2e REIS naar- BEAURAING BOTER EN MARGARINE Nieuwe Twee-Dagen-Trip naar de Ardennen. s RADIO-PROGRAMMA, LEVEND GEROOSTERD DINSDAG 29 AUGUSTUS De Minister niet bereid de belan gen van een nationale industrie op te offeren Antwoord aan de F.N.Z. Bezoek aan Trotzki Twee Nederlandsche O.S.P-leiders naar Parijs PATER A. BROCKEN Officier der Oranje Nassau-orde VLIEGEN NAAR HET ZUIDEN De K.L.M. overweegt een vaste verbinding Javaansch priester Wilde jacht op een smokkelauto S.A.-mannen meenden met com munisten te doen te hebben Priesterwijdingen Examens Nijverheidsonderwijs Kinderverlamming Dreigend conflict Bij de N.V. Kon. Papierfabriek te Maastricht DE ZIEKTE VAN WEIL In Rotterdam veel minder dan verleden jaar DOOR MOTOR GEGREPEN Bij het plotseling oversteken ONDEUGDELIJK IJS DE „VECHT" WEER VLOT RUNDVEETELLING Vermist Woensdag 30 Aug. 1933 Bij het „Lutïne"-wrak De toren geheel los Margarine-monopolie Melangeurs practisch buitengeslo ten door de Crisis-Zuivel- Centrale DE NIEUWE SPAANSCHE GEZANT In Den Haag aangekomen ONGUNSTIGE INVLOED OP JONGENS Roofoverval te Tilburg Brandstichting Houtopslagplaats afgebrand Wie is varkenshouder? We zijn eigenaardige menschen Om een Javaanschen verdachte tot bekentenis te brengen Nieuw fabrieksdorp Waar schoen en klomp elkaar zullen ontmoeten MINISTER DE WILDE In een zeer uitvoerig schrijven is vanwege het ministerie van economische zaken, directie van den landbouw, geantwoord op het adres van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond betreffende de crisismaatregelen voor het veehouders- en zuivelbedrijf. De minister deelt de opvatting dat het thans noodzakelijk is den toestand van het zuivel- en veehpudersbedrijf opnieuw onder de oogen te zien, teneinde dit bedrijf voor een cata strophe te behoeden Temeer wijl de vooruitzichten voor het vee- houdersbfdrijf nog weer aanmerkelijk ongun stiger zijn geworden dan zij destijds reeds wa ren; de belemmeringen toch voor den export zijn zich sedert ook meer en meer gaan uit strekken tot de kaas en de melkproducten, zoo dat wat oorspronkelijk vooral een botervraag- stuk was, meer en meer is geworden een melk- vraagstuk, dus in wezen een productievraag- stuk. Op dit oogenblik kan dan ook niet meer ge sproken worden van een oplossing der zich voordoende problemen in één van twee rich tingen: pf sterke inkrimping van den veesta pel en zoodoende beperking der melkproductie óf vergrooting van het afzetgebied, doch zullen beide richtingen gecombineerd moeten worden en zal bijgevolg zoowel het een als het ander dienen te geschieden. De Regeering is bereid te zorgen dat de boeren zonder al te groote verlies hun vee zullen kunnen afzetten, evenwel onder het voorbe houd, dat zekerheid wordt geschapen, dat met de eene hand niet wordt teruggenomen, wat met de andere hand gegeven wordt, m.a-w. waarborgen worden verstrekt, dat de inkrim ping, die behoort plaats te vinden, ook inder daad tot stand komt en geen nieuwe uitbrei ding van den veestapel over de toegestane li mieten heen plaats vindt. Voorop sta, dat de Regeering niet bereid is gelden voor de inkrimping beschikbaar te stel len ookViet ter leen te geven tenzij een welomlijnd' stelsel omtrent die inkrimping is ontworpen én zekerheid verstrekt wordt, dat de ingeperkte veestapel niet weder buiten een vast gestelde verhouding aangroeit. Het denkbeeld om in geval van gedwongen inkrimping van den veestapel de contingen- teering der margarineproductie vast te koppe len aan de opheffing van het menggebod. wordt onaanvaardbaar geacht, omdat het inbreuk maakt op twee der hoofdbeginselen, die aan alle maatregelen tot steunverleening door de Regeering ten grondslag liggen. Deze maatre gelen toch beoogen eenerzijds den landbouwer voor zijn producten een prijs te doen ontvan gen, die de onmisbare productiekosten dekt, anderzijds in het bedrijfsleven niet sterker in te rijpen dan strikt noodzakelijk is en met name aan andere takken van volkswelvaart geen schade te