Het verdrag Danzig Polen r St. Willibrordus Het Goerreshaus- proces Het nieuws van heden Bruening en het Concordaat DE BAROMETER I VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18456 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering RONDOM DE HAVEN VAN GDINGEN Wederzijdsche goede wil Het WeeriiiiKiKiiuiiiiiiiiiiiuuiN'iiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Rijkspartijdag De voorbereidingen in vollen gang Dr. Luther weer in Amerika Hij geeft de pers een overzicht van den huidigen toestand in Duitschland KONINGSEER- GEN WERKT Maus tot 3 jaar, Moennig tot 3 maanden, Stocky en Briining tot 21/2 jaar gevangenis straf veroordeeld RADIO-TENTOONSTELLING TE LONDEN f ÊÊIÊmmm T0l2U4&LL?y mmsmm Gezicht in de Olympia-hall te Londen, waar een groote radio tentoonstelling wordt gehouden De in de Nederlandsche pers ver schenen berichten ge dementeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 De actie tegen de K.P.D. Twintig koeriers gearresteerd Brand bij Rijssel nog niet gebluscht Ontploffingsgevaar duurt voort Overstrooming van de Gele rivier Rondom den Rijksdag brand Branting verwondert zich over het verzoek van den Rijksadvocaat Transfer van passage gelden Duitschland zal rekening houden met de belangen der buiten landsche scheepvaart maatschappijen N.V. Gloeilampenfabriek „Radium Regeering wil Gandhi vrij laten Als hij de ongehoorzaamheids campagne opgeeft Dollfuss treedt streng op Nazi-voetballers zwaar gestraft H. J. v. d. MEER, Schagche! straat 7 Assyrisch patriarch ver bannen Naar Cyprus Koerden doen inval in Irak Korte berichten Communistische actie te Madrid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ht kan verkeeren. Twee maanden gele den was een onzer bijzondere medewer kers naar Danzig gegaan, om den toe stand in deze souvereine stad, die door het verdrag van Versailles zoowel tegenover het oude Duitsche moederland als tegenover het nieuw ontstane Polen in zulk een lastige en scheeve positie was geplaatst, ter plaatse zelve te bestudeeren. De verhouding Danzig-Polen was toen tot berstens toe gespannen. Er lag in de haven van Gdingen, welke haven Polen alleen heeft aangelegd, om die van Danzig in scher pe concurrentie en in allermodernste outillage te overtreffen, een Poolsche oorlogsvloot in mi niatuur. En zelfs in de haven van Danzig zelf, waarvan een gedeelte door bepalingen van het Versailles-dictaat ter beschikking van Polen staat, lag een oorlogsschip van dit land. Danzig en Polen stonden op voet van oorlog met elkander. Sedert dien hebben ook in Dan zig de nationaal-socialisten de meerderheid be haald, werd de nazi-man Dr. Rauschning pre sident van den Senaat en legde de nieuwe re geering van de vrije stad haastig een officieel bezoek af te Warschau. Tusschen beide par tijen werd in alle stilte een „verdrag van goe den wille" gesloten. Dit verdrag is een veel omvattende overeenkomst welke het begin kan worden van een definitieve regeling, welke de vraagstukken tot een oplossing brengt, die nog kort geleden onoplosbaar schenen. Ook al ge- looven wij niet, dat men in dezen van weder- zijdsche liefde kan spreken, toch moet het worden toegejuicht, wanneer politieke tegen standers elkander de hand reiken en elkander trachten te respecteeren. Zoo als boven reeds werd aangeduid is ook hier het rampzalige verdrag van Versailles de oorzaak der voortdurende oorlogsdreiging. Dit verdrag bepaalde de rela tieve zelfstandigheid van den vrijstaat Danzig, erkende de noodzakelijkheid van den Poolschen Corridor, stond aan Polen een vrije zone toe in de haven van Danzig, liet het de havenwer ken benutten, gaf het medezeggenschap in het beheer van de