Het geluk Cosmopolitische steden Groeiend ongeloof Italiaansche opera Geen belastingverhooging PRODUCTIE DER MIJNEN OVERSTROOMINGSRAMP ZATERDAG 26 AUGUSTUS LEEKEPREEKEN Cor van der Lucht Melsert super intendant tevens directeur van het Vereen. Rotterd. Hofstad tooneel CONTINGENTEERING VAN BACON Een extra-export-kwantum Minister Deckers weer thuis Bijna een derde van Heerlens be volking is vreemdeling De mijnstreek Werkloosheid in Indië Bijna vijftienduizend werk zoekenden in Juli De evenredige vrachtverdeeling De aftakeling onzer Limburgsche steenkoolindustrie blijft aanhouden Kreet om hulp uit het Zuiden Bandjirs richtten groote schade aan in de stad Amboina en omgeving Huizen meegesleurd In het Solosche Bloedig treffen aan de grens Smokkelaar levensgevaarlijk gewond Een nieuw muziekinstrument WAT IS BI - A RLITA EN DECALUMEN Salariskorting voor Rijkspersoneel „St. Paulus" bespreekt de voorstel len der Regeering Te vroeg uitgestapt Grove onvoorzichtigheid met den dood bekocht DOOR BIJEN AANGEVALLEN Man en paard ernstig toegetakeld Geheime distilleerderij ontdekt De percentages van provincies en gemeentegroepen Haarden in de grootstad Minder werkloosheid De indexcijfers van Juni Staatscommissie ontbonden Wij hebben den plicht, gelukkig te zijn De meeste menschen denken daar nooit aan. Zy meenen, dat zij alleen maar het recht hebben, gelukkig te zijn. En dit is dikwyis een vergissing. Want dan verwart men het werkelijke geluk met het schijngeluk en meent, dat men recht heeft op dit laatste. Neen, het ware geluk alleen is ons recht, maar tevens onze plicht. Wij mogen ons er niet aan onttrekken. Wanneer ons de kans op geluk wordt geboden, zijn wij verplicht, die kans aan te grijpen. Wij kunnen de kans verwaarloozen, doch dan zijn w4j strafbaar. Waarin bestaat het geluk, dat ons recht en onze plicht is? Allereerst in de kennis der waarheid. „Onbe kend maakt onbemind" zegt de wisheid des volks en men zou dit spreekwoord kunnen uit breiden, door te zeggen: wat wij niet kennen, raakt ons niet. Het geeft ons geen geluk en geen ongeluk. De waarheid moet gekend worden. Dit ligt in haren aard. De waarheid is iets goeds, en alle goeds in van nature mededeelzaam. Het goede zoekt verbreiding. Het goede wil niet eenzaam zyn en het voelt de gedwongen eenzaamheid als een pijn. Maar het ligt ook in onzen aard, dat wij de waarheid zoeken, zy is het element van ons ge- üachtenleven, zooals het water het natuurlijk element is, waarin de visch zich beweegt. Onze geest vraagt rust en orde en kan deze rust en die orde slechts bekomen door het zuivere in zicht. De dwaling en de onwetendheid plagen ons, de verduistering van het verstand voelen \s»y als een gevolg der erfzonde. Van nature zou den wy alles willen kennen, alles willen weten, alles willen begrijpen en doorgronden. Het ge heimzinnige verdragen wij niet. Wü vragen van nature om opheldering. Onze onvolledige ken nis voelen wy als een gemis en van nature roepen wy om voorlichting. Wy willen geruch ten vernemen, onderwezen worden, omdat wij gedurig onzen geest willen voeden, die even min zonder spys kan voortbestaan als ons lichaam. Maar de geruchten bevredigen ons niet. Wy willen bevestiging van de geruchten. Daarna willen wy nadere berichten. Wij haken naar zekerheid. Heel ons wezen heeft honger en dorst naar Waarheid. De kennis der waarheid is een voorwaarde tot het geluk, maar deze kennis is niet een deel van het geluk. Want de waarheid maakt ons vry, naar het woord van den apostel. Met de waarheid aan onze zyde voelen wy ons veilig. Er is echter meer noodig dan alleen de ken nis. Onze kenvermogens maken slechts een deel uit van ons wezen. Zy worden vervolledigd door onze streefvermogens. Ons verstand is niet veel waard zonder ons hart. Er is een zeer intiem verband tusschen die twee. Zoodra wy iets kennen, ontstaat er een ze kere belangstelling voor het gekende voorwerp Wy willen het zien. Wy willen nagaan, hoe