Oostenrijk souvereine staat O de barometer NEUTRALISEERING EEN ONDING De radio-oorlog Gandhi vast weer GRIJPT R00SEVEL T IN? Dollfuss staat pal VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18454 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 V V "4 ...v Mussolini verwelkomt Balbo bij diens behouden aankomst te Ostia Om meer bewegingsvrijheid in de gevangenis Brüning niet naar het klooster Hij wordt echter ook geen Nazi- hospitant Razzia in Berlijn-Oost Communisten gearresteerd Het WeeriiiiKuuiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii! illminuiillinium De oorlog in Marokko Meer dan 3000 inboorlingen geven zich aan de Fransche troepen over DE DAG DER S.S. TE BERLIJN Wil per re?HaarlemDe Otter 91 de klensdagavond speelde Haarlem een vriend- pelijken wedstrijd in het Noorderbad te Weer een radio-rede van Habicht Hij wil onwilligen industrieën ar beidsvoorwaarden voor schrijven De boerenbeweging Denemarken In De regeering van plan scherpe maatregelen te nemen DAMMEN assakamp „Haarl. Damclub" „W.Z.D.V."—V.H.D. POSTDUIVENSPORT P.V. „De Snelvlieger" Columba Inbeslagneming van vermogens i Arbeidsvrede in de V.S. verstoord Codos en Rossi te Parijs De recordvliegers hartelijk toegejuicht 60.000 werklieden staken Razzia te Warschau 193 misdadigers gearresteerd De oogst in Rusland „Buitengewone resultaten" De gebeurtenissen te Beauraing Nieuwe verschijning aan Cöme Tilmant? De „Rex" vestigt nieuw record Op bevel van Mussolini Nog havenstakingen op Cuba AARDSCHOK IN MEXICO Orkanen teisteren Jamaica NIEUWE COURANT -I -5A Oostenrijk voert een zwaren strijd om zijn onafhankelijk voortbestaan. De dappere bondskanselier Dollfuss moet naar twee zijden vechten. Hem belaagt van buiten het Rijksduitsche front, dat met alle middelen poogt langs nationaalsocialistische wegen tot den „Anschluss" te geraken. De ra dio-oorlog gaat frisch en vroolijk verder. Van München uit houdt nog altijd, trots de belof ten van Hitier aan Mussolini en trots de ver zekeringen aan Engeland en Frankrijk, dat de agitatie in de lucht zou worden gestaakt, de uit Oostenrijk uitgewezen heer Habicht op hitsende redevoeringen aan het adres van de regeeringDollfuss. Het laat zich aanzien dat de mogendheden, die met Duitschland het be faamde pact van vier sloten, deze zaak maar niet zonder meer op haar beloop kunnen la ten. Met groote bezorgdheid slaat dan ook de wereldpers de ontwikkeling der dingen in het meest centrale punt van Europa gade. De „Reichspost" heeft in een extra-nummer een aantal documenten gepubliceerd, die de vraag wettigen, in hoeverre de officieele Duitsche autoriteiten direct in verbindng staan met de omwentelingspropaganda, die aldoor heftiger Wordt gevoerd. Zijn de bedoelde documenten echt, dan is de Duitsche regeering zwaar ge compromitteerd en zal het den mogendheden bijna onmogelijk worden, niet in te grijpen. Dé Oostenrijksche regeering heeft al vast al lerlei maatregelen, confiscatie van vermogens, verlies van burgerrecht en dergelijke, geno men, om Oostenrijk te verdedigen tegen de aanslagen uit Duitschland. Maar ook binnen de grenzen van zijn lijdend land heeft Dollfuss de handen vol werk, en werkelijk niet alleen om de Oostenrijksche nazi's in bedwang te hou den. Daar zijn ook nog de sociaal-democra ten, de beruchte Austromarxisten. Evenals in heel Europa is hun macht ook in Oostenrijk geducht aan het tanen, maar zij staan in zeer nauwe verbinding met de Fransche socialis ten, die, niet zonder hulp der Fransche re geering, met alle beschikbare middelen probee- ren hun partij in het leven te houden en weer op oude kracht te brengen. Ook in ver band met den heelen toestand in het Donau- bekken is het interessant te wijzen op het plan der Oostenrijksche socialisten, blijkbaar van