Men&cfoujftonó: Stadsnieuws 300-jarig bestaan van de Schermer SPIT, ISCHIAS EEN OUD-HOLLANDSCHE BOERENBRUILOFT VRIJDAG 25 AUGUSTUS Op de Vrij ster mar kt te Schermerhorn DE ELECTRISCHE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL Vermoedelijk statische oplading DE SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENBEDR1JF Adres tegen de vergaande regle menteering van het bloem bollenvak Zilveren Jubileum Huize St. Joseph GRENSWIJZIGINGEN Van de Parochie van O.L. Vrouw Koningin v. d. Allerheiligsten Rozenkrans Tusschen de parochies van den H. Bavo en O.L. Vr. ten Hemel opneming te Heemstede BEVERWIJKS GEMEENTE- FINANCIËN Een tekort over 1933 van f 25000 Ingrijpende maatregelen voorgesteld Het voorbereidend onderwijs De 8alariskorling De ex-Keizer te Warmond VOETBAL R. C. H.—H. V. V. Huldiging van H. V. V. The UnityGeel Wit D. H. V. B. District Haarlem OM DEN BATO-BEKER TYBB—DEM DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „Haarl.' Damclub" 1932/1933 U CRICKET Kampong-comb.the „Qehoe's" MOTORSPORT Motorraces te Alkmaar ZEILEN HAARL. ZEILVEREENIGING De Ned. Reisvereeniging al» gast Onderlinge Wisselwedstrüden FAILLISSEMENTEN De heer W. J. A. Duijnstee, directeur van de lichtfabrieken te Heemstede en electro-tech- nisch ingenieur, die zich voor het geval zeer interesseert, heeft, naar wij vernemen, op eigen initiatief, een onderzoek ingesteld naar de oor zaak der electrische schokken, die zich in be paalde gevallen voordoen op den Bloemendaal- sche weg. Het verschijnsel is, naar hij ons na zijn onderzoek mededeelde, zeer zeldzaam. Het houdt verband met een bepaalde gesteld heid van het wegdek. Is het droog, dan doet zich het verschijnsel voor; is het nat, dan doet het zich niet voor. De heer Duijnstee vermoedt, dat het hier een geval van statische oplading betreft, veroor zaakt door wrijvingselectriciteit. Hoe deze wrij- vingselectriciteit ontstaat, wordt door den heer Duijnstee nog nader onderzocht. Zij kan b.v. ontstaan door elk voertuig op gummi-wielen, dat zich over den weg beweegt. Misschien wordt zij veroorzaakt door de auto's. Door de Algemeene Vereeniging voor Bloem- nollencultuur te Haarlem is aan den Minister van Economische Zaken een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat men zich bij de re- geeringssaneeringsregeling heeft neergelegd, omdat deze althans een belangrijke teeltbeper king zal tengevolge hebben en medegewerkt heeft om het prijsniveau voor den buitenland- schen export eenigermate op peil te houden. Hieraan wordt toegevoegd, dat. ten zeerste wordt betreurd, dat de hoofdgedachte van het door het Centraal Bloembollen Comité mede na mens de vereeniging ingediende plan, door den Minister niet is aanvaard. Nu is evenwel door de Nederlandsche Bloem- bollenkweekerscentrale op 11 Augustus een ver ordening gepubliceerd, waarvan de voornaamste artikelen bevestigd zijn in een Ministerieeie be schikking van 19 Augustus, welke voorschriften bevat, die niet voldoende rekening houden met den gang van zaken in het bedrijf. De voor schriften gaan ten onrechte uit van de onjuiste opvatting, dat een kweeker (niet-exporteur) uit sluitend den oogst van zjjn eigen kweekerij ver handelt en wel uitsluitend aan een exporteur (al dan niet tevens kweeker). Een prac.tisch uitvoerbare en het rechtsgevoel bevredigende regeling voor den onderlingen handel is reeds om die reden niet te treffen. In die voorschriften, is voor elk der hoofd gewassen vastgesteld een maximum aantal voor hetgeen van den oogst van dat artikel mag worden verkocht. Gevolg van deze bepaling, die een ontken ning is van het feit, dat de vermeerdering by de verschillende verscheidenheden zeer uiteen loopt en de opbrengsten in hooge mate afhan kelijk zijn van de meerdere of mindere zorgen der voor hun product dan kweekers met een goed gewas, veelal een gevolg van hoogere productie-uitgaven hiervan niet kunnen pro fiteered Zij ontvangen naar verhouding min der voor hun product den kweekers met een middelmatig of slecht gewas. Een ander gevolg is, dat, door hun ontvangsten kunstmatig te drukken, zij een deel hunner arbeiders zullen moeten ontslaan. De onmogeiykheid om de opbrengst der ver schillende hoofdproducten in een getal weer te geven, wordt verder voor elk artikel afzonderlek aangetoond en er op gewezen, dat ten over vloede in de beschikking van den Minister de in de verordening der Kweekerscèntrale ge noemde aantallen hyacinten, die mogen worden afgeleverd, nog aanmerkelyk zijn verkleind. Bij de tulpen wordt gewezen op het over 't algemeen goede gewas, dat de kweekers in het bezit van meer leverbaar heeft gesteld, hetwelk zij voor t meerendeel reeds hebben verkocht. Bij deze transacties