Koninklijke Onderscheidingen 300-Jarig bestaan van de Schermeer WOENSDAG 30 AUGUSTUS (Vervolg) De Polder en de feesten, vroeger en nu Bekoorlijk Venetië In zilver: J. Kentson, brig.-maj. Rijksveldw. te Beverwijk; M. C. Annot, brig.-maj. der Rijks veldw. te Gorinchem, comm. van de rivierbrig. K. de Groot, brig.-maj. Rijksveldw. te Delft; K. Botter, brig.-maj. Rijksveldw. te Nijmegen; R. Ebbinge, brig.-maj. Rijksveldw. te Beilen; W. Hilbrands, hoofdbew. huis van bewaring te Assen; J. M. Blom, werkm. strafgev. 's-Graven- hage; J. Bergsma, werkm.-hoevenaar bij de Rijkswerkinrichtingen Veenhuizen; mejuffrouw E. J. Kuilart, Rljksklerk 1ste kl. Centr. Raad van Beroep te Utrecht: W. Steen, oud-concier- ge-bode by de arrond.rechtb. te Assen; F. Tol- lig, organist bü de Geref. Kerk te Rotterdam; I. de Groot, godsdienstonderw. Nederl. Israël. Hoofdsynagoge te Amsterdam, D. Taapke, on- derw. Zondagsschool „de Zaaier" te Keeten (ge- meente Capelle aan den IJssel), won. te Kra- llngsche Veer (gem. Rotterdam»J. Schulze, onderwyzer aan de Zondagsschool van de Evang. -Luth. gem. te Schiedam, won. te Rot terdam; W. M. Degens, koster van de Nederd. Herv. gemeente te Dordrecht; C. van Gijzel (broeder Godefridus), in het gesticht „Voor burg", te Vught; B. Caron, bode by het Dep. van Just, te 's-Gravenhage in brons; p. Strooker, brig.-tit. der Ryks- veldw. te Schoorl; J. de Jong, brigadier-titulair Rijksveldwacht Cocksdorp (Texel); B. G. Ste vens, brigadier-titulair Rijksveldwacht Swal- men; J. Roovers, jachtopz., onbez. Rijksveldw. Princenhage; G. van der Veen. bewaarder by byz. strafgev. Leeuwarden; D. H. Verbon, mees terknecht bij strafgev. Haarlem; in goud: H. C. van der Lek, brandmeester by Rotterd. vrywillige brandweer, Rotterdam; J. W. G. Gersteli.'g, gepens. chef afdeeling spe ciale diensten bij de brandweer, Amsterdam; H. J. G. Kuijlaars, oud-commies ter gemeente secretarie van Utrecht, Hilversum; J, P. Pie- terse, voorzitter van de diaconie der Ned. Her vormde Gemeente, Middelburg; H. Alzerda, Zwagervèen; J. Boerma, penningm. der Ver. Eurgerwachten gewest Limburg, Maastricht; P. A. S. Koumans, ambtenaar afd. orders by de Alg. Landsdrukkerij. 's-Gravenhage; S. Swart, adjunct-commies bij den postdienst, te Haar lem; P. J. Speyer, bureelambt. 1ste klasse by het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Utrecht; mej. G. Bos, cheftelefoniste by den interlocalen telefoondienst, te Hengelo (O.); in zilver: P. L. Janssen, lid Commissie van ingezetenen uit de afd. Orthen gem. 's-Herto- genbosch, te Orthen; C. A. Borsje, gepens. ge meentebode van Sliedrecht, te Sliedrecht; J. Kostense, agent van politie 1ste klasse, Rotter dam; P. Kersten, brigadier van politie, te 's-Gravenhage; P. van Weele, brigadier van politie te 's-Gravenhage; P. de Geus, brand meester, plaatsverv. opperbrandmeester gem. brandweer te Strijen; P. van Tuyl, chef-adju dant-rechercheur van politie, Dordrecht; mej. A. Hoeve, penningm. Christelyke Jongedochters- vereeniging „Dorcas", Amsterdam; W. J. Mul der, brandmeester, te Amsterdam; K. F. W. Overeem, telegrafist by de politie, Amsterdam; G. Plomp, brig, van politie, Amsterdam; H. den Engelsman, directeur der vereeniging „Zonne wende", Middelburg; J. Koning, gepens. brig, van politie, Utrecht; J. Woutersen, brig, van politie, Utrecht; J. Mekkes, opzichter by den gem. reinigingsdienst, Assen; E. M. N. Vacano, comm. der burgerwacht, Zuilen; A. Oorthuys, voorzitter burgerwacht, Zuilen; B. P. Wage- mans, klerk bij Hoofdbest. der P.T.T., 's-Gra venhage; H. B. Wenting, klerk bij Hoofdbest. der P.T.T., 's-Gravenhage; B. P. van Wyk, con cierge by Hoofdbest. P.T.T., 's-Gravenhage; W. A. A. N. Wayenberg, buitengew. geëmployeerde der T. en T., 's-Gravenhage; H. Kamphuis, assistent 1ste klasse by het Staatsbedr. P.T.T., Arnhem; C. van der Wulp, assistent 1ste kl. by het Staatsbedr P.T.T., 's-Gravenhage; A. Lan- geveld, assistent 1ste klasse by het Staatsbedr. P.T.TLeiden; K. de Jong, assistent 1ste kl. by het Staatsbedr. P.T.T., aan het spoorweg postkantoor No. 3, Zwolle; D. de Graaff, assi stent 1ste kl. by het Staatsbedr. P.T.T., Gro ningen; J. G. Gielen, assistent 1ste klasse by het Staatsbedr. P.T.T., Venlo; J. Schuurmans, hoofdbesteller bij den P.T.T., Breda; L. J. van der Rijst, hoofdbesteller by den P.T.T., 's-Gra venhage; H. van Dam, hoofdbesteller bij den postdienst, te Amsterdam; G. H. Comelissen de Beer, hoofdbesteller P.T.T., Apeldoorn; W. E. Kamerbeek, hoofdbesteller P.T.T., Amersfoort; F. van der Veen, conducteur le kl. aan het spoorwegpostkantoor No. 3, Zwolle; J. Th. Jan sen, kantoorhouder, P.T.T., Someren; J. j. van de Sande. kantoorhouder P.T.T., Llempde; H. Awater, kantoorhouder P.T.T., Millingen; j. Biyieven, kantoorhouder P.T.T., Hazerswoude- dorp; A. Verboom, kantoorhouder, P.T.T., Poort vliet; W. van Bergen, kantoorhouder P.T.T. Zuidbroek; J. J. Bongenaar, monteur 1ste kl T.T. Utrecht; in brons; E. Henseler, gemeente-omroeper te Lochem; A. Soek, geaffecteerde Rotterd. vrijw. brandweer, te Rotterdam; N. Oosthoek, ge affecteerde Rotterd. vryw. brandweer, te Rot terdam; N. J. M. Bras, geaffecteerde Rotterd. vryw. brandweer, te Rotterdam; H. Wierenga, agent van politie (rechercheur), te 's-Graven hage; A. Alberts, agent van politie, te Amster dam; M. J. de Vries, havenbeambte gem. haven dienst, te