2e REIS naar- BEAURAING Geen explosie! ONZE REIS NAAR TRIER Nieuwe Twee-Dagen-Trip naar de Ardennen. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 30 AUGUSTUS Fier zongen de Nederlandsche pelgrims hun eigen liederen Bezoek aan den Dom DIRECTIE NED. BANK Bijkantoor Rotterdam DE WERKLOOSHEID In de eerste week van Augustus iets verminderd HUIZE „ST. RADBOUD" Jacht op de geheime zenders Thans een tweetal in beslag geno men te Rotterdam HOLLANDSCHE BOOT Uitloting en aflossing opgeschort DE VLOOT DER H.A.L. Weer een schip minder Reünie der oud-leerlingen GEEN REORGANISATIE? Baken- en politiedienst op de groote rivieren BRAND TE GRONINGEN Gevaar voor uitbreiding bedwongen De omtrek der aarde in twee dagen Prestaties van de K.L.M. MOTORRIJDER TEGEN AUTO GEBOTST Chauffeur ernstig gewond DOOR AUTO AANGEREDEN Jongeman te Zaandam op slag gedood ONZE WEEK-END REIS NAAR BEAURAING Crisis-Zuivel-Centrale Donderdag 31 Aug. 1933 De bergers Dros en Doeksen wijten de schade aan den Lutine- toren aan den druk der zee Laatste woord aan de zandzuigers Toch geen aanslag? De toestand in de margarine De smokkel SPIRALO-VERBOD TE SCHEVENINGEN Gelegenheid gesloten NATIONALE DEMONSTRATIE Het Nederlandsche warmbloed- paard SPEERWERPEN Stilstand Kanaal overgezwom men Door Engelsch meisje DE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN Verloop van den eersten dag KORTE VREUGDE VOOR VAN HOUT Richard verbetert zijn record DE TOUR DE SUISSE Valentijn nummer veertien Man verdronken Het loopt ten einde met de tentoonstelling en de vