STADSNIEUWS Angstige cijfers Tragische dood Haarlem, 25 Aug. BEURS VAN AMSTERDAM T Wisselkoersen VRIJDAG 25 AUGUSTUS Katholieken iets achter uit HAARLEMS GEMEENTE- BEGROOTING AGENDA VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 Bijna een derde der Haarlemsche bevolking behoort tot geen kerkelijke gezindte DE GEVAARLIJKE HOEK Auto tegen tram HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE Door Ged. Staten goedgekeurd A. J. LOERAKKER Zaterdag 60 jaar KUNSTKRING HEEMSTEDE Concert op Koninginnedag Koninginnefeesten in Haarlem- Oost Examen Handenarbeid GEMEENTE ELECTRICITEITS- BEDRIJF In 1932 f 862.000 winst Openbare Electr. Verlichting Hernias' Poppenspel Statuten BURGERLIJKE STAND DAMMEN Op 20 September a.s. Om den wereldtitel BOKSEN SCHMELING-SHARKEY Op 8 December a.s.? SHARKEY TEGEN LEVINSKY UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HALFWEG SPAARNDAM SANTPOORT CUBAANSCH KERKVORST VELSEN-NOORD VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZANDVOORT Motor van pompinstallatie ver spreidde vergiftige gassen DE „RIJSTVOGEL" HAD PECH Door slecht weer tot wachten gedwongen ONZE RUNDVEESTAPEL Inkrimping ten zeerste geboden 25 Augustus INSTELLINGEN MIDDEN OP DEN OVERWEG Tractor van een zwaren vracht wagen losgeraakt STOOMV AART LIJN EN Enkele dagen geleden berichtten wy over de verhoudingen in de kerkelijke gezindte der Ne- derlandsche bevolking, berekend uit de resul taten der volkstelling 1930, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoogst belangwekkend zyn de cijfers voor de gemeente Haarlem. De verhoudingen waren hier in absolute cyfers: 1930 1920 Nederd. hervormd 24.550 22.853 Andere protestanten 14.086 11.271 Katholieken 39.946 27.558 Geen kerkelijke gezindte 37.355 13.343 Totaal der bevolking 119.700 77.387 Scherper geven de percentages het ver loop der kerkelijke gezindheid weer. Met een door ons opgemaakte berekening biykt: dat het aantal Katholieken verminderde van 35.6 tot 33.4 pet. der bevolking dat het aantal zonder kerkgenoot schap toenam van 17.2 tot 31.2 pet. der Haar lemsche inwoners. Byna een derde van Haarlem behoort dus tot geen kerkelijke gezindte. Donderdagavond omstreeks 7 uur ontstond op den hoek van de Nieuwe Gracht en Kruis weg een ernstige botsing tusschen een tram be stemd voor Leiden en komende van het station en een grooten verhuisauto, bestuurd door den 30-jarigen V. uit Amsterdam en komende van de Jansbrug. De auto werd zoo zwaar beschadigd dat hy door een kraanwagen moest worfen weggesleept, terwijl de tram geen schade b^pvam. Persooniyke ongevallen hadden niet plaats. Het tramverkeer had een kwartier vertraging. De autobestuurder beweert signalen te hebben gegeven. Naar de schuldvraag wordt door de politie een nader onderzoek ingesteld. Donderdag had de jaariyksche processie van Haarlem en omstreken naar het Martel veld te Brielle plaats. Driehonderd pelgrims dr leiing van en directeur, den weleerw. heer namen hieraan deel. De bedevaart stond on- kapelaan A. J. I. Leesberg, uit Haarlem. Om ongeveer kwart over 6 uit Haarlem per trein vertrokken, arriveerde men om half acht te Vlaardingen, waarna men per salonboot „De Schelde", naar Brielle reisde. In de kapel op het Martelveld werd een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer G. van Niekerk, pastoor te Overveen, met assistentie van den weleerw. pater Th. Kok O.P.M., kapelaan van ue parochie van den H. Antonlus te Haarlem, en den zeereerw. heer J. van Muyen, pastoor te Brielle. Ceremonla- rius was een theologant van het Groot-Semina rie te