Amsterdam; E. p. de Maat, maga zijnbediende Hoofdbest. P.T.T., 's-Gravenhage; L. van Hoek, vakwerkman 1ste kl. T. en T„ 's-Gravenhage; J. K. van der Spek, zaalwach ter, 's-Gravenhage; H. P. Zwennes, kantoor knecht by het Staatsbedr. P. T. t„ 's-Gra venhage; S. Kelder, kantoorknecht b. h. Staatsbedr. der P.T.T., Amsterdam; L. A. Four, kantoorknecht Staatsbedr. P.T.T., Utrecht; C. Buis, kantoorknecht Staatsbedr. P.T.T., 's-Gra venhage; H. J. Boesveldt, kantoorknecht by het Staatsbedr. P.T.T. aan het spoorwegpostkan toor No. 1 te Amsterdam; Th. H. Arets. kantoor knecht Staatsbedr der P.T.T., te Heerlen; j. W. van de Wiel, besteller P.T.T., Kaatsheuvel; J. H. Egger, besteller P.T.T., Boxmeer; L. w. de Wit, besteller P.TT., Valkenswaard; in. Ferwerda, besteller P.T.T., Yerseke; B. S. P°P" ma, besteller P.T.T., Hemrik (Opsterland)J- Franken, besteller bij den P.T.T., Heerlen; J» H. de Goeyen, besteller by den P.T.T., Ryssen; J. B. Bols, besteller by den P.T.T., Musselka- naal; H. E. Weelinck, besteller by den P.T.T., Stadskanaal; E. Gelling, besteller by den P.T.T. te 's-Gravenhage; in goud: H. Zunderman, chef-instrumentma- ker Sterrewacht te Leiden; W. J. van Bockel, bibllotheekambtbibl. der Ryksun. te Utrecht; R. Roelink, technicus 1ste klas by het lab. voor de physiologie Ryksun. te Groningen; N. van den Bsrge, adm. ambtenaar by de Techn. Hoo- gesch te Delft; G. Bot, adm. der Ver. tot be vordering van het vakonderwys in W.-Friesland, te Westwoud. in zilver: A. Hennevelt, amanu. anorg. chemie by de Rijksun. te Utrecht; W. Bakker, tuinman Hort. Botan. der Ryksun. te Groningen; P. Keekstra, aman. Rijksun. te Groningen; M. J. Moen, conc. gebouw voor geodesie, landmeten en waterpassen der Techn. Hoogeschool te Delft; B. Verdoorn, aman. R. H. B. S. te Zie- rikzee; A. J. Geysen, dir. muziekgez. St. Caeci- lia, te Vlissingen; in brons L. R. Geertsma. tuinkn. Horrt. Bot. der Rijksun. Leiden; A. P. F. L. de Leeuw, bode Kon. Cons, voor Muziek, te 'sGravenhage; ingoud: P. W. Boom, gew. kassier Agentschap der Nederl. Bank te Maastricht; in zilver: A. J. Soet, bode Dep. van Fin.; A. J. Hagenaars, bode Dep. van Fin.; G. Ansems, hoofdcom. dir. bel., invoer- en acc„ te Rotter dam; G. Slager, hoofdcomm. dir. bel., invoerr. en acc. te Tilburg; L. P. M. van de Wiel, hoofd com. dir. bel. invoerr. en acc., te Rotterdam; J. Smit, gew. ass. dir. bel., invoerr. en acc., te Rot terdam; D. Ruesink, gew. ass. dir. bel., invoerr. en acc., te Zutphen; F. van Dooremalen, adj.- com. dir. bel. invoerr. en acc. te 's-Gravenha- ge; J. H. Moerdyk, adj. comm. dir. bel. in voerr. en acc. insp. dir. belastingen te 'sGravenhage; H. B. Rietberg, adj.-com. reg en dom., ten kant. hyp„ te Arnhem; D. van den Engh, adj.-com. reg. en dom., ter insp. Dordrecht; in brons, J. Dronkers, com., te Rotterdam; D. H. Duivens, gew. conc. Rykskantoorgeb., te Arn hem; N. Ton, conc. kantoor hyp„ te Leiden; in goud, met de zwaarden: den kapelm. by 't stafmuz'ekkorps der Kon. marine L. H. F. Leis. tikow; den opz. fortificatiën 1ste kl. J. W. Spa renburg; in goud: den binnenloods in het 6de district ter standplaats Antwerpen A. G. de Groot; in goud, by bevordering den gepensionneerd conducteur der artillerie der 1ste klasse J. A. van den Houten; in zilver, met de zwaarden, den oppersch. Kon. mar. G. Welp; den opp.torpedomaker H. Brons; den opp. ziekenverpl. G. Pijl; den opp.- schrijver P. Naber; den serg.-konst. R. H. Sty- ger; den res.-adj. onderoff.-adm. J. T. Bosch, 19de reg. inf.; de adj. onderoff.-adm. A. F. Feith; 10de reg. inf. en T. Nieuwenhuyzen, 1ste reg. veldartillerie; den adj.-onderoff.-schipper P. Lobs, korps pont. en torp. den adj.-onder- off.instruct. A. G. Kappenburg, v. h. reg. wielr.; den adj.-onderoff.-adm. L. Nolen, Ilde reg. huz.; den adjudant.-onderoff.-instr. L. F. Bakker, 3de reg. infen J. Huisman, korps luchtdoelart.; den hoefsm.-instr., J. Tetenburg, hoefsmidsch; den hoofdwerktuigk R. A. Aschoff, van de school- comp. motord. den serg.-maj.-instr. H. C. van Krimpen, van het 6de reg. inf.; den opperw.- instr. E. G. H. Valenteyn van het 2de reg. veld- art.; den sergeant-maj.-instr. P. J. Zwetsloot, pol.-troepen; den opperw.-instr. W. Dingeman- se, 1ste reg. huz.; den serg-hoofdcond. Vrijwil lig Landst.k. G. W. J. van Hezewyk; in zilver, den schrijver 1ste kl. Dep. Def. P. C. Ryninks; den bureelbeambte 1ste kl. O. Zuiderbaan; den opz.-motordr. 's Ryks kustverl. D. Visser; den bew. mag. voorm. Rijksw. te Hel- levoetsluis M. F. Glaser; den timm.bureelopp. ver. 's Rijks zee-instr. J. C. van der Breggen; de verpl. mar.hosp. te Willemsoord G. Meeuwsen; den gep. schr. der 1ste kl. P. M. C. Scheers; den gep. adj.-onderoff -instr. reg. kustart. J. C. N, de Graaff; den bode ten bur. chef Gen. Staf E. de Vries; de boden Dep. Def. L. J. Mos- tard en C. van Pelt; in brons, met de zwaarden: den matr. der lste kl. O. A. Nilssen; in brons: den matroos loodsw. te Terschel ling N. Kuiper; den gepen, havenw. C. Roetman; den werkm. bet.-mag. te Vlissingen C. Bos- schaart; den voorm. Ryksw. te Willemsoord W. Heyman; den machinebankw. lste kl. Ryksw. te Willemsoord P. Kort; den ernstvuurw. voorm. Rykswerf te Hellevoetsluis C. Boutkan; den magazynknecht art. J. H. de Ridder en P. Wol- dendorp; den gew. Ryksw. Kon. Mili. Ac. C. J. Pimmelaar; den voorm.-chauff.-mont. Staats bedr. Art.