is uiteraard met de mid den in den verzendingstyd aangekondigde rantsoeneering geen rekening kunnen worden gehouden. De onverwachte en naar de meening der ver eeniging overbodige den handel belemmerende regeling schaadt het algemeen vakbelang en met het oog daarop wordt intrekking van de betreffende voorschriften dringend verzocht. Tenslotte wordt er nog op, gewezen, dat de uit gebreide administratieve voorschriften, die in de praktijk onuitvoerbaar zullen blijken te zyn, bovendien in hooge mate onbetrouwbare gege vens zullen verstrekken, omdat ook de gering ste contróle op de juistheid der registers enz. ten eenenmale onmogeiyk zal blijken te zijn. Het was een dag van biyden jubel voor Roomsch Hillegom in het algemeen, voor de Eerw. Zusters, het Bestuur der Stichting en de bewoners van Huize St. Joseph in het byzon- der. Het heuglijk feit werd herdacht, dat voor 25 jaren deze Instelling werd in het leven ge.- roepen. Die bhjdschap kwam, het eerst tot uiting in de St. Martinuskerk. Te 8 uur ving de Solemneele H. Mis aan, op gedragen uit dankbaarheid door den Zeereerw. heer J. J. A. J. Krook, pastoor der parochie. Het ruime kerkgebouw was zeer goed bezet. We merkten op (behalve de Weleerw. heeren, die den Celebrant assisteerden) pastoor B. van Leeuwen van St. Joseph, het volledig Bestuur van Huize St. Joseph, het Kerkbestuur, het be stuur der T. B. C.-vereeniging, mr. D. P. Pont, burgemeester der gemeente, enkele raadsleden, de bewoners van het Huis, oud-patiënten der Lighal, waaronder ook niet-Katholieken e.a. Het zangkoor voerde een meerstemmige Mis van Perosi uit onder leiding van den directeur den heer S. Redeker, met begeleiding van den heer J. van Roode. De Eerw. Zusters hadden op het Priester koor plaats genomen. Na het Evangelie hield de pastoor een korte toespraak. Z.E.W. wees erop dat wij in dit dankoffer een plicht ver vullen jegens God, die gedurende 25 jaren zyn Weldaden schonk aan deze Instelling om den ouden van dagen een rustige voorbereiding te geven voor de groote reis naar de eeuwigheid. God gebruikt dikwijls de menschen, om zyn Weldaden te verspreiden, en hoevele genade gaven zyn niet nedergedaald dor Huize St. Joseph! Dank brengen we op dezen dag ook behalve aan de Eerw. Zusters aan het bestuur der Stichting, dat zooveel gedaan heeft om heil naar ziel en lichaam te brengen aan ge- brekkigen en ongelukkigen. En toen later door den yver van dat Bestuur het Huis werd uit gebreid is de gelegenheid ontstaan om mede aan veel anderen rust te geven. Byzonder gedenk ik ook myn voorganger pastoor Van Grossel, die onder de vele welda den, hier door hem verspreid, ok de stichting van Huize St. Joseph mag tellen.' Geve God voor den vervolge aan het tegenwoordige Be stuur en aan de Zusters de kracht en de lief de m zich geheel aan die niet gemakkelijke taak te kunnen wyden. Bescherme St. Joseph, de machtige Patroon van het Huis, door zyn voorbede allen die het bewonen, opdat Huize St. Joseph meer en meer in bloei toeneme. Onder de H. Mis naderden velen ter H. Ta fel. Na de H. Mis vereenigden Bestuur en ge- noodigden zich aan een gemeenschappelijk ontbyt in Huize St. Joseph, waar een schoone versiering was aangebracht. Van half 12 tot half 1 werd receptie gehouden, waarop het geschenk der beide parochies, een enveloppe met inhoud, werd aangeboden. O.m. merkten we op: de geestelijkheid der beide parochies, den burgemeester, mr. Peek, gemeente-secreta ris, weth. Klaver enz. enz. Van den heer J. H. A. Vooren, alg. secretaris der Zuid-Holl. T. B. C. was een hartelyk telegram van feli citatie gekomen. Ryke bloemstukken waren gezonden, terwyi de post het overige deed. Het was een onver- getelyke dag. Ook wy bieden den Eerw. Zusters en het be stuur van Huize St. Joseph onze hartelijke ge- lukwenschen aan. By Bisschoppeiyk Besluit van den 15en Juli, is in de grensomschryving van bovengenoemde parochie de volgende wyziging aangebracht: De grens in het Zuiden- van de parochie van O. L. V. Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans te Haarlem, wordt aldus vastge steld: Van af het punt, waarop de Spanjaardslaan en Spaamelaan elkander ontmoeten, gaat de grenslyn voortaan over het midden van de Spaarnelaan tot aan het Spaarne, zoodat het Noordeiyk gedeelte van de Spaamelaan be hoort tot de parochie van O. L. V. Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans. By Bisschoppelijk Besluit van den 15en Juli 1.1., is tusschen bovengenoemde parochies de volgende grenswyziging tot stand gebracht: le. De oude grenzen, gaande naar het Noor den, blyven bestaan tot aan de Havenstraat. 