Hlinka, heer van Slowakije Het nieuws van heden STRIJDBAAR PRIESTER GEESTDRIFTIGE REDE VAN MUSSOLINI DE H. VADER UN GROOT GEVAAR ONTSNAPT De spanning in Andorra DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek DE PRESIDENT IN HET ARBEIDSKAMP De feesten te Neutra Marquet moet zwijgen „Wij moeten sterk zijn, vooral in aantal, want als de wiegen leeg zijn, wordt het land oud Groote fakkeloptocht te Cuneo Het Weer|||||l|||||||||i||||||||l!ll,ll,,lll,lll,IIII,,l|||i IlllllllllllllllllIlllllllllllllllIIIHU Militair vliegtuig stort neer op de plaats, waar juist de Pause lijke auto is gepasseerd Nog een incident De barricadeering van, de Oise De Lindberghs gestart Deviezensmokkelaars gestraft Ook Spanje volgt met groote be langstelling de gebeurtenissen in het kleine republiekje Bijzonderheden over land en volk De bevolking van Mand- sjoekwo De Rijksdagbrand Een acte van beschuldiging van 230 bladzijden Het noodweer in de V.S. Twintig dooden; de schade op vele millioenen dollar geraamd Weer een sabotage- proces te Moskou AARDBEVING IN NICARAGUA DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De strijd tegen De Valera Noodweer teistert Joego-Slavië Mgr. Schreiber Het Goerreshausproces De Duïtschland-vlucht Op het S. A. I. congres Een afdeeling van den radiodienst in actie bij de manoeuvres van het Engelsche leger in Surrey. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18461 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor President Roosevelt bezichtigt op een reis door het Shenandoah-dal het arbeiders- dienstkamp te Harrisonburg Een merkwaardige gebeurtenis had dezer dagen plaats in Neutra, de oudste stad van Slowakije. In deze stad werd op solemneele wijze het feit herdacht van de stichting der eerste Christelijke kerk op het grondgebied van het huidige Tsjechow-Slo- wakije door hertog Pribina, 1100 jaar geleden. De regeering van Tsjechow-Slowakije had het protectoraat over dit feest, waarbij meer dan honderd duizend menschen waren verschenen, aanvaard. De ministers der republiek waren aanwezig, de president der republiek Masaryk had een boodschap opgesteld, die voorgelezen moest worden door den minister-president Malypetz. Het episcopaat van Slowakije, de Aartsbisschop van Olmütz, verschillende an dere bisschoppen uit het buitenland, waaronder de primaat van Polen, Kardinaal-Aartsbisschop dr. Hlond vereerden het feest met hun hooge tegenwoordigheid. Een feestelijk program was opgesteld, vele hooggeplaatsten zouden spre ken, maar men had „vergeten" een plaats in te ruimen voor den leider van Slowakije en de Slowakijsche Katholieken, Mgr. Hlinka, pastoor van Rosenberg. De regeering had ge wild, dat het feest zou worden gevierd in den zin van een Tsjechow-Slowakijsch staatsfeest. Maar er gebeurde iets anders. De bruskeering van het Slowakijsche nationalisme, dat naar autonomie streeft in het kader van den staat, wreekte zich op pijnlijke wijze. Pastoor Mgr. Hlinka had den dag voor het feest in zijn lijf blad „Slovak" geschreven: „Wij zijn hier thuis. Pribina was een der onzen. Wanneer de Tsjechen hun George van Podiebrado, hun Zitzka en andere groote mannen en leiders vieren voelt Hlinka zich als gast. Maar bij de Pribina-feesten in Neutra zal Hlinka de heer z ij n." In heel Slowakije luidden de klokken, dreunden de saluutschoten, toen in pracht van kleuren de feestoptocht voorbij trok langs de tribune, waarop de regeering, de bis schoppen, diplomaten en generaals hadden plaats genomen. Plotseling rukte een 20.000- tal van Hlinka-mannen naar voren. De op tocht werd stop gezet. Een geweldig spreek koor riep: „Wü willen Hlinka hooren. Hlinka moet spreken." Op de schouders van zijn vol gelingen werd Hlinka naar de tribune gedra gen en sprak inderdaad als eerste. Pas na hem kon de minister-president Malypetz de bood schap van Masaryk voorlezen. Hlinka las een proclamatie voor, waarin hij verklaarde dat de Slowaken goede staatsburgers zijn, die het be stand van het Rijk willen verdedigen, maar dat