op Dennenheuvel Het bloembollensaneeringsplan Binnenscheep vaart ZIL VEREN PRIESTERFE RECTOR J. P. J. KOK Priesterfeesten WOENSDAG 16 AUGUSTUS Huldiging door het internaat i HET DOEL HIERVAN Veilt via de veiling! Bevrachtingscommissies Het auto-ongeval bij1 Woerden Nog niet opgehelderd STADSNIEUWS De tweede dag Pastoor A. J. Ratte Pastoor A. J. Boks Opslagplaats voor bloembollen Pastoor P. A. Kleintjes H.H. WIJDINGEN ONTZETTEND ONGELUK IN DE HAARLEMMERMEER Man door dorschmachine gedood Begrafenis oud-burgemeester Strick van Linschoten Jubileumwedstrijden „De Kennemers" Het saneeringsplan is in theorie goed opgesteld, maar heeft in de praktijk velerlei bezwaren, welke echter opgelost kun nen worden Waarvoor noodig? Ned. Kweekerscentrale Export T eeltv er gunning De practijk Verkoop alléén tegen minimumprijzen Veilt via de veiling! Verandering Nog meer voordeelen Speciale Hyacintenveiling De motorrijder bezweken De ontploffing te Medemblik aan kwaadwilligheid te wijten? MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Als de Herder vafi een parochie zijn zilve ren priesterfeest viert, maakft jong en oud zich op. om den jubilaris een onvergetelijken dag te bereiden. Wanneer een rector van een gesticht jubileert krijgt het feest een veel in tiemer karakter en mag de buitenstaander, die daarbij tegenwoordig mag zijn zich zelf ge lukkig achten. Wij genoten het voorrecht gast te zijn in het St. Joseph-Intemaat „Dennen heuvel" om daar de feestelijkheden bij te wo nen ter eere van den rector Kok, 15 Augustus vijf en twintig jaar priester! En wij moeten eerlijk getuigen: Dennenheu vel heeft „Vader" hartelijk, joviaal, ongekun steld en grandioos gehuldigd. Het feest begon feitelijk reeds Maandagmid dag toen een aantal misdienaars den rector verrastte met een prachtig Maria-beeld. Een keurige wensch werd daar bij gevoegd met een Portret in verguld lijstje van het kranige corps. Het eerste „Lang zal hij leven" galmde door de gangen als voorproefje van de komende cantates. Toen wij „Dennenheuvel" daarna verlieten waren de Zusters druk bezig met het versieren v&n het geheele huis en zware manden met kleurrijke bloemen vroolijkten reeds overal de strenge gestichtsmuren op. 15 Augustus vierde het „huis" het priester jubileum. Om tien uur droeg rector Kok een plechtige H. Mis op, waaronder pastoor Willenborg van de parochie der Allerh. Drieëenheid te Bloe- zocndaal een treffende predicatie hield. Na het dhtbijt had een kleine huldiging plaats. Om drie uur begon de groote hulde van «Vader" in de prachtig versierde recreatiezaal. Een schaar engelen-bruidjes ging den jubilaris tegemoet en bij de blijde incomste zongen allen een welkomstlied. Eerst traden de groote, daar- hu de kleine interne meisjes naar voren om het geschenk van het huis aan te bieden: een feestelijk en een stoffelijk cadeau, het laatste bestaande uit een kunstig, kostbaar borduur werk, waaraan allen gewerkt hadden. Een programma vein declamatie, zang en hns hadden de Zusters ontworpen en wij kun- Pcn niet nalaten daarvoor onze diepe bewon dering te betuigen Eén groote en twee kleine meisjes droegen blauwe druiven en wuivende korenaren mede ®u brachten „Eer aan het H. Sacrament". E'aarna kwamen een engel en een kittig kabou tertje de besten wenschen aanbieden. Bloemenhulde en reidansen werden daarna hl groepen vn vijf samengevoegd. Eerst de meisjes die in hun lichtblauwe voi- les Vergeet-mij-nietjes strooiden; daarna de ffoep in het wit met de lelies, de roode rozen, "e viooltjes en tot slot de gouden regen. Het Was een fantastisch gezicht toen plotseling honderden vlokken gouden regen uit de zol dering werden getooverd en statig, glinsterend °P de hoofden der feestvierenden daalden. En toen begjSn 'dé groote optocht. Rector Kok is op verschillerfde plaatsen kapelaan geweest, bezocht vele landen en is adviseur van talrijke vereenigingen, waaronder die hem zeer na aan het harte liggen. De meisjes waren nu in 18 groepen verdeeld °n elk droeg een vaantje, waarop een plaats of een