Dr. Brüning niet tegen Hitier u De H. Vader houdt een radio-rede Predappio waar de Duce geboren is ff- Het nieuws van heden De Blauwhemden onwettig de barometer RAMP IN NOORD-CHINA MUSSOLINI ALS FARMER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 'r' GERUCHTEN TEGEN GESPROKEN „Geen brief naar het Vaticaan geen vertrek naar het buiten landgeen professoraat, niet naar het klooster" Zijn sober verblijf te Berlijn Dr. Brüning Het Weer"ii<'||i»||»»>||>|>>|,,||||,|||»i"i|'»ii'iil VERKLEIND MODEL VAN DE BREMEN mm Ruim 10 millioen menschen dakloos Habicht geeft den moed niet op Weer een radio-rede tegen Oostenrijk Tijdens de viering van den Ween- schen Katholiekendag en de herdenking van Weenens bevrijding der Turken Z.H. de Paus spreekt Duitsch „Arnaldo was een kalme jongen. Benito daarentegen had een onstuimige natuur: precies zijn vader" Op het graf van zijn moeder mtmm Donna Rachele, de echtgenoote van den „Duce" DIT N' 'MMFR BCSTA AT UIT ACHT BLADZIJDEN Roosevelt's meening over Genève De president blijkt optimistisch Uitbreiding der Engelsche vloot? Een militaire rechtbank ingesteld Munitiebrand te Rijssel laait weer op Botsing op overweg Tankauto in de lucht gevlogen TOULON DOOR BOSCHBRAND BEDREIGD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18459 Advertentieprijzen: Per lossen re^el 30 ct.; !n<j*ü mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men schrijft ons van bijzondere zijde uit Berlijn: Uit de eerste dagen van zijn kanselier schap geldt de opwekkende uitspraak van Adolf Hitler: „Ik wil hun, die tenslotte wellicht langs een anderen weg met hun volk meegaan, de hand toesteken. Ik kondig niet den eeuwigen strijd aan en doe zulks niet uit zwakheid, maar uit liefde voor mijn volk, om voor dit Duitsche volk te redden, wat in deze dagen van strijd verloren zou kunnen gaan." Het katholieke centrum beriep zich op deze Uitspraak, toen men de leiding der partij op droeg aan Hitler's voorganger, Heinrich Brü ning. In werkelijkheid had deze stille staats man reeds geruimen tijd de leiding van het centrum in handen. Dr. Kaas had drie jaar lang zijn wensch te kennen gegeven, door een jon gere kracht vervangen te worden. In de zeven tigjarige geschiedenis der centrumpartij was hij onder de vele partijleiders de eenige, die hjst priesterlijk gewaad droeg. Thans, nu hij werd opgevolgd door een katholieken leek, werd de traditie van het centrum opnieuw gehand haafd. De persoonlijke invloed van prelaat Kaas was ertoe noodig, den voormaligen kan selier Brüning voor zijn terugkeer in het po litieke leven te winnen. Achteraf kan men diens tegenstand begrijpen: tegen zijn wil moest hü plaats maken voor den leider eener bewe ging, welke geen andere partijen duldde. Het nationaal-socialisme diende zich slechts aan als partij, zoolang het om de macht vocht en dus rekening moest houden met het parlementaire systeem. Beter dan wie ook wist Dr. Brüning. dat alle partijen, dus ook het cen trum, als sneeuw voor de zon zouden verdwij nen, zoodra Hitier aan 't bewind zou komen. Niettemin aanvaardde hij met de ootmoedige volgzaamheid van den geloovige zijn nieuwe taak en begaf zich naar de Wilhelmstrasse, om zijn opvolger, rijkskanselier Hitier, hiervan in kennis te stellen. Van deze historische ont moeting tusschen de vertegenwoordigers van twee sterk uiteenloopende werelden kreeg de buitenwereld weliswaar niets naders te hooren, maar men kan aannemen, dat zij in de ziens wijze van beide mannen geenerlei verandering heeft teweeg gebracht. Immers: enkele weken later volgde op de ineenstorting van Hugenberg's Duitsch-natio- nale partij de opheffing van het centrum