-inr. H. Ravestein; mej. M. W. Hei voort, conc. R.-K. Millt.-vereeniging te Gorin chem; in zilver, met de zwaarden: den opperwachtm. van het wapen Kon. mar. J. Welleman lste div. G. Gerrits, 3de div. en J. de Vries, van 4de div.; inzilver: den gep. opperwachtm. van het wa pen Kon. mar. K. de Vries, 4de div.; in brons, met de zwaarden; den marech. E. J. Snellen, 3de div.; in goud: J. Koevoets, te IJmuiden (gem, Vel- sen), oud-adm. ambt. St.viss.hav.bedr.; A. G. Goedman, te Haarlem, oud-hoofdass. Ryks Geol. D.; H. M. Vergoosen, te Roermond, sluis- en stmvm. Rijksw.; D. Vros, te Zwolle, baas le kl. N. S.; A. Weckseler, te Kerkrade, afd.opz. on- dergr. werk. Dom. mijn; P. J. Plum, te Eygelsho- ven, opz. mijn Laura Vereeniging; in zilver: H. J. Nyhuis te Zutphen, bakenm. R.W.; P. Vriesman Pzn„ te Wijk aan Zee, duinw. R.W.; L. M. Panis, te Moerdyk, mach. Moerd. veer; J. W. Vissers, te Engelen, sluisw. R.W.; T. Vroege, te Gorinchem, oud-sluisw. R.W.; A. Mommertz, te Terwinselen, meesterh. Staatsm. Wilhelmina; Engel J. van Dordregt, te Kethel, timmerm. by den Rott. Lloyd; C. A. Walhof, te Utrecht, onderb. N. S.; W. P. Touburg, te Vlis singen, hoofdcond. N. S.; H. N. Dekker, te Am sterdam, ladingm. N. S.; J. Latten, te Heerlen, stutter ondergr. werken Or.-Nass. mynen; F. H. de Graaf, te Deventer, voorman-machinedr. Kon. Holl. Lloyd; J. A. H. Wolffers, te Rotterdam, 2de mach. Rott.Londen Stoomv. Mij.; in brons: B. Bruins, te Vries, kantonn. Ryksw. J. Peters, te Terneuzen, gep. sluiskn. R.W.; M. J. Blom, te Tlburg, brugw. R. W.; H Bolt, te Roodehaan, wegw. prov. waterst. Groningen; C. van Boven, te Borssele, gep. kant. gem. Bors- sele; M. Clement, te Wissenkerke, polderwer ker, Thoornpolder; J. van de Velde, te Hoek, arbeider polder Nieuw-Neuzen; G. Goedhart, te Wilhelminadorp, arbeider bij den Wilhelmi- napolder; J. M. Die teren, te Schinnen, ophaalmach. bij Staatsmijn Emma; J. Asselman, te Oldenzaal, locaaltreincond. N. S.; D. Bot, te Hilversum, contr.-beambte N. S.; A. Vermeer, te 's-Gravenhage, trambest. Gem. Bedr. Haag- sche Tramw. Mij.; J. J. Claassens, te Geleen, badkn. Staatsm. MauritsP. Tanis, te Dordrecht» gep. sch. W. A. van der Tak's Bergingsbedryf te Rotterdam; in goud: A. B. Ph. Schaermakers, dir. kant. Gend en Loos te Oudenbosch; C. Brouwer, hoofdboekh.-proc.houd. by de N.V. Electrot. In dustrie, te Slikkerveer; S. Stad, alg. proc. bij de N.V. van Cleeff en Co.'s Magazijnen te Rotter dam (by bevordering)J. J. van der Hoeven, proc. N.V. Rott. Likw.kas, te Rotterdam; P. J. G. de Bruyn, te 's-Gravenzande, opz. by jhr. mr. F. J. J. M. van Ryckevorsel, te Berlicum (N.-B.)B. van Engelen, v.h. procuratieh. N.V. Kon. Man. Ind. van M. J. van de Waal en Co., te Amsterdam; W. S. van der Zee, procuratieh. fa. I lb. de Lange, te A'dam; D. Kuyk, proc. firma W. J. Boon Comp., te Wormerveer; A. de Heere, bedrijfsl. bij de Coöp. Roomb. „Het Hart", te Wemeldinge; R. Struve, chef afd. boekh. N.V. Phoenix, te Amersfoort; in zilver: A. Joosen, voorw. „Liesbosch", te Princenhage; A. T. de Kroon, chef der suiker - entr. Centr. Suikermij., te Breda; D. J. Meijer, pi. dir. van G. en L. te Velp; D. van Zuidam, opz. i. d. van Murman, te Geldermalsen; D. van de Laar, i. d. gebr. Maas, te Aalst; mej. E. R. Drescher, beh. onderd.mag. der Singer Man. Cy„ te Rotterdam; S. van Handel, hoofd- vert. van Cleeff Co.'s Magaz. en Fabr. te Rotterdam; J. V. Bloemendaa,, winkelh. Coöp. Winkelvereen. „Eigen Hulp" U. A. te 's-Graven hage; J. Bette B.z„ voorm. i. d. fam. Roodzant, te Dirksland; A. F. M. Endel, boekh. B. H. Ma- nus' Tabaksh. te Amsterdam; J. G. Kappelhoff, chef Ver. Kleed. Mag., afd. H. Hollenkamp en Co., te Amsterdam; H.' H. J. Toby, kantoorbed. G. en L. te Amsterdam; F. K. Eitjes, hoofd- boekh. Steenboekdrukk. v.h. Faddegon Co., te Amsterdam; C. Hos M.zn., reiz. J. S. Visser, te Uitgeest; W. Brink, tuinb. en jachtopz. i. d. jhr. R. A. van Holthe tot Echen, te Soesterberg. in brons: F. S. Jongenelen, kantoorbed. G. en L„ te Roosendaal; J. C. Notenboom, emball. G. en L„ te Roosendaal; T. Sprokholt, land- arb. i. d. fam. Rauwenhoff, te Epe; H. van Essen, landarb. i. d. fam. Rauwenhoff, te Epe; G. Ebbers, vh. tuinm. wyl. mevr. de wed. S. C. DoyerEnschede, te Velp; W. M. van Her waarden, best. G. en L. te Nijmegen; G. Huig- sloot Jzn„ te Woubrugge, halfteler i. d. fam. Bocxevan der Hoorn, te Roelofarendsveen; H. van der Kemp, winkelbed. fa. J. J. Ver dries, te Gouda; S. Harschei, winkelbed. S. Hartog, te 'sGravenhage; A. Waasdorp, land- bouwerskn N. Marbus, te Noord wijk _a. Z.; E. F. Immen, vh. landarb. J. Th. Droog, "te Beem- ster; M. van Dijke, landbouwerskn. fam. v. d. Zande, te Nieuwerkerk; J. Donze, landbouwers knecht fam. Jansen, te Hoek; P. Wobbema, arb. i. d. Johs. van der Burg, te Jelsum; C. Post, te Vrouwenparochie, arb. fam. Miedema, te St. Anna-Parochie; H. Bolink, groentenkw. i. d. G. J. Th. baron Stratenus, te Diepenveen; G. J. Maassen, arb. fam. Willemsen, te Olst. in goud: J. B. van Duuren, letterz. vh. E. J. Brill, te Leiden; G. Breure, baas N. V. Azijn- makery te Schiedam; A. Hak, werkm. by de N. V. Ned. Aann. Mij. Boersma, te 's Graven- hage; A. Kop, meesterkn. Scheepsb. en Rep. „De Hoop" vh. Gebrs. Boot, te Leiden; K. Janneman, Koog aan de Zaan, vh. bedrijfsl. N. V. De Ver. Blikf. te Amsterdam; mej. M. G. H. PernotDeumens, gem. vroedvr. te