Oostenrijks ïegeruitbreiding V Verlaging der tarweproductie mm Goudembargo in de V.S. verzacht Het nieuws van heden HEEFT VAUGÖIN TE VEEL BEWEERD? Geheime politie GOUDGELD INGETROKKEN AANBOD AAN AMERIKA'S VERBOUWERS Uit de gevangenis bevrijd DE BAROMETER VEREEN I Ca DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Engelsche commentaren Zal Dollfuss den strijd verliezen De „Liberté" acht verdere finan- cieele hulp doelloos Nat. Soc. documenten gestolen Zwitsersch fabrikant wegens spionnage gearresteerd Oostenrijk versterkt de Beiersche grens DE LINDBERGHS Het WeerI|||ill|||,||»|»||'»||«|||||||iiiiiiiiiiiiiniii DE LEIPZIGER MESSE Haar optreden wordt geprezen door Hitler's hoofdorgaan JB Onlusten te Quito ning in het gulden boek der stad Kopenhagen Het parlement eischt vergeefs het aftreden van den president Verkoop naar het buitenland van in Amerika gedolven goud weer toegestaan Roosevelt houdt de leiding Zij krijgen subsidie, mits zij ISpCt. hunner akkeroppervlakte onbebouwd laten Crediet aan Nirafirma's Code voor de mijnindustrie? Geweldige vuurzee te Bremen Loods met 4000 balen katoen verwoest De overstroomingen in China Meer dan 10.000 personen om het leven gekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nachtelijke vlucht van den Nazi leider van Tirol. De grens gesloten Trein in een rivier gestort Twaalf dooden, vele gewonden Groote macht voor O'Duf f y SO Assyriërs doodge schoten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18465 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zooals men weet, heeft de Oostenrijksche minister van defensie Vaugoin ter gelegen heid van een vaandelwijding verklaard van de vroegere geallieerde Europeesche mo gendheden de concessie te hebben verworven het Oostenrijksche legersysteem te reorganisee- ren. Volgens hem, zou naast het Bondsleger een nieuw' leger worden ingesteld van soldaten met een korten diensttijd van een half jaar. Ieder jaar zouden voor dit korps, dat onder lei ding van officieren en onderofficieren van het Bondsleger zou komen te staan, 8000 a 10.000 man worden opgeroepen. Deze maatregel zou, naar hij zeide, de beteekenis hebben van een eersten stap op den weg naar de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht. Op grond van deze voorstelling 'van zaken hebben wij be toogd, dat een dergelijke concessie, hoewel zij begrijpelijk is onder de huidige omstandigheden, toch principieel betreurd moet worden. Wat men aan Oostenrijk in afwijking van het vredesver drag toestaat, kan men moeilijk aan Duitsch- land onthouden. De gerechtvaardigde eïsch van rechtsgelijkheid, door Duitschland reeds lang vóór Hitler's triomf gesteld, mag niet leiden tot een herbewapening in welken vorm dan ook van de bij de vredesverdragen ontwapende mogend heden, maar moet de indertijd door de overwin naars toegezegde ontwapening der nog steeds zwaar bewapende geallieerden ten gevolge heb ben. Gezien echter de zoowel in Engeland, als in Frankrijk en Italië heerschende gezindheid om de nationale weerbaarheid zoo hoog moge lijk op te voeren eii den vrede te waarborgen door zichzelf militair ontzag- en vreeswekkend sterk te maken, moet men ernstig betwijfelen of het die zoo zeer gewenschte en ook economisch noodzakelijke richting zal uitgaan. En juist om dat het naar alle waarschijnlijkheid niet die richting uit zal gaan en de ontwapeningsconfe rentie met vrij groote zekerheid tot mislukking gedoemd schijnt, meenen de mogendheden reden te over te hebben om haar bewapeningen te versterken. Zij vergeten daarbij echter één ding, n.l. dit, dat, hoe hooger zij hun bewapeningen opvoeren, hoe meer gegronde redenen zij aan het gevreesde en gewantrouwde Duitschland geven om niet langer in den staat van achter stelling op bewapeningsgebied te berusten. Het recht van zelfverdediging is zoo elementair, dat men het zelfs aan een