Warmond. De predikatie wordt gehouden door den wel eerw. heer W. G. Minnebo, kapelaan te Noord- wijkerhout. De Schola cantorum van het Groot-Semina rie te Warmond voerde op voortreffeiyke wijze de Gregoriaansche gezangen uit. De middag werd de H. Kruiweg gebeden on der leiding van den weleerw. kapelaan A. J. I. Leesberg en een plechtig Lof gehouden door den zeereerw. heer pastoor G. van Niekerk met assistentie van den pastoor en kapelaan van de parochie te Brielle. Tydens het Lof hield de weleerw. pater Th. Kok O.F.M. een zeer treffende predikatie. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland de begrooting 1933 der gemeen te Haarlem goedgekeurd. aantal huurinstallaties met 228 stuks, v.J. 23 stuks en vermeerderde het aantal muntinstalla- ties met 557 stuks, v.j. 1272 stuks; op 31 Dec. 1932 waren aanwezig 5274 huurinstallaties en 7355 muntinstallaties. Op 31 December 1932 waren 12.334 abonne menten voor het huishoudtarief, v.j. 14.065 en 1577 abonnementen voor het winkeltarief, v.j. 1870 afgesloten, terwyi 32.278, v.j. 31.070 elee triciteitsmeters geplaatst waren. De balans van 31 December 1932 sluit met een batig saldo van 862.436.39. Men vestigt onze aandacht op het feit, dat de heer A. J. Loerakker morgen zestig jaar wordt. Onze lezers kennen Loerakker, zy hebben zyn arbeid in den dienst van de Kath. Arbeiders beweging door de krant van naby medegeleefd en weten dan ook hoezeer niet alleen wy, maar allen die hem kennen, zyn groote verdiensten en voortreffelijke eigenschappen waardeeren. Zoo iemand zich zonder „kruiwagen" en on der de moeiiykste omstandigheden tot een eer volle positie heeft opgewerkt, dan wel Loer akker. En wat meer zegt: voor duizenden en dui zenden was en is hy een stut en steun in den moeiiyken stryd om het bestaan en het berei ken van 'smenschen einddoel op aarde. Voor honderden anderen, waaronder autori teiten op verschillend gebied, is hy een vraag baak. Aan zijn adviezen wordt groote waarde gehecht. In Haarlem en omgeving omdat hij ge- ruimen tyd deel uitmaakte eerst van den ge meenteraad van Schoten, daarna van dien van Haarlem heeft in het byzonder geprofiteerd van zijn adviezen. De heer Loerakker was vroeger tuinarbeider en is een zelfstandig man in dc besten zin van het woord. Hij bezit zeer vele vrienden, die gaarne zijn zestigsten verjaardag willen aan grijpen om hem sympathie te toonen. Donderdag 31 Augustus as. zal door Egbert Vos (orgel) Suse Roelofse-Tak (viool) en Ar nold Koiiing (cello) een concert gegeven wor den in de kapel „Nieuw-Vredenhof" aan de Van Oldenbarneveldtlaan te Heemstede, met het volgende programma: Concert g-dur van Vivaldi-Bach (orgel). Sonata van Valentini-Resphigi (viool en orgel) Sonata van Corelli van Ch. M. Widor (orgel). Preludium van Henriëtte Bosmans (viool en orgel). Marche Triumphale van Jac. Bonset (orgel). De muzikale reveille op 31 Augustus, des morgens van 7.30 tot 8.30 uur, zal niet wor den gehouden door „De Spaarnebazuin", zoo als aanvankelijk in het Officieele Programma staat aangegeven, maar door de Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging. Verder deelen wij mede, dat de pryzen voor de des middags te houden ringrijdery ten toon gesteld zijn by Kaulings Bloemenmagazyn, Spaamwouderstraat 122. HAARLEM, 24 Augustus. Geslaagd de heeren P. Westerink te Amsterdam, H. Simons te Am sterdam, D. de Leeuw te Amersfoort, M. Boon te Amsterdam en W. B. IJzerdraat te Am sterdam. Aan het verslag van het Gemeente Electrj- citeitsbedrijf over het jaar 1932 ontleenen wij het volgende: Het opgesteld