Monsterproces in Engeland Stadsnieuws Zonsverduistering EEN GROOT-TAXATEUR HOOFDSCHULDIGE m De verandering van het weer DONDERDAG 24 AUGUSTUS Een complot tegen de gemeenschap hondensport „Georganiseerde brandstichting met het doel om de assuran tiemaatschappijen tr plunderen OPBRENGST FANCY-FAIR Ten bate der nieuwe St. Bavokerk HET WIJDE GELDELOOZEPAD Goede verkeersmaatregel ONDER ZAND BEDOLVEN Nog bijtijds gered Strooper aangehouden Ruïne van Brederode Concert in het Bloemendaalsche Bosch Werkloozen en Papegaaien Gevonden dieren en voorwerpen PRACTISCHE WENKEN Voor de teelt van gladiolen HUISSENSCHE VENDELIERS Hierboven de vendeliers uit Huissenf die op Koninginnedag op uitnoodiging van het centrum-comite op de Groote Markt te Haarlem hun kunststukken zullen vertoonen WIELRENNEN WIELERWEDSTRIJDEN De kampioen Jac. van Egmond komt uit tegen verschillende renners TOUR DE SUISSE Valentijn van de party MOTORCLUB „HAARLEM" Behendigheidswedstryd op Koninginnedag Onderlinge wedstrijden „Zuider hout" MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Een draak verslond de zon LONDEN, 25 Augustus 1933 H5t grootste brandstichters-proces in Enge- lands crimineele geschiedenis is thans voor de jury van het Old Bailey-gerechts- hof geëindigd met de veroordeeling der zestien beklaagden door mr. Justice Humphreys, een van Engelands beroemdste rechters. Het proces heeft drie-en-dertig dagen geduurd. Tweehonderd getuigen zijn gedagvaard geweest. En de kosten worden geschat op 100.000. Met uitzondering van één 69-jarige waren alle beklaagden mannen an tusschen den dertig- en vijftigjarigen leeftijd. De „hoofdman" was de 39-jarige taxateur Leopold Louis Harris; de ove rigen behoorden allen eveneens tot den handels stand, waarin de meesten hunner zelfstandige posities ingenomen hadden. De zestien beklaagden zijn tezamen tot vijftig jaren gevangenisstraf veroordeeld; hiervan ko men er iet minder dan veertien op rekening van den hoofdbeklaagde. Dit zijn de straffen, die zij werkelijk moeten uitzitten. Maar hierbij komen nog „concurrent" vonnissen, d.w.z. gevangenis straffen, die samenvallen met de hoofdstraf, en dus niet feitelijk uitgeboet worden. Zoo beloopt het totaal der straffen voor de geheele bende niet minder dan 284 jaren, terwijl alleen Leopold Harris' vonnissen tezamen 168 jaren beloopen. Er zijn gedurende de behandeling van deze zaak 1.250.000 woorden gesproken geworden; toch deed zich ternauwernood een dramatisch mo ment voor. Streng, onverbiddelijk en zonder sen timentaliteit is het recht aangewend geworden tegen een bende mannen, die gevaarlijke koel- berekende misdadigers waren. Dit proces is meer geweest dan een reusachtig „fait divers" Het zal beroemd blijven in de cri mineele geschiedenis van Engeland, en het zal bijgedragen hebben tot de zuivering van een vitaal bedrijf, dat der assurantie. Wij kunnen in dit bestek zelfs geen beknopt overzicht geven van de feiten en gebeurtenissen, waaruit deze geweldige conspiratie gegroeid is. In weinige woorden zouden wij de misdaad, waar aan al die mannen zich in meerdere of mindere mate schuldig gemaakt hebben, kunnen samen vatten a.v.: Georganiseerde brandstichting met het doel de assurantie-maatschappijen te plun deren. Men onderscheide wel! Hier was geen sprake van brandstichting door een particulier, die hoopte aldus van de verzekeringsmaatschappij meer terug te krijgen dan de waarde van zijn vernield eigendom bedroeg. Zelfs wanneer men ten gunste van zulke individuen wil aanvoeren, dat zij in wanhoop hun laatste redmiddel heb ben willen zoeken in zulk een afschuwelijke fraude, blijft hun misdaad verfoeilijk genoeg. De brandstichter, die zijn eigen bezit aan de vlam men wil prijsgeven, bedreigt hierdoor ook de eigendommen zijner buren; erger nog: hij stelt menschenlevens in gevaar .Een andere verzach tende omstandigheid danontoerekenbaar heid is moeilijk aan te voeren. En toch is zulk een schurk nog bijna een onschuldig kind ver geleken bij den man, die van brandstichting zijn beroep, neen zijn roeping maakt, en zijn bedrijf uitoefent met een leger van medeplichtigen. Zulk een man was Leopold Harris. Weinige jaren geleden nog was hij schatrijk. Door zijn geboorte heeft hij de schitterendste kansen ge had. Op 16-jarigen leeftijd werd hij lid van de firma zijns vaders, Harris and Co., de grootste taxateurs-firma van Engeland, een honderd ja- jaren geleden