overwonnene op den duur niet zal kunnen en mogen onthouden. De zelfde redeneering, waarmee Duitschlands tegen standers het handhaven en opvoeren van hun bewapening motiveeren als een noodzakelijken maatregel tot zelfbehoud, kan door het natio- naal-socialistische Derde Rijk tegenover hen worden uitgespeeld ter argumentatie van de gerechtvaardigdheid eener herbewapening. Even zoo zou een concessie tot Ïegeruitbreiding aan Oostenrijk, in den vorm als door Vaugoin werd geschilderd, Duitschland een waardevolle troef in handen spelen, terwijl het juist de bedoeling van deze concessie heet te zijn de Oostenrijksche regeering een machtiger w'apen in de hand te drukken om aan het gevaar van een Duitsche overweldiging te ontkomen. Mag men echter de thans over deze ma terie loskomende commentaren van den officieusen Britschen draadloozen dienst en van de „Daily Telegraph" ge- Iooven, dan heeft Vaugoin de zaken bewust of onbewust, scheef voorgesteld. Volgens den Brit schen draadloozen dienst zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen een overeenkomst worden ge sloten, welke de voorwaarden zal bevatten, waaronder de Britsche, Fransche en Italiaan- sche regeeringen het verzoek, onlangs door de Oostenrijksche regeering gedaan, zullen inwil ligen n.l. om toestemming tot het op de been brengen, vooreen periode van één jaar, van een speciaal hulpleger van 8 0 0 0 man. De Oostenrijksche regeering deed dit verzoek op grond van de gespannen ver houding aan de Duitsch-Oostenrijksche grens Volgens de bepalingen van het verdrag van Saint-Germain, is aan Oostenrijk een leger van 30.000 man toegestaan, doch deze sterkte werd nimmer bereikt. De tegenwoordige sterkte zou slechts 22.000 man bedragen, zoodat een aanvul ling met 8000 man nog geheel binnen de gren zen van het verdrag blijft. De afwijking van het verdrag zou dientengevolge alleen bestaan in het aanwerven van recruten voor de nieuwe strijdmacht voor een korten diensttijd in plaats van voor de tegenwoordige periode van twaalf jaar. De duur der overeenkomst zou beperkt zijn, en een dergelijke regeling zou geen enkel precedent of aanwijzing voor een toekomstige politiek vormen. Dit klinkt heel anders dan de mededeeling van Vaugoin, waarin over jaar- 1 ij k s c h e lichtingen van 8 a 10.000 man en van een eersten stap in de richting van de we derinvoering van algemeenen dienstplicht werd gesproken. Terecht merkt de „Daily Telegraph" dan ook op, dat de kwestie van het wederinvoeren van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk een aangelegenheid is, welke alleen ter ontwape ningsconferentie kan behandeld worden, en dat de toestemming tot het vormen van een tij delijke militaire hulppolitie geheel buiten het kader van deze kwestie valt. regel: Oostenrijk te beschermen tegen de gewelddaden der Oostenrijksche nationaal socialisten en al verzwijgt het blad dit ook, na tuurlijk tegen de eventueele gewelddaden der Duitsche nationaal-socialisten. Veel gevaar van deze laatsten bestaat er echter niet meer, zoo als wij gisteren reeds schreven. Want veeleer door middel van hun Oostenrijksche collega's zullen de Nazi's trachten van binnenuit Oosten rijk „gleich zu schalten" dan van buitenaf. Te gen een „gleichschaltung" langs wettelijken weg van binnenuit zouden de andere mogend heden zich moeilijk met recht kunnen verzet ten, ook al zouden de gevolgen daarvan voor hen even onaangenaam zijn. Zoover is het ech ter nog niet en het blijft voorshands nog de vraag of het ooit zoover zal komen. Zoolang Dollfuss en zijn regeering zich in Oostenrijk staande weten te houden, zal het Hakenkruis er niet zegevieren. Maar Dollfuss kan zich alleen staande houden, wanneer de economische toe stand van Oostenrijk verbetert. Door aan die verbetering krachtdadig mede te werken, zul len de mogendheden een nuttiger werk doen dan door het verleenen van