het is. Wy willen het zoo mogelijk bezitten. Wy willen ons er als het Ware mee vereenigen. Deze belangstelling is de liefde. „Kennis kweekt liefde" is het natuurlijke tegendeel van „onbekend maakt onbemind". Wy kunnen ons hieraan niet onttrekken. Het is een diepe neiging van onze natuur als mensch, die hier de wet stelt, waaraan wy spontaan ge hoorzamen. Allereerst in de kennis van de waarheid ligt ons geluk. Vervolgens ligt het in het beminnen van de waarheid. O, dit is een rijk beminnen, dat on zen geest veredelt en ons hart verwarmt. Een beminnen, dat zich uitstort zonder voorbehoud. Wy willen de waarheid bezitten als ons eigen dom. Steeds dieper willen wy in haar doordrin gen. Wij willen haar mededeelen aan onze om geving. En vooral: wy streven naar haren oor sprong. Nimmer zijn wy tevreden met een gevolg, wy Willen de oorzaak. Dit is het derde, Waarin ons geluk bestaat: het streven naar den oorsprong der waarheid, dat is naar God. En eindelyk vervolmaakt zich ons geluk, wan neer wy ons met den oorsprong der waarheid uit liefde vereenigen. Steeds inniger wordt die vereeniging, waarin ons hoogste geluk is gele gen. Neen, zy begint niet eerst in het hierna maals, in de eeuwige zaligheid, waar ons ge luk door niets meer kan worden verstoord. Reeds hier op aarde begint die vereeniging. Haar aanvang is de staat van heiligmakende genade, waardoor wy worden opgenomen in ie orde van de waarheid en van het geluk. Haar voortgang is de deugd, die de genade onderhoudt en vermeerdert. Haar voltooiing is de zaligheid, wanneer niets ons meer kan afhouden van onze vereeniging met den oorsprong der waarheid. Hoe moeten wy nu al datgene beoordeelen, waarin de aardsche mensch zyn geluk zoekt? Is dit alles verwerpelyk en verkeerd? Geens zins! Wy moeten het beoordeelen volgens de orde der Waarheid. Wanneer het ons vervreemd van deze orde, is het verwerpelyk. Dan is het een zondig geluk, hetwelk geen stand houdt. Wanneer het ons alleen ontspant, is het in zich niet slecht en niet goed, maar het is geoor loofd en by een goed gebruik zal het ten goede Strekken. Wanneer het ons nader brengt tot de orde der waarheid, zooals by voorbeeld het geluk van een goed' huwelijk, dan is dit aardsche geluk een onderdeel van het ware geluk en een voor bode van het hemelsche geluk. De onderlinge liefde van echtgenooten, de ouderliefde van een kind, de liefde tot de schoonheid, de liefde tot de wetenschap, wan neer zy niet uit ydele gloriezucht wordt be oefend, brengen ons nader tot de hoogste liefde. Zy doen ons deze liefde beter begrypen, omdat zy er een zekere overeenkomst mee vertoonen. Ook de ware vriendschap en vooral de vereering dergenen, die vóór ons hebben geleefd in de orde der waarheid, verhoogen ons geluk, en geven ons zuiverder inzicht. Aardsche vermaken, allerlei dingen, die wy prettig vinden en aangenaam, behoeven wy niet te ontvluchten, ofschoon wy dit soms veiliger kunnen doen terwille van een hoogere volmaakt heid. Wanneer wij deze aangename dingen dank baar aanvaarden in de bedoeling, waarin ze ge geven werden, kunnen zy ons dieper doen door dringen in de orde. Wanneer Wij ze echter hartstochtelijk najagen, zullen wy ons vervreemden van de orde en op den duur zullen zy niet nalaten, ons te ont goochelen. Want het ware geluk ligt niet by deze zaken, doch bij den vrede des harten, die naar het diepzinnige woord van Sint Augusti- nus, gelegen is in „de rust der orde". AD INT. Gemeld wordt: Door het onderhoud, dat gistermiddag tus schen den president-commissaris van de Ita liaansche Opera, den heer T. M. van Dorth, en den heer Cor van der Lugt Melsert heeft plaats gevonden, is er klaarheid gebracht In den tot dusver onzekeren toestand van 't voort bestaan der Italiaansche Opera. De grondgedachte van beide heeren om de reeds 37 jaar bestaande instelling der Ita liaansche Opera voor Den Haag en andere groote steden in den lande niet verloren te doen gaan, is verder