en de Beiersche volkspartij. Het partijsysteem moest plaats maken voor het principe van den „Führer", een beginsel, dat in scherpe tegen stelling staat tot de gedachte der democratie. Adolf Hitler heeft in zijn uiteenzettingen over het staatsrecht te kennen gegeven, dat de di recte keuze van den leider voor Duitschland de aangewezen staatsvorm is. Dr. Brüning, die het ontstaan, den groei en den strijd der na- tionaal-socialistische beweging jaren achtereen met voorzichtige belangstelling volgde, voorzag, dat zijn taak volbracht zou wezen, zoodra Hin denburg zijn vertrouwen van Brüning zou over dragen op Hitelr. Sldert dien hield dr. Brüning zich op den achtergrond. Partijdagen waren niet meer „zeitgemass en de uitwerking van het eens zoo sterke partijleven was problema tisch geworden. De pers, die hem jaren lang ten dienste stond, de „Germania" en haar „Mar- kische Volks-Zeitung" waren in andere handen overgegaan en staan voortaan geheel onder den persoonlijken invloed van vice-kanselier von Papen. Von Papen was steeds een principieele tegenstander van de centrum-partij en dr. Brü ning weet uit harde ervaring, wat hem van dien kant te wachten staat. Von Papen, wiens mislukking als rijkskanselier voornamelijk aan de N. S. D. A. P. moet worden toegeschreven, was de man, die Hindenburg voor het kanse lierschap van Adolf Hitler wist te winnen en met von Neurath moet hij tot de weinigen ge rekend worden, die van de oude garde in het nieuwe staatsbewind zijn overgebleven. Voorals nog men beweert: zoolang „der alte Herr" nog leeft schijnt hun uur niet geslagen te hebben. Daarentegen ressorteert dr. Brüning onder de mannen van het vroegere regime, die voor het volk verantwoording moeten af leggen van hunne daden. Het harde lot, dat den socialistischen kanselier Bauer en den rijks- dagpresident Löbe ten deel viel, kan ook hem beschoren zijn. De aanvallen tegen dr. Brüning nemen een steeds scherperen vorm aan. Zonder zulks te beoogen, heeft een publicatie in Nederlandsche dagbladen hiertoe opnieuw aanleiding gegeven. Zich beroepende op de „Eindhovensche Courant" en „De Tijd" houdt de „Völklsche Beobachter" zich bezig met een correspondentie van den voormaligen kanselier dr. Brüning en het Vati caan. Dr. Brüning zou het Vaticaan voor Hitier gewaarschuwd hebben en tot groote voorzichtig heid hebben gemaand. Rome moest zich vooral niet door schoone beloften laten verblinden, want het zou niet de eerste maal zijn, dat men zich later aan zulke beloften niet houdt. Deze waarschuwing zou langs een bijzonderen w'eg van Berlijn naar Rome zijn getransporteerd. Een persoonlijke courier zou den brief via Zwit serland naar het Vaticaan gebracht hebben. Tijdens de onderhandelingen over het concor daat wees vice-kanselier Von Papen op de toe zeggingen van Hitler ten gunste van de Katho lieke Kerk en bij deze gelegenheid moet een lid der curie gezegd hebben: „Wij moeten eerst op daden wachten. Wij bezitten een brief van een vooraanstaande politieke persoonlijkheid, door wien wij gewaarschuwd zijn!" In de veronderstelling, dat hiermede dr. Brü ning wordt bedoeld, stelt de „Völkische Beobachter" den eisch: „Wij verwachten, dat dr. Brüning op deze onthullingen ant woordt." Dit verslag uit de „Völkischen Beobachter" werd in vele andere Duitsche dagbladen over genomen en opnieuw houdt iedereen zich bezig met den voormaligen kanselier dr. Brüning. Ik hield het onder deze omstandigheden voor wenschelijk, dr. Brüning persoonlijk op te zoe- ken en begaf mij naar het Hedwtg-Kranken- haus, waar hij een teruggetrokken leven leidt. Hier ontvangt hij het bezoek van vrienden uit zijn vroegere