STADSNIEUWS Men om: VOETBAL IN ENGELAND WOENSDAG 30 AUGUSTUS Liefde voor de missie Boerenwraak in Joego slavische stad Nieuws uit het Derde Rijk Haar ouders vergiftigd? De eerste verrassingen STUCADOORSSTAKING Bij den bouw van 85 woningen te Haarlem (Noord) FAILLISSEMENTEN Schrijven van Z.Em. Kardinaal Fumasoni Biondi aan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Drie zigeuners onschuldig gelyncht VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken STATENLID VAN ROOIJEN Veertig-jarig jubileum Reinigingvan school bibliotheken Chequewetten gepubliceerd 18-jarige gearresteerd Afschuwelijke bekentenis VELSEN Het nieuwe seizoen in stralenden zonneschijn ingeluid VOETBAL BloemendaalR. C. H.-comb. CRICKET Bloemendaal 1Rood en Wit 4 TENNIS Duinwij ck-toumooi SCHAKEN Voor Jonge Schakers DAMMEN Competitie Nederl. Dambond Competitie districtsbond „Noord-Holland" Vergadering districtsbond Noord-Holland Clubkampioenschappen 1933'34 POSTDUIVENSPORT WANDELSPORT Herdenkingsmarsch „Dudok de Wit" H aarlemsche W andelaars (V)ereeniging VISSCHEN Hengelsport H. A.K. „De Snelvlieger" P. V. „de Spaarnevogels" Reisduif Haarlem STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Men meldt ons: Aan het bouwwerk van de 85 woningen te Haarlem (Noord) zijn de stucadoors en opper lieden sedert Donderdag 24 Augustus instaking. Op advies van de hoofdbesturen van den R.K. Bouwvakbond „St- Joseph", den Algem, Ne- derlandschen Stucadoorsbond en de Federatie van Bouwvakarbeiders zijn de stucadoors en opperlieden in staking gegaan, omdat de stuca- doors-patroon weigerde artikel 14 van het Lan delijk Collectief Contract na te komen. Doordat er geen water op het terrein aan wezig was, hebben de stucadoors gedurende twee en een half uur geen arbeid kunnen verrichten. Op de vraag aan den patroon of hij bereid was de geleden schade te vergoeden, antwoordde deze, dat hij dit weigerde. De patroon beroept zich op den bouwer, die voor de watervoorziening zorg heeft te dragen, en deze maakt er zich af door te zeggen dat het „force majeur" was. De besturen echter stellen zich op het stand punt dat zij niets met den bouwer te maken hebben de gezellen zijn bij den stucadoors- patroon in dienstverband en niet bij den bou wer. Na vele besprekingen, blijft de patroon bij zijn weigering, zoodat tot staking werd besloten. De staking omvat 27 stucadoors en opperlieden, georgan.ieerd in de drie bovengenoemde bonden. Op heden wordt er nog gewerkt door eenige gezellen van den Nederlandsch-Christelijken Bouwvakbond: het hoofdbestuur van dezen bond is van meening, dat het bedrag, waarom het gaat, te miniem is om daarvoor in staking te gaan. Te vorderen is een bedrag van 70 gul den voor 30 stucadoors. De Velsensche politie begeleidde eenige werk willige stucadoors, welke te IJmuiden-Oost en Beverwijk woonachtig zijn, naar en van de grens van Haarlem, alwaar zij door de Haarlemsche politie werden overgenomen. De werkwilligen, die per rijwiel waren, werden Maandagmiddag gevolgd door een dertigtal stakers, welk aantal op den Zeeweg te IJmuiden-Oost aangroeide tot ongeveer honderd personen, die een dreigen de houding begonnen aan te nemen tegen werk willigen en politie, waarom de politie de menig te uit elkaar dreef. De arrondissements-rechtbank heeft op Dins dag 29 Augustus failliet verklaard: Fr. Gerritse, kweeker, wonende te Beverwijk, Alkmaarsche straatweg 9. Curator jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. De nalatenschap van wijlen Henri Gerardus Reiziger, in leven behanger en stoffeerder, laatst wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 68. Curator mr. J. Deenik, alhier. F. P. Fergonet, slager, wonende te Velsen, Doodweg 18. Curator mr. W. Briët, alhier. C. v. d. Westen, los werkman, wonende te Haarlem, Helmbrekersteeg 6r. Curator jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier, C. van den Hoek, banketbakker, wonende te Haarlem, Stuyvesantplein 12. Curator mr. G. E. Mellema, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen jhr. mr. E. J. Striek van Linschoten. Voort werd failliet verklaard: De handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Wijker en P. van Duyn, aanneemster, ge vestigd te IJmuiden, gem. Velsen en haar indi- vidueele leden Pieter Wijker, timmerman en aannemer, wonende te IJmuiden, Marconistraat 60, Gerrit Wijker, timmerman en aannemer, wonende te IJmuiden, Kompasstraat 24 en Pieter van Duyn; timmerman en aannemer, wonende te IJmuiden, Lipperheystraat 28. Het verzoek tot surséance van betaling, inge gaan 22 Juli 1932 werd ingetrokken. Rechter Commissaris jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten alhier. Curator mr. F. A. Davidson alhier. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: J. A. Koningstem, wonende te IJmuiden. Cu rator eerst mr. A. A. Huizenga, thans mr. F. A. Davidson, alhier. A. M. Roosenhart, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Curator mr. F. A. Davidson alhier. S. Koebrügge, wonende te Haarlem. Curator mr. F. A. Davidson alhier. C. M. Stoete, wonende te Zandvoort. Cura- trice mevr. mr. L. M. I. L. van Taalingen-Dols alhier. J. C. Zwaneveld, wonende te Haarlem. Cu rator mr. B. W. Stomps te Heemstede. Vernietigd P. B. F. de Graaf, wonende te Bloemendaal. Curator mr. F. J. D. Theyse alhier. C. Huizinga wonende te Haarlem. Curator mr. Silvain Groen alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst Van: G. Dannys wonende te Haarlem. Curator mr. H. Bogaardt alhier. De erven van P. A. M. Visser, wonende te IJmuiden-Oost Curator mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. C. Netten, installateur, wonende te Zandvoort. Curator mr. W. de Rijke alhier. De Nederlandsche Priestermissiebond had Z. E. den Prefect der Propaganda bij diens be zoek aan Nederland willen ontvangen in een feestelijke bijeenkomst te 's-Hertogenbosch van de nationale en diocesane besturen van den Priestermissiebond en van de Pauselijke Mis siegenootschappen, van vertegenwoordigers van alle missioneerende orden van priesters, zusters en broeders en van alle vereenigingen die in ons land op de een of andere wijze aan de missiebeweging deelnemen. Juist zouden de uitnoodigingen worden verzonden, toen de Kardinaal seinde, dat hij op medisch advies van Zijn bezoek aan Nederland moest afzien. Hij heeft echter toch een bewijs willen geven van zijn waardeering voor' Nederlands deel name aan het Missiewerk, en dit neergelegd in het volgend eigenhandig schrijven, gericht aan den Aartsbisschop van Utrecht en geda teerd uit Immensee (Zwitserland) 25 Aug. 1933: Hoogwaardige Excellentie, Gaarne zou ik naar Nederland gekomen zijn om op den verjaardag van diens ster ven een bewijs te geven van hoogachting en vereering voor mijn voorganger, Kardi naal Willem van Rossum, en ook om de Nederlandsche priesters, die onder de lei ding van Uwe Excellentie een dezer dagen zouden bijeenkomen, aan te vuren. Nu dit wegens den staat mijner gezondhed mij niet geoorloofd is, verzoek ik U aan de leden van den Priestermissiebond den dank over te brengén van mU en van de H. Congre gatie tot Voortplanting des Geloofs, voor den ijver waardoor zij uitblinken in het aankweeken van liefde voor de missies onder hun goede volk. Daardoor toch spre ken èn geestelijkheid èn volk niet alleen met de lippen het gebed na, dat Jezus zelf ons leerde: „Uw Koninkrijk kome", maar zij voegen daarbij ook hun medewerking door gebed en aalmoes, opdat dit werke lijkheid worde. Aan mijn dank voeg ik mijn gelukwensch, omdat de Nederlandsche missionarissen overal ter wereld den grootsten dank der Kerk verdienen en het Katholieke volk van Nederland overal ten voorbeeld kan wor den gesteld. Geve God, dat alle priesters in den Pries termissiebond hun ijver blijven voeden, op dat de Geloovigen Christi, door hen deugde lijk aangevuurd, nimmer ophouden door ge bed en werk mede te arbeiden aan den moei lijken maar gestadigen voortgang van het leger der missionarissen van Christus. Aan U, Hoogwaardige Excellentie, die voor de zaak der missiën zooveel verdien sten hebt verworven, schenke God alle goeds, en Hij behoude U vele jaren in geluk en voorspoed. Uw toegenegene in den Heer PETRUS card. FUMASONI-BIONDI Prefect van de H. Congregatie tot Voortpanting des Geloofs. BELGRADO, 29 Aug. (V.D.). Op de door on geveer 10.000 boeren bezochte jaarmarkt te Varvarin in het Moravedal heeft een woedende volksmenigte drie zigeuners gelyncht, die, zoo als later bleek, ten onrechte beschuldigd wa ren van diefstal van een meisje, dat zij blind zouden hebben gemaakt. Nadat een zigeuner letterlijk was doodgestee- nigd, sloegen zij ook twee zigeunervrouwen dood, waarvan een later de moeder van het bewuste kind bleek te zijn. De menigte trok vervolgens naar het zigeu nerkamp aan den oever van de Morave. De doodelijk verschrikte zigeuners sprongen in het water, dat ter plaatse ruim tien meter diep is. De boeren wierpen de paarden der zigeu ners in het water, doodden de apen, die in het kamp rondliepen, wierpen ook de wagens in de rivier en sloegen alles kort en klein wat hun in handen kwam. J. v. R., tuinder, wonende te Alkemade. Ont slagen van rechtsvervolgng. N. Q. de R., koopman, wonende te Heems kerk. Appèl overtr. Leerplichtwet. Strafbaar verklaard zonder toepassing van straf. A. de D., chauffeur, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlemmermeer bevestigd. J. H., expediteur, wonende te Zaandam. Valschheid in geschrifte, een maand gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en 100.boete subs. 100 dagen hecht. o.v. A. B„ melkrijder, wonende te Haarlemmer meer, thans gedetineerd, heling, zes maanden gev. 