Laatste Nieuws Als in den oorlog Pijnenburg maakt slachtoffers Geen Straperlo Jid leed van eiken day Sneller vliegen Berlijn geeft toe .RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 19 AUGUSTUS Twee huizenblokken te Leeuwar den door een draadversper ring afgesloten Bewoners onschuldig Genezen weergekeerd Deelneemster aan de nationale Bedevaart naar Lourdes De samenvoeging van Enschede en Lonneker Het standpunt van den Minister Het verdrinkingsdrama te Elden Uitvaart en begrafenis van den eerw. heer P. H. J. Hoogveld Pater Norbertus het slacht offer van reddingspogingen Uitvaart pater Peters Begrafenis te Deventer DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN Oude man op slag gedood Audiëntie Loonsverlaging en ontslag Zondag 20 Aug. 1933 Maandag 21 Aug. 1933 Drie boerderijen af gebrand Geheele korenvoorraad in asch SUIKERCULTUUR IN INDIË Geen aanplant voor 1934? HET CRISISBOTERMERK ANGSTIGE OOGENBLIKKEN Auto driemaal over den kop en te water de onbewaakte overweg In Nijmegen botste hij met zijn Ford eerst tegen een motor, toen tegen een auto Berijder zwaar gewond Minister Colijn De Gooische actiegroep tegen volksverwildering doet een beroep op den Minister Proeven met verstelbare schroeven maken een kruissnelheid van ruim 200 K.M. mogelijk Spoedig in practijk WIELRIJDER DOODGEREDEN Oproeping van burgemeester De transferbepalingen voor de passagegelden ingetrokken Een eigenaardige kwestie tusschen de gemeen te Leeuwarden en een particulieren bouwon dernemer houdt daar de laatste week de ge moederen bezig. Ongeveer twintig woningen aan den Lekkumerweg hebben dezer dagen twee rijen palen met draadversperringen voor de vensters gekregen, met afsnijding van alle uit gangen. Slechts op het einde van elk woning blok is een nauwe opening gehouden, waardoor alleen de bewoners mogen gaan, zooals staat te lezen op een bordje. Een onbezoldigd veldwach ter houdt de wacht. Deze eigenaardige daad van het gemeente bestuur is overigens niet tegen de bewoners gericht, hoewel zij er de dupe van worden. De maatregel geldt een bouwondernemer, die be zig was met het optrekken van een tweetal woningen, gelegen tusschen de beide huizen blokken. Het gemeentebestuur van Leeuwarden is van plan, op deze plaats een straat te maken en meent het recht te hebben, aldus „De Telegraaf' den aanbouw van huizen daar te beletten, niet tegenstaande de bouwondernemer een bouw vergunning heeft van de randgemeente Leeuw- arderadeel. Aanvankelijk scheen het, dat de beide gemeentebesturen tot overeenstemming zouden komen. Dat was wel noodzakelijk, want de huizen bevinden zich op grond van Leeuw- arderadeel, terwijl de Lekkumer weg in eigen dom en beheer aan de gemeente Leeuwarden Daar de bouwondernemer doorging met bou wen, zonder acht te slaan op de waarschuwing van het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft dit nu last gegeven tot het aanbrengen van een draadversperring, met het gevolg dat de bouwondernemer het bouwen heeft moeten staken. Bij het aanbrengen der versperringen is het tot een woordenwisseling gekomen tus schen den directeur van gemeentewerken en den adviseur van den bouwondernemer, een architect, die met het doorknippen van de dra den had gedreigd. Toen de architect tijdens de aanwezigheid van eenige agenten van politie tusschen de draden der versperring doorkroop, heeft men hem wel moeten bekeuren. Naar wij vernemen, zou echter aan dit proces geen voortgang ge geven worden. Op zijn beurt heeft de architect een aanklacht tegen den directeur van gemeen tewerken ingediend. De zaak komt eerstdaags voor in kort gedmg. De bewoners der huizen aan den Lekkumer weg hebben geprotesteerd tijdens een onder houd met den burgemeester. Zij achtten zich door den maatregel ernstig gedupeerd en ver zochten den burgemeester de versperringen ie doen wegnemen. Deze verklaarde, dat de maat regel ook zijn sympathie niet had, doch er moest iets gedaan worden om het recht der ge meente te verzekeren. Hij zou in het college op het doen wegnemen der versperringen aan dringen. Donderdagmiddag is onverwacht de bewaking opgeheven. Men verwacht, dat de ge meente de draadversperring zal laten opruimen en trachten langs