Stadsnieuws Een opstand in Catalonië FORD ZATERDAG 26 AUGUSTUS In de dagen van de Richelieu SLAGER GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT RAADHUISBESLUIT VER- NIETIGD Betreffende een verzoek-Joosten VERKEERS-ONGEVALLEN Op den Heerentoeg DE HEER A. J. LOERAKKER Zestig jaar INLEVERING VAN BLOEM BOLLEN Laatste gelegenheid DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De bekerwedstrijden 2e en 3e klas CRICKET Van Elk-comb.R.K. Lyceum VOETBAL P.E.C.-Stormvogels KinbeimV.S.V. UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER ZANDVOORT MOEDER EDUARDA „De JoocUche Middenstander" in Duitschland verboden Arrestant trachtte het toestel te vernielen Met ernstige verwonding bekocht Reeds eenigen tijd was het aan de politie te Santpoort bekend, dat zich ten huize van den heer Memelink, Hoofdstraat 317 aldaar een ge heime distilleerderij moest bevinden. Vrijdagmiddag omstreeks half zes achtte men den tijd gekomen om in te grijpen. Juist toen de heer M. zich met een luxe-auto van huis wilde begeven werd hij door de politie aangehouden. In den auto bevond zich een drietal mand- flesschen, gevuld met sterken drank. Voor dit ongedekt vervoer van spiritualiën werd de heer M. geverbaliseerd. De auto werd in be slag genomen. Hierna deed men een inval in de woning. Op een bovenkamer vond men een complete installatie, noodig om jenever te stoken. Nu M. zich betrapt zag, trachtte hij het toestel te vernielen, door er petroleum over te gieten en het peilglas stuk te slaan. Hij verwondde zich daarbij zóó ernstig, dat de politie hem per motor naar dr. De Groot moest brengen, waar hy werd verbonden. Een groote hoeveelheid drank, ongeveer 300 liter, werd in beslag genomen. Ook hiervoor werd M. bekeurd; eveneens voor het in werking zijnde toestel. Per vrachthauto werd al het materiaal via IJmuiden naar Amsterdam vervoerd. Voor de ambtenaren was dit een lang ver wachte goede vangst. In het Staatsblad is opgenomen een K. B., waarbij wordt vernietigd het besluit van den raad der gemeente Haarlem, van 12 April j.l. tot inwilliging van het verzoek van het raadslid Joosten om aan B. en W. vragen te stellen om. trent de weigering door den burgemeester tot het geven van verlof voor het houden van een optocht op Zaterdag 1 April 1933, aangevraagd door het bestuur van de Federatie Haarlem van de S.D.A.P., welke optocht was bedoeld als een reclame in verband met de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer. De Kroon overwe'/ hierbij, dat de toegesta ne vragen niet betreffen het door het college van B. en W. gevoerde bestuur van de huishou ding der gemeente en dat de raad, door toe stemming te verleenen tot het stellen van be doelde vragen, heeft gehandeld in strijd met de gemeentewet. In de periode, voorafgaande aan de verkie zingen voor de Tweede Kamer, werden van communistische en socialistische zijde in den Haarlemschen gemeenteraad herhaaldelijk in terpellaties gericht tot den burgemeester over het toestaan van optochten, vergaderingen, enz. in het algmeen over zijn beleid als hoofd der politie. De burgemèester weigerde telkens, op die in terpellaties te antwoorden omdat hij als hoofd der politie geen verantwoording schuldig lijf aan den gemeenteraad. De heer Joosten probeerde toen een nieu wigheid en interpelleerde niet den burgemees ter als hoofd der politie, maar het college van B. en W. in zijn geheel. Een zeer kleine meerderheid in den raad stond de interpellatie van den heer Joosten toe, ondanks de waarschuwing van den burge meester, dat hij den raad in dezen onbevoegd achtte en van een eventueel besluit bij de Kroon in beroep zou gaan. Het thans afgekomen Kon. besluit bevestigt de opvatting van den burge meester, dat ook een interpellatie op de wijze zooals de heer Joosten die wenschte in te klee- den, in strijd met de wet is. Op den Heerenweg had een eenigszins gecom pliceerde aanrijding plaats. Op de rechterzijde van den weg stond een auto stil. Uit de rich ting Bennebroek kwamen een motorrijder met duopassagier en een andere auto. De bestuurder van den auto wilde den motorrijder voorbij rij den, hetgeen door den