berokkenen, tenzij zulks onver mijdelijk is. Naast schade voor den verbruiker en den klein- en tusschenhandel. staat de schade, die aan de margarine-industrie en de aan deze verwante ondernemingen zou worden berok kend, zoo ook de schade, die andere takken van industrie, alsmede de scheepvaart en het havenbedrijf, zouden ondervinden wanneer met de inkrimping van den veestapel gepaaid zou moeten gaan een contingenteering der marga rine-productie, zooals u op het oog heeft. Van het bestaan van een bedrijf als de Margarine Unie profiteeren bijgevolg niet al leen daarmede verwante, doch ook geheel andere ondernemingen van den meest ver scheiden aard, wat vooral in de huidige om standigheden voor onze nationale welvaart van de grootste beteekenis is. Er moet dus alles aan gelegen zijn te trach ten voor een zoo omvattend bedrijf den toestand niet zoodanig te maken, dat Nederland de thans ingenomen positie in het Unilever-con cern niet meer zal kunnen handhaven. Londen, dat toch reeds zooveel op ons voor heeft voor de concentratie van economische belangen van dezen aard, zou dan wel de overhand moeten krijgen. Niet uit het oog moet toch worden ver loren, dat door de gedwongen verplaatsing in de productie van margarine in de laatste jaren - gedwongen, als gevolg van invoerbelemme- ringen elders het Nederlandsche gedeelte van het bedrijf reeds zeer in beteekenis heeft ingeboet en dat vooral historie en traditie tot dusverre de machtige rem hebben gevormd, die belet hebben, dat van de resteerende productie die even goed en soms zelfs met geringer kos ten elders zou kunnen plaats vinden, een groot gedeelte aan Nederland onttrokken is gewor den. Alleen aan dezen zin voor historie en traditie is het te danken, dat thans nog groote hoeveelheden grondstoffen hier te lande ver werkt en naar het buitenland, met name naar België worden uitgevoerd; zouden deze fac toren niet meespreken, dan zou zeer ernstig gevaar zooal niet zekerheid ontstaan, dat de fabricage van voor export bestemde halffabrikaten voor margarine naar het bui tenland wordt overgebracht, met het mogelijk gevolg, dat voortaan in het buitenland ook de ha.fiabrikaten, noodig voor de margarine-pro ductie in Nederland, worden vervaardigd Met deze industrie zijn ook verdere bespre kingen gaande, teneinde te verkrijgen dat zij nóg meer dan tot dusver dienstbaar zal wor den gemaakt aan de behartiging Van natio nale belangen. Al is de minister bereid de margarine-in dustrie overal waar zulks mogelijk is> aan de nationale belangen, waaronder die 'van den landbouw een eerste plaats innemen, dienst baar te maken, niet bereid is hij echter de belangen van die industrie op te offeren aan andere belangen, te mindar, waar zulks m strijd zou zijn met het nationale belang. Dit zou geschieden, indien aan de inkrimping van den veestapel een contingenteering van de margarine-industrie, zooals de F. N. Z. die wilde, zou moeten voorafgaan. leen op den weg kalm het resultaat af te wachten. De S.A.-mannen verkeerden in de veronder stelling, dat zij met een auto vol communisten te doen hadden, zoodat zij al direct het vuur op den snel rijdenden wagen hadden geopend. Dit waren de knallen, die de automobilist gehoord had. In razend tempo ging het verder, terwijl steeds het benzine-spoor van den vluchteling kon worden gevolgd. Blijkbaar was bij de eerste schietpartij het benzine-reservoir vernield. Na eenigen tijd kwam de gezochte auto in zicht. Dadelijk werd het vuur weer geopend, met het gevolg, dat de auto eindelijk tot staan werd gebracht. Toen bleek, dat men hier niet te doen had met communisten, doch met smokkelaars, die hun gepantserden wagen intusschen reeds had den verlaten en nergens meer te vinden waren. Een groote partij smokkelwaar werd in beslag genomen. De Nederlander kon toen na dit hachelijk avontuur huiswaarts keeren. De beide leiders van de O. S. P., de heeren P. J. Schmidt en J de Kad, zijn, naar „Het „Handelsblad" meldt, dezer dagen naar Parijs