organisatie was aangegeven. Zoo waren er boerinnetjes, die den L. T. B. vertegenwoor digden; meisjes in blauwe kielen met een schop over den schouder stelden „St.JJeusdedit" voor, fier wasch-meisjes kwamens namens den Bond van Waschindustrieelen De Papegaai" eerste standplaats van den jubilaris ontbrak niet, de reizen naar Italië, Spanje en Engeland bleken niet vergeten te zijn, zelfs de Zuiderzee-raad Was in vol ornaat present! Al deze groepen ontmoetten elkaar in de zaal eh daar ieder hulde wilde brengen aan den "Vader" besloot men een optocht te formee- *en. Dat zang en dans daarbij niet ontbrak iaat zich begrijpen. Natuurlijk werden de kinderen na deze pres taties hartelijk toegesproken door den jubilaris, h!aar het meeste waardeerden zij toch de trac- taties die daarop volgden. Er bleef vreugde en ihet in het internaat, tollat de avond gevallen Was. Een kort lof besloot het officieele ge deelte. De vreugde beleefde echter nog een hoogte punt toen de R. K. Harmonie „St. Caecilia", euderafdeeling van den R. K. Volksbond een serenadp kwam brengen. In den stillen avond en in deze lommerrijke °mgeving kwamen de muzieknummers bijzon der tot hun recht en het laat zich begrijpen, dat de belangstelling van het publiek groot was. Woensdag werd het feest buiten het inter naat voortgezet. In de kapel droeg rector Kok een plechtige H. Mis op met de volgende assistentie: presb. ass. pastoor Willenborg te Bloemendaal, diaken pastoor Pilbry te Amster dam, sub-diaken prof. dr. Franses te Nijme- megen, neef van den jubilaris. Ceremoniarius Was kapelaan Roelvink te Bloemendaal. In de kapel waren o.m. aanwezig Z. H. Exc. Mgr. j. d. J. Aengenent, mr. dr. L. Deckers, minister van Defensie, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, officiaal bij de Kerkelijke Rechtbank, de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van ®K® Haarlem, geestelijken uit stad en omgeving en vertegenwoordigers van organisaties. De predicatie werd gehouden door den z.eerw. heer Vermeulen, pastoor dr. St. Theresia-kerk te den Haag. Als tekst had deze gekozen de woorden „Zalig den Priester, die weet te jubileeren, wandelend in het licht van God". De gewijde redenaar wees er op, dat de jubi laris zelf in deze ernstige tijdsomstandigheden feest moest voeren, omdat de dag van vandaag er toe bijdraagt nauwer aan te halen de ban den, welke bestaan tusschen de besturen der vereenigingen en den adviseur. Spr. herinnerde er voorts aan, dat 25 jaar geleden rector Kok in de St. Theresiakerk te den Haag zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg, om vervolgens er op te wijzen, dat hij vandaag, als voor de eerste maal de hernieuwing der priestergeloften deed. De meisjes zongen de Preia-Rlisse Salve Regina" ,van Stehle. Deze Mis werd ook ge zongen op den dag der Eerste H. Mis van den jubilaris,, zelf zong rector Kok dikwijls deze Messe mede. Na deze kerkelijke plechtigheid vereenigden zich zeer velen met den jubilaris aan een feestelijk ontbijt. Op luisterrijke wijze heeft de zeereerw. heer A. J. R a 11 pastoor der Sint Pancratius- parochie re Sloten, Dinsdag zijn zilveren pries terfeest gevierd. Om tien uur droeg de jubilaris in de over volle kerk een plechtige H. Mis op, waarvóór een stoet van bruidjes hem de kerk had bin nengeleid. Z. E. werd onder de Hoogmis ge assisteerd door pater dr. J. C. v. d. Veldt O. F. M., professor aan het College der Pro paganda Fide te Rome, als diaken, pater J. Bomhof M.S.C., leëraar aan het Missiehuis te Tilburg, als sub-diaken en pastoor Th. Zoet mulder uit Amsterdam als Rresbyter-assistens. De predikatie werd gehouden door pastoor Lühn uit Bodegraven. Het parochieele zangkoor zong de Mis ter eere van den H. Servatius van Bartolomeus, voorts bracht het een priestercantate van Mgr. J. A. Lans ten gehoore. Des middags van half twee tot kwart voor drie heeft de jubilaris gerepipieerd. Deze re ceptie geschiedde in het parochiehuis, welks interieur zeer smaakvol versierd was door den heer A. Koenen, bouwkundig teekenaar, die zjjn