Weichsel en van den spoorweg en zorgde voor exterritoriaal gebied in den vrijstaat ten gunste van Polen. Deze harde bepalingen werden door de Volkenbondsstatu ten van 1920 vastgelegd en iedere onbevooroor deelde bezoeker kan vaststellen, hoezeer de eens zoo machtige Hansastad onder dezen on verdienden druk heeft geleden. Als scheidsrech ter fungeert een door den Volkenbond benoem de commissaris, in tweede instantie de Volken bond zelf en als deze de aanhangige kwestie niet tot een bevredigende oplossing kan bren gen, moet het Internationaal Gerechtshof in Den Haag er aan te pas komen. Het is begrijpelijk, dat deze bepalingen voortdurend tot differenties hebben geleid, want Polen is een staat, welke over een sterk leger beschikt en te Warschau voelde men wei nig voor de politieke zelfstandigheid van Dan zig. Toen men er in de eerste jaren niet in slaagde, de sympathie der overwegend Duitsche bevolking voor Polen te winnen, begon men een half uur sporens verder, te Gdingen, met den aanleg van een nieuwe haven en hoopte men hierdoor Danzig volmaakt onschadelijk te ma ken. Zoover is het echter niet gekomen. De Volkenbond bleef een relatieve bescherming, ook al wist Polen zich te Genève een vaste en in vloedrijke plaats te veroveren. Met den moed der wanhoop zette Danzig zijn strijd om een aannemelijk bestaan voort en juist, toen het zich geheel aan zijn lot overgelaten waande, achtte de nieuwe regeering het oogenblik voor directe onderhandelingen gekomen. Het zou onjuist en onbillijk zijn, om den tegenwoordigen nationaal-socialistischen ienaatspresident, Dr. Rauschning, alleen de eer van deze doortastendheid toe te ken nen. Ook de vroegere regeeringen hebben ge probeerd tot overeenkomst te komen. Poolsche ministers kwamen zelfs naar Danzig, men hieid vriendschappelijke redevoeringen, men dronk een stevig glas wijn samen, men ging als beste maatjes uiteen, maar tot daden kwam het niet en alles bleef bij het oude. Dr. Rauschning moest weliswaar toegeven, dat men dit verdrag in politieke kringen als een tegemoetkoming van Danzig ten opzichte van Warschau beschouwt, maar hij verklaarde tevens, dat zulk een pakt van historische be- teekenis kan blijken voor de politieke verhou ding tusschen den vrijstaat en Polen. De at- mospheer van wantrouwen was niet slechts een catastrophe voor Danzig, maar beteekende ook een groot nadeel voor andere staten, welke eer tijds met deze havenstad in commercieele rela tie stonden. De nieuwe senaat hield het daarom voor zijn eersten plicht, een betere verhouding tot stand te brengen en daar men zich na de verkiezingen niet meer belemmerd voelde door het parlement, koos men den directen weg naar Warschau. Binnen enkele weken kwam men tot een bevredigend resultaat, kon men onder meer omtrent de exploitatie van de Danziger haven tot een vergelijk komen. De Poolsche re geering heeft zich bereid verklaard, alle maat regelen te treffen, om een achteruitgang van het havenverkeer, voorzoover het om in- en uitvoer gaat, te verhinderen. Zij zal voortaan Danzig dezelfde rechten toekennen als Gdin gen. Danzig heeft Polen enkele toezeggingen gedaan in het schoolwezen: de Poolsche min derheid in Danzig krijgt volle vrijheid, parti culiere scholen in te richten, maar deze scholen staan onder toezicht van den senaat. De strijd over het gebruik maken van de Danziger haven was op initiatief van den vrijstaat ter behan deling voorgelegd aan het internationaal ge rechtshof in Den Haag. Wanneer men thans afstand doet van de verdere behandeling, dan valt hieruit af te leiden, dat de nieuwe regee ring rekening houdt met een vriendschappelijke regeling van de aanhangige kwestie. Zonder zijn haven kan D -zig eenvoudig niet voortbestaan. De stad zou ten gronde gaan aan de moordende concurrentie van de Poolsche staatshaven Gdingen. Door het „verdrag van goeden wille" hoopt men thans een regeling getroffen te hebben, die aan beide partijen be- staans- en expansie-mogelijkheid geeft en rust en vrede verzekert. Verwachting: Matige, Zuid-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig regen, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk Ëj EE nog weinig verandering. E Zon op 5.49, onder 8.16. lacht op 8.46. 