gemeente-woningen. Ingekomen 13 biljetten. Laagste inschrijver J. Goldsteen te Haarlem voor 4757. Maandagavond heeft de Mandolineclub „Apollo" 'n concert gegeven in 't Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. Dit viel in goede aarde, want de oudjes heb ben genoten van het goede spel van „Apollo" en daar kwam nog bij, dat het weer schitte rend was. „Apollo" voerde 'n -icht programma uit met medewerking van den heer Warnez, xylophoon. In de pauze werd aan „Apollo" en de oudjes thee met koek gegeven. De waarn. directrice dankte „Apollo" voor den mooien avond, dien men de oudjes bezorgd had. Op 16 Augustus des avonds van 810 uur geeft bovengenoemde Harm. Ver. een Concert in het Bloemendaalsche bosch, alwaar het vol gende programma zal worden uitgevoerd: No. 1 Camarades, Marsch par D. Belleflam- me; 2 La Luxembourgoise Ouverture, J. Mar tin; 3. La Hausader, Wals Militaire, L. Ganne, 4 Ballet Antique, G. Guillement; 5 En Avant les Campagnardes Marsch, P. Mertzig; 6 Nep tune Ouverture Fantastique, G. Gadenne: 7. Les Patineurs Wals par. E. Waldteufel; 8 L'Avenir Fantasie, J. Martin. Onder auspiciën van het Theater-Bureau Theo Bouwmeester komt de familie Sevanny met haar gedresseerde Papegaaien vanaf heden een serie gastvoorstellingen geven in het Gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat. Sevanny's Papegaaien vormen een groep van 12 fraaie zilvergrijze vogels met zacht karmijn- rooden hals. Zij kunnen van alles, terwijl twee dieren- temsters hen allerlei kunstjes laten verrichten: trapeze toeren, een levendige vliegmachine, ca- roussel draaien, salto mortales. Zij fladderen op commando de zaal rond en zetten zich tus- schen de toeschouwers. Te Amsterdam zijn gedaagd voor het exa men Fraai Handwerken de dames: H. Groe- newegen, Haarlem en A. Wildeboer, Heemstede. De heer H. J. Bruins, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerkop Donderdag 17 Augustus des namiddags van 34 uur, te ge ven door den heer Herman Nieland luidt: Fantasia g kl. t. van J. S. Bach. Allegro van G. F. Handel. Choraalvoorspel van S. Karg-Elert (Ach bleib mit delner Gnade). Toccata van Jan Nieland (le uitvoering). Andantino van C. Franck. Toccata en fuga d kl. t. van J. S. Bach. Fantasie over „Een Vaste Burg is onze God", van Herman Nieland. HAARLEM, 14 Augustus. Geëx. 2 vr. en 6 mann. cand. Geslaagd mej. A. Koomen, Assen delft; mej. J. Kooreman, Zaandam en de heeren J. Stellig. Wormerveer en J. van Essen, West- zaan. HAARLEM, 15 Aug. Geëxamineerd 2 vr. en 5 mannel. cand. Geslaagd de dames mej. E. M. van 't Hof en C. F. e. Vriesen, te Haarlem, en de heeren J- B. van Wieringen te Marken en Th. H. M. Terwee te Hoofddorp. HAARLEM, 15 Aug. Geëx. 13 cand. Gesl. de dames H. B. Rikkerink, Heemstede; B. J. Ro- zenboom, Haarlem; J. Zandstra, Amsterdam; G. van der Brug, Hilversum; P. M. S. Daamen, Amsterdam, Th. G. Scholtz. Beverwijk. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente 9 Augustus heeft beslo ten medewerking te weigeren voor het aan brengen van een nieuwen dekvloer. in het gym nastieklokaal der bijzondere school voor ge woon lager onderwijs aan den Zijlsingel 2; dat ieder ingezetene, alsmede het adressee- rend schoolbestuur, binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie in beroep kunnen komen; en dat gedurende dien termijn alle bescheiden op deze beslissing betrekking hebbende, kos teloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e af deeling). De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat op het Julianaplein te Heemstede een brievenbus is geplaatst, waarvan de lichting zal plaats vin den: op werkdagen te 9.10, 13.00, 15.45, 20.30 en 22.30 uur en op Zon- en feestdagen te 19.50. Gehouden verkooping van perceelen in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht, op Maandag 14 Augustus. Het