'straf met aftr. prev. hecht. o.v. De heer L. H. van Rooijen, lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland en technisch ambtenaar der gemeente Amsterdam, hoopt op Vrijdag 1 September a.s. den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst der gemeente Amsterdam trad. Gezien het feit, dat de jubilaris op sociaal gebied geen onbekende is, zal het hem dien dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. BERLIJN, 29 Aug. Naar de officieele Prui sische Persdienst mededeelt zal de Minister van Kunsten en Wetenschappen ter uitvoering van het decreet over de „reiniging" der school bibliotheken een commissie van onderzoek be noemen. WUPPERTAL, 29 Aug. De politie had vastgesteld, dat de communisten te Wuppertal zich in den laatsten tijd weer begonnen te or- ganiseeren. In verband daarmede zijn 37 com munistische functionarissen gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. Vanmorgen zijn te Keulen-Hoehenhaus 70 woningen van staatsvijandige personen door zocht. Wapens en communistisch propaganda materiaal zijn in beslag genomen, terwijl 26 mannen en 3 vrouwen zijn gearresteerd. BERLIJN, 29 Aug. In het Reichsgesetzblatt worden gepubliceerd de overeenkomsten ter uniformeering van het cheque-recht, n.l. het accoord over de uniforme chequewet, de over eenkomst betreffende bepalingen op het ge bied van het internationale private cheque- recht en de overeenkomst over de verhouding van de stempelwet tot het chequerecht. De datum van in-werking-treding der nieuwe chequewet staat nog niet vast. Vóór 1 Januari 1934 zal dit waarschijnlijk niet zijn. PARIJS, 29 Aug. (Reuter) Na een week van vruchtelooze nasporingen is het de politie ten slotte gelukt de 18-jarige Violette Nozières, die verdacht wordt van een poging tot vergiftiging van haar ouders, te arresteeren. Zooals bekend, is de vader van het meisje aan arsenicum-vergiftiging overleden, doch men hoopt haar moeder nog in het leven te kunnen behouden. Nader meldt V. D,: Reeds bij het eerste verhoor gaf het meisje zonder aarzelen toe, dat zij haar ouders de giftige poeders had toegediend en zij had zich reeds twee jaar met dat plan bezig gehouden, omdat zij haar ouders haatte. Eenige weken ge leden had zij reeds een poging tot vergiftiging gedaan, doch deze mislukte omdat de toe gediende dosis te zwak was. Terwijl haar ouders vreeselijke pijnen hadden geleden, had de doch ter brand gesticht in de kamer, teneinde aen dood van haar vader en moeder te bespoedigen. De brandweer was toen echter tijdig ter plaatse geweest en kon de ouders uit de geheel met rook gevulde woning redden en naar het zieken huis transporteeren. Koopt een speldje op Koninginnedag De burgemeester van Velsen vestigt nogmaals de aandacht der ingezetenen op den speldjesverkoop op Donderdag 31 Augustus, ten bate van de restauratie der nieuwe kerk te Delft. In de algemeene deelname ligt een geweldige kracht tot bereiking van het doel. 31 Augustus vinde ons allen met het Kerk- speldje naast Oranje 1 Hing de traditie aan 'n zijden draadje? In den loop van verleden week had 't er wer kelijk den schijn van. De wind zat diep en stevig in het Zuid-Westen, stapels witte en grijze wol ken verdrongen elkander en de natuur deed ons al zoo'n beetje aan den naderenden herfst den ken. De profs hadden schik voor tien, want t zou met de traditie nu 'ns lekkertje misloopen, dat het Engelsche voetbal-seizoen in stralenden zonneschijn zou worden ingeluid. Maar Vrijdag liep de wind al naar het Oos ten. En Zaterdagde traditie was gered. Hoezee! Een jubelende zon, een azuurblauwe lucht, en een temperatuur, die de 80 graden passeerde. Engeland kon rustig gaan voetballen Doch zoo bar rustig is 't er overigens niet toe gegaan, eerder aan den stevigen kant, zoodat 't scheen of men hier en daar het spreekwoord onder bewijs wilde stellen, dat de eerste klap een daalder waard is. Daarover straks meer, eerst willen we onzen indruk geven van den eersten wedstrijddag. Men is licht geneigd, om de krachten van het vorig seizoen als uitgangs