STADSNIEUWS Haarlem, 17 Aug. MmiMjftom: BEURS VAN AMSTERDAM MARIA-STICHTING LANGE SJAAK Z.H. EXC. MGR. JANSEN VEERTIG JAAR PRIESTER Wisselkoersen DONDERDAG 17 AUGUSTUS De vreugde over Van Egmon werd door onze stayers getemperd Michard-Scherens LINKSCH TERRORISME HET HILDEBRAND- MONUMENT Voorloopig nog niet gereed VAN ONZE RECHTBANK Inbraak station Zaandam Dronken chauffeur Verdere uitspraken P ersonalia IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HET ZUIDERBAD TE ZAND- VOORT Is er geknoeid? METAALSPLINTERS IN CHOCOLADE Bij qualiteits-chocolade onmogelijk Examen hoofdacte Jubileum Verbouwing Kreymborg Besmettelijke ziekte Ruïne van Brederode Fancy-fair Intrekking rijbewijs BURGERLIJKE STAND CRICKET V. C.C. IThe Oehoe's DAMMEN DAMCLUB „HET WESTER KWARTIER" Blindpartij Dukel te Haarlem PAARDENSPORT Draverij te Anna Paulowna Harddraverij te Castricum UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL driehuis HEEMSTEDE HALFWEG SANTPOORT IJMUIDEP? De nieuwe genezing te Beauraing Nederland en het ver drag van Ouchy Gevangene der Nazi's AGENDA 18 Augustus INSTELLINGEN MINISTER DE GRAAFF DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 RECTOR J. L. F. DANKELMAN Plaatsvervangend Deken te Delft Parijs, Zondagavon< ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. C. A. de V. te Bloemendaal. Appèl overtre ding Motor- en Rijwielreglement. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem vernietigd en verdachte vrijgesproken. P. J. G. G. te Haarlem. Appèl overtr. Alg Politie-Verordening van Haarlem. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem bevestigd. F. J. G. G. te Haarlem, wederspanningheid, 8 dagen gevangenisstraf. J. G. C. te Amsterdam. Appèl overtr. Jacht wet en art. 435 in W. v. S. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem bij verstek beves tigd. J. K. te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet en overtr. Motor- en Rijwielregle ment. Het vonnis van den Kantonrechter te Haar- Van Egmond heeft gezegevierd Men het reed^ van te voren uitgeknobeld, dat zu jem vernietigd en verdachte veroordeeld tot practisch genomen het geval was, maar 5 boete subs. 5 dagen hechtenis met gedeel- Rome was zulks reeds bij voorbaat gedaan, n telijke vrijspraak, negatief succes. Onze grootste vrees was 1 rich, die niet alleen gisteren in de kwa finale, maar ook heden in de halve-fima m toonde over welke capaciteiten hij beschi Maar de lange Haarlemmer heeft afdoer bewezen de sterkste amateur sprinter der reld te zijn. Niemand zal hem de zege rr gunnen Eindelijk, na acht jaren heeft w de laafete nachten is het trottolr vóór een Hollandsche amataeur de wereldkamproe, de wQning yan leden van de Haarlemsche Bur_ tiui veroverd. gerwacht volgeklad met verf of teer. De bur- De vreugde over dit succes werd echter atgers werden die wyze aangespoord om niet merkelijk getemperd door het absoluut fa. bij >dien fascist„ te koopeQ zijn winkel der beide Hollandsche stayers en al had ir boycotten enz. Het schijnt een groep van een van v. d. Wulp met veel goeds verwacht, ni dertigtal communisten, of geestverwanten temm werd algemeen veel vertrouwen ges. daarV£m te zijn_ die met hen allen hun nacht. in De Graaf. De wijze, waarop deze renner er voor over hebben om het voorwerp 10 Kilometer het bijltje er bij neerlegde, van hun ^tig een half uurtje uit zijn bed te wees echter dat De Graaf in dit millieu nhajen ^en ejncje zyn stoep weer vóór het aan- thuis behoort en bevestigde de stelling, cbreken van den dageraad, schoon te doen ma- een Nederlandsche sayer slechts goed is ken De daaraan verbonden kosten zullen, ver een Nederlandsche baan. Niettemin hopen moeden wij, wel uit de kas van de Burger van harte, dat De Graaf door gestaag traim wackj- wor(jen vergoed. Veel meer pleizier dan zich alsnog in de toekomst een plaats zal v<een fnssche nachtwandeling beleven de hee- overen onder de