uitgewerkt. De finan- cieele hervormingen, die dringend noodzake- lyk waren, zyn in een gunstig stadium geko men, zoodat aan den eisch van den heer van der Lugt Melsert, dat het volgend seizoen rustig gearbeid zal kunnen worden, is vol daan. De heer van der Lugt Melsert zal in ieder geval zyn steun aan de Italiaansche Opera geven. Om echter tegemoet te komen aan de bezwaren der Schouwburgcommissie, die vreesde, dat door een dubbele functie van den leider van het Rotterdamsche Hofstad-Too- neel de belangen van dit gezelschap en dus van de Gemeente zouden kunnen worden ge schaad, zal de heer Van der Lugt Melsert op treden als super-intendant en zich voorzien van een zakelijk leider en een financieel des kundige, zoodat hy zich kan beperken tot het aangeven der groote lynen. De heer Mario Parenti zal ook nu weer de algemeen muzikale leiding voeren en tevens een belangrijken invloed op den artistieken gang van zaken uitoefenen. Naar aanleiding van de geruchten dat de mogelijkheid zou bestaan van wyziging in de Engelsche politiek van bacon-contingenteering kunnen wij mededeelen, dat men hier te lande in welingelichte kringen te dien aanzien wei nig optimistisch is. Wel zyn in den laatsten tyd de prijzen van bacon sterk aangetrokken in Engeland en daarom is de Engelsche Regee ring ertoe overgegaan om aan Nederland en Denemarken een extra export-kwantum toe te staan. Men hoopt hierdoor de bacon-prijzen eenigs- zins te drukken. Mede in verband hiermede zyn gisteren de Engelsche baconpryzen met verhoogd. Het extra-kwantum is echter slechts te be schouwen als een voorschot op ons contingent en zal in de komende weken in mindering worden gebracht. De Minister van Defensie is van verlof te ruggekeerd en heeft Vrydagochtend zyn ambts bezigheden hervat. Uit het tweede deel van de Statistiek der Volkstelling 1930, uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek blykt, dat Heer len de grootste cosmopolitische stad van ons land is. Byna een derde van de bevolking be hoort tot een andere nationaliteit. Er bevinden zich in Heerlen: 6190 Duitschers 514 Belgen 59 Franschen 224 Italianen. 509 Oostenrykers 254 Hongaren. 1299 Polen 241 Tsjecho-Slowaken Verder nog 6 Engelschen, 2 Zwitsers, 18 Russen, 2 Amerikanen, 6 Noren, 6 Luxembur gers en 810 menschen van een andere natio naliteit. In totaal zyn 10.265 van de 36-652 inwoners vreemdelingen. Ook Kerkrade bergt veel vreemdelingen, nJ. 8.885 op de 27.820 inwoners, dus een nog iets grooter percentage. Het aantal vreemdelingen in Limburg was door de aanwezigheid der mynen grooter dan in één der andere provincies van ons land- Het bedroeg 58.949 tegen 36.149 in Zuid- Holland, dat daarna komt. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) Het verslag van het Kantoor van Arbeid over de maand Juli inzake de werkloosheid geeft aan, dat in totaal 14-766 werkzoekenden by de onderscheidene arbeidsbeurzen stonden ingeschreven. De plaatselyke comité's keerden in den loop van de maand Juli totaal f 64.046.43 uit, ver deeld over 3.767 steuntrekkers. In deze cyfers zijn niet begrepen de uitgaven ten behoeve van in de tehuizen der A. M. V. J., Leger des Heils en de R. K. Stichting opgeno men personen. De door Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage opgemaakte begrooting voor 1934, welke binnenkort verschijnt, sluit zonder belastingverhooging. Wy ontvingen de reeds aangekondigde pu blicatie van de afdeeling Handel en Nyverheid van het Departement van Economische Zaken betreffende de Evenredige Vrachtverdeeling- Na een overzicht van de totstandkoming van de wet, de uitvoering en het systeem van de evenredige vrachtverdeeling geeft het werkje uitvoerige inlichtingen hoe schipper en ver lader onder de nieuwe uitvoering van de wet zullen hebben te handelen. Naast de handelwyze in gewone bevrach tingszaken vindt men een beschryving hoe men heeft te handelen in byzondere gevallen als: beurtvaart, vaste