heerenhuis aan den Heerenweg no. 109B te Heemstede, 7750, A. Monderma. Geboren: 11 Augustus: B. Hubatka—van Walt van Praag, d. A. M. J. Wijers—Zonne veld, d. E. KuipersSchniering, d. S. A. H. Schilder—van der Pot, z. 12 Augustus: C. M. S. Burge—Rolvers, z. J. C. Michielsen Vonk, z. R. B. van der HeulSietsema, d. J. H. C. Baart—Boots, d. D. A. C. Sik kinkZirkzee, z. M. H. WijtkampKoster, z. W. A. BottelierKoopman, d. F. Oor verPiers, z. 13 Augustus: J. Wijnandde Jong, d. W. C. Nelissen—Wallekers, d. H. W. RoelandHoogkamer, d. A. J. M. van DijkSchaafsma, z. L. van Kesteren Zwiers, z. A. J. van den BergBakker, d. E. ElsthoutZimmermann, z. 14 Augustus: A. M. E. van GeelenVerdam, z. H. de GoedeCop, z. E. Th. WoudenbergSchab bing, d. G. KlinkenbergHouwertjes, z. M. Geutskensvan Tongeren, d. 15 Augus tus: J. C. BreemsDriessen, z. E. M. van EekhoutTimmers, d. Ondertrouwd: 14 Aug.: H. J. Bouwman en C. C. Heijkoop 15 Aug.: P. Th. Maat en J. Janssens. Overleden: 12 Augustus: P. H. Beekveldt, 14 jaar, Kamperlaan J. J. Sekrevevan de Walle, 35 jaar, Elzenplein 13 Augustus: W. P. W„ 10 jaar, z. van W. van de Steeg, Berck- heijdestraat 14 Augustus: M. de Lanoij, 74 jaar, Iordenstraat J. H. van Frankenhuij- sen, 54 jaar, Vroomstraat 15 Augustus: A. P. Noordhuizen, 24 jaar, Groot Heiligland. Door den directeur van het Gemeentelijk Wo 'ngbedrijf werd Dinsdagmorgen aanbesteed: het verrichten van verenieuwingen aan ge meentewoningen. Een brutale koopman Een zekere J. M. v. U., zonder vaste woonplaats, bood bij een win kelier aan de Zandvoortschelaan potlooden te koop aan. De winkelier, die geen potlooden van dien persoon wenschte te koopen, ontving daar. voor als belooning een slag in zijn gezicht. Hij werd door de politie alhier aangehouden en te gen hem werd procesverbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning en mishande ling. Hij stond tevens gesignaleerd in het Algemeen Politieblad voor een zelfde feit tot het onder gaan van 10 dagen hechtenis. Hij werd overge bracht naar den Officier van Justitie te Haarlem. Ongelukje Op den Spooroverweg aan de Zandvoortschelaan, alhier, viel van een melk- auto van K. een bus gevuld met melk en een kist met flesschen melk. De melkflesschen bra ken en de inhoud, ongeveer 75 liter, ging verloren. Het verkeer had op dit drukke punt hierdoor een weinig stagnatie. De fiets heeft voorrang: Rechtskomend ver keer Op den Heerenweg bij den ingang van Groenendaal had een aanrijding plaats tus- schen een wielrijder en een auto. De wielrijder die te 's-Gravenhage wcont reed op het rij wielpad in de richting Haarlem. De bestuurder van den auto wonende te Heem stede, reed in de tegenovergestelde richting en wilde Groenendaal in. Hij gaf een teeken en toeterde. De fietser reed tegen den auto aan. De schade werd onderling geregeld. 25-jarig jubileum B. A. Kohier. Heden herdacht de heer Kohier den dag waarop hij 25 jaar geleden werd aangesteld tot brievenbe steller aan het postkantoor Overveen. Om streeks 10 uur hedenmorgen werd de jubila ris per auto van zijn woning gehaald en in de versierde bestelkamer ontvangen door den di recteur, ambtenaren en collega's. Allereerst sprak de directeur, die de goede hoedanigheden van den jubilaris memoreerde en hem een altijd plichtsgetrouw ambtenaar noemde. Spr. bood hem namens ambtenaren en bestellers een pendule met coups aan. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden en het prachtig ca deau. Hij werd door allen gefeliciteerd. Men bleef daarna nog geruimen tijd gezellig bijeen. Daarna werd hij per auto naar zijn woning gebracht, welke inmiddels in een bloementuin was herschapen. Vele personen kwamen den jubilaris geluk- wenschen. Namens de burgerij had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren C. D. van der Vliet, Dr. J. Th. Bornwater en J. M. B. van Vlijmen, die door de ingezetenen in staat waren gesteld om den jubilaris een cadeau aan te bieden, n.l. een gouden horloge met ketting en een enveloppe met inhoud. Deze geschenken zullen hedenmiddag door Dr. Bornwater namens de burgerij worden aan geboden. Des morgens was reeds een prachtige bloe menmand gezonden. Verder ontving de jubi laris van oud-collega's en vrienden vele ea- deaux, zoodat deze dag voor hem tot een onvergetelijken dag werd gemaakt. Hedenavond zal door de Postharmonie den jubilaris een serenade worden gebracht. Dure drank! Zondagmiddag omstreeks half vier is op den Stationsweg alhier zekere De B„ wonende te IJmuiden, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, door een auto, bestuurd door M., wonende te Amster dam, aangereden, tengevolge waarvan De B. een hersenschudding kreeg en opgenomen moest worden in 't Antonius Ziekenhuis te IJmuiden- oost. Den bestuurder van den auto treft geen ■schuld. Ongeval bij de pont Maandagmiddag, toen de vrachtauto van de Fa. D. uit Beverwijk de pont verliet, geraakte een 13-jarige jongen, v. d. W. genaamd en eveneens uit Beverwijk, tusschen den auto en een ijzeren paal bekneld. Nadat eerste hulp was verleend, werd de jon gen naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Bever wijk overgebracht, waar een ernstige dijkbeen- breuk werd geconstateerd. De jongen moest dan ook ter verpleging worden opgenomen. Zijn toe stand is redelijk wel. „De Lichthoeve". Zaterdag was het tien jaar geleden, dat het kinderhuis „De Licht hoeve" alhier gesticht werd. Begrijpelijk was er feest; begunstigd door «ooi weer, werd dit door vele belangstellenden bijgewoond. Des middags om twee uur geschiedde de ope- ning door den heer Rijken, die een en ander memoreerde uit het afgeloopen tijdperk. Hij wees op de economische omstandigheden, waar onder ook „De Lichthoeve" lijdt en op de vaak onwaardige critiek. Hij wenschte „De Licht hoeve" een goede toekomst. Hierna vermeldde het programma opmarsch der kinderen en gemeenschappelijken zang van het „Wilhelmus". In een rede zette daarna de heer Rijken het doel uiteen van het jubileum fonds. Men wil bijeenbrengen een bedrag groot 100.000 voor delging van den schuldenlast en het tekort der exploitatie en verbetering en uitbreiding der gebouwen. Hierna oogstten de kinderen groot succes met hun zang „De Dwergjes" en een potpourri. Zuster Kuyck sprak daarna over haar „Licht hoeve", die licht wil zijn voor die kinderen, waarvoor elders geen plaats is. Veel geld is daarvoor noodig. Heel veel kinderen, die anders ten gronde gaan, komen hier terecht. Door de belangstellenden werden hierna de gebouwen bezichtigd. Enkele attracties en een harmonievereeniging uit Haarlem luisterden dit feest op. - rNeuerburg wint den toss voor H.C.C. en ver kiest fielden. Reeds op den laatsten bal van z'n eerste over heeft Bruin succes door Asman (2) te bowlen. Ook dr. M. Jansen wordt door Bruin gecleaned voor 2 runs, terwijl even daarna Bromberg (1) door Kramer wordt gebowld. P. ten Bosch en K. Neuerburg sluiten dan de collapse en blijven samen tot 42, op welk totaal Neuerberg voor 11 kan vertrekken. Gallois (14) en P. ten Bosch brengen den stand van 6—70 °P 7120. Dan is het ook de beurt voor ten Bosch om te vertrekken, wanneer Bruin hem voor 51 runs met een full pitch bowlt. Mom- maerts en J. ten Bosch voegen er nog resp. 25 en 12 runs aan toe, zoodat het totaal inclusief 24 extra's, 146 wordt. Bowlingcijfers R. en W. M. Bruin 6—52, W. Kramer 3—52, Kruseman 0—9, Mr. F. A. Da vidson 09. R. en W. opent met Kruseman en P. v. Bueren. Reeds op den tweeden bal is Kruseman uit en wordt opgevolgd door W. Kramer. De internationaal Jansen blijkt zeer moeilijk te be spelen. W. Kramer sneuvelde reeds spoedig voor 8 Bruns runs, terwijl z'n broer Rolf Bruns aan het totaal toevoegt. Dan treedt er