punt te nemen, en dat kan ook gevoeglijk worden gedaan, omdat de meeste elftallen slechts weinig verandering ondergingen. Zoo werd t een dag van verrassingen voor de lagere Goden. En van teleurstelling voor de toonaangevende clubs. Arsenal speelt gelijk, Aston Villa verliest, Chelsea doet hetzelfde, Sheffield United vrint ook al niet, waar verrassende successen tegen over staan van de debuteerende teams Stoke City en de Spurs. Wolverhampton, Middles brough en Blackburn Rovers weten alle drie hun seizoen met een zege in te zetten, zoodat de objectieve enthousiast eigenlijk lichtelijk on tevreden is over den start. Circa 50.000 menschen waren naar Highbury gekomen. Zij waren gekomen niet grootsche verwachtingen, en nu die verwachtingen niet in vervulling gingen, lieten ze ziqh met" lange ge zichten in den nieuwen Underground zakken om naar hun woonplaatsen terug te rijden. Want hetgeen daar beneden in de arena door Arsenal en Birmingham werd vertoond, had slechts weinig met voetbal gemeen, 't Ging er behoorlijk hard toe, zelfs dikwijls grof, zoo zelfs, dat Alec James al na twintig minuten schade loos werd gemaakt, en op het oogenblik „stoel" moet houden met 'n beleedigden enkel. Dit ge beurde op 'n oogenblik, dat Birmingham al een 1—0 voorsprong had. Die goal werd reeds in de vierde minuut gescoord. Guest, de nieuwe aan winst van Birmingham, gaf z'n eersten voorzet, dien Bradford langs Moss zond. De Londenaars speelden voorloopig hun fijn en verrassend „short-passing", doch alsof de Birmingham-lui voelden, dat dit hun ondergang beteekenden, gooiden ze er een ferm schepje op. Met hun stevige botten braken zij het begin af, wat hoo- geschool-voetbal had moeten worden, en waar van James het slachtoffer werd. Uit den aard zagen de vier Arsenal-aanvallers hun taak ver dubbeld, doch in de tweede helft kopte David Jack den bal fijntjes langs den internationalen keeper, Hibbs, waardoor Londen tenminste een punt uit haar eersten wedstrijd kon noteeren. Het goede resultaat van de Spurs was voor Londen gedeeltelijk een pleister op de High- bury-wonde. De Spurs moesten naar de United in Shef field. Men zei wel niets, maar zette een beden kelijk gezicht, waarmede men zeggen wilde dat wordt 'n nederlaag. Doch het gepromoveer de team hield zich prachtig staande en de goede verdediging dwong in Sheffield van de United een draw af. Dat is kranig, vooral daar dit het gevolg is van meer wilskrachtig, dan groot voet bal. Stoke City, good old Stoke uit den oertijd, startte fameus, en ontketende op haar ground wilde tooneelen van hartstochtelijke geestdrift. Chelsea, dat dit jaar nog meer moet fonkelen door haar voetbal-sterren, deed dit thans aller minst. Wel aanschouwde het publiek af en toe fijne trekjes van hoogstaande speltecnnlek, doch by die enkele trekjes bleef 't, want daarna liet men het initiatief weer aan de gastheeren, die zwoegden als mijnpaarden om Liddle's goal te redden. En daarin slaagde men, zoodat Stoke City met twee zuurverdiende punten startte. Voor de 50.000 bezoekers van Villa Park werd 't een drama. Heusch, zoo kunnen we 't noemen, want al is Leicester City geen katje om zonder handschoe nen aan te vatten en heeft dit team 'n achter hoede van erkende reputatie, zoo iets was voor de Villa geen bezwaar. Tenminste in het brein van de supporters, doch allesbehalve voor Maw, die na vier minuten de score opende, voor May, die vlak voor half-time er 2—0~ van 'maakte, eri Lochhead, die zijn kleuren met 30 in het front bracht. Toen pas werd de Villa het oude, moei lijk weerstaanbare Villa-team, en wond de Lei- cester-defensie om haar vinger; twee tegen- punten kwamen er, maar het derde, dat gelijk makende doelpunt, waarom 50.000 kelen luid krijschtenlaat nog op zich wachten. We vertelden u nog niet, hoe Dixie Dean traint. Met 'n voetbal, zegt u! Mis, met 'n ten nisbal. Een vriend laat hij het balletje omhoog gooien, en hij kopt 't naar de goal, en zoo oefent hij. En met den grooten voetbal herhaalt hij het experiment in wedstrijden, enscoort. Want het eenigste doelpunt, dat Everton maak te tegen West Bromwich Albion, en dat haar de zege bracht, was natuurlijk weer 'n „header" van Dixie. Bepaald een verrassing was ook Middles- brouglf start, dat Derby County met 31 klop te, terwijl de Wolverhampton Wanderers even eens nuttig werk leverden door Liverpool er met 3—2 onder te houden. In de tweede divisie gaf West Ham het eerste teeken van opleving door de Bolton Wanderers, ja, de Wanderers, die het vorig jaar degradeer den, met 42 te verslaan. Dat is waarlijk 'n kras stukje van Vic Watson met z'n trawanten! Op Koninginnedag speelt de volgende R. C. H.