INCASSO-BANK n.v. VELO'S zijn niet duur Handelscredieten ZATERDAG 19 AUGUSTUS Kantoor: HAARLEM Kruisweg 59 Telefoon 13843 DIEFJESMAAT IN DE KNEL Rare avonturen van 32 coupons stoffen NA DE IJMUIIDER STAKING En de boycot-kwestie DOOR AUTO VERMORZELD Knaapje steekt plotseling den weg over Op slag gedood HULDIGING JAC. v. EGMOND Dinsdagavond te Haarlem Examen Hoofdakte Brutaal volkje VRAGENBUS WASCHMACHINES vanaf fl. 3O.- WRINGMACHINES vanaf fl. 13.- ^ïuimiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiHiiiuiimmumminmummumiHiimuunHmgRABANTSCHE BRIEVEN I D'n boer hee nouw effen tijd en lust ve ur de leut D'n blaauwe in de 1 „vroolyke keuken Dorus rippareert onder „toezicht" ATHLETIEK E.D.O.Excelsior R.K.V.V. A.D.O. Om de Zilveren Westerkerk VOETBAL OM DEN BATO BEKER Nederlaag wedstrijden bij T. Y. B. B. R.C.H.F eyenoord D. F. C.—H. F. C. BERGER EN JONATH Mijn sterkste tegenstanders, zegt Metcalfe Athletiekdag te Sassenheim LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER 1934 MonacoZwitserland 02 CRICKET H.C.C.-comb.Rood en Wit-comb. Quick IIThe Oehoes ZEILEN DE A.S. BURNHAMWEEK Vier Nederlandsche deelnemers BILJARTEN Competitie Nederl. Biljartbond DAMMEN Eere-wedstrijd tusschen de „Haar- lemsche Damclub" I en II Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000 Een stoffenhandelaar had begin Maart in zün pakhuis aan de Rozengracht te Amsterdam 32 coupon stoffen opgeslagen, benevens een party damesbont, vesten etc. Toen hü na eenige da gen naar zijn bezit kwam kijken bleek het ver dwenen te zyn en de politie ontdekte van de daders geen spoor. Wij zouden ook niet weten hoe het verder met de goederen gegaan was, indien de heler of een der helers gisteren niet voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht zou hebben ge staan. Uit de behandeling van de zaak bleek welke rare avonturen de gestolen waar mee maakte. Een bekende zware „jongen" uit Mu- kum zou op een goeden dag een kist voor zijn deur hebben zien staan en deze liet hü daarna vervoeren naar den Haarlemmermeer, waar een 44-jarige melkrijder ze in ontvangst nam. Deze maakte de geheimzinnige kist open en borg de inhoud, de 32 coupons en de dameskleeding, op zolder op. De stoffen had hy gekocht voor f 160, terwyl de waarde ruim f 400 was. Maar een melkryder heeft geen verstand van zulke coupons en hy nam dus 'n kleermaker mee naar den zolder, om zün waar te laten taxeeren. De kleermaker schatte de stoffen op vijf a zes gul den per meter en toen hü vroeg hoe de melk boer er aankwam, antwoordde deze „gekocht van iemand die om geld zat te springen." Be sloten werd dat de kleermaker met staaltjes zou gaan werken om zoodoende ook wat van het „mazzeltje" te profiteeren. Tevens mocht de man een pak maken, waar- Voor hij f 27.50 vergoeding zou krijgen. Maar er leefde in Hoofddorp ook nog een caféhouder, die vroeger kleermaker geweest was. Ook deze kwam op verzoek van den melkboer op het zol dertje kijken en toen hy hoorde, dat de cou pons slechts vyf gulden per stuk kostten ge waagde hij als kenner van een spotkoopje. Als gevolg daarvan ging het grootste deel van de stoffen over naar den caféhouder, die twee kwartjes per coupon meer betaalde. Voor alle zekerheid vroeg hy of het goed werk was en daar werd .natuurlijk" op geantwoord. Hoe en waarom komt er niet op aan, maar de zaak kwam uit en de melkrijder werd ingeslo ten. Hü vertelde, dat hü de stoffen gekocht had van twee onbekende mannen, die met een Che vrolet langs de deur waren gekomen. Later viel hij door de mand en bekende hij ze van den zwaren Mokummer gekocht te hebben, hy ver zon het leugentje omdat hü bang was voor de zen krachtpatser. Nu wilde het geval, dat deze rustig als ge tuige verscheen en zich presenteerde als koop man in visch en fruit. De rechtbank porbeerde hem op allerlei manieren te vangen, maar de man hield vol niet te weten, wat er in de ver zonden kist zat. Men dreigde met meineed en andere verschrikkelüke demonen maar de koop man bleef volkomen kalm en heel de rechtbank liet hem üskoud. De officier van justitie had heling, schuldhe- ling of diefstal in vereeniging ten laste gelegd, omdat hij er feitelijk niet goed uitkon. Wegens heling eischte hij acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Den vischkoopman gaf hij bovendien nog te kennen, dat hü zich maar niet „safe" moest voelen! De verdediger Mr. L- G. van Dam wees op de verwarring in deze zaak, vroeg vrijspraak of een lichte straf, omdat verdachte nooit eerder ver oordeeld is. De rechtbank zal den uitslag van dit kruis woordraadsel 29 Augustus bekend maken. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Amelink: 1. Heeft de regeering kennis genomen van een artikel'in De Fakkel van Zaterdag 13 Mei 1933, pagina 1, kolom 3 en 4, waarin onder het opschrift „De staking in het Visscherübedrüf" °-m. het volgende voorkomt: „Wü zullen echter de boycot verscherpen. En 't moet inderdaad zoo zün dat, èn de aange voerde visch door onderkruipers, in het land geen afnemers vindt, maar daarnaast dat geen enkele onderkruiper of trawant nog een bete voedsel kan bekomen"? 2. Is de regeering niet van oordeel, dat on verwijld maatregelen genomen dienen te worden, opdat een dergelüke, blükbaar geoorloofde, openlüke aansporing en opwekking tot toepas sing van een hongerboycot, kan worden tegen gegaan? heeft de voorzitter van den ministerraad ge antwoord: Ad 1. Deze vraag wordt thans bevestigend beantwoord. Ad 2. Op dit oogenblik zijn de omstandig heden, die tot ingrijpen zouden nopen, niet aanwezig. Mochten die omstandigheden zich wèl gaan voordoen, dan zal de regeering niet aarze len de noodige maatregelen te treffen. Vrüdagmorgen is in de Dr. Gerkestraat te Zandvoort een ongeval met treurigen afloop voorgevallen. Door het één-richting-verkeer beweegt zich door deze straat al het verkeer, dat van Zand voort komt. In die straat bevinden zich ook eenige bouw terreinen en die worden door de jeugd gebruikt als een veilige speelplaats. Dat echter goed toezicht bü het drukke ver keer hoog noodig is, is door het ongeval dat Vrijdag plaats had, duidelijk bewezen. Want zelfs onder de oogen der moeder heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Op een open terrein waren eenige kinderen aan het spelen, waaronder ook het vijfjarig zoontje van een bewoonster van de Dr. Gerke straat. De moeder zelf bevond zich op het trottoir en hield een wakend oog op haar jongen, haar eenigst kind. Plotseling verliet het knaapje het speelterrein om den weg over te steken, juist toen een groote personenauto naderde. Het knaapje zag het gevaar op het laatste moment en weifelde even. Dat weifelen werd hem noodlottig, want hij werd door den auto gegrepen. Geheel vermorzeld lag het ontzielde lichaampje in een enkele seconde naast den auto. Het knaapje was geheel verminkt, hoofd en borstkas waren ingedrukt, zoodat de dood onmiddellük moet zijn ingetreden. Begrijpelijkerwijze gaf dit ongeval groote ont zetting. De moeder was geheel overspannen van schnk en moest in zorgwekkenden toestand naar haar woning overgebracht worden. De chauffeur, die lükwit de groote ontstel tenis zag, welke hij had veroorzaakt, kon niet gelooven, dat dit wreede werkelijkheid was. Algemeen is het oordeel, dat hij geen schuld aan het ongeval heeft. De wielsporen, na het ongeval nog duidelijk op den weg zichtbaar, gaven aan, hoe hü nog getracht had door rem men op het laatste oogenblik een aanrijding te V°DooTde'politie werd onmiddellük de straat afgezet en het verkeer door de Haariemme. straat geleid. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Naar het bestuur der H.S.V. „De Kampioen' ons mededeelt, zal Dinsdagavond as. de offi- cieele huldiging plaats hebben van haar lid, den wereldkampioen wielrennen, Jac. van Egmona, door zijn stadgenooten. Om half acht dien avond wordt by het sta tion een stoet geformeerd, waarin eenige mu ziekcorpsen zullen meeloopen, t.w. de Harmonie „Crescendo", de muziekvereeniging „Voor waarts" en de Postfanfare. Om acht uur arriveert het bestuur van „De Kampioen". De stoet zal dan langs Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Verwulft, Ged. Oudegracht, Klei ne Houtstraat, Lange Veerstraat naar het Gem. Concertgebouw in de Lange Begijnestraat wan delen, waar Van Egmond op grootsche wüze gehuldigd zal worden. De avond zal worden opgeluisterd door het optreden van Kees Pruis en Jac. Smit e.a. Het bestuur van „De Kampioen" verzoekt ons nog te melden, dat leden en donateurs met dame vry'en toegang hebben. Zij moeten de