gedwongen werkloosheid heeft benut om pastoor Ratté een omgeving te verschaffei waardig om er zijn gasten op dezen feestdag in te ontvangen. In drié maanden tijd heeft de heer Koenen een muurbespanning uitgevoerd, waarop hij in krijt symbolische voorstellingen heeft geteekehd van de priesterlijke functies. Een eenvoudige bloemversiering completeerde het feestelijk aanzien van het geheel. De jubilaris heeft zich tijdens de receptie in een grooten toeloop van belangstellenden mo gen verheugen. Daaronder waren, zooals men begrijpen zal, tal van deputaties van paro chieele vereenigingen, van wie er velen fraaie geschenken overhandigden. Om niet het ge vaar te loopen er eenige te vergeten, zullen wij ze hier niet opsommen. Doch een uitzon dering meenen wij te moeten maken voor het cadeau der parochianen, een som gelds, be stemd voor de beschildering der pastorie, als mede voor het geschenk der Meisjes-congre gatie: een directeursketen met een in emaille uitgevoerd insigne, ontworpen door Johanna Brom. Tot besluit van den feestdag celebreerde de jubilaris een danklof, na afloop waarvan in het parochiehuis een huldiging plaats had. Op de binnenplaats voerden de leden van de Graalwacht en rythhmisch spel ter eere van de H. Maagd. De feestelijkheden worden deze week voortge zet met een opvoering van Ghéon's „De drie voudige wijsheid van den ouden Wang", welke opvoering op Woensdagavond in het parochie huis zal plaats hebben en op Donderdag en Zondag herhaald zal worden. Dinsdagochtend om half tien heeft de zeer eerw. heer pastoor A. J. Boks ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes aan de Jacob Cats- kade een plechtige H. Mis opgedragen. De ju bilaris wera daarbij geassisteerd door zijn neef, j eere-kanunnik pastoor L. P, Stolk, die op de zen dag zijn vijf-entwlntigjarig priesterschap herdenkt, als presbyterassistens, voorts door de kapelaans P. Vollebregt en P. Berlage, resp. als diaken en sub-diaken. Pastoor Stolk hield de feestpredikatie. Het zangkoor voerde na de tl. Mis een cantate uit, gecomponeerd door Fortunatus van Tulder. Des middags heeft pastoor Boks in het Pa- tronaatsgebouw de gelukwenschen ontvangen van de vertegenwoordigers der parochieele i vereenigingen. Namens de parochianen over handigden de kerkmeesters den jubilaris een I enveloppe met inhoud, waaraan de pastoor een nadere bestemming zal geven. Van twee tot half vier ontving pastoor Boks een groot aantal zijner parochianen en uit de hartelijke gelukwenschen, die daarbij werden geuit bleek wel, hoezeer de geheele parochie met dit jubileum medeleeft. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, na afloop waarvan de parochieele mond- accordeonclub „Motop" in den tuin een con cert gaf. Hedenmiddag om half drie zal den pastoor een huldiging worden bereid op het terrein van de Vacantieschool aan het einde van de Van Hogendorpstraat. Des avonds wordt in het Patronaatsgebouw een feestavond gehouden, welke op Vrijdag en j Zondag herhaald zal worden. Op vier September zullen de schoolkinderen der parochie hun pastoor huldigen. 'f* s y-."o i ;y Bij het zilveren priesterfeest van pastoor P. A. Kleintjes te Vijfhuizen was op verzoek van den jubilaris alle uiterlijk vertoon achterwege ge bleven. Toch hadden vele parochianen de vlag uitgestoken. De kerk was zeer smaakvol en vol kunstzin versierd. Om 10.30 droeg de jubilaris, geas sisteerd door den Z. E. Heer Roozen als diaken en den Z. E. Pater Herman O. M. Cap. als subdiaken de plechtige H. Mis van dankbaar heid op. Op het altaar had plaats genomen de HoogEerw. Heer dr. Vlaming, kanunnik van het Kathedraal Kapittel. De ruim 80-jarige vader van den jubilaris was ook in de kerk aanwezig. Voor de H. Mis werd door het zangkoor dat onder leiding stond van den heer C. A. de Koning de drie-stemmige Veni Creator van Tychon gezongen, terwijl de IXe Gregoriaan- sche Mis (in Pestis S Mariae) op zeer ver dienstelijke wijze werd uitgevoerd. Na het Evangelie betrad de jubilaris zelf de kansel cm uitdrukking te geven van de