omgeving, vermijdt alle onnoodig contact met de buitenwereld en doet alles, wat binnen zijn zeer beperkt vermogen ligt, om on- noodige opschudding te vermijden. Vooral voor de pers is hij niet meer toegankelijk. Bij een vorige ontmoeting, ruim twee maan den geleden, werd ik eerst door Ministerialrat Egbrink ontvangen, die als patiënt in het zie kenhuis vertoefde. Deze heeft als hersteld het ziekenhuis weer verlaten, maar bezoekt dr. Brü ning nog vrü geregeld. Ditmaal vind ik den voormaligen rijkskanselier geheel alleen op het balkon van zijn sobere woon-slaapkamer. Hij houdt zich bezig met een boek over het „Antlitz Brasiliens" en schijnt niet te begrijpen, wat men eigenlijk van hem wil. „Het gaat hierbij vermoedelijk om 'n publi catie van een week geleden in de „Daily Herald en hiervan schijnt men een gedeeite in de Ne derlandsche bladen overgenomen te hebben. Ik behoef u wel niet te verzekeren, dat door mij geen brief naar het Vaticaan werd verzonden. Over den tegenwoordigen rijkskanselier heb ik mij nooit tegenover wie dan ook onvriendejijk uitgelaten en het ligt stellig niet in mijn voor nemen, zulks ooit te doen. Over het concordaat werd door mij niets geschreven en met de be sprekingen dienaangaande te Rome heb ik mij nimmer ingelaten." Dr. Brüning schijnt zich van al deze beschul digingen niet al te veel aangetrokken te heb ben, want hij ziet er opvallend veel beter uit. dan tijdens zijn kanselierschap. Om begrijpe lijke redenen blijft hij in Duitschland wonen en verlaat slechts zelden de rijkshoofdstad. Ik breng het gesprek op de bettering, dat hij zich in een klooster denkt terug te trekken. Hij schiet in den lach en antwoordt met een afwij zend gebaar: „Absoluter Quatsch! Ik woon hier immers al ongeveer in een klooster en voel ma in deze omgeving volkomen op mijn gemak. Zulke berichten komen telkens opduiken. Ook moet ik van plan zijn, ergens in het buitenland een professoraat te aanvaarden. Vertelt u maar dat ik er zelfs niets van weet." Ik vraag dr. Brüning, of hij op het verlangen van den „Völkischen Beobachter" denkt in te gaan. Hij schijnt hier niet veel voor te voelen, maar ik geef hem als mijn meening te kennen, dat onder de gegeven omstandigheden een dui delijk antwoord wenschelijk geacht moet wor den. Hij overlegt een oogenblik en dicteert dan in de Duitsche taal het volgende antwoord, dat in de eerste plaats bedoeld is voor de Neder- Verwachting: Matige Wes- EE telijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien met kans op onweer: na tijdelijke opklaring weinig verandering in temperatuur. j= EE Hoogste stand: 764.8 te La Coruna. S Laagste stand: 748.2 te Vlissingen. EE Zon op 5.56, onder 8.08. Licht op 8.38. 28 Aug. Eerste Kwartier. landsche organen, die zich met hem bezig hiel den: „Tegenover een reeks geruchten, welke den laatsten tijd in binnen- en buitenlandsche dag bladen werden verspreid, hebben wij in over leg met dr. Brüning vastgesteld, dat door hem geen brief aan het Vaticaan is geschreven en dus ook door hem geen waarschuwing tegen den kanselier Hitier werd uitgesproken. Ook de ge ruchten over een minder gunstigen gezondheids toestand van dr. Brüning of diens voornemen, naar het buitenland of in een klooster te gaan berusten op onjuistheid." Deze verklaring, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is inmiddels in de katho lieke pers geplaatst en het is nu nog slechts de vraag, of ook de „Völkische Beobachter" hier van gebruik zal maken, om onjuiste beweringen ten ongunste van een vroegeren staatsman teger. te spreken. Berlijn, 21 Augustus 1933. De scheepsbouw modelschool te Potsdam heeft een verkleind