plaatsbewüzen afhalen aan het secretariaat, Gierstraat 36, of bij den heer Scheffer, Kleine Houtstraat 44, op vertoon van hun lidmaat- schapsbewys of diploma. HAARLEM, 18 Augustus. Geëx, 3 vr. en 4 mann. candidaten. Geslaagd de dames mej. G. Hansen, Volendam; mej. A. M. Borsboom, Haar lem en de heeren H. Haagsma, Zaandük; A. Tjallema, Wieringerwaard; C. de Wit, Nieuwe Niedorp. In het geheel zijn 226 candidaten ge ëxamineerd, hiervan trokken zich 9 candidaten terug. Er slaagden 112 candidaten en er werden er 105 afgewezen. De examens zün geëindigd. Op den Crayenestersingel is het heel rustig wonen. Maar niet voor hem, die vruchtboomen in zijn tuin heeft. Dit ondervindt dagelijks de eigenaresse van een villa aan dien Singel. Haar tuin staat vol vruchtboomen, welker oogst de laatste dagen eenige jeugdige zigeuners trekt, die brutaal den tuin ingaan en de boomen leeg schudden, terwijl de villa-bewoners thuis zün. De politie is al eens opgebeld, maar als zij kwam waren de brutale dieven weg. Dat is zoo al eenige dagen gegaan. Vraar: 1. Wat is de kortste weg van Haar lem naar Klarenbeek? 2. Van Klarenbeek naar Harderwük? 3. Van Harderwijk naar Deventer? Anf\v.: 1. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Muiden, Crailoo, Laren, Eemnes, Amersfoort, Voorthuizen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn, Appeu, Klarenbeek. Totaal 130 K.M. 2. Klarenbeek, Apeldoorn, Aardhuis, Uddeler- meer, staverden, Letrvenum, Harderwük. Totaal 47 K.M. 3. Harderwijk, Leuvenum, Staverden, Uddeler- meer, Aardhuis, Apeldoorn, Twello, Deventer. Totaal 48 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Alkmaar naar Beauraing? Antw.: Alkmaar, Limmen, Castricum, Bever- wük, Velsen, Santpoort, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Den Deyl, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Ouden bosch, Roosendaal, Esschen, Calmpthout, Ant werpen, Mechelen, Vilvoorden, Brussel, La Hul- pe, Ottignies, Gembloux, Namen, Dave, Godinne, Dinant, Anseremme, Beauraing. Totaal 335 K.M. ongeveer. Vraag: 1. Welke is de mooiste en kortste weg per auto van Alkmaar naar Beauraing? Hoe veel K.M.? 2. Wat is er noodig, om in België de grens te passeeren? 3. Is een bewüs van Nederlanderschap vol doende? 4. Is er in België linksch of rechtsch verkeer? Antw.: 1. Zie vorige vraag. 2. Noodig zün een triptiek of Carnet; Inter nationaal rü bewüs en een Internationaal wagen- bewijs. 3. Voor den bestuurder van den auto wel. 4. Rechtsch verkeer. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Beverwük naar Beauraing? Hoeveel K.M.? Wat is de benzineprüs in België? Antw.: Voor de route zie vorige vraag. Af stand Beverwijk—Beauraing is ongeveer 320 K.M. De benzineprijs is ons niet bekend. Vraag: 1. Wat is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Beauraing per rijwiel? Hoe veel K.M.? 2. Kan men ook, al is men geen lid van den A.N.W.B., een bewijs verkrijgen om met een rü- wiel over de grens te komen? 3. Welke kosten zün daaraan verbonden? Antw.: 1. Zie vorige vraag.. Afstand Haarlem Beauraing is 305 K.M. 2 J 9. 3. De adreslabels kosten 30 ets. per stuk. De kosten van de douanekaart zijn ons niet bekend. Men wende zich daarvoor tot het bureau van deii A.N.W.B., Parkstraat 28, Den Haag. Vraag: Wat is de mooiste weg van Assendelft naar Tonsel? Antw.: Assendelft, Westzaan, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam, Diemerbrug, Mui den, Crailoo, Eemnes, Amersfoort, Nijkerk, Put ten, Ermelo (Tonsel). Totaal 97 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Alkmaar naar Tilburg over Hilversum? Antw.Alkmaar, Marken-Binnen, Knollendam, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaan dam, Amsterdam, Diemerbrug, Weesp, 's-Grave- land Hilversum, Maartensdijk, Blauwkapel, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Gel- dermalsen, Waardenburg, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Helvoirt, Enschot, Tilburg. Totaal 160 K.M. E. 52 illllllllllllilllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllUHI Ulvenhout, 14 Aug. 1933 denier, 't Jaar gaat kantelen. De ker- hvissen staan hier „in de keu", zourwen ze zeggen in de stad. Want as ik hieronder 'n lüstje maken zou, van de durpkes, die tusschen nouw en 'n paar maanden 't feest van d'n