gevoelens welke hem op dezen dag bezielden; gevoelens van nederigheid ontstaan door het toenemende besef der hooge waardigheid van het Priester schap, ook het besef van eigen tekortkomingen. Gevoelens van dankbaarheid jegens God we gens Zijne groote barmhartigheid, Zijn Voor zienigheid ook in het overzenden van weder waardigheden en Zijne veelzijdige genaden, waaronder vooral gerekend moet worden het gelug van brave ouders te hebben gehad. Dei parochianen, zoo vervolgde de Z.E.W. jubilaris, kunnen hun dankbaarheid niet beter toonen dan door hun gebed en volgzame ge hoorzaamheid. Al aandenken aan dezen dag gaf Z.Eerw. een nieuwe godslamp (door hem zelf ontworpen) aan de kerk ten geschenke, omdat het vlamke van deze lamp een_ blijvend stil gebed moge zijn om God te danken. Na de H. Mis werd door het knapenkoor Homo Quidam gezongen. Om 3 uur een plechtig Lof, waarna receptie in een der lokalen van de R. K. school, door het aanbrengen van bloemen en in een feest- zaaltje herschapen. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik om hun feestvieren den herder te komen feliciteeren. De heer N. Stokman, kerkmeester der paro chie en oudste der feestcommissie bood den jubilaris namens-de parochianen een envèloppe met inhoud aan. De pastoor getroffen door deze uiting van dankbaarheid bracht hiervoor aan allen dank en zeide dit gaarne te aanvarden om de kerk er door te verfraaien. Verdere feestelijkheden hadden niet plaats. Op het feest van O. L. Vrouw ten Hemel opneming werd in de kerk van het H. Hart te Maastricht door Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens de wijding van het H. Priesterschap toegediend aan de Eerw. Paters J. Albers, J. van Buchem, J. Koper, Th. Kouwenhoven, L. Krieger, F. Langhans, B. van Meurs, Th. Piket, G. de Quay, J. van Rijckevorsel, F. Silhan, J. Smits van Waesberghe, B. Soemama, C. Tjiptakoesoema, L. Zwaans, allen leden van de Sociëteit van Jezus, alsmede aan den Eerw. Pater J. Wage- mans, O.M. Conv. De 66-jarige arbeider T. L. was aan het werk op het erf van den landbouwer K. aan den Hoofdweg in den Haarlemmermeer bij een dorschmachine. Het werd door deze machine ge grepen en op slag gedood. Ontzettend verminkt werd hij uit de dorschmachine gehaald. De verslagenheid onder de aanwezige arbeiders was zeer groot. Op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht is onder veel belangstelling van de zijde van de vroegere gemeentenaren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den oud-burgemeester van Beverwijk, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Het gemeentebestuur van Beverwijk was ver tegenwoordigd door mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester; wethouder K. Steijn en den gemeen tesecretaris den heer J. W. A. C. van Loenen, Weth. Braun was wegens ziekte verhinderd. Het plaatselijk politiecorps had als afgevaardigden gezonden de heeren W. J. den Otter, hoofdagent en de agenten Th. M. Blikslager, N. Harbers en S. Jongman. Nadat de eiken kist, die slechts met enkele bloemstukken was gedekt, waaronder een prach tige krans van het gemeentebestuur, in den fa miliegrafkelder was neergelaten, trad burge meester mr. H. J. J. Scholtens naar voren, tot het uitspreken van een rede, waarin hij o.a. zeide: Burgemeester van Beverwijk gedurende ruim 35 jaren, heeft 'hij de hem toevertrouwde ge- iheentè bijzonder aan zich verplicht. Geheel zijn optreden in deze functie en gedurende dit gran de aevi spatium heeft het stempel gedragen van rusteloozen arbeid en volkomen toewijding. Van zijn vruchtbaar beleid als magistraat getuigt zooveel in onze dagelijksche omgeving. Zijn zor gen zijn steeds in het bijzonder uitgegaan naar het uiterlijk van de plaats, wier groei en ont wikkeling zün samengevallen met zijn bestuurs periode. Het is mij nevens een droevige plicht een groot voorrecht op dit oogenblik en op deze plaats uit naam van het gemeentebestuur van Bever wijk nogmaals eerbiedig hulde te brengen en Zondag werd een begin gemaakt met boven genoemde jubileum