relaties, campagne vervoer, tankvaart en vervoer van eigen goederen Ook het beroep wordt uitgebreid behandeld. De netto-productie der gezamenlijke steen- koolmynen in Limburg bedroeg, zooals gemeld, gedurende de maand J"li: 1.045.298.793 ton. Het totaal aan'al arbeiders bedroeg op 1 Augustus: ondergronds 23.392, bovengronds 10.877. totaal 34.269. Het aantal dagen, waarop het bedryf re gelmatig werd uitgeoefend,, bedroeg gedurende de maand Juli: Staatsmijnen 26 (Wilhelmina 23), Domaniale Mijn Maatschappij 25, Mijnen Laura Vereeniging Laura 17 en Julia 19 Oran je Nassau Mynen 19, Mynen Willem Sophia 22. De traditie getrouw zullen wè, nu bovenstaan de cyfers verschenen zyn eens nagaan hoe zich de productie der Limburgsche mijnen over de eerste zeven maanden der jaren 1931, 1932 en 1933 ontwikkeld heeft. De productie bleef ondanks de crisis stijgende. Opnieuw moeten wy erop wijzen, dat dit niet het gevolg i~ van de omstandigheid, als zouden de Nederlandsche mynen hun productie niet be perkt hebben. Deze „beschuldiging" is natuurlyk niet juist. Immers talryke verzuimdiensten wer den ingelegd en vele ontslagen vielen, doordat men wegens gebrek aan afzet de productie moest inkrimpen. Onder normale omstandigheden zoo moet men het vraagstuk bezien zouden de productiecyfers onzer mynen, waarin zich immer een sterken groei afteekende, heel wat hooger geweest zyn, dan nu. Zeker, de productie over de zeven eerste maanden van dit jaar over treft die "i dezelfde maanden van het vorige jaar met ruim een ton. Maar ten aanzien van 1931 een vermindering van ruim 70.000 en ten aanzien van 1930 aanzienlyk meer dan een ton. Beschouwt men de maandelijksche productie cyfers, dan zit er wel degelyk een sterke ten- denz tot dalen in. M i wil het wel eens doen voorkomen en het is van belang hierop nu te wyzen als zouden de ontslagen en de verzuim- In de bijlage is afgedrukt de wet en het reglement van de commissies, benevens voor beelden van formulieren en bewyzen. Een uitgebreid overzicht van de verschillende commissies is eveneens opgenomen In deze bijlage treft men onder meer aan de namen van de commissieleden, adressen, telefoonnum mers en kantoortijden der commissie, alsmede een lijst van gemeenten, ressorteerende onder de verschillende commissies. In herinnering wordt gebracht, dat het boekje verkrijgbaar is bij de bevrachtingscom- missie, agentschappen en bij de Algemeene Landsdrukkery. voor den prys van 10 cent. Naar wij vernemen is het boekje Dinsdag a-s. verkrijgbaar. AMBOINA, 25 Aug. (Aneta.) Gedurende 1% etmaal werd hier een record regenval gecon stateerd. De stad is gedeeltelijk overstroomd. Het water drong vele woningen binnen. Drie groote bruggen zijn weggeslagen, ver scheidene bruggen werden beschadigd. De waterleiding functioneert in het geheel niet, hetgeen gedeeltelijk ook het geval is met het electrisch licht. De materieele schade is groot. In de negory Hative Besar zyn drie personen, onder wie zich het negorij-hoofd bevond, die bezig waren met reddingswerk door een aard storting bedolven. In de negory Soya werden twee schoolkinde ren door een aardstorting bedolven. Het autoverkeer over het geheele eiland is gestoord. De stortbuien duren voort. In de negory Nakoer zijn vier personen door aardstortingen bedolven. Een groot gedeelte van de bygebouwen van de woning van den Gouverneur, o.a. de garage, is weggeslagen. De rivieren blijven wassen. Een groot aantal huizen is door de bandjirs meegesleurd. De schade van de gemeente wordt getaxeerd op 100.000.