type (15 Meter lang) van den Oceaanstoomer „Bremen" vervaardigd. Onze foto vertoont het schip, kort voordat het van stapel liep SJANGHAI, 22 Aug. (V.D.). Boven Noord- China heeft een taifoen van buitengewone kracht gewoed, die gepaard ging met hevigen regenval. Meer dan 10 millioen menschen zijn dakloos geworden. Een belangrijk deel van den oogst is vernield. MOSKOU, 22 Aug. (V.D.). In het Baikalgebied is groote schade aangericht door hevige stor men, gepaard gaande met regen en hagel. In een kazerne stortte het dak in, waardoor eenige soldaten werden gewond. De graanoogst loopt gevaar. MÜNCHEN, 23 Aug. Hedenavond heeft dr. Habicht opnieuw voor den Beierschen radio- omroep gesproken over de „ontrechting der nationaal-socialisten in Oostenrijk". Hij be sloot zijn redevoering met de woorden: „Men kan duizenden in de kerkers opsluiten, duizen den uit hun vaderland verjagen en van hun staatsburgerschap berooven, niets zal de na tionaal-socialisten afhouden van den strijd om een vrij Duitsch-Oostenrijk. „Met ons is het recht, met ons is het doel, met ons is het ge loof aan de overwinning!" (Van onzen Weenschen correspondent) Zooals wij reeds mededeelden zal Rome een specialen legaat naar Weenen zenden, om den H. Vader op den Weenschen Katho'iekendag ie vertegenwoordigen. Misschien is dit niet heelemaal juist uitge drukt. Feitelijk zendt de H. Vader den legaat om zich te laten vertegenwoordigen bij de be vrijdingsfeesten van Weenen. Tusschen de verovering van Konstantinopel (1453), de bevrijding van Centraal-Europa door den zegepraal bij Weenen (1683) en den de finitieven vrede van Belgrado (1739) lagen de groote eeuwen, die over het Avondland beslis ten: cultureel voortbestaan van Europa of Eu ropa onder de macht van het Oosten. De groote rol in dezen strijd op leven en dood speelden het Huis Habsburg èn de Hei lige Stoel van Rome. Tweehonderdtachtig jaren lang gedurende 38 pontificaten van Nicclaas V tot Clemens XII, heeft Rome gestreden tegen het gevaar van de Turksche invasie. De beroemdste pauselijke legaat in dezen strijd tegen de Turken was wel Marcus van Aviano, die zooveel heeft bijgedragen tot de overwinning op de Turken bij Weenen in 1683, welke overwinning tijdens den katholiekendag gevierd wordt. Dat de H. Vader een specialen afgezant zendt naar den Weenschen Katholieken dag te Weenen, naar dézen Katholiekendag, juist in een tijd, dat zooveel delicate kwesties aanhangig zijn, zou eventueel bepaalde krin- (Slot) Predappio Nuova, Augustus. Mussolmi onderhoudt nog altijd levendige betrekkingen met Predappio Nuova. waar hij geboren werd. Zijn vrienden en ook zijn verwanten leven daar als eenvoudige boeren. De „duce" heeft zich niet laten ver leiden tot eenigen vorm van nepotisme. Zijn liefde voor het geboorteland toonde hij door Predappio Nuova geheel nieuw op te bouwen en door het regelmatig te bezoeken. Wanneer donna Rachele, de vrouw van den „duce", mst hun kinderen te Riccione aan de Adriatisc'ne Zee, in zijn villa te Carpena of op zijn bezit te Rocca del Caminate, hetwelk hem door de bevolking van Forli ten geschen ke werd gegeven, verblijft, vergeet Mussolini telkens wanneer hij hen komt bezoeken, nooit ook even naar Predappio Nuova te gaan. On derweg verwijlt hij dan eerst even bij het graf van zijn broer Arnaldo op het kerkhof van Mercato Saraceno. Na er versche bloemen ie hebben neergelegd, rijdt hij met zijn auto, dien hij zelf stuurt, naar Predappio. Hij ziet er niet tegen op om hier of daar te stoppen en met een toeva'ligen voorbijgan ger een praatje aan te knoopen in het dialect van de Romagna. Zijn tot nationaal monument verheven