sterren, waartoe hij met v<ren dus niet aan al de moeiten, die zij zich voor goeden wil zeker in staat zal zijn. die actie getroosten en er zijn demonstraties, In tegenstelling met gisteren, was het S'die meer vruchten voor hen afwerpen, dion thans bijna uitverkocht en de bemanni Maar afgezien daarvan ligt er aan die daden telde zeker 15 000 koppen. Het weer was stitgj.roj.jSme ^en grondslag en dat getracht wordt lend mooi en de massa nestelde zich op 0p die manier Haarlemschen burgers afbreuk te tribunes in overhemden en de hoofden werd doen, kunnen de gemeentelijke autoriteiten bedekt met couranten ter bescherming tegkwalijk dulden. de zon. Als een soort hors d'oeuvres werd ee Laten wij allereerst vaststellen, dat er geen een rit gereden om den Schilling-Prijs, maSprake van is, dat het „fascist zijn" een mis- niemand keek er naar en niemand miste wdaad of oneer zou zijn. Wie dus schrijft: „hier Het eigenlijke feest begon met de halve fimW00nt een fascist" kan dat evengoed bedoelen amateurs, Pola tegen Ulrich. Na akelig geknais een lofprijzing als een verwijt en wij zijn vliegt Ulrich voor het ingaan van de laat: er ook zeker van, dat, wie die kennisgeving bocht Pola met een sneltrein-vaart voorivoor zijn deur laat staan, evenveel kans heeft zoodat de Italiaan leek stil te staan. Wel ndaar pleizier van te beleven als onpleizier. Zou derde Pola op het rechte eind zijn tegenstahet een winkelier gelden, hij zou kans hebben der nog bedenkelijk, maar de zege van ddcor een groot deel der burgerij juist om die Franschman was niettemin gedecideerd reden te worden begunstigd. Het wapen, dat deed ons voor van Egmond het ergste vreezede domme communisten in Haarlem hantee- De „Lange" startte in de tweede positie, maren, zou dus wel eens een door hen niet ver gaat reeds na 200 Meter vooraan, rijdt in ewacht en gewenscht succes kunnen hebben, sneltreinvaartje de eerste ronde en zet in Op de tweede plaats is er een groot misver tweede ronde direct een geweldige 300 Meistand in het spel bij de heeren omtrent het spurt in, waar eenvoudig geen bijhouden a doel van de Burgerwacht. De Burgerwacht was en onze nationale crack wint met e heeft met fascisme niets uit te staan. Zil heeft half wiel in den formidabelen tijd van 11 'geen andere taak dan in tijden van woelingen sec. voor de laatste 200 Meeter. de orde te helpen handhaven zonder daarbij Daarna komen de Profs aan bod. Eerst aan politiek te doen. Alleen gezagshandhaving halve finale: Michand tegen Richter. Bei is haar doel. En nu moeten de communisten het renners blijken uitermate nerveus te zijn. E vooral in dezen tijd niet zoo onmogelijk vin- werd een spannende strijd, waarbij Michaden, dat zij vandaag of morgen wel eens ge- met gering verschil van den Duitscher wc noodzaakt zouden kunnen zijn om de hulp nadat hij in de bocht een oogenblik hopelovan de Burgerwacht in te roepen om hun geslagen leek. hachie te beschermen. Laten zij maar eens Donderend applaus begroette uit den aadenken Aan wat„imn ^PajJijgenQflten, in der zaak deze zege. Met zeer veel spanniiPuitschland overkomen is en overkomt. De werd de strijd Martinetti tegen Scherens fcSurgerwacht is er om uitspattingen te voor- gemoet gezien. De Italiaan werd gestart dckomen hetzij die van communistische dan wel "•>-•• - I van fascistische zijde zouden komen. Inplaats I-dus van deze menschen door hun hatelijkheden van zich af te keeren, zou het een verstandige tactiek zijn als zij zich van de vriendschap der Burgerwachters verzekerden. Het schijnt echter, dat de communistische leiders het ver schil niet kennen tusschen een uniform van de Burgerwacht; en een fascistenhemd. Afgezien van dit alles mag van de gemeen telijke autoriteiten worden verwacht, dat daden van terreur als het volkladden van trottoirs met opruiende leuzen worden tegengegaan. Een troep va dertig man trekt niet ongezien door de stad. Het is dus al spoedig