Weelde van bloemen en fruit Het haringbedrijf in crisistijd De Rijksdagbrand Jaardienst Kardinaal van Rossum Poover resultaat DE TENTOONSTELLING IN NAALDWIJK IN WITTEMS KLOOSTER WOENSDAG 30 AUGUSTUS De maatregelen van het buitenland drukten den uitvoer De Noordzee-conventie De Duitsche maatregelen Kingsford Smith naar ons land Aan boord van de „Pelikaan" De puf-visscherij Uitvoer naar Rusland DE INDISCHE SALARISSEN Verdere korting in overweging NATIONAAL HULDIGINGS- DEFILE Militairen kunnen deelnemen DE JAARBEURSPLAAT WINKEL EN WERKPLAATS UITGEBRAND De inventaris een prooi der vlammen TEGEN EEN PAAL GEREDEN Motorrijder op slag gedood WETHOUDER DREES GAAT HEEN HET BEEN VAN „DEN PIJN" Niet gebroken „DE GELDERLANDER" PRINSES JULIANA Mr. Franqois Pauwels, raadsman van Van der Lubbe? PROF. IR. J. GOUDRIAAN Geen directeur van de K. P. M. MINISTER CQLIJN VAN VERLOF TERUG VERHUIZING DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS TOENEMEND LUCHTVERKEER In het binnenland Heilgymnastiek en massage Ondanks crisis leven durf en energie in den Westlander" De groote beteekenis van dit wonderland WAT IS B I A R LITA EN DECALUMEN Ontroerende plechtigheden op de plaats, waar het overschot van Neerlands Kerkprins rust Kolonisatie op Nieuw-Guinea Opening van 't museum Hooge belangstelling De afwezigheid van Kardi naal Sumasoni Dinsdag heeft de Reedersvereeniging voorde Nederlandsche Haringvisscherij in Den Haag haar achttiende jaariyksche vergadering ge houden. De voorzitter, de heer W. Richter Uitdenboo- gaardt, hield een openingsrede waaraan het volgende is ontleend: In 1932 hebben 238 haringschepen aan het visscherijbedrijf deelgenomen en tezamen 556.568 kantjes haring binnengebracht tegen in het vorige jaar 289 schepen met een vangst van 762.695 kantjes. Per vaartuig heeft de gemiddelde vangst in 1931 alzoo bedragen 2639 en 1932 2337 kantjes haring. Bij een mindere vangst van 300 kantjes per schip slechts een prijsverhooging van ƒ0.75 per kantje. Deze cijfers stellen duidelijk in het licht, dat de exploitatie van ons visscherijbedrijf weer een poover resultaat heeft opgeleverd. In aanmerking genomen de ontzaglijke moeilijkheden waarmede het haringbedrijf in 1932 te kampen heeft gehad, als daar zijn de stagnatie in den handel door de Duitsche de- viezenbeperkingen en de plotselinge verhoo ging op 26 September 1932 van het Duitsche invoerrecht van 3 op 9 R.M. per ton, moet het nog tot tevredenheid stemmen, dat een alge- meene stopzetting van het bedrijf is voor komen. In groote mate is zulks te danken aan de eindelijk tot stand gekomen Rijks-steunver- leening, waarbij een crediet van 2'/2 millioen gulden ter beschikking van de Reedersvereeni ging voor de Nederlandsche Haringvisscherij werd gesteld met het doel, de reeders indivi dueel in de gelegenheid te stellen hun aange voerde haring tijdelijk uit de markt te houden en een geleidelijke likwidatie van de voorraden te bevorderen. Wel was deze steunverleening allesbehalve ideaal, getuige, dat van de na 26 September gevangen 400 000 kantjes- haring slechts voor 65.000 kantjes van het crediet werd gebruik^ gemaakt, zoodat dan ook van de beschikbaar gestelde 2% millioen, slechts 560.000 is op genomen, maar vast staat, dat door dezen re-, geeringsmaatregel eene oogenblikkelyke dé- bócle in het bedrijf is voorkomen. Hoewel de geheele haringvoorraad reeds in Maart door de reederijen geruimd en in koop manshanden was overgegaan, ondervindt de finale afrekening der combinatie-1932 nog ver traging door gevraagd betalingsuitstel van een viertal handelaren. Bij de betalingsmoeilijkheden die Duitsch- land onzen handel veroorzaakt en de reusachti ge verhooging van het invoerrecht op gezou ten haring, komt nu nog het steeds sterker autarkisch optreden van ons nabuurland. Het vorig jaar hebben de Duitsche reederijen, daar toe in staat gesteld door 