Fransche zijde geïnspireerd, om Oosten rijk als staat te neutraliseeren. De roode „Arbeiter-Zeitung" publiceerde Zondag 1.1. een opzienbarend artikel in dien zin en verkondigde, dat er onder de huidige omstandigheden nu een prachtgelegenheid was, om aan de mogendheden voor te stellen, Oostenrijk „völkenrechtlich" te neutraliseeren naar het voor-oorlogsche Belgische voorbeeld. De burgerlijke Weensche bladen moeten van dit plan natuurlijk niets hebben. En de Oos tenrijksche regeering zelve zal zonder twijfel het roode plan met alle middelen bestrijden. Het gaat den socialisten in Weenen niet voor den wind. Energiek heeft Dollfuss hen volledig uitgeschakeld uit de binnenlandsche politiek. Onder het mom, den strijd om Oos tenrijks vrijheid te ondersteunen, lanceeren zü het neutraliseeringsplan. In werkelijkheid drijft hen een panische angst, de angst, dat Oostenrijk, steunend op de vriendschap der mogendheden, slteunend op midden-Europee- sche combinaties, zijn weg zal blijven voort zetten in de richting van een anti-Marxis- tischen staat van orde en autoriteit, dan is hun lot bezegeld. Want m verschillende redenen kan trouwens van een neutraliseering van Oostenrijk geen sprake zijn. Wanneer Oostenrijk aan spraak maakt, een staat te zijn, die in staat is in leven te blijven, dan heeft het 't recht, zelfs den plicht, om een actieve politiek te voeren, zooals iedere staat dit doen moet, om niet gedegradeerd te worden tot een obstract begrip op de landkaart. Oostenrijk heeft nog altijd de keuze zich aan te sluiten bij het Ita- liaansch-Hongaarsche verbond of bij de Klei ne Entente, die onder patronage staat van Frankrijk. Neutraliseering zou gelijk staan met de erkenning van eigen leven en han delingsvrijheid. Oostenrijk zou daardoor volko men oninteressant en politiek machteloos wor den. Onder het bewind van Dollfuss, die op bewonderenswaardige wijze de voetstappen drukt van zijn grooten voorganger, den helaas te vroeg ontslapen Mgr. Dr. Seipel, heeft Oos tenrijk juist, in scherpe tegenstelling met neu traliseering, de gelegenheid, om politiek en economisch een Europeesche positie te verwer ven, die overeenstemt niet met zijn geografi sche grootte, maar met zijn aloude, cultureele beteekenis. Zijn midden-Europeesche sleutel positie kan en zal hierbij een groote rol spe len, maar alleen dan, wanneer het een actieve politieke factor blijft. Een geneutraliseerd Oostenrijk zou niet alleen vriendschap en hulp op politiek en economisch gebied, geboden door de meeste naburige staten, verspelen, maar zou dan ook weer het terrein worden van Marxistischen machtswellust. Alleen een onder alle opzichten, vooral met het oog op de buitenlandsche politiek, souverein Oostenrijk kan de taak vervullen, die de huidige tijd van politieke hoogspanning in Europa van hem verwacht. Alleen een niet-geneutraliseerd Oos tenrijk kan den strijd om zijn binnenlandschen vrede, om zijn economisch herstel en om zijn onafhankelijkheid als staat tenslotte winnen. FOONA, 16 Aug. (Reuter). Gandhi, die zich sedert eenigen tijd weer in de gevangenis be vindt, geniet ditmaal niet de speciale behande ling, welke men hem vroeger als staatsgevan gene ten deel liet vallen. Onder de gegeven om standigheden is 't hem niet mogelijk, vanuit de gevangenis te arbeiden voor de verbetering van het lot der paria's. Daarom besloot hij vandaag, zijn oud politiek wapen weer toe te passen en te gaan vasten, om weer de oude voorrechten te verkrijgen. Naar hij verklaarde zal hij zich ditmaal ook niet laten terugschrikken voor den hongerdood. POONA, 16 Aug. (Reuter). Men heeft Gandhi, onder zekere voorwaarden, faciliteiten aange boden, opdat hij zijn campagne ten bate van de paria's kan voortzetten. Gandhi heeft deze faciliteiten echter niet aan