oliekoek vieren gaan, °Uee, dan ha'k 'n kolom van oewen kraant noodig. As 't koren af is gedaan, 't akkerlaand weer 'n najaarsgedacht over z'n eigen gaat krü- gen, as uitgestrekte, omgeploegde, roetzwarte akkerplakaten deur 't laand brokken, dan komen de kermisgasten mee d'r wagens en hitten, mee heel d'ren kleurigen embras van mallemeulen- Pèèrden, bontgeverfd hout, „ingeleci" mee spie- gelglasscherfkens, uitgeschulpte gevelstukken, waarop engelen mee bazuinen, engelen te pèèrd, engelen in de wolken, kermisgasten mee ge stripte rood-witte truien zonder mouwen, afijn, dan komt da goeie, hardwerkende zigeu- hers-volkske naar de durpen getrokken, want d'n boer hee effen tijd en lust veur de leut Encenten, lük d'n kermisman veronderstelt. Maar daar is 't de leste jaren mind - rooskleurig mee gesteld! In ieder geval: geploeterd, ge- zwoegd-tot-krakens-toe wordt er nog steeds ge daan. En as d'n zomer op z'n end gaat ge raken, 't boerenvolk z'n eigen mager-gezweeten hee op 't schroeiheete laand, as de spieren trillensgezond effen rust krijgen, dan spoken de krachtenen d'n levensdrang!, dan bruist 't bloed door de kastanje-bruin verbraande pe zige lüven, dat er minstens ennigte kermissen noodig zijn, om d'n klop- penden, persenden levensdrang te spuien! Dan kan 't gebeuren, wat d'n Blaauwe men keer overkomen is, dat ie in de „vroolüke keu ken", ge wit vel, zo'n etablissement waar ge de scherven aan poeier meugt gooien, dat d'n Bl"iuwe dan veur 'nen stuiver-méér, gooien mocht mee 'n gegoten koperen bel, die dwars deur de tent suisde, dwars deur 't doek, dwars over heel de kermis, om terecht te ko men deur de ramen van 'n bovenhuis van 't kermisplein, midden in 'n schaal rüstepap, die daar op de ta stong! Amico, wa-d-hebben me toen veul leut g'ad. De menier van 't bovenhuiske-aan-d-n-over- kaant kwam vijf minuten later in z'n hemds mouwen de kermis op. de rijstekorrels hongen in z'n haren en in z'n handen droeg ie de scher ven van de schaal en de koperen bel en zoow kwam ie d'n „dader" zoeken. Om oew eigen kapot te lachen; da begrepte! „Ollee," zeet-ie: „is da-d-'n soort van 'n werk, om by 'nen vreetzamen mensch, die aan de rüstepap zit. zo'nen projectiel in z'n schaal te Amsterdam, Graaf Willem, Den Haag en H.B.C. Heemstede welke den strüd aanbonden tegen T.Y.B.B. De club, welke tegen T.Y.B.B. de grootste overwinning bevocht werd houdster. Drie jaar geleden wist H.B.C. beslag op het kleinood te leggen, het jaar daaraanvolgende behield T.Y.B.B. den beker zelf terwijl verleden jaar de strüd niet plaats vond omdat T.Y.B.B. nog zeer laat in de kampioenswedstrijden zat en de animo voor een bekertoumooi direct daarna niet bepaald groot was. Thans hebben de diverse vereenigingen vol doende rust genoten en wordt reeds ernstig geoefend om zoo goed mogehjk aan den start te komen. Het is aan een kant jammer dat de Haag- sche vereeniging ditmaal verstek moest laten gaan, maar thans is D.E.M. bereid gevonden aan het tournooi deel te nemen. Hetgeen on- getwüfeld de belangstelling uit den omtrek van Haarlem zal doen toenemen. De beker wordt eigendom van die vereeni ging welke hem tweemaal in successie, of driemaal in totaal weet te winnen en waar T.Y.B.B. houdster is, zullen de andere clubs er ditmaal alles op zetten om T.Y.B B. het kleinood afhandig te maken. Of dit zal ge lukken? De T.Y.B.B.ers hebben dezen zomer Üverig getraind en komen waarschijnlük met eenige nieuwe krachten in het veld welke hoogstwaarschijnlük een verbetering zullen blijken te zün. De diverse ploegen zullen dus een harden noot te kraken krijgen. Morgen is het de beurt aan V.I.C. om het tournooi te openen. De Amsterdammers zün in de afgeloopen competitie tot de zwakkere gerekend maar dit is toch geen maatstaf voor het a.s. seizoen. Omtrent de kracht der Amsterdamsche colle- gemenschen verkeeren wü dus momenteel in het duister en de wedstrüd van morgen zal ons daar eenigszins wijzer op maken. Wij verwachten in ieder geval een aardigen strüd waarbij we ons dus niet aan een voorspelling zullen wagen. Laten we slechts hopen op een uitstekende partü voetbal want de eerste in druk moet het doen. De Roomsche sport kan nog heel wat belangstelling gebruiken en wan neer de strijd tusschen T.Y.B.B. en V.I.C. er een is waarvan propaganda uitgaat, welaan, dan hebben we reeds een goed stuk gewonnen. Het aanvangsuur is bepaald op half drie. De resultaten in het bekertournooi waren tot nu: 1930 H.B.C.; 1931 T.Y.B.B.; 1932 niet gespeeld; 1933 E. D. O. I opent Zondag het nieuwe seizoen met het spelen van een wedstrijd tegen het weer gepromoveerde Excelsior uit Rotterdam. De wedstrijd wordt gespeeld op het E. D. O.