-combinatie om 5K uur te Bloemendaal tegen de club van dien naam met de volgende opstel ling: Schuurman Fr. v. Thiel Kors Hessels C. v. Eek Waalewijn A. v. d. Berg Slot W. Kedde G. v. d. Mey de Bie Martin. Een ingezetene van de gemeente Bloemendaal heeft voor den winnaar een beker beschikbaar gesteld. R. C. H.—H. F. C. A.S. Zondag wordt op het Sportpark te Heemstede een wedstrijd tusschen de eerste elf tallen van H. F. C. en R. C. H. gespeeld. R. en W. bat eerst en scoort 84 runs, waar van Poederbach 18, Schmeink 13 en 15 extra's. v. Dam 432, Eijsten 525, A. Cassee 08 en Strik 04. Bij Bl.'daal vallen de eerste wickets snel, doch voor het 5e wicket wordt de collapse ge stuit, zoodat de stand van 49 tot 5—74 op gevoerd wordt, waarna het R. en W.-totaal gepasseerd wordt. Totaal 96, waarvan v. Dam 43, Walenkamp 28 en H. Beijk 10. Francken 232, Dorsman 640 en Schmeink 016. R. en W. probeert het dan op de 2e innings en scoort snel 99 runs voor 4 wickets, waarvan Dorsman 49 not out, De Haan 13, Schmeink 17 en 19 extra's. v. Dam 122, Eijsten 024, Strik 315, Eg- gers 0—4 en A. Cassee 0—15. Bl.'daal weet echter stand te houden, zoodat R. en W. na 16 maiden-overs de poging opgeeft. De stand is dan 13. Dorsman 10. Bl.'daal wint dus met 12 runs op de le in nings. De afwerking van het programma wordt door het fraaie weer wel bevorderd. In het Hee- ren-enkelspel werden voor de troostronde reeds enkele partijen gespeeld. Van de Dinsdag gespeelde partijen verdienen speciale vermelding de keurige overwinning van J. H. Knoop op G. v. d. Ploeg, (met 63, 62 won Knoop) en de stevige nederlaag van J. de Ruiter tegen W. Kermer (64, 60). De uitslagen zijn: Heeren-enkelspel: le ronde: Poederbach sl. Oremus 61, 61; 2e ronde: J. H. Knoop sl. Poederbach 6—1, 6—3; 3e ronde: W. Kermer sl. J. de Ruiter 6—4, 6—0; J. H. Knoop sl. G. van der Ploeg 63, 62. Heeren-dubbelspel: le ronde: A. Land en G. van der Ploeg sl. W. Kemper en Vip, 60, 63, Gemengd dubbelspel: le ronde: Mej. Van Beeck Vollenhoven en W. Kermer sl. Mevr. v. Beaumont en C. K. van Beaumont 62, 75. Troostronde Heeren-enkelspel: le ronde: H. Sikkes sl. J. Verwey 60, 64; J. Vis sl. A. Huiser 6—1, 6—0; G. F. van Löben Seis w.o. Frekenhorst sl. Dr. Th. de Crauw 75, 26, 64; G. Pliester w.o. Bij den aanvang van het nieuwe seizoen stelt de Schaakclub „Haarlem-Noord" een afdeeling open voor jonge leden beneden den leeftijd van 18 jaar. In deze afdeeling zal de noodige voorlichting worden gegeven op het gebied van algemeene theorie en praktische beoefening van het schaakspel, openingsleer, behandeling van het eindspel, enz. terwijl voor zoover mogelijk ook onderlinge competities zullen worden gehouden. De contributie bedraagt 10 cent per week. Jon gelieden, die tot deze afdeeling willen toetreden, worden uitgenoodigd, zich aan te melden bij den secretaris der club: W. Mantel, Duinoord- straat 49, Haarlem-Noord, of op Maandagavond bij het bestuur in „Schoonzicht", Schoterweg 6 tegenover het Frans Halsplein, ingang Zocher- straat. De eerste drie tientallen der „Haarlemsche Damclub" zijn voor de a.s. competitie definitief als volgt samengesteld: „Haarlemsche Damclub" I. Bord Nr. 1. P. J. van Dartelen (captain); 2. J. W. van Dartelen; 3. J. B. Sluiter Jr.; 4. J. P. van Eijk; 5. J. v. d. Giessen; 6. J. van Looij; 7. H. G. Teunisse; 8. Joh. Fabel; 9. H. van Lu nenburg Jr. en 10. A. de Jong. „Haarlemsche Damclub" II. Bord Nr. 1. H. Greeuw (captain); 2. J. Wie- lenga; 3. C. Kool; 4. P. J. Bijrij; 5. D. Kleen; 6. J. Poppen; 7. J. Balk; 8. H. J. Rozijn; 9. Ph. F. Amelung Sr. en 10. Th. Wesselman. „Haarlemsche Damclub" III. Bord Nr. 1. J. M. A. Minderhoud (captain); 2. A. Kiel; 3. J. Otter; 4. T. Kerkman; 5. J. H. Reedijk; 6. F. W. de Pater; 7. Ph. G. Amelung Jr.; 8. Th. C. v. d. Sluijs; 9. W. J. A. Matla; 10. J. J. Groenewoud. De „Haarlemsche Damclub" I komt uit in de hoofdklasse; de „Haarlemsche Damclub" n en UI in de tweede klasse van den Nederlandschen Dambond. In verband met het behalen van het derde klasse clubkampioenschap 1932/33 door de „Haarlemsche Damclub" ni heeft het be stuur van den districtsbond „Noord-Holland" besloten de „Haarlemsche Damclub" IH in de as. competitie 1933/34 in te deelen in de twee de klasse. De „Haarlemsche Damclub" zal dus in de a.s. competitie met haar eerste tiental uitko men in de hoofdklasse; met haar tweede en derde tiental in de tweede klasse en met haar vierde tiental in de vierde klasse. De Damclub „IJmuiden" IV (clubkam pioene 4de klasse 1932/33) zal in de a.s. com petitie in de derde klasse moeten uitkomen. Te Beverwijk vond Zaterdagmiddag j.l. eene algemeene vergadering plaats van den districts bond „Noord-Holland". Toen te 5.15 uur de le voorzitter, de heer M. van Krieken (Zaandam) de vergadering open de, waren de afgevaardigden van 12 der 13 aan gesloten vereenigingen aanwezig. De notulen der vorige vergadering en het jaarverslag werden onveranderd en onder dank goedgekeurd. Besloten werd de voorwedstrijden om den meestertitel reeds begin September as. te doen aanvangen aangezien deze uiterlijk op 1 Octo ber a.s. beëindigd moeten zijn. De termijn van inschrijving sluit op 2 September a.s. bij den lsten secretaris van den districtsbond, den heer S. D. Hoogvorst, Adrichemstraat 53, te Bever wijk. Het bestuur van den districtsbond zal nog bij het bestuur van den Nederl. Dambond een verzoek indienen om de twee hoogstaankomen- den tot den eindstrijd toe te laten. Bepaald was namelijk dat alleen de hoogst- aankomende in den eindstrijd zou mogen uit komen. De westrijd om het 1ste klasse persoonlijke kampioenschap van Noord-Holland zal einde September a.s. aanvangen; de hoofdklasse com petitie begin October a.s. „Haarlemsche Damclub" dïèm» ndcUe1 a !cioze feiten hoort en leest i „oflir nhipct.ipf bttiiki. lean seen verklftri Hieronder publiceeren wij de definitieve in- deellhg der wedstrijden óin de clubkampioen schappen 1933-1934 der „Haarlemsche Dam club". Deze luidt als volgt: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen, J. W. van Dartelen, J. B. Sluiter Jr., J. P. van Eijk, J. v. d. Giessen, J. van Looij, H. G. Teunisse, Joh. Fabel, H van Lunenburg Jr., A. de Jong, H. Greeuw, J. Wielenga, C. Kool, J. J. Bijrij. Tweede klasse: D. Kleen, J. Poppen, J. Balk, H. J. Rozijn, Ph. F Amelung Sr., Th. Wessel man, A. Kiel, J. M. A. Minderhoud, T. Kerk man, J. Otter, J. H. Reedijk, F. W. de Pater, Ph G. Amelung Jr., Th. C. v. d. Sluijs. Derde klasse: J. J. Groenewoud, J. C. Bom, J. Merts, B. Henneke, J. Zurel, H. G. J. An- driessen, A. Smit, G. Molenaar, K. Olij, Jac. Fr. van Garderen, W. Jonkhof, I. Ravensbergen, H. W. O. van Rhoon, O. T. Glaser, J. Klaverstijn, P. v. d. Waarden, J. Pus, J. Kuntze, J. Meel- ker, M. van Leeuwen, D. den Baas, I. Risseeuw, H. v. d. Werff Jr., U. Jötten, J. J. van Kesteren. Deze wedstrijden zullen op Maandagavond 4 September a.s. in ,,'t Hof van Holland" aan vangen. Over: Aanleg nieuwe weg in de Haarlemmermeer In de maand Mei 1933 werd door de directie van den Rijkswaterstaat aanbesteed het maken van een gedeelte van den nieuwen weg voor autosnelverkeer tusschen Amsterdam en Sassen- heim over een lengte van 6 kilometer. Aannemer was de heer K. de Rooij uit Am sterdam. directeur van de N V. .De Cycloop" voor een som van ongeveer 157.000.—. In deze aannemingssom is een groot bedrag voor arbeidsloon begrepen, omdat het graven van een paralleltocht moet gebeuren met de hand en niet mag worden gedaan met de graaf machine. De aannemer heeft al een paar maanden ge leden de materialen op het terrein doen brengen en enkele dagen is er gewerkt door 40 a 50 man en daarna is een werkstaking uitgebroken, zoo dat het werk nu stil ligt. Wat een verlies aan arbeidskracht in de mooie zomermaanden, welke we beleven en wat een verlies aan arbeidsloon gedurende al die weken, nu talrijke gezinnen een weekloon hadden kun nen ontvangen; veel hooger dan bij de boeren of de bloemisten is te verdienen! Kort geleden is een ander gedeelte van dezen weg aanbesteed over een afstand van 4% kilo meter, waarvoor aannemer is geworden de heer J. C. Schemers te Nieuwendijk voor ruim 105.000.—. Deze is met de uitvoering begonnen en de noodige rails en karren en keten zijn ook ter plaatse opgesteld. Merkwaardig is het verschil in werkmethode tusschen deze twee aannemers. De heer De Rooij heeft zijn werkplan opgezet om te laten arbeiden in ongeveer 20 ploegen van 7 grondwerkers, die ieder een klein stuk aan pakken en afwerken met behulp van vracht auto's. De heer Schemers werkt met rails en kipkar ren en een kleine locomotief over een lengte van circa 200 meter en heeft daarbij noodig 20 a 25 grondwerkers. De heer De Rooij heeft zijn 140 a 150 werklui willen betrekken uit de gemeente Haarlemmer meer via de gemeentelijke arbeidsbeurs en hen willen betalen behalve regenverlet en vacan- tiebonnen het loon volgens het collectief ar beidscontract voor de bouwbedrijven, mits zij in het aangenomen tijdperk een zekere hoeveelheid grond naar 'n vastgesteld tarief zouden