Gre- venbicht. in zilver: mej. J. M. van den Bosch, huish. bij pastoor L. F. A. Bressers, te Eindhoven; J. H. van Meurs, meesterkn. N. V. Ver. Tabaks- ind. Mignot en de Block, te Eindhoven; J. van Schijndel, meesterkn. Begouin, te Cuyk; J. A. Bertens, meesterkn. Wollenst. Gebroeders Diepen, te Tilburg; P. J. Scheefhals, contr. Grasso's Mach. fabr. te 's Hertogenbosch; H. A. van den Berg, weefm. N. V. van Oerle's band- en damastwev. te Boxtel; J. C. Rom- mers, mach. C. P. Daverveldt, te Woensdrecht; mej. J. G. van Lienden, vh. huish. G. A. Th. ten Hove, te Tiel; G. de Jong, magazynm, Cal- lenbach, te Nijkerk; J. Woudenberg, chef der afd. boekb. Callenbach, te Nijkerk; mej. J. Brouwer, juffr. huishouding fam. M. baron van Randwijck, te Rossum; R. Hofman, te Ny- kerk, meesterkn. by de firma J. van Rossum, te Bunschoten; J. L. van Schaik, vh. baas afd. exp. G. van der Spek, te Delft; J. Groenen- daal, baas Gebr. van der Schalk, te Schie dam; B. E. den Braber, voorm.-mach. hout bewerker N. V. Nederlandsche Aann.-Mij. H. F. Boersma, te 's GravenhageH. A. Klaassen, eerste bed. Nieuwe of Litt. Soc„ te 'sGraven hage; P. H. van Meygaard, huism. mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, te 'sGravenhage; A. van Waasdyk, meesterkn. by Gebr. Schönau, te Rotterdam; H. W. Bruyn, vh. i. d. N. V. N. Rott. Crt., te Rotterdam; mej. J. F. Janssen, juffr. van de huish. hotel Klaassen, te Bos koop; B. P. Stellaard, smidsb. Scheepsw. Jan Smit Czn. te Alblasserdam; mej. E. M. Schil ders, huish. H. B. Onderwater, te Assendelft; D. Farenhorst, exp. chef Kantoorboekh. vh. Blikman en Sartorius, te Amsterdam; G. H. Starrenburg, pakhuisb. Surie en Muiier, te Amsterdam; G. Koertse, magazijnm. N. V. „Foltu", te Amsterdam; P. Beunder, te Rotter dam, vh. calc. Ver. Blikfabr. te Amsterdam; A. Wijstma, bode Ryksverz.bank, te Amsterdam; C. Betlem, meesterkn. J. Jz. de Boer en Zoon, te Edam; J. H. Rozemeyer i. d. Ver. Kon. Pa- pLrfabr. van Gelder te Velsen; J. Bakker, meesterkn.-boekb. W. Over de Linden, te Enk huizen; J. Pelle, vh. magazynchef Manuf. S. Wiener en Co., te Middelburg; C. Beyens, te Westdorpe, magazynm. N. V. Walzenmolen, te Sas van Gent; G. G. van Heumen, draaier, N. V. Utr. Mach. fabr. te Utrecht; C. de Gooyer, bandwever Veenend. Stoomsp. te Veenendaal; C. van Leeuwen, chef-wasscher Veenendaalsche Sajet- en vyfschachtfabriek te Veenendaal; A. Braamhorst, h.h. werkm. Ned. Staalfabr. vh. J. M. de Muinck Keyzer N. V., te Zuilen; B. J. Brinks, baas smedery Kon. Jutewev. ter Horst en Co., te Ryssen; A. J. Koster, touwbaas Kon. Juteweverij Horst en Co, te Ryssen; G. Broeze, chef-monteur Mach. Gebr. Stork en Co., te Hengelo (O.); G. Schutte, hoofdb. N. V. Ka- toensp. Bamshoeve, te Enschede; G. R. Hon delink, touwb. N. J. Menko, te Enschede; B. J. Grobben, baas Katoenfabr. Arntzenius Jan- nink te Goor; H. van der Meulen, mach. Houth. Maathuis, te Sappemeer; M. Suidhoff, i. d. M. de Waal, te Groningen; mej. S. Kunst, Stichting „Doorgangshuis", te Groningen; P. Hommes, meesterkn. J. D. van der Veen, te Winschoten; H. Dokter, te Nieuw-Weerdinge, veenbaas i. d. Boon, te Sappemeer; J. Janssen, fabrieksb. Gebr. Teeuwen's Kleiw. Ind. te Te- gelen. in brons: A. H. Totenburg, arb. van L. E. van den Bergh, te Tilburg; C. A. van de Put, wever by H. Eras en Zonen, te Tilburg; A. P. ,1. Bertens, verversb. bij Gebr. Diepen, te Til burg; mej. W. A. van Boxtel, kettingscheerster by Gebr. Diepen, te Tilburg; J. Willemen, vh. verversb, bij Van Dooren en Dams, te Tilburg; C. N. Kiemans, koperslagerskn. N. A. J. Smans, te Tilburg; mej. M. C. Dirven, dienstb. Bey- sens Spaapen, te Roosendaal; J. van Laarho ven, arb. Mignot en De Block, te Eindhoven; P. Smulders, onderbaas Textielmy. J. Vullinghs en Zonen, te Heeze; mej. C. J. Roomer, by mej. Th. Mol, te Oudenbosch; J. Smys, tabaksk. A. Meilink, te Borculo; G. J. Stap, te Maurik, arb. op de steenfabr. A. J. J. Jurgëns, te Nymegen; mej. A. Sprenger, dienstb. by mevr. de wed. C. E. van de BultBeid, te Nymegen; mej. M. van Dasier, dienstb. by mevr. de wed. Kl. van Aller Van Meerveld, te Nykerk; L. J. Smit, hoef smid by A. Frentz, te Arnhem; J. Hoeve, arb. Koperplettery H. de Heus en Zoon, te Apel doorn; A. Aarts, arb. N.V. Koperpl. vh. H. de Heus en Zoon, te Apeldoorn; mej. A. A. van Kampen, meid-huish. N. A. de Joncheere te 's-Gravenhage; G. de Keizer, machinez. Gebr. v. Langenhuysen, te 's-Gravenhage; J. H. van Nieuwkuyk, loopkn. Gebrs. v. Langenhuysen, te 's-Gravenhage; mej. C. Cossée, meid-huishoud ster bij mevr. de wed. J. A. VroegeVan Eeden, te 's-Gravenliage; F. J. van der Burg, magazyn- bediende bij filiaal der N.V. R. en J. Dick Ltd., te 's-Gravenhage; mej. J. Chr. van Leeuwen, dienstbode bij Mgr. F. J. H. Evers, te 's-Graven hage; mej. K. A. Guikema, meid-huishoudster by den heer Jhr. S. Gockinga, te 's-Gravenhage; A. H. van der Meyden, chauffeur by S. B. W. graaf van Limburg Stirum, te 's-Gravenhage; J. Westerink, hoefsmid bij firma M. van Trigt, te 's-Gravenhage; J. J. Grimmelikhuysen, boek binder by de N.V. „Esveha", Papierhandel en Kantoorboekenfabriek te 's-Gravenhage; mej. H. P. Anneveld, dienstbode by mevr. de wed. J. M. WestbroekVan der Vliet, te 's-Graven hage; mej. C. Wentzel, dienstbode by de familie HamburgerStal, te Rotterdam; P. G. van Naamen, voorh. kantoorknecht by de