21 Augustus Nieuwe Maan. Ëj illllllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NEURENBERG, 18 Aug. De eerste bur gemeester van Neurenberg, Willy Liebel, heeft hedenavond een tweede radiolezing gehouden over de voorbereidingen voor den rijkspartij dag, welke over alle Duitsche zenders is uit gezonden. De voorbereidingen van het inkwar tieringsbureau zijn thans beëindigd. Ter be schikking staan in Neurenberg massa-kwar tieren voor het onder dak brengen van in to taal 164.000 man. Met de reservebedden mee kunnen 250.000 man onder dak worden ge bracht. BERLIJN, 18 Aug. Officieel wordt bekend gemaakt, dat een rijkswet tot bescherming van dieren in voorbereiding is. Afkondiging van de wet kan binnenkort verwacht worden. In de wet zal ook de vivisectie worden geregeld. Daar bij zal rekening worden gehouden met de be hoeften der wetenschap. ROME, 18 Aug. De Beiersche minister van eeredienst heeft, komende uit Spanje, twee da gen in Rome doorgebracht. Hij bracht bezoe ken aan het ministerie van onderwijs, bij den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Su- vich en legde een krans bij het gedenkteeken voor de gevallen Italiaansche fascisten. NEW-YORK, 18 Aug. De Duitsche ambas sadeur dr. Luther is heden met den Lloydstoo- mer „Columbus" weer te New-York gearri veerd. In een onderhoud met vertegenwoordi gers van de pers gaf hij een overzicht van den huidigen toestand in Duitschland. Hierbij gaf hij als zijn meening te kennen, dat de econo mische maatregelen der rijksregeering, die een zekere gelijkenis vertoonen met de in Amerika toegepaste maatregelen, een gunstig resultaat hebben. De in Amerika verkeerd begrepen Jo denkwestie zal op zoo goed mogelijke wijze ge regeld worden. De geheele wereld is Duitsch land dank verschuldigd voor de onderdrukking van het communisme. Na een kort oponthoud in New-York vertrok dr. Luther naar Washing ton. De laatste werkloozen van Koningsbergen op weg naar hun betrek king marcheeren voor bij den gouwleider Koch KEULEN, 18 Aug. (W. B.) In het Goerres- haus-proces is heden het vonnis geveld. Veroordeeld werden: de utgever Maus tot 3 jaar gevangenisstraf en 1000 Mark boete, Justizrat Moennig tot 3 maanden gevangenis straf en 400 Mark boete, uitgever Stocky tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en 1000 Mark boete, bankdirecteur b. d. dr. Bruening tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en 600 Mark boete. De bankprocuratiehouder dr Konrad is vrij gesproken. In de motiveering van het vonnis zeide de president o.a. dat de zakenmoraal der be klaagden als een teeken van decadentie moest beschouwd worden. Het proces is geen politiek proces geweest. Met professor Grimm kan men aannemen, dat de „prosperity-taumel" op de leiding van het Goerreshaus niet zonder invloed is ge weest. Dit is echter geen excuus voor de door beklaagden begane strafbare handelingen: Bij de voornaamste beklaagden Maus, Stocky en Brüning is bedrog bewezen, daar alle drie hebben deelgenomen aan het werven van aan deelhouders, die hun geld hebben verloren. Van het in de acte van beschuldiging genoemde bedrag in