's Rijks schatkist, hun vloot met 30 motorschepen kunnen uitbreiden en thans is op de Duitsche ryksbegrooting op nieuw 6 millioen R. M. uitgetrokken voor ver deren aanbouw van 50 haringschepen. Zoo wordt de Duitsche visschery gesteund. En bij dit alles komt nu nog dat Duitsche trawlers hun haring te IJmuiden komen markten. Deze haring wordt in verschen toestand aangevoerd en kan als zoodanig vrij van invoerrecht naar Duitschland worden uitgevoerd. Het negatieve resultaat inzake het Duitsche invoerrecht op gezouten haring, door onze Re- geeringsonderhandelaars bereikt, is van vol doende bekendheid. Afgezien van deze mislukte onderhandelin gen achten wij de heele invoerrechtverhooging van de Duitsche Regeering een ernstige mis greep; want de Deutsche Heringshandlungsge- sellschaft mag onze concurrentie wat minder drukkend ondervinden, een niet te loochenen feit is en blijft het, dat door het duurder wor den van de pekelharing in Duitschland, de toeneming van de Duitsche trawl-visscherij in sterke mate zal worden bevorderd. Staan onze Regeering nu geen middelen ten dienste, b.v. door contingenteering van dezen geweldigen Russischen invoer dit land te dwin gen Nederlandsche producten te koopen en opent de clearingwet niet den weg om een transactie te financieren? Willen wij den strijd om het bestaan voort zetten met eenige kans op succes, dan moeten wij alle krachten inspannen om nieuw afzet gebied voor ons product te zoeken en te ver krijgen, wij hebben dringend noodig een com pensatie voor het voor een belangrijk deel ver loren Duitsche gebied. Daarna hield mr. J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat te 's-Gravenhage, een inleiding over de Noordzee-conventie. De strekking van deze inleiding was, opnieuw de noodzakelijkheid van wijziging der Noord zee-conventie in het licht te stellen. Alvorens tot de bespreking der noodzakelijke wijzigingen zelve over te gaan, heeft mr. Kie wiet de Jonge een historische beschouwing van het ontstaan der conventie gegeven en haren inhoud en uitwerking in de praktijk in den breede behandeld. Aan de hand van de praktijk der conventie, welke in verschillende opzichten bevredigend werd genoemd, zijn tenslotte de leemten en ge breken en de in verband daarmee noodzakelijke wijzigingen naar voren gebracht. Van deze noodzakelijk geachte wijzigingen worden hier als voornaamste genoemd: le. Uitbreiding der in de conventie vastge stelde grenzen in Noordelijke, zoowel als in Zuid-Westelijke richting. (Het Engelsche ka naal valt er thans buiten, hetgeen niet In over eenstemming met de eischen der praktijk is.) 2e. In stede van den thans zeer stringenten tekst van Verschillende der materieele bepalin gen (b.v. het verbod van bendelen van of op lichten van eens andermans vischtuig), welke in de praktijk niet zijn na te leven dan tot schade van de visscherij zelve, ware een meer soepele redactie aan te Wtengen, gegrond op het begrip „goede zeemanschap" of „goed vis- schermansgebruik". 3e. De omslachtige regeling van de berging van vischtuig ware te vervangen door eene. die zich beter bij de bestaande gebruiken aansluit, zooals deze b.v. tot uiting komen in het tus- schen de Nederlandsche en Duitsche belangheb benden bestaande „vischloon-contract". 4e. De invoering van eene eenvoudige rechts pleging tot beslechting van de schade-aanspra ken, waardoor in tegenstelling met den be- staanden toestand, „snel, goed en goedkoop" recht in alle betrokken landen zal kunnen wor den verkregen. BANDOENG, 29 Aug. (Aneta). Wij vernemen dat met het K.L.M.