motorrijder niet werd opgemerkt. De motorrijder haalde naar links uit om den stilstaanden auto te passeeren en tege lijkertijd haalde ook de bestuurder van den rij denden auto naar links uit, doch blijkbaar niet Voldoende, want het motorrijwiel kwam in aan raking met dien auto, met het gevolg, dat de be stuurder van het motorrijwiel kwam te vallen, alsmede de duorijder en beide schaafwonden be kwamen. De heer A. J. Loerakker mocht ter gelegen heid van zijn 60sten verjaardag heden tal van geïukwenschen ontvangen, o.a. van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van So ciale Zaken; mr. P. J. M. Aalberse en ver schillende andere leden der Tweede Kamer; voorts van besturen van R.K. Kiesvereenigin- gen en afdeelingsbesturen van den R.K. Land- arbeidersbond en van andere vcfeenigingen. De Ned. Bloembollenkweekers Centrale maakf bekend, dat de bloembollenbedrfjven, welke nog niet gehel voldaan hebben aan de inlevering van hyacinthen, tulpen en narcissen, zooals deze zijn voorgeschreven door genoemde cen trale, hieraan te hebben voldoen op A. voor Zuid-Holland, Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal Dinsdag en Woensdag 29 en 30 Aug. 1933 en B. voor Noord-Holland boven het Noordzeekanaal Donderdag en Vrijdag 31 Aug. en 1 Sept. 1933. Zij wenscht er uitdrukkelijk op te wijzen, dat op bovengenoemde data een laatste gelegenheid wordt gegeven, terwijl bfj de betreffende bedrijven als in gebreke kunnen worden beschouwd en doordoor export- en teeltvergunning worden geweigerd. .Dit betreft alleen de bedrijven, welke nog niet op tijd aan de voorgeschreven inlevering voldeden, dus geen nieuwe inlevering hyacinten, tulpen, zoo wel als narcissen kunnen worden ingeleverd. De inlevering moet plaats hebben aan de bekende adressen. Evenals de le klas, zullen ook de bekerwed strijden 2e klas op Vrijdag 1 September in het clubgebouw van St. Bavo aan den Heerenweg te Heemstede aanvangen. In laatstgenoemde klas nemen 12 spelers deel. Deze wedstrijden staan onder leiding van W. van Leeuwen. Ook hier zal de huidige be kerhouder J. Bosse, zijn titel niet verdedigen. Zooals bekend, mag worden verondersteld, is dit in de le klas eveneens het geval en wel met de T. E. P.'er P. Hollenberg. Beide spe lers laten hun kansen tot het behoud van den beker hierdoor verloren gaan. Wat de 3e klas betreft, hiervoor hebben zich het grootst aantal deelnemers gemeld, en wel 20. Hiervan zijn 2 groepen gevormd, ieder uit tien deelnemers bestaande. Groep A heeft tot wedstrijdleider P. Hollenberg gekregen. De wed strijden van deze groep vangen aan op Maan dag 4 Sept. in het clubgebouw van T. E. P. aan de Jansstraat. Tot wedstrijdleider van groep B is benoemd J. Stevens. Voor deze groep vangen de wedstrij den op Zondag 3 September aan en wel ver moedelijk te Noordwijk in het R. K. Vereni gingsgebouw aldaar. Clubkampioenschappen „Haarlemsche Damclub" De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 19331934 der „Haarlemsche Damclub" zullen op Maandagavond 4 September een aan vang nemen. Hiervoor bestaat dit jaar bijzonder groote belangstelling en het aantal deelnemers over treft alle voc inde jaren. Reeds nu hebben circa 60 spelers ingeschre ven. Het R. K. Lyceum wint den toss en verkiest batten. Reeds op den eersten bal van den wed strijd valt een wicket en met groote regelmaat blijven de palen duikelen. Op 42 komt het einde van de Lyceum-innings. F. Gustenhoven 24 not out. Bowlingcijfers: F. v. Elk 813, S. Struijk 116, M. Kruift 11, Muller Brakel 0—6. De v. Elk-comb. brengt er nog minder van terecht en voor 36 is het gedaan. Muller Bra kel 12. Bowlingcijfers: F. Seveke 413, en F. Gustenhoven 419. v. Elk hierna zijn kans op de 2de innings pro- beerend weet thans voor 48 het Lyceum weg te krijgen. F. Gustenhoven 14. Bowlingcijfers: F. v. Elk 3—18, S. Struyck 5—16, M. Kruiff 2—7, Muller Brakel 01. Hierna maakte de v. Elk-comb. 66 voor 7 wickets, zoodat ze den wedstrijd won met 12 runs en 4 wickets. F. v. Elk 15, A. Wille 13, M. Kruiff 15, Th. Kruit 11. Bowlingcijfers: F. Seveke 318, F. Gusten hoven 230, P. v. d. Vlugt 113. Stormvogels speelt Zondag met