handelsrechterlijken zin zijn Maus, Stocky, Brüning en Moennig vrijgesproken. Bij Brüning moet aangenomen worden, dat hij niet met opzet ten nadeele van de Duitsche Bank gehandeld heeft. Samenvattend moet men constateeren, dat de manipulaties van Maus, Stocky en Brüning als een verwildering van een eerlijke handelsopvatting te beschou wen zijn. Zelfs hooge kerkelijke autoriteiten hebben zij benadeeld- De 70 jaar oude Moennig kan op een onbe rispelijk leven terugzien. De rechtbank heeft dan ook bij het vonnis rekening gehouden met de bijzondere verdien sten, die hij voor den staat heeft. Alle straf fen worden verminderd met den tijd. dien de beklaagden in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht. mHm mrm l V BERLIJN, 18 Aug. (Eigen bericht) Naar aanleiding van in de Nederlandsche pers ver spreide berichten omtrent een correspondentie tusschen oud-kanselier Bruening en het Vati- caan aangaande Hitier en het concordaat, be vatte de „Volkische Beobachter" een mededee- lirg waarin dr. Bruening werd gesommeerd, openlijk zijn houding ten aanzien dezer be richten te verklaren. Dr. Bruening verzekerde nu hedenmorgen in een persoonlijk onderhoud met onzen bijzonde ren correspondent te Berlijn, dat alle bedoelde berichten op volkomen onjuistheid berustten. Gandhi voor de eerste maal een bezoek bren gen onder voorwaarde, dat hij over zijn onder houd met Gandhi niets zal publiceeren. In een communiqué verklaart de Indische regeering: „Wanneer Gandhi thans van mee ning is, dat het leven hem geen belang meer inboezemt, is de Indische regeering bereid hem onmiddellijk in vrijheid te stellen, op voor waarde evenwel, dat Gandhi zijn actie voor lijdelijk verzet en de opruiing van het volk volkomen staakt. Hij kan zich dan volkomen en zonder beperkingen wijden aan de zaak der sociale hervorming." Een gerucht, dat beweerde, dat de regeering de gevangenisautoriteiten aanwijzingen zou hebben gegeven Gandhi met dwang voedsel toe te dienen, is gedementeerd. Het vonnis in het Goerreshaus-proces. Gandhi zeer verzwakt door het vasten. Brand te Rijssel duurt nog voort. Besprekingen der Duitsche regeering met de buitenlandsche reederijen in zake de passage gelden. De begrooting voor 1934 en de sociale uit gaven. De wielrenner Pijnenburg maakt ongelukken te Nijmegen. Verkeersongevallen in 1931. Loonsverlaging aangekondigd bij de Kon. Stoom weverij te Nijverdal. Doodelijke aanrijding onder Lonneker. Het geheim van den verdwenen kapitein. Auto door 'rein aangereden op den on- bewaakten overweg bjj Bameveld. LEIPZIG, 18 Aug. In verband met een vroe gere te dezer stede plaats gehad hebbende arrestatie en de daarbij gebleken feiten heeft men thans in Leipzig en andere steden in to taal tot dusverre 20 personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan het versprei den van illegaal propagandamateriaal. Veel propagandamateriaal, cyclostyles e.d. werden in beslag genomen. NEURENBERG, 18 Aug. De politieke politie was ter oore gekomen, dat communisten voor nemens waren naar aanleiding van den rijks partijdag storingen te voorschijn te roepen. In verband hiermede is een onderzoek ingesteld als gevolg waarvan heden alhier een drukpers be nevens omvangrijk gedrukt materiaal in beslag kon worden genomen, terwijl verder 30 func tionarissen van den communistischen jeugdbond gearresteerd zijn. De arrestanten zijn naar een concentratiekamp overgebracht. BERLIJN, 18 Aug. In een niet bij de politie ingeschreven leenboekerij in Berlijn-Schmoeck- witz zijn 150 K.G. marxistische en communis tische boeken gevonden en in beslag genomen. PARIJS, 18 Aug. (V.D.) De „Paris Soir" meldt uit Rijssel, dat de geheimzinnige