gestichte Joodsche zaak, die een nationale reputatie en een nationaal vertrouwen bezat. Die reputatie en dat vertrouwen nam Leopold ongeschonden van zijn vader over, toen h nog niet ver over de twintig was. Voor deze beroemde firma mocht men een toekomst ver wachten, schitterender nog dan haar verleden, want Leopold scheen alle eigenschappen te be zitten, innerlijk zoowel als uiterlijk, die den mo dernen business-leider kenmerken. Zijn mooie, indrukwekkende heerscherskop boezemde ver trouwen en ontzag in; zijn energie was onbe grensd; hij was een geweldig plannenmaker, en voerde zijn "plannen uit met vastberadenheid. Nadat hij eenige jaren de alleenheerschappij over de firma gevoerd had, waren de winsten van deze gestegen tot 50.000de nog jonge man leefde van 10.000 per jaar. Thans is hij een bedelaar en tuchthuisboef. In 1926 was er een brand in de City geweest, waaruit een rechtsgeding voortsproot tusschen de Lloyd's en de verzekerden. Harris' belangen werden waargenomen door Londen's geduchtsten pleitbezorger, Sir Edward Marshall Hall. In den loop van dit proces zeide de advocaat van Lloyd's: „Ik wil aantoonen, dat deze firma hoogst onbetrouwbaar is, en de medeplichtige van brandstichters." Het was toen niet mogelijk iets te bewijzen, maar het vermoeden was sterk. Misbruik ma kend van het blinde vertrouwen dat zijn firma sinds generaties genoten had, moet Leopold Har- ris jarenlang fantastische schattingen opgemaakt hebben van de schade, door zijn cliënten gele den. Tot 1926 toe wei-den de op zijn taxaties be rustende bedragen door de maatschappijen uit betaald; wat zij meer bedroegen dan de som, waarop zijn cliënten gerekend hadden, behield Harris. Aldus zag hij de inkomsten zijner zaak tot een ongekende hoogte stijgen. Achter dit vermoeden school de nog ernstiger verdenking, dat hij schattingen opgemaakt had van bran den, waarvan hij wist dat zij aangesticht waren. Het is evenwel onwaarschijnlijk, dat hij ooit een brandstichting mede-beraamd hd. Althans niet tot 1926 toe. Maar de toen tegen hem geuite beschuldiging deed een zinnelooze haat tegen de verzekeringsmaatschappijen bij hem postvatten. Gelddorst had hem ertoe ver leid de eerbare methodes zijner firma op te ge ven; hij wist, dat de rijke en frauduleuze bron van inkomsten voor hem niet langer vloeien zou, nu de wereld tegen hem gewaarschuwd was. Maar die wereld wil bedrogen zijn; weinigen konden gelooven, dat de zoon van een recht schapen man een gemeene bedrieger was. Harris zon op wraak. Hij was een zeer rijk man. Hij leefde als een vorst. Zijn manieren waren van dien aard, dat de verdenking, in 1926 tegen hem ingebracht, vergeten werd door allen, die met hem in aan raking kwamen. De wereld vergeet steeds zeer snel. Harris had het pad der deugd kunnen in slaan, en de rest van zijn leven in weelde kun nen doorbrengen. Maar hij liet zich beheerschen door zijn wraaklust, en ook door zijn instinct, dat hem ertoe dreef op gemakkelijke wijze groote sommen te verdienen. Met een Engelschman en een Italiaan ging hij een „eedgenootschap" aan tot het stichten en vervolgens in brand steken van zaken. Harris financierde het plan, waaraan hij duizenden ponden offerde, maar dat hem ook groote voordeelen opbracht. Aan het om- koopen van andere, kleinere taxateurs besteedde hij fantastische bedragen. Hij had zijn wraak. Je verzekeringsmaatschappijen verloren schatten, tot Harris door zijn voornaamsten edeplichtige een nog gewetenloozer man dan hij ver raden werd. Het geweldige bouwwerk van bedrog en misdaad stortte in. Men kan misdadigers beklagen om hun mis dadigheid. Al te vaak beklaagt het publiek hen om hun val en hun straf. Honderd jaren geleden stond op brandstichtig nog de dood. Vergeleken hierbij schijnen de veertien jaren, die Harris moet uitzitten, al te mild. Deze man was geen gewoon misdadiger. Hij had oorlog verklaard aan de maatschappij, waarvan hij een der uit verkorenen geweest was. Hij had haar vervolgd met. vuur en met wraak. „Wij behoeven geen medelijden te hebben met de groote assurantie-ondernemingen, wier pa leizen getuigen van de geweldige winsten, die zij maken", zeggen velen. Dit is geen kwestie van medelijden. In onze maatschappelijke en economische structuur ne men die maatschappijen een belangrijke plaats in, en zij moeten rijk zijn om haar taak te kun nen vervullen. Neemt het aantal branden toe, dan is een gevolg hiervan