vaard. Vermoedelijk zal hij zijn vasten dus voortzetten. Men meldt uit Berlijn, dat het door een nieuwsbureau verspreide bericht, als zou Brü ning zich in een klooster willen terugtrekken, van iederen grond is ontbloot, aldus het „Volk Brüning heeft verklaard, dat hij als Rijksdag lid ontslag zal nemen. Tijdens de onderhan delingen tusschen de nationaal-socialistische partij en het katholieke centrum zeide de-lei der der katholieken, dat hij er geen prijs op stelt als gast in de nazi-partij te worden op genomen. Nu de katholieke partij is ontbonden, zal Brüning, zijn woord getrouw, zich uit het of ficieele politieke leven terugtrekken. BERLIJN, 16 Aug. (V. D.) De geheime Staats politie deelt mede, dat hedenmorgen vroeg in het Oosten van Berlijn een razzia is gehouden tegen de illegale actie voerende communisten. Een groote hoeveelheid materiaal werd in be slag genomen en 35 personen werden gearres teerd, waarvan de meesten naar een concentra tiekamp zullen worden overgebracht. De geheele communistische berichten- en in lichtingendienst kon onschadelijk worden ge maakt, en wel tengevolge van de gegevens in het in beslag genomen materiaal van den on langs gearresteerden communistischen functio naris Karl Pinnow. Dientengevolge konden te vens gearresteerd worden de voormalige dis- tricts-functionaris der K.P.D., Walter Dittben- der, en een leider der Internationale Roode Hulp, Vogelsang, die in opdracht van Moskou eenigen iljd in Zwitserland zou hebben vertoefd en thans met Dittbender samenwerkte in de centrale lei ding der emigranten-afdeeling der I.R.H. Hij vertoefde te Berlijn als buitenlander onder den naam Sladeck, waar hij in het bezit was van een vervalscht Tsjechisch paspoort. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht zj -oenemende,, Zuid-Westelijke tot Weste- =j| lijken wind, zwaar bewolkt of betrokken net regenbuien, aanvankelijk warmer. Hoojfete stand: 763,8 te Rennes. Laagste siand: 736,5 te Jan Mayen. Zon op 5.46, onder 8.20. Licht |l op 8.50. 21 Aug. Nieuwe Maan. RABAT, 16 Aug. (Reuter) Reeds ruim drie duizend inboorlingen hebben zich in het district Kerdoes aan de Fransche troepen overgegeven. Het laatste dorp, dat den Franschen in han den viel was Ksar. De inlandsche scherpschut ters hadden zich in de vele oneffenheden van het terrein verscholen en vuurden op de aan rukkende trceuen. Volgens de oude Fransche gewoonte wordt thans, na de overgave de bevolking medische hulp verleend. De militaire dokter, de „toe bib" is een graag geziene gast onder de inboor lingen. Allen weten, dat zijn werk een werk des vredes is en de scherpschutter, die 24 uur geleden nog op de Fransche troepen vuurde, laat zich gewillig door den „toebib" behande len. Soms leidt dit vertrouwen in de militaire artsen tot vermakelijke voorvallen. Zoo werd eenigen tijd geleden een bekende vrouwelijke scherpschutter van de opstandelin gen, Rebia geheeten, zwaar gewond door de Franschen gevonden en een kapitein-genees heer slaagde erin haar wonden in twee maan den tijd ts heelen. Zü werd in vrijheid gesteld, doch korten tüd later keerde zij terug en ver klaarde, dat zy gehoord had, dat in Europa de doktoren aan de vrouwen haar schoonheid konden teruggeven. Zü verzocht thans den „toebib" haar schoonheid, welke door den oor log veel had geleden, te herstellen. De dokter hoopte hierdoor de berber-koningin voor Frankrijk te winnen en behandelde haar niet zonder succes. Rebia was echter niet dankbaar. Toen zij na de schoonheidskuur het fort verliet, stal zü een geweer met patronen en twee nachten later werd op eene schildwacht geschoten. Deze beantwoordde het vuur en den volgen den ochtend werd Rebia gevonden, gedood door het vuur van den schildwacht. Adverfüjn komt. meded' -oort tegen „De Otter" uit Hilversum. "^rlem loopt direct hard van stapel en steeds in een snel tempo. In het begin de Hilversumsche achterhoede nog stand voor rust weet Haarlem geleidelijk de tt 50 op te voeren. de tweede helft weer hetzelfde spel waar- Otters sporadisch een schot kunnen los- 'an dichtbij scoort dan de rechts-voor het ;te tegenpunt. Haarlem voert den stand °t 9I op, waarmede scheidsrechter Ho- i het einde aankondigt. laatste competitiewedstrijd in de tweede LV.G.B.