2e. Te beginnen hoek Havenstraat—Raadhuis straat gaat de nieuwe grenslijn over het midden van de Raadhuisstraat tot op de IJzeren Brug. Op dit punt buigt zich de iyn in Oos telijke richting door het midden van de Zand- vaart tot aan de Heemsteedsch Dreef. Hier buigt zich de iyn in Noordelyke richting en gaat nu in Noordelijke richting over de Heem- steedsche Dreef tot aan de Blauwe Brug, met dien verstande, dat beide zyden, dus ook de Westeiyke behooren tot de parochie van O. L. V. ten Hemelopneming. Van af de Blauwe Brug gaat de lijn over het midden van de Zui- derhoutslaan tot aan de Spanjaardslaan, om dan Oosteiyk om te buigen langs den Zuid kant van de Spanjaardslaan tot het midden van de Spaarnelaan en gaat het midden vol gend, van de Spaarnelaan in Oostelijke rich ting tot in het Spaarne. Hier keert zich de iyn in Zuideiyke richting en houdend het midden van het Spaarne komt zy voor het midden van het Heemsteedsch kanaal en sluit zich hier aan by de thans bestaande grens. Hierdoor komt 't grondstuk, begrensd in 't Westen door Raadhuisstraat, Zandvaart, Heem- steedsche Dreef, Zuiderhoutlaan, Noordelijk door Spanjaardslaan, Spaarnelaan, Oostelyk door Spaarne, Heemsteedsche kanaal, Haven straatlaan aan de parochie: van O. L. Vr. ten Hemelopneming. „St. Bavo" By Beverwijks gemeentebestuur is van Gede puteerde Staten terugontvangen de gemeente- begrooting voor den dienst 1933, met de mede- deeiing, dat verschillende posten herziening be hoeven. 0.m, wordt er door Ged. Staten op aangedron gen, om de post „Subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon" in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. Een verhooging van dezen post met een bedrag van f 20.000 achten B. en W. beslist noodzakelijk. Voorts achten Ged. Sta ten verschillende posten te hoog geraamd. Hier door ontstaat op de begrooting van dit jaar een tekort van totaal f 24.749.75, waarvoor dekking moet worden gezocht. De verhooging van den post subsidie Maatschappehjk Hulpbetoon ad f 20.000 komt geheel ten laste der gemeente, aangezien dit in hoofdzaak betreft de onder steuning van werkloozen en behoeftigen, welke niet in de Rykssteunregeling kunnen worden opgenomen. Allereerst hebben B. en W doen nagaan welke posten der begrooting voor verlaging in aan merking komen. Daarby is gebleken, dat ver schillende posten van kosten van onderhoud en verlichting verlaagd kunnen worden, waardoor een besparing wordt verkregen van totaal f 3836. Vervolgens achten B. en W. het noodzakelijk, dat de navolgende subsidies met 20 worden verlaagd Politieschietvereeniging „Westerhout" f 10. Ontsmettingsdienst Alkmaar f 30.Drankbe- strydingsvereenigingen f 40.Openbare biblio theken f 220.—; Muziekkorpsen f 100.—; Afd. Beverwyk Instituut voor Arbeidersontwikkeling f 20.—; R. K. Speeltuin f 60.—. Te schrappen ware de subsidie voor de Mala- riabestryding ad f 100.—. Totaal der besparing f 580.—. Na gehouden bespreking met den directeur der Lichtbedryven is voorts gebleken, dat de ba ten der lichtbedryven over 1933 kunnen worden verhoogd met f 10.000. Verder kan de post „Opcenten dividend- en tantièmebelasting" worden verhoogd met f 2000. Te dekken is een bedrag van f 24.749.75. Als gevolg van vorenstaande wyzigingen daalt het tekort met f 16.416—, zoodat nog voor een be drag van f 8333.75 dekking moet worden gevon den. In verband met het groote tekort op de reke ning van 1932, waardoor zeer ingrijpende maat regelen dienen te worden genomen om de be grooting voor 134 sluitend te maken, hebben 3. en W. overwogen op welke wyze de gemeen telijke uitgaven blijvend zijn te verminderen. Zy zyn daarbij tot de conclusie gekomen, dat een aanmerkelyke besnoeiing op de uitgaven voor het voorbereidend (Fröbel) onderwys ge boden is. Voorts achten zij een tijdelyke korting op de jaarwedden en loonen van het gemeente- personeel in de gegeven omstandigheden nood zakelijk. Ten opzichte van het voorbereidend onderwys deelen B. en W. het volgende mede: De kosten der Openbare Fröbelschool bedroe gen tot op heden rond f 7000. Bij opheffing der school blijft ten laste der gemeente aan rente, aflossing, enz., f 1425. B. en W, hebben zich beraden over de vraag of het niet mogelyk zou zyn de Openbare Frö belschool te doen voortzetten door een nader te vormen particuliere vereeniging en hebben aan de Commissie van Toezicht op de Openbare Fröbelschool bericht, dat zij bereid zyn de school in bruikleen af te staan aan een even tueel te vormen vereeniging, welke deze school voor eigen rekening wenscht voort te zetten. Aangezien het niet mogelyk zal zyn, dat deze vereeniging alle lasten zelf betaalt, achten B. en W. het gewenscht in de kosten van materieele exploitatie der school een bydrage te verleenen van f 8 per leerling. Gerekend op een aantal van ongeveer 100 leerlingen zou deze bydrage dus zyn te stellen op rond f 800.