vertrokken om in de buurt van de Fransche hoofdstad een onderhoud te hebben met Trotzki Zooals men zich herinnert heeft de O. S. P. onlangs Trotzki uitgenoodigd, in ons land een lezing te komen houden. Trotzki had zich daar toe bereid verklaard, doch de Nederlandsche regeering wenschte Trotzki niet tot ons land toe te laten. Uit de reis van de heeren Schmidt en de Kad naar Frankrijk zou kunnen worden opgemaakt, dat het beraamde bezoek van Trotz ki aan ons land verderstrekkende bedoelingen had dan een enkelvoudige lezing. In dit ver band zij er aan herinnerd, dat de O. S. P. vele leden heeft, die vroeger tot de Communisti sche partij hebben behoord, doch zich daaruit na de verbanning van Trotzki uit Rusland heb ben teruggetrokken, omdat zij zich niet met de politiek van Stalin en zijn Nederlandsche poli tieke satellieten konden vereenigen. Tot deze lieden behoort ook de Kad. De Parijsche reis van Schmidt en de Kad bevestigt de commu nistische sympathieën dezer partij, waarvan de leiders overigens ook wel in anderen vorm heb ben blijk gegeven. Benoemd tot officier der Oranje Nassau-Orde de Hcogeerw. Pater A. N. Broeken, Provin ciaal Overste van Nederlandsche Provincie der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Naar we vernemen, bestaat er groote zeker heid, dat in het voorjaar een vaste luchtver- binding met Brabant en Limburg tot stand zal worden gebracht, vooral nu in het Zuiden reeds eenige vliegvelden gereed of nog in wording zijn. De K. L. M. is echter niet van plan al leen een dienst op Eindhoven in te leggen. Pater B. Soemama S.J., die zijn opleiding aan de kweekschool en het Seminarie in Moen- tilan genoot en op 15 Augustus jJ. te Maas tricht tot priester werd gewijd, heeft Zondag morgen in de St. Liduïnakerk aan de Schenk- kade te Den Haag, onder groote belangstel ling zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen, waaronder een landgenoot van den neomist pater Hardjasoewonda S. J„ assistent te Am sterdam (Krijtberg) de predikatie hield naar aanleiding van Paulus' woorden: „Constititus pro hominibus", Gesteld ten bate der mensch- heid. Het zangkoor der kerk onder leiding van den directeur-organist, den heer Aug. Smets voer de de Missa St. Cecilia van A. Giesen en na de plechtigheid diens „Haec dies" uit. Zondagavond heeft in het grensgebied bij Kleef een avontuurlijke schietpartij plaats ge had, waarin ook een Hollandsche automobilist, die naar Nijmegen terug wilde keeren, betrok ken is geworden. Even voorbij Kranenburg hoor de deze Nederlanders eenige knallen. Niet we tend, wat dat moest beteekenen, en in de mee ning, dat een band was gesprongen, hield hij den auto in. Plotseling sprongen toen echter eenige mannen, die later van de S.A. bleken te zijn, op den wagen toe en gelastten den ont hutsten bestuurder met hun revolvers een an deren auto, die hij juist gepasseerd was te ach tervolgen. De dames, die in den wagen aan wezig waren, achtten het toen maar beter al- de kerk van het Jesuietencollege te Val- sSpu ^erden Zondag 40 scholastieken der Rr M>r t°t priester gewijd door Z. H. ri^aris TOn Hh^fS 11088 S' J" aP°stolisch- Vicans van Hiroshina in Japan 26 eerw hep- ren zijn uit het Seminarie te Valkenburg, 14 uit het college der gevluchte Spaansche Je- suieten te Aalbeek. De priesters behooren to' de volgende nationaliteiten: Duitschland is' Spanje 13, Columbia 6, Vereenigde Staten van Amerika 2 en Portugal 1. Op de gehouden examens voor de Eerste Nederlandsche Modevakschoolvereeniging slaag den voor: Leerares de dames: N. Hoendervoogt te Zeist, J. v. Vulpen, te De Bildt, G. J. D. Boom en J. v. d. Heiden, beiden te Almelo, J. H. C. de Wit te Zenderen, H. G. Wessels te Almelo, S. de Groot en M. de Groot beiden te Utrecht, G. J. Knossenburg te Rotterdam, H. H. Oostdam te Ueiden en D. Vreugde te Oud Gastel. Coupeuse de dames: M. Chr. Hoefsmid— Steenman, B. B. D. Mouton—Hemmes, E- Hoeppe, m. v. Barneveld, W. Boschaart allen te Utrecht; H. F. v. 