het volgende eiftal een vriendschappelijken wedstrijd tegen P. E. C.: De Waard Haak Jr. Koster Feyen Prins v. d. Velde v. d. Steen Groeneveld Schoorl v. Rooden De Waard. In Van Gelders Sportpork speelt V.S.V. mor genavond een wedstrijd tegen Kinheim. V. S. V. komt als volgt uit: v. d. Wint Van Zutphen v. d. Griendt Den Boer de Koning Michel Wolf Jr. v. d. Lugt Wolf Sr. Sterk Hillekamp Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bijP. E. van der Werff, Brederode- .weg 61, Bloemendaal, een beschadigd jongensrij wiel. Kleverparkweg 18 Haarlem: een dames halskettinkje. Schaper, Lonbar Petrilaan 24 Overveen, een poesje. Meijer, Duinvliedspad 3, Haarlem, een handschoen. Zwiersen, Duinlust- parkweg 6, Bloemendaal, tien postzegels. H. v. ,d. Werf, Kleverlaan 4, Bloemendaal, een R. K. Kerkboekje. Van Eek, Indischestraat 7, Haar lem, een grijs colbertjasje. Postkantoor Over veen, een portemonnaie met inhoud. J. Altena, Stolberglaan 7, Aerdenhout, een duif gemerkt 31 - Fu. 1131 - N. U. R. P. Kennel Haerlem, 'n jonge hond. Portier Hotel „Duin en Daal", Bloe mendaal, een rijwielplaatje. G. Bijster, Lange Heerenstraat 14, Haarlem, een kindermantel tje. Van der Veldt, Duinlustweg 4, Overveen, een ring met sleutels. Nieuwenhuis, Zandvoor- terweg 153, Aerdenhout, een lederen tabakzak. Hellewaard, Heuvelweg 4, Bloemendaal, 'n kin derschoentje. G. J. Bruning, Oranjeboomstraat 173rood, Haarlem, een kinderjasje. D. Dijkgraaf, Pieterstraat 137, Delft, een gladde gouden ring. Aan den Politiepost te Aerdenhout: een heeren een vZdt a-lZ shrdlu cmfwyp shrdlu shrdl dd schoen. Aan den Politiepost Noordzeestrand: een paar badschoenen, een portefeuille met in houd, een bril. Aan het Bureau van Politie te Overveen: een kinderbadpak en handdoek, een bos sleutels, een tafelmes, een paar dameshand schoenen, een nummerplaat G 90736 en G 45812, een slipover, een badcape, een rywiel- taschje met inhoud, twee sleuteltjes. De feesten op Koninginnedag. 31oemendaal zal op 31 Augustus weder feest vieren ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. De plaatselijke commissies zijn samenge smolten tot een centraal comité onder leiding van mr. F. J. D. Theyse, voorzitter van „Bloe- mendaals Bloei". Voor de verschillende wijken zijn sub-commissies gevormd. Te Bloemendaal wordt het feest wederom ge vierd op het terrein aan den Lagen Duin- en Daalscheweg, toebehoorende aan den heer Laan. Hier vindt om 10 uur de opening plaats door dr. J. Th. Bornwater, loco-burgemeester. Hierop zal mr. F. J. D. Theyse het woord voeren. Van 10 tot 12 uur hebben de kinderen feest. „Sursum" zal gedurende dezen tijd een concert geven. De spelen worden 's middags voortgezet en om 4.45 volgt een demonstratie handboog- schieten van de „Jonge Batavieren" en „Voor uitgang zfj ons streven". Op de kermis vindt men dit jaar weer veel attracties. ,,Euphonia" geeft 's avonds een concert in Overveen. In het bosch kan men genieten van de con certen van „Sursum", BI. Gemengd Koor en jeugd-corps „Sursum", beginnende om 7.20 uur. Om 10.20 wordt een vuurwerk afgestoken in Duin en Daal. In Aerdenhout is er om 10 uur bloemencorso met gecostumeerden optocht. Namiddag 2 uur zangdemonstratie door alle kinderen en hierna kinderspelen. Om 8.30 uur wordt een vuurwerk afgestoken, waarna een muzikale rondwandeling. Succes voor de H.O.V. Op het nationaal zangconcours te Nieuwerbrug behaalde het Heemsteedsche Gemeengd Koor „Heemsteed- sche Oratorium Vereeniging" (directeur de heer H. J. Arisz) met 366 punten een eerste prijs, benevens een eerste prijs in den Eere wedstrijd, in welken laatsten wedstrijd een zevental ver- eenigingen uitkwamen. Tevens werd de extra prijs behaald voor het hoogste aantal punten van den dag, terwijl de heer Arisz den directeursprijs voor dezen dag werd toegekend. De H.O.V. promoveerde het vorige jaar naar de 2e afdeeling, en zal nu in de le afdeeling uitkomen. Uitgevoerd werd als verplicht nummer „De Uil" van Alphctns Diepenbroek en als vrije nummer „Ellen" van Isr. Olman. Op 31 Augustus a.s. zal het koor een concert geven op het Raadhuisplein, waarop beide wer ken o.m. uitgevoerd