— per jaar. Het subsidie aan de R. K. Fröbelschool wordt verleend krachtens Verordening. Voor 1934 wordt het subsidie geraamd op rond f 11500.—, waarvan Ingevolge een gesloten over eenkomst ten laste komt van de gemeente Wyk aan Zee en Duin een bedrag van rond f 2875. Blijft ten laste der gemeente Beverwyk f 8625, Intrekking van deze verordening is noodzake- Iyk, aangezien deze subsidie in het vervolg niet meer kan worden betaald. B. en W. achten het billijk en gerechtvaardigd dat ook aan het bestuur der R. K. Fröbelschool de jaarlyksche vergoeding ad 5 °/o over het be drag der stichtingskosten van het gebouw in de Koningstraat in het vervolg biyft uitgekeerd. Deze vergoeding bedraagt per jaar f 4686,82. Uit een met het bestuur gevoerde correspondentie is voorts gebleken, dat een voortzetting der school wel mogelyk zal zyn, indien naast deze vergoeding door de gemeente een bydrage in de kosten van materieele eploitatie wordt verstrekt van f 5.per leerling. Deze bydrage is, gere kend op een aantal leerlingen van 335, te stel len op f 1675.— per jaar. De bydrage der ge meente Wyk aan Zee en Duin stellende op yK (zooals voorheen verschuldigd was) komt dus in het vervolg ten laste der gemeente f 4771,37. Over een vol jaar beteekent een en ander een mindere uitgaaf voor onze gemeente van f 3853,63. Indien vorenbedoelde maatregel wordt ingevoerd op 1 November 1933 kan het nadeelig slot van het desbetreffende hoofdstuk op de be grooting over 1933 worden verminderd met f 642,27. Met betrekking tot de tydelyke korting op de jaarwedden en loonen van het gemeente-perso neel kunnen B. en W. het volgende mededeelen. Aanvankelyk hadden zy gedacht aan een korting op de bezoldiging der gehuwden van 6 en van 10 'Vo op de bezoldiging der onge- huwden, zulks ingaande op 1 September a.s. Deze korting gaf een mindere uitgaaf van rond f 10.000.— per jaar. De Commissie van Overleg voor de Ambte naren en Werklieden hebben B. en W. echter bericht, dat zy zich met dit voorstel niet kun nen vereenigen en zy de voorkeur geven aan een uniforme korting van 6 °/o, waarby echter een bedrag van f 1000.der bezoldiging onbe last wordt gelaten. Een en ander achtte men meer in overeenstemming met de regeling, welke door Ged. Staten ten opzichte van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger is getroffen. De door de Commissies van Overleg geadviseerde korting geeft een verlaging der uitgaven van f 5514.66. Het wil B. en W. voorkomen, dat een aftrek van f 1000.— in de gegeven omstandigheden te hoog moet worden genoemd, zy zyn van mee ning,, dat ook de wedden der ambtenaren en werklieden, die f 100.of minder bezoldiging genieten (dit zyn dus uitsluitend de ongehuw- den) een korting wordt toegepast, zy zouden daarom de voorkeur geven aan een aftrek van 50 der bezoldiging tot een maximum van f 1000.Overigens ontmoethet advies der Commissies by B. en W. geen bezwaar. Het al dus gewyzigdevoorstel gqefj; eqp verlaging der uitgaven van f 6108.42. Gerekend, dat deze kor ting wordt toegepast van af 1 September a.s. kunnen de verschillende salarisposten der be grooting worden verminderd met f 2036.14. Vervolgens kan nog worden gerekend op een vrywillige korting op de jaarwedden van de functionarissen, wier wedden niet door den Raad werden vastgesteld. Over het tydvak van 1 September t./m. 31 December 1933 is uit dien hoofde te rekenen op een bedrag van rond f 175. Het hierboven berekende tekort op de begroo ting 1933 wordt door de besnoeiing verminderd met f 3333.75. Zoodat per resto de begrooting over 1933 nog sluit met een tekort van f 5000.—. Dit bedrag ware te vinden door een uitkeering aan de gemeente uit de reserve van het electri- citeitsbedrijf. In verband met deze uitkeering kunnen B. en W. nog mede deelen, dat hun uit een bespreking ter Provinciale Griffie is geble ken, dat beschikking over de reserves der be- dryven slechts in de uiterste noodzaak mag ge schieden. Eerst moet getracht worden de begroo ting op andere wijze sluitend te maken. B. en W, stellen voor in bovenbedoelden zin besluiten te nemen. Vergezeld van eenige heeren bracht gisteren de voormalige Duitsche keizer een bezoek aan de Boerderij „Meerrust" alhier, waar de lunch werd gebruikt. Per auto werd hierna de terug tocht naar Doorn gemaakt. Voor Zaterdagmiddag 6 uur heeft R. C. H. een wedstrijd op het programma tegen H. V. V. Deze kamp is stellig voor de Haarlemmers even nuttig als aangenaam, omdat de eertijds zoo roemruchtige Leeuw van Wassenaar bijna ju bileert. Op 1 September n.l. viert de Haagsche veree niging' haar gouden feest. De Racing Club neemt deze gelegenheid te baat om haar een gepaste hulde te brengen. H. V. V. brengt het volgende elftal in het veld: Da Costa Ing. B. Adam W. Kalff Th. J. Adam P. Colthoff Jhr. v. Suchtelen v. d. Haere J. W. Pik Bool Pasteur de Jongh Jhr. Snouck Hurgronje Martin Verkerk W. Kedde Slot Hanse D. Prevost Ruis Paape C. Prevost Fr. v. Thiel Kos R. C. H. Als scheidsrechter is uitgenoodigd de heer Ch. Boeree. In een voorwedstryd om 4 uur zullen de K. N. V. B.