turbine-vermogen in "e Cen trale bedroeg 34.000 KW. De maximale belasting der Centrale bedroeg in December 13.100 KW, v.j. 13.500 KW. De grootste hoeveelheid electriciteit, die In een etmaal werd opgewekt, bedroeg op 6 Januari 143.000 KWU, V.J. 155.000 KWH. In de centrale werden opgewekt: 36.430.007 KWU, v.j. 43.363.000 KWU. Afgegeven aan de N. v. PEGEM: 3.537.650 KWU. v.j. 8.840.600 KWU. Totaal 32.892.357 KWU, v.j. 34.522.400 KWU. Ten behoeve van eigen-bedryf, transforma- torverliezen in de centrale, benevens metermis- wyzing 3.070.740 KWU, V.j. 3.588.648. Afgegeven aan de stedelijke netten 29.821.617 KWU, V.j. 30.933.752 KWU. De verliezen in omvormers en netten be droegen 2.478.852 KWU, zoodat in totaal werden verkocht 27.342.965 KWU, v,j. 28.054.307 KWU. Een nieuwe hoogedrukvoedingpomp met een capaciteit van 60 M3. per uur geleverd door de N.V. Machinefabriek Gebr. stork en Co. werd opgesteld en in bedryf genomen. De openbare electrische verlichting bestond op 31 December 1932 uit 377 lichtmasten met lampen van 3001000 Watt en 1201 lantaarn palen met lampen van 75200 Watt. Het stroomverbruik van deze verlichting be droeg in het Jaar 1932: 783.209 KWU. Gedurende het jaar 1932 verminderde het De heer Hermas die met zyn poppenspel de afgeloopen week zoo'n groot succes had in het Luxor-theater, zoodat velen geen plaats kon- den krijgen, geeft aanstaanden Zondagmiddag, nog een voorstelling in het gebouw St. Bavo. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Kristin" alsmede van de „Maatschappij De Eendracht", maatschappij tot exploittie van onroerende goe deren, N.V., beiden alhier. Ondertrouwd: 25 Aug. j. J. Veldt en H. G. Minnebo; J. Terstal en S. de Vries; W. v. Bre- derode en H. J. Brusse; N. J. Verkruisen en M. e. Sietses; J. A. Dal en L. M. Belterman; A .G. L. Krijnen en T. M. v. Lunenburg; J. ten Wolde en C. J. P. Roken. Getrouwd; 24 Aug. P. J. Lijnzaad en A. Toe- s^t; j. (je Djoog en e. Harren; J. de Nobel en A. w. c. Kaper; C. Frijn en H. O. v. d. Pligt. Geboren; 22 Aug. A. VeenstraStomp, z.; M. C. Houwelingv. Campen, z.; T. Kosterman Bakker, d.; 23 Aug. e M. v d. ZeeHun ting, z.; T. Visser—Roimij z; q. Leeuwerke— Leeuwerke, z. Overleden: 23 Aug. A. c. Beck—v. Egmond, 62 jaar, Betje Wolffstraat; i., 22 mnd„ z. van G. Oostwouder, Hazepaterslaan. Jack Sharkey, de oud-wereldkampioen alle categorlën, zal op 20 September a.s. wederom In den ring verschynen. zyn tegenstander is King Levlnsky. Het gevecht zal in het Stadion te Chicago plaats vinden. wy vernemen dat het bestuur van den Ne- derl. Dambond den Hollandschen meester Her man de Jongh verboden heeft uit te komen in het in October a.s. te houden toumooi om het „wereldkampioenschap van Frankryk". Aan dit toumooi hebben de Franschen weder een internationaal tintje gegeven door het te betitelen met „wereldkampioenschap van Frankryk", een benaming die natuurlek onzin is. Hierdoor tracht men de moeiiykheid van het organiseeren van een werkeUjk toumooi om het wereldkampioenschap te omzeilen, nu de betrekkingen tusschen den Franschen en Nederlandschen Dambond nog steeds verbro ken zyn. Toch blijkt dat in de reglementen van den Nederl. Dambond geen bepaling is te vinden, krachtens welke het bestuur van den Nederl. Dambond het recht zou hebben de Jongh de deelname aan bovenbedoeld toumooi te ver bieden. Wy vernemen verder nog dat Springer zyn titel ter beschikking heeft gesteld om het den beiden bonden gemakkelyk te maken een op lossing van het bestaande conflict te vinden en ookomdat Springer geen lust meer heeft in