geboortehuis bezoekt hij maar zel den. Ofschoon er alles zoo veel mogelijk in den oorspronkelijken toestand werd gelaten schijnt hij in het „museum" zijn „ouderhuis niet meer terug te kunnen vinden. Ten slotte is het ook moeilijk in een museum de „sfeer bij te zetten Hen vertelt dat te Predappio niemand zijn werk ook maar een oogenblik verlaat om Mus solini een ovatie te brengen. Mussolini heeft zijn voormaligen dorpsgenooten voor eens en voorgoed laten weten dat hij op dergelijke feestelijke begroetingen heel weinig gesteld is. en men voldoet aan zijn verlangen. Wanneer zij hem toevallig tegen komen, brengen de in boorlingen een fascistischen groet en dat is alles. Mussolini legt een groote belangstelling aan den dag voor alles wat tot het bestuur der ge meente Predappio behoort. Hij laat zich steeds uitvoerig inlichten over den stand van dingen als de openbare werken en de werkloosheid en controleert persoonlijk de gemeentelijke kas boeken. Wanneer deze controle ten einde is, verdwijnt hij even onopvallend uit de stad als hij er in gekomen is. Dikwijls bezoekt hij het kerkhof van San Cassiano waar zijn ouders begraven zijn. Hu -leeft een nieuwen muur om den doodenakker laten bouwen, het kerkje van San Cassianc wordt gerestaureerd en alles wat er op het tleine kerkhof mooi is, zooals bijvoorbeeld de cypressenlaan, welke er dwars overheen loopt, wordt met groote zorg onderhouden. Naast het kerkje staat nog een dikke oude eik waar de „duce" als jongen menigmaal ingeklommen is. De ouders van Mussolini zijn in een be scheiden kapel bijgezet. Er hangen groote olie schilderijen van Alessandro en Rosa Mussolini. Dagelijks worden er door bewonderaars var. hun grooten zoon, kransen en bloemen gelegd op de graven van Alessandro en Rosa Musso lini. Op de linten der kransen leest men meestal: Aan de moeder van den Duce. De beide tomben zijn achter glazen deuren in de crypte zichtbaar. De kapel heeft nog een klein zijvertrek waar in kasten de linten van reeds lang verwelkte kransen opgehan gen zijn en vele met handteekeningen van be zoekers gevulde albums staan. Don Pietro Zoli, Aartspriester van San Cas siano, verzorgt de grafkapel met groote toe wijding. Hij was vroeger een buurjongen en schoolvriend van Mussolini en behoort tot de dorpskinderen die van Rosa Mussolini hun eerste onderricht ontvingen. Don Pietro ver telt nog gaarne hoe hij Mussolini gekend heeft toen deze nog maar een baby was. „Arnaldo was een kalme jongen. Benito daarentegen had een onstuimige natuur; pre cies zijn vader!" Signora Rosa had er alles op gezet om van Benito een priester te maken. Zij lond hem daarom naar Faenza, waar hij bij de Salesia- nen studeerde. Hij hield het er echter niet lang vol en werd weggestuurd. Zij leed er on der dat haar zoon zoo weinig godsdienstig voelde. Zjj bad veel voor hem en maakte voor zijn bekeering zelfs een pelgrimstocht naar Loreto. Om een goedkoope pelgrimskaart te hrjjgen, moest zij een foto inzenden. Zoo werd de reis naar Loreto de oorzaak van het ont staan der eenige foto welke ooit van Rosa Mus solini gemaakt is. Mussolini is zijn geboortegrond altijd trouw gebleven. Van zijn eerste spaarcenten kocht hij in de omgeving van Predappio een klein boeren bedrijf hetwelk hij, voor zoover hem zijn be perkte middelen dat veroorloofden, zoo goed mogelijk inrichtte. Als meesterknecht plaatste hij een neef van hem op de boerderij en deze werkt daar nog altijd. Wanneer men een jon gen, door de zon verbranden wijnbouwer ont moet die opvallend rijk van zomersproeten voor zien is, dan kan men er bijna zeker van wezen een neef tegen te komen van den „duce." Ook deze