zij de autonomie opeischen, die hun is be loofd bü het verdrag van Pitsburg. Luid vroeg Hlinka den Slowaken, of zij autonomie wensch- ten. Tienduizenden stemmen riepen: „Ja, wij verlangen de autonomie." Daarop gaf Hlinka het woord aan den mi nister-president om de boodschap van den staatspresident voor te lezen. In dit manifest legde Masaryk den nadruk er op, dat het feest niet alleen getuigenis moest geven van de ge wichtige beteekenis van het Christendom in oude tijden, maar ook voor den tegenwoordi- gen tijd. „Wij leggen den nadruk er op, dat het Christendom in den geest van zijn stichter de godsdienst is vaji werkdadige naastenliefde. Niemand die den Christus belijdt, mag een ver kondiger zijn van den haat." De redevoering van Hlinka had. aan het feest een heel ander karakter gegeven, dan Praag gedacht had er aan te ge ven. De Tsjechische pers is natuurlijk over het verloop der feesten slecht te spreken en geeft, in de opwinding van het oogenblik, critiek, die de normale maat ver overschrijdt. Zij spreekt van „een verschrikkelijk spel, dat Hlinka en zijn lieden hebben gespeeld en hetwelk grenst aan hoogverraad"(Seske Slovo), van een „zwaren slag tegen de eenheid der republiek" (Vecer). Genoemde bladen zijn min of meer regee- rings-organen. Maar ook de links-burgerlijke Lidove Noviny schrijft in denzelfden zin: „De feesten, die getuigenis hadden moeten geven van een vaste Tsjechow-Slowakijsche solidariteit, hebben in werkelijkheid geleid tot een verkoeling tusschén beide volken en ge toond, dat niet alles in orde is. In het be wustzijn van triomfator heeft Hlinka zegenend de tribune verlaten. Het was hem gelukt, wat hij had beloofd." In een openbare rede liet de minister van Onderwijs Derer (sociaal-demo craat) zich in scherpe bewoordingen uit tegen de autonomisten en separistien. ,,De democra tie", „zeide hij", is tegenover revolutionnaire ele menten tot dusver al te mild geweest. Zij moet hard worden en ach tegen het particularisme wenden." f Wij meenen, dat al deze uitingen sterk overdreven zijn en geboekt moeten wor den op het conto der oogenblikkelijke opwin ding. Hlinka en zijn lieden eischen niet anders op dan hun recht, de autonomie, die hun per verdrag is toegezegd. In de woning van sena tor en kanunnik dr. Buday te Neutra kwamen na het feest vertegenwoordigers der Slowakij sche en Tsjechische oppositie bijeen, om een manifest op te stellen. Daarin wordt de na druk gelegd op de onaantastbaarheid der re publiek en op haar Slavisch karakter, maar wordt opnieuw de autonomie, die bij het vre desverdrag is beloofd, opgeëischt. Ondertusschen is pastoor Mgr. Hlinka weer naar zijn pastorie te Rosenberg vertrokken en wacht de ontwikkeling der dingen af. Onrustig zal hij wel niet zijn, want hij weet, dat zelfs zijn meest verbitterde Tsjechische tegenstan ders het niet zullen wagen, hem uit het mid den zijner Slowaken weg te halen. CUNEO, 25 Aug. (Reuter). De groote leger- manoeuvres, welke op het oogenblik gehouden worden en welke naar schatting door een me nigte van meer dan 100.000 personen worden gevolgd, zijn een dag gestaakt, op welken dag Mussolini, die de manoeuvres bijwoont, een bezoek heeft gebracht aan de stad Cuneo, waar de Duce in het publiek een groote redevoering tot de verzamelde menigte heeft gehouden. Hü uitte vooreerst zijn dank voor de har telijke gastvrijheid, welke het leger overal bij de bevolking had ondervonden en betoogde ver volgens, steeds onderbroken door geestdriftige toejuichingen van de menigte, aldus: Op deze plaats, in het hart van uw krach- tigen staat, wil ik door middel van u aan het Italiaansche volk laten weten, dat 6.000 jaren wereldgeschiedenis ons een duidelijke les heb ben gegeven, n.l., dat een volk sterk moet zijn, zoowel in vredes- als in oorlogstijd. Sterke volken hebben vrienden, zoowel bij hun nabuurstaten als bij de veraf gelegen lan den. Sterke volken zijn gevreesd in den oorlog. Zwakke volken staan in vredestijd alleen en verwaarloosd en in den oorlog loopen