verzetten, maar na overleg met de besturen van de organi saties van verschillende bouwvakorganisaties is er verzet gekomen tegen dit tarief en is een staking uitgebroken, zoodat er in de laatste we ken geen schop grond meer is verwerkt. De heer Schemers heeft om welke reden is niet bekend geen arbeiders uit Haarlem mermeer in dienst genomen, maar uit andere gemeenten; een groote groep komt eiken dag met een autobus uit IJmuiden en een kleine groep is gehuisvest in een polderkeet. Hij betaalt eveneens het loon van het collectief contract en zal ook in het aangenomene tegen een vast tarief laten doorwerken zoodra de voor bereidende werkzaamheden zoover gevorderd zijn. Er wordt verteld, dat de aannemer De Rooij tal van brieven heeft ontvangen van arbeiders uit andere gemeenten, die zich hebben aange boden, om voor een weekloon van f 25 a 28 de hoeveelheid grondspecie te verzetten, welke hü verlangt. 'Er wordt ook bijverteld, dat een burgemeester uit één Zuid-Hollandsche gemeente meer dan 100 goede vakarbeiders heeft aangeboden, doch de aannemer heeft blijkbaar nog geen haast met het werk. omdat hij nog andere groote werken onderhanden heeft en de termijn, waarbinnen het werk kant en klaar moet worden opgeleverd, vrij ruim is gesteld. Toch dreigt hier voor de arbeiders ln de Haarlemmermeer een groot gevaar, dat de heer De Rooij straks, ontstemd over de geproclameerde staking, arbeiders in dienst zal nemen uit an dere gemeenten, zooals de tweede aannemer Schemers ook heeft gedaan. Wat een verlies aan inkomsten voor vele ar beidersgezinnen; wat een verdriet om zulk mooi goedloonend werk te zien overgenomen door vreemde arbeiders. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen dat de werklui in Haarlemmermeer zich kwamen beklagen by het gemeentebestuur en de besturen van de landbouworganisaties wanneer in den drukken t(jd b« den korenbouw of het bietenroolen Belgen of Brabanders or Geldersmannen worden aangenomen en hoe is h<ZijnUzij zelf niet oorzaak, dat vreemde arbei ders hun werk kunnen overnemen, omdat zij net hebben stopgezet en aan een werkstaking heb ben meegewerkt? Er is veel onverklaarbaars in deze zaak voor Bovengenoemde Wandelsportvereeniging orga niseert op Zondag 10 September a.s. een her denkingsmarsch voor wijlen den heer C. Dudok de Wit van 30 K.M. in de omstreken van Haar lem. Bovengenoemde vereeniging organiseert op Zondag 24 September een wandelexcursie naar het vliegveld Schiphol v.v. waar de luchtha ven bezichtigd zal worden en de deelnemers (sters) in de gelegenheid gesteld worden een vliegtocht te maken. De afstand van dezen wandeltocht is 35 K.M. De start heeft plaats 's morgens 11 uur van gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12. Voor inschrijving en nadere inlichtingen, óók voor de oefenmarschen, kan men zich wenden tot den heer D. van Kampen, Xordens- straat 26. Een groot aantal leden van de Hengelaars- vereeniging „Tusschen het Riet", verzamelde zich Zondagmorgen aan de Leidschevaart bij het station Lisse. Om 7 uur werd aangevangen met een hengel- wedstrijd op witvisch, welke een aangenaam verloop had, terwijl het genot nog werd ver hoogd door prachtig zomerweer. Na het beëindigen van den wedstrijd om 10 uur 15 werden de gevangen exemplaren gemeten en de prijzen toegekend aan: R. Rapenburg le prijs met een exemplaar van 31.3 c.M. v. d. Gevel 2e prijs 22.4 c.M, J. Pirets 3e prijs 19.3 c.M. H. Hoogers 4e prijs 18.9 c.M, J. Kroese 5e prijs 18.4 c.M. J. Arendsen 6e prijs 18 c.M. A. Gruiters 7e prils 18 c.M. Sleeman 8e prijs 17.8 c.M. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van Mons (België), 217 K.M. De uitslag luidt als volgt: J. Smit 1; L. van Meurs 2, 25; P. van Andel 3. 9, 27; H. van Alphen 4; H. J. Petter 5, 7, 25; J. Pieke 6, 23; C. van Meurs 8, 15; G. Stou ten 10, 21, 31; N. Peetoom 11; P. Kaptijn 12, 16; C. Breeuwer 13; C. Koning 14; J. Herhorst 17, 19; W. v. d. Veldt 18, 32; A. Tool 22; J. J. Hart 24; G. Meulen 26, 28; J. Roofjers 29, 30. Eerst aankomende duif 11 uur 20 min. Wedvlucht vanaf Mons op 27 Aug. Afstand 217 K.M. De uitslag is als volgt: H. V. Roosdorp 1, 4, 5, 11, 13, 14; P. j. v. Daalen 2, 6. 10, 12, 15; J. H. v. d. Broeke 3; P. A. Bosse 7, 8, 9, 17; J. J. Doeglas 16. Wedvlucht vanaf Soignies, afstand 204 KM., eerstaankomende duif 11.53.8 G. A. Steyl 1 6 15 16 19 21 33 38. J. Staphorst 2 3 4 12 13 20. A. Visser 5 27 28 39 40. F J Lourenburg 7 8 31. J. H. Somers 9 10 11 14 22 23 29 30 34 36 37. Joh. Heesemans 17. P. Heymel 18 25 35. H. van Oldemark 24. p. Kersten 32. Hof van Egmond 45. le kampioen oude duiven: H. v. oidenmark. 