boerderij bezoekt Mussolini gaarne wanneer hij naar Predappio komt. Hij infor meert dan naar den oogst en naar het vee en kan lang in gedachten verzonken voor de f oio's staan welke aan de wanden der woonkamer hangen. Deze foto's waarvoor menige verzame laar van curiositeiten grif een goede som be talen zou, stellen Mussolini voor in allerlei houdingen, bij allerlei bezigheden en allerlei leeftijden, in een tijd toen nog niemand ver moedde wat er uit hem groeien zou. (United Press Nadruk verboden) gen „opvallend kunnen toeschijnen". Dat Hij echter een specialen legaat zendt naar de Weensche bevrijdingsfeesten ligt zonder meer in de lijn der Pauselijke traditie. De bevrijdingsfeesten worden tijdens den Katholiekendag gevierd. Dat nu de Pauselijke Legaat, vanwege de be vrijdingsfeesten in Weenen vertoevende, ook aan den grootschen katholiekendag deelneemt, door het celebreeren eener Pontificale H. Mis op het Slotplein van Schönbrunn (Zondag 10 Sept.) behoeft niemand te verwonderen. Ver rassend is, zooals wij vernemen uit een gesprek met directeur-generaal Mgr. J. Fried, hoofd leider van den Katholiekendag, dat de H. Vader Zelf de kerkelijke plechtigheden op het machtige Slotplein van Schönbrunn zal opluis teren door een radio-rede in de Duitsche taal! De grijze patriarch van Venetië, kardinaal La Fontaine, zal den H. Vader te Weenen ver tegenwoordigen. Tijdens den Katholieken-dag te Weenen zal de H. Vader een radio-rede houden in de Duitsche taal. Fransche schippers in de binnenvaart versper ren met hun schepen de Seine. De Iersche Blauwhemdenorganisatie onwettig verklaard. Militaire rechtbank ingesteld. Taifoen in Noord-China. Tien millioen men schen dakloos. Het Congres der S. A. I. Renaudel en zijn groep in actie. Roosevelt en de ontwapening. Wat doet Genève? Botsing op een Amerikaanschen overweg; acht dooden. Brutale Marken-smokkel en passen-vervalsching tusschen Amsterdam en Rijnland. Ontstellende cijfers over het groeiend ongeloof in ons land. Ernstig verkeersongeluk te Voorburg; één doode. Raad van Beroep voor Bevrachtingszaken ge ïnstalleerd. Doodelijk auto-ongeluk te Leusden. Nieuwe tijdelijke korting op de salarissen van het Rijkspersoneel. Invloed van het arbeidsloon op den kostprijs der producten. Het Centraal Huis voor de mannelijke jeugd beweging in het bisdom Haarlem ingewijd. PARIJS, 22 Aug. Een Amerikaansche mede werkster van de Petit Parisien" heeft een in terview gehad mst president Roosevelt o.m. over de vooruitzichten voor de Geneefsche ontwapeningsconferentie. Roosevelt verklaarde overtuigd te zijn, dat de conferentie het Amerikaansche voorstel in zake de definitie van den aanvaller zal ratifi- ceeren en dat zij zich tevens bereid zal ver klaren. tegenover een aanvallend land afstand te doen van de neutraliteit, althans op econo misch gebied. Op de vraag, of de huidige economische en financieele politiek van Amerika niet zou lei den tot een isolement van de Vereenigde Sta ten en tot een complicatie der internationale situatie, antwoordde Roosevelt, dat het lot der wereld meer dan ooit afhankelijk is van inter nationale samenwerking. Het ideaal zou zijn een in evenwicht brengen van de handels balansen der afzonderlijke landen. Hierdoor immers zou een buitengewoon groote verge makkelijking kunnen intreden op het gebied van het goud- en geldverkeer en dus ook een verdere uitbreiding van den wereldhandel. t LONDEN, 23 Aug. (V. D.) De maritieme me dewerker van de „Daily Telegraph" verklaart in een artikel, dat de vlootprogramma's van Amerika, Japan, Frankrijk en Italië de Engel sche maritieme autoriteiten dwingen maatre gelen te nemen om een verdere verzwakking van de Engelsche zeestrijdkrachten te voorkomen. De regeering zou in verband hiermede nog voor de indiening van de nieuwe begrooting met een nieuwe vloot- en verdedigingswet komen. Men verwacht dat de admiraliteit de volgende elschen zal stellen om aan de behoeften van de marine te voldoen. 