zullen worden. Bloembollenteelt. In verband met de uit voering van de maatregelen betreffende het saneeringsplan voor de bollenteelt was de aan voer ter vernietiging van de hoeveelheden bol len op de 6 verschillende plaatsen .n Haarlem mermeer tijdelijk stopgezet. Naar ons thans wordt medegedeeld kunnen de nog aangewezen hoeveelheden bloembollen worden ingeleverd op Dinsdag 29 Augustus as. by L. J. Mesman, Spieringweg 1190, A .v. d. Spek, Veldweg bij den Lisserweg en bij W. Slootweg, Sloterweg 1817 by de Ringvaart en op Woensdag, 30 Augustus a.s. bij A .v. d. Spsk, voornoemd, de vuilnisbelt te Nieuw-Ven- nep en Hoofddorp en by J. C. Gehrels, Spie ringweg te Vijfhuizen. Bestrijding van roodvonk en diphtherie. De Gezondheidscommisie te Haarlemmermeer besloot in overleg met den heer inspecteur van de Volksgezondheid dr. J. J. Th. Doyer te Hil versum om ook dit jaar ter bestrijaing van roodvonk en diphtherie de schoolkinderen in deze gemeente, die tot heden niet tegen deze besmettelijke ziekten zijn behandeld, in de ge legenheid te stellen zich te laten immunisee- ren. Weliswaar is het aantal gevallen van deze besmettelijke ziekten na den aanvang der in- munisatie in 1930 zeer belangrijk verminderd, hetgeen als een mooi resultaat kan worden ge boekt, maar om de bestryding zoo doelmatig mogeiyk te doen zijn, is het noodig dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen die tot heden niet werden ingespoten thans wor den behandeld. Het schünt niet overbodig om er nog eens op te wijzen dat deze immunsatie van geheel ander karakter is dan de vaccinatie en de kin deren van de inspuitingen, welke drie keer achtereen plaats hebben, telkens met een week tusschenruimte, geen nadeelige gevolgen kun nen ondervinden. Door de medewerking van het gemeentebe stuur is het mogeiyk de behandeling weer ge heel kosteloos te doen plaats hebben en het is te verwachten dat vele ouders en verzorgers van schoolkinderen deze gelegenheid tot toe passing van den mooien prophilastischen maatregel zullen aangrypen, teneinde deze verraderlijke besmettelijke ziekten in het be lang van hun kinderen zooveel mogelyk te be perken. Burgerlijke Stand. Geboren: Dieuwertje, d. van J. J. Verbeek en E. Verdoes; Jan, z. van M. van den Bergen en W. Lijesen; Renricus Josephus, z. van P. J. van Seumeren en M. A. Jansen; Jan, z. van J. M. elementen en E. Visser; Gerard, z. van J. Vissers en G. van Roosmalen; Engelina, d. van H. van Elderen en W. Trouw; Jacoba, d. van W. Vrüburg en H. A. Koster; Teunis, z. van T. van Es en M. van den Oever; Cornelis Pieter, z. van W. Dam en G. O. Stroomer. Ondertrouwd: Leendert Bart, 26 j. en Grietje Gerritje Clasina Verhoeve, 20 j; Willem Kool bergen, 22 j. en Elizabeth Jacoba van Wal- steijn, 20 j; Cornelis van der Vlis, 23 j. en Cor nelia Spelt, 25 j; Hendrik Doeleman, 30 j. en Elizabeth Johanna van der Linden, 28 j. Getrouwd: Leonardus Dam, 30 j. en Elisa beth Brandt, 22 j; Dirk Boer, 22 j. en Bertha Mittertreiner, 25 j; Jan Dirk Pieter van Gent, 24 j. en Wilhelmina Tensen, 25 j; Willem Boer, 24 j. en Helena Johanna Boogert, 24 j. Overleden: Lucas Jacob van Rookhuijsen, 77 j., wedr. van W. Kaptein. Arbeidsbemiddeling De Minister van So ciale Zaken heeft afgewezen een verzoek van E. B. Prins alhier, om arbeidsbemiddeling met winstoogmerk te mogen uitoefenen voor musici en artisten, daarby overwegende, dat het uit oefenen van arbeidsbemiddeling door verzoeker gevaar oplevert voor de belangen van hen, die zijn bemiddeling inroepen. jaarvergadering. Vrydag 1 September a.s. des avonds om 8 uur houdt het Mannenkoor van „Onderling Hulpbetoon" zün jaarvergade ring in Ons Huis. Er zal moeten worden voorzien in de vaca ture van den voorzitter, daar de heer Keesman, die zoovele jaren deze functie heeft waargeno men, door drukke werkzaamheden gedwongen, daarvoor heeft moeten bedanken. Flora. De tentoonstelling van de uitgereik te kweekplantjes van Flora zal gehouden wor den op Zaterdag en Zondag 9—10 September. De tentoonstelling wordt gehouden in Zo- merlust. Hieraan is, behalve de andere attrac ties, een verloting verbonden. In de etalage van den