een kleine collapse in; van 374 wordt het 577. P. v. Rucran scoorde een harde 42. Regelmatig val len thans de wickets, zoodat het totaal inclusiel 19 extra's 136 wordt; v. Schouwenburg 15, We- gerif 17, Bruin 10 not out. Bowlingcijfers H.C.C. dr. Max Jansen 749, K. Neuerburg 261, Gallois 07. Er rest nog genoeg speeltijd, zoodat H.C.C. weer aan de wickets trekt. Totaal 149 voor 6. Elte 59 (10 x 4), Jhr. Snouck Hurgronje 22, Mommaerts 22 not out, K. Neuerburg 20. Extra's 15. Bowlingcijfers R. en W. Kruseman 233, mr. F. A. Davidson 146, D. de Vries 1—17. Rood en Wit totaal 109 voor 7, v. Schouwenburg 36, Kruseman 10, de Vries 24, R. Kramer 10, W. Kramer 12 not out. Extra's 10. Bowlingcijfers H.C.C. J. ten Bosch 3—22, Bromberg 1—8, Asman 1—19, Elte 1—22. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van den cricketwedstrijd Quick—Haarlem blijven overstaan. Zondagochtend werden door de M.C.H. twee wedstrijden verreden en wel een rem- en acce- leratieproef over 300 meter en een wedstrijd in het langzaam rijden over 100 meter. De eerstgenoemde werd verreden in drie groe pen en de uitslag was: Klasse tot 250 cM3.: 1. C. Hardebelt 23 1/5 sec.; 2. J. Peetoom 26 sec. Klasse tot 350 cM3.: 1. F. Hulsebosch, 22 1/5 sec.; 2. F. Wolking 22 3/5 sec. Klasse boven 350 cM3.: 1. P. Witteman, 24 sec.; 2. H. Irrigter 25 sec. De wedstrijd in langzaam rijden werd gewon nen door C. Hardebelt in 3 min. 12 sec., terwijl tweede werd H. Franzen en derde G. Jorritsma. Totaal startten 34 deelnemers. Des middags werd een clubtocht naar Ber gen gehouden, waaraan eveneens door zeer veel leden werd deelgenomen, zoodat de M.C.H. op een bijzonder geslaagden Zondag terug kan zien. De handicapwedstrijden 1933 van de „Haar lemsche Damclub" werden Maandagavond voort gezet. De uitslagen luiden: J. J. Groenewoud wint van P. J. BijrijH. W. C. van Rhoon remise met W. J. A. Matla; J. W. van Dartelen wint van P. J. Bijrij; P. J. Bijrij wint van H. W. C. van Rhoon; A. de Jong remise met J. van Looij; J. van Looij wint van J. J. Groenewoud; j. W. van Dartelen wint van H. W. C. van Rhoon; J. van Looij wint van A. Kiel; H. van Lunenburg jr. wint van A. Kiel; B. Henneke wint van J. Baes; H. van Lunenburg Jr. remise met J. Balk. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen ligt het in het voornemen van de regeering te bevorderen, dat bü het indienen van de ont werpen van de rijksbegrooting voor het dienst jaar 1934 een ontwerp van wet wordt aanhangig gemaakt, met de strekking den geleidelijken overgang te bewerkstelligen van de hooge uit keeringen, welke aan de gementen in de loo- pende vijfjarige periode uit het gemeentefonds toekomen, naar de lagere uitkeeringen, waarop de gemeenten in de volgende vijfjarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen heb ben. De uitkeeringen over het jaar 1934-1935 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervinden, terwijl de uitkeeringen na 1935 dan minder scherp zullen vallen, dan anders het geval zou zijn geweest. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Grossiers-kleinhandel, 8 uur Proza, 8 uur Ned. R.K. Vereeni ging voor Kraamverzorging, 8 uur Sme denpatroons, 8 uur Stucadoorsgezellen, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. BLOEMEND AAL Raadhuis „De Nagtegaal" Gemeenteraad, 2 uur. Heden 16 Augustus, is te Utrecht het 40-jarig priesterjubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, plechtig ge vierd. Katholiek Utrecht leefde in feestvreugde, ondanks het slechte weer, want de mooie Au gustusdagen werden juist vandaag afgewisseld door hardnekkige regenbuien, die de atmosfeer grijs en een beetje triest maakten. Aan de har telijkheid der feestvreugde heeft dat echter geen afbreuk gedaan. Er werd door de Katholieken opvallend druk gevlagd. Overal zag men de driekleur, met het geel-wit van