bekend of er kans bestaat, dat ergens geklad zal worden. En nu moge het moeilijk zijn om de daders op hee- terdaad te betrappen, men kan de heeren laten schaduwen. Indien de politie dat werk niet af kan met het beschikbare personeel, dan zal ongetwijfeld de comandant van de Burgerwacht bereid zijn tijdelijk te helpen. Het organiseeren van afdoende patrouillediensten kan hem, uit den aard van zijn vroegere ambtsbezigheden, ge rust worden overgelaten. Overigens is het te verwachten, dat de com muniste gauw genoeg zullen krijgen van hun nachtelijke escapades als zij zien, dat er niets mede bereikt wordt. Wij zijn daarom dan ook van plan van hun vandalisme geen melding meer te maken teneinde hun op die manier zelfs het pleizier niet te geven, dat er aan hun daden aandacht wordt geschonken. Naar wij vernemen zal het Hildebrand- monument voorloopig nog niet geplaatst wor den. Professor Bronner is bezig de figuren, die nu in gips afgewerkt zijn, in steen uit te hou wen, doch hoever hij daarmede is, kon men ons niet mededeelen. Er zal nog wel eenige tijd met de voltooiing van het werk gemoeid zijn. Eenigen tijd geleden heeft de heer Bronner van het Haarlemsche gemeentebestuur, zooals onzen lezers bekend is, nog twee jaar uitstel ge kregen om zijn werk af te maken. Daarna heb ben zich echter de bekende verwikkelingen voorgedaan omtrent de plaats waar het mo nument zal komen waardoor ook stagnatie in de uitvoering is gekomen. Verwacht wordt, dat deze toegestane termijn van twee jaar nu pas zal aanvangen op den datum, dat het raadsbe sluit waarbij besloten is, dat het gedenkteeken ten zuiden van den Hertenkamp zal worden ge plaatst, van kracht is geworden. Pessimistisch aangelegde Haarlemmers zijn, naar wij hooren, van meening, dat het monu ment nimmer klaar zal komen. De voorzitter van het comité voor het Hildebrandgedenktee- ken verzekerde ons echter, dat deze vrees on gegrond is, want de heer Bronner is naar hij ons zeide, overtuigd, dat hij aan zichzelf ver. plicht is de hem gedane opdracht goed en nu zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Twee Amsterdammers togen begin Juli naar Zaandam en braken daar in den nacht in het stationsgebouw in. Uit de kamer van den chef stalen zij twee nieuwe broeken, uit de restau ratiezaal sigaren, sigaretten en eetbare waren, De officier van justitie eischtè tegen ieder acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief, waarmede de rechtbank zich heden morgen eens verklaarde. De Zandvoorter J. J. D. zat in den avond van 31 Mei dronken achter het stuur van zijn auto, waardoor hij tegen een vluchtheuvel reed. Hij werd door den Haarlemschen kantonrech ter veroordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf en een jaar ontzegging om een motorrijtuig te be sturen. In appèl eischte de officier van justitie verhooging van de straf tot 1 maand hech tenis. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter. J. P. B. te IJmuiden, appèl overtreding Mo tor- en Rijwielwet. Het vonnis van den kan tonrechter te Haarlem vernietigd en verdachte veroordeeld tot 1 maand hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar met ge deeltelijke vrijspraak. J. P. B., voornoemd, id. id. Het vonnis van den kantonrechter te Haarlem bevestigd met uitzondering van de daarbij opgelegde straf en vernietiging voor dat gedeelte en thans ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis met ontzeg- De heer M. van Steenbergen, alhier, is ge slaagd voor het examen Engelsch L.O. De heer J. Roosen te Haarlem, onderwijzer aan de Dreefschool te Heemstede, slaagde te Utrecht voor de acte M. O. lichamelijke opvoe ding. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. de heer H. A. van Es, te Beverwijk. Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Engelsch L. O. de heeren H. Wittenbosch te Hoofddorp en P. Oldenhuis te Heemstede. Eenigen tijd geleden deed het zeer ernstige gerucht in Zandvoort de ronde, dat er bij den bouw van het Zuiderbad geknoeid zou zijn. De Badcommissie heeft de zaak onderzocht en naast een overzicht van haar werkzaamheden ook een verslag aangeboden, waarin de bespre kingen over de a.g. knoeierijen gedetailleerd worden weergegeven. De kwestie ging tusschen onder-aannemers en den aannemer, niet zoo zeer over het uitbelaten van de aannemings sommen, als wel over het uitkeeren van extra bedragen, die door den aannemer zouden zijn toegezegd. Uit het uitvoerig rapport blijkt, dat de afwijkingen die als fouten werden aange voerd, slechts ondergeschikte factoren betref fen. De werkteekeningen komen geheel over een met de uitgevoerde constructie. Hier en daar zijn enkele wijzigingen aangebracht, die noodig waren door een verkeerd overnemen van de bouwkundige teekeningen. Ing. Zwiers verklaarde, dat alle kleine afwij kingen om practische redenen noodzakelijk en hem bekend waren en legde verschillende teeke ningen over, waaruit bleek, dat deze afwijkin gen vooraf waren vastgasteld. Als beton-techni- cus aanvaardde hij de volle verantwoording voor den bouw van het bad. Ook werd door hem nog een kwitantie overgelegd, waaruit bleek, dat de aannemer aan de onderaannemers het volle bedrag van de aannemingssom heeft uitbetaald. Naar aanleiding van het gepubliceerde rap port van den keuringsdienst te Haarlem, die metaalsplinters in chocolade had aangetroffen, verzoekt de N.V. Droste's Cacao- Chocolade fabrieken te willen mededeelen, dat het van zelf spreekt, dat de geheele bonafide chocolade industrie alle qualiteits-chocolade met zoo danige zorg bereidt, dat de in het rapport ge constateerde feiten zich daarbij niet kunnen voordoen. Er zij overigens aan herinnerd, dat het gebied van den keuringsdienst, waarin deze voorvallen zijn geconstateerd, behalve de ge meente Haarlem, geheel Kennemerland en de Zaanstreek omvat. HAARLEM, 16 Augustus. Geslaagd mej. C. M. A. Deursen, Hoorn en de heeren C. M. A. Driehuis, 't Zand en G. P. Houtman, Broek op Langer, dijk. Maandag 21 Augustus herdenkt de heer H F. W. KöUmeier den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad als snelpersdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen N.V. op de afd. drukkerij. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de N.V. Aannemings Mij. v. h. Sarlemijn en Co. te Amsterdam, de verbouwing opgedragen van het magazijn der N.V. A. Hreijmborg en Co. aan de Groote Markt hoek Barteljorisstraat. In de week van 6 tot en met 12 Augustus j.l. zijn te Haarlem 12 gevallen van roodvonk en een geval van dysenterie geconstateerd. In de afgeloopen week werd de ruïne van Brederode bezocht door 5010 personen, waar onder gezelschappen uit Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Voorburg, Leeuwarden, Fra- neker, Parijs en de Vereeniging Vischmarkt te den Helder met 300 kinderen. Van Zaterdag 19 Augustus 'tot Dinsdag 22: Augustus a.s. zal in de St. Catharinaschool, Rijksstraatweg 369, Haarlem-Noord, een fancy- fair worden gehouden ten bate van de nieuwe kerk „St. Bavo" te Haarlem-Noord. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis, dat aan S. P. Nieuwkamp, wonende alhier, ingevolge vonnis van den kantonrechter te Haarlem van 17 Juli, voor een jaar, ingaande 1 Augustus 1933, de bevoegdheid tot het bestu ren van een motorrijtuig is ontzegd. Ondertrouwd: 16 Aug. P. van der Bijl en G. Posthuma. J. Steffers en M. J. Nieuwenhui- sen. J. Draaisma en J. M. Dekker. J. Paap en B. J. Lenstra. J. van den Berg en J. M. van der Wereld. A. Eijskoot en G. G. van den Berg. C. G. van Bennekom en W. G. Driessen. G. W. Slenders en M. J. Dies- veld. F. Milatz en M. E. Milatz. J. Klou- wers en P. M. Haupt. Geboren: 14 Aug. z. van S. A. J. Schepel - Beermann. 15 Aug. z. van C. P. den Boer- Koer. z. van B. P. Kolk-Manssen. 