groote wedstrijden uit te komen. NEW YORK, 23 Aug. (V.D.). Volgens de laatste berichten zou op 8 December a.s. te New York de in het vooruitzicht gestelde boks match Schmeling—Sharkey plaats vinden. Indien Schmeling de zege behaalt, zal hy op 22 Februari 1934 te Los Angeles tegen Max Baer uitkomen. Besmettelyke ziekte In de afgeloopen week is alhier een geval van de ziekte van Weill ge constateerd. Speldjesdag „Herwonnen Levenskracht" De opbrengst van den speldjesdag ten bate van H. L„ op j.l. Dinsdag, was in het buurtschap „De Lie" f 25.60%, te Houtrakpolder 17.66 en te Halfweg-Zwanenburg f 72.75'/2, in totaal 115.99. Voorwaar een schitterend resultaat. Naar aanleiding van bovenstaand, schrijft men ons: Het schitterend resultaat van de gehouden collecte ten bate van „Herwonnen Levens kracht", geeft den organisatoren (R. K. Volks bond), aanleiding hartelijk dank te betuigen aan aHe in2ezetenen, die door hun offertje heb- by bijgedragen. Een byzonder woord van dank aan de burgemeesters L. Simons en mr. Slob, aan de pastoors, de dames-collectricen en de R.K. Mond-accordeonclub O. B. K. Het bestuur van den R.K. Volksbond is dan ook erkentelyk voor het vele belangloos ver richte werk door de commissie van voorbe reiding, bestaande uit de heeren Van Alphen en v. d. Beek voor Halfweg; de Koning en Maas voor den Houtrakpolder; Geldorp en Korte- kaas voor De Lie, Wij zouden in onzen plicht te kort schieten, wanneer we geen gewag maakten van het zeêr verdienstelijk werk, verricht door onzen koster en zijn echtgenoote en de bezielende kracht, die uitging yan den geesteiyken adviseur van den R. K. Volksbond, pastoor H. A. Bots. R. K. Mondaccordeonclub „O. B. K." De zer dagen heeft „O. B. K." voor het eerst in zijn 2-jarig bestaan deelngenomen aan een concours te Amsterdam. De verwachtingen waren hoog gespannen, dat men echter op zoo'n schitterende wyze uit den stryd zou treden, had niemand durven verwachten. Niet minder dan twee eerste en een derde prys is de club ten deel gevallen. Een eerste prijs voor het nummer marschweastrijd met 51 punten; een eerste prys voor het concertnummer met 302 punten en een derde prys voor de tambours met 35 punten. Door deze overwinningen moest O. B. K. des avonds nog deelnemen aan een wedstryd om de eere-pryzen. By het vertrek uit Amsterdam was de uitslag nog niet bekend. De directeur, de heer Kraayenheyde uit Amsterdam, en het bestuur van O. B. K. kun nen met trots terugzien op dezen eersten con coursdag waarop O. B. K. zulke prachtige resul taten wist te bereiken. Koninginnedag-viering Koninginnedag zal zooals gewoonlyk alhier gevierd worden met kinderspelen des morgens, en wedstrijden voor heeren en dames des middags. Des morgens om 8.30 uur zullen de schoolkin deren zich op het schoolplein verzamelen om te 9 uur in optocht met muziek door het dorp te trekken. Om kwart voor tien zullen de school kinderen een gezamenhjken zang en gehoore brengen waarna een versnapering zal worden uitgereikt. Daarna half elf zullen de verschillende spelen aanvangen voor de kinderen in de hier volgende verscheidenheid: Voor jongens van le en 2e klasse: zakloopen voor jongens van de 3e en 4e klasse: touwtrek ken; voor jongens van de 5e en 6e klasse: Boeg- sprietloopen; en voor jongens van de 7e klasse: Bokswedstryd; voor meisjes van de 1ste en 2e klasse; zakloopen; voor meisjes van de 3e en 4e klasse: tonnetje rollen; voor meisjes van de 5e en 6e klasse: zakloopen met hindemissen en voor meisjes van de 7e klas: hardloopen: Dan zal des middags om 2 uur de ringrydertj voor