niet dat de maatschappijen op den duur zooveel armer worden, maar dat zij ten slotte haar premies moeten verhoogen. De groote massa der eerlijke verzekerden betaalt voor de fraude der brandstichters. Deze voeren oorlog tegen, en benadeelen de gemeenschap. Zij ondermijnen een bedrijf, dat een even groote noodzakelijkheid is als het bank- of scheepvaart bedrijf. Treden zij georganiseerd op, koopen zij taxateurs in het groot om, worden zij aangevoerd door een man, die wraak gezworen heeft aan de r suradeurs, dan zijn zij een openbaar gevaar van "ezelfde soort als het bolsjewisme. Ten ein de hun funest doel te bereiken, ontzien zij geen menschenlevens. De rechter heeft de gemeenschap tegen zulk gespuis te beschermen. De zwaarste vonnissen kunnen niet te zwaar zijn. De fancy-fair, gehouden te Haarlem-Noord op 19, 20, 21 en 22 Augustus 1933 ten bate van den bouw der nieunwe St. Bavo-kerk te Haar lem-Noord heeft aan bruto ontvangsten opge bracht een bedrag van 2400.Ongetwijfeld een schitterend resultaat! Voor de aan deze fancy-fair verbonden loterij leze men de advertentie in dit blad. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben, in verband met de geringe breedte van het Wijde Geldeloozepad, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer besloten het in de richting van de Tempeliers- straat naar het Plein gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtuigen. Goetzeestraat 26, rijw. belast, plaatje; De Graaf, Van Zeggelenstraat 47, regenjas; Benraad, Rijksstraatweg 76, regenjas; Paardebek, Nieuwe Gracht 26, damesring; v. Kessel, N. Tuindorp laan 22, Lipssleutel; Hetem, A'damschevaart 14, schoentje; Stouten, Linschotenstraat 5 rd„ kin- dertaschje; v. Pelt, Mérkmanstraat 25, voetbal; Coeleman, Gen. Joubertstraat 76, vulpenhouder. Dinsdagmiddag zag een agent van politie, dat een vijftal kinderen in een diepen zandkuil speelde op een terein aan de Briniostraat te Velsen. Tijdens zijn voorbijgaan stortte de zand kuil in. De agent begaf zich er onmiddellijk heen, waarop de kinderen hem mededeelden, dat er een meisje onder het zand bedolven lag. Direct is de agent begonnen het zand met de handen weg te graven, terwijl de timmerman v. d. W. inmiddels verscheen met een schop. Met ver eende krachten is het kind, hetwelk de 9-jarige A. R., wonende te IJmuiden (O.) bleek te zijn, onder het zand uitgegraven. Het was al eenigs- zins bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Het is door den agent aan de ouders afgegeven. In verband met vorenstaande, worden de ouders van kinderen eveneens gewaarschuwd voor het duinterrein achter de Napierstraat te Velsen, waar zandafgravingen hebben plaats gehad en het gevaar voor instortingen niet denkbeeldig is. Door de jachtopzieners L. B. en P. v. d. M.. te Zandvoort, is in de duinen op heeterdaad betrapt bij het stroopen een inwoner uit Haar lem. Het geweer, warvan hij zich bediende is in beslag genomen, nadat proces-verbaal was op gemaakt. In de afgeloopen week werd de Ruïne van Brederode bezocht door 4750 personen, waar onder gezelschappen uit Amsterdam, Rotter dam, Den Haag Delft, Utrecht, Uithuizen, Alk maar, Friesland, Den Helder. Het programma van het concert in het Bloe mendaalsche Bosch op Vrijdag 25 Augustus, des avonds om 8 uur, te geven door de Jokez Har monie en Jokez Jeugd-Harmonie, onder leiding van den heer J. A. Meng, luidt als volgt: Jeugd-Harmonie: Jokez Jeugd-March van J. A. Meng; Atalante, Ouverture, van Alfred Del- becq; La Reconnaissance, Fantasie, van V. J. Benoodt; L'Amitié, Ouverture, van J. A. Meng; Lily, Pas-redoublé, van G. Delfort. Jokez-Harmonie: Per Aspera ad Astra, March, van Ernst Urbach; Rienzi, Ouverture, van Richard Wagner; Ballet d'Isoline, van A. Messager; a. Moderato, b. Andante, Tempo di Mazurka, c. Marcato, Molto Moderato, d. An dante, e. Allegro, Valse Lento; Orpheus in der Unterwelt, Ouverture, van Jac. Offenbach; Odeon-March van Ant. Tierolff. De heer Theo Bouwmeester, inpresario van het Papagaaien-theater, heeft de georganiseer de werkloozen in de gelegenheid gesteld de voorstellingen gratis bij te wonen. Iedere avond voor de voorstellingen van 7 en van 9.30 uur hebben telkens 125 personen toe gang. Reeds gisterenavond hebben 325 perso nen het theater bezocht en genoten van de mooiz dressuur. De heer Theo Bouwmeester verricht hierme de een sympathieke daad. V. Thiel, Sterreboschstraat 31, actetasch m. muziekboeken; derdes, Zaanenlaan 69, idem m. gereedschap; Sparrenboom, Nagtzaamstraat 4, bril in ótut; V. Mersem, Reitzstraat 33, broche met haar; De Vries, Dr.. Schaepman- straat 44, ceintuur; V. d. Sandt, Garenkokers- kade 24, collier; Hoes, Eemstraat 8, ceintuur; Jamuk, Gaelstraat 57, idem; Bureau van po litie, Smedestraat 9, ceintuur; 2 hoeden; hon- denpenning; zwemkaart; Velthuis, Kastanje- straa 30, handschoenen; Hirs, Weltevreden straat 10, hond; Bruins, M. van Heemskerk straat 38, regenjas; Mok, Korte Heerenstraat llrood, 10-rifctenkaart; Kennel Fauna, Park laan 119, 1 zwarte kat en 3 zwart-witte kat ten; Nieuwmeijer, 2e Zuidpolderstr. 35, muts; Langerak, Baljuwslaan 9, idem; Holzappel, Gasthuislaan 127, portemonnaie; Luikel, .v. Keulenstraat 47, rijwielpomp; Plus, Joh. v. Vlietstraat 92, rijw.belastingplaatje; Hoore- man, Mr. Gevlingstraat 2, rijwiel; Philippe, Lindenstraat 12, sleutel; Boeré, Nijlstraat 32, taschje; v. Ochtert, Julianapark 24, idem; Hoogenes, Nagtzaamplein 15, hondje; Kennel Haarlem, Regentesselaan 24, jachthond; Van Leuwen, Leidschestraat 44rd, voetbal; Banda, Emmakade 27, vulpotlood; Bonke, Lindenstraat 24, vulpen; Arschoeh, Schermerstraat 5, wa- genmoer; v. Koperen, Allanstraat 95, reserve- autowiel. Terug te bekomen bij: De Lee, Leidsche straat 36 rd., autoslinger; Wanrooy Vosmaer- straat 61, armband; Koster, Borskistraat 12, badpak met handdoek; Roosloot, Margaretha- straat 20 c, bril; Tooien, Nassaulaan 25, doosje inh. 3 sleutels; Denketten, Nieuwe Kruisstraat 14, Engelsche sleutel; Bur. van Politie, Smede straat 9, onderdeel fototoestel, rijw. belast, plaatje, rijwielslot met ketting, taschje; Riems dijk, Gortestraat 8, dameshandschoen; Lamfers, Kruisweg 51, koffertje inh. sportkleeding; Fon- kers, Schoterboschplein 15, hond; De Vries, Lin denstraat 17, kinderjasje; Jaspers, Schotersihgel 83, halsketting; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 grijze en 1 zwarte kat; Roet, A. L. Dyserinck- straat 11, 2 leeren broekspijpijv. Dijk, Elzen plein 56, rammelaar; v. Dalen, Tetterodestraat 33, rijw. belast, plaatje; v. Zwieten, Busken Huetstraat 28 rijw. belast, plaatje; Roodenburg, De ambtenaar van den Plantenziektenkundi- gen Dienst schrijft ons: Verschillende plantenziekten zijn de laatste jaren op den voorgrond getreden, of omdat ze door inteelt b.v. belangrijker geworden waren, of doordat er bij den export meer op gelet moest worden tengevolge van buitenlandsche voorschriften. Iets dergelijks zien wij bij de ziekten van de Gladiolus. Deze ziekten waren er natuurlijk reeds langer dan nu, doch ten gevolge van een strenger toezicht in het bui tenland werden ook wij gedwongen er strenger op toe te zien. Daarom is het ook van veel belang, dat men tenminste tracht, een zoo gezond mogelijk gla- diolengewas te teelen en te oogsten. Hoewel we er reeds meer over geschreven hebben en hoewel het allicht niet de laatste maal zal zijn, beginnen we weer bij het begin en wel met te vertellen, dat wij bij dit gewas in hoofdzaak te doen hebben met drie ziekten, die alle drie min of meer belangrijk zijn, omdat deze ziekte ook op den drogen knol te zien kun nen zijn en het dus bij export redenen voor afkeuren kunnen zijn. Deze drie ziekten zijn de schurft, die veelal in navolging van onze En gelsche buren „Scab" genoemd wordt, vervol gens met het droogrot en het hardrot. Het „Scab" is zoowel op de droge knollen als op de groene plant wel het gemakkelijkst te herkennen en te beschrijven. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie en in de meeste gevallen gaat een bacterieziekte gepaard met vochtig worden; zoo is het ook hier. Is een Gladiool op het veld, in den groeitijd dus, aangetast door schurft, dan wordt het binnen ste van de plant, de pen dus, met de omgevende bladeren vochtig en gaat tot rotting over. Het spreekt vanzelf, dat dat vochtig zijn ook nog min of meer afhangt van de vochtigheid van de lucht, hoe vochtiger die is, des te vochtiger ook het aangetaste deel zal zijn. Onthouden we dus vooral, dat schurft optreedt binnen in de plant, dan hebben we reeds een tamelijk zeker herkenningsmiddel, want de overige ziekten doen dat als regel niet. Droogrot b.v. is juist te her kennen, doordat de aantasting begint in de buitenste bladeren van de plant. Ook is die aantasting niet vochtig, maar juist gekenmerkt door een absoluut droog afsterven. Bij door droogrot