16 Aug. d. van W. Th. Ostermeijer-van der Ham. Overleden: 14 Aug. G. Ahrend-Makelaar, 88 j. W. Traksel, 80 j„ Eendrachtstraat. J. A. de Grient Dreux, 71 j., Gasthuisvest. 15 Aug. J. D. C. van der Linden-Kok, 66 j. F., 21 dagen, d. v. P. Möhringer, Hazepaterslaan. 16 Aug. H. Altink-Greve, 83 j„ Coornhertstraat. Getrouwd: 16 Aug. F. J. Kooij en C. H. M. Jacques. A. P. Zwart en A. van Dijk. W. de Vrind en W. M. Wahlen. C. Schreuder en E. van Wooning. j. e. Hofkes en E. Bruinzeel. L. van Nobelen en G. G. Philippo. J. H. van der Velde en A. Hoogland. A. van Wees en A. C. C. de Mol. J. H. Visse en K. Polyak. d. Smit en M. Ph. M. Amama. c. van Zeeland en J. W. Smit. J. Mook- hoek en N M. Kunst. T. de Bonte en M. J. Hamelink. J. Schipper en C. van Rijn. E. F. A. Ruijter en K. Grönegres. L. Veerman en A. P. Briene. E. Durans en M. C. Veld huizen. H. Renout en J. M. Gaartman. D. C. van Nimwegen en J. Bruins. H. B. Jansen en C. M. Havik. m. M. E. Damman en H. D. de Graaf, Evenals verleden jaar maakt een team van de H. C. C. „Haarlem" grootendeels bestaande uit jonge leden, aangevuld met spelers uit het eerste elftal en spelend onder den naam „The Oehoe's" een trip door het Oosten. Reeds de eerste wedstrijd in Venlo tegen V. C. C. I uitkomend in de 2e klasse Oost, leverde een overwinning op. De V. C. C.'ers beginnen op hun aardig ge legen, doch kleine veld te fielden. De score loopt dank zij p. van Dalsum, J. J. de la Mar en drs. Kleefstra snel naar boven. Kleefstra gaat door 'n prachtigen ingooi run-out voor 27. Van Dalsum slaat de bails van zijn wicket, na een voorzichtige 24 gescoord te hebben en J. de la Mar wordt voor 14 gevangen. O. Aben- danon en A. v. d. Bergh bespelen den nu zwak ker geworden aanval eveneens uitstekend. Bel den scoren 18 runs. H. Hurkmans neemt dan de bowlery onderhanden en heeft in geen tijd 34 runs bij elkaar (7 X 4). De innings sluit op 166, waarvan 17 extra's. Bowlingcijfers: P. Offerman 4-50, H. Mesters 3-28, J. Rijven 0-8, Th. Offerman 1-23, H. Tax 0-15, A. Hornix 2-17, E. Linssen 0-3. De eerste 3 batsmen zijn bij V. C. C. spoedig verdwenen, pas wanneer P. en Th. Offerman op de mat staan, worden de batsmen den aanval de baas. P. Offerman beschikt over een harde off slag en slaat twee zessen aan off, ter wijl Th. Offerman zijn wicket ophoudt. Wan neer de laatste echter fraai door Voogd ge- stumped wordt voor 10 en P. Offerman door Abendanon gebowled wordt voor een voor V. C. C. onbetaalbare 63, is het afgeloopen. M. Reijntjes met 10, de Munnick 15 en A. Donné 11, zwiepen nog eenige runs, doch op 142 is het afgeloopen. Geen enkele bye, dank zq het uit nemende keepen van J. Voogd. Bowlingcijfers: H. Hurkmans 4-42, J. J. de la Mar 4-46, Drs. B. Kleefstra 1-22, F. van Dal sum 1-12, O. Abendanon 1-19. Op uitnoodiging van de Damclub „Het Wes terkwartier", te Haarlem, zal meester Barend Dukel, uit IJmuiden, op Woensdagavond 13 September a.s„ een blindpartij spelen tegen Pn. F. Amelung Sr. Deze blindpartij zal worden gespeeld in het clublokaal van de „Haarlemsche Damclub", ,,'t Hof van Holland", Groote Markt 29, te Haar lem en zal te 8.15 uur aanvangen. Leden en donateurs van de Damclub „Het Westerkwar tier" en van de „Haarlemsche Damclub", als mede belangstellenden en niet-leden van clubs, zullen in de gelegenheid worden gesteld deze blindpartij kosteloos bij te wonen. Dit is de eerste keer, dat Dukel te Haarlem in het openbaar zal Windspelen. De tweede course van de harddraverij vereeni ging „Sportlust" te Anna Paulowna werd Zon dag gehouden. Er waren slechts negen paar den. Gretchen H 300 M. klopt in 2 snelle ritten Sally Harvester 300; Lady Bond 300 in 3 ritten Oro Zetser 300; Mixerin 300 in 3 ritten Othel- la 300; Miss Zelda Peter 300 in 2 ritten Petition 300; Queen Ethel H L 295 2e omloop na lo ting. Gretchen H klopt in 2 ritten Queen Ethel H L; Lady Bond in 2 ritten Mixerin; Miss Zelda Peter stilstaand paard. Halve finale. Miss Zelda Peter klopt in 2 zeer snelle ritten Gret chen H met weinig verschil. Lady Bond stil staand paard. Finale. Lady Bond klopt in 2 ritten Mis Zelda Peter. Ie prijs 200 Lady Bond, eig. A. C. v. d. Veen, Haarlem, berijder J. v. Leeuwen Jz. 2e prijs 75.