andere wegen tot haar doel te geraken. Met begrijpelijke vreugde en vervuld van in nige dankbaarheid, vernamen wij van ie mand, wonende te Amsterdam-Noord vertellen, dat zijn echtgenoote, mevr. M.L., die sinds 17 jaar aan tuberculose leed, genezen uit Lourdes is teruggekeerd. Mevr. M., die moeder is van vijf 1-inderen, had zich aangesloten bij de Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke van 25 Juli tot 3 Augustus jX is gehouden. Tijdens haar verblijf te Lourdes, voelde zij zich na een tweede afdaling in de piscine genezen, een genezirg, die z.owel d or een geneesheer aldaar, als door den huisdokter en een genees heer van het Consultatiebureau in het gebouw van den G. G. en G. D. te Amsterdam is beves tigd. Blijkens onze inlichtingen geeft de Minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. a. de Wilde, in een schrijven a&n Gedeputeerde Staten van Overijssel te kennen, dat het hem niet wen- schelijk voorkomt over te gaan tot het indienen van een ontwerp van wet tot samenvoeging van de gemeenten Enschede en Lonneker. Van officieele zijde vernemen wij vervolgens, dat de aangelegenheid door dit schrijven van den Minister geenszins in een beslissend sta dium is ingetreden. Men heeft ons dan °ok ge machtigd te verklaren, dat het bericht in ee£ der plaatselijke bladen, waardoor de indruk wordt gewekt, dat toch een beslissing zou zijn genomen, voorbarig en in ieder geval onjuist moet worden genoemd. alen van missiegeest deed verdwijnen. Doch, zoo zeide spr., het leven van dezen ontslapene is niet onvruchtbaar geweest en zal rijke vruch ten dragen. Bij de teraardebestelling werd Pastoor Olthof geassisteerd door de Paters Van Hulsen en de Looy. Onder buitengewone belangstelling had de uit. vaart en begrafenis plaats van den eerw. heer P. H. J. Hoogveld, subdiaken en theologant van het Seminarie Rijsenburg, die op Maandag 14 dezer op zoo tragische wijze bij het baden het leven verloor. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer H. H. M. Willems, pastoor der parochie, geassisteerd door de weleerw. hee- ren J. Poel, neomist te Bemmel en A. Ariëns, subdiaken te Wageningen terwijl als ceremo- niarius fungeerde de eerw. heer P. Krijnen, sub diaken te Valburg. Aan de zijaltaren werden H.H. Missen opge dragen door de zeereerw. heeren V. Weenink, pastoor te Velp, E. A. J. Bosman, rector te Hil- versum; terwijl vooraf reeds H.H. Missen waren gelezen' door de eerw. neomisten, Jos. Driessen uit Aalten en K. Meurs uit Gendt. Onder de aanwezigen merkten we op de vol gende heeren geestelijken van het Groot-Semi narie te Rijsenburg: Dr. J. de Jong, president van het Seminarie, dr. P. H. M. de Jong, H. Th. Mets, dr. W. Mulder, allen professoren en H. P. Frank, directeur van Rijsenburg, terwijl even eens aanwezig was prof. mgr. dr. J. H. E. J. Hoogveld van de Katholieke Universiteit en fa milielid van den overledene. Voorts werden de eerw. paters Capucijnen uit Babberich door twee paters vertegenwoordigd. (Zooals men weet kwam pater Norbertus Jansen bij een poging om den eerw. heer Hoogveld te redden, eveneens om het leven). Uit de geestelijkheid in de omgeving werden opgemerkt de zeereerw. heeren G. A. van Laak, pastoor te Lent, T. van der Weye, pastoor te Haalderen terwijl uit Eist, Driel, Bemmel en Ede enkele eerw. heeren kaperaans waren ver tegenwoordigd. Toen de plechtige H. Mis ten einde was, werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen door tien klasse-genooten van den overledene, gevolgd door een 100-tal studenten van het Groot-Se minarie te Rijsenburg. De absoute werd verricht door den zeereerw. heer pastoor Willems, terwijl het koor op het kerkhof onder leiding stond van de eerw. hee ren Rondema en Middelweerd, die den lofzang van Zacharias afwisselend zongen met de pries ters en de studenten. Omtrent het tragisch ongeval, waarbij, zoo als gemeld, pater Norbertus en een priester student in den Rijn bij Elden verdronken, kun nen we nog de volgende bijzonderheden mede- deelen. De eerw. heer Hoogveld, die pas kort geleden de wijding van het subdiaconaat had ontvangen, bracht de vacantie door bij zijn o'ders, die wo nen op den „Elderhof". Van zijn jeugd af was hij