-vliegtuig „De Pelikaan" dat op 6 September a.s. uit Bandoeng zal ver trekken onder den eersten piloot Blaak als pas sagier voor Amsterdam heeft geboekt de Deken- de wereldvlieger uit Australië de heer Kings ford Smith. In Engeland schijnt het nu toch ernst te worden inzake den aanvoer van ondermaatsche visch. De plannen van de Britsche Regeering, wat betreft het vaststellen van een minimum- maat voor visch, gaan geheel parallel met de destijds uitgebrachte adviezen van de Commis sie voor de haringvisscherij; alleen in zake de vergrooting der maaswijdte van het treilnet neemt onze Commissie een ander standpunt in. Hoe moeten wij ons de toekomst van ons be drijf indenken? Toen mij in het vorige voor jaar, maanden voor den aanvang van de nieu we campagne, als voorzitter werd medegedeeld, dat de Regeering plan had 50.000 kantjes maatjesharing (welk kwantum ik adviseerde tot de helft te reduceeren) in koelhuizen op te slaan, met de bedoeling steun aan de markt prijzen te geven en tegelijkertijd de venters te gemoet te komen, die geklaagd hadden over onvoldoenden voorraad van haring tegenover de bestaande binnenlandsche vraag; toen be stond bij het hoofdbestuur goede moed, dat wij een daadwerkelijken steun van onze Regeering mochten verwachten. Daarna zijn ons meermalen van regeerings- zijde overwegingen tot steunverleening, veelal met daaraan gepaard bezwarende voorwaar den, medegedeeld, doch telkens hebben wij, wanneer het op daden, dus op het definitief afsluiten eener overeenkomst aankwam, een angstvallige terugtrekkende beweging moeten constateeren. Eenige reden voor deze afwijzende houding moge gelegen zijn in de omstandigheid, dat enkele deelnemers aan de Rijkscredietregeling 1932 aan hunne verplichtingen nog niet hebben voldaan, immers is dientengevolge de Reeders' vereeniglng niet in de gelegenheid het saldo, groot 61.900.aan den Staat te voldoen, ten zeerste betreuren wij zulks te moeten erkennen. Toch meenen wij in alle bescheidenheid de vraag te mogen stellen of dit nu een reden mag zijn om het gansche haringvisscherybe- drijf, dat met zijn uitgebreide vertakkingen zooveel duizenden menschen brood verschaft, in deze abnormaal moeilijke tijden geheel aan zijn lot over te laten? Onophoudelijk hebben wy onze Regeering voorgehouden, dat ophouden, blokkeeren van haring, verleden jaar doeltreffend middel toen halverwege de campagne het Duitsche invoer recht verdrievoudigd werd, thans geen doel kan treffen, doch dat wy nu alleen gebaat kun nen zyn door belangrijke uitbreiding te geven aan ons afzetgebied. Het moge waar zijn, dat de Sovjet Unie het eerste halfjaar 1933 meer orders in ons land heeft geplaatst dan in 1932, de invoeroverschot- ten bedroegen in 1931 en 1932 tezamen het respectabele cijfer van 98 millioen. BATAVIA, 29 Aug. (Aneta) In verband met de bestaande mogeiykheid, dat de salarisher ziening niet gereed zal zy'n op 1 Januari 1934, is verdere salariskorting in overweging. In de dezer dagen verschonende legerorders wordt bekend gemaakt, dat geen bezwaar be staat tegen het deelnemen van militairen, al dan niet in uniform gekleed, aan het nationaal huldigingsdefilé, dat op 9 September a.s. in het Stadion te Amsterdam zal worden gehouden. Het jaarbeursaffiche is weer present. Thans is het ontworpen en uitgevoerd door de sier- kunstenares Agnes Canta. Zwart, blauw en geel op wit zyn de kleuren. Het embleem van de jaarbeurs, de U met den Mercuriushoed, zweeft tegen een zeer bewogen, duistere wolkenhemel. Een zwarte wolk (de crisis?) is overheerschend. maar zij vertoont een rand van lichtOp timisme quand même. De kleuren-combinatie zal de prent doen opvallen. Gistermorgen te ongeveer half negen ont stond door tot dusver nog onbekende oorzaak brand in ,den winkel annex werkplaats van den heer F. Kleysen te Weerseloo. In den win kel en de werkplaats was aanwezig een aantal naaimachines, rijwielen, radio-apparaten en maaimachines terwijl tevens nog een motor fiets, een auto en een dorschmachine in de werkplaats waren ondergebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat het onmoge lijk bleek iets van beteekenis te redden. In een half uur tijd was nagenoeg alles