aangetaste planten vindt men verder op de aangetaste topeinden der bladeren een massa zeer kleine, ronde zwarte stippen en in vele gevallen gaat die bladpunt ten laatste naar buiten omkrullen en bruin worden. Het hardrot is van de drie genoemde ziekten, op het veld tenminste, het minst duidelijk te herkennen. Bij deze ziekten vindt men op de bladeren, zoowel op de buitenste als op de bin nenste bladeren, onregelmatig gevormde licht bruine vlekken, waarop men, in het latere sta dium, kleine zwarte bolletjes ziet (dus evenals bij droogrot). Deze bolletjes zitten echter niet zoo vast als de zwarte bolletjes, die men waar neemt bij het droogrot. Deze beide laatste ziek ten worden door zwammen veroorzaakt en, hoe wel men de laatste ziekte, dus het hardrot, niet zooveel waarneemt op het veld, is het toch wel een van de gevaarlijkste voor den export, omdat die ziekte zoolang „doorwerkt" in de schuur. Snel drogen na het rooien is vooral in verband met hardrot zeer aan te bevelen. Een andere ziekte die ik nog even noemen wil, omdat die juist op het oogenblik nogal optreedt, is het vuur. Dit is gekenmerkt door lichtbruine vlekken op de bladeren, welke vlek ken echter doordat ze veelal begrensd zijn door de nerven, bijna vierkant van vorm zijn. De narcissenkweekers kennen dit verschijnsel heel goed, omdat dat gewas er nogal veel last van heeft. Deze ziekte is, in verband met den ex port, van minder belang, omdat de van zulke planten geoogste knollen evengoed gezond zijn. Wel oogst men natuurlijk minder en daarom wordt ze ook hier genoemd. Over de verschijnselen van deze ziekten in de knollen kan beter later gesproken worden als de knollen in de schuur gaan, na den rooi tijd dus. De bestrijdingsmiddelen van de drie eerst genoemde ziekten bestaan hoofdzakelijk in het controleeren te velde van het gewas en in het tijdig uittrekken en zorgvuldig opruimen van de zieke planten; geen zieke planten in de pa den werpen dus en ook niet op slootkanten of in de sloot. Bij deze selectie behoeft men niet academisch te werk te gaan (niemand zal dat doen) doch men kan het beste van het stand punt uitgaan, dat alles, wat afwijkt, ziek is. Uitgezonderd natuurlijk in het geval men last van vuur heeft, want, treedt dat op, dan wor den wel zoogoed als alle planten ziek. Als preventief bestrijdingsmiddel kan worden aangeraden te spuiten met Bordeauxsche pap van 1 y, pet. Vooral tegen het vuur is dit een z.eer goed bestrijdingsmiddel. Toevoeging van een kleurstof is wel aan te bevelen. Hiervoor werd vroeger gebruik ge maakt van harszeep, suiker, roggemeel etc. etc. Den laatsten tijd is „Agral" in den handel ge komen. Dit is een middel, dat voorkomt, dat groote druppels gevormd' worden en daardoor loopt de vloeistof beter uit en spreidt dus. Een echt kleefmiddel is het dus niet. Dergelijke spreimiddelen zijn er den laatsten tijd meer in den handel gekomen en dus behoeft men zich niet tot het genoemde middel te beperken. Trouwens, al die middelen komen nogal duur uit en dat in dezen slechten tijd. Desnoods ge bruikt men dus een van de oude middelen, die wel niet zoo goed zijn, maar bij gladiolen toch nog wel te gebruiken. Dat partijen, waarin ziek voorkomt (en dat zijn bijna alle), vroeg ge rooid moeten worden om te voorkomen, dat de ziekten op de knollen overgaan, is nu zoetjes aan wel algemeen bekend. Natuurlijk heeft men dan een kleinere kilo-opbrengst, maar men kan nu eenmaal geen twee ruggen uit één varken snijden. Als men veel kilo's rooit, doch de knollen zijn ziek, dan is het product onverkoop baar, want, niet geschikt voor export. Met Koninginnedag zullen te Zandvoort be langrijke wedstrijden gehouden worden. De ren ner Jac. van Egmond zal dan tegen een groot aantal amateurs rijden in de wielerwedstrijden, die op den boulevard gehouden zullen worden. Het doet ons een groot genoegen te kunnen melden, dat Burgemeester Van Alphen dade lijk het plan, dat eerst nog maar heel flauw in opzet was, heeft gesteund en niet alleen zijn medewerking heeft toegezegd, maar ook allen steun, die eventueel noodig zou zijn. Zijn belangstelling heeft er zeker niet wei nig toe bijgedragen, dat de voorbereidingscom missie zoo vol ijver aan het werk getogen is, om het geheel nu ook zoo goed mogelijk te doen slagen. Ook de groote belangstelling voor deze wedstrijden is zeker daaraan te danken. Ook andere autoriteiten hebben geen groote bezwaren