gewend des zomers te gaan baden in den Rijn tegenover de ouderlijke woning. Hij was dus met de terreinomstandigheden goed bekend. Ook Maandagmiddag baadde hij op deze een zame plek in den Rijn. De eerw. heer Hoogveld had bij den onder wijzer S. kennis gemaakt met pater Norbertus Jansen O.Cap., uit Babberich, die sinds 15 Juli als assistent werkzaam was in de St. Jaris- parochie aan de Verlengde Hoflaan te Arnhem. Pater Jansen schreef aan den eerw. heer Hoogveld, dat hij binnenkort een middagje oij hem zou doorbrengen. Maandagmiddag kwam pater Jansen aan den „Elderhof", de ouderlijke woning van den theologant. Daar vernam hij echter, dat de eerw. heer Hoogveld was gaan baden. Pater Jansen begaf zich toen naar de rivier, doch is, zooals uit nadere berichten blijkt, zelf niet gaan baden. Op een gegeven moment werd de eerw. heer Hoogveld onwel, waarop pater Norbertus hem nog de absolutie gaf. Pater Jansen ging zoover mogelijk aan den kant staan, om den theologant door handreiking te redden. Bij deze reddingspoging is de pater echter zelf te water geraakt en hij dreigde in de diepte te verdwijnen. Een heer, die per kano den Rijn afvoer, trachtte pater Jansen te red den. De pater hield zijn redder zoodanig vast, dat ook deze een oogenblik in levensgevaar verkeerde. De reddingspogingen, zoowel van pater Jan sen als van den eerw. heer Hoogveld, zijn helaas mislukt. De kanovaarder was erg onder den indruk van het vreeselijk ongeluk. Vrijdagmorgen is te Deventer op bijzonder plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Pater j. g. Peters, die in het begin dezer week bij een auto-ongeluk te Ter- schuur om het leven is gekomen. De Uitvaartdienst werd gehouden in de Pa rochiekerk van het H. Hart, waarbij de H. Mis werd opgedragen door Pastoor Olthof, met as sistentie van Pater Geelink, als diaken en Pa ter de Looy als subdiaken. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door Mgr. J. Olav Smit en eenige Witte Paters. De lijkrede werd uitgesproken door Pater de Louw, Procureur der Witte Paters te Boxtel, die herinnerde aan het feit, dat de overledene nog voor kort zijn eerste plechtige H. Mis had opgedragen. Na zooveel studie en voorbereiding en blijgedragen offers kwam dit einde, dat ide- Omstreeks twaalf uur Vrijdagmiddag heeft op den Hengeloschen weg wederom een aan rijding plaats gehad met doodelijken afloop. Nabij Welgelegen reed per rijwiel in de richting Hengelo de 72-jarige Ten Bruggencate uit Enschede. Toen hij links wilde afslaan werd hy aangereden door een hem achteropkomen den zeswieligen melkauto, bestuurd door W. uit Borne, die geen kans zag om tijdig genoeg te stoppen. Het slachtoffer ten B. kreeg een slag tegen de hersenen en was vrijwel onmiddellijk dood. De auto is in beslag genomen. Volgens ver- Waring der politie werkten de remmen niet v°ldoende. Eveneens is het lijk van ten B. m beslag genomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Woensdag en Vrijdag géén audiëntie verleenen. Door den zeer belangrijken terugloop der ont vangsten ziet de directie der Hollandsche Buurtspoorwegen zich, naar het „.Leidsch Dag blad" meldt, genoodzaakt op korten termijn weer tot een nieuwe loonsverlaging over te gaan. Voor de groep 1 tot en met 3 bedraagt de loons verlaging circa vijf procent, voor de groep 4 en 5 circa tien procent. Nadat eerst aan 292 personen van de Rotter- damsche Electrische Tramweg-Maatschappij te- gge 15 September a.s. ontslag was aangezegd, is wederom aan 94 personen tegen 2 October ont slag aangezegd. Door de sterk terugloopende ontvangsten is de directie der R.E.T. genood zaakt tot dezen maatregel over te gaan. HUIZEN, 296 M.: 8.30 N. C. R. V.: Mor genwijding door Th. J. Kerssies. 9.30 KRO: Gramofoonmuziek, 10.00 Hoogmis uit de St. Dominicuskerk te Nijmegen, 11.30 Gra mofoonmuziek, 12.15 Het KRO-sextet on der leiding van Piet Lustenhouwer, 2.10 Boeken en Schrijvers „Het straatlied", v. D. Wouters en Dr. J. Moormann; An ton van Duinkerken, 2.30 Uit Amster dam: Artis-concert. door het R. K. Mannen koor St. Caecilia te Amsterdam onder lei ding van Joh. Kroese; het R. K. Mannen koor St. Caecilia te Den Haag onder lei ding van Anton Smit en de Dutch Gent lemen Band onder leiding van Fred, van Zanten, 4.30 Ziekenhalfuur door Pater H. Rothoff. N. C R. V.5.00 Vijftig minu ten gewijde muziek door Hollandsche ar- tisten (gramofoonmuziek), 5.50 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te Ouden hoorn. K. R. O.: 7.45 Voetbaluitslagen (R. K. P.), 7.50 Dr. J. G. M. Moormann: ,.De zigeuners in Nederland". 