een prooi der vlammen geworden. Het perceel was tegen brandschade verzekerd. Het is niet bekend of ook de aanwezige voorraden verzekerd waren. Maandagmiddag te ongeveer half zes is op den Fruitweg nabij de Wouwermanstraat te 's-Gravenhage de 23-jarige schoolknecht van de Contrölewoningen L. W. de J., wonende aan den Fruitweg, toen hy op een motorrywiel proeven van snel ryden wilde afleggen, zoo danig tegen een paal van de verlichting ge reden, dat hy op slag gedood werd. Het slacht offer was gehuwd. Naar het „Handelsblad" verneemt heeft de wethouder van financiën en openbare werken te 's-Gravenhage, de heer W. Drees, uitdruk- keiyk verklaard als wethouder ontslag te zul len nemen in verband met zyn Kamerlidmaat schap. De begrooting voor 1934 zal hy niet meer verdedigen. Uit deze mededeeling zal men de gevolg trekking moeten maken, dat de heer Drees. welke verwikkelingen er ook bij de verkiezing van een nieuwen wethouder mogen ontstaan, in geen geval zal aanblijven. mi Het is ons een verheugenis allen die belang stellen in het wel en wee van ons nationaal rennerscorps en bijzonderlijk in dat van een zijner eminentste leden, den Tilburgenaar pynenburg. beter bekend onder zyn sportnaam „den Pyn". te kunnen mededeelen dat het on geval dezen renner overkomen niet zulke fu neste gevolgen gehad heeft als sommigen had den willen doen gelooven. Zijn been namelijk, waarvan het heette, dat het zou zijn gebroken, biykt nog alleszins in orde, behoudens een kneuzing, welke zeer spoe dig te verhelpen schijnt te zyn. Hcezeer dit bericht opluchting gebracht heeft moge afgeleid worden uit het feit, dat een Bra- bantsch blad schreef, „de beteekenis van dit ongeluk is maar al te duidelyk: negen van de tien kansen dat Pijnenburg voor de wielersport verloren zou zijn, wat een slag zou beteekenen voor het Zuiden, doch tevens voor de geheele wielersport-" Het Zuiden en de wielersport mogen thans herademen! Met ingang van 1 September a.s. zyn be noemd tot directeur der N. V. Mij. „De Gelder lander" te Nijmegen de heer J. F. v. d. Broek, thans waarnemend directeur en tot hoofdredac teur de heer H. J. Vlooswijk, thans waarne mend hoofdredacteur. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermid dag de vergadering van den Raad van State bygewoond. Naar wij vernemen is de heer Francois Pau- wel door familie van Van der Lubbe aangezocht om als zyn raadsman op te treden. Mr. Pauwels heeft zich in verband hiermede in verbinding gesteld met mr. Branting en mr. de Moro Giafferi. In zeaere kringen heeft men zich in Neder land voor Van der Lubbe geïnteresseerd en het betreurd, dat geen Nederlander voor v. d. Lubbe kan pleiten. Dit bezwaar meent mr. Pauwels echter te kunnen ondervangen, door zich ais getuige a décharge te laten dagvaarden. Ten spoedigste zal mr. Pauwels zich met den aangewezen verdediger van Van der Lubbe in verbinding stellen, om een en ander te bespre ken. Een dezer dagen zal hy naar Parys ver trekken om het materiaal, in het bezit van mr. Moro, te bestudeeren. De heer Moro Giaf feri is een persoonlijke vriend van mr. Pauwels. indertijd schreef hij bij de Fransche vertaling van „Ambtsgeheim" een voorwoord. Nar aanleiding van het „Volk"-bericht, dat prof. ir. J. Goudriaan zou worden benoemd tot president-directeur van de Koninkiyke Paket- vaart Maatschappij, wordt ons van bevoegde zyde medegedeeld, dat dit bericht totaal uit de lucht is gegrepen. De minister-president, minister van Staat dr. H. Coiyn, is van zijn kortstondig verlof teruggekeerd en heeft gisterochtend den ge wonen ministerraad gepresideerd. Naar aanleiding van een bericht in de „Nieuwsbron", welk b'ad vernam dat het Mi nisterie van Onderwys, Kunsten en Weten schappen, tot dusver gevestigd aan het Bezui- denhout 30 te Den Haag, zal worden onderge bracht in het gebouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de