't Vliet, H. F. Oudaatje, is- v. Digged a. C. Baauw en J. J. v. d. Lin den allen te Zeist, M. Klap te Rotterdam, H. o. Koest te Zoeterwoude, C. M. Boogaart v. Markestein te Oude Tonge, J. A. Mulder Am sterdam, W. G. Houtman, Kruiningen, T. Boe- see Diemen, Cath. v. d. Weele, Colijnsplaat, M. Welvaart Bussum en g. Fikkes te Zeist. Costumière de dames: w. H. v. Leeuwen te Utrecht, g. Veenendaal te Zeist N Voorsluis en B. de Wit te Alphen a. d Rijn! D. C A. Adriaanse te Wemeldinge, piarino, G. W. Wilders, F. J. Cornelissen, p. Frings en mevr. W. Mubis—Pols allen te Rotterdam, P. Poelijoe te Leiden, S. E. Bonneveld te Amsterdam, C. M. C. Vermeulen en M. J. Keijer beiden te Scha- gen en E. Tromp te Abbekerk. Lingerie de dames: M. v. Spanje te Naarden, M. Langendorff te Bussum, F. Klinkenberg te Naarden, A. Boschhuizen, T. v. Det en St. v. Rookhuizen allen te Bussum. Allen studeerden volgens de methode E.N.S.A.IX). Te Vlaardingen heeft zich Maandag een zes de geval van kinderverlamming voorgedaan Voor onze Abonné's 10 pCt. reductie op de reissom Op veelvuldig verzoek hebben wij besloten voor onze lezers en lezeressen een nieuwe reis te organiseeren naar Beauraing, het lieflijke dorpje in de Belgische Ardennen, waar in weinige maanden tijds een Mariadevotie gegroeid is, die welhaast weergaloos genoemd kan worden. Wij stellen derhalve aan het bureau van dit blad de gelegenheid open, zich te laten inschrijven voor een reis naar Namen, Dinant en BEAURAING, met bezoek aan de beroemde grotten van Han en op de terugreis aan Brussel. Het program luidt: Zaterdag 9 September: Vertrek 's morgens 7 uur vanuit Amsterdam en Haarlem. (Utrecht 8 uur). Aankomst te Breda half elf, waar een kop koffie geserveerd wordt. Aankomst te Brussel half 2, alwaar warme lunch. Vertrek uit Brussel te half 3. Aankomst te Namen te 3 uur 45. Aankomst te Han half 6, alwaar bezoek aan de fantas tische grotten. Des avonds aankomst in het prachtig gelegen Dinant te 9 uur. Diner en logies in Hotel. Zondag 10 September: Ontbijt; H. Mis; per autocar van Dinant naar Beauraing, alwaar bezoek aan de beroemd geworden grot in den kloostertuin; vervolgens over Namen naar Brussel, waar diner wordt gebruikt; verder over Antwerpen terug naar Holland; consumptie met broodjes in Breda; aankomst te Utrecht 10% uur, Am sterdam (eindpunt) ongeveer 11% uur in den avond. Dit program bieden wij onzen abonné's aan voor den uitzonderlijken prijs van 20.(verhoogd met 2.50 administratiekosten Waar de tijd van voorbereiding kort is, moeten wij er op aandringen, dat gegadigden zich TEN SPOEDIGSTE in ieder geval vóór Dinsdag 5 Sept. bij ons aanmelden. Eerst wanneer reissom en administratiegeld gestort zijn kan men als deelnemer beschouwd worden. Men vrage aan ons bureau formulieren aan. In verband met de ook voor de tweede reis gebleken belangstelling, adviseeren wij onmiddellijke aanmelding. Het zal onzen Utrechtschen en Arnhemschen abonné's genoegen doen te vernemen, dat speciale autobussen de reizigers van uit Utrecht en Arnhem zullen vervoeren, althans wanneer een voldoend aantal gegadigden zich daartoe aanmeldt. DE DIRECTIE. Naar uit het Zuiden gemeld wordt, hebben de arbeiders van de N.V. Koninklijke Papier fabriek te Maastricht niet berust in een nieu we loonsverlaging van vijftien pet. en is be sloten Maandag a.s. in sstaking te gaan, tenzij nog tijdig overeenstemming kan worden bereikt. Een der eischen van de arbeiders is ook, dat een collectieve arbeidsovereenkomst zal worden afgesloten. Volgens mededeelingen van den directeur van den G. G. D. te Rotterdam zijn aldaar tot nu toe twintig gevallen van Weilsche ziekte ge constateerd, hetgeen vrij gunstig is, daar er verleden jaar 74 patiënten waren. De meeste gevallen zijn thans ook niet van ernstigen aard, zooda; zich nog geen sterfgevallen hebben voorgedaan. Maandagmiddag is het achtjarig jongetje T. J. Spitse bij het plotseling oversteken van den Groenedijk te Sneek door een juist passeerend motorrijwiel gegrepen