8.10 De Kro-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, soe- len genre- en schlagermuziek, t 9.00 Vaz Dias, 9.00 Het Kro-orkest onder leiding v. Marinus van 't Woud, met medewerking van Jo Immink, alt, 10.40 Eoiloog door het klein koor onder leiding van Jos. H. Pickkers. HILVERSUM, 1875 M-: 8.30 VARA: Post- duivenberichten, 8.32 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga: Balk- en Daktuinen, 9.Ó0 Gramofoonmuziek, 9.30 Zondagmorgentoe spraak door G. J. Zwertbroek. V. P. R. O.: 10.30 Kerkdienst uit de Remonstrantsche Gemeente, Amersfoort. A. V. R. O.: 12.00 Tijdsein Avro-klok, 12.01 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, 2.00 Boekenhalfuur. Dr. P. H. Rit- ter Jr. spreekt over: Literatuur over het nieuwe Duitschland. Pro en contra, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Concert door het Residentieorkest onder leiding van le- naz Neumark. Solisten: Meta Condoo- Kef- dijk, zang en Adeline Elink Schuurman, piano, 4.30 Gramofconmuz., 5.00 V. A. R. A.: Dilettanten-uitzending Arbeiders Mando line-orkest „Ons Streven", Rotterdam, en- der lèiding van H. Smits Jr., 6.00 Eddy Wal is en zijn Ensemble, 6.50 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden: De wederwaardigheden van Wakker en Tronenduit, 7.10 Eddy Wa lls en zijn ensemble, 7.45 Orgelspel door Joh. Jong, 8.00 A. V. R. O.: Tijdsein Avro- klok, 8.01 Vaz Dias. 8.15 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Het Resi dentieorkest onder leiding van Carl Schu- richt. Solisten: Gisela Binz, piano en Sietske Bolten, zang. 9.20 Paul Godwin en zijn orkest. 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Paul Godwin en ziin orkest. 11.00 Gramo foonmuziek, 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.00 Lichte gra mofoonmuziek. 7.45 Weeroverzicht, 7.50 Symphonisch concert, 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Engelsen, 8.40 Lichte gramofoonmuziek. 9 00 Nieuws berichten in het Fransch. 9.10, Lichte gra mofoonmuziek, 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch, 9.55 Dansmuziek en gramo foonmuziek. In diverse pauzes: Slotnotee- ringen en sportberichten. BRUSSEL, 509 M.: 11.20 Populair concert door het radio-orkest onder leiding van Karei Walpot, 12.20 Concert door het Omroensymphonieorkest onder leiding v. Jean Kumps, 1.30 Concert door het klei ne orkest van het N. I. R., onder leiding van P. Leemans, 7.20 Gramofoonmuziek, 8.20 Populair concert door het Radio orkest onder leiding van Ka>-el Walpot, 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 Omroep orkest onder leiding van Launy Gröndahl, 4 20 Parkconc.. 8.20 Hartmauonncert door het Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen, 9.20 Gramofoonmuziek, 11.15 Dans muziek. BERLIJN, 419 M.: 11.20 Concert, 12.20 4.20 Populair concert onder leiding van Balav, 10.20 Populaire en dansmuziek, door de Werner Schmidt-boelckekapel. HAMBURG, 372 M.: 9.35 Populair con cert, 12.35 Concert door het Noragorkest onder leiding van José Eibenschutz, 3.20 Populair concert, 6.40 Concert, 10.55 Po pulaire en dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M.: 11.20 Feestconcert, 12.20 Populair concert, 1.20 Populair concrt, 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert, 11.05 Dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M-: 1.20 Concert, 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert. 4.35 Con cert, 9.25 Concert door het B. B. C.or- kest onder leiding van Hutchinson, 10.50 Epiloog. PARIJS, Eifel 1446 M.: 1.50 Concert, 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS, R. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.40 Gewijde muziek. 1.05 Gramo foonmuziek, 5.50 idem, 6.20 idem, 8.20 Music Hallprogramma, 10.50 Populair con cert. MILAAN, 331 M.: 7.30 Gramofoonmuziek. ROME, 441 M.: 8.50 „Andrea Chenier", opera van Giordano. WEENEN. 