wedstrijden ter gelegenheid v&n het a.s. 15-jarig bestaan. Er was den geheelen dag gezelligheid in het Wijker Sportpark waar met animo gestreden Werd. Allereerst ging voor af deeling 2: Kennemers 3 tegen V. S. V. 3, welke wedstrijd door de Velsenaren met 32 werd gewonnen. In dezelfde ufdeeling ontmoette Stormvogels 3, dat met 9 spelers verscheen, Kinheim 3 waarbij het 3de geel-zwarte elftal zich door een 83 zege in de finale tegen V. S. V. 3 werkte. In de junioren- afdeeling bekampten Kennemers B eerst V. S. V. A, waarbij V. S. V. met 7—0 aan 't langste eind trok. Kennemers A speelde nadien tegen Kinheim A waarbij de jeugd van Kennemers zich met S-j-l de meerdere toonde. 's Avonds kreeg Kennemers 2 bezoek van een zeer sterk W. F .C. 2 en na een spannenden strijd bleven hier de Wormerveerders met 10 overwinnaar, wat van de reserve 3de klassers een zeer goede prestatie kan worden genoemd. Voor a.s. Zondag zijn wederom eenige belang rijke wedstrijden vastgesteld, te weten: Kennemers 1—Z. V. V. 1. Kinheim 2—Z. V. V. 2. "ennemers 2 Stormvogels 2. Degene, die in dezen tijd de groote dagbladen en de vaktijdschriften voor de bloembollencul tuur leest, kan zich thans voortdurend vergasten op berichten, ingezonden stukken, verslagen, enz. betrekking hebbend op een z.g. saneeringsplan voor de bloembollencultuur. De gemiddelde leek heeft van het woord „bloembollensaneerings plan" echter even weinig begrip als van „retor sie", exportvergunningen en andere crisiswoor den en zelfs voor m enigen kweeker is het begrip eenigszins nevelig. Hij heeft wel eens van crisis in de bloembollencultuur gehoord (wie heeft thans geen last van de crisis?), maar het „fijne" van de zaak is hem toch onbekend. Wat is het bloembollensaneeringsplan? Toen een heel langen tijd geleden er nog geen crisis bestond, beleefde het bloembollen vak gouden dagen. Vooral in het Noordelijk ge deelte van Noord-Holland, waar men over groote oppervlakten uitstekenden bouwgrond beschikt plantte ieder, die een beetje verstand van bloem bollen had of kreeg, deze kinderen van Flora en maakte goede zaken. De teelt van bloem bollen breidde zich dus voortdurend en reus achtig uit. Zelfs in andere deelen van Neder land, dan Noord- en Zuid-Holland, werd deze teelt' beoefend en de oogsten waren zéér over vloedig. De crisis kwam, waardoor ieder zich moest beperken op de eerste plaats in zijn weelde- uitgaven en bloembollen zijn en blijven eigenlijk een weelde-artikel. De omliggende landen, zelfs het vrije Amerika hieven hooge invoerrechten en maakten andere belemmerin gen, de export verminderde reusachtig en het bloembollenbedrijf raakte letterlijk en figuurlijk in den put: de bloembollen werden het rooien niet meer waard. De eertijds rijke bollen- kweeker moest bij de Regeering om ingrijpende maatregelen aankloppen. Toen ging men „sapeeren". Er werd een sa neeringsplan ontworpen en nog een, enfin de Minister van Economische Zaken, Minister Verschuur, kreeg uitgebreide bevoegdheden dooi de Landbouwcrisiswet 1933 en richtte allereerst de Ned. Kweekerscentrale, gevestigd te Haarlem, op. Deze centrale is geen normale vereeniging, zooals een voetbalclub b.v., maar een semi- officieel lichaam, waarin de leden vrijwel niets en de Minister vrijwel alleen alles te zeggen heeft. De Minister keurt de statuten goed en kan ze willekeurig wijzigen, terwijl hij ook het bestuur van de centrale benoemt. Deze centrale heeft de bevoegdheid op grond van de Land- bouw-machtigingswet 1933 en nog uit te vaar digen of uitgevaardigde Koninklijke Besluiten verplichtingen op te leggen aan de aangeslotenen en hen eveneens te straffen bij overtreding. Ieder, die het bloemenbollenkweeken als be drijf beoefent, is verplicht zich bij de centrale aan te sluiten, terwijl bepaalde rechtspersonen (vereenigingen) lid kunnen worden. Een tweede ministerieele bepaling betrof den export. De export werd geconcentreerd in de bloembollenexportcentrale (aan lange woor den geen gebrek!), die 't recht kreeg vergunnin gen onder zekere voorwaarden