Oostduinlaan wel in de lokalen, waar tot dusver de Octrooiraad was gevestigd, kan worden medegedeeld, dat deze verhuizing nog wel enkele maanden zal vor deren in verbond o. a. met de inrichting van diverse iokalen in het gebouw aan de Oost duinlaan voor de nieuwe bestemming. De bureaux van enkele afdeelingen van het departement van Sociale Zaken, waarvoor tot nu toe nog geen ruimte was in het gebouw aan het bezuidenhout 30, zal dan worden gevestigd in laatstgenoemd gebouw, waarin zich een be- langrük deel van dit departement sedert de in stelling er van bevindt. Gedurende de 2e helft van den zomerdienst heeft het vervoer op de binnenlandsche lucht- ïynen AmsterdamTwente en Amsterdam— Groningen, hetwelk bij dat op Zeeland ach terbleef, een belangrijke stijging vertoond. Zaterdag j.l. boekte de K. L. M. met het vervoer van totaal 171 passagiers een record cp haar binnenlandsch luchtnet. DEN HAAG, 28 en 29 Aug. Geslaagd: Mej. H. -1, i msterdam; Mej. O. du Jour, Amster dam; Hr. Buchli, Amsterdam; Mevr. A. J. Bruins, Amsterdam; Mej. Th. J. Jansen, Am sterdam; Hr. G. J. v. d. Maal, Baam; Hr. J. A. van den Belg, Bussum; Mej. W. Allard, Den Haag; Mej. H. Zwanenburg, Haarlem; Hr. H. Roerdink, Heemstede; Mej. H. M. G. Reich, Hilversum; Mej. J. P. van den Berg, Rijswijk Z.-H.; Mej. J. W. Visser, Rijswijk, Z.-H.; Hr. H. J. K. Leeuwerik, Zaandam; Mej. A. Loon, Zaandam. Dinsdagmiddag is te Naaldwyk de groote Westlandsche Bloemen- en Fruittentoonstelling geopend, waarover reeds eenige weken geleden ter gelegenheid van een persbezoek aan het Westland een en ander is meegedeeld. Niet slechts het puikje van het Westlandsche fruit ligt er te pronk, ook de rükdom van bloemen, die in dit nijver gebied geteeld wordt, is met bekwame hand, deels in combinatie met de decoratieve druiventrossen, gearrangeerd. Het is nog maar aan betrekkeiyk weinig Ne derlanders bekend welk een voorname plaatu het Westland ook op het gebied van de bloe mencultuur inneemt. Als centrum van chrysan then-, anjers- en trektulpenteelt wordt het zelfs door geen ander overtroffen. En welk een uitgelezen offerte in andere bloemsoorten het kan doen, blijkt wel zeer duideiyk op de thans te Naaldwyk ingerichte tentoonstelling. Behal ve schitterende collecties dahlia's waar onder diverse belangwekkende nieuwe varië teiten anjers en chrysanthen noteerden wy een zeldzame inzending amaryllis, eenige zeer fraaie en gave vuurpyigroepen, verschillende smaakvol over het gras van het middenperk gevlyde passiebloemen en breede bossen vlam mende zinnia's. Wy doen slechts een beschei den greep. Want de tyd, die ons vóór de ope ning voor eene bezichtiging ter beschikking stond, was krap. Maar niet vergeten mogen wy nog een zeer uitgebreide stand cacteeën ééne inzending telt niet minder dan vyfhon- derd soorten! en een buitengewoon interes sante collectie sierpompoentjes en kalebasjes. Met zeer veel smaak heeft de heer H. Zeil maker de bloemen gearrangeerd, terwyl de heer H. M. Velders de fruitinzendingen rang schikte. Met verbazing staat men tegenover de kolossale perziken en de enorme druiventros sen, blauw en goud, die er in een hier en daar met een varentje verlevendigd bed van mos liggen. Nu de kwantiteit door de handelspoli tieke misère van het oogenblik steeds sterker inkrimpt, gaat de Westlandsche kweeker het nüg meer dan vroeger in de kwaliteit zoeken. En het is bewonderenswaard, hoe ver hy het reeds thans in de vervolmaking van zyn pro ducten heeft gebracht. Bij de opening, waarby de verschillende bur gemeesters uit het Westland tegenwoordig wa ren ook de Haagsche burgemeester jhr. mr. dr. L. H. N Bosch, ridder van Rosenthal, was aanwezig, want zyne gemeente omvat ook het oude kweekerscentrum Loosduinen heeft allereerst de heer P. J- J. Vis, voorzitter van de Coöperatieve Centrale Westlandsche Sny- b'oemenveiling, het woord gevoerd. Als