- terrein aan den Middenweg en vangt aan om 2 uur. Met het volgende elftal komt E. D. O. I uit: Van Roon G. Zandstra Van Weeren Koppen, Dinkla Oomen Perukel Sr. C. Bruin J. Goemaat Perukel Jr. J. W. Koene. Programma voor Zondag 20 Augustus: 1 uur: A. D. O. 3—V. V. Z. 3. 2.30 uur: A. D. O. 1D. O. S. S 1. Met dezen wedstrüd opent A. D. O. het sei zoen. D. O. S. S. speelt in de 2e klasse I. V. C. B. Zondag wordt het tournooi om de zilveren Westerkerk voortgezet. V. S. V. komt uit tegen Wageningen en Spartaan. De IJmuidenaren komen in de volgende opstelling uit: Van der Wint, Van Zutfen, Van der Griendt, Kossen, De Koning, De Boer, De Wolf Jr., v. d. Lugt, De Wolf Sr., Sterk, Hillekamp. Het Roomsche voetbalseizoen wordt morgen reeds officieus geopend. Het is misschien nog wel wat vroeg maar zoo langzamerhand gaat de voetbal toch weer de aandacht vragen en de vereeniging T.Y.B.B. heeft al eenige jaren een bekertournooi georganiseerd dat als voorproef is te beschouwen voor het komende voetbalsei zoen. T.Y.B.B. houdt nl. nederlaagwedstrüden waarvoor door de N. V. Bato Rijwielenfabriek een fraaie beker is uitgeloofd. Een drietal vereenigingen is uitgenoodigd aan dit tournooi deel te nemen en het waren V.I.C. gooien, dwars deur z'n ramen, vuile sloebers, da ge daar staat," maar d'n Blaauwe nam 'm de schaalscherven af, klatste de rijstepap naar de poppen van de tent, betaalde de gebroken ramen en toe kreeg da dikke manneke, Dorus hiette-n- ie, zo'n plazier in 't geval, dat ie van de schaai- vergoeding 'n rondje offereerde, mee de kermis opgong in z'n hemdsmouwen en op z'n pan toffeltjes, dat we 'm snachts om 'n uir of éen thuisgebrocht hebben. „Leg 'm maar op d'n trap," riep z'n wefke uit de kapotte raam, as me aangebeld hadden, wa me toen netjes, secuur en veurzichtig ge daan hebben, 'n Feestmuts op z'n kalen kop en 'n fipke in z'nen mond, zóó leverden we Dorus netjes af» slapende d'n slaap der recht vaardigen. Toen 'k d'n aanderen mergen veurbükwam mee m'nen groentenwagel, en 'k mee 'n schuin ogske naar boven keek, toen stond Dorus daar zelf de ruit in te zetten, mee 'n gezicht, zoow zeerjeus, of ie in gin veertien dagen 'n slokske had gepruufd. Maar as ik 's goed keek, stond z'n wefke achter 'm, mee d'r handen in d'r zü- Dorus, doc' t ik: vandaag neem ik oew porsie nie over. Toen keek Dorus naar buiten, deur z'n nuuwe, bevingerde ruit. En as ie mün in de gaten kreeg, dan knipte-n-ie 'n ogske en trok meteen 'n bakhuis, ochèrme, 'n weareld van kermisplazier en kertnisgevoljen wisselde over öiën kop van Dorus, die daar onder „toezicht" z'n ruit en z'n huwelüksgeluk sting te rippa- reeren, zoow goed en zoow kwaad as da gong. Ja, mee zulke dagen, as d'n zwaarsten arbeid weer achter den rug is, de schuren volgetorst. 't jonge vee gezond en krachtig cp z'n pooten staat, mee deuze dagen, as 't nuuwe jaartij voelen is in d'n avond, herfstdraaikes om den zomer z'n rossen kop fileren, ollee, dan kun nen me zo'n paar dollemans-dagen best hebben. D'n vetten geur van oliekoeken, 't geratel van 't peperkoekrad, 't gezoe: van de ürgels, de klappen op d'n kop van Jut, 't gelui van de schommeltent en de stoomfiets, da flèèrt en Uit Rotterdam ontvangen wü bericht, dat Feyenoord met het volgende elftal zal uitko men: A. van Male, P. Wursten, G. v. Heel, J. Paauwe, B. Paauwe, Van Oyen, Hendriks, Vraudeunt, Groenendük, Linssen, Duynhouwer. Met de leiding dezer ontmoeting is de heer C. H. Vrugt belast. Zaterdagavond om 7 uur speelt H. F. C. op uitnoodiging van D. F. C. een wedstrijd tegen deze vereeniging ter eere van haar gouden ju bileum. H. F. C. komt uit met: v. d. Togt, P. Jongeneel, A. v. Baasbank, R. Jongeneel, Kruyer, Lamp, v. Riemsdük, Denüs, Koper, Dorsman, Hage naar. da dendert dan om oewen kop, dat ge 'r sta pelzot van wordt. En 't jonkvolk....! Hah! Da pakt mekaren vast en draait deur de