geopperd. De leiding berust bij de H. S. V. De Kam pioen. Dit is de club, waarvan de renner Van Egrnond lid is. Het traject wordt genomen op den boule vard, die daarvoor, volgens kenners, uitstekend geschikt is en wordt genomen van Riche tot het Kurhaus Casino. In verband met maatregelen tot afsluiting van den weg voor het verkeer, is de aanvang van de wedstrijden bepaald op des middags half vier. Er zijn reeds belangrijke hoofdprijzen be schikbaar gesteld. Zoo gaf de Siega Banden Fabriek een zilveren schaal ter waarde van honderdzestig gulden. De Engelbert Fabriek gaf toezegging voor een gou den fietsband. Verder zijn er nog andere prijzen, waaronder medailles en bekers. Men hoopt, dat het aan tal nog zeer vergroot zal worden. Dat deze wedstrijd de belangstelling trekt, kan worden afgeleid uit het feit, dat nu reeds honderdvijftig renners ingeschreven hebben, om tegen Van Egmond uit te komen. De inschrijvers komen uit alle plaatsen van ons and, voornamelijk uit Brabant en Lim burg, waar men heel goede clubs heeft met sterke wegrenners. Ook is er nog een wedstrijd voor Junioren. Ook daarvoor bestaat groote belangstelling. De leeftijdsgrens is gesteld op vijftien jaar. Jonger is men van deelneming uitgesloten. Ook is bepaald, dat de junioren niet op race fietsen mogen uitkomen, maar op gewone luxe- fietsen. Voor dezen wedstrijd is de eerste prijs een racefiets. In de etalage van den heer Pool in de Jan Steenstraat, worden reeds een aantal prijzen, door de Hertog fabriek beschikbaar gesteld, ten toon gesteld. Het doel van dezen wedstrijd is, om te komen tot de oprichting van een rennersclub. Het staat reeds vast, dat deze club er komen zal, want nu reeds komen steeds nieuwe aangiften binnen. Na 31 Augustus zal de oprichtingsvergade ring plaats vinden. De aangifte voor den wedstrijd kan geschie den tot en met Zaterdag 26 Augustus. De heer Pool is bereid alle mogelijke inlich tingen te verschaffen. Aan den „Tour de Suisse" (Tocht door Zwit serland) welke van 28 Augustus tot 2 Septem ber a.s. in vijf étappep zal worden gehouden, zal ook de Nederlandsche wegrenner Valentijn, die by de wereldkampioenschappen zulk een fraai figuur sloeg, deelnemen. 31 Augustus des middags te 2 uur worden door bovengenoemde club, in samenwerking met de Vereen. „Koninginnedag" op het terrein aan de Paviljoenslaan groote behendigheidswedstrij- den verreden. Er zullen diverse interessante hindemissen te nemen zijn, w.o. een slingerbaan, kippen - plank, grindlioop, ringsteken, enz. Elk dezer hindernissen is door lederen handigen motor rijder zonder strafpunten te nemen. Als speciale nieuwe attractie belooft een „watergekoelde wip plank" bijzonder interessant te worden. Inschrijfbiljetten verkrijgbaar tot en met 29 Augustus bij den secretaris F. A. A. Wolking, Haarlemmerstraat 82, Zandvoort, den penning meester H. M. Boesmans Jr., Ged. Oude Gracht 44 en bij de plaatselijke motorhandelaren: Van Kooten, Van Rumpt, De Ridder en Wuring. De groote weersverandering is spoediger ge komen dan verwacht kon worden, hoewel zij geheel hetzelfde karakter draagt als in een vorige beschouwing is aangegeven. Het gebied van hoogen druk en mooi weer heeft zich inder daad nog verder naar het Zuiden van Europa teruggetrokken en heeft zijn invloed op de weersgesteldheid bij ons geheel verloren. De depressies zijn thans zoo Zuidelijk gekomen, dat zij het weer bij ons geheel beheerschen. Zondag, Maandag en Dinsdag trok een vrij diepe depressie over de Noordzee voorbij. Dit gaf aanleiding tot een plotselingen weersomslag met talrijke onweders, die waarschijnlijk ver oorzaakt werden doordat de koele N.W.-wind van de Westelijke helft der depressie zich on der den warm-vochtigen Zuid-Westelijken lucht stroom van de Z.O.