- junioren van H. V. V. en R. C. H. elkan der ontmoeten. Geel Wit opent het seizoen met een wedstryd tegen The Unity in Amsterdam. Het geldt hier een jubileumwedstrijd. De Pauseiy- ken verschynen het volgende seizoen vrijwel met hetzelfde elftal, dat het vorige jaar een uit stekend debuut maakte in den I.V.C.B. Met be langstelling zien we ook nu de verrichtingen der Haarlemmers tegemoet. rheumatiek, jicht, griep. Hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt volgens 6000 i a w geneesheeren op de meest afdoende wijze bestreden door Togaltablet- Jl ff Iff. A I 9 ten. Togal schaadt noch Uw Hart, noch Uw maag en kan dus worden in genomen door Hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen geen baat brachten. Bij Apoth. Drog. f 0£0 In aansluiting op het bericht van Maandag j.l. betreffende junioren-wedstryden district Leidendistrict Haarlem, op Zondag 27 Aug. kan nog gemeld worden, dat het vertrek plaats heeft per bus om 12 uur precies van de Groote Markt. Spelers van B. S. M. en Vogelenzang kunnen instappen viersprong Bennebroek. Voor eventueele ouders, die hun jongens wil len vergezellen, zyn eenige plaatsen open tegen den prys van f 0.50. Namens de Junioren-commissie, F. J. Mooren, secretaris. De nederlaagwedstryden by TYBB hebben den vorigen Zondag een aanvang genomen met de ontmoeting TYBBVIC. De Haarlemmers ble ven met 41 in de meerderheid en hebben dus den eersten aanval op den fraaien BATO-beker uitstekend afgeslagen. Zooals men weet is TY BB houdster van het kleinood en de club, wel ke TYBB in dit tournooi de grootste nederlaag weet te bezorgen Is winnares. komt DEM uit Beverwyk haar geluk beproeven. De stevige overwinning op de Am sterdammers zal TYBB ongetwyfeld het noo- dige zelfvertrouwen hebben geschonken, zoodat de Wtjkerclub op een warme ontvangst dient te rekenen. DEM beschikte verleden jaar ech ter over een zeer behooriyk elftal, dat tot goede dingen in staat bleek. Het zal er dus spannen aan den Ryksstraatweg en een bezoek aan de zen Interessanten strijd kunnen we dan ook aanbevelen. Het aanvangsuur is half drie, terwyi de lei ding In handen is van den heer Hoogenboom. Hieronder publiceeren wy den eindstand van den wedstryd om het derde klasse clubkam pioenschap 19321933 der „Haarlemsche Dam club". Deze luidt als volgt: gesp.gew. rem. vl.pt. 1. Ph. G. Amelung Jr. 20 16 2 2 34 2. H. C. Souverein 20 13 4 3 30 3. L. Kisch 20 13 3 4 29 4. Th. O. v. d. Sluys 20 12 4 4 28 5. J. J. Groenewoud 20 11 4 5 26 6. J. C. Bom 20 11 3 6 25 7. J. Merts 20 11 3 6 25 8. B. Henneke 20 10 4 6 24 9, J. Zurel 20 8 6 6 22 10. H. G. J. Andrlessen 20 10 2 8 22 11. A. Smit 20 6 10 5 22 12. L. J. Froonhof 20 7 5 8 19 13. G. Molenaar 20 8 1 11 17 14. K. Olij 20 7 3 10 17 15. Jac. Fr. van Garderen 20 5 6 9 16 16. W. Jonkhof 20 5 6 9 16 17| I. Ravensbergen 20 6 4 10 16 18,, H. W. C. van Rhoon 19j O. T. Glttser 20 4 3 13, 20 2 3 15 7 20. J. Klaverstijn 20 2 3 15 7 21, J. van Petegem 20 3 1- 16 7 De eerste prys en kampioenstitel werd be haald door Ph. G. Amelung Jr., de tweede prys door H.C. Souverein en de derde prys voor L. Kisch (Amsterdam). Naar de 2de klasse promoveeren Ph. G. Amelung Jr., H. C. Sou verein, L. Kisch en Th. O. v. d. Sluys. De laatste wedstryd van den toer der „Oehoe's" was niet de beste en volkomen verdiend werd dan ook van een vry sterke Kampong-combi natie verloren, hoewel vermoeidheid den Haar lemmers parten speelde. Daarby faalden de voornaamste batsmen, zoodat het lage Kam pong-totaal van 85 net 7 runs te veel was. Haarlem begint te fielden. F. Bouvy en H. van Duyn uit Kampong I zijn meteen ver dwenen, evenals v. Spanje uit Hercules, die als gast medespeelde. G. IJfkes en J. v. Raal- ten weten, zij het met de noodige omzichtig heid de scorete doen oploopen. Op 54 wordt IJfkes in de slips gevangen voor een goede 22. Twintig runs later is een lange bal van J. de la Mar Raalten te machtig, zyn 29 runs wa ren van goed gehalte. Eykelboom maakt nog 14 runs, doch gaat dan door een goeden aangooi run out. Totaal 85. H. Hurkman bowlde 0—7, J. J. de la Mar 5—30, F. W. G. van Dalsum 4—18, Drs. B. Kleefstra 0—11, R. de Vries 0—16. Haarlem begint dan onfortuinhjk, daar F. v. Dalsum, J. J. de la Mar, R. de Vries en Drs. Kleefstra samen voor 10 runs verdwenen zyn. J. Voogd