zij gevaar onderdrukt en vernietigd te worden. Wij moeten sterk zijn, vooral in aantal, want als de wiegen leeg zijn, wordt het land oud. Wij moeten sterk zijn in moed; nooit achter waarts zien, wanneer een besluit genomen is, doch altijd voorwaarts gaan. Wij moeten sterk zijn in karakter. Onze koel bloedigheid mag niet wijken, wanneer het land door de zon bestraald wordt en evenmin, wan neer het door onverdiende slagen van het noodlot getroffen wordt. Ik mag zoo spreken, want niemand kan be twisten, dat de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk oprecht den vrede wenschen en dat wij daarvoor bewijzen gegeven hebben. Het fascistische Italië, zooals het zich thans in het midden van de 20e eeuw vertoont, is het eenige land, dat aan alle beschaafde vol ken der aarde een zegen- en levensboodschap te geven heeft. Mussolini eindigde zijn rede met zijn toe hoorders op te wekken een eerbiedige gedachte te wijden aan den koning. Des avonds had in de stad een groote fak keloptocht plaats door jeugdige fascisten. Herhaaldelijk moest de Duce op het balcon verschijnen van het regeeringsgebouw, waar hij een geestdriftige hulde van de onafzienbare menschenmenigte in ontvangst had te nemen. Verwachting! Zwakke tot H matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Wes- H telijken wind, half tot zwaar bewolkt, j= weinig of geen regen, iets warmer. Zon op 6 uur, onder 8.03. Licht op 8.33. 28 Aug. Eerste Kwartier. ROME, 24 Aug. (Reuter.) Z. H. de Paus heeft vandaag een bezoek aan Castel Gandolfo ge bracht, om de restauratiewerkzaamheden op de Pauselijke zomerresidentie in oogenschouw te nemen. ROME, 24 Aug. (Reuter). Zooals gemeld, bracht Z. H. de Paus heden een bezoek aan het pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo. Op den heenweg sprong een band van den pauselijken auto. De H. Vader stapte uit en zette aldus den voet op Italiaanschen bodem. Naar United Press meldt, is de Paus en zijn gezelschap op den te rugweg aan een groot gevaar ont snapt. Een militair vliegtuig is na melijk neergestort op den weg, waarlangs de pauselijke auto een paar minuten tevoren gepasseerd was. De machine sloeg over den kop door de telegraafdraden en werd vernield. De piloot liep echter slechts lichte verwondingen op. PARIJS, 24 Aug. (V. D.) Algemeen schetsen de ingewijden den toestand van vandaag in het conflict in de binnenscheepvaart tusschen zeil en motorbooten als de stilte die den storm vooraf gaat. Nadat de stakers in den afgeloopen nacht de Oisne bij Eragny tusschen Pontoise en de plaats, waar zij in de Seine uitmondt, door 19 aan elkaar gevoegde rijen schepen volkomen versperd hebben, zijn de autoriteiten tot de overtuiging gekomen, dat zij hun strijdkrach ten aanzienlijk moeten versterken alvorens een aanval op deze rivierbarricade te kunnen doen temeer omdat niet ver van deze groote barri cade een kleinere barricade door vijf rijen schepen wordt gevormd. In den loop van van daag zijn nabij Pontoise nieuwe afdeelingen gendarmerie en matrozen geconcentreerd. De Seine heeft men tot nog toe vrij weten te houden. De meeste schepen zijn door me: marinesoldaten bezette sleepbooten in een doodloopenden zijtak gesleept. In het kanaal naar de Ardennen nabij Berry- au-Bac hebben gendarmes uit Reims en Laon een barricade van schepen uit elkaar weten te krijgen, zoodat het verkeer hier hersteld is. De minister van Openbare Werken confe reerde heden met de prefecten der vier betrok ken departementen. Er werd besloten tot een aantal maatregelen, die noodzakelijk zijn om de vrijheid van arbeid te verzekeren, aldus meldt Reuter. KOPENHAGEN, 24 Aug. (Reuter) Het echt paar Lindbergh is vanmorgen tegen 12 uur plaatselijke tijd van Trangisvaa op de Faroër- eilanden opgestegen om naar Lerwick op de Shetland-eilanden te vliegen. Lindbergh wei gerde mededeeling over zijn verdere plannen te doen. Te Kopenhagen heeft zich een comité gevormd, dat het echtpaar Lindbergh een officieele plech tige ontvangst wil bereiden. Hun aankomst te Kopenhagen kan vermoedelijk reeds Vrijdag geschieden. KOPENHAGEN, 24 Aug. (V. D.) Lindbergh is te 16 uur op de Shetland-eilanden aangeko men. Het staat thans vast, dat het echtpaar binnenkort een bezoek aan Kopenhagen zal brengen. MADRID, 25 Aug. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken publiceert in de pers een verklaring, waarin hij betoogt, dat de ge beurtenissen in Andorra het gevolg zijn van het feit, dat de bevolking van Andorra een eigen standpunt inneemt. Bovendien spreken econo mische factoren mede. Spanje volgt de gebeur tenissen met groote nauwgezetheid, omdat de toestand van belang en delicaat is. Spanje en Frankrijk hebben volkomen gelijke rechten, de bisschop van Urgel evenveel als de Fransche prefect te Perpignan. Er heerscht momenteel nog geen rust in An dorra, aldus wordt van goed ingelichte zijde gemeld. De oppositie der ouden tegen de voor genomen hervormingen is zeer sterk. De verkiezingen zullen in September plaats vinden en het is mogelijk, dat de Franschen tot de be zetting van het land overgegaan zijn, onder voorwendsel, de kiesvrijheid te beschermen. De ouderen hadden reeds een contra-verkiezing op touw gezet, maar de beide souvereinen van het land hebben deze verkiezing als ongedaan be schouwd. De Fransche en de Spaansche bevel hebbers hebben tot dusver steeds in volmaakte overeenstemming gehandeld. In hoeverre de door de Chicago-Tribune aangeduide diepe oor zaken hier een rol spelen, is niet zonder meer uit te maken. Het schijnt, dat ook het scherpe contrast tusschen Catalanen en Spanjaarden hier een grooten invloed uitoefent. Over het aantal inwoners van Andorra worden ons ver schillende opgaven genoemd. Volgens het jaar boek van Gotha heeft het land 6000 inwoners. Volgens een Fransche opgave van 1933 is het aantal inwoners der voornaamste plaatsen als volgt: Andorre-la-Vieille 1200; Cannep 900; Encamp 600; Les Escaldes 500; Massana 900; Ordino 750; Saint Julia 1500; Solden 200; Dit maakt een totaal van 6650 Andorranen. De verdere berichten moeten nog afgewacht wor den en het blijft een open vraag, hoe de drie hoofdpartijen van het land zich zullen oriën- teeren. De ouden zijn voor het handhaven van den bestaanden toestand, die zonder twijfel beschouwd mag worden als een ideaal op staat kundig en grondwettelijk gebied. De andere partij, die tegen iedere afhankelijkheid, dus zoowel tegen de afhankelijkheid van Frankrijk als tegen die van Spanje is, heeft haar aan hangers, en eindelijk zijn er nog de voorstan ders van een aansluiting bij Catalonië, die eeni- gen tijd geleden door de „Times" als een teeken van vriendschappelijke gezindheid jegens Frankrijk aangeduid werd. Tot nu toe heeft er in dit land, dat zelden van zich spreken deed, vrede geheerscht. De postzegelverzamelaars, die zich voor zulke kleine staten interesseeren, heb ben tot nu toe hier nog niets kunnen bereiken, want de Andorranen hebben een postunie met Spanje, maar een tolunie met Frankrijk. In het land is dus zoowel Fransch als Spaansch geld geldig. HSINKING, 24 Aug. (V. D.) Uit de statistiek blijkt, dat het bevolkingscijfer van Mandsjoe- kwo, 'met inbegrip van Kwantoeng 30.920.000 be draagt. In Mandsjoekwo wonen 838.000 Japan ners. LEIPZIG, 24 Aug. (W.B.) De president van den vierden strafsenaat heeft de openb be handeling van het proces inzake den Rijksdag, brand vastgesteld op 21 September a.s., 's mor gens te 9 uur. De eigenlijke zitting vindt plaats te Leipzig, doch de getuigen-verhooren worden in het Rijksdaggebouw gehouden. BERLIJN, 24 Aug. In het proces over den Rijksdagbrand, dat zooals gemeld op 21 Sep tember te Leipzig begint, zullen vijf verdach ten zich te verantwoorden hebben. Vooreerst de 24-jarige Nederlander Marinus van der Lubbe, van beroep metselaar, wien als verdediger is toegewezen de advocaat Leuffert uit Leipzig. Verder zal terechtstaan het 40-jarig gewezen communistische Rijksdaglid Ernst Torgler, aan wien dr. Sack uit Berlijn als ver dediger is toegevoegd. De drie andere