concessies tot tijdelij ke Ïegeruitbreiding. Alleen zullen zij bij even tueele economische hulpmaatregelen niet al te opdringerig den politieken voogd mogen spelen, want dan zou het Oostenrijksche zelfstandig- heidsbewustzijn wel eens zoodanig kunnen wor den gekwetst, dat het noodgedwongen zich maar liever vrijwillig door het nationaal-socia- lisme zou laten overmeesteren. PARIJS, 29 Aug. (W.B.) De „Liberté" acht den binnen- en buitenlandschen toestand van Oostenrijk zoo hopeloos, dat elke verdere finan- cieele hulp doelloos is. Het blad gelooft, dat de regeering-Dollfuss het niet lang meer zal hou den. De bedoelingen van Mussolini, van wien men een tegenactie verwachtte, zijn ondoor grondelijk. Het Oostenrijksche volk voelt zich ontmoedigd. Onder deze omstandigheden zou steun in den vorm van geld en verlaging der Fransche tarieven geen nut hebben. De hulp actie had op een politieke basis moeten ge schieden. De Italiaansche politiek echter heeft een dergelijk plan, omdat het van Frankrijk kwam, de wereld uitgeholpen, maar tracht het nu ten eigen voordeele weer op den voorgrond te schuiven. Het is nu natuurlijk de vraag of Italië hiermee succes zal hebben. „Daar wij nog slechts een rol van toeschouwer spelen," aldus eindigt het artikel, „willen wij vrijkaarten heb ben." PARIJS, 29 Aug. (Reuter) In Juli j.l. werden uit het nationaal-socialistisch partijbureau te Loerrach (Baden) bij Bazel uiterst belangrijke documenten ontvreemd, waaruit op onweerleg bare wijze het volkomen militaire karakter van de Hitler-formaties in Zuid-Duitschland zou blijken. Deze zaak heeft thans, naar de „Ma- tin" uit Straatsburg verneemt, tot een zeer ernstige spionnage-affaire geleid. Een fabri kant te Bazel, die reserve-officier is in het Zwitsersche leger, is namelijk te Loerrach in een hinderlaag gelokt en gearresteerd. De Duitsche pers bewaart een volstrekt stilzwij gen over deze kwestie. INNSBRUCK, 29 Aug. (W. B.) Behalve door afdeelingen hulppolitie der Heimwehr zal de be waking aan de TiroolschBeiersche grens ook worden versterkt door garnizoenen in diverse grensplaatsen. O.a. zal te St. Johann een batal jon infanterie uit Weenen worden ingekwar tierd, terwijl Kufstein, waar zich thans slechts een compagnie jagers uit het Burgenland be vindt, een bataljon in garnizoen zal krijgen. Ook Reute en Scharnitz zullen garnizoen krijgen. H Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Westelijke wind, gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen regen, waarschijnlijk iets warmer. j§ Hoogste stand: 769.3 te Danzig. Laagste stand: 754.1 te Thorshavn. Zon op 6.08, onder 7.52. Licht op 8.22. 2 September Volle Maan. BERLIJN, 30 Aug. (V. D.) De VoelBische Be- obachter publiceert een artikel, dat de strijd der geheime staatspolitie tegen het Marxisme be handelt. O.m. wordt verklaard: De bescherming van den nieuwen staat tegen de leugen en de ophitsing, de dagelijksche bedreiging van zijn dragers door misdadige elementen, dat is de taak der geheime staatspolitie. Aan dit orgaan is in de afgeloopen weken met de gewaardeerde steun der dragers van het nationale Duitsch land, der SA en SS, de taak opgedragen om te zorgen voor de uitvoering van de wet tot be scherming van volk en staat, de overige wetten en verordeningen, ten slotte ook de door het Pruisische kabinet ingediende en binnenkort af te handelen verordening tot bescherming van de dragers van den staat, waarbij buitengewoon scherpe straffen mogelijk zijn ter afschrikking van de verspreiders van gruwel- en leugenpro paganda. De arbeid der staatspolitie heeft deze tot voorbeeld voor een autoriteit in het nieuwe Duitschland verheven. Niemand kan beweren, dat hier bureaucratische methoden worden toe gepast. Integendeel: In zeer nauwe samenwer king met de dragers van den staat en het volk zelf worden hier de grootsche verordeningen der regeering