25 nieuwe kruisers, die in groote en uitrusting gelijkwaardig zijn aan de beste buitenlandsche kruisers. een jaarlijksch contingent van 15 tot 18 tor pedojagers om den achterstand van Engeland in deze klasse in te halen; een uitgebreid program voor duikbooten; belangrijke versterking van het maritieme vliegerscorps; vermeerdering van het personeel der marine met minstens 10.000 man en uitbreiding van de vlootmanoeuvres. In het artikel wordt verder verklaard, dat naar verhouding de Engelsche vloot thans niet sterker is dan 150 jaar geleden. Vooral het Amerikaansche vlootprogram hoeft Engeland zeer verrast, daar men aangenomen had, dat de Amerikanen de grootste waarde zouden hech ten aan een ontwapening ter zee. DUBLIN, 22 Aug. De Blauwhemden organisatie is door de regeering-De Valera verboden. O'Duffy's organisatie is voor ge heel Ierland onwettig verklaard. Verder is de instelling van een militaire rechtbank bekend gemaakt, welke ook de doodstraf kan uitspreken. Een aantal delicten is vastgesteld, welke tot de competentie der rechtbank zullen behooren. (United Press). Bij het vernemen van het besluit aangaande de Blauwhemdenorganisatie verklaarde O'Duffy slechts, dat de Blauwhemden het oordeel van het Iersche volk afwachtten. PARIJS, 23 Aug. (v. D.) De brand in het ondergrondsche munitie-depot te Aire sur le Lys nabij Rijssel, is volgens een bericht van de „Petit Parisien" weer opgelaaid, zoodat nieuwe maatregelen moesten worden genomen. Bij de opruimingswerkzaamheden ontplofte een granaat; een Russische arbeider werd zoo ernstig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Voorloopig zijn de oprui- mingswerken gestaakt, daar men verdere ont ploffingen vreest. LUMBERTON, 22 Aug. (Reuter) Bij een bot sing op een overweg nabij Lumberton (Noord- Carolina) tusschen een auto en een trein wer den acht personen gedood. PARIJS. 23 Aug. (V. D.) Een ernstige ont ploffing heeft Dinsdagmiddag te Bordeaux plaats gehad. Een groote tankauto, die, nadat de tank was geledigd, in reparatie werd gege ven, is ontploft. De ontploffing was zoo nevig, dat stukken ijzer tot op 60 Meter afstand weg vlogen. Een groot aantal vensterruiten ,n de omgeving werd vernield. Een arbeider die met werkzaamheden aan den auto bezig was, ver loor een arm en kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Hij werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere ar beider werd tegen den grond geslingerd en werd ernstig gewond. In een op verscheidene meters afstand gele gen woning werd een vrouw tegen den grond geslagen. Ook zij moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Op ongeveer 20 Me ter afstand werd van een huis het dak nage noeg geheel afgeslagen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een na latigheid van den eigenaar van den tankauto, die vergeten had de luchtkranen te openen. PARIJS, 22 Aug. (V- D.) Te Faverolles in de nabijheid van Toulon is in de morgenuren een boschbrand uitgebroken, die door den sterken wind zich snel uitbreidde. De vlammen bedrei gen een der dichtstbevolkte wijken van Toulon. Militairen zijn gerequireerd, die trachten, door het graven van slooten het vuur in te sluiten. rvtrn .,,,,,,1,1,111111,1111)111, Hocgste stand op Woensdag I uur n.m.: 745 Vorige stand 748.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1