en in zeer ernstigen toe stand naar het St. Antoniusziekenhuis over gebracht waar het knaapje aan de bekomen verwondingen is overleden. Zondagnacht hebben zich bij een achttien inwoners van Edam vergiftigingsverschijnselen- voorgedaan. De toestand der patiënten is thans echter zonder gevaar. Vermoedelijk is het gebruik van ondeugdelijk ijs de oorzaak. Het Nederlandsche stoomschip „Vecht", dat, zooals gemeld, met een lading hout aan boord aan den grond was geloopen, by Loevangen, is weer vlot geraakt. Het vervolgt op eigen kracht den weg naar Bureaa. Den veehouders, wier rundveestapels bij de door de Crisis Rundvee-Centrale ingestelde rundveetelling niet werden geteld, of die hebben geweigerd de hun ter teekening aangeboden kaarten te onderteekenen, wordt dringend aangeraden zich vóór 31 Augus tus a.s. in verbinding te stellen met de plaatselijke commissies van de Gewestelyke varkenscentrale in hun woonplaats, opdat de invulling en onderteekening der kaarten alsnog aal kunnen geschieden. Is zulks voor of op ge noemden datum niet geschied, dan zal later blij ken, dat degenen, die in verzuim zyn gebleven, tegen hun eigen belang in, gehandeld hebben. Sinds Woensdag wordt vermist de 21-jarige C. A. Kolleé uit Schinnen. Dien dag begaf hy zich naar Ham. Denzelfden middag keerde hij huiswaarts, doch is niet in de ouderiyke wo ning aangekomen. Gevreesd wordt, dat hem een ongeluk is overkomen. HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert 10.30 Morgendienst door tis. D. Ringnalda Jr. 11.00 Liederenrecital door J. HendrichsZalsman, sopraan 12.00 Politieberichten 12.15 Joh. de Heer zingt 12.30 Middagconcert door een kwartet o. 1. v. Luise Lauenroth 2.00 Rustpoos 2.30 Orgel door S. P. Visser 3.30 Kamermuziek door Haagsch Trio. H. v. Calsteren, viool. B. Oskam, cello. A. Rodenhuis, piano 5.00 Kinder uurtje 6.00 Gramofoonmuziek 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Enkratela-kwartiertje. J. J. Smit: „Een. taak voor jongeren" 3.00 Concert door het versterkt kleln-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk 10.45 Groote taptoe ter inleiding van den verjaardag van H. M. de Konin gin 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8 00 Gramofoonmuziek 9.00 Vara-klein- orkest o. 1. v H. de Groot VPRO 10 00 Morgenwijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Hetty Beck draagt voor. Vara-klein-orkest o. 1. V. H. de Groot RVU 11.oo Mej. Dra. S. C. J. ten Dam Ham: „Ontstaan en ont wikkeling der vrouwenbeweging" VARA 11.30 Vara-klein-orkest o. 1. v. H. de Groot 12.00 De Notenkrakers o 1 v D. Wins 2.00 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest 3.00 Voor de kinderen. Vara- tooneel o. 1. v. W. v. Capellen. Oom Henk 5.20 Lou Cohen's Muziekdoos m. m. v. Bettv Bienfait, zang RVU 6.30 Dr. W. H. C. Tenhaeff„Het vraagstuk van het voortbestaan" VARA 7.00 Actueel al lerlei uit de arbeidersbeweging 7.15 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest 8.00 Vaz Dias en varia 8.15 SOS-berichten 8.17 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 9.00 Dubbelmannenkwartet „Arti" o. 1. V. A. Wolthers 9.20 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 10.00 Liedjes bij de luit door Henny Otar-Sprato 10.15 De No tenkrakers o. 1. v. D. Wins 10.30 Jan Lemaire draagt voor 10.45 De Noten krakers 11.15 Orgel door J. Jong 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Voortzetting con cert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en gramofoonmuziek. In div. pauzes slotnoteeringen, goederenprfjzen en sportberichten (aankondiging hiervan geschiedt ln drie talen). BRUSSEL, 509'M. 12.20 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende 6.35 Gramofoon muziek 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Concert uit het Casino te Knoeke. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 3.20 Orkest van „Wivex" o. 1. v. Teddy Peter sen 5.20 Gramofoonmuziek 8.20 Om roeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.20 Johan Halvorsen-concert door het om roeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl. Berlijn, 419 m. 9.15 vioolconcert 10.20 Weerbericht en dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 11.50 Concert 1.35 Gramofoonmuziek 4.20 Concert door het Noragorkest o. 1. v. José Eiben- schutz 8.20 Concert door een orkest van werklooze musici te Kiel o. 1. v. Hans Döring. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 5.40 Solistenconcert 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Gramo foonmuziek 1.20 Concert o. L v. Paul Greven 9.30 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 1.50 Concert 2.35 Dansmuziek 3.35 Con cert 5.05 Orgelconcert 6.50 Concert 7.20 Concert 8.20 idem 10.20 Concert door het B.B.C.-orkest 11.20 Orkest o. 1. V. Kunz. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.50 Concert o. 1. v. E. Flament. PARIJS (Radio), 1725 )H. 12.35 Gra mofoonmuziek 8.20 Concert 9.50 Gra mofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 Populaire muziek. ROME, 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 Gevarieerd concert. WEENEN, 517 M. 5.45 Solistenconcert 7.20 Populair concert 10.20 Gramo foonmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Solisten- concert 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Populair concert 9.30 Vioolrecital 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.30 Om roeporkest o. 1. v. Hoffmann. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Omtrent de geheimzinnige vernieling van den bergingsketel der ,,Lutine" vernemen wy nog dat verschillende eilandbewoners Donderdagmiddag uit zee een zwaren slag hebben gehoord. Men heeft er toen niet verder aandacht aan ge schonken. Een visscher heeft bovendien aan den burge meester verklaard, dat hij vrijwel dagelijks langs den toren voer en pas Vrijdagmorgen bemerkte, dat deze scheef was gaan staan. Bij het onderzoek gaat men in een bepaalde richting. Rijksrecherche assisteert de Terschel- linger politie. Men meent, dat een concurrent, begeerig op de bergingsconcessie der firma Dros en Doeksen, welke 31 December a.s. aflooDt heeft willen voorkomen, dat het systeem-Beckers vóór dien datum zou slagen. In verband met den vermeenden aanslag op den Lutine-toren is gisteren de Off. van Jus titie te Leeuwarden op het eiland aangekomen voor het instellen van een ondeerzoek. De „Volharding" is gistermorgen uitgevaren om het zand om den toren weg te zuigen, om dezen weer te kunnen lichten. Den zandzuiger van de „Volharding" is het Maandag gelukt om den geheelen toren los te krijgen. Vannacht om drie uur zou met den bok in de bakken naar de „Lutine" gevaren worden om den geheelen toren te lichten. Daar na wordt de toren weer naar Terschelling te ruggebracht. De R.K. Bond van Melkhandelaren ln Neder land, de Chr. Bond van handelaren in melk producten en de Vereenlging van handelaren in melk, boter, kaas en Geldersche waren, hebben een adres gericht aan den Minister van Econo mische Zaken met betrekking tot de prijsvast stelling en distributie van margarine. Adressanten betoogen, dat de melangeurs niet kunnen leveren voor den prijs door de Crisis Zui vel Centrale vastgesteld, n.l. 98100 cents per K.G., zoodat de kleinhandel reeds van 104 tot 110 c. per K.G. moet betalen. Ook de grossiers vinden hierin aanleiding hun prijzen te verhoo- gen. Tengevolge van de contingenteering is het voor de detaillisten niet mogelijk van een ande ren leverancier melange te betrekken, zoodat zij gedwongen zijn dezen hoogeren prijs te betalen. Zoo komen zy in den toestand, dat zij of zonder winst of met verlies hun margarine moeten ver_ koopen. Doen zij dit niet, dan verliezen zij hun klanten aan die detaillisten, die hun margarine rechtstreeks van de groote fabrieken betrekken. Adressanten verzoeken met den meesten aan drang, dat maatregelen getroffen zullen worden, waardoor ook de melangeurs en mengers aan den kleinhandel tegen den prijs van 98100 cents per K.G. kunnen