heer Nieuwenhuizen in de Kerkstraat kan de gelukkige winnares of winnaar nu reeds haar of zyn keus maken. Oranje-Vereenigtog. Te Zandvoort is op gericht een Oranje-Vereeniging. Een voorloopig Comité heeft zich tot de bur- gery gewend met het verzoek om als lid toe te treden. De Vereeniging beoogt de verjaardagen van de leden van het Koninkiyk Huis te vieren. De contributie is zeer miniem. Op 31 Augustus a.s. reeds zullen feestelijk heden plaats hebben, waarvan het programma reeds bekend is gemaakt. Deze viering zal in hoofdzaak een festijn voor het kind zyn en deelneming aan die feestelyk- heden brengt geen kosten mede. Het programma Door het Comité is het programma voor de feestviering op Koninginnedag als volgt opge steld acht uur aubade van de Zandvoortsche Mu ziekkapel van den trans van den watertoren; half negen verzamelen de schoolkinderen zich op het schoolplein van school D. In optocht, door muziek begeleid, gaat het daarna naar het Tramplein, waar met bege leiding van de Z. M. K. liederen gezongen zul len worden. Daarvandaan gaat het in optocht naar het strand, waar strandwedstryden in zandbouw- werken plaats hebben. Om kwart over elf prysuitreiking op het ter ras van het Casino. Om twee uur wedstryden voor jongens en L meisjes op het terrein van Z. V. V. aan de Zand- voortsch'elaan. Deze duren tot vier uur. In optocht wordt dan een wandeling naar den Boulevard gemaakt, waar de wielerwed strijden plaats zullen vinden. Zooals we reeds hebben medegedeeld is het hoofdnummer van dit gedeelte van het feest programma het uitkomen van den kampioen Jac. van Egmond. Om negen uur is het weer verzamelen op het plein van school D, waar de fakkeloptocht een aanvang neemt. Na den ommetocht door het dorp wordt door de Z. M. K. op het Tram plein een concert gegeven. De wielerwedstrijden op den Boulevard Het plan is geweest, voor den leeftijdsgrens van dejunioren, die deelnemen aan den wielerwed strijd op den Boulevard te bepalen op een beginleeftijd van vijftien jaar. Thans is ech ter besloten nog een afzonderlijk plan daar aan toe te voegen en wel voor jongens van twaalf tot vijftien jaar. Tevens kunnen we nog vermelden, dat de inschrijving een dag verlengd is. Tot Zondagmiddag twee uur be staat nog gelegenheid om zich te doen inschrij ven bij den heer Pool in de Jan Steenstraat. Schilderscongres. Op 5, 6 en 7 September a.s. wordt in het Groot-Badhuis het Nationaal Schilderscongres gehouden van den Algemeenen Patroons Bond. Dinsdag' 5 September zal de ontvangst van de congressisten officieel ten raadhuize geschie den. Haar gouden feest Tot de dames oud-pensionairen van „Maria- kroon", Culemborg, „Mariënbosch", Nijmegen en „H. Hart", Millingen a. d. Rijn, wordt de vol gende oproep gericht: Niet allen zal het bekend zyn, dat Révérende Mère Eduarda, oud-overste te Millingen, in November a.s. haar gouden feest viert. Veel woorden zijn niet noodig om de goede hoedanigheden dezer nobele vrouw te beschry- ven. Ieder, die haar van meer nabij heeft leeren kennen, weet, dat wanneer het „hare kinde ren" betrof, haar nooit iets te veel was. Gaarne willen wij, oud-leerlingen bovengenoemde pensionaten haar op dit gouden feest een on- vergetelijken dag bereiden, als blyk van hulde en dankbaarheid aan haar die zooveel voor ons was. Wij weten wel, dat het niet in den geest van Mère Eduarda is om aan dit feit ruchtbaarheid te geven, doch U zult het met ons eens zyn, dat het onmogelyk stil gepasseerd mag worden. Moeder Eduarda, oud-overste van Maria- kroon en Mariënbosch, thans overste te Millingen aan den Rijn viert in November haar gouden kloosterfeest. En omdat eendracht macht maakt, noodigen wy alle oud-leerlingen uit tot een eenvoudige maar door het aantal grootsche manifestatie van aanhankelijkheid. Wij verzoeken u daarom als bewys uwer in stemming uw naamkaartje te zenden aan een der onderstaande leden van het voorloopig co mité en ons zooveel mogelijk adressen te zen den van uw klasgenooten en u bekende oud leerlingen. Gaarne ontvangen wy die vóór 15 September a.s. Benny Herbermann—Roozen, Bloemendaal- scheweg 291, Overveen; Lena van der Hirlst Rynaarts, Verbindingsweg 37, Bloemendaal; Ans KerstholtBak, Koninginneweg 105, Haarlem; M. Paap—v. d. Oord, Geestbrugweg 54, Rijs- wyk (Z.