dames en heeren per flets beginnen, welke wedstrijd alle jaren zeer groote animo heeft ge noten. Vervolgens om ongeveer 4 uur de behen digheidswedstrijd voor heeren „mastkllmmen." Om vijf uur volgt dan de behendigheidswed strijd voor dames op de rutsbaan. Om half zeven zal een sportdemonstratie ge geven worden, waarna de uitreiking der pryzen en de verloting zal gehouden worden. Om half negen zal een muzikaal gedeelte vol gen, te verzorgen door het fanfarecorps „Cres cendo." Bij voldoende deelname zal dan volgen een gondelvaart met muziek. Tot slot van dezen dag wordt een optocht ge houden met muziek en fakkels, welke laatste verkrygbaar zyn bij de commissie. De feestcommissie vertrouwt op aller mede werking en ook hierop dat de bewoners van Spaamam het dorp een feestelijk aanzien zul len geven door de Nederlandsche driekleur te laten wapperen. De commissie zal tevens zorg dragen voor de "oede orde en het goede verloop der verschillen de wedstryden. Koninginne feest Het officieele program ma voor Koninginnedag luidt: 8 uur v.m. opstellig kinderoptocht met ver sierde rijwielen en andere voertuigen; 8.30 uur optocht door het derp, een muziekcorps verleent hierby medewerking. 9 uur Kinderspelen. Des middags volksspelen. Tot slot groot vuur. werk des avonds om half 11. Vele attracties o.a. De Aartsbisschop van Havana (Cuba), Z. H. Exc. Mgr. Manuel Ruiz, die zich op een reis door Europa bevindt, verblijft thans eenige dagen te Berlijn draaimolen, zweefmolen, schiet- en hoeplatent zullen ook weer aanwezig zijn, zoodat een druk bezoek kan worden verwacht. Het feest van „St. Caecilia" By het be stuur van de R. K. Harmonie „St. Caecilia" is van het Mannenkoor „De Eendracht" bericht ingekomen, dat dit koor tot zyn leedwezen niet kan medewerken aan het concert op Woensdag 30 Augustus. De harmonie „De Eendracht" heeft zich nu bereid verklaard het concert op dien avond ge heel voor haar rekening te nemen. Op het concert, dat de R. K. narmonie „St. Caecilia (directeur de heer P. N. Joosen) Zater dag 26 Augustus, des avonds om 8 uur ter gelegenheid van de opening van haar festival geeft, wordt het volgende propramma uitge voerd. Jubileummarsch van S. Vlessing; Sienes Napo- litaines van J. Abassent; Balletmuziek uit de opera Faust van Ch. Goumond; Sur un marche Peruan van A. W. Ketelbij; Ouverture Phédre van J. Marssenet; Tres Jolie, wals van E. Waldteufel; Ballet D'Isoline van A. Messagei; Alcmariamarsch van P. N. Joosen. Met man en macht wordt gewerkt aan het in orde brengen van het feestterrein, gelegen achter de O. L. school G. Het bestuur heeft de beschikking verkregen over de groote tent van het mannenkoor „Zanglust" te Beverwyk. Rlngrydersvereeniging „De Prins" Door het bestuur van de Ringrijdersvereeniging „De Prins", zyn voor de op Dinsdag 29 Augustus te houden ringrijderij en behendigheids wedstry den met automobielen, weer een groot aantal mooie pryzen aangekocht, welke in een der etalages van. het Handelshuis „De Faam" ter bezichtiging zijn gesteld. In tegenstelling met andere jaren, zijn de prijzen thans niet vastgesteld, doch heeft ieder, in volgorde van het door hem of haar be reikte resultaat, vrije keuze. Viering Koninginnedag Het bestuur van de Oranjevereeniging deelt ons mede, dat In het programma voor de viering van den Koninginne dag eenige belangrijke wijzigingen zijn gekomen. Zoo zal de aubade der schoolkinderen niet plaats hebben in Rooswyk, doch op het feestterrein by hotel „De Prins". Verder vervallen de kinder spelen' in de morgenuren. Hiervoor komt in de plaats het