leveren. Met den Pullmantrein van 6.01 is Maandag namiddag uit Parijs in Den Haag aangekomen de nieuwe Spaansche gezant by ons Hof, de heer Justo Gomez Overin. Ter begroeting waren op het perron aanwe zig de secretaris van de Spaansche legatie, met den kanselier dier legatie, en de consul-hono rair van Spanje te Den Haag. De lederbewerker M. A. P. S. te Tilburg, thans gedetineerd, had op 22 Febr. 1933 twee jongens weten te bewegen een roofoverval te plegen. Verdachte ging met de jongens volgens af spraak naar een winkel waar hij de jongens liet binnengaan om den winkelier met een hamer op het hoofd te slaan, om daarna dief stal te plegen. Verdachte wachtte buiten met de rywielen om de vlucht gemakkelijk te ma ken. Het beraamde misdrijf werd niet ten volle uitgevoerd, omdat het slachtoffer van den aan slag, de koopman J. Kerstens te Tilburg by den slag met den hamer begon te schreeuwen en de bandieten toen wegliepen. S. werd wegens zyn misdrijf door de recht bank te Breda veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. De advocaat-generaal eischte twee jaar ge vangenisstraf Het gerechtshof veroordeelde verdachte tot drie jaar gevangenisstraf. De 22-jarige P. H. S. R., alleenwonend win kelier te Sittard, had aldaar in den nacht van 19 Jan. 1933 zijn geringen winkelvoorraad in brand gestoken en daartoe een partij papier met petroleum begoten, terwül er ook nog olie en benzine in de nabyheid stond. De brand heeft een half uur gewoed. Verdachte werd wegens brandstichting door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam, terwyi hij bleef ontken nen brandstichting te hebben gepleegd. Voor het gerechtshof werden vyftien getui gen gehoord. Het vonnis der rechtbank te Maastricht werd bevestigd. Maandagmiddag brak brand uit in de opslag plaats van de N. V. Houthandel v.h. M. van Dijk te Den Briel. Vermoedeiyk is de brand ontstaan in het gebouwtje, waarin zaagsel en houtafval werden verwerkt. De motorspuit van Den Briel was spoedig ter plaatse. Men slaagde er in uitbreiding van den brand te voorko men. Het gebouwtje werd met een groote par ty hout een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van 16 October 1933 slechts als varkenshouders zullen kunnen wor den aangemerkt de leden eener gewesteiyke varkenscentrale. De aanmelding als lid kan steeds geschieden en brengt geen kosten met zich. We zijn eigenaardige menschen. We zien met verlangen uit naar een reisje, naar een mooien dag buiten aan strand of in bosch, naar een tochtje per trein of auto. We droo- men van vancantiegenoegens. We loopen ons warm om alles er voor gereed te krijgen. Zijn we eenmaal op weg, dan kan het niet gauw ge noeg gaan. We vragen aan den chauffeurzijn we er nog niet? En wanneer een andere auto wat harder nog voortsnelt dan de onze, voelen we ons achtergesteld. Zoo weinigen weten het oogenblik zelf te genieten. De heerlijkste dag nadert zijn eind en de genoegens maken ons moe. We verlangen naar huis. We verlangen naar het einde. De trein gaat zoo langzaam. De boot vaart zoo traag. Droomt de chauffeur achter zijn stuurrad? Hallo, wat opschieten s.v.p..' We willen thuis zijn. En toch, als de pret uit is hebben we spijt dat het einde er is. We zouden nog gaarne aan 't begin staan. Zoo snellen we voort door 't leven. Hebben we zoo'n haast aan het ein de te komen? MED AN, 28 Aug. (Aneta). Een districtshoofd en twee kamponghoofden te Selasai in het Lang- katsche zijn gearresteerd in verband met mis handeling van een Javaanselien verdachte in de Zelfbestuursgevangenis. Deze Javaan zou met olie zijn besprenkeld en vervolgens levend geroosterd ten einde hem te dwingen een bekentenis af te leggen. Men schrijft ons uit Noord-Brabant: Er zijn in deze provincie, die vooral sinds de intrede der twintigste eeuw in toenemende mate een industrieel karakter heeft aangeno men, zeker yerscheidene fabrieken te vinden, die om zich heen eenige blokken huizen heb ben gebouwd, bestemd voor hooger personeel en arbeiders