met succes in practijk gebracht. Aldus gelukt het dagelijks de Marxistische broeinesten op te ruimen. De groote razzia's, welke overal worden uitgevoerd en welke steeds verrassend werken, hebben geleid tot de opsporing van Marxistische wapendepots, welke een overzich telijk beeld vormen van de wapening van den vijand van den staat. Hier moet met nadruk worden gewezen op de waakaaamheid van SA en SS, welke steeds optreedt om de arsenalen voor den burgeroorlog op te ruimen. Niet de twijfelachtige waardeering der internationale door anti-Duitsche belangengroepen omgekoch te „wereldmeening" is toonaangevend voor de nieuwe Duitsche politieke politie, maar enkel en alleen beslist het succes over het doel en de waarde der gekozen maatregelen. Het komt er op aan den vijand van den staat nimmer uit het oog te verliezen. Daar de belangen der ge- heele natie op het spel staan, moet snel en scherp worden toegetast. Zondag is te Leipzig de herfstmesse geopend. Een gedeelte van het tentoon stellingsterrein olgens dezelfde „Daily Telegraph" is het eenige doel van den voorgenomen maat- Mevrouw Lindbergh zet haar handteeke- QUITO (Ecuador), 30 Aug. (Reuter) De ar beiders hebben de algemeene staking afgekon digd, daar president Mera geweigerd heeft af te treden, hetgeen hem tweemaal door het Con gres verzocht is. President Mera beschuldigt er het Congres van, het Uitvoerend Bewind te willen uitschakelen. Militairen patrouilleeren in de straten der hoofdstad en hebben gistéravond een aantal be- toogers uiteengedreven, die winkels en trams met steenen bekogelden. Verscheidene groote magazijnen hebben de rolluiken voor hun etala ges neergelaten, daar herhaling der onregelma tigheden gevreesd wordt. De politie heeft order gekregen streng tegen rustverstoorders op te treden. In de overige streken van Ecuador heerscht rust. HYDEPARK, 29 Aug. (Reuter). Roosevelt heeft de schatkist gemachtigd al het goud, dat uit de natuurlijke ligplaatsen der Vereenigde Staten afkomstig is, in consignatie aan te nemen voor den verkoop onder zekere voor waarden, welke door hem persoonlijk kunnen worden vastgesteld Door het embargo gedeeltelijk op te heffen en den verkoop van nieuw gedolven goud toe te staan, heeft de president den mijnmaatschap- pijen een kans gegeven om te profiteeren van de gestegen goudprijzen. Roosevelt verordende tevens, dat een ieder, die gouden munten, goudstaven of goudcerti ficaten bezit, daarvan binnen veertien dagen aangifte moet doen. Goud kan verkocht worden aan buitenlan ders en aan al degenen, die gemachtigd zijn goud aan te koopen voor de uitoefening van hun beroep of voor het gebruik in de industrie en in de kunst. De afschaffing der beperking treedt oogen- blikkelijk in werking. De verkoopsprijs van het goud zal worden vastgesteld door den Secretaris der schatkist en alle verkoop zal slechts door zijn bemiddeling kunnen plaats hebben. Nieirwe reglementen, welke het opkoopen van goud verbieden, zullen uitgevaardigd worden, terwijl tevens de Secretaris van de Schatkist ge machtigd zal worden tot het aanwenden van goud in alle buitenlandsche transacties en tot WASHINGTON, 29 Aug. De staatssecretaris voor landbouw Wallace heeft een verzoek gericht tot alle tarwe-verbouwers in de Vereenigde Staten om zorg te dragen voor een vermindering van een tarweoogst in het komende jaar met 15 Hij wil dat bereiken door 15 van de akkeroppervlakte onbebouwd te laten, wat als voorwaarde wordt gesteld om de door de regee ring vastgestelde premie van 28 dollarcent per bushel te verkrijgen. Het Ministerie van Land bouw verwacht hiervan voor het oogstjaar 1934 een vermindering van de bebouwde oppervlakte met 9.600.000 acre of een vermindering van den oogst met 124 millioen bushel tarwe. De maatregel houdt verband met het accoord der Londensche tarweconferentie, hetwelk Wallace een moedige poging