geliq. N.V. Gibson-Rankine's Scheepsagentuur, te Rotter dam; J. A. de Mey, behanger bij de N.V. J. C. van Lieshout en Zoon's Industrie- en Handels- My te Rotterdam; J. van Embden, magazyn- bediende by de N.V. I. L. Flesseman, te Rot terdam; W. N. C. Rijsterborgh, magazynbe- diende bij de firma W. A. Robertson Co., te Rotterdam; J. P. Goedhart, voorh. arbeider by de N.V. vh. Louis Dobbelmarf, te Rotterdam; J. van den Houten, expeditiebaas by de N.V. Maatschappij tot Exploitatie der C. G. Rom- menhöllersche Koolzuur- en Zuurstofwerken, te Rotterdam; R. H. Scheenjes, arbeider by G. Ligtermoet Zoon's Handelsvennootschap N.V., te Rotterdam; mej. de wed. J. M. Jansen Bekkering, arbeidster in dienst van de firma A. Dieben Zonen, te Leiden; W. C. Verhoeven, bediende by de firma P. J. Mulder <Sz Zoon, te Leiden; H. van den Berg, ijzerwerker by de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek, te Bolnes, gem. Ridderkerk; N. Bossche, scheep makersknecht by de firma A. van der Eyk Zoon, te Overschie; A. 't Hart, gasmetersteller by de My. ter vervaardiging van Gasmeters, te Dordrecht; J. Henkelman, chauffeur by den heer Jhr J. A. Roell, te 's-Graveland; J. Zig- terman, chauffeur-huisknecht by mevr. de weduwe D. Enschede, te Haarlem; T. Bos, wo nende te Haarlem, voorheen huisknecht bij den heer A. Bertling, te Aerdenhout; J. A. Verham- De Journalisten, die dezer dagen gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging van het comité tot herdenking van het 300- jarig bestaan van de Schermeer, om naar dezen polder ter persconferentie te komen, had den het best getroffen. Het was een trarinde Augustusdag, waarop de wyde polder met z'n vee en z'n korenvelden op z'n mooist is. In hun eigen auto's hadden de comitéleden en de dijkgraaf van den polder, den heer C. Kramer Glynis de persmenschen in Alkmaar afgehaald en via den Schermerweg met z'n bijna 300 jaar oude Schermerpoort ging het langs den Omval den polder in, over den nieuwen royaal aange- legden Provincialen weg, die de verbindings weg wordt met den nieuwen Provincialen weg AmsterdamZaanstreek Hoorn. Eerst werd even een bezoek gebracht aan de boerderij „De Drie Koningshoofden", aldus ge noemd naar de drie steenen koppen van gigan tische afmetingen, welke jaren geleden daar in den grond gevonden werden. Langs de Zui dervaart, waar zich de laatste jaren rond de R. K. kerk, onder de schutse van St. Michael, een nieuw gehucht heeft gegroepeerd, ging het naar de oud-Hollandsche boerdery van een der grootste vetweiders van de Schermeer, den wet houder van Akersloot, den heer M. Groot. Het verblijf in de koele boerderij was een ware ver-" ademing; de koegang zag er keurig gewit, met zwart afgezet uit, terwyi de stallen met zand en schelpen waren bestrooid; overal straalde de Holiandsche zindelijkheid ons tegemoet, ook in het z.g. staltje, waar het boerengezin des zomers bivakkeert, en welk vertrek vroeger waarschijnlijk diende voor de kaas- en boter- bereiding. Nu dit alles niet meer in de boer dery, maar op de fabriek gebeurt, heeft de Holiandsche boerin met haar dochters veel meer deel van leven; de omslachtige melk- bewerking, tweemaal daags, wordt haar nu gespaard. Gok het huiseiyke leven heeft zich by dezen tyd aangepast. Dg Zg pronkkamer is niet meer uitsluitend f&miliemuseum, doch ook woonkamer geworden en de radio staat er even goed als piano en divan. In een der twee groote aaneenliggende kamers werd het gezelschap ontvangen en met de bekende Holiandsche, gastvrye hartelijkheid door de vrouw des hui zes en haar ietwat bleue dochter een smakelijk kop koffie aangeboden; intusschen ging vader met de sigarenflesch rond. Het was voor de journalisten een aardige entree in de Scher meer. Langs romantische vaarten en over smalle polderdijkjes, door malsche weiden, waarin de vette koeien rustig te grazen liepen en langs de akkers, waar de rijke oogst werd binnen gehaald, reden we naar het Noorderpolderhuis waar wy met een aardige attentie werden ver rast; een zestal boerendochters, in oud-Hol landsche kleederdracht, getooid met gouden kap met diamanten zy-naalden en om de blanke 'hals de zware gouden of bloedkoralen ketting, maakten daar haar opwachting; vier van haar zaten op de hooge sjees, waarmee zy verschil lende plaatsen in Noord-Holland en Maandag a.s. ook Amsterdam bezoeken. Het was voor de persfotograaf een aardig karwei deze Schermer meisjes, met haar lach, zoo zonnig als het land schap, dat zy stoffeerden, op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Hy deed dit dan ook meer dan een keer. Aan de koffietafel, aangeboden door het pol derbestuur, vertelde de dykgraaf het een en ander van den polder, zyn bemaling en oude geschiedenis. Na de bedyking van het meer werd met 36 door ingenieur Leeghwater ge bouwde molens het water uitgemalen; later werden voor de onderbemaling van de diepste gedeelten nog 14 molens bygebouwd. Na 1857, toen de ingelanden meer het zelfbestuur had den gekregen, werd de oude schepradbemaling door vyzelbemaling vervangen; op den duur was men ook hier niet mee tevreden en op het einde der 19de eeuw werd stoombemaling over wogen, doch tot eenstemmigheid kon men hier over in het polderbestuur niet komen. In 1925 ging men over tot electrische bemaling, hetgeen het doodvonnis beteekende van de 52 molens, die drie eeuwen hun trouw werk hadden ge daan