517 Md 5.20 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Joseph Holzer, 10.35 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M.: 12.35 Concert door het omroeporkest onder leiding van Oziminski, 2.40 Gramofoonmuziek, 3.25 Gramofoonmuziek, 5.55 Populair concert, 6.20 Gramofoonmuziek, 8.20 Concert door het omroep-orkest onder leiding van J. Oziminski, 10.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. A. C. Diederiks -11.00 Lezen van Chr Lectuur„Liefde's Jonkheid" van Wilma 11.30 Yehudi Mehunin, viool, speelt met orkest 12.00 Politieberich ten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche kerk te Amsterdam 2.00 Halfuur zang (gramofoonmuziek) 2.35 Randplanten in den tuin door A. J. Her- wig 3.15 Gram.muz. 3.45 Verz. zender 4.00 Bijbellezing door ds. H. Th. v. Munster 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Solistenconcert 6.30 Vragenuurtje 7.00 Politieberichten 7.15 Het Ned. Chr Persbureau 7.30 Vragenuurtje 8.00 „Onze Zang- en Muziekverenigingen", concert, te geven door de Chr. Gem. Zang vereniging Concordia" te Muiden o. 1. v. H. V. P. Schoonderbeek 9.00 Dr. G. K. Schoep: „Een veelszins vergeten hoofd stuk in de gezondheidsleer" 9.30 Bespe ling van het studio-orgel door Marc. E. Bouwmeester 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Orgelspel door Johan Jong VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.15 Janny van Oogen draagt voor 10.30 De Notenkra kers o. I. v. Daaf Wins 11.45 Voordracht door Janny van Oogen 12.00 Vara- klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Orgelspel door Cor Steyn 2.30 Cathr. Askamp, zang en Rutger Schoute, piano 3.00 Bronislaw Huberman en Wilhelm Backhaus soelen werken van Brahms (gramofoonmuziek) 3.45 Verzorging zender 4.00 Gramofoon muziek 4.30 Voor de kinderen. Rollen Numan vertelt sprookjes 5.00 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 5.45 Carel Rijken draagt voorDe heer zonder blin den darm" 6.00 Het Vara-orkest o. 1. y. Hugo de Groot 8.00 Herhaling S.O.S.- berichten 8.02 Persbureau Vaz Dias. daarna gramofoonmuziek 8.20 Program ma van Daventry (promenadeconcert) 9.50 Frans Nienhuys draagt voor: „Het Graalverhaal" 10.10 Voortzetting pro menadeconcert van Daventry 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 Een half uur tje dansmuziek door de Flierefluiters O. 1. v. Ray Forest 11.15 Voordracht door Frans Nienhuys 11.30 Een halfuurtje Jazz door de Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert 8.30 Cause rie over een actueel onderwerp in het Italiaansch 8.40 Lichte gramofoonmu ziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramo foonmuziek (in div. pauzes: slotnotee- ringen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 7.05 Gramofoonmuziek 9.20 Concert uit het Casino te Knocke. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Max Skalka 3.20 Carl Rydahl's orkest 5.20 Gramofoonmuziek 8.20 Operaconcert door het omroepor kest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.40 Con cert door het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 11.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 10.20 Dansmuziek. HAMBURG. 372 M. 1.35 Gramofoon muziek 2.30 idem 4.20 Concert 8.20 Populair concert door een Norag-ka- merorkest en een mandolihevereeniging o. 1. v. Gerhard Maasz 11.00 Populair con cert door een orkest van werklooee musici te Kiel o. 1. v. Hans Döring. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 Gramo foonmuziek 2.30 Populair concert 4.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.30 Popu lair concert door het omroeporkest o. 1. v. Merten 1.20 Gramofoonmuziek 5.20 Vocaal concert 6.20 Solistenconcert 10.40 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio-orkest 2.05 Gramofoonmuziek 5.05 Gramofoonmuziek 6.50 Orgelcon cert 7.20 Concert door het B.B.C.-orkest 8.20 Promenadeconcert 10.40 Dans muziek. PARIJS (Eifel), 1446 M. 9.05 Con cert o. 1. v. Paray. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.20 Gra mofoonmuziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 „La Traviata", opera van Verdi. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 „Andrea Chenier", opera in vier bedrijven van Giordania ROME, 441 M. 9.05 Orkestconcert: populaire muziek o. 1. v. Culotta. WEENEN, 517 M. 5.30 Solistencon cert 7.20 Populair concert 8.50 Con cert door het Weensche symphonie-orkest o. 1. v. Spörr. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Kamermu ziek 6.55 Gramofoonmuz. 8.20 „Ma- non", opera van Massenet 11.05 Dans muziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS Zaterdagnacht tegen n uur is te Dalen bij Coevorden brand ontstaan in een schuur, staande tussohen de boerderijen van de land bouwers L. Bouwers en R. Kiers. De beide boerderijen werden spoedig door het vuur aan getast. Daarna sloeg het vuur over op het pand, bewoond door den landbouwer W. Kas pers. De drie kapitale hofsteden werden in korten tijd een prooi der vlammen. Het vuur greep in de met riet bedekte gebouwen zoo snel om zich heen, dat de bewoners in nachtgewaad moesten vluchten, terwijl van de inboedels zoo goed als niets gered werd. De brandweer wist ten slotte uitbreiding van den brand te voorkomen. De inboedels alsmede de pas geoogste hoe veelheden koren en een varken gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. SOERABAJA, 18 Aug. (Aneta.) Het voor naamste punt van behandeling ter vergadering van het hoofdbestuur der N.X.V.A.S. betrof de plantplannen voor 1934. De algemeene opinie was, dat slechts één standpunt kon worden in genomen in verband met de groote voorraden, nX geheel niet planten. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 20 tot en met 26 Augustus de prijs van het crisisbotermerk op 1 per K.G. en die van de vervoervergunning voor buiten- landsche boter op ƒ1.10 per K.G. is vastge steld. t Donderdagmorgen reden de heer en me vrouw P. uit Utrecht met een auto naar Tïel. Met een matig gangetje reden zij in Buren op den grindweg langs de Linge. Plotseling, aldus het „U. D.", slipte de auto en rolde van den dijk terwijl hij driemaal over den kop sloeg en zoo het water in. Daar het een gesloten auto was, zouden de inzittenden zeer waar schijnlijk het leven er bij hebben ingeschoten, wanneer niet toevallig een portierraampje was opengelaten. Niet dan met de grootste inspan ning, slaagden zij erin zich er door te wrin gen en boven op den auto te komen. In dien tusschentijd waren de menschen bij de plaats des onheils gekomen, die er evenwel werk loos bij toezagen. De twee drenkelingen rie pen hun vertwijfeld toe: „Maar menschen, helpt dan toch?", waarop het antwoord klonk: „Wij kunnen niet zwemmen". Gelukkig naderde op dat moment een wa gen met planken beladen. In een minimum van tijd werden de drenkelingen door middel van enkele planken uit hef water gehaald en door een nabjjwonende familie zeer liefderijk opgenomen en van droge kleeren voorzien. Gistermorgen is op den onbewaakten over weg van den lokaalspoorweg bij Barneveld een vrachtauto van den groentenhandelaar C. van Hal, uit Veenendaal, door den trein, die om 11.10 te Barneveld aankomt, aangereden. De bestuurder, de twintigjarige zoon van den groentenhandelaar, die alleen in de cabine zat, brak een rib en bekwam inwendige kneuzingen. Na voorloopig verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd. De toestand van den man is niet levensgevaarlijk. De auto werd aan den zijkant beschadigd. De Tilburgsche wielrenner Pijnenburg heeft Donderdagmiddag omstreeks zes uur een ernstige aanrijding veroorzaakt aan de Graafsche brug te Nijmegen. Hij nam met zijn Ford in groote snelheid de helling en reed toen den motorfietser Strik uit Nijmegen aan. Deze jongeman werd langs den weg geworpen en ernstig gekneusd aan den rug. Hij moest naar zijn huis vervoerd worden. De auto van Pijnenburg slingerde na het ongeluk zoo. dat hjj toen weer in botsing kwam met den tegemoetrijdenden auto van de firma Van B. uit Nijmegen. Deze auto, een Horch, werd in de flank aangereden en werd zoo zwaar beschadigd, dat de wagen moest worden weggesleept. De inzittende chauffeur en mevrouw v. B. kwamen met den schrik vrij. De wagen van Pijnenburg werd aan den voorkant zwaar beschadigd. De lampen wer den vernield en de motorkast ingedrukt,maar Pijnenburg wist met zijn wagen toch nog ver der te komen, nadat hij eerst door de politie in verhoor was genomen, waarbij proces-ver baal werd opgemaakt. Het aangereden motorrijwiel waarop een boodschappentasch was gemonteerd, werd ge heel vernield. De oorzsaé van het ongeluk staat nog niet vast. Vermoedelijk werd Pijnenburg verrast door den van den zijweg komenden motorrij der en had hij te snelle vaart om botsing te voorkomen. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich heden voor een verlof van ongeveer een week naar het buitenland begeven. x Het gemeentebestuur van Laren N.H., heeft aan een combinatie toestemming verleend tot het inrichten van een speelgelegenheid, waar het z.g. straperlo-spel of een soortgelijk spel, be oefend zal kunnen worden. Niet minder dan vier speeltafels zullen worden ingericht. Met koortsachtige haast wordt gewerkt, om 15 Sep tember gereed te zijn, teneinde den stroom lief hebbers op te vangen, die, na sluiting van het badseizoen in Zandvoort, Noordwijk en Scheve ningen, hun spelhartstocht elders willen uit vieren. De Gooische actiegroep tegen volksverwilde ring heeft, nu een verzoek aan het gemeente bestuur zelf zonder uitwerking bleef, en waar onverwijld en krachtig ingrijpen eisch van het oogenblik is, zich telegrafisch tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend. In de paar laatste weken hebben het ge meentebestuur van Hilversum niet minder dan drie aanvragen bereikt, om toestemming voor een inrichting, waar gelegenheid zou worden gegeven het z.g. straperlo-spel en het gelijk soortige aabilispel te beoefenen. B. en W. hebben op al deze drie aanvragen afwijzend beschikt. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Schiebroek is met zes tegen vijf stemmen (rechts tegen links) besloten tot wijziging van de algemeene politieverorde ning, waardoor het straperlo-spel voortaan zal zijn verboden. De burgemeester had, zooals bekend, reeds vergunning verleend tot het beoefenen van het straperlo-spel. Op den weg van Almelo naar Ootmarsum, in de buurt van Reutum, is een driejarig doohter- tje van den landbouwer J. H. in een onbewaakt oogenblik den weg overgestoken en daarbij door een motorrijder uit Zutfen over reden. De vader die het ongeluk zag gebeuren, snelde het kind na, maar zijn hulp kwam te laat en hij was zelf bijna onder den motor ge komen. Zwaar gewond is het kind de ouderlijke woning binnengebracht, waar het eenige uren later aan de bekomen verwondingen is over leden. Te Rouveen is het zesjarig zoontje van den landbouwer Boessenkool, dat zich met andere kinderen op den Rijksstraatweg bevond, plot seling den weg overgestoken en door een auto gegrepen. De kleine was op slag dood. Twee kinderen van den administrateur van de onderneming de Koffiepot, nabij Ambara- wa, den beer Roeben, zijn door een taxi aangereden en meegesleurd. Het jongste kind bekwam een hersenschudding en heeft beide beenen gebroken. Het oudste kind be kwam een beenfractuur. Beiden werden naar het militair hospitaal te Magelang overge bracht. Zij verkeeren niet in levensgevaar. Vrijdagavond omstreeks half zeven is het achtjarig zoontje van den heer Aengenent in de Wijde A in den Veenpolder Woubrugge te water geraakt en verdronken. Het lijkje is eenigen tijd later opgehaald. Gistermorg enomstreeks zes uur is vermoe delijk tengevolge van hooibroei brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den veehouder K. de Boer, te Stavoren, in eigendom toebehoo- rende aan de weduwe P. N. van der Zijp te Aer- denhout. De brand greep zoo snel om zich heen, dat in een minimum van tijd de geheeie boer derij in vlammen stond. De boerderij brandde geheel af. Niets kon gered worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Donderdag ontstond brand in den hooiberg van den veehouder H. N. de Dood, welke ge legen is aan de Ouderkerkerlaan te Ouderkerk a.d. Amstel. Door het nathouden van de schuur kon deze gespaard blijven. De hooiberg werd een prooi der vlammen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Deden we het zelf? We hebben goeden raad voor een ieder. Aan de jeugd houden ioe voor wat ze moet doen en laten. En zoo 't maar eenigszins mogelijk is willen we ook graag tegen ouderen zeggen wat ze, volgens ons begrip dan, doen moe ten. Maar