optreden van een goochelaar. Reclameoptocht Voor de op Woensdag 30 Augustus te houden reclameaptocht, zyn door den heer H. Nagel alhier, uitgeloofd een ver guld zilveren en zilveren en 2 bronzen medail les. Zandvervoer. Het benoodigde zand voor den nieuw te maken weg aan den Cruquius zal worden verkregen door het afgraven van land van den heer A. Peetoom aan den Kruisweg. Het vervoer zal geschieden langs smalspoor. Over de Ringvaart zal een z.g. pontonbrug worden gelegd. Koninginnedag Het laat zich aanzien dat het Komnginnefeest weer op waardige wyze zal worden gevierd. Oi. 0 uur heeft In een der kerken een wydingsdienst plaats, waarna sa menkomst van de kinderen der drie scholen die dan ln optocht met het muziekcorps „Excelsior" van Hoofddorp naar het feestterrein trekken. Van 10.30 tot 12.30 en om 1.30 kinderspelen tot 3.30 uur. Van 2 tot 5 uur zal een ringryderij worden gehouden voor dames en heeren. Om 5 uur heeft een optocht plaats met mu ziek met een attractienummer buiten het feest terrein Dit zal iets byzonders zyn, want het is in handen van den heer P. v. Tol. Verder vermeldt het programma: van 5 tot 10 uur diverse volksspelen. Na de spelen zal een lampionoptocht worden georganiseerd met ver loting. Cursussen voor werkloozen Evenals in de jaren 1931 en 1932, wordt ln het komende sei zoen een cursus geopend door werkloozen. Deze ontwikkelings-cursussen zyn geheel kosteloos, terwyi de cursisten in de school legenheid hebben, hun stem~-lkaart te laten afteekenen. In het komende seizoen wordt les gegeven in de volgende vakken: algemeene ont wikkeling, boekhouden, bouwkunde, wiskunde, bedryfselectriciteit, radiotechniek, autotechniek, scheeps- en landmotoren, rechthjnig teekenen, machine teekenen, constructie teekenen, werk tuigkundig teekenen, Natuurkunde, werktuig kunde en Engelsch. De lessen worden wederom gegeven in de lokalen van de voormaligen school B te IJmulden. De inschrijving van leerlingen heeft plaats op Vrydag 25, Maandag 28 en Dinsdag 29 Aug. steeds des morgens van 10 tot 12 uur in ge noemde school. Ruit ingedrukt. Door een tweetal jongens, die op het Wlllemsplein aan het stoeien wa ren, is een groote spiegelruit Ingedrukt van perceel 20. Tegen de daders Is proces-verbaal opgemaakt. Rywieldlef, In een logement aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam werd een 26-ja rige timmem?" -ingehouden, wiens opsporing en voorgeleiding door den commissaris van po litie te Zandvoort wegens rywleldiefstal was verzocht. Hedenmorgen omstreeks vier uur vond men te Croy, gem. Stiphout, de 48-jarige H. v. d. Aa, wonende te Mierlohout, in de keet van de werkverschaffing dood liggen. De man was ge storven aan verstikking, tengevolge van de zich ontwikkelende gassen van den aldaar geplaat sten motor voor een pompinstallatie voor de verbeteringswerken aan de „Voorloop". Dr. Dykman uit Aarle-Rixtel, die spoedig ter plaat se was, constateerde den dood. De rector van 't klooster te Croy, waarheen v. d. Aa was over gebracht, heeft den ongelukkige het H. Oliesel toegediend. env. d. A. was gehuwd en laat een vrouw met negen kinderen achter. Hij was door de gemeen te Mierlo te werk gesteld aan de verbeterings werken van de „Voorloop" en had in den af geloopen nacht dienst bij den motor der pomp installatie. Toen om vier uur zou worden afgelost, deed men de tragische ontdekking van zyn overiyden. In verband met een bericht ln een der bladen, volgens hetwelk het postvliegtuig „Rijstvogel" op de thuisreis naar Amsterdam een dag ver traging zonu hebben, doordat het bij Calcutta