daanstent op den ürgel- wals, dat de haren nat op de gloeiende, heete koppen plekken. Ze gooien d'r hakken in de hoogte, trappen teugen d'n houten vloer, dat d'n stof uit de spleten dwarrelt, zwieren rond, de oogen vol genot en levensvreugde. Da's 't volle, botte* barstende leven, da perst deur de duuzenden poriën van 't heete vel. Dat 'r woelt en davert tusschen de spieren, die kloppen van levensoverdaad. Maar genogt. Laat ik m'n eigen nie temptee- ren mee de herindering'v"s n't onzen jongen tüd. D'n tijd, da'k mee m'n Truike d'n na- jaarskermis vierde. Da'k ze sleurde deur de daanstent, ze ginne* vloer meer onder d'r voet jes voelde' We in de stoommallemeulens tolden, da'k wel vi "-en-twintig Truikes zag en goed moest uitkijken da'k 't goeie, 't Truike van vleesch en van bloed in m'n ermen pakte. Afijn, d"'s veurbü- Maar ditte mot ik zeggen, amico, deuze dagen van kermisleut, ze zün noodig, noodig as de locht, die we in-ademen; ok al vinden sommigte „ouwe heeren" van 16 jaren da teu- geswoordig nie deftig of betamelük meer. Ok al vinden stadsche menschen boven 't Hollaandsche Diep zoowiets nie „menschwèèrdig" meer. Mee deus water-en-melk-redeneeringen heb ben we al heel wa plazierkes tusschen onze vingers zien glüen! We hebben ons laten beduvelen. Laten be- laaitafelen deur aankomende Staatsmannen en Staats-vrouwen, die in gemeenteraden ons kwamen leeren, hoe we „mensch" moesten zien te worren. En ze mokten wassen poppen van t menschdom, die alles v --gen onder 'n stroei. bleek en ontevrejen bakkes. Carnaval? Ge aurn teugeswoorig woord nie meer uitspreken, toch.... toch, amico, as me wel 's as ouwe Brabaanders onder mekare zitte en ouwe er- inneringskes ophalen, dandan kom er meestal zo'n bietje heimwee in de oogen. naar Een verslaggever van het sportblad „L'Auto" heeft een onderhoud gehad met den Amerikaan- schen sprinter Metcalve. Gevraagd naar zün in drukken van de Europeesche tournee der Ame- rikaansche athleten, zeide Metvalfe, dat hij Berger en Jonath de beste athleten vond, tegen wie hü was uitgekomen. Maar Met calfe weigerde zijn meening te zeggen wie van beiden, Berger of Jonath, hij den sterkste achtte. Hij achtte beide athleten van gelijke kracht. De Europeanen loopen te gespan nen, zeide Metcalfe, doch dat is niet het ge val met Berger en Jonath, die in Europa mün meest geduchte tegenstanders waren. Aan den grooten athletiek-dag welke morgen op Sporthoff te Sassenheim wordt gehouden, zal worden deelgenomen door 20 vereenigingen. Wedstrijdleider is de heer W. L. de Zwager, terwül voor de 130 deelnemers detrien juryleden noodig zün. Dat bij deze ontmoeting strüd gegeven zal worden, garandeeren de volgende personen: Vriessekoop, v. Bakel, W. Hoven, B. v. Leeuwen, P. v. Nobelen, enz. De driekamp estafette gaat tusschen Jong LevenHolland en Teylingen. Er wordt dezen middag op een groote belang stelling gerekend. Aan de leden van Teylingen wordt nog eens medegedeeld, dat deze groote dag begint met een algemeene H. Communie onder de H. Mis van zeven uur, op te dragen door den Eerw. adviseur, kapelaan Westerkamp, ter intentie der leden van Teylingen. Na de H. Mis gemeen- schappelük ontbyt in het K. S. A.-gebouw. Niemand verzuime deze plechtigheden. Te Monte Carlo is gisteren de Davisbeker- wedstrüd Monaco-Zwitserland aangevangen bij enorme hitte. De resultaten waren: Fisher (Zwitserland) sloeg Galoppe (Monaco' 63, 6—3, 6—1; Ellmer (Zwitserland) sloeg Landau (Monaco) 6—2, 6—3, 6—2. Stand 2—0 voor Zwitserland. HCC bat eerst en opent met Jhr. W. v. d. Bosch en Gallois op het bowlen van W. Kramer en Kruseman. Reeds op z'n derden bal heeft Kramer succes, wanneer hü Gallois (O.) bowlt. P ten Bosch en Jhr. W. v. d. Bosch zetten dan een stand van liefst 193 runs op, op welk totaal P. ten Bosch gebowled wordt door R. Kramer voor een kansryke 53. Neuerburg komt thans v. d. Bosch gezelschap houden en op 181 is het de beurt voor v.d. Bosch om te vertrekken. Hij scoorde een zeer aantrekkelijke 94, w.o. drie zessen en acht vieren. Neuerburg, Elte en Brom berg voegen nog resp. 24, 27 en 11 runs aan het totaal toe, zoodat het totaal inclusief 17 extra s 243 wordt. Wim Kramer bowlde vooral na de lunch uitstekend en z'n cüfers 5—88 zijn alles zins verdiend. Z'n broer Rolf