en dit polderlandschap zoo'n zeldzame be koring hadden gegeven. Reeds zyn een aantal molens verdwenen. De pogingen van de Ver. „De Holiandsche Molen" om by Gedep. Staten het besluit tot electrische bemaling vernietigd te krijgen, mochten niet baten; de molens waren om utili teitsoverwegingen geplaatst en den ingelanden mocht, nu de veranderde conjunctuur dit nood- zakeiyk maakte, de middelen niet ontnomen worden, een beter middel aan te wenden, om den 44.000 H.A. grooten polder droog te houden. Na het eerste electrische gemaal in '25 volg den in '30 de twee anderen; de drie gemalen bezitten een capaciteit van 100 kub. Meter per minuut per 1000 H.A., een capaciteit, sterker dan eenig andere bemaling in ons land, ook sterker dan de bemaling van den Wieringer- meerpolder. De Schermeer is dan ook steeds de polder, die het eerst in regenryke perioden zyn water kwijt is. In het polderhuis hield het polderbestuur in vroeger dagen zyn jaarlyksche feestvergade- ringen; was er een nieuwe heemraad gekozen, dan moest deze den grooten beker, waarvan er thans» nog enkele exemplaren in de oude pol- derkast bewaard worden, en welke ruim een liter wyn kon bevatten, in één teug ad fundum leegdrinken; met deze gewoonte is thans ge broken, omdat onze tegenwoordige heemraden, hoewel van een sterk ras, tot dergelijke kracht prestaties niet meer in staat zijn. Na den feest maaltijd amuseerde men zich in de oude kegel baan met het kegelen, toen nog meer spel dan sport, zooals nu. Ook de journalisten hebben in deze oude entourage even een bal gegooid en ontvingen als prijs voor hun prestatie elk een kaasje van den Schermerbodem; dat was een aardige attentie. Ook werd een der molens bezichtigd, voor vele journalisten zeker een novum; in de ge zellige molenkamer was de eigenaardige bouw vorm duideiyk te onderscheiden en het uitzicht uit het kleine raam, was een schilderij op zich zelf. Ook hier weer alles kraakhelder, zy, die tydens de Schermeerfeesten den polder zullen bezoeken, zullen zeker, evenals wy, welwillend in de molens ontvangen worden, wanneer zij er prijs op stellen daar even een kykje te nemen. De heer Ridderikhof uit Hoorn, regisseur van de Boerenbruiloft en de operette-klucht „Tet- jeroen", gaf een uiteenzetting van hetgeen ge durende de feestdagen te zien wordt gegeven. Niet minder dan 50 paren uit de Schermer, al len gestoken in de oud-Hollandsche kleeder dracht, zullen de boeren-bruiloft uit vroeger dagen opvoeren; zy zullen in oude sjeezen, die sieriyke ranke hooge wagentjes en boerenkar ren opkomen. In het operette-spel werken een 40 personen mee, eveneens in oude kleeder dracht; het geheel wordt opgevoerd in speciale decors van groote afmetingen. Om het smeuiige West—friesche dialect, waarin zoowel de boe renbruiloft als „Tetjeroen" gespeeld wordt, werd hartelijk gelachen, terwyi de verschillende be kende bruiloftsliedjes door het heele gezelschap werden meegezongen, zoodat het al een boeren bruiloft in het klein geleek. Ook hier bleek weer, dat journalisten menschen zyn, die zich direct weten aan te passen aan hun omgeving en de Schermeerbewoners stelden dit op prijs. Zooals de bemaling gemoderniseerd is, even als de wegen en de bebouwing, zoo is het ook met de zuivelbereiding gegaan. We wezen er reeds op, toen wy de oud-Hollandsche boer dery beschreven. Een bezoek aan de grootste der drie zuivelfabrieken, die de Schermeer telt, gaf ons een beeld van een modern zui velbedrijf. De heer Davelaar, directeur van de zuivelfabriek Neerlandia vertelde ons, dat deze fabriek per jaar 14.000.000 liter melk verwerkt; en in dezen voorzomer zyn er dagen geweest, waarop 66.000 liter per dag werd ontvangen. Hoofdzakeiyk wordt de melk tot kaas verwerkt; de export-moeilijkheden van de laatste jaren waren echter aanleiding om het bedryf in an dere banen te leiden; de fabriek werd ook melk- leverancier en levert o.a. 25.000 liter consump- tiemelk per week aan Amsterdam. Voorts is er een melkpoeder- en yoghurt-fabrikatie aan dit zuivelbedrijf verbonden, waarvoor in een eigen laboratorium onderzoekingen worden ge daan. Ook wordt hier de aangevoerde melk van de verschillende boeren onderzocht op t.b.c. Het proces der kaasbereiding, dat zich eiken dag tweemaal herhaalt, zagen wy in werking; in zes kuipen van 5000 liter voltrekt zich dit zeer interessante proces, steeds op een andere wyze, al naar gelang de temperatuur van het weer en de kwaliteit van de melk. De overvolle kaaspakhuizen aan deze fabriek waren het spre kende bewys, dat er aan onzen export ietwat hapert. Werd voor 25 jaar in de Schermeer veel ge daan aan vetweidery van koeien en schapen, de verminderde export-mogelykheid is ook hier weer oorzaak geweest, dat dit lucratieve be roep op den achtergrond geraakt; de zuivel bereiding is thans de hoofdtak van bestaan in de Schermeer, terwyi de laatste jaren de graanbouw er meer en meer toe gaat nemen, waardoor, vooral in den oogsttyd, het land schap aangenamer wordt afgewisseld. Mede dank zij de wetenschappelijke leiding door de zuivelfabrieken is de veestapel van de Schermeer op hoog peil gebracht; onder de fok- veevereenigingen in Noord-Holland neemt die uit de Schermeer een vooraanstaande plaats in; hetzelfde kan gezegd worden, wat betreft de bestryding van de t.b.c. onder het rundvee. De 7 September te houden veetentoonstelling zal het