een noodlanding zou hebben moeten uitvoeren, vernemen wij van de directie van de K. L. M. het volgende: De „Rystvorel" heeft geen noodlanding ge maakt, noch te Calcutta noch elders, maar heeft oponthoud ten gevolge van het slechte weer, dat het vliegtuig op eenige plaatsen heeft gedwongen te wachten. Vooreerst Is de „Ryst- vogel" op weg van Rangoon naar- Calcutta met een vaste tusschenhalte te Akyab vanwege het slechte weer een dag in laatstgenoemde plaats gebleven, ln plaats van denzelfden dag door te vliegen naar Calcutta, vervolgens is de „Ryst- vogel" te Calcutta, waar de landing normaal heeft plaats gevonden leen dag opgehouden door het buitengewoon slechte weer, dat het terrein zacht had gemaakt, zoodat bij het taxiën zelfs een wiel van het vliegtu'; ln den grond is weg gezakt. Deze vertragingen heeft de „Rijstvogel' bewonderenswaardig ingehaald, door vervolgens Ineens door te vliegen naar Karachi in plaats van tot Yodphur. Voorts door ineens door te vliegen tot Bagdad in plaats van tot Djask en tenslotte door ineens door te gaan tot Athene, in plaats tot Cairo. De „Rijstvogel" zou Don derdagavond op Schiphol zijn aangekomen, wan neer geen bijzonder zware storm tusschen Bu dapest en Nederland had gestaan, zoodat het vliegtuig dien avond Amsterdam niet meer kon bereiken. De „Rijstvogel" Is hedenmorgen om 10.02 uit Leipzig vertrokken. Uit de thans bewerkte gegevens geput uit de door de Crisis Rundveecentrale uitgevoerde tel ling van den Ned. Rundveestapel blijkt, dat deze veestapel op 1 Juli 1933 bestond uit: 2.877.230 dieren. Het aantal melkkoeien bleek 113,865 stuks grooter dan volgens de in Juift 1932 vanwege de Crlsiszuivelcentrale gehouden melkveetelling. Deze gaf een totaal van 1.338.446 melkrunderen. De thans tgehoudene daaren tegen van 1.452.311 stuks. Een vergeiyking met de door in 1910, 1921 en 1930 plaats gehad heb bende tellingen verkregen resultaten toont aan in hoe sterke mate de Nederlandsche rundvee stapel in het byzonder tusschen 1930 en 1933 in totaal aantal is toegenomen. By gelyke af- zet-mogelykheid van zuivelproducten zou dus reeds een te veel aan melkvee vastgesteld moe ten worden. In het licht van de zeer beperkte afzetmo gelijkheid is een inkrimping van de melkvee stapel ten zeerste geboden. Gebouw „St. Bavo" „Alberdingk Thijm", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstellingen- en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10o uur K. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraam verzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuis vest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur. St. Bavo. Smedestraat 23: Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. R.K. Wykverplegtag „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 2—2.30 uur in de wyklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begynhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis voor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. wagen spoedig den overgang over. Inmiddels waren drie treinen van den dienst Amsterdam —Rotterdam den overweg genaderd, die met een half uur vertraging den dienst weer kon den hervatten. Hedenmorgen omstreeks tien uur reed de groote zeswielige vrachtwagen van den expedi teur Hoogeboezem uit Rotterdam, getrokken door een tractor, over den spoorwegoverweg by de Binnenvaartsloot te Delft. Plotseling raakte de wagen los van de tractor en bleef midden op den overweg staan. Daar de wagen geladen met yzerwaren en dus zeer zwaar was, wat het niet mogeiyk deze te verplaatsen. Een kraan wagen van de firma de Graaf uit Delft werd te hulp geroepen en deze sleepte den vracht- BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 23 Aug.: Parana, s Hamburg; Astarte, s, Bremen. 