aan de bloem bollenexporteurs te verleenen. Zonder deze ver gunning mag niets geëxporteerd worden. De exporteurs moeten hun deel in de kosten van de administratie der organisaties bijdragen. De controle op den export is dus wel heel streng! Een andere ministerieele bepaling betrof de teeltvergunning. Men stelt zich n.l. op het stand punt,, dat er veel te veel bloembollen gekweekt en aanwezig zijn; de teelt moet sterk beperkt worden, want de vraag is ontzaglijk veel klei ner dan het aanbod! Daarom zijn alle bloem bollenkweekers zonder uitzondering verplicht een door den Minister bepaalde hoeveelheid van hun bloembollen in te leveren (feitelijk dus te vernietigen) en een ander gedeelte te reservee ren. Zoo b.v. moet van fijne Narcissen 30 direct van het land worden ingeleverd en 20 gereserveerd. Een derde uiterst belangrijke bepaling was de regeling van de minimumprijzen. Noch op de veilingen, noch door de exporteurs, noch door wien ook. mogen van de bollenkweekers bloem bollen gekocht worden anders dan tegen door den Minister vastgestelde minimumprijzen. Deze minimumprijzen dienen uiteraard om het telen van bloembollen weer loonend te maken en zijn dus een van de hoeksteenen van het saneerings plan. Maar nu de practijk. Theoretisch was de regeling schitterend, maar in de practijk ont stonden (zooals bij alle gedwongen en ingrij pende maatregelen) nogal wat groote en kleine bezwaren. Het is b.v. wel teekenend, dat er in de Bloembollencultuur nog altijd heel wat Pe("s°n™ zijn, die zich verzetten tegen elke wetten] xe regeling. Destijds hébben maar even meer da.i 4Ö00 kweekers dep Minister verzocht geen sa neeringsplan in te voeren. Dat zegt al heel wat! En wat de practische bezwaren betreft, nog Zaterdag j.l. kon men in dit blad lezen over een adres, door een groot aantal grootbedrijven in de bloembollencultuur gericht aan den Regee- ringscommissaris, Mr. M. Slingenberg, waarin werd geklaagd over de beperking der bollen teelt. De heer Schrama, directeur van de Haarlem- sche Veiling N.V. aan den Kleine Houtweg te Haarlem, deelde ons bereidwillig het een en ander over de bezwaren van het saneeringsplan mede. Wij hebben reeds gememoreerd, dat de bol- lenkweeker alléén mag verkoopen tegen de vastgestelde minimumprijzen. Jawel maar vele kweekers zitten reeds zoo diep in zak en asch en hebben zoo'n groot gebrek aan geld, dat zij hun bollen verkoopen, onverschillig tegen minimumprijzen of welke prijzen dan ook, ter wijl bovendien allerlei ondergrondsche trucs worden toegepast. Dat is verkeerd, zelfs héél, héél erg ver keerd. De minimumprijzen zijn door den Mi nister nadrukkelijk voorgeschreven en iedereen, die onder deze prijzen verkoopt, kan zwaar ge straft worden, b.v. met intrekking van de teelt vergunning, zoodat hij heelemaal geen bloem bollen meer kan telen! of intrekking of wei gering van een exportvergunning. Behalve het gebrek aan middelen, heeft de kweeker ook de vrees, dat' de minimumprijzen niet door den Minister gegarandeerd worden. Maarwaar kan een bollenkweeker het best de minimumprijzen bedingen? Aan de veilin gen natuurlijk, want de veilingen houden zich strikt aan de minimumprijzen. En de veilingen hebben ook veel verkocht tegen de vastgestelde minimumprijzen, alhoewel, zoo deelde de heer Schrama ons mede, de be drijvigheid vanaf het begin van het seizoen niet zóó was als men dat gewend is, hoofdzakelijk door het feit. dat de kweekers de bollen buiten de veiling om tegen lagere prijzen van de hand deden. Dit werd nog verergerd door het feit, dat de Minister de oplevering en de reserveering van de bloembollen nog niet geregeld had (dit is juist dezer dagen gebeurd) en het gros van de kweekers dus maar raak verkocht, terwijl ook de exportvergunningen veel te lang uit bleven. Allemaal factoren, welke den handel in bloembollen ernstig belemmerden en de om zetten op de veilingen beïnvloedden. Hierin zal thans verandering komen. Waar schijnlijk zullen op 20 Aug. de exportvergunnin gen algemeen verleend worden, terwijl na het