en H. J. van Vreeden stuiten dan de collapse, doch op 39 wordt Voogd gebowled voor een goede 16. Ook H, van Vreeden met een kalme 23 moet spoedig daarna vertrekken. De staart doet wanhopige pogingen het totaal nog te bereiken, doch op 79 valt het laatste wicket. A. Hartog blyft met 7 niet uit. J. P. C. van Raalten bowlde 334, J. IJfkes 6—25, Van Spanje 0l, Van Duyn 05, P. Boon 16. Zooals elk jaar met de Alkmaarsche kermis, heeft ook thans weer Alcmarla V.V.V. haar motorsnelheids wedstrijden georganiseerd en als de voorteekenen niet bedriegen, zullen deze wedstryden een spannend karakter dragen. Wanneer men de inschrijvingen bekijkt, valt allereerst op, dat er in de seniores.klasse niet minder dan 17 renners zich hebben opgegeven, om elkaar stryd te geven. De meesten daarvan komen uit in de 350 c.M.3 klasse en we weten uit vorige wedstryden, dat het krachtsverschil zeer gering is. Zondag j.l. verraste de nieuwe senior-renner, de Alkmaarder Van Latum in Deventer vriend en vyand, door ln deze klasse op zyn snelle Lady te zegevieren. Ook hier maakt hy een uit stekende kans. Hy kent de Alkmaarsche baan op zijn duimpje, durft zich geheel aan het z.g. broad-siding-systeem over te geven en zal dan ook zeer moeilyk te slaan zyn. In de 500 c.M.3 klasse zyn Van Wingerden en De Ridder favoriet. De Hagenaar Jan Ryk komt uti op een V.C.U. en laat dus zyn trouwe Ariel in den steek. In de Juniores-klasse zyn 18 renners inge schreven, verdeeld in drie klassen. Dan zyn er nog 14 nieuwelingen, waaronder verschillende renners, die op het punt staan te promoveeren. Men ziet, het programma is uitstekend. En Op de herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den Polder De Scher- meer zal, als een van de grootste attracties een Oud-Hollandsche Boerenbruiloft te zien wor den gegeven, waarby tevens wordt opgevoerd het Oud-Hollandsch kluchtspel: Een Noord- Hollandsche Vrystermarkt in 1696 of Tetjeroen te Schermerhorn. Hetgeen tydens de bruiloft te zien zal wor den gegeven, is samengesteld uit tal van gege vens, die de oude bewoners van den uitgestrek- ten Schermerpolder uit hun herinnering wisten op te diepen; de voornaamste en aardigste ge bruiken en liedjes werden tot een geheel ge maakt, zoodat in kort bestek iets aardigs en tevens van historische en folkloristische waarde zal worden gegeven. In de prachtige, sieriyke en hooge boeren- sjeezen, waaronder er zyn van enkele honder den jaren oud, zullen de deelnemers aan de bruiloft naar het feestterrein komen, gestoken in de langzamerhand in onbruik geraakte, kleu- renryke boerenkleederdrachten, waarby de boe rendochters zullen pronken met grootmoeders gouden oorkap, zwaren bloedkoralen halsketting, zilveren beugeltasch en andere sieraden en de boerenzoons, eyeneens in een kleederdracht, die we nog slechts kennen van oude schilderyen en foto's, zullen rokén uit de lange, versierde Goud- sche pypen. Het zal een kleurenfeest zyn voor de oogen en terwyi Bruid en Bruidegom hun met groen en bloemen versierde glazen of kop jes zullen opheffen, zullen de oude liedjes klin ken, met begeleiding van den wandelenden vlolist Welkom vrienden by elkander Heffen wy nu met den ander Roem der Vriendschap aanl Vrooiyk rolt ons leven henen Hier, waar w' ons met U vereenen, In deez' vriendenkring. en verder: Mynheer van Straalen, Die brave kapitein, Die regeert er zyn volkje Zoo groot als zoo klein. En als de gasten van den dans even rusten, zal de groote brandewynkom rondgaan, waar uit een leder zyn hapje krygt, onder het zin gen van: Waarmee maken wy den Bruigom vet? Met gemalen boonen Gemalen boonen, garstemeel. Haal het sop maar door Je keel. Hupsa Keesie, Hupsa Keesie, Altyd heb je Tierelier En altyd heb je dorst. Twaalf paren zullen er dan oude boerendan sen demonstreeren, welke in sommige jeugd bewegingen weer in eere hersteld worden en heel wat sierlyker en gracieuzer zyn, dan onze moderne rumba en slow fox. De cantor en de ceremoniemeester, welke rol len vervuld worden door de populaire West- Friesche tooneelisten, Ma Bierman uit Oost hulzen en Jan de Boer uit Hoorn, zullen even als de bruidegom hun boertige speechen afste ken en oude liedjes zingen. Niet alleen voor West-Friesland en Noord-Holland, maar voor- heel het land zal het een vertooning zyn, uit folkloristisch en historisch oogpunt van groote waarde, Tydens deze Oud-Hollandsche Bruiloft zal worden opgevoerd het in de 18de eeuw geschre ven en in 1834 door C. Alex Van Ray omge werkte kluchtspel: „Een Noord-Hollandsche Vrystersmarkt of Tetjeroen te Schermerhorn". Zoowel de z.g. Vrystersmarkt als de figuur „Tetjeroen" zyn historisch. Genoemde Van Ray verhaalt in zijn voorwoord wan den bewerkten tekst, hoe