—, die van de bevolking op 50.000. Hier en daar staan de kampongs anderhalve meter onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zyn beschadigd. SOLO, 25 Aug. (Aneta.) De bandjir van de Kali Temoen in het Batoeredjosche vaagde in Tandjoengsari een, in Saradan een, in Temoen vyf en in Ngesrep drie huizen weg. Twee personen zyn verdronken. Veel klein vee ging verloren. Donderdagnacht vond in de buurt van Weert een treffen plaats tusschen grenskommiezen en een bende smokkelaars die Belgische mar garine en suiker ons land wilden binnen bren gen. Aan het bevel om halt te houden gaven zy geen gehoor en sloegen op de vlucht. De kommiezen maakten toen gebruik van hun vuurwapenen, waarbij een dertig-jarige in woner van Nederweert in den rug werd ge troffen. In het ziekenhuis te Weert werd de kogel verwyderd. De overige smokkelaars wisten te ontkomen. Donderdagavond maakten wy kennis met een nieuwe muziekinstrument-combinatie, welke op initiatief van den heer H. Langerak uit dienste niet het gevolg zyn van gebrek aan afzet, maar van de toenemende rationalisatie en mechanisatie van ons Nederlandsche mijnbedrijf. Dit is ten eenenmale onjuist, in zooverre men ontslag en verzuimdiensten uitsluitend aan de voortschryding der techniek wyt. Ons Neder landsche mijnbedryf en in het byzonder de par ticuliere mynen zyn voor den afzet van hun product op de buitenlandsche markt aangewezen. Deze buitenlandsche markt is op het oogenblik voor hen vrywel overal ten deele afgesloten. Frankryk en België, eertyds de landen, waar speciaal onze particuliere mynen het van moes ten hebben, hebben hun grenzen voor het Ne derlandsche product vrywel hadverwege geslo- ten. Gebrek aan afzet werd dan ook de oorzaak der huidige malaise in ons mynbedryf, welke nog steeds voortschrijdt^ En die malaise mani festeerde zich vooral in ontslag aan arbeiders en door het inleggen van verzuimdiensten. Boven dien zijn onze myndirecties commercieel te goed onderlegd, dan dat zy de domme politiek zouden voeren om ondanks het verlies en belangrijke verlies! aan afzet in het buitenland, zouden doorgaan met de productie omhoog te voeren, althans op peil te houden. De winst aan afzet op de binnenlandsche markt is vrywel te ver waarloozen tegen het verlies op de buitenland sche markt. Trmwens door de totstandgekomen Steenkolenconventie is uitbreiding van den af zet voor onze mijnen op de nationale markt practisch zoo goed als uitgesloten. In dit ver band mag zelfs worden opgemerkt, dat een actie, van welke zyde dan ook, om den afzet van het Nederlandsche product op eigen markt te ver- grooten, nutteloos is. Wil onze mijnindustrie, als compensatie voor hetgeen buiten de grenzen ver loren werd, op de binnenlandsche markt iets winnen, dan dienen er Regeeringsmaatregelen te komen, die in welken vorm dan ook onze mijnindustrie in dezen de helpende hand bie- Ten aanzien van het aantal mynwerkers bleef de aftakeling" voortgaan. Het aantal arbeiders, dat "op 1 Februari 1931 nog 38.690 bedroeg, be draagt op 1 Augustus 1933 nog maar 34.269 en op het oogenblik, door het massa-ontslag per 15 Augustus by de Staatsmynen en de Mynen Lau ra en Vereeniging en enkele ontslagen by andere mynondernemingen nog slechts 33.914. een ver mindering in 214 jaar van 4776 man of byna 5000 man. Ruim een jaar geleden, toen de mo- gelykheid van Regeeringsmaatregelen uitvoerig besproken werd, voerden de tegenstanders o.a. aan, dat er toen nog „slechts" 2000 man waren ontslagen. Nog geen jaar later bedraagt echter dit getal al byna 5000, wel een bewys, dat de toestand sindsdien aanmerkelyk verslechterd is. Utrecht is gemonteerd door den heer Marpe, orgelbouwer te Amsterdam. Het geheel bestaat uit een drietal instrumen ten: accordeon, pijporgel en xylophone. Deze combinaties, tot stand gekomen door beide laatste instrumenten, electrisch met de toetsen van het accordeon te verbinden. De luchttoevoer voor het klein formaat pijporgel geschiedt door een kleinen motor, terwyl de xylophone een rechten vorm heeft. Het geheel is aldus ondergebracht in een kastvormig model, waarvoor de musicus plaats neemt. Tydens 't bespelen van den accordeon wordt door middel van voetpedalen automatisch een of ander instrument ingeschakeld. En geen wonder, van het laatste jaar dateeren immers de verscherping der contingenteeringen in Frankryk en België en de