tijdstip waarop de Minister de minimumprijzen garandeert (hetgeen te verwachten is) ongetwij feld onmiddellijk opleving in den handel zal komen. Op het oogenblik staat het zoo, dat bollen, \yelke aanvankelijk de minimumprijzen op de veilingen niet opbrachten, dit thans wel doen. hetgeen een verblijdend teeken is. Natuurlijk bollen, afwijkend in qualiteit, gaan minder gemakkelijk weg dan mooie par tijen. Maar toch, het vertrouwen keert langza merhand onder de kweekers en handelaren terug. Nog een ander voordeel van het verkoopen op de veilingen is, dat bij de veilingen (zooals bij de Haarlemsche Veiling N.V. b.v.) groote opslagruimten aanwezig zijn, waar de bloem bollen, welke de minimumprijzen niet konden opbrengen, opgeslagen worden in afwachting van het tijdstip, vaar op zij de regeering kunnen worden aangeboden (zie de photo). Dit is van veel belang, omdat de Minister bepaald heeft, dat bloembollen slechts tegen de minimumprijzen worden „overgenomen" als zij minstens tweemaal publiek ten verkoop zijn aangeboden (om alle eventueele fraude te voorkomen), en dit kan uiteraard gemakkelijk geschieden als men de bollen in de opslagplaat sen van een veiling opbergt, waar men ze catalogiseert en vóór elke veiling waarop de bollen ten verkoop worden aangeboden, eerst aan iedereen ter bezichtiging stelt. Bovendien zijn de bollen daar ook tegen be derf gevrijwaard en tegen brandschade verze kerd, terwijl er ruimte in overvloed is. De opslagruimten van de Haarlemsche Veiling N.V. zijn voor dit doel zeer geschikt: aan de eene zijde ligt het veilingsgebouw en aan de andere zijde zijn de schuren; controle, vervoer en dergelijke zijn dus zeer gemakkelijk. Eigenaardig was wel, dat toen wij de opslag plaatsen bezichtigden, er weinig meer aanwezig was. Dit is een goed teeken: er is dus veel ver kocht! Op 18 Augustus a.s. houdt de Haarlemsche Veiling N.V. de eerste speciale Hyacintenveiling, waarvoor reeds een groote aanvoer, vooral van uitstekende qualiteiten en uitgebreide soorten te boeken is. Deze veiling is op zoo'n laat tijdstip bepaald, in verband met de vele werkzaamheden, welke de verplichte inlevering van de hyacinten door de kweekers met zich meebrengt; de meesten kunnen niet op tijd klaar zijn, daar bovendien Dinsdag j.l. (Maria ten Hemelopneming) voor Roomsch-Katholieken een verplichte Zondag dank te zeggen aan de nagedachtenis van zijn oud-burgemeester. Onze gedachte zullen nog dikwijls teruggaan naar den tijd, waarin J*fi met zooveel succes zijn volle arbeidskracht 4n ons midden heeft ontplooid. Van bevoegde zijde bereikt ons de mededee- ling, dat de datum van volledige invoering van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering eener zooveel mo gelijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart, op 7 September a.s. zal plaats vinden. Dit wil dus zeggen, dat van dien datura af het bij genoemde wet geregelde vervoervsr- bod in werking zal treden en alle bevrachtin gen in de binnenvaart zullen moeten loopen over een der op 20 plaatsen in Nederland in gestelde bevrachtingscommissies. Naar men ons mededeelde, zullen alle sche pen moeten zijn voorzien van een bevrachtiags- boekje. Het door een bevrachtingscommissie voor iedere reis afgeteekende bevrachtings boekje zal gelden als bewijs, dat deze commis sie tusschenkomst heeft verleend, waarmede de toestemming voor de betrokken reis zal zijn ver kregen. Aan een beurtvaartondememing, welke vol doet aan de in de reglementen der commissie gestelde eischen, kan door de commissie, binnen welker district zij gevestigd is, al dan niet voor waardelijke ontheffing worden verleend. Verder zullen de commissies haar goedkeu ring kunnen verleenen aan buiten haar tus schenkomst gesloten bevrachtingsovereenkom sten, indien deze berusten op vastee relatief tusschen vervoerder en verlader dan wel op ver voer van goederen in bulk (tankvaart). Nog kan worden opgemerkt, dat andere dan binnenvaartondernemingen, welke schepen in eigendom hebben, van de commissie een ver klaring zullen kunnen