dit kluchtspel in oude tyden jaar- ïyks te Amsterdam ln den ouden schouwburg gespeeld werd en groote belangstelling trok en hoe het ook een geliefd stuk was op de kermis sen te Zaandam en te Wormerveer, waar er dan een speciale tekst werd ingevlochten. De bewerker oordeelde het voorts in het belang der goede zeden en van den gekuischten smaak noodig eenige verandering aan te brengen. Tetjeroen was een alom-bekende type van het 17de-eeuwsche Amsterdam, die by openbare volksvermaken en in herbergen zijn snakeryen verkócht. Toen hy in 1697 in het wijnhuis „De Olifant" op de Botermarkt te Amsterdam ver toefde, zoo verhaalt van hem een oude kroniek, kreeg hij van Czaar Peter den Grooten het aan bod met hem mee naar Rusland te gaan. Tetje roen bleef echter in Holland en vermaakte de gasten van „De Blauwe Jan", een herberg van zyn schoonzoon, waar zyn optreden met trom petgeschal werd aangekondigd. Biykens den Inhoud van het naar hem ge noemde kluchtspel, kwam Tetjeroen naar de Vrystersmarkt te Schermerhom, als metgezel van Karei Vlierhof, een welgesteld, jong Am- sterdamsch koopman, dien hy een handje zou helpen by diens huweiyksplannen met het jon ge weeuwtje, Maartje Stein te Schermerhom. Een oude vrygezel, de oom van Maartje, die haar voor zich zelf begeerde, en de vryage dus tegenwerkte, zou het slachtoffer worden van zyn snakeryen. Hy bewerkt, dat de oude vry gezel verliefd wordt op een als boerenvrouw verkleeden handlanger en dat Intusschen het huwelijk tusschen Vlierhof en Maartje Steln tot stand komt. Hy heeft daarby volop gelegen heid zyn zotternyen te lanceeren. De liedjes, die erby gezongen worden, zyn vervaardigd op oude vaderlandsche zangwyzen. Behalve de oude boerendansen, zooals die by de polderfeesten te Heerhugowaard enkele Jaren geleden te zien werden gegeven, zal de bevol king van de Schermeer ons ln dit oude klucht spel iets byzonders te genieten geven. Het stuk zal viermaal worden opgevoerd: den eersten dag 's middags en verder eiken avond by ver lichting van schijnwerpers. wanneer we nog pielden, dat de grasbaan in prima conditie is (dank zy de lange rust is de gpasmat geheel dichtgegroeid) dan ziet het er naar uit, dat er snelle tyden gemaakt zullen worden en dat divêrse renners een gemiddelde van ruim 80 K.M. zullen halen. Zooals steeds zorgen luidsprekers voor de noadige inlichtingen, zoodat het publiek voort durend op de hoogte blijft van de tijden e.d. De tribunes zyn weer geheel gereed. De groo te overdekte biedt plaats voor 1200 man en de staantribune op den goedkoopen rang geeft een heel goed overzicht over de wedstrydbaan. Het spreekt vanzelf, dat men na afloop even de Alkmaarsche kermis gaat bezoeken, waar het dien dag heel gezellig is! A.s. Zaterdagmiddag zullen de liefhebbers van een zeiltochtje op t Noorder Buiten Spaarne en Mooie Hel de gelegenheid krijgen een toer tje te maken. Enkele H. Z. V.-ers stellen daar voor hun jachtje beschikbaar. Het vertrek zal plaats hebben om half vier van af Pennings- veer. Zondag geeft de H. Z. V. haar laatsten wed strijd van dit seizoen. Er zal gestart worden ln vier klassen, n.l. twee groepen B. M„ de puzzles, kajuit jachtjes en de gemengde klasse. In iedere klasse worden zooveel wedstrijden gevaren, als er schepen deelnemen. De stuur man stuurt dus éénmaal ln elke boot. die in een klasse uitkomt. Voor dergeiyke wedstrijden bestaat een flinke belangstelling, zoodat met redelyk weer de opkomst zeker voldoende zal zyn. De eerste start heeft tien uur plaats vanaf de H. Z.V. ligplaats. Over: Het op Zondag stempelen voor werklooze kellners. In het algemeen 5un£'",£® kellners nooit vooruit bepalen of ztf des Zondags kunnen wer ken. Dit hangt geheel af van de weersgeBteld- heid drukte enz. Het is juist op Zon- en feest dagen dat de kellners er op uit trekken om wat te verdienen. Als men door werk te zoeken on- mogeiyk kan stempelen, kort M. H. 4 gulden. M.l. sniidt M H. zlcn door dezen maatregel in eigen vleesch want logisch is het, dat de kellners er niet meer op "dit trekken. Als de kellners werken, dan zijn zij, op straffe van steuninhouding, verplicht dit op te geven, wat dan ook regelmatig geschiedt. Voor de con tróle van M. H. Is niets gemakkelljkers dan kell ners want dezen loopen niet ln een zak. Waar komt nu deze overbodige maatregel, om ook on zondag te stempelen, vandaan? Van B. en w. zegt de directeur van M. H. Op 13 Aug. moesten de kellners voor het eerst stempelen: op 19 A"f- ontvingen de gedupeerden pas officieel bencm Dit is bij ondergeteekende voor een leder con troleerbaar. Waarom nu toch deze maatregel Worden de kellners al niet genoeg vernederd door te moeten werken ln dezen crisistijd zonutr loon, alleen voor fooien? Mogen de vragen van een der raadsleden tot uitwerking hebben het voorgoed tot het verleden behooren van net stempelen op Zondag- G. O. Hjsterstr. 