2e kampioen: J. H. Somers. Uitslag wedvlucht van Mons op 27 Augustus, afstand 217 K.M., los 7.45 uur. Eerstgetoonde vo gel 11.18.28 uur. Boogaard en Jansen le, 9e, 10e, He, 20, 23e prijs; Jb. Plas 2e ,3e, 8e, 15e; Th. A. Heins- bergén 4e, 17e; J. Th- Bakker 5e, 25e, 26e, 28e, J. J .de Bie 6e, 13e, 21e; P. Kroon 7e, 29e; C. Stolk 12e; H. Everts 14; C. van 't Ende 16e; J. Broekhof 18e, 19e; O. Alders 22e, 24e; P. de Wilde 27e, 30e. en deze zaak objectief bekijkt, kan geen verklaring vinden voor hetgeen hier gebeurt De besturen van de plaatselijke organisaties der arbeiders, van de grondwerkers en landar beiders Zijn toch om hunne belangen te dienen: het ligt toch op hun weg, het is toch hun taak om te zorgen, dat zoo'n mooie werkgelegenheid in eigen omgeving aan de leden van hun vak- vereeniging niet ontgaat? n Welnu! waarom komen zij dan niet in actie om nog te redden wat te redden is. voor alles te laat is en hoe is dan toch mogelijk, dat deze besturen een staking kunnen laten voortduren, welke zoo belangrijke moreele en geldelijke schade mèt zich moet brengen? Het is wel gelukkig, dat de stakers uit de kas van hun bond een weekgeld van 12 13 ontvangen, maar een weekloon van 25 a 28 is toch voor vrouw en kinderen en het gezin veel beter, ook al moet daarvoor dan hard wor den gewerkt. x Over: Loterij Kleine Theresia- Stichting. om deze nuttige instelling in het leven te helpen houden heeft het bestuur van B. en W. van Haar lem vergunning gekregen tot het houden van een loterij. Voor den luttelen prijs van een dubbel tje per lot, heeft men kans een gouden horloge, naar keuze, te winnen, hetzij een heeren- of da mes-, al dan niet polshorloge; daarenboven zijn er verschillende fraaie poppen alsprijzen beschik baar. een groote aantrekkelijkheid voor de vrou- WCDekverloUng zou plaats hebben op 5 September as, maar.... er zijn nog een paar duizend loten onverkocht zoodat uitstel van de trekking ver zocht en verkregen is, welke nu uiterlijk 5 Novem- hoi. mr.et ninnts hebben. Het spreekt vanzelf, dat hit bestuur hoopt, zoodoende door den voorraad heen te komen. Waarde lezers dezer courant hllpt ons van de lootjes af! Is het nog noodig het doel en streven dezer zoo nuttige instelling uiteen te zetten Immers neen! Allen weten wij. dat zij zuigelingen en kleintjes tot pl.m. 2 Jaar verzorgt, waarvoor de eigen moeder met den besten wil van de wereld geen onderdak heeft. Aanstaande moeders, die met zooveel liefde en zorg het nestje voor uw zoo vurig verbeid kindje in gereedheid brengt en gij. die zoo ongestoord van het bezit uwer lievelingen kunt genieten, denkt eens aan de kleintjes, wier komst met angst en vreeze tegemoet wordt gezien Kijkt niet op een dubbeltje: Den arme gegeven is Gode geleend. Vriendelijke dames komen de lootjes aan huis aanbieden. Ook zijn ze verkrilgbaar Bloemhofstr. 1, Haarlem en Raadhuisplein H^emstecte. Over: Oproep tot de burgerij! Teneinde het Crisiscomité (Lange Begijne- straat 13rood hoek Klokhuisplein, telefoon 145051 in staat te stellen zijn mooie taak ook in den komenden winter naar behooren te kunnen ver vullen, is het dringend noodig de financiën te versterken. Het comité zal daartoe op Zaterdag 23 Septem ber 1933 zooals reeds door den secretaris in de Plaatselijke bladen werd vermeld, een collecte houden waarvoor honderden collectanten en collect rices noodig Ml" en doet daarom een ern stig beroep op uwe medewerking. De collectedag wordt verdeeld ln vier perioden, n.l. van 9—H uur> vaa U1 uur, van 13 uur en van 3' uur. Men geve zich op aan ons bureau met ver melding van naam, voornaam, adres, leeftijd, pe- rlode(n) waarin men wil werken en eventueel buurt waaraan men de voorkeur geeft (bi) spoe dige aanmelding kan met het laatstgenoemd» het beste rekening worden gehouden). van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Bergen 370 manden 2080.—, Adelante 900 manden 1880—, Amstel- stroom 85 manden 1370.—, Neptunus 115 man den 1500Oostzee 60 manden 1470.—. Loggers: Katwijk 62 460.—, Katwijk 33 570.—. Kotters: O. 58 280.—, E 401 380.—, E 45 630.—. IJMUIDEN, 30 Aug. Tarbot 1—0.65 per K.G.; Griet 2515 per 50 K.G.; Tong 1.25 0.75 per K.G.; middel Schol 32; zet Schol 30 —26; kleine Schol 16—1-40 per 50 K.G.; Schar 6—5 per 50 K.G.; Vleet 1.27 per stuk; midd. Schelvisch 16—9; kl. midd. Schelvlsch 11— 2.80; kleine Schelvisch 4.90—0.50 per 50 K.G.; Kabeljauw 41—35 per 125 K.G.; Gullen 12.50 —0.60; Wijting f 2.30; Makreel 4.90—3.10 per 50 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3