krijgen, indien zij met deze schepen alleen eigen goederen vervoeren. Een dergelijke verklaring kan ook worden afge geven voor schippers, varende met eigen han del. De aanvraagformulieren voor een bevrach tingsboekje, ontheffing, goedkeuring of verkla ring, zullen binnen enkele dagen reeds door de bevrachtingscommissies op aanvrage worden ver strekt. Deze datum zal door de verschillende commissies in de dag- en schippersbladen wor den bekend gemaakt. Wij kunnen mededeelen, dat de commissies gevestigd zullen worden in de volgende plaatsen: Leeuwarden, Groningen, Veendam. Meppel. Zwolle, Nijmegen, Venlo, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Breda, Terneu- zen, Dordrecht, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Amersfoort, Utrecht, Alkmaar en Enkhuizen. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat door de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Economische Zaken binnen korten tijd een publicatie zal worden uitgege ven, waarin zoowel, de verlader als de vervoer der alle mogelijke wenken en aanwijzingen zul len kunnen vinden. Deze publicatie zal tegen een zeer lagen prijs ter beschikking worden ge steld. De verschijning zal, naar wij vernemen, nader worden aangekondigd. De motorrijder P. O. uit Oudewater, die oij het auto-ongeval bij Rietveld, dat Zondag avond plaats vond, met een beenbreuk was opgenomen en naar de Rijksklinieken te Utrecht was overgebracht, is Maandagmiddag aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden. Thans zijn dus twee doodan tengevolge van dit ongeval te betreuren. De burgemeester van Rietveld verzoekt Jen motorrijder, die ook nog getuige van het on geval was, en vermoedelijk uit Den Haag af komstig is, maar is doorgereden, zich zoo spoe dig mogelijk te willen melden om inlichtingen te verschaffen. Het onderzoek naar de oorzaak der ontplof fing in het Makkerhuis te Medemblik duurt nog steeds voort. Het parket uit Alkmaar besloot reeds direct na zijn onderzoek tot het afzetten van het huis en de naaste omgeving. Het schijnt vrijwel uit gesloten, dat gas of electriciteit de ontploffing hebben veroorzaakt. Ook is komen vast te staan, dat de familie L. H. die het huis bewoont, reeds naar bed was gegaan. Alleen de kost ganger Wilkens was nog op. Aan de politie heeft hij verklaard even naar buiten te zijn gegaan, daar hij wegens de warmte, toch niet in slaap kon komen. Onverwachts hoorde hij, volgens zijn zeggen, echter eenig geruisch in den kelder. Direct ging hij op onderzoek uit en stak daarbij in den kelder een lucifer aan. Wat er toen ge beurde, wist hij zich niet meer te herinneren, daar toen de ontploffing plaats had. De toestand van W., die bij den ontploffing ernstige wonden had opgeloopen, is thans iets beter. Direct levensgevaar is niet meer aan wezig. De politie zet haar onderzoek ook in een andere richting voort, omdat kwaadwilligheid niet uitgesloten wordt geacht. Hieromtrent kon den we echter niets naders vernemen. Zooals gemeld, is het Makkerhuis ernstig beschadigd en geheel ontzet. Doch ook in de naatstgelegen perceelen is ernstige schade aan gericht, die vermoedelijk niet door verzekering wordt gedekt. IJMUIDEN 16 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 0.851.05 per K.G. Griet 20.0042.00 per 50 K.G. Tong 1.10—2.00 per K.G. Middel Schol 35.00, Zet- schol 20 00—28.00, kleine Schol 8.50—19.50. Schar 4.609.00 Per 50 K.G. Rog 12.50 per 20 stuks. Vleet 1.76—2.90 per stuk. Pieterman en Poon 7.00, groote Schelvisch 27.5028.00, middel Schelvlscb 24.00—25.50. kleine midd. Schelvisch 13.0020.00. kleine Schelvisch 3.10A.50 per 50 K.G. Kabeljauw 26.5045.00 per 125 K.G. Gullen 0 807.50 per 50 K.G. Leng 0.601.10 per stuk. Wijting 2.10—3.00, Makreel 11.50—13.00 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS R. O. 15 310 manden 1700.Azimuth 480 manden 2950.Alkmaar 360 manden 3650. Leentje Elisabeth 60 manden 1090—, Yrene 300 manden 2090.De Hoop 400 manden 1880. Ommering 390 manden 2950.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3