sprekende bewys zijn, dat het puikje van den Noord-Hollandschen veestapel in de Scher meer te vinden is. Ook de land- en tuinbouwtentoonstelling, welke drie dagen gehouden wordt, zal een be zoek overwaard zyn. Er zullen honderden kilo grammen producten en honderden hectoliters zaden geëtaleerd worden, onder leiding van den heer Velders uit Den Haag, die dit werk ook deed op de Holiandsche afdeeling van de Ten toonstelling te Keulen. Overigens zullen de festiviteiten ook in het teeken staan van vroeger en nu. De Boeren bruiloft zal een weelde te zien geven van kleu renrijke kleederdrachten, grootendeels uit fa miliebezit byeengebracht; de oude, boertige liedjes zullen gezongen worden en de heeren zullen de lange goudsche in den brand heb ben; uit de hooge koffiekan met de kraan zal de koffie getapt worden en het brood, dat op tafel komt, zal van graan van Schermeers bodem door vrouwen uit de Schermeer gebak ken worden. Jan van Riemsdyk zal er zyn boerenliedjes zingen en de Gebr. Kroon uit Alkmaar zullen het West-Friesche lied doen hooren; maar ook zullen de 20ste eeuwsche Tholen en van Lier hun cabaret-repertoire ten beste geven; men ziet ze zwieren in de oud-Hollandsche dansen doch er zal ook de moderne jazz-band klinken en een modern artistenpaar zal er dansen uitvoeren. De oude sjeezen en de boerenkarren zullen er ryden, maar ook zullen de paardenliefhebbers kunnen genieten van de groote nationale hard draverij om flinke geldprijzen. Een historische tentoonstelling bijeengebracht onder leiding van Mr. J. Belonje, secretaris van den polder, die ook het goed-gedocumenterde gedenkboek schreef, zal de oude zeden en gewoonten, de oude gebruiksvoorwerpen enz. te zien geven, evenals de schilderyen, onlangs door den kunst schilder Colnot, in opdracht van het polderbe stuur vervaardigd, welke thans de polderkamer van het Alkmaarsche Stadhuis sieren; ook de massieve, hooge Schermeerkast, zeer beziens waardig, zal daar een plaatsje vinden. De voorbereidingen zyn in vollen gang; reeds worden de tenten en tribunes gebouwd; een parkeerterrein aangelegd; eere-poorten opge richt; aan de grens van Alkmaar zal de eerste eerepoort de bezoeker het welkom toeroepen. Het feestterrein en omgeving zal, dank zy de medewerking van het P. E. N. royaal verlicht worden. Er bestaat voor de herdenking veel belang stelling; H. M. de Koningin schonk voor de Landbouwtentoonstelling een groote zilveren medaille; Jhr. Mr. Dr. A. Rcëll, die dit even eens deed, zal de tentoonstelling openen. Eén blik in het uitvoerig programma gaf ons de verzekering, dat in de Schermeer, 4 K.M. ten Oosten van Alkmaar, op 6, 7 en 8 Septem ber iets geboden wordt, dat, zoowel in histO' risch, als in folkloristisch opzicht van groote beteekenis is, En dt de feestviering gence- gelijk zal zijn, die verzekering geven u de jour nalisten, die er reeds een voorproefje van kre gen op deze persconferenite, die eindigde met een thé ten huize van den Dykgraaf op het fraaie buiten „Wittenburg", me, pakhuismeester by de N.V. B. H. Manus' Tabakshandel, te Amsterdam; J. H. F. D. Schmidt, voorheen bankwerker bij de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij, te Amsterdam; H. van Lier, voorman-machinezetter by de N.V. Dagblad „De Telegraaf", te Amsterdam; W. W. Daems, voorman-handzetter by de N.V. Dag blad „De Telegraaf", te Amsterdam; W. H. Swy- ters, eerste-handzetter bij de N.V. Dagblad „De Telegraaf", te Amsterdam; J. W. Vroom, kok by de N.V. „Bierhuis die'Port van Cleve", vh. Gebr. Hulscher, te Amsterdam; mej. H. Krui- mer, dienstbode by de familie Homoet, te Hil versum; M. Stam, smid-bankwerker bij de firma W. J. Boon Comp., te Wormerveer; C. Zeu- levoet, machinist by de N.V. Oliefabrieken „De Toekomst", te Wormerveer; C. Kit, wonende te Wormerveer, arbeider bij de firma P. H. Kaars Sijpesteyn, te Krommenie; K. Bruin, machinist bij de N.V. Olie Industrie, te Wormerveer; G. H. de Kruff, letterzetter by de N.V. Drukkery P. den Boer, te Utrecht; F. H. van der Horst, voorheen schildersknecht bij de firma G. van Hilten, te Utrecht; L. J. de Bont, knecht by de fa Overwijn en Van der Weerd, te Utrecht; H. C. van den Brink, typograaf bij de N.V. Drukerij voorheen L. E. Bosch en Zoon, te Utrecht; W. Pietersen, typograaf bij de N. V. Drukkerij voorh. L. E. Bosch en Zoon, te U'recht; T. van Baggem, wonende te de Bilt, typograaf bij de N.V. Drukkerij voorh. L. E. Bosch en Zoon, te Utrecht; B. van de Weerthof, wolkammer bij de N.V. Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek voorh. Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, te Veenendaal; E. J. Wis- selo, katoensterker bij de N.V. Veenendaalsche Stoomspinnery en Weverij, te Veenendaal; E. van der Flier, smidsknecht bij de firma Lengers, te Baam; H. Swanink, timmerman by de firma Appels, te Driebergen-Rijsenburg; S. W. Jorna, drukker by de Leeuwarder Courant, te Leeuw arden; H. Nyenhuis, winkelbediende bij de fa. G. Overdiep, te Heerenveen, gem. Schoterland; E. Mekenkamp, wever op de fabriek Boomkamp van de Koninklyke juteweverij en spinnery der firma Ter Horst en Co., te Ryssen; J. H. P. Peters, wever op de fabriek Boomkamp van de Koninklyke jutewevery en spinnery der firma ter Horst en Co., te Ryssen; H. Nykamp, we ver op de fabriek Roomkamp van de Konink lijke jutewevery en spinnery der firma ter Horst en Co., te