-lijke helft drong en deze in de hoogte stuwde. Het optillen van groote massa's warm-vochtige lucht geeft altijd aan leiding tot sterke condensatie van waterdamp en in den zomer tot de ontwikkeling van on weersbuien. De eerste gevolgen van dit in de hoogte stu wen van de vochtig-warme lucht kon een op merkzaam waarnemer Zondag in den laten na middag opmerken toen na een tamelijk sterken wind de stapelwolken naar boven begonnen door te breken en hooge toppen begonnen te vormen. Het kwam daarbij spoedig tot de ontwikkeling van plaatselijke onweersbuitjes met vrij veel regen. In den nacht van Zondag op Maandag kwam het tot een herhaling, maar de eigen lijke onweerstoestand was nog niet tot volle ontwikkeling gekomen. Dit gebeurde pas in den loop van Maandagnamiddag toen zich plotseling een reeks van opeenvolgende onweersbuien vormde, die nogal hevig waren. Te Ouwerkerk kwam het zelfs tot een windhoos met verwoes tende werkingen en over het geheele land vielen zware regens en kwamen nogal wat gevallen van bliksem-inslag voor. Na een kort durende weersverbetering op Dinsdag is het in den avond van dien dag opnieuw onweersachtig geworden en viel er in den avond en in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer veel regen. Er is dus heel wat actie in den dampkring gekomen, waarvan het gevolg een sterke achter' uitgang van het weer is. Vooral de vrij sterke afkoeling, die een gevolg is van den inval van den koelen Noordwestelijken luchtstroom, heeft aan het weer een geheel ander karakter ge geven, zoodat algemeen gezegd wordt: het is afgeloopen met den zomer. Jammer genoeg valt dit niet tegen te spreken. Het mooie zomerweer heeft afgedaan. Daar het na zoo'n langen tijd van mooi weer moeilijk valt zich daarin te schikken, troosten velen zich met de gedachte, dat het misschien weer gauw zal opknappen. Dat kan natuurlijk wel, maar helaas ziet de algemeene weerstoestand in een groot gebied rondom ons er niet naar uit, althans niet dat een groote verbetering heel spoedig zal in treden en als deze lang op zich laat wachten, is de nazomer zoover gevorderd, dat de kans op warm weer wel heel gering wordt. (Nadruk verboden) Ter gelegenheid van het 12 H-Jarig bestaan der Politiehonden Dressuurclub „Zuiderhout' organiseert deze vereeniging op Zondag 27 Augustus as. een onderlingen wedstrijd voor haar leden. Er wordt gewerkt in twee groepen, één voor gediplomeerde en gevorderde honden en één voor jonge honden. De wedstrijden wor den gehouden op „Het Terras" te Santpoort, terrein van de vereeniging „Kent U zelf" en vangen aan te 8.30 uur v.m. en duren den ge- heelen dag. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren A. Lokerse en G. van Andel. De toe gang tot het terrein is vrij. VRAGENBUS Vraag: Wat is de kortste weg van Heemstede naar Zeddam per auto en terug? Antw.: Heemstede, Haarlem, Amsterdam, Dul- vendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Ame- rongen, Eist, Rhenen, Wageningen, Oosterbeek, Arnhem, Westervoort, Zevenaar, Didam, Zed dam. Totaal 160 K.M. Andere weg terug: Zeddam, Didam, Wester voort, Zevenaar, Arnhem, Ede, Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Nieuw-Leusden, Oud-Leusden, Amersfoortsche berg, Soest, Soestdijk, Baarn, Eemnes, Laren, Crailoo, Die- merbrug, Amsterdam, Haarlem, Heemstede. Totaal 152 K.M. IJMUIDEN, 24 Aug. Rjjksvischafslag Tarbot per kg- °-90 tot 1.15, griet 17-50 tot 50.— per 50 kg., tong 1.05 tot 2.— per kg., groote schol per 50 kg. 49.—, middel schol 40—, zet- schol 32.— tot 34.kleine schol 30.— tot 31.—, schar 4.80 tot 16.rog per 20 stuks 18— tot 23.—, vleet per stuk 1.65 tot 2.50, groote schel- De zon gaat in het Oosten op en in het Westen onder. Zij is er steeds, iederen dag opnieuw, dien God geeft, ook al wordt haar licht vooral op onze breedten nog al eens door wolken onderschept, Maar is het mooi weer, dan straalt zij helder uit een blau wen hemel en zij verwarmt dan met haar stra len onze weiden, huizen en harten. Maar soms, een heel enkele maal in ons le ven, zijn wij getuige van een merkwaardig ver schijnsel. Een zwarte schijf nadert den stra- lenden zonnebal en schuift zich er voor, steeds verder, totdat een diepgrauwe duisternis zich heeft uitgespreid over de bloeiende aarde. De polsslag van het leven schijnt eensklaps stil te staan; een onrustige beklemming bevangt mensch en dier wij zijn getuige van een zonsverduistering. Er leefden eens aldus verhalen de Chi- neesche kronieken twee geleerden in het Rijk van het Midden. Hi en Ho heetten zij en van beroep waren zij astronomen en sterren wichelaars aan het hof van den groeten keizer Tsjoeng-kang. Maar Hi en Ho hielden meer van een lui en vroolijk leventje dan van de moei zame studie van het heelal en zoo kon het gebeuren, dat zij op zekeren dag vergaten, een zonsverduistering aan te kondigen, zoodat heel het volk er door werd verbast. Een ontzet tende angst maakte zich van allen meester, want ieder dacht, dat de zon voorgoed van het firmament was verdwenen. Een machtige draak had haar opgeslokt, meende men. Ie der