-H.)'; Bets Paddenburg, Nassau Odijck- straat 35, Den Haag; Mies RoozenRutten, Pension j,Christina", Noordwijk a. Zee. Lies Brinkmann, Groote Markt, Haarlem; G. Re- kers, Leidschestraat 81,Amsterdam; Corry de Wert, Best (N.-B.) D 81; Else Luteyn, Hoofd weg 62, Amsterdam. Modevakschool Op de gehouden examens slaagden voor de Eerste Nederlandsche Modevakschoolvereeni- ging: voor Leerares de dames: W. M. Brenkman, Binnendyk te Gouda, F. M. H. Minor te Gen nep, E. Versteegh te Leersum, A. Malta te Schiedam en R. Haven te Eindhoven. Coupeuse de dames: S. Kats, J. ter Veer, M. SpykDaane en J. C. Farhrmeyer, allen te Amsterdam; M. v. Eyk en Fl. Lafeber, beiden te Gouda; C. v. Hoorn te Stolwykersluis: P. v. d. Krams te Waddinxveen; mevr. Leenderts Kasteren, Boxtel; mej. Oostdyk, Sluiskil; E. Braudigem, Utrecht; M. v. d. Griend te Put- tershoek; P. v. Santen, Hardinxveld; M. C. de Ruiter te Alblasserdam; J. Emmers te Kaats heuvel en R. v. Opstal te Ginneken. Costumière de dames: M. M. C. Jonkheer, J- v. Dijk, D. v. d. Linden, T. Heelkenberg en C. M. D. Goemans, allen te Hillegom, T. M. No- teboom Waddinxveen, M. v. Engelen te Alblas serdam, E. Daamen, D. Dooms en A. Vermaas, allen te Dordrecht, M. C. Theums en J. G. A. Mokveld, beiden te Delft, W. T. v. Herpen, S. Jagt en H. A. v. Essen, allen te Eindhoven, M. Stout en A v. d. Kuil, beiden te Alblasserdam, C. M. Bogaarts v. Markestyn, Oude Tonge, A. E. Polderman te Goes. Lingerie de dames: L. de Kok, J. M. v. Did- den, j. m. Roojens, allen te Eindhoven. Diploma A de dames: C. Pagie, G. Wind- horst, E v. d. Wal en Chr. Vernous, allen te Eindhoven, A. Oudzegel te Nieuwe Tonge, J. v. Doorn te Wassenaar, M. Schiperus Rotter dam. 3 candidaten afgewezen. Allen studeerden volgens de methode E. N. S. A. I. D. „De Joodsche Middenstander", officieel or gaan van den Joodschen Middenstandsbond, onder redactioneele leiding van dr. A. van Raalte, directeur van den Keuringsdienst van Waren, is met ingang van heden voor geheel Duitschland verboden. De tijd van Spanje's grootheid ligt al eeuwen achter ons. Als een welvarend en machtig land, als een zeemogend heid van den eersten rang, had Filips II het in 1556 van zijn vader geërfd; als een verarmd en verzwakt rijk liet hij het ruim veertig jaren later achter. Onder zijn zoon Filips III ging het nog meer achteruit en nog treuriger werd de toestand onder Fi lips IV, die in 1621 op zestienjarigen leef tijd aan de regeering gekomen was. De oor logen, vooral de tachtigjarige, hadden Spanje zware slagen toegebracht. Maar nog grooter schade had het geleden door de Amerikaansche bezittingen, die, in plaats van een bron van welvaart, een ramp voor het moederland waren geworden. De zoo gemakkelijk verkregen rijkdom had het eerst zoo finke, krachtige Spaansche volk trotsch, weelderig en lui gemaakt. De ak kers liet men braak liggen; de mijnen wer den niet meer ontgonnen. Men wilde lie ver in enkele jaren ten koste van het zweet en bloed der Indianen schatten verdienen dan zich door noesten arbeid in het eigen land een bestaan verschaffen. Filips IV was een vorst, die zoomin den lust als de bekwaamheid bezat om zijn rijk te besturen en daarom alle regeeringsza- ken overliet aan zijn gunsteling, Gaspar Guzman, graaf (later hertog) van Olivarez Olivarez was in 1587 te Rome geboren, waar zijn vader gezant van Spanje was. Later was hij aan het hof te Madrid gekomen, had daar het vertrouwen en de gunst van den prins weten te winnen en was kort na diens troonsbestijging eerste minister ge worden. Hij was een bekwaam staatsman, werkzaam en voorzichtig, daarbij onbaat zuchtig en met de beste bedoelingen be zield. Maar hij was ook eerzuchtig; hij had zich Richelieu tot voorbeeld gesteld en wilde diens politiek in Spanje volgen. Het Spaan sche rijk bestond uit verschillende gewes ten. die elk hun eigen voorrechten en in stellingen hadden. Olivarez wilde nu (even als Richelieu in Frankrijk gedaan had) Spanje tot één krachtigen staat maken, waarin