Ryssen; J. van Kes- teren, hulpportier by de N.V. Stoom-Spinneryen en Weveryen voorh. S. J. Spanjaard, te Bome; M. J. Leusink, wever by de N. V. Stoom-Spin neryen en Weveryen v.h. S. J. Spanjaard te Bor ne; G. J. Morshuis, wever b. d. N.V. Stoom-Spin neryen en Weveryen voorh. S. J. Spanjaard, te Borne; J. H. Elferink, arbeider by de N.V. Boekelosche Stoombleekery, te Boekelo, gem. Lonneker; A. Willemsen, wever by de firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldenzaal; G. Jan sen, wonende te Wierden, wever by de Konink lyke Stoomwevery te Nijverdal N.V.; H. Krom mendijk, wonende te Hellendoom, voorheen we ver by de Koninklijke Stoomwevery te Nyver- dal N.V.; mej. E. Japink, wonende te Hellen doom, voorh. weefster bij de Koninklijke Stoom wevery te Nyverdal N.V.; F. J. ter Avest, wo nende te Hellendoom, voorh. wever by de Ko ninklijke Stoomweverij te Nijverdal N.V.; mej. H. Bannink, wonende te Hellendoom, voorh. weefster by de Koninklijke Stoomwevery te Ny verdal N.V.; A. Engberink, wever by de N.V. Katoenmaatschappy voorh. Gebrs. Scholten en Co., te Almelo; D. Scheffer, bankwerker-mon teur by de N.V. Machinefabriek voorh. Joh. Aberson, te Olst; M. Versteegen, arbeider in dienst van de eerw. zusters Ursulinen Klooster Jerusalem, te Venray; mej. A. C. Schroen, dienstbode by de familie Rutten, te Heythuy- sen; in goud, met de zwaarden: J. H. Wolters, hoofdmonteur by de genie van het leger in Ned.-Indië; B. A. Karssen, gepens. onderluit. der inf. van het leger in Ned.-Indië; in goud: A. L. Barre, chef van de expeditie bij „Aneta", gew. tyd. waam. lste-comm. by P.-, T.- en T.-dienst in Ned.-Indië; J. Ver meer, insp. van pol. lste kl„ te Koetaradja; E. Reynaers, hoofdinspect. van pol., te Fort de Koek; F. Laurens, gepens. hoofdcomm. by in- en uitvoerrechten en acc. in Ned.-Indië; A. E. Goilo, onderwijzer by het R. K. bijzonder onderwys op Curasao; in zilver, met de zwaarden: Z. M. de Fretes, serg. 2de kl. inf. leger in Ned.-Indië; P. de Heer, adj.-onderoff., adm. der art. leger in Ned.-Indië, met buitenl. verlof; R. P. Verlaan, adj.-onderoff.-instr. der inf. van leger in Ned.- Indië; C. W. E. H. Klages, gepens. adj.-onder off. paardenverpleger van het leger in Ned.- Indië; K. Mangundap, adj.-onderoff. staf- schryver der inf. van leger in Ned.-Indië; J. H. Jansen, adj.-onderoff. adm. art. van leger in Ned.-Indië; C. Kok, gepens. wachtmeester der art. leger in Ned.-Indië; S. L. G. F. Tjin Aton, four, der art. leger in Ned.-Indië; B. J. van der Lugt, serg.-geniewerkman leger in Ned.-Indië; L. J. Rapmund, gepens. adj.-onderoff. inf. le ger in Ned.-Indië; C. Casiano, gepens. serg.- maj. schr. in Curasao; P. H. de Wit, four. mil. politietroepen in Curasao; in zilver: Ong Soe Aan, prop. Ned.-Ind. Anti- opiumver. te Bandoeng; H. F. Markx, gew. ass.- geëmpl. suikerfabriek Adiwerna; H. M. Ver beek, werkbaas by den waterstaat en 's Lands Burg. Openb. Werken in Ned.-Indië; E. C. Ri chardson, veldwachter in Curasao; P. A. Kan- ters, bode by het Dep. van Kol.; in brons, met de zwaarden: B. B. de Fretes, Amboineesch marech. lste kl.; Oeroeain Foik, Timoreesch marech. lste kl.; P. Ramatuan, gepens. Amboineesch inf. lste kl.; H. Lekatom- pessy, Amboineesch brig, der inf.; Bale Leko, Timoreesch korp. der inf.; A. Huwae, Amboi neesch brig, inf.; in brons; mej. L. E. H. Jordaan, huisbed. by de familie F. V. Engelbrecht, te Paramaribo; W. B. Zaalman, arbeider by een vischonder- neming in Suriname; mejuffrouw M. L. Lenz (Ma Jaba), zonder beroep, te Nieuw Nickerie in Suriname; mejuffrouw A. Steba, huisbedien de bij de familie M. H. Penso op Curasao; Th. Sanders, tuinknecht by het Kon. Kol. Mil. In validenhuis op Bronbeek; De volgende titulaire rangverhoogingen zyn verleend: de tit. rang van vice-adm. aan den gepens. schout-by-nacht-tit. W. H. C. Hoog; de tit. rang van kap. ter zee aan den gepens. kap.- luit. ter zee J. A. V. Swenker; de tit. rang van kap.-luit. ter zee aan den gepens. luit. ter zee der lste kl. A. R. Meyer; de titulaire rang van generaal-majoor: aan den adj. van H. M. de Koningin in bui tengew. dienst, den eervol ontsl. res.-kol. der art. jhr. A. G. Sicklnghe; aan den gepens. res.- kol. der art. G. Vogelaar; aan den gepens. kol. Kon. marech. G. J. D. Bauduin; de titul. rang van kolonel: aan de eerv. ontsl. luits.-kol. der inf. B. C. Ootmar en B. Mulder; aan den gepens. luit.-kol. der inf. H. van Dam; de titul. rang van luitenant-kolonel: aan den eerv. ontsl. res.-dir. mil. apoth. met den rang van maj. J. E. H. van Waegeningh; aan den gepens. kap. der inf. met den titul. rang van maj. H. A. Jochim van Nootdorp; aan den eerv. ontsl. res.-maj'. der inf. J. A. van Helden Tuc ker; de tit. rang van majoor aan den eerv. ontsl. res.-kap. der art. jhr. C. L. H. Quarles van Ufford; de tit. rang van generaal-majoor aan de kols. by de inf. in Ned.-Indië: H. M. Luch- singer, O. L. Brewer en C. A. Rynders; de tit. rang van kolonel aan de luits.-kol. by de inf. in Ned.-Indië: J. H. R. van de Siepkamp en W. C. Camman; de tit. rang van luitenant kolonel aan den maj. by de inf. in Ned.-Indië C. L. Stennekes; de tit. rang van majoor aan den bap. by de inf. in Ned.-Indië J. J. Mulder. Den ref. by het Dep. van Def. E. Werdmüller von Elgg is de persooniyke titel verleend van administrateur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10