had de uitsteken de cüfers van 5—56. Verschillende andere bow lers hadden geen succes. R. en W. opent met P. L. v. Bueren en W. Kramer op het bowlen van Jhr. W. v. d. Bosch en K. Neuerburg. Kramer (7) wordt op 16 du bieus l.b.w. gegeven. M. Mebol, die als gast in de plaats van Bruin meespeelt, zet dan met v. Bue ren een grooten stand op, van 116 tot 2132. Wanneer v. Bueren en Wittebol resp. voor een uitstekende 74 en 38 uit zün, is de innings spoe dig daar. Slechts Groen (12) biedt nog eenigen tegenstand. Extra 19. Totaal 177. Bowlingcüfers HCC Jhr. W. v. d. Bosch 5—44, K. Neuerburg 1—39, P. ten Bosch 3—63. HCC wint dus met 76 runs. Ook de tweede wedstrijd te Nijmegen van het toerelftal der HCC „Haarlem" leverde een overwinning op. Wederom werd een mooi totaal gemaakt, 171 runs, waarna Quick regelmatig van de mat werd gewerkt en hadden de oud- Haarlem spelers H. Wolff en W. Theil niet op 't laatst den noodigen tegenstand geboden, dan was een inningsnederlaag Quick's deel gewor den. Capt. Kleefstra wint de toss en verkiest bat ten. F. v. Dalsum en J. Voogd openen en spoe dig komen de runs vrij snel, hoewel beiden geen risico's nemen. Verscheidene bowlers krijgen hun beurt, doch pas op 73 komt de scheiding, wan neer v. d. Staay Voogd uitvangt voor een goed gespeelde 29. Op 80 doet v. d. Staay wederom een fraaien vang, waardoor v. Dalsum voor 40 die tüen, waarin 'n mensch n Z kind drast te zijn. Wc hebben 't ons eigen late" ontfutselen. Dèèr! t Was mode om dik, geleerd, deftig en „droog" te doen ende menschheid ver- drBotvierde z'n moeien geest, die afgeleid moest worren, in de cinema, waar avond aan avond Kilometers film deurgedraaid worren, om twee jonge menschen eindelijk mekaar 's te laten pakken. En as 't zoowver isdan „pakt d n goeienkoopen rang, veur aan, net zoow steuvig mee, da-d-et licht gaauw aangestoken mot worren! Och, neeë, 'k heb daar niks teugen. D'n mensch is jonk om t lieve leven mee smakkende lippen op te frèten! Er in te bijten, mee gulzige taanden, as in 'nen sappiger- bellefleu da d'n vruchtensap over oew kin druppelt! 'Nen mensch is Sln Panopticum-pop, mee 'n stalen -<rke in z'nen rug, da van tyd tot tüd mot opgedraaid worren, mee 'n pofbroek om z'n beenen, of, as 't 'n wefke veur mot stellen, mee 'n soortement botrammenbordeke op éen oor geplakt. Maar daar is nog zooveul meer te zeggen. En m'nen kop staat op d'n oogenblik nie naar zwaar gepeins. Er gebeurt op d'n buiten veuls te veul, dan da 'k in deus dagen m'n eigen zoow laank aan 'n brief kan zetten. t As ge nouw deur de akkers gaat, en ge z1^ de wisseling van de jaargetüen gebeuren; ge kunt ze ruuken, opsnuffen uit d'n kleffen, zuutgemesten èèrde, ge ziet 't aan de ^eur®n in de lochten. teugen d'n avond in 't Noord oosten lijk ééne pèèrlmoeren schelp, Se zlet 't aan 't akkerlaand, waar d'n èèrpelplaant verdord leet, 't stoppelveld kaal en wijd, of geploegd al, waar d'n boerenkool schoon be gint te groenen, d'n savooi te kroppen, waar ge de wisseling kunt voelen aan oew vel, as d'n killen, klammen avond er aan vastplakt, d'n akkernevel koud en dik in oew longen zakt, en ge nouw gaat deur de akkers, uit is. Verder loopt het totaal regelmatig om hoog, dank zij J. J. de la Mar met een harde 21, H. J. v. Vreeden 14 en Capt Kleefstra met 25. Met 13 byes wordt het totaal 171. H. Albrecht bowlde 256, L. Hoekstra 647, C. Fiege 2—23, Tap 0—12, H. Wolff 1—13. Quick's eerste batsmen zijn spoedig van de mat gewerkt en wanneer er met 38 runs reeds 7 wickets down zün, ziet het er voor Quick lee- lijk uit. W. Theil en H. Wolff houden dan stand en weten tevens de noodige runs te maken. Wolff wordt tenslotte voor 18 door Abendanon gebowled en Thiel wordt voor 25 door Mulder gevangen. Het totaal wordt 88, waaronder dank zü J. Voogd geen enkele bye. Tijd om Quick nog eens in te sturen ontbrak, zoodat Haarlem een gewone overwinning be haalde met 83 runs. Hurkmans bowlde 4—29, Abendanon 2—28. J. J. de la Mar 1—10, A. v. d. Bergh 1—12 A. Hartog 15. Van 2 tot 9 Sept. a.s. vinden te Buroham de jaarlüksche internationale zeilwedstrijden plaats, waaraan ook door vier Nederlandsche zeilers zal worden deelgenomen. Naar wij vernemen zullen in de 12 M2. sharpyklasse uitkomen de heer A. E. Dudok van Heel (Koninklijke