het koninklijk gezag onbeperkt zou zijn. Daartoe trachtte hij alle privilegiën en instellingen, die hem bij het bereiken van dit doel in den weg stonden, te vernietigen en door eenzelfde stelsel van wetten en belastingen te vervangen. De Spaansche minister had echter niet het succes van den grooten Franschen kar dinaal. De gewesten lieten zich hun oude voorrechten zoo maar niet ontnemen en toen hij zijn plannen met geweld wilde doorzetten, ontstond overal ontevredenheid. Deze werd steeds grooter door de zware be lastingen, die het gevolg waren van den oorlog en de verkwisting van het hof en te meer drukten, daar handel, landbouw en nijverheid weinig opbrachten. Vooral in Catalonië ontmoette Olivarez krachtigen tegenstand. Dit land had een eigen staatsregeling, die door den koning plechtig bezworen was en een eigen vrij ge kozen Cortez. Verder vond men er een re geringslichaam, dat uit zes afgevaardigden der drie standen bestond en tot taak had, te waken voor het nakomen der wetten, toezicht te houden op het bestuur en de belastingen te regelen. Toen nu Olivarez inbreuk maakte op de rechten der Cataloniërs, dienden deze afge vaardigden bij den koning hun klachten in maar vonden bij Filips, die zich geheel door zijn minister liet leiden, geen gehoor. Natuurlijk nam daardoor de verbittering steeds toe. Nog ernstiger werd de toestand in 1638. Spanje was toen in oorlog met Frankrijk; een Fransch leger was over de Pyreneeën getrokken en nu werden Spaansche troepen in Catalonië ingekwar tierd, naar het heette om de bevolking te gen den vijand te beschermen. De „bescher mers" gedroegen zich echter, als waren ze in een vijandelijk land en de Spaansche on derkoning Santa Coloma deed niets om hun uitspattingen te beletten. Toen nu de afge vaardigden zich daarover eerbiedig tot den koning wendden, bewerkten ze niets anders dan dat de lasten der inkwartiering nog zwaarder werden. Bovendien besloot Oliva rez in 1640 een groot aantal „lastige" Ca taloniërs naar andere streken van het rijk te verplaatsen. In geheel Catalonië heerschte groote ver bittering. Vooral te Barcelona was dit het geval. Intusschen zaten de afgevaardigden niet stil. Ze stelden een nieuw verzoek schrift op, waarin alle grieven breedvoerig werden uiteengezet en boden dit den onder koning aan. Santa Coloma, die tot dusverre voor alle klachten der Cataloniërs vrijwel onverschillig was gebleven, moest nu toch erkennen, dat de toestand onhoudbaar werd. Hij schreef dan ook aan den koning, dat de armoede in de dorpen zóó groot was, dat de bewoners niet meer in staat waren de soldaten te onderhouden en dat het land geheel ten gronde zou worden gericht, als aan de inkwartiering geen einde kwam- Maar Filips, of liever Olivarez, wilde van geen toegeven weten. Door strenge maat regelen wilde de minister den ontevredenen schrik aanjagen. Nieuwe troepen werden ingekwartierd en op de bezittingen van hen, die zich verzet hadden, werd beslag gelegd. Nog verder ging Olivarez kort daarna. Om de afgevaardigden der drie standen van het indienen van verdere verzoekschriften af te schrikken, liet hij de voornaamste lei ders der beweging gevangen nemen. Tever geefs had Santa Coloma hem gewaar schuwd, dat deze maatregel de bevolking tot het uiterste zou prikkelen. 't Bleek, dat de onderkoning goed had ge zien. De gevangenneming der volksleiders was oorzaak, dat het tot een uitbarsting kwam. Het geheele land raakte in opstand. De boeren grepen naar de wapenen en over vielen de in de dorpen liggende soldaten. Verschrikkelijke gruwelen werden door de wraakzuchtige bevolking gepleegd. Vooral te Barcelona ging het hevig toe. Den 22en Mei 1640 bestormden de opstandelingen de gevangenis en stelden de daarin opgesloten aanvoerders in vrijheid. Nog erger hielden ze eenige dagen later huis. Ze maakten zich toen meester van het tuighuis, dat een grooten voorraad wapenen bevatte en plunderden en verwoestten vele woningen van aanzienlijke mannen, die als vijanden des volks werden beschouwd. Santa Colo ma, niet in staat, het oproer te bedwin gen, trachtte te vluchten, maar werd ge grepen en vermoord. Hetzelfde