— Miss Zelda Peter, eig. S. v. d. Oord, Haarlemmermeer, berijder J. v. Leeu wen Sr. 3e prijs 25.Gretchen H, eig. N. J. Sil ver, Oudesluis, berijder R. v. Wieringen. Castricums Harddraverij Vereeniging hield Dinsdag een Internationale Handicap-draverij, waaraan door 14 paarden werd deelgenomen. Eerste Omloop Uniform 315 M. klopt in 3 rit ten, Gretchen H 325, Lady Bond 325 in 2 ritten, Rentners 325, Baron Silvesster 325 in 3 ritten, Nordeck 325 Sally Harvester 325 in 2 ritten, Mis Belda Peter 325, Petition 325 in 2 ritten, Peter Kerrigan 310, Queen Ethel 320 in 2 ritten Odessa 325, Reva D 310 in 2 ritten Pieternel •315. Tweede omloop na loting: R. Petition in 2 ritten, Baron Silvester Queen Ethel in 3 rit- tqn, Reva D. Paly Harvester in 2 ritten, Uniform Lady Bond, stilstaand paard. Derde omloop: Petition klopt in 3 fraaie rit ten, Lady Bond, Saly Harvester in 4 ritten, Queen Ethel, zoodat om le of 2e loopen Petition en Saly Harveste, met Petition in 2 ritten wint om 3e of 4e Queen Ethel en Lady Bond met Queen Ethel in 2 ritten wint. le prijs 300 Petition eigenaar J. Haan, Wijde Wormer, berijder D. Beets. 2e prijs 150 Saly Harvester, eigenaar G. Hofland, Beverwijk, berijder N. v. Leeuwen. 3e prijs 75 Queen Ethel, eigenaar en be rijder J. Bakker, Hilversum. 4e prijs 25 Lady Bond, eigenaar A. C. v. d. Veen, berijder J. v. Leeuwen Jr. Geen spreekuur Wethouder Prinsenberg zal deze maand geen spreekuur houden. Personalia Onze plaatsgenoote mej. M. Oudendijk heeft te Amsterdam het diploma ge haald als drogiste. Speldjesdag Herwonnen Levenskracht De speldjesberkoop tne bate der R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Le venskracht" heeft opgebracht 229.44. Geen Straperlo. Door B. en W. dezer ge meente is afwijzend beschikt op een verzoek van den heer C. M. Vermolen te Den Dolder om alhier het straperlo-spel te mogen exploi- teeren. Ernstig ongeluk Woensdagmorgen slipte nabij de buitenplaats „Rozenstein" door de gladheid van den weg een auto, reed tegen een boom en werd geheel vernield. De bestuurder, uit Den Haag afkomstig, werd zwaar gewond Na door dr. De G. verbonden te ziin, is hij naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zandbak gekapseisd Woensdagmorgen is een zandbak, geladen met zand en liggende aan den aanlegsteiger nabij de Alkmaar Packet, door tot nu toe onbekende oorzaak ge kapseisd, tengevolge waarvan de kajuit van een met kolen geladen aak „Dankbaarheid" geheel in elkaar is gedrukt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Nadat des namiddags in het aartsbisschop pelijk paleis een drukbezochte receptie hst plaats gevonden, werd den jubileerenden kerk vorst des avonds een indrukwekkend defii gebracht, waaraan werd deelgenomen dooi jeugd- en gymnastiekvereenigingen, vereeni- gingen op godsdienstig, charitatief en sociaal gebied. Mgr. Jansen had onder een baldakijn onder het met groen versierde podium plaatsgenomen en was omgeven door de hoogeerw. kanunniken, de pastoors der stad en de leden van het uit voerend comité. Nabij den troon van den jubilaris gekomen, brachten alle deelnemers individueel den Ro- meinschen groet. De vaandeldragers negen hun vaandel ten teeken van hulde. De padvinders zwaaiden onder hoera-geroep met hun op de stokken gestoken hoeden. In het geheel hebben ongeveer tienduizend menschen gedefileerd in een stoet, welks voor bij marsch drie kwartier duurde. Omtrent de genezing van een inwoner van Bergen op Zoom, zekeren Frans van Loon, waar omtrent wij reeds melding hebben gemaakt, kunnen wij aan de hand van de bijzonderhe den, die een oom van den genezene en de be trokken persoon zelve aan onzen correspondent ter plaatse deden, het volgende