de pauselijke wimpels. Te half elf werd de jubileerende Kerkvorst onder vroolijk kerkgebeier in zijn Kathedraal ingehaald, waar hij de Pontificale H. Mis ver volgens opdroeg. Op sublieme wijze werd de Missa a capela Ca- thedrali" uitgevoerd door het Kathedrale koor, onder leiding van den heer Joh. Winnubst, die voor deze gelegenheid een vierstemmig Te Deum had getoonzet. De assistentie bij de Pontificale H. Mis werd uitsluitend door leden van het Metropolitaan Kapittel verleend en wel als volgt: Presbyter assistens de Hoogeerw. heer J. G. van Schaik, Proost van het Metr. Kapittel en Pastoor der St. Martinusparochie te Utrecht; troondiakens de Hoogeerw. Heeren Mgr. D. Huurdeman, Vi caris-generaal van het Aartsbisdom en H. J. Koopmans, president van het Klein-Seminarie te Culemborg; diaken en subdiaken bij het H. Misoffer resp. de Hoogeerw. heeren Dr. J. de Jong, kanunnik-penitenciër en president van het Groot-Seminarie te Rijsenburg en J. H. Scholten, deken van Oldenzaal. Verder waren op het Priesterkoor aanwezig: De Kanunnikken: Mgr. B. A. de Wit, Oud-Civa- ris-generaal; L. A. Fock, Deken van Amers foort; G. B. Eekwielens, Deken van Zwolle: J. B.'Batenburg, Plebaan; de Eere-Kanunnik- ken: R. J. A. Jansen, Pastoor; J. H. Vaas, Deken van Heereveen. Voorts: Z. H. Excellentie Mgr. Jan O. Smit, tit. Bisschop van Paralus; MgtaauKi Dr. B. Eras, Protonotarius Apostolicus, Procura tor te Rome. Mgr. Dr. J. Hoogveld, Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus; de Hoogeerw. Provincialen van Geestelijke Orden in den lan de; de Rector Magnificus der R. K. Universi teit; Prof. Dr. Titus Brandsma e.a. Na afloop van de Pontificale Hoogmis, te 12 uur, vond in de nabijheid van het Aartsbis schoppelijk Paleis een kinderhulde plaats, waar aan werd deelgenomen door een 200 schoolkin deren. Onder den stroomenden regen werd een cantate uitgevoerd, waarnaar talrijke belang stellenden luisterden. Toen de kinderen tot slot een spontaan „Hij leve lang" den jubilaris hadden toegeroepen, trok de Aartsbisschop zich groetend terug in zijn paleis. (Ongecorigeerd) Vanochtend om negen uur heeft op het po litiebureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam de 24-jarige chauffeur F. W. zich aangemeld, die mededeelde, dat hij ziin vrouw had doodgeschoten. Deze mededeeling bleek maar al te waar. De politie vond in een pension aan den Schiedamschesingel een vrouw met een schot wonde in den linkerslaap dood op het bed liggen. Het was de 20-jarige A. A. M. Blok. huisvrouw van W. Volgens verklaringen van den chauffeur wa ren zij sinds 1930 getrouwd. Zij woonden in Maastricht en hadden een zoontje, dat nu twee jaar is. Vier weken geleden heeft de vrouw de echtelijke woning in Maastricht verlaten en is naar Rotterdam gegaan. Zaterdagavond had de man haar opgespoord in een pension aan den Schiedamschesingel. Verschillende malen poogde hij haar over te halen weer met hem mee te gaan, maar de vrouw weigerde. Vanoch tend om half negen is hij weer naar het pen sion gegaan. Hij vond de vrouw op haar ka mer te bed. Na een korte woordenwisseling hoorden de bewoners van het pension een schot en toen zij toesnelden, kwamen zij den man tegen. Hij zeide zijn vrouw te hebben gedood en zich te zullen aangeven bij de po litie. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw op slag dood moet zijn geweest. Het lijk is naar het ziekenhuis vervoerd, waar de sectie zal worden verricht. De dader is opgesloten. WOENSDAG, 16 Aug. Vorige Koersen Heden Londen 54 8.17)» BerlHn 59.03 59.00 Partis 9-70X 9.70 Brussel 84.5114 34-60 Zwitserland 47.86 47.85 Weenen Kopenhagen 16 57)4 36,67)4 Stockholm 42.40 42.25 Oslo 41.25 41.25 New York (cable) 1.83)4 1.85 Rome 13.00 13.00 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20 75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2