vreemde maatrege len van Zwitserland jegens onze Nederlandsche steenkolen. De miserabele toestand van ons mynbedryf blykt ook nog uit het gemiddeld aantal werkdagen per maand. Over de eerste zeven maanden van dit jaar werd per maand gemiddeld bij alle mijnen 23 dagen gewerkt, voor 1932 bedroeg dit cijfer 23, en voor 1931 25,2. Alleen voor de particuliere mynen bedroeg over Juli van dit jaar het ge middelde cyfer per mijn 18,7. Een dergelijk cijfer geeft wel een duidelijk beeld der malaise, waar door vooral de mynwerkers, wier loonen toch voor hetgeen zy presteeren ten aanzien der loo nen van andere werklieden te laag zijn, getrof fen worden. Dit cyfer is voor de arbeiders der particuliere mynen een gemiddelde loonsverla ging van niet minder dan 30 pCt. Waar het ook met onze mijnindustrie heen moet, weten de myndirecties zelf niet. De toe stand wordt nog steeds somberder en nergens zijn gunstiger perspectieven te zien. Dat er hulp geboden moet worden is zeker. De be langen der koVpnimporteurs tenslotte wegen toch niet op tegen die van een vitaal bedryf, als onze mynindustrie toch is, waar niet alleen 34.u arbeiders hun dagelijksch brood ver dien maar waarop een geheele streek des la honderdduizenden menschen geheel is aang^® zen. Het is ook een nationaal beïang, dat onze mynindustrie het hoofd boven water houdt. Zy heeft, als vitaal bedryf, recht op waardeering en op steun van Regeering en Volk. De kreet om hulp, welke uit het uiterste Zuiden komt, wordt steeds dringender. Wanneer zal men in Den Haag de hulp die zoo noodig is, gaan brengen? Kan de aangekondigde wyziging der crisis- invoerwet in dezen hulp brengen aan onze myn industrie? Men weet, dat ook de nieuwe crisis-invoerwet beoogen zal' overmatigen invoer te beperken en waar mogeiyk, exportverlies te compenseeren. Indien men de bepaling van overmatigen in voer als in het verleden op den voorgrond stelt, dan zal onze myn-industrie ook met de wyzi ging niet geholpen zyn. Men kan in ons land moeilyk spreken van een overmatigen invoer, al moet worden toegegeven, dat de invoer van vreemde steenkool op het oogenblik, nu onze nationale mijnen in de behoeften des lands zouden kunnen voorzien, te hoog is. Wanneer men echter voor onze mynindustrie weer den klemtoon legt op de tweede bedoeling, dan zal zy ongetwyfeld van nut zijn voor de industrie, die toch, als boven betoogd, belang- rijke export-verliezen te boeken heeft. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" Don derdag jX in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen ter bespreking van de voorstel len der Regeering, inhoudende, een nieuwe kor ting op de loonen en salarissen van het Rijks personeel. Met groote teleurstelling werd van den in houd dezer voorstellen kennis genomen, vooral omdat in voorafgegane jaren reeds belangrijke offers door het Rijkspersoneel werden gebracht. Overeenstemming werd bereikt ten opzichte van het standpunt, in te nemen by de bespre kingen in de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, waarvan „St. Paulus" deel uitmaakt en welke besprekingen in de volgende week zullen plaats vinden. Op deze hoofdbestuursvergadering volgde in den namiddag een vergadering van afgevaar digden van de centrale groep Rijkspersoneel van „St. Paulus". By de daar gevoerde besprekingen werden de grondgedachten en de practische beteekenis der regeeringsvoorstellen aan ern stige critiek onderworpen, terwyl daarnaast bij zonder werd gewezen op de positie van hen, die behooren tot de lagere groepen van het Ryks- personeel. De beraadslagingen leidden tot algeheele overeenstemming tusschen bondsleiding en a gevaardigden. Vrijdagavond tegen twaalf uur is op den Sloterstraatweg te Amsterdam, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, toen de ongeveer 50- jarige H. Sten, die met een autobus van lyn G. huiswaarts keerde, onder het ryden wilde afstappen zonder te voren den bestuurder van de bus van zijn