-Haarlem, welke wedstrijd eenige 1 geleden geen doorgang vond wegens niet nen van den scheidsrechter, is nu op_ vastgesteld op Zondag 20, Augustus in 't ierbad te Zandvoort, 's middags om twee H.V.G.B. kan zjch nog van de onderste i afwerken, terwijl Haarlem reeds defini- ampioen is. Hitler's zwarte garde S(chutz) S (taffel) marcheert onder de Branden burgerpoort door naar den Lustgarten ,-.Ai MÜNCHEN, 16 Aug. (V. D.) Voor de Beier- sche radio heeft „Landeinspektor" Habicht 'n redevoering gehouden, waarin hij er op wees. dat zijn een week geleden radioredevoering, die de stap der mogendheden te Berhjn behandel de, in opdracht der Oostenrüksche bondsregee- ring op gramofoonplaten was opgenomen, om bü een behandeling voor den Volkenbond te dienen als bewüs voor de zoogenaamd van het nationaal-socialisme uitgaande bedreiging van de vrijheid en het zelfbestemmingsrecht van Oostenrijk te dienen. Deze mededeeling is door de nationaal-socia- listen van Oostenrük met buitengewone ge noegdoening opgenomen, aangezien de wereld daaruit tot de erkenning moest komen, waar om het in waarheid gaat, namelük hierom, dat in het tijdperk van het zelfbestemmingsrecht der volkeren en onder de oogen van een Vol kenbond, die geroepen is den vrede der wereld en de vrijheid juist der kleine volkeren te be schermen, midden in het hart van Europa een volk van duizendjarige cultuur een wanhoops- strijd voert om zün vrüheid. Het „probleem Oostenrük", dat in werke lijkheid in het geheel geen probleem is, zou zeer eenvoudig op te lossen zün, Wanneer men -r slechts tot overeenstemming over wilde komen de principe van den Volkenbond in de werke lijkheid toe te passen en Oostenrük hetzelfde recht toe te staan, dat men het laatste neger volk in Afika bereid is te geven, namelük het- recht vrü en ongehinderd zelf zijn lot te vor men Meer heeft de nationaal-socialistische be weging nooit verlangd Wie haar andere be doelingen toeschrijft spreekt of uit onwetend heid of spreekt bewust onwaarheid. WASHINGTON, 17 Aug. (Reuter). Roosevelt is voornemens de arbeidsvoorwaarden voor de staal-, steenkool- en petroleum-industrie voor te schrijven, teneinde een einde te maken aan de bestaande impasse in de onderhandelingen tusschen deze industrieën en de herstel-admi nistratie. In een interview spoorde mrs. Roosevelt de verbruikers aan niet te koopen bü hen, die de prijzen buitenmate opdrü'ven. De Nationale Herstel Administratie deelde mede, dat in Juni bijna 3% millioen gezinnen ondersteuning genoten tegen 4j/> millioen in April. Johnson heeft een plan uitgewerkt en aan Roosevelt opgezonden tot reglementeering van productie en prijs van petroleum. De „Star" bericht, dat graanbelangen van Kansas en Chicago de mogelükheid bespreken een graanpool van 50 a 75 millioen dollar te vormen op de termijnmarkt. President Pocsevelt heeft zijn goedkeuring gegeven voor het slachten van 15 millioen var kens ten behoeve der werkloozen. KOPENHAGEN, 16 Aug. (V.D.) De Deensche regeering heeft Woensdag een ministerraad ge houden ter bespreking van den politieken toe stand, in het büzonder met het oog op den landbouw, de boerenbeweging en de büeenroe- Ping van den Rijksdag. Ook de commissie voor landbouwaangelegen- heden heeft in haar laatste büeenkomst uit voerig over deze kwestie beraadslaagd. De