verdachten zijn: de 51-jarige letterkundige Georg Dimitrof, de 31-jarige student Blagoi Popoff en de 36- jarige schoenmaker Wassil Tanef, die alle drie dr. Teichert uit Leipzig als verdediger zullen hebben. De rechters moeten voor dit proces niet min der dan 35 dossiers doorwerken. Het is hun taak het resultaat van het vooronderzoek aan de hand van de mondelinge verklaringen te bestu- deeren, waarbij de acte van beschuldiging, die 230 bladzijden beslaat, als wegwijzer dient. Het O.M. heeft in totaal 110 getuigen en des kundigen gedagvaard, doch het is mogelijk, dat hun aantal nog aanzienlijk zal stijgen, daar zoowel het Hof als de verdachten, nieuwe ge tuigen kunnen dagvaarden. Zooals reeds gemeld, zal het verhoor der ver dachten in Leipzig plaats hebben. Vervolgens zal het Hof zich naar Berlijn begeven om een indruk te krijgen van de plaatselijke omstan digheden in het Rijksdaggebouw. Daar de meeste getuigen in Berlin wonen, zullen door de behandeling in de hoofdstad aanzienlijke kosten worden bespaard. NEW-YORK, 24 Aug. (V. D.) Door het noodweer aan de Oostkust der V. S. is eer. groot aantal electrische leidingen vernield Voor het eerst sedert 1886 is de fakkel van net Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Gemeld wordt, dat het totale aantal dooden 20 bedraagt. De materieele schade, daaronder begrepen de schade aan den oogst, wordt ge schat op vele millioenen dollars. WASHINGTON, 24 Aug. (V. D.) De snel trein New-YorkOrleans is in de nabijheid van Washington ontspoord. De locomotief m de drie eerste wagens stortten in de Potomac- rivier. Vier personen, onder wie de machinist en dé stoker, kwamen om het leven. Meer dan 40 passagiers werden gewond, van wie 5 ern stig. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk is ver oorzaakt door het instorten van de spoorbrug over den Oostelijken arm van de Potomac, die door het aanhoudende noodweer sterk is ge zwollen. De passagiers vluchtten in nachtge waad uit de wagens en werden in een reddings- trein naar Washington gebracht. NEW-YORK, 25 Aug. (V. D.) De orkaan, die boven New-York heeft gewoed, is verder ge trokken naar het Noorden. Het centrum ligt op het oogenblik boven de Ontario-meer. In to taal zijn ongeveer vijftig dooden te betreuren, en de materieele schade is bij benadering niet te schatten. De orkaan trok van Virginia tot de grens van Canada en heeft overtal op haar weg den oogst vernield. Overal heeft hij zijn sporen achtergelaten door vernielde huizen, overstroomde stadswijken, weggeslagen dijken, vernielde spoorbruggen en omver geworpen automobielen. De straatwegen zijn bezaaid met ontwortelde boomen en honderden kleine kust en visschersvaartuigen zijn in de havens om geslagen of stukgeslagen tegen de steigers. Voor het eerst sinds jaren konden de New-Yorksche loodsen tengevolge van de ruwe zee bij den Ambrose-vuurtoren niet aan boord der binnen komende schepen komen, zoodat de schepen buitengaats voor anker moesten gaan. MOSKOU, 24 Aug. (V. D.) Van de zijde der justitie wordt medegedeeld, dat zij de beschik king heeft over materiaal inzake onvoldoende levering van machines voor den graanoogst. Eenige fabrieken hadden de voor de transporten noodige vrachtauto's in onvoldoenden staat af geleverd. Sommige waren afgeleverd zonder banden, andere zonder lichtinstallatie. Ih ver band hiermede zijn 18 personen, die hiervoor in de betrokken bedrijven verantwoordelijk wa ren, gearresteerd en zullen thans wegens sabo tage terecht staan. Als openbaar aanklager treedt de advocaat-generaal Wisjinski op. MEXICO, 24 Aug. (Reuter) Uit Managua wordt gemeld, dat deze stad door een aard beving is geteisterd. De stad Leon is gedeeltelijk vernield. Z. H. de Paus aan een groot gevaar ontsnapt. Mussolini woont de manoeuvres te Cuneo bij. Een geestdriftige toespraak van den „Duce". Toestand in Andorra nog gespannen. 