brand, die uitgebroken is in een munitiehoeveelheid, die zou zijn begraven in 1919 door de Engel- schen, nog in hevigheid is toegenomen. Don derdagavond scheen het vuur langzamerhand te wijken, zoodat een ingenieur reeds het plan opperde de brandende plaats vrij te maken. Hedenmorgen meldden de op wacht staande politie-agenten echter, dat het vuur en de rook ontwikkeling weer toenamen. Verder hebben zij een handgranaat en een rol lont in de nabij heid van het vuur uitgegraven. Uit het onder- aardsch geruisch en gerommel is merkbaar, dat het vuur verder voortvreet. Naar het schijnt houdt men nog rekening met de mogelijkheid van ontploffing, daar de bevoegde burgemees ter de omgeving heeft doen ontruimen. De „Liberté" voegt hieraan nog toe, dat men een catastrophe kan verwachten, daar men het eind van het lont, dat door het vuur was aan getast, niet heeft kunnen bereiken. De moge lijkheid blijft dus bestaan dat het depót, dat 5000 granaten zou bevatten, in de lucht zal vliegen. Men heeft nog geen opgravingen kun nen doen om na te sporen wat voor munitie hier eigenlijk begraven ligt. PEKING, 18 Aug. (V. D.) Ten Westen van Shantoeng staat een oppervlakte van 2000 vier kante mijlen onder water, tengevolge van de overstrooming van de Gele Rivier. Meer dan anderhalf millioen menschen hebben van de overstrooming te lijden, doordat hun woningen onder water staan of have en goed hebben ver loren. Het verlies aan menschenlevens is ge ring, aangezien geruimen tijd van tevoren te gen de dreigende overstrooming kon worden ge waarschuwd. Ook een gedeelte van de provin cie Honan staat onder water. Algemeen vreest men dat de rivier van loop zal veranderen en weer haar oude bedding door Kiangsoe zal gaan volgen. STOCKHOLM, 18 Aug. (W.B.). De rechtsge leerde George Branting is gistermiddag te Parijs aangekomen, waar hij aan de beraadsla gingen van de intern, juristencommissie over den Rijksdagbrand zal deelnemen. In een inter view met den Parijschen correspondent van ,,Dagens Nyheter" besprak hij het verzoek van den Duitschen Rijksadvocaat. Branting was zeer verbaasd, dat de Duitsche regeering, nadat zij een aantal personen een abnormaal langen tijd in hechtenis had gehouden, thans nieuw bewijsmateriaal uit het buitenland verlangt. Het is logisch, dat een enkel commissie-lid de vraag van den rijksadvocaat niet kan beant woorden. Een antwoord van de commissie is echter wel te verwachten. BERLIJN, 18 Aug. (V.D.). In het rijks ministerie voor economische zaken heeft heden de voor eenige dagen aangekondigde gedachten- wisseling plaats gevonden over de kwestie der uitvoering der Duitsche deviezenwetgeving ten opzichte van binnenlandsche vertegenwoordi gingen van buitenlandsche scheepvaartonderne- mi-igen. De talrijke aanwezige vertegenwoordi gers der buitenlandsche maatschappijen hebben daarbij een uiteenzetting gegeven van de bij zondere behoeften van hun bedrijf maar al dus de desbetreffende mededeeling aan den anderen kant ook erkend, dat zekere maatrege len in het belang van den Duitschen deviezen voorraad en ter voorkoming van eventueel streven tot kapitaalvlucht bij het reizen van Duitschers naar het buitenland, noodzakelijk zijn. Ze zeiden ook medewerking toe bij de ver hindering van misbruiken door afzonderlijke passagiers. Het rijksministerie van economische zaken heeft zich daarop 'n nieuwe regeling voor genomen, welke volkomen rekening zal houden met de belangen van de buitenlandsche scheep vaartmaatschappijen, zonder afbraak te doen aan de behoeften van de Duitsche deviezen- regelingen. Het van kracht worden der nieuwe regeling kan reeds over enkele dagen verwacht worden. SIMLA, 18 Aug. (Reuter). Volgens