regeering zou voornemens zün scherpe maatregelen tegen de boerenbeweging te nemen. dag 20 Augustus zal in „'t Hof van Hol- Groote Markt 29, een massakamp ge- 1 worden tusschen de „Haarlemsche Dam- en de onlangs gecombineerde Haagsche klasse clubs. „Wie zoekt die windt"Ver- ja Haagsch Damgenootschap. den mede, dat de Tartarenrepubliek, waarvan dvlucht vanaf vilvoorde op 13 Augus Kazan de hoofdstad is, de eerste Sovjet-Rus-ind 162 km De uitslag is als volgt - sische staat is, welke den geheelen korenoogst w. Wolters 1 11 25 26 J de Vries 2 8 9 20 heeft binnengehaald en gemalen. Het oogstenh. V. Roosdorp 3 7 15,' p J. van Daalen geschiedde met buitengewone geestdrift. De 13 23 24 30, J. H. v. d. Broeke 5 19 27, P a ruim 300 Kolchozen (collectieve boerderijen)6 12 17 18 29, P. Bannmk 14, J. J. Docslas' der Tartarenrepubliek hebben aan al hun jaar- lijksche verplichtingen jegens den staat voldaan en gaan thans de verdere opbrengst verdeelen. De pers wijst er op, dat de Kolchozen dit H. A.K. jaar een overvloedigen oogst hebben verkregen met minder verliezen dan anders. Prompt enJitslag van de Zondag gehouden wedvlucht met gemak voldoen zij aan hun verplichtingen Vilvoorde 1 België) 162 K.M., is als volgt: jegens den staat, terwijl in tienduizenden kol- Joppe 1. H. van Alphen 2 36 37, J. Terhorst chozen niet minder dan 9 K.G. koren per werk-19, W. v. d. Velrit 4 en 5. J. Pieke 7 46, J. dag verdeeld wordt. ers 8 44 49, H. J. Petter 9 22 27 32 33 35, >ol 10, P. van Andel 11 12 15 34 48. C. Ko- 13 31, C. Breeuwer 14 18 41 45. G. H. Stou- 6 20 24 26 28 43, G. v. d. Meulen 17 42. J. ut 21, W. J. Cornet 23, N. Peetoom 25 29 38, aptijn 30, C. van Meurs 39; F. J. Koedijk van Meurs 47. Aan staatsvijandige Nazi's zal het;lag wedvlucht met jonge duiven van Vil- hureerrecht worden 6' 168 K M' IjOS 7 uur- Eerste duif 9.37.1, ourgerrecni woraen ,e prijswinnende duif te 9.47.53. ontnomen prijzen werden behaald door L. Gimbrère 5, 7, 16, 20. 21; C. Hoogedoorn 2, 6, <s; Fehres 3, 14, 15; P. Boeree 9, 10, 18, 22- Dencteemotóke 11, 12, 13, 17, i«; - WEENEN, 17 Aug. (Reuter). In een minis terraad, welke enkele uren duurde, is besloten verdere maatregelen tegen de Nationaal-Socia- listen te nemen. Er is besloten, dat degene, die in het buitenland dusdanige handelingen stelt, dat zü als vijandig jegens Oostenrük kunnen worden gekenmerkt, het burgerrecht ontnomen zal worden. Ook zal hü, die zonder toestem ming het land verlaat, zün burgerrecht verlie zen. Het vermogen van die personen kan door den bondsraad in beslag genomen worden. Bovendien heeft de ministerraad besloten, dat het vermogen van verboden politieke par tijen in beslag genomen zal worden. PARIJS, 16 Aug. (V.D.) Woensdagmiddag om half zes heeft de „Joseph le Brix", het vliegtuig der Fransche recordvliegers Codos en Rossi, geëscorteerd door negen militaire vlieg tuigen, boven Parijs gecirkeld, om even later te Le Bourget te dalen. Na de verwelkoming der piloten door dev. minister van luchtvaart, tal van ambtenaren en particulieren, werden Codos en Rossi optocht naar het stadhuis van Parüs gebracht Onderweg werden de aviateurs luide toege juicht. In den Salon des Arcades werden Co dos en Rossi toegesproken door den president van den gemeenteraad .den prefect van het departement van de Seine, den politiepresident van Parijs en den minister van luchtvaart. Zü hebben ons, aldus Pierre Cot, het mooie record teruggegeven, waaraan ons zoo veel ge- 'egen ligt. Met bewogen stemmen hebben Codos en Rossi dank gebracht. Den beiden piloten werd de groote gouden medaille var. de stad Parüs overhandigd, ter wijl zij hur> handteekeningen in het gouden boek hebben gezet. NEW YORK, 16 Aug. (V.D.) 60.000 georga niseerde confectie-arbeiders zün ondanks den door