57. Haarlem-N. 0Ver: De 92-jarige Oud-Zouaaf j. p. Moet. Het deed mi) een waar genoegen in uw blad te worden herinnerd aan den A2sten geboorte dag van den heer J. P. Moetf oud-zouaaf, met wien lk de eer had de eerste Romerels. door onze R.K. arbeidersbeweging (toen nog de Federatie van R.K. Volksbonden en Werkliedenvereenigin- gen, onder geestelijke leiding van haar geeste lijken adviseur mgr. Mutsaers zg.) georganiseerd, te mogen mede makerf. Alle aanwezigen ln de audiëntiezaal hadden er plelzier in, toen onze H. Vader (zooals u te recht opmerkt) zich op zoo'n minzame en har telijke wijze met zijn oud-strijder voor de rechten van den Paus, toen Plus IX z.g., onderhield en hem zoo gemoedelijk op den schouder klopte. Het doet mij goed door u. geachte redactie, aan die onvergetelijks oogenblikken nog eens te worden herinnerd. U moge m ij), hoop ik, toestaan ook nog aan een ander vroolijk oogenbllk te herinneren, wat wij allen met den heer Moet hebben meegemaakt. Door de goede zorgen van mgr. dr. Poels n.l. was ons een gelegenheid verschaft, om op den vooravond van ons vertrek uit de Eeuwige Stad een paar uur gezellig bijeen te kunnen zijn. Dat was daarom van zoo'n groot belang, omdat het gezelschap, uit 'n 300 personen bestaande, ge durende het verblijf te Rome (behalve dan bij de Pauselijke audiëntie en by het graf van dr. Schaepman z.g.) steeds van elkaar in verschil lende hotels was gescheiden. Op die afscheids bijeenkomst nu werd, op verzoek van mgr. Mut saers z.g., door verschillende sprekers hun In druk over de Romereis weergegeven, waaronder ook de toen 82-jarige heer Mpet zich niet onbe tuigd liet. Hij bracht door zijn geestdriftig en van voldoening tintelend woord het geheele ge zelschap in vreugdstemming: men plaatste den ouden heer boven op een stoel, terwijl uit aller mond het welbekende Hollandsche vreugdelied klonk: „Van je hela, hola, houd er den moed maar ln". enz. Het was dien avond een onver getelijk aangenaam slot van onze mooie eerste getelljk aangenaam slot van onze mooie eerste Romereis van onze R.K. arbeidersbeweging!! Ik wil deze gelegenheid gaarne benutten den jubilaris, myn Romegezel, van harte geluk te wenschen met zijn geboortefeest en lk hoop, dat hij nog steeds den moed zal hebben behouden- die hem op den afscheidsavond zoo spontaan is toegezongen en dat de goede God hem nog min stens 8 jaren in gezondheid moge bewaren, opdat Jilj onder de zeer enkelen moge zijn, die het eeuwfeest hunner geboorte mogen vieren, waarvoor ik morgen onder de H. Mis gaarne zal bidden! J. W. 'UT Amsterdam, Wlttenburgergr. 29 (C). opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Verleend aan de N.V. „Industrieele Disconto Maatschappij NV.", gevestigd en kantoorhouden- de te Amsterdam aan de Keizersgracht 294 voor den tijd van anderhalf jaar, Ingaande 27 Juni 1933, met benoeming van mr. C. H. van Zeg gelen, advocaat en procureur te Amsterdam, Kei zersgracht 392, tot bewindvoerder en mr. J. S. G. Scheltema, advocaat en procureur te Amster dam, Heerengracht 349 tot mede-bewindvoerder. Failliet verklaard: 21 Aug G. Jongen, eenig beheerend vennoot der C V. Maastr. Zeep- en Sodafabrlek, wonende te Maastricht, Statenslngel 60b. De Comm. Venn. Maastrichtsche Zeep- en Sodafabrleken in Uq„ oorspronkelijk gevestigd te Maastricht, Statenslngel 2, thans kantoorhouden- de bij den liquldateur J. Bessems, Wilhelmina- slneel 93, Maastricht. 22 Aug. Th. p. Martens, arts. Vlijmen, Wol- put D. 23. M. H. Moonen wed. J. v. d Heijden, schoen- fabrikante, Kaatsheuvel F. J. Derks, winkelier en Incasseerder, MUI gem. Mill St. Hubert. C. Janssen, Langenboom gem. Escharen. J. vander Burgt, landbouwer, Zeeland (N.-B.), Langstraat A 148. 23 Aug. d. Heeres, commisslonnalr, Winscho ten, Stationsweg 47. F. Groeneveld Janszoon, handelaar, Hopge- zand. J. Pot, caféhouder, Oostwold gem. Mid- wolda A Kuipers, caféhouder en koopman, Lon- neker, Hooge Boekel. j. p. Bosman, kapper en koopman, vne» zenveen (De Woesten H. ten Dam, caféhouder (café 't Joostman), Almelo. Oude Wierdenscheweg 1. Z? w. J Kreljkamp, melksUJter, Amersfoort. Arnhemscheweg 147. j. Deketh, handelende onder den naam Rotterdamsche Vruchtenhandel, Soest, Beuken- la!ü 1G. van Beek, voerman en kolenhandelaar. Wijk bi) Duurstede, Wllhelminastraat hoek Nieuw- straat.^ schouten, ovenbouwer, Utrecht, Bella- mvstraat 20 M. van Haren, Utrecht. Oudegracht 263. G. J. Bleumlnk, timmerman en aannemer. Beltrum gem. Eibergen. G. M. Iding, Vaassen gem. Epe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3