een ver klaring van de regeering is zij bereid, Gandhi onmiddellijk in vrijheid te stellen op voor waarde, dat hij zijnerzijds bereid is, elke actie en aansporing tot burgerlijke ongehoorzaam heid na te laten. Men heeft Gandhi van deze verklaring in kennis gesteld. BOMBAY, 18 Aug. (V.D.) Hedenmiddag had Gandhi reeds 48 uur gevast. Reeds zou hij tee kenen van zwakte vertoonen. Gandhi ligt te bed en wordt door zijn secretaris Desai ver zorgd. Zijn Engelsche vriend, ds. Andrews, is uit Engeland te Puna aangekomen. Heden mag hij INNSBRUCK, 18 Aug. (V.D.). Kort geleden heeft de Innsbrucksche voetbalvereeniging een wedstrijd gespeeld te Kufstein. Op den terug weg werd gebruik gemaakt van een vrachtauto. Bij het rijden door Kufstein hebben eenige voetballers smadelijke uitroepen tegen Dollfuss uitgeschreeuwd. Daar niet vastgesteld kon wor den, wie de daders waren zijn thans alle mannelijke deelnemers aan den rit veroordeeld tot een arrest van 6 weken en iedei 1000 Schil ling boete. Wanneer de geldboete niet wordt op gebracht wordt het arrest met 4 weken ver lengd. De aan den rit deelgenomen hebbende vrouwen kregen elk 5 dagen arrest en 50 Schil ling boete. WEENEN, 18 Aug. (V.D.) Bij de teraarde bestelling van den nat.-soc. vice-president van den Salzburgschen landdag Franz Koveindl. is het in Rauris tot eenige politieke onrust ge komen. De nat.-soc. hadden in het nat.-soc. vereenigingshuis het lijk opgebaard en wilden daarbij in uniform een eerewacht betrekken, hetgeen niet werd toegestaan. Tenslotte werd een eerewacht in turnkleedij veroorloofd. Voor de teraardebestelling was groote belangstelling- Toen het publiek in de kerk samenstroomde klonk plotseling buiten Heil Hitler-geroep, waarop een groot aantal menschen op het plein voor de kerk samenstroomde en de P°" iitie zich gedwongen zag met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven. en SCHOTERWEG, boek GEN. CRONJéSTRAAT, geeft de hoogste korting op RADIO-RECORD-LAMPEN BAGDAD, 18 Aug. (Reuter). De regeering van Irak heeft een bevel tot deportatie uit gevaardigd tegen den ..mar sjimoen" den As- syrischen patriarch, dien zij verantwoordelijk acht voor de jongste Assyrische opstootjes in het noorden des lands. De Engelsche regeering heeft op verzoek van Bagdad faciliteiten verleend voor zijn over brenging uit Irak naar een veilige plaats Hij is dientengevolge hedenmorgen met zijn vader, broeder en twee aanhangers per vliegtuig naar Palestina vervoerd vanwaaar de reis naar Cy prus wordt voortgezet. De Britsche ambassadeur in Irak keert mor gen van Croydon per vliegtuig naar Bagdad terug, waar hij Woensdag aankomt. BAGDAD, 18 Aug. (Reuter). Vijandelijke Koerdenstammen hebben een inval gedaan in eenige dorpen ten Noorden van Irak. Honder den lijken bedekken de straten. Naar verluidt zou men hier niet te doen heb ben met massamoorden doch schijnen er in deze streek hevige gevechten plaats gehad te hebben. De Engelsche Koning heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Sir Miles Locker Lampson, gevolmachtigd minister te Peking, tot Hooge Commissaris voor Egypte en Soedan. Z.H. de Paus heeft tot Zijn legaat op den Katholiekendag te Weenen Kardinaal-Patriarch van Venetië, La Fontaine, benoemd. Bij Scotland Yard zijn de eerste drie vrouwe lijke detectives aangesteld. MADRID, 18 Aug. (Reuter). Te middernacht hebben extremistische elementen gepoogd een algemeene werkstaking te ontketenen. Een sterke politiemacht staat gereed om zoo noodig in te grijpen. ik v\WWVCUi Mmmmm//'/////. Hoogste stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 754 yorige stand: 754

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1