noemde om het feit der periodieke overschotten der wereld productie aan te pakken. Het bijeenroepen der tarweconferentie is, volgens Wallace, te danken aan Roosevelt, die in het begin der lente per soonlijk de leiding dezer aangelegenheden op zich nam. De minister verwacht, dat de door Amerika voorgestelde aanvulling van de Londensche overeenkomst vandaag door de andere graan- uitvoerlanden wordt aanvaard. WASHINGTON, 29 Aug. (Reuter). Roosevelt heeft bepaald, dat de Reconstruction Finance Corporation een middel móet invoeren voor het verleenen van credieten aan firma's, die lid ziin van de N. R. A. (nationale herstelbeweging), teneinde de noodige middelen te verkrijgen in de periode tusschen de stijging der kosten en het ontvangen van de opbrengst. Mén gelooft, dat een crediet van 60 dagen voldoende zal zijn. Uit Hydepark wordt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken, Harold Ickes. een onderhoud heeft gehad met president Roosevelt. Na afloop deelde Ickes mede, dat gezien de langzame wijze, waarop de autoriteiten de uit voering der openbare werken lieten geschieden, de toewijzing der drie milliard dollar in teder geval, wanneer geen begin was gemaakt met de uitvoering der openbare werken binnen den daarvoor vastgestelden tijd, zou worden terugge trokken. Naar verluidt, zou de conferentie hebben plaats gevonden óp grond van klachten, volgens welke Ickes zelf zeer traag zou zijn bij het toe wijzen van bedragen. WASHINGTON, 29 Aug. De staatssecretaris van landbouw, Wallace, heeft in drie steden in het Zuiden, te Atlanta, Memphis en Dallas, voor 5 September a.s. vergaderingen van katoenplan ters bijeengeroepen, teneinde te komen tot een nieuwe vermindering van de katoenproductie en contróle van den oogst van het komende jaar Tusschen de vertegenwoordigers der mijnwer kersorganisaties en de mijneigenaars is overeen stemming bereikt ten aanzien van de mogelijk heid, een code volgens het nationaal herstelplan in te voeren voor de bruinkool-industrie. De code zou den weg vrij maken voor een volledige erkenning der mijnwerkersorganisatie doch tegen lagere loonen. Generaal Johnson heeft gedreigd, een arbeios- charter voor den kolenkleinhandel te zullen vaststellen, wanneer deze er niet zelf in slaagt, uit de bestaande impasse te geraken. het terugtrekken van goud uit de banken in het binnenland. Een licentie zal noodig wezen voor den aan koop van goud door eiken persoon of genoot schap, behalve voor de Federal Reserve Bank. Over 30 dagen zal er niemand meer gerechtigd zijn om gouden munten, goudstaven of goud certificaten te bezitten. De Secretaris van de Schatkist heeft de bevoegdheid om de bepalin gen uit te vaardigen, welke noodig zouden kun nen zijn om dit te bereiken. Overtreders kun nen gestraft worden met een boete van ten hoogste 10.000 dollar en een gevangenisstraf van 10 jaar. De schatkist verwacht als eerste gevolg van Roosevelt's besluit, dat de winsten der goud mijn-maatschappijen meer dan 15 millioen dol lars per jaar zullen stijgen, alsmede dat de activiteit in deze industrie belangrijk zal toe nemen. Zoodra het nieuws der opheffing van het goudembargo te New-York bekend werd, ont stond er op de beurs een ware wedloop op de mijnaandeelen; sommige liepen 15 dollars op, andere 1 tot 3 dollars. Deskundigen zijn van meening, dat Roose velt beoogt het nieuw gedolven goud op de we reldmarkt voor ongeveer 30 dollar per ounce ,e verkoopen, dit in tegenstelling met den vast gestelden prijs van 20.67 dollar, welke hem eerder door de Schatkist was opgedrongen. De goudverkoop zal kunnen plaats hebben door bemiddeling van de Federal Reserve Banks of van andere agenten, daartoe aange wezen door den Secretaris van de Schatkist, die tevens machtiging verleent tot het uitge ven der licenties, welke den uitvoer toestaan van artikelen, die met volgens het decreet ver kocht