presi dent van het tentoonsteTingsbestuur heette hy allereerst de aanwezigen en met name dr. J J. Wintermans, algemeen inspecteur van den landbouw, die Minister Verschuur vertegen woordigde, welkom en schetste vervolgens de tentoonstelling als een demonstratie van wat er ondanks de crisis nog steeds aan durf en energie leeft in den Westlander. Men voelt in dit gewest niet voor demonstratieve optochten naar het Binnenhof, maar men laat zien, wat men kan en wat men aandurft, en verwacht dan, dat daaruit de conclusie zal worden ge trokken, dat de teelt van fruit en bloemen, zooals die in dit Zuid-Hollandsche glasdistrict beoefend wordt, in geen geval verloren mag gaan. Van teveel beteekenis is deze cultuur voor het bestaan van duizenden nyvere tuin ders. Dr. J. J. Wintermans, vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, heeft daarop in de rede, waarmede hy de tentoon stelling opende, de verklaring afgelegd, dat men ten departemente de groote beteekenis van dit wonderland, dat vooral des avonds met zyn vele schoorsteenen wel een industriegebied geiykt, volledig beseft. Het Westlandsche tuin- dersbedrijf is van fundamenteele beteekenis voor het materieele bestaan van duizenden. Het zal op het departement steeds gaarne ge hoor vinden voor zijn wenschen. En voorzoover de middelen der Overheid het toelaten, zal het in zijn nood worden bygestaan. Na denwensch te hebben uitgesproken, dat onder Gods zegen de teelt der Westlandsche producten niet alleen behouden moge blyven, maar ook nog uitbrei ding moge ondergaan, opende dr. Wintermans namens Minister Verschuur de tentoonstelling. Daarna deed een koor van jongens en meis jes onder leiding van den heer G. Gijsberts eenige lieren hooren en spraken nog de eere voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer Th. P. J. Eisen, burgemeester van Naald wyk, en de heer J. Barendse, voorzitter van den Bond Westland. Wy kunnen een bezoek aan de tentoonstel ling, die tot en met 2 September wordt ge houden, ten zeerste aanbevelen, zy is gemak- kelyk met de autobussen van de W. T. M. te bereiken en er is binnen in het restaurant en buiten onder kleurige parasols volop gelegen heid, om zich te verpoozen en eene verfns- sching te gebruiken De Regeeringsgemachtigde voor B. B. heeft in den Indischen Volksraad verklaard, dat de Regeering vernomen heeft, dat buitenlanders op Nieuw-Guinea grond in huur hebben ge vraagd, waarvoor ook van de zyde van de ko- lonisatievereeniging belangstelling bestaat. De Regeering heeft aan den Gouverneur der Molukken medegedeeld, dat in dergeiyke ge vallen gronden voor kolonisatiedoeleinden be schikbaar moeten blijven. Daar de uitgestrektheid der voor landbouw doeleinden geschikte gronden op Nieuw-Guinea volgens de thans bekende gegevens zeer beperkt is, wordt het vanzelfsprekend geacht, dat daar mede zuinig moet worden omgegaan. De plechtige Jaardienst voor wylen Z. Em. Kardianal van Rossum is een waardige her denking geworden van den hoogstverdienste- ïyken Kerkprelaat. De vry koude zomernacht werd gevolgd door een glansryken morgen en in het prille ochtend uur zagen wy de Limburgsche bevolking uit Wittems wyden omtrek reeds opgaan naar St. Gerardus' Heiligdom, waar onder de helaere gewelven van het klooster der Redemptoristen Kardinaal van Rossum zyn laatste rustplaats vond. Aan den vooravond van den rouwdienst wa ren nog te Wittem vele geestelyken samengeko men, onder wie wij opmerkten Mgr. Delatena, Directeur van het Zwitsersche „St. Petrus"- Liefdewerk. Mgr. Delatena, die in den winter te Rome verblyf houdt, vertoeft gedurende de zo mermaanden in Zwitserland. Onder hen, die in de naby gelegen hotels hun intrek hadden genomen, bemerkten we Mevr. Itielie Buddeke, draagster der eerste Kloosterorde van het M. Graf. Mevrouw Itielie Buddeke woonde verleden jaar, gekleed in het witte groot-uniform