dier fabrieken. Formeele „fabrieks- dorpen" echter, complexen fabriekswoningen dus van zulk een omvang, dat er reden is van een bepaald eigen dorp te spreken, heeft men tot nu toe slechts één, nameiyk het „Philips- dorp" te Eindhoven. Naar alle waarschijniykheid echter zal de industriestreek vaii Oostelijk Noord-Brabant binnen afzienbaren tyd een tweede „fabrieks dorp" uit het niet, althans uit de tot nu toe vrijwel volkomen woestenij, zien verrijzen. Zooals een kort persbericht onlangs reeds meldde, heeft de gemeente Best een complex heidegronden verkocht aan de Bata-Schoen- fabrieken, geëxploiteerd door het bekende con cern van dien naam uit Tsjecho-Slowakije. Reeds meerdere malen heetten pogingen van wege Bata te zijn aangewend om in Nederland een nederzetting te stichten en hier te lande op zeer groote schaal over te gaan tot de fabricage van schoenwerk. Berichten dienaangaande do ken in vroegere jaren herhaaldeiyk op, doch ze verdwenen ook weerzonder dat Bata kwam. Thans behoeft redelijkerwijze aan een Bata- stichting op Nederlandsch gebied niet meer te worden getwijfeld, en het zal 't Oostelijk Noord- Brabantsche dorp Best zijn, waar de vervaardi ging van schoeisel op zeer uitgebreide wyze zal worden ter hand genomen. Voor wie met het dorp Best onbekend mocht wezen, moge hier ter nadere informatie worden medegedeeld, dat het enkele duizenden inwo ners telt, een fraai landelijk karakter heeft, met als voornaamsten plaatseiyken bedrijfstak de klompenindustrie, zoodat het wel een eigen aardige speling van den loop der omstandig heden is, dat klomp en schoen zich hier in één kleine plattelandsche gemeente gaan ontmoe ten. Het dorp ligt op korten afstand van de stad Eindhoven, heeft een eigen spoorweg station aan de lijn Boxtel—Eindhoven, welke spoorlijn het dorp doorsnijdt. Voorts is het ge legen nabij het Wilhelminakanaal en aan den grooten beton verkeersweg EindhovenBoxtel. Onder communicatie-opzicht mag het dorp dus gunstig bedoeld genoemd worden. De raad der gemeente heeft kort geleden in een hoofdzakehjk tot dat doel belegde raads vergadering den verkoop van gemeentegronden aan het Bata-concern behandeld. Vertegen woordigers van Bata woonden deze raadszitting by. In geheim comité werd van gedachten ge wisseld, waarna in het openbaar werd besloten tot den verkoop van een zeer uitgestrekt com plex gemeentegronden aan Bata. Het gekochte complex heeft een oppervlakte van niet minder dan 160 hectaren. De daarop verrijzende bouwwerken zullen allereerst be staan uit verschillende moderne gebouwen, rechtstreeks of zijdelings betrokken bij de fa bricage, terwijl daarnaast de plannen den bouw van woningen, winkels, scholen enz. behelzen. Omdat hier aan zeer vele arbeiders* en leden van het personeel onderdak zal worden ver schaft (waarschijnlijk zal het bedryf werkgele genheid voor enkele duizendtallen arbeiders brengen), is de conclusie alleszins gerechtvaar digd, dat hier een Bata-dorp van respectabelen omvang zal verrijzen, te meer, daar de geheele oppervlakte van 160 hectaren slechts voor in- dustrieele en annexe doeleinden zal worden ge bruikt. Wat de financieele zijde betreft, deze betee- kent voor de gemeente Best een niet onaan- zieniyk douceurtje, want de heidegrond is ver kocht voor nagenoeg ƒ390 per hectare, 'n prijs, die er voor zulken grond en voor een dergeiyk complex zyn mag. Vooral ook in de kringen der arbeiders uit de schoenindustrie naar men weet, 'n be drijfstak, in Brabant druk toegepast is de stichting der Bata-fabrieken met voldoening vernomen, eerstens om de rechtstreeksche werkgelegenheid op zich, doch daarnaast ook op de verwachting, dat van de nieuwe stichting een stimuleerende invloed op de ap- en de pendenties van de arbeidsmarkt dier industrie- groep zal uitgaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. A. de Wilde, is van verlof teruggekeerd en heeft gisterochtend zyn ambtsbezigheden her vat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6