21 Sept. a.s. begint te Leipzig de behande ling van het proces inzake den brand in het Rijksdaggebouw. Het noodweer in de V. S.; twintig dooden, millioenen schade. Trein verongelukt. De stakende Fransche schippers versperren de Oise. Indische marinebegrooting aangenomen Steunregeling voor consumptie-aardappelen. Mislukte moordaanslag te Nijmegen. De graanrechten zullen niet gelden voor export- eieren. Ernstig ongeval bij het vuurwerk te Schevenin- gen. O DUBLIN, 25 Aug. (V.D.) Reeds eenigen tijd vinden onderhandelingen plaats tusschen de oppositie-partijen in Ierland, met het doel een nieuwe eenheidspartij te vormen, die in staat is bij de komende verkiezingen De Valera ten val te brengen. Aan de onderhandelingen wordt deelgenomen voor de partij van Cosgrave. door de Middenpartij, die voornamelijk een deel van den landbouw vertegenwoordigt, en door de fascistische Blauwhemdenorganisatie van ge neraal O'Duffy. Men verwacht, dat indien men tot overeenstemming komt, de nieuwe partij on der leiding zal komen te staan van oud-Mi nister Presidente os grave. De nieuwe groepee ring zou o. a. einde willen maken aan den economischen oorlog met Engeland. BELGRADO, 24 Aug. (V. D.) Op vele plaat sen in Joego-Slavië heeft noodweer gewoed. Hagelbuien hebben overal groote schade aan gericht en door den bliksem zijn verscheidene personen gedood. In Slowenië hebben wolkbreuken overstroo mingen veroorzaakt, zoodat in verschillende steden de brandweer moest ingrijpen om be dreigde menschen uit hun woningen te redden. In Slawonië vernielde de hagel alleen reeds te Osjjek ruim drieduizend vensterruiten. Verschei dene boeren werden door den bliksem getroffen en gedood. Ook de omgeving van Zagreb heeft zwaar ge leden. De vooruitzichten van de opbrengst van den mais- en fruitoogst, doch vooral van den wijnoogst zijn in vele streken met zeventig pro cent verminderd. BERLIJN, 24 Aug. (V.D.) De gezondheids toestand van Mgr. Schreiber, bisschop van Ber lijn, is in de laatste dagen sterk achteruitge gaan. Het verval van krachten is zoo ernstig, dat er reden is tot groote bezorgdheid. De Nun tius heeft den zieke bezocht en hem den bij zonderen groet en zegen van Z. H. den Paus overgebracht. De hoofdaangeklaagden in het Goerreshaus proces Maus, Stockey en Brüning hebben hoo- ger beroep aangeteekend. KEULEN, 24 Aug. (W.B.) Evenals de be klaagden in het Goerreshausproces Maus, Stoc ky en Bruening, heeft ook het O. M. tegen het oordeel revisie aangevraagd. BERLIJN, 25 Aug. (V.D.) Hedenmorgen van 6 uur af zijn de deelnemers aan de Duitsch- land-vlucht met tusschenpoozen van drie mi nuten in escadrilles van elk zes vliegtuigen van Tempelhof gestart voor de eerste etappe naar Stettin, waar de eerste machine reeds 35 minu ten later in zicht kwam. Tegen half acht waren de meeste vliegers reeds in Stettin geland en weer vertrokken. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand 7.55 PARIJS, 24 Aug. (V. D.) Op het socialisti sche congres is het heden tot een incident ge komen, toen Marquet, de vertegenwoordiger van de fractiemeerderheid in de Fransche Ka mer, het woord vroeg, om de rede van Leon Blum te beantwoorden De voorzitters, Van- dervelde en Adler, verklaarden, dat zij het woord niet konden verleenen, daar reeds drie Fransche vertegenwoordigers hadden gespro ken. Marquet kondigde daarop aan, dat hij zou spreken bij de stemming over de resolutie. Tijdens de debatten verklaarden een Deensch en een Spaansch gedelegeerde zich tegen sa mengaan met de communisten. BERLIJN, 24 Aug. (V.D.). Een 45-jarig koop man is wegens overtreding der deviezenveror- dening en valschheid in geschrifte tot twee jaar gevangenisstraf en 20.000 Mark boete veroor deeld. Een medeplichtige 35-jarige vrouw werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 10.000 Mark boete. De vrouw had tezamen met een Hollander met wien zij voorgaf verloofd te zijn, waarde papieren naar Nederland gebracht en in Nederland verkocht. Het zouden voornamelijk effecten zijn geweest met een totale waarde van 37.000 Mark, die aldus met winst aan den man gebracht werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1