mededeelen. De oom van Frans van Loon, die den man op zijn reis naar Beauraing vergezelde, en hem gedurende de geheele reis ter zijde stond, ver telde dat het gezelschap des morgens om vijf uur uit Bergen op Zoom per autobus vertrok ken was. Te Mechelen hadden de bedevaart gangers de H. Mis gehoord en was Frans van Loon ter H. Tafel genaderd. Na een kort op onthoud te Namen kwam het gezelschap des middags om twee uur te Beauraing, waar men gedurende ongeveer twee uren vertoeven zou. Door de bemiddeling van een der leden van een te Beauraing voor de goede orde gevormd comité konden alle deelnemers aan de reis in processie de grot in den kloostertuin passeeren en was het enkelen zieken en ook Frans van Loon vergund gedurende anderhalf uur hun gebeden te verrichten, en in de onmiddellijke nabijheid van de grot te vertoeven. Ter plaatse zelve gebeurde niets bijzonders, maar nadat het gezelschap te ongeveer half vijf de terugreis had aanvaard en men het plaatsje Lonzee pas seerde, schreef Frans van Loon een briefje, dat hij aan zijn oom overhandigde. Deze las daarop: Oom Piet, even stoppen laten, ik kan denkelijk weer praten. De begeleider van Frans van Loon hechtte hieraan aanvankelijk geen waarde, maar eenige oogenblikken later zag hij dat Frans onwel werd en blijkbaar last van hevige pijnen en benauwdheden had. Hij ver zocht toen den chauffeur even te stoppen en terwijl deze daaraan voldeed, riep Frans met luider stemme: Menschen, ik kan weer praten. De ontroering onder de reisgenooten was be grijpelijkerwijze groot en Frans zelve was uiter mate aangedaan. Nadat allen uitgestapt wa ren, wierp Frans zich op de knieën, om Maria te bedanken, voor de groote genade, die Zij hem bewezen had. Luidop bad hij 5 Onze Va ders en 5 Weesgegroeten voor, waarmede alle pelgrims ontroerd instemden. Nadat de reis was voortgezet werd in de bus verschillende malen de Rozenkrans gebeden, waarbij Frans zelve in het gebed voorging. Te Brussel aan gekomen werden de vrouw en kinderen van Frans door zijn oom onmiddellijk telefonisch op de hoogte gesteld van het geluk, dat hun man en vader overkomen was en men kan zich voorstellen, dat er groote vreugde in het gezin heerschte, toen vader des avonds gezond en wel en in het volledig bezit van zijn spraakvermo gen in Bergen op Zoom terugkeerde. Zelf vertelde Frans van Loon aan onzen cor respondent, dat hij in groot vertrouwen naar Onze Lieve Vrouw van Beauraing was gegaan en dat hij de overtuiging had gehad, dat Maria hem helpen zou. Eenige dagen vóór de reis hadden hij en zijn gezin een novene gehouden. Tot op het moment der genezing, zoo verklaar de hij. had ik voortdurend het verlangen om te praten, maar ik slaagde daarin niet. Tot opeens het zoo vurig gewenschte moment ge durende de terugreis aanbrak, waarop ik voel de, dat ik de spraak teruggekregen had. Mijn vrouw en ik, zoo verklaarde hij verder, zijn zeer verlangend naar mijn tweede bezoek aan Beau- rang, want het moge kosten wat het wil, Ik ga de H. Maagd te Beauraing persoonlijk bedan ken voor de groote genade, die Zij mij heeft verleend. Reuter seint ons uit Brussel d.d. 16 Aug.: Naar uit goede bron wordt vernomen, is het hier en daar loopend gerucht, volgens hetwelk Nederland het verdrag van Ouchy zou opzeggen, onjuist. Naar we vernemen heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met de ar restatie van den heer H. M. S., secretaris van den Nijmeegschen Bestuurdersbond, die Zater dag j.l. in Duitschland is gearresteerd, bij de betrokken Duitsche autoriteiten inlichtingen ingewonnen. Gebouw „St. Bavo" Grossiers-kleinhandel, 8 uur Proza, 8 uur Ned. R.K. Vereeni ging voor Kraamverzorging, 8 uur Sme denpatroons, 8 uur Stucadoorsgezellen, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. BLOEMENDAAL Raadhuis „De Nagtegaal" Gemeenteraad, 2 uur. Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10b uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur, St. Bavo, Smedestraat 23: Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van do Zusters: lederen dag van 2—2.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis voor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. Haaien op de kust Naar aanleiding van het verzoek van de T. B. C. Nazorgvereenigtng, afd. Haarlem, aan degenen, die bij winkeliers en rijwielzaken oude rijwiel- belastingmerken deponeeren hun eerst te vragen naar een legitimatiebewijs, deelen wij u het vol gende mede: Wat toch is het geval? Een drietal jaren ge leden nam bovengenoemde vereeniging het ini tiatief tot het verzamelen der oude rijwielmer- ken voor een zeer schoon doel, n.l. hulp te ver- leenen aan hen, die lijdende zijn aan de zoo zeer gevreesde ziekte: de T.B.C. Nu blijkt ech ter, dat onbevoegden deze rijwielmerken bij winkeliers en daar, waar raambiljetten geplaatst zijn, inzamelen, maar niet voor het doel, zooals in dit bericht is omschreven, zoodat bovenge noemde vereeniging daardoor schade lijdt. Daar om doet h§t bestuur der afdeeling een dringend verzoek tot hen, die voor dat schoone doel wer ken, n.l.: geef geen oude rijwielmerken of oude metalen af dan aan hen, die voorzien zijn van een legitimatiebewijs. Namens het bestuur: H. MOOIJ, Lijsterstraat 24, Haarlem-N De Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. mr. A C. D. de Graeff, die tot dusver te Over- veen verblijf hield, heeft thans zijn ambtswo ning aan het Lange Voorhout no. 38 te Den Haag, betrokken. DONDERDAG, 17 Aug. Vorige Koersen Heden Londen 8.174 8.19 Berlijn 59.03 59.00 Perils 9.704 9.70Jf Brussel 34.57 34.574 Zwitserland 47.85 47.85 Weenen Konenhagen 36.55 36.50 Stockholm 42.25 42.25 Oslo 41.25 41.25 New Vork (cable) 1.854 1.86 Rome 13.00 13.00 Praag 7.35 7.35 Madrid 20 75 20.70 Vorige Koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 1004 1004 4% Nederland 1916 ><»W '014 tVz Nederland 1917 >01 1014 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 'Pi14 101}4 4>/2 N. Ind. 1926 AB 5V2 Youngleen 1930 884 -94 884 Banken Koloniale Bank b84 Indische Bank 02 01 Cert. Handel-MijoU* industrieën Onliever 884 Calvé Delft Alg. Kunstzijde f4 -44 Van Berkel'B Pat'»4 Nieuwe Philips "ff4 Kuch Accoustiek 'A Ned. Ford lndustr. Buitenland Anaconda >24» Bethlehem Steel 284 O. S. Steel O. 8. Leather ,*j. Intern. Nickel 'ff4 Stand Brands 204 Mijnbouw 3oeton MHnbouw J2Jj Mg. Exploratie >»b iediang Lebong >°3 •etroleum :aboes 14 ton. Olie 169 Jerlak 99 3eudfiwa a Continental Oil 104 Shell Union OU o'A» 138 1194 214 é'H 1-4 184 124 124 1C5 14 169 100 tM 104 5A Vorige Koersen Heden Rubber A'dam Rubber IC04 984 Bandar 14 8O4 Dell Batavia Rubber 454 44 Serbadjadl 35 43 Sllau 31 2i>4 V. X. G. 051 51 Allied 40 40 Intercontin. Rubber 24 Scheepvaart Java Cb. Japan 33 32 Holl. Amerika Lijn 12 17 Dito Gem Eigend 17 17 Kon. Ned. Stocmb 134 Scheepvaart-Unie 574 57 Suiker H. V. A414 2094 Jav. Cultuur 130 l»6 N. X. 8. U88y, to Poerworedjo 5 *>i Vorstenlanden 43 414 Actions Idem 29.00 28.00 Tabak Dell Batavia 137 136 Oude Dell 1494 135 Oostkust 27 2b Senembab 146 1444 Spoorwegen Union Pacific 384 e7 Wabasb 24 Erie >5 >54 Kansas Cltv South South Rallw20 194 Chic. Mllw b<$ ilfloow De Zeereerw. heer P. J. A. van der Cam- m e n, Deken van Delft, zal zich in het begin van September voor een half jaar naar Merano begeven tot herstel van gezondheid. Eenigen tijd geleden had Z. Eerw. reeds een maand in Noordwijk vertoefd. Met ingang van 1 September as. is in zijn plaats tot plaatsvervangend Deken benoemd de Zeereerw. Rector J. L. F. D a n k e 1 m a n, di recteur van het Moederhuis der Eerw. Zusters Augustinessen. Onder de Zeereerw. Dekens H. L. Spoorman en J. J. de Graaf is Rector Dan- kelman ongeveer 10 jaar kapelaan geweest van de St. Hippolytusparochie te Delft. Maxwell L. Gr. 18 t> 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2