goud gemaakt zijn. BREMEN, 29 Aug. Te Bremen woedt op het oogenblik opnieuw een groote brand. In de nabijheid van de vrije haven ontstond hedenmiddag brand in een complex opslag loodsen. De geheele Bremensche brandweer is gerequireerd. De geheime staatspolitie heeft zich naar de plaats des onheils begeven om een nader onderzoek in te stellen. Nader wordt gemeld, dat de katoenloodsen van de firma Bischof en Co., van onder tot boven in brand staan. De brandweer, die wa ter geeft met 25 stralen en versterkt is door twee drijvende stoomspuiten, beperkt zich tot het beschermen der naburige loodsen. Tegen 17.30 stortte met geweldig lawaai een 20 meter lange muur in, waardoor een groot deel der brandende balen katoen in de aan grenzende Fischerdeich, een oude nauwe straat terecht kwam. De woonhuizen in deze straat moesten m allerijl worden ontruimd. Tegen 19 uur was het grootste gevaar bij den brand in de vrije haven geweken. De groote loods is met 1400 balen katoen geheel verwoest. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. SJANGHAI, 29 Aug. (V.D.) Volgens voorloo- oige mededeelingen der politie-autoriteiten uit de overstroomingsgebieden der provincies Sjang- si, Sjengsi en Hoepei, overschrijdt het aantal der bij de ramp om het leven gekomen men- schen verre de 10.000. De plaatselijke autoritei ten zijn machteloos. Men stelt alles in het werk om den vluchtelingen onderdak te verschaffen. Het goudembargo in de V. S. gedeeltelijk op geheven. Intrekking van goudgeld. Sneltrein in Nieuw-Mexico gederailleerd en in een rivier gestort; twaalf dood en en vele ge wonden. Groote brand te Bremen. Aanbod van de Amerikaansche tarweverbou- wers tot verlaging der productie. De Koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Relaas van onzen pelgrimstocht naar Trier. Plechige jaardienst voor wijlen Z.Em. W. Kar dinaal van Rossum. De jacht op de geheime zenders. Doodelijk auto-ongeluk te Zaandam. Het haringbedrijf in crisistijd. De Westlandsche Bloemen- en Fruittentoon- stelling. Verdere salariskorting in Indië wordt overwo gen. De wereldvlieger Kingford Smith komt met de „Pelikaan" naar ons land. O INNSBRUCK, 30 Aug. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht tegen 1 uur de sedert 12 Juni jJ. in verband met den aanslag op dr. Steidle gearresteerde en in het Huis van Bewaring te Innsbruck opge sloten nationaal-socialistische gouwleider van Tirol en Vorarlberg Franz Hofer door eenige mannen na een worsteling met de gevangenis beambten is bevrijd en met een gereedstaande auto is gevlucht. Onmiddellijk na deze bevrijding werd een 70- tal nationaal-socialisten te Innsbruck en andere plaatsen in Tirol gearresteerd. Het geheele poli tie- en militaire apparaat is in werking gesteld en de grens is geheel gesloten. NEW-YORK, 29 Aug. (V.D.) Naar uit Ama rillo in Texas wordt gemeld, is op de 10 meter hooge brug in de nabijheid van Tucumcari (Nieuw-Mexico) een expresstrein ontspoord en in een rivier gestort. De locomotief en een personenwagen verdwenen in de diepte, terwijl zes wagons in ondiep water bleven staan. Twaalf personen werden gedood. Het aantal gewonden is groot. LONDEN, 29 Aug. (VD.) De „Daily Tele graph" meldt uit Dublin, dat in Ierland defini tief zou zijn beklonken, dat generaal O'Duffy, de leider der fascistische blauwhemdenorgani- satie, de leiding zal krijgen van de nieuwe partij, die in voorbereiding is door aaneenslui ting van de partij van Cosgrave met de Blauw- hemdenorganisatie, de Middenpartij en eenige oppositioneele onafhankelijken. LONDEN, 29 Aug. (VJD.) Tweehonderd Assyriërs heben een poging gedaan over de Turksche grens te komen. De Turksche grens wacht opende het vuur op hen met machine geweren, waardoor 50 Assyriërs zouden zijn ge dood. Hoogste stand op Woensdag 1 uur n-m.: 755 Vorige stand: 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1