voornemen op de hoogte te hebben gesteld. In de meening, dat de tree plank welke volgens voorschrift opgeklapt moet zyn voor hem was neergelaten, wilde Steen afstappen. Hij kwam te vallen, met het droevige gevolg dat een der achterwielen zijn schedel verbry'zelde. Zyn lyk is naar het Binnengasthuis overgebracht. Een niet alledaagsch voorval deed zich te Bellen voor, aldus bericht de „Telegraaf". De voerman H. Zinger uit deze gemeente reed met paard en wagen naar het veen om voor een in woner uit Beilen een vracht turf te gaan halen. Naby Hooghalen werd 1)Ü plotseling aangevallen door een groote zwerm byen, welke zich voor een deel neerzette op zyn hoofd. De man werd zoo toegetakeld, dat hy bewusteloos aan den weg bleef liggen. De zwerm viel ook het paard aan. Kermende van pyn zeeg het dier neen Voorbygangers riepen onverwyid medische hulp in. De geneesheer-directeur van „Beileroord gaf last den voerman onmiddellyk over te bren gen naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen. Het paard is per vrachtwagen vervoerd. Ver- moedelyk moet het dier worden afgemaakt. Te Nieuw Weerdinge werd een inval gedaan in de woning van den arbeider B-, die ervan verdacht werd sterke drank te bereiden. Een volledig distilleertoestel en een hoeveelheid 1 sterke drank werden in beslag genomen. Aan de statistiek op de kerkelyke gezindte der Nederlandsche bevolking, door het Centraal Bureau opgemaakt uit de resultaten der volks telling ontleenen wy, dat de percentages van het aantal tot geen kerkelijke gezindte behoo renden bedragen in: Limburg: 1.03 Noord-Brabant: 1.12 Gelderland: 6.13 Zeeland: 6.25 Drenthe: 11.29 Utrecht: 11.59 Overyssel: 11.69 Zuid-Holland: 16.45 Groningen: 21.48 Friesland: 23.17 Noord-Holland: 28.51 Naar groepen van gemeenten zijn de cyfers: voor gemeenten met: 500 en minder inwoners: 2.99 5011000 inwoners: 2.76 1001—2000 2.95 2001—5000 4.82 5001—10.000 7.17 10.001—20.000 11-76 20.001—50.000 16.27 50.001—100.000 12.90 meer dan 100.000 inwoners: 27.59 Gelyk wy reeds publiceerden bedraagt dit cyfer voor het Ryk 14.42 Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zyn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cyfers, weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voor gekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit op gaven nopens georganiseerde, tegen werkloos heid verzekerde personen: de ongeorganiseerden vallen bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan bedroeg in Juni 1933 rond 521.000, waaronder 513.000 tegen werkloosheid verzekerden: het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 144.100, waaronder 143.100 ver zekerden. Diamantindustrie 72.9 85.5 81.7 Drukkersbedrijven enz. 16.2 12.9 15.8 Bouwbedryven enz. 25.- 29.8 25.8 Houtbewerking enz. 33.- 30.6 34.- Kleedingindustrie 102 92 91 Lederindustrie 108 10-7 10-5 Steenkolenmynen 14'~ 7.7 10.- Metaalind., scheepsbouw 34.8 35.1 35.9 Textielnyverheid 2*-4 27-9 28.6 1) Voedings- en genotm. bedrijven 16.4 13.7 17.5 w.o. tabak- en sigarenind. 24.2 20.3 26.4 Visschery 21.3 23.- 30.2 Handelsreizigers 1.8 1.- 1.3 Verkeerswezen 2) 27.- 16.5 28.4 Handels- en Kantoorbed. 10.7 9.- 11.- Toonkunstenaars 24.3 23.4 26.9 Overige klassen (vnl. fabrieksarb.) 20.9 20.1 22.3 Totaal 23.7 23.- (Tot. excl. Diamantind.) (23.2) (22.4) (Totaal industrie) (24.8) (26.1) 1) onvolledige opgaven. 2) Excl. havenarbeidsreserve. 25.- (24.4) (26.2) By K. B. is, met dankbetuiging voor de door haar bewezen belangryke diensten, ontbonden de Staatscommissie aan welke werd opgedragen het onderzoeken van de vraag, of en, zoo ja, in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodempryzen en productiekosten eenerzyds en de opbrengst der producten an- derszijds. Aan Ir. J. Wind te Ambt-Hardenberg en aan mr. H. J. J. Scholtens te 's Gravenhage, secretarissen van voornoemde commissie, is als zoodanig eervol ontslag verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5