lot viel ver schillenden anderen ten deel, die men voor aanhangers der regeering hield. Olivarez had dien opstand niet verwacht. Hij wilde thans toegeven. De meest gehate maatregelen zouden ingetrokken worden. Maar, zooals het dikwijls bij opstanden gaat, het volk, eenmaal tot daden van ge weld overgegaan, was niet meer zoo gemak kelijk tevreden te stellen. De Cataloniërs wilden van het Spaansche bestuur niets meer weten; ze zetten alle overheidsperso nen af, benoemden een raad van zes en dertig leden, aan wie de regeering opgedra gen werd en riepen de hulp in van Frank rijk, waar destiids Richelieu almachtig was. De kardinaal/ wiens politiek meebracht, de Habsburgers te bestrijden, waar hij kon, wilde gaarne gebruik maken van deze nieu we gelegenheid om hen tegen te werken. Maar hij was voorzichtig met het verlee nen van zijn hulp. Nog altijd dachten de Cataloniërs er niet aan, zich van Spanje af te scheiden. Ze streden voor hun oude voorrechten, maar bleven trouw aan den koning; ze waren tegen de slechte regee ring, maar niet tegen de monarchie. Riche lieu's bedoeling was echter, dat ze zich ge heel bij Frankrijk zouden aansluiten. Daar voor was noodig, dat ze zóó in het nauw werden gebracht, dat ze alles zouden doen, wat hij verlangde. Hij zond daarom voor loopig slechts een onbeduidende krijgs macht. Intusschen had Olivarez een sterk leger naar Catalonië gezonden. Herhaaldelijk werden nu de opstandelingen verslagen en weldra was het te voorzien, dat ze het niet lang meer tegen de koninklijke troepen zou den kunnen volhouden. Thans werd hun de keuze gelaten: óf zich onvoorwaardelijk aan een verbitterden vijand onderwerpen óf den Franschen koning als hun heer er kennen. Ze kozen het laatste. En zoo werd den 23en Januari 1641 Lodewijk XIII van Frankrijk door de Catalonische Cortez tot graaf van Barcelona uitgeroepen. Het was dus gegaan, zooals Richelieu verwacht had. Een sterk Fransch leger vereenigde zich nu met de opstandelingen en eenige jaren lang was Catalonië het tooneel van een met af wisselend geluk gevoerden oorlog. In 1648 was het zoover gekomen, dat Tortosa, de laatste stad, die nog het gezag des konings erkende, door de Franschen onder den maarschalk Schornberg veroverd was. Cata lonië scheen voor Spanje verloren. Maar thans bedierven de Franschen zelf hun zaak. Ze verstonden de kunst niet, de be volking te winnen en hun heerschappij was spoedig al even drukkend als vroeger die van Olivarez. Het gevolg was, dat de Cata loniërs meer en meer naar de Spaansche zijde overhelden. Daarbij kwam, dat hun grootste vijand, de gehate Olivarez, intus schen ten val was gebracht. Zijn heersch- zucht en trots hadden hem aan het hof vele machtige vijanden bezorgd, die hem de schuld gaven van den tegenspoed, waardoor Spanje in dien tijd getroffen werd en het tenslotte bij den zwakken koning zoo ver hadden weten te brengen, dat hij zijn mi nister ontslagen had. Den len Januari 1643 had Olivarez dit ontslag ontvangen juist op een tijdstip, dat hij zich sterker achtte dan ooit, want kort te voren (den 4en December 1642) was Richelieu, zijn grootste tegenstander op staatkundig gebied, overleden. Na Olivarez' val was de Spaansche regee ring meer verzoeningsgezind te werk ge gaan. Daardoor had zij langzamerhand het vertrouwen der bevolking weten te winnen en toen nu de Franschen het al te erg maakten, hielpen de Cataloniërs de Spaan sche soldaten om den vijand te verdrijven. Toch duurde het tot 1652, eer de rust geheel hersteld was. Het einde was, dat de Cata loniërs al hun oude voorrechten behielden. De opstandelingen hadden dus hun zin ge kregen. Ook later is Catalonië nog meermalen het tooneel van onlusten geweest. In veel op zichten verschilt de bevolking van dit land van die van het overige Spanje; ze heeft haar eigenaardigheden en eigen belangen en dit alles heeft dikwijls tot botsingen ge leid. En dat de toestand er ook thans nog allesbehalve zeker is, is genoeg bekend. J. T. Type1929. Inbeslistprimaconditie Bekleeding uilsfekend, keurig in de lak Houtplein 1 s Telefoon 16344

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3