dier orde, de uitvaart van Kardinaal va Rossum bij. Met treffende piëteit droeg Mgr. Kierkels, Apostolisch Delegaat van Indië, die uit de han den van wyien Kardinaal van Rossum de bls- schopswyding ontving, het H. Misoffer op tot zielerust van den Kerkprelaat. De vroege pel grimage der Limburgsche bevolking vulde Wit tems kloosterkerk gedurende de H.H. Leesmis- sen, opgedragen door Mgr. van Gylswyk O.P., Apostolisch Delegaat van Afrika, Mgr. Brans O.M., Apostolisch Delegaat van Padang-Suma- tra en Mgr. Delatena, met talryke devote ge- loovigen. Omstreeks negen uur kon men met recht spreken van een stroom van belangstel lenden, die zich op de wegen naar het klooster bewoog, om den Jaardienst by e wonen en int deze drukte was het roerend te ervaren, dat ve len hardop bidend hun schreden richtten naar Wittems kerk. Het koor der kerk was met rouw behangen en op het hoofdaltaar vermaande, wit op zwart, de spreuk „Beati mortui qui in Domino moriuntur". De baar was met een paars kruis omspannen, terwyl op het hoofdeinde een myter was geplaast. Een indrukwekkende stoet van kerkvorsten begaf zich vanaf de hoofdingang van het kloos ter naar de kerk, die overvol was met geloo- vigen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, droeg den plechtigen jaar- Alf presbiter assistens assisteerde Pater Dr. Lydsman, Rector van het klooster te Wittem, als Troon-diakens fungeerden Pater Gnjpink en Pater Richter, als Diaken Pater Strybos, als Subdiaken Pater Lampe en als Ceremonianus Pater Dr. Drehmans. De door Mgr. dr. J. G. Lemmens, bisschop van Roermond, gecelebreerde jaardienst werd bygewoond door H.H. H.H. Excellenties Mgr. Jansene Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Smit, Mgr. van Gylswyk, Mgr. Kierkels, Mgr. Roos malen, Mgr. Meulenberg, Mgr. Brants, Mon- seignori Deletena, Mgr. v. d. Ven, Mgr. Beckers, Mgr. van Gils, Deken Erens, de Provinciaals der Nederlandsche, Belgische en Duitsche Redemp toristen, Paters Passionisten, Missionarissen van het H. Graf, Montfortanen, de heer Dreesman e Amsterdam, Kamerheer van Z. H. den Paus, Mevr. Itielie—Buddeke, draagster der eerste klase orde van het H. Graf, Mr. O. E. J- M- Baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koning in Limburg, zoomede tal van ge- westeiyke geestelyke en wereldlyke autoriteiten. Tydens den jaardienst voerde de Schola Can torem van het Klooster te Wittem een speciaal voor deze gelegenheid door maestro Progliam, koordirecteur van het college der Propaganda te Rome, gecomponeerde missa uit. Na den jaardienst werd het Kardinaal van Rossum-museum geopend, by welke gelegenheid pater dr. Drehmans een toespraak hield. Na den rouwdienst hield Pater Dr. Lijdsman, tydens het diner, waar de aanwezige kerkeiyke gn wereldlyke autoriteiten aanzaten, de navol gende rede: Hoogwaardige Excellenties, Hooggeachte gasten Het klooster van Wittem, dat het voorrecht heeft binnen zyne muren het graf te bezitten van den grooten Nederlandschen Kardinaal Wilhelmus Marinus van Rossum, van wiens zalig afsterven wy heden den eersten jaardag herdenken, heet u allen van harte welkom en betuigt u zijn oprechten dank voor uwe zoo ver- eerende deelname aan den eersten plechtigen jaardienst van den overleden Kardinaal. Wy, de medebroeders van den grooten doode, erkennen in uw hooge en door ons zoo hoog gewaardeerde tegenwoordigheid een daad van piëteit, vereerend voor de nagedachtenis van den grooten Kardinaal, vereerend ook voor ons zijne medebroeders. Vereerend zeg ik voor de nagedachtenis van den Kardinaal. Immers uwe aanwezigheid bij dezen eersten jaardienst toont ons de hoogach ting en de genegenheid, die u bezielt voor den grooten Kardinaal, een hoogachting en gene genheid, die de dood niet vermocht uit te wis- schen en die nog schijnt te groeien hoe verder zyn aardsche leven terugtreedt in het verledene en hoe meer hy