als we eens op ons zelf alléén letten? En we vragen ons af: „Deden we 't zelf?" Hoe zou de uitslag voor ons zijn? Onbevredigend meest. God zelf heeft ons enkele besliste bevelen gegeven. Voldeden we er aan? Neem maar enkele voorbeelden. „Hebt uw naaste lief gelijk u zelf." Hoe staat het daarmee? Ofwel: „Vraagt en gij zult verkrij gen." Vroegen wij, baden wij tot God? We beklagen ons over zooveel. Maar hebben we wel reden tot klachten Deden we wat God van ons wilde? Zonder uitvluchten.zonder omwe gen! Het is bexend, dat de huidige constructie van vliegtuigschroeven nog lang niet ideaal is. Bij het. starten en de verschillende vliegsnelheden is de stand der schroefbladen vaak ongunstig en het trekvermogen slecht. Een schroef b.v., die is geconstrueerd in een hoek, welke bij de normale vliegsnelheid een gunstig rendement geeft, werkt nadeelig op het starten en stijgen en omgekeerd; een schroef, die gunstig gesteld is voor het klimmen, geeft een slecht rendement bij het normale vlieg- tempo. Nadat Amerika reeds was voorgegaan heeft thans ook de technische dienst dit vraagstuk bestudeerd met het resultaat, dat op het vlieg veld Waalhaven proeven zijn genomen mc ver stelbare schroeven. Deze zijn van staal ver vaardigd en volgens een geheel ni,euw sijsteem gelascht. De proeven werden genomen met het Indië-vliegtuig „Duif" en hebben goed resul taat opgeleverd. De verstelbare schroeven zullen in practijk worden gebracht op de in aanbouw zijnde toe stellen F 22 en F 36, waarbij met de algeheele constructie op dit nieuwe systeem wordt gere kend. Men heeft berekend dat deze vliegtuigen een kruissnelheid zullen bereiken van ruim 200 K.M. (thans 185 KJVL), voorts een grooter draagvermogen en een factor, welke men met moet onderschatten minder schroeflawaai. r Want wil men het vlieg-comfort vervolmaken, dan zal men toch moeten trachten ook het ru moer te verminderen. De K.L.M. heeft dan ook van deze nieuwe constructie de beste verwachtingen. Op 7 Augustus des ochtends te acht uur is te Sassenheim een wielrijder doodgereden. De burgemeester van Sassenheim verzoekt den be stuurders van den vrachtauto en van den luxe auto, beiden rijdende in de richting Leiden, die gelijkertijd door den aanrijaenden auto wer den gepasseerd, zich persoonlijk of schriftelijk bij hem te melden. r BERLIJN, 19 Aug. Zooals wij berichtten heb ben gisteren onderhandelingen plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers der buitenland- sche reederijen en de Duitsche regeering in het ministerie van Economische Zaken. Naar de „Telegraaf" hieromtrent nog meldt, hebben deze onderhandelingen na langdurige, moeizame de batten een resultaat opgeleverd, hetwelk voor de buitenlandsche scheepvaart-maatschappijen een volledig succes beteekent. De transfer-bepalingen voor de passage-gel den, welke de Duitsche regeering had afgekon digd, zijn thans opgeheven en de vroegere toe stand is in vollen omvang hersteld. De bij de buitenlandsche scheepvaartbureaux in Duitschland binnenkomende passage-gelden moeten wel is waar evenals vroeger geregis treerd worden en de lijsten moeten bij het de viezen-distributiebureau ingediend worden, maar de Duitsche regeering heeft toegezegd, dat de transfereering der gelden zonder belemme ring zal plaats hebben. Uitdrukkelijk is zelfs beloofd, dat desbetreffende aanvragen zoo royaal mogelijk behandeld zullen worden. De Duitsche heeren wezen er aanvankelijk op, dat de Duitsche maatregel in hoofdzaak was ge troffen om te verhinderen, dat de transferee ring van scheepvaartpassaggelden misbruikt zou worden om hooge geldsbedragen langs dezen weg naar het buiteland te smokkelen. Van buiten landsche zijde werd met nadruk verzekerd, dat een dergelijke mogelijkheid ten eenenmale was uitgesloten. Het besluit, om bovengenoemde transferbepa lingen op te heffen werd vooral genomen op aandringen van Duitsche scheepvaartmaat schappijen, die een openlijken strijd met de buitenlandsche ondernemingen blijkbaar onder alle omstandigheden wenschen te vermijden. Formeel werd verklaard, dat na een proeftijd van voorloopig zes maanden de kwestie nog maals zal worden onderzocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10