president Roosevelt afgekondigden ar beidsvrede ir. staking gegaan. Doel der staking is de afschaffing van z.g. „sweatshops", d.z. hongerloonen voor buitengewoon zwaar werk De officieele instanties zouden met de sta kers sympathiseeren, daar de koopkracht der arbeiders, wanneer zü de staking zullen win nen, zal toenemen, hetgeen ook het streven is van de regeering. WARSCHAU, 17 Aug. (V.D.) De politie te Warschau heeft in den afgeloopen nacht in het centrum der stad een groote razzia gehouden, waarbij 193 personen gearresteerd werden, meest personen die reeds eerder met den strafrechter in aanraking waren geweest, mis dadigers wier aanhouding werd verzocht en leden van de onderwereld. MOSKOU, 17 Aug. (Reuter). Het telegraaf- gentschap der Sovjet-Unie meldt: Onder de talrijke telegrammen uit alle deelen der Sov jet-Unie betreffende het binnenhalen van den overvloedigen oogst van dit jaar deelen de bla- (Van onzen eig encorrespondent). Op Dinslag 15 Augustus zou, zoo luilen de gerechten in België, Maria te Beauraing weder om verschenen zün aan Cóme Tilmant. Bij deze negende verschüning zou zü afscheid van hem genomen hebben. Nadere berichten hieromtrent kunnen wü nog niet verschaffen. Het geval is zeer merk waardig, omdat in een interview aan Tilmant (op 6 Augustus) is .gevraagd: „En heeft de Heilige Maagd geen afscheid genomen?" waar op hij antwoordde: „Dit behoefde zü niet te doen, daar zü beloofd heeft, steeds en overal met fü te zün." Thans zou het toch gebeurd zün. 1 4.-— r* r deze commissie beschikt over „feitelijke ver klaringen uit de eerste hand en rapporten", verzoekt de officier van justitie hem kennis te geven van het bedoelde bewijsmateriaal en eventueele getuigen op te geven, aangezien het gerecht bij de vorming van het oordeel alle omstandigheden wil leeren kennen, welke voor de opheldering der zaak dienstig kunnen zijn. Aan Romain Rolland, volgens wien de be schuldigde Bulgaren onschuldig zün aan de RÜksdagbrandstichting, is eveneens verzocht om toezending van desbetreffend bewü'smate riaal. NEW-YORK, 16 Aug. (V.D.) Het Italiaan- sche stoomschip „Rex" heeft een nieuw record gevestigd voor den overtocht over den Atlan- tischen Oceaan, door een traject van 3181 zee muien af te leggen in 4 dagen 13 uur en >8 minuten. Op een dezer dagen werden niet min der dan 736 zeemuien afgelegd. De kapitein van de „Rex" heeft bü aan komst te New-York verklaard, dat dit nieuwe record is gevestigd op bevel van Mussolini. De „Blauwe wimpel", die tot nu in het bezit was van den Duitschen Oceaanstoomer „Bre men", zal volgens „United Press", in den ver volge dus gevoerd worden door de „Rex". HAVANA, 16 Aug. (Reuter). De Britsche stoomschepen „Mauretania" en „Franconia". die zeven- a achthonderd passagiers aan boord hebben, kunnen in verband met het voortduren der havenstaking niet aan de kade meren en moeten dus in de buitenhaven blijven ligsen- Geen enkel schip kan de haven binnenkomen. Te Santiago de Cuba zün 40 der georga niseerde arbeiders nog in staking; te Camaguey weigert het spoorwegpersoneel den arbeid te hervatten en ook verschillende havens m het Noorden van Cuba moeten als gevolg van de stakingen gesloten blüven. MEXICO, 16 Aug. (Reuter) Een hevige aard schok is hedenochtend gevoeld, welke slechts eenige seconden duurde. De menschen zijn hevig verschrikt uit hun bed gesprongen. NEW YORK, 16 Aug. 'V.D.i Naar uit Kings ton (Jamaica) wordt gemeld, is het eiland Jamaica door hevige onweerstormen geteisterd. Groote gebieden staan geheel onder water. De materieele schade is buitengewoon groot. Tot nu toe zijn reeds honderd menschenlevens te betreuren. H l XTTx muimiii 1 1 11 f /V Hoogste stand op Donderdag 1 uur njn. 753 Vorige stand 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1