tot de geschiedenis gaat oe- hooren. Vereerend ook voor ons zyn medebroeders. Immers de Kardinaal, die een zoon was van Nederland en door zijn verheffing tot het Kar dinalaat de roem werd van ons land, vooral van Katholiek Nederland, was ook een zoon van den H. Alfonsus en werd als zoodanig door zyn uitverkiezing tot de Kardinaalswaardigheid een byzondere glorie van dit huis, dat hy eens ais Rector bestuurde, dat door hem opnieuw ge bouwd is en dat hem steeds zoo bijzonder dier baar was. En ongetwyfeld was het een liefdevolle be schikking der Goddeiyke Voorzienigheid dat de Nederlandsche Kardinaal hier op Nederland schen bodem kwam sterven en zyn laatste rust plaats mocht vinden te midden zijner medebroe ders hier in zijn geliefkoosd Wittem. Thans, nu de eerste jaarkring gesloten werd sedert zijn kostbaar afsterven, gaan vanzelf op nieuw onze gedachten en verwachtingen naar een laatste bekroning. Nu rest nog voor Katholiek Nederland een daad van piëteit te stellen, wellicht een eleden plicht te vervullen, waaraan wij thans, nu de eerste jaarkring gesloten w'erd sedert zyn zalig afsterven, opnieuw herinnerd worden, n.l. om in dezelfde kerk, onder wier gewelven zijn stof- felyk omhulsel rust, een passend monument op te richten. Maar de groote vereering en sym pathie die den Kardinaal bij zijn leven heeft omgeven en die hem zooals ons heden op nieuw en op zoo verschillende en niet het minst van zoo hoogstaande zijde is gebleken ook blijft volgen na zijn dood, zijn ons hierin de beste waarborg, dat wy ook die bekroning van de nagedachtenis van den Kardinaal binnen eenigen tyd mogen begroeten. Ik sluit dan met den wensch en de bede na opnieuw onzen oprechten dank aan uwe Hgw. Excell. en alle aanwezige gasten betuigd te heb ben dat de Nederl. Kard., die, naar wy hopen, daarboven reeds het loon voor zijn werken heeft mogen ontvangen geiyk hij tydens zijn leven de glorie was van Nederland, vooral van Katho liek Nederland, ook de voorspreker van Kerk en Vaderland, daarboven mogen wezen. He graf van den Kardinaal was druk be zocht. De clausure was opgeheven, zoodoende mochten nu voor het eerst ook vrouwen een be zoek aan het graf brengen. De marmeren grafsteen draagt het volgende opschrift: „Hy, die Christus predikt aan de heidenen, een goed man, boven alles getrouw, rust hier. Willem Martinus Kardinaal van Ros sum C.s.s.R., 3 September 1854 geboren, ont slagen 30 Augustus 1932. Bidt voor hem". De jaardienst werd, naar wy nader verne men, nog bygewoond door de zuster van den Kardinaal, vergezeld van de Algemeen Overste der Zusters van Tilburg. By het persooniyk onderhoud met Mgr. Deladena, werkzaam aan de Propaganda Fide en indertijd intiem vriend van Kardinaal van Rossum, vernamen wy, dat deze prelaat een week geleden by zyn Em. Kardiaal Sumasoni Beondi in Zwitserland was en uit eigen aan schouwing kon verklaren, dat de toestand van Zyn Eminentie werkelyk geen reis naar Wittem toeliet. Bij zyn vertrek verklaarde Z.' Em. aan Mgr. Deladena, dat zyn reis naar Wittem alleen uit gesteld, maar volstrekt niet afgesteld was en dat hy er prys op stelde binnen niet al te langen tyd het graf te Wittem te bezoeken. De physieke toestand van den Kardinaal was echter volgens Mgr. Deladena in de dagen van zyn Zwitsersch verbiyf beslist zorgwekkend. Er werd ons voorts nog medegedeeld, dat Kardinaal Sumasoni Beondi zeer waarschijniyk in 1934 te Wittem verwacht wordt. Dat bezoek zal dan een offiiceel karakter dragen. Als pre fect der Propaganda Fide waardeert de kardi naal den Nederlandschen Missiearbeid zeer. Na het bezoek aan Wittem zal de Kardinaal het Nederlandsch Episcopaat bezoeken. De kerk en het klooster te Wittem bUjken verder dringend uitbreiding te behoeven. Met den uitbouw zal zeer spoedig worden aange vangen. (Gedeelteiyk gecorrigeerd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11