Neder landsche Zeil- en Roeivereeniging)H. F. Baer- selman (Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging), C. Huysken (Watersportver - eeniging „Loosdrecht") en H. J. Scholtz (Water- sportvereeniging „Loosdrecht"). Behalve de Engelsche deelnemers komen te vens aan den start vier zeilers uit Duitschland, n.l. een tweetal van de Hamburger Segelclub en twee van de Norddeutsche Regatta Verein. Ook voor het seizoen 1933/34 zyn voor de clubcompetitie van den Ned. Biljartbond we derom een groot aantal inschrijvingen binnen gekomen. Gezien het uitstekende verloop van de afgeloopen competitie, is het wel zeker, dat het a.s. seizoen wederom een aantal geanimeer de wedstrijden zal brengen. Klasse C. Voor deze af deeling heeft het sterke team van de B. C. „Haarlem", hetwelk de vorige maal op schitterende wijze het gewestelük kam pioenschap behaalde, haar deelname geconti nueerd. Deze ploeg zal zeker weer één der can didaten voor den titel blijken te zün. Klasse D Doordat nu ook de B. V. „Haarlem", clubhuis café „de Louw", van de partij is, heeft deze af- deeling aan waarde gewonnen. De B. C. Haar lem, B. V. „Roosendaal" van Overveen en B. V. „Nummer Eén" uit IJmuiden zullen met eerst genoemde club haar krachten meten. Klasse E De inschrijvers voor deze afdeeling zün: B. V. „DI!.8"i-B. C. „Vriendenkring", B. V. „Haar lem" (met twee teams) en B. V. „Excelsior" uit Wijkeroog. By' voorbaat kan hier op een zwaren strüd om de eereplaats gerekend wor den. Klasse F Voor de „populaire afdeeling" zün niet min der dan 5 clubs ingeschreven, n.l. B. V. „Haar lem", B. V. „D.E.S.", B. C. „Vriendenkring" en B. V. „Excelsior" uit Velsen-Noord. Ongetwyfeld zal het hier geducht spannen! In de afdeelingen C. t. en m. F. zal elk team bestaan uit 4 spelers. Er wordt gespeeld op klein biljart cadre. Klasse A, 3 Banden, Groot Biljart Het sterke 6-tal van de B. V. „Sociëteit Ver eeniging", kampioen van Nederland, zal met 4 andere clubs om het begeerde kampioenschap kampen. In verband met het behalen van de beide hoogste eere-titels van den Nederl. Dambond, de nationale clubkampioenschappen hoofdklasse en tweede klasse, resp. door de „Haarlemsche Damclub" I en de „Haarlemsche Damclub' II, zal op Maandagavond 21 Augustus in t Hof van Holland" een eerewedstrijd tusschen de beide kampioenstientallen plaats vinden. Namens de spelers der „Haarlemsche Dam club" II richtte de captain van dit tiental een uitdaging tot het hoofdklasse-tiental der „Haarlemsche Damclub", welke uitdaging door het eerste tiental werd geaccepteerd. Maandag a.s. zal men dus beide kampioens tientallen aan het w'erk kunnen zien. waar de bosschen zwart teugen d'n einder kartelen onder 't rosse avondlicht, kek, dan is d'n buiten zóow vol gebeuren, da'k er nie laank vandaan blüven kan! Gisterenavond, as ik over een van de brugskens van de Mark hong te leunen, dan zdg ik d'n zomerdag van me weggaan as iets da'k nog nie missen wouw! 't Avondwindske zong in de boomen, zóów schoon en zacht as 'n vergelegen watervalleke. Torrekes sprongen over 't zwartheldere Mark water en duuzendensjuust of 't motrengelde op t rivierke. Waterratjes, sierhjk as eek hoorns. mee waakzame oogskes, glejen over 't nat, 'lük 'n veer z00w licht En rechtveuruit, boven d'n zwarten, roetzwarten akker, 'n om geploegd korenveld, daar smeulde 'n zonne vuur achter de èèrde vandaan, neeë, da's me te zeggen meer. Da's te schoon. As Onzen lieveneer aan 't werk is, dan kunde alleen maar stillekes en kleintjes oew eigen ver bazen over de wisselende prachten; dan is da mee g1" pen aan te raken. De locht was enkel oogenglaans, maar van 'n kleurvan lichtend goud, of d'n hemel op 'n kier stond. Dieper wier 't water onder r. 'n brugsken, zwarter d'n akker, schooner nog 't winde- liedeke in de bos popelieren, en toen toen wier m'nen kop zoow zwaar amico, da k zachtjes ben wecgegaan, 'de akkers uitEn as ik bü Guust Verhagen kwam, onzen bar bier, dan hebben me daar ons afsprokske ge mokt veur d'n kermis en 't plazier da me ga'd hebben d'n aanderen dagollee» mis" schien da'k 't nog wel 's vertel, maar nie eer der veur Trui weer te spreken if.;-"- Veul groeten var Trui en as altü gm horke minder van oe n toet a voe DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3