24 Aug.: Lotte Halm, s, Abö; Mentor, s, Ibrail; Vliestroom, s, Lelth; Belgien, s, Gdynia; Hontestroom, s, Lon den; Gelderland, s, Newcastle; Gateshead, s, id.; Polydorus, s, Bremen; Phrontis, s, Hamburg; Mer sey, s, Goole; Vechtstroom, s, Hull; Rostock, s. Archangel. Vetrrokken 23 Aug.: Theano, s, Belfast vla R'dam Colwlth Force, s, Londen; Midsland, s, Grangemouth: Rhein, s. Hamburg. 24 Aug.: Roanoke, s, Preston: Rhea, m.s„ W.-lndië; Achil les, s, Middl. Zee vla R'dam. AMSTERDAM aangekomen 23 Aug.: Parana, Hamburg, stukgoed, Handelskade, Wm. H Mül- ler Co. 24 Aug.: Lotte Halm, Abö, hout, Houthaven, J. Sydzes Co.; Mentor, Ibrail, graan, Silokade, Wm. H. Müller Co.; Vliestroom, Leith, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Holland- sche Stoomb. Mij.; Belgien, Gdynia, steenkolen, Rietlanden, De Humber Handel Mij.; Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Astarte, Bremen, stukgoed en hout, De Ruy- terkade, Van Es van Ommeren; Gelderland, Newcastle, steenkolen en cokes. Rietlanden, Scheepv. en Steenk. Mij.; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven. Verg Cargadoorskantoor; Polydorus, Bremen, stukgoed, Borneokade, Meyer Co's. Scheepv. MIJ.; Phron tis, Hamburg, stukgoed, Borneokade, Gebr. Scheuer; Vechtstroom, Huil, stukgoed en steen kolen, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Rostock Archangel, hout. Houthaven, Sydzes Co. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND, 24 Aug. nun. 3 uur van Ham burg naar Amsterdam. ORANIA, uitreis, 23 Aug. n.m. 7 uur van Las Palmas. MONTFERLAND, thuisreis, pass. 23 Aug. n.m. Fernando Noronha. FLANDRXA, thuisreis, 23 Aug. 12 uur 5s nachts van Corunna. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALPHACCA, 24 Aug. van Hamburg te R'dam. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BREEDIJK, 24 Aug. van Norfolk te R'dam. BURGERDIJK, thuisreis, 23 Aug. van Havana. VRIJDAG, 25 Aug. Vorige Koersen Heden Londen 8.12% 8.12 Beriyn 59.01 59.00 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 34.58% 34.57% Zwitserland 47 94% 47.95 Weenen Kopenhagen 36.40 36.25 Stockholm 42.00 42.— Oslo 41.00 41.— New York (cable) 1.78% 1.77% Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20,75 Vorige Vorige Koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 100% 100% 414 Nederland 1916 101% 101% 4 Vi Nederland 1917 101% 101% 99% 99% 101% 88% 101% 4% N. Ind. 1926 AB 88% 514 Youngleen. 39% 39% Banken Koloniale Bank 62 60 Indische Bank 58 58 Cert. Handel-My. 60 60 Industrieën Unilever 89% 91% Calvé Delft 601/j 60% Alg. Kunstzyde 26 26% Van Berkel's Pat. 19% 19% Nieuwe Philips 174 174 Klich, Accoustiek 1% 1% 13£% 138% Industr. Buitenland 12% 12% Bethlehem Steel 28% 29 38% 39% U.. S. Leather 9 8% Intern. Nickel 14Vs 14 Stand. Brands 21% 20% MUnbouw Boeton Mynbouw 12% 12 Alg. Exploratie 125 125 Redjang Lebong 104 105 Petroleum 13% 14 172 175% 97% 99 5i/s 5% Continental Oil 11% 11% Shell Union Oil 6% 6% Koersen Heden Rubber 97% 78 V* Deli Batavia Rubber 45% 301/2 29 29% V. I. G. O. 51 50 42 Intercontin. Rubber 2% Scheepvaart 33 32 Holl. Amerika Lyn 17 17 Kon. Ned. Stoomb. 13 12% 55% 55 Suiker H. V. A 202% 203 106 109 N. I. S. U 75 76 4% 4% 35% 26 25 Tabak 136 137 134 131% 25% 141 Spoorwegen 89 3% 17 16% 14 21% ■"''-ie. Milw 6 6 Maxwell L. Gr 18 18 9W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2