schreeuwde, raasde, tierde; men sloeg op rommels en bekkens, teneinde het ondier zoo mogelijk te dwingen, de ingeslikte zon weer uit te spuwen. En werkelijk, het middel trof doel. De draak schrok zóó, dat hij vergat adem te halen en in zijn ontzettende benauwdheid zich haastig weer van de zon ontdeed. Aldus gebeurde, naar de moderne geleerden hebben kunnen berekenen, in het jaar 2137 vóór Christus des ochtends om zeven uur. Wanneer reeds ons moderne menschen bij een zonsverduistering een niet te miskennen beklemming bevangt, dan zal men kunnen be grijpen, met welk een schrik en ontzetting vroegere generaties werden geslagen, wanneer eensklaps het zonnelicht begon uit te dooven. Niemand begreep, waarop het verschijnsel be rustte en ieder dacht dan ook, dat het einde der dagen was gekomen. Tegenwoordig weet in de beschaafde landen zelfs de ongeletterdste, dat het de maan is, die zich inschuift tusschen aarde en zon en aldus de lichtbron voor ons afsluit. De moderne as tronomie kan niet alleen alle komende zons verduisteringen op de seconde af voorspellen, waar zij wel of niet totaal zullen zijn, maar tevens is zij in staat, achterwaarts schouwend ook voor alle vervlogen eeuwen alle zonsver duisteringen nog eens de revue te laten pas- seeren. Wanneer aarde, zon en maan alle drie in één en hetzelfde vlak waren gelegen, dan is het duidelijk, dat lederen keer bij nieuwe maan wanneer dus de maan staat tus schen aarde en zon en dientengevolge slechts aan de van ons afgekeerde zijde wordt ver licht een totale zonsverduistering zou plaats vinden. Aangezien echter het vlak van de maanbaan met dat der aardbaan een kleinen hoek maakt (5 graden), kan een zonsverduis tering slechts plaats vinden, wanneer de maan op het oogenblik dat zij „nieuw" is, de aard baan snijdt. Desondanks is over de geheele aarde gezien, het verschijnsel niet zoo heel zeldzaam, als men wel geneigd zou zijn te meenen. In iedere 18 jaar kan men namelijk op aarde 70 eclipsen waarnemen. Hiervan zijn er slechts 29 maans verduisteringen, terwijl de resteerende 41 stuks zonsverduisteringen zijn. Men ziet dus, dat het aantal zonsverduisteringen heel wat grooter is is dan dat der maanecUpsen. Laatstgenoemde zijn echter steeds op alle plaatsen op aarde waar te nemen, die op het oogenblik der ver duistering de maan boven den horizon hebben staan, aangezien de zich in het heelal uitstrek kende schaduwkegel der aarde het geheele licht voor de maan ondervangt. Een zonsver duistering daarentegen is steeds slechts op een zeer klein deel der aarde waarneembaar, daar de veel kleinere schaduwkegel der maan de aarde nauwelijks raakt en de zon vroolijk er aan alle kanten langs blijft stralen. Zoo komt het, dat men den indruk krijgt, alsof er veel meer maansverduisteringen zijn dan zonsverduiste ringen, hetgeen inderdaad voor elk bepaald deel der aarde het geval is, doch voor de aarde als geheel niet waar is. Nooit kunnen er in één jaar tjjds meer dan 7 eclipsen zijn en nimmer minder dan twee. Zijn er in een bepaald jaar maar twee eclip sen, dan zijn beide zonsverduisteringen. Een zonsverduistering kan in Nederland nooit lan ger duren dan 3 uur 27 minuten, terwijl zü nooit langer dan 6 minuten totaal kan zijn. De geheele geleerde wereld concentreert zich telkenmale op deze luttele minuten der tota liteit, teneinde foto's te maken en waarnemin gen te verrichten over den toestand van de zon. Wij zeiden reeds, dat de astronomen in Staat zijn, alle zonsverduisteringen uit vervlogen eeuwen opnieuw de revue te laten passeeren. Een treffend voorbeeld hiervoor is het volgen de: Tijdens een veldslag tusschen LyöiëiW en Meden vond, naar de oude Grieksche geschied schrijver Herodotus verhaalt eensklaps een zonsverduistering plaats. Voorheen wist men slechts, dat de bedoelde slag tusschen 626 en 583 voor Christus moest hebben plaats gevon den. Intusschen hebben ons de moderne astro nomen den nauwkeurlgen datum laten weten. Het was op den 28sten Mei van het Jaar 585 vóór Christus, dat Meden en Lydiërs elkaar in de haren vlogen. (Nadruk verboden) visch 35.— tot 40.—, middel schelvisch 33.— tot 40.—, kleine middel schelvisch 24.— tot 36.—, kleine schelvisch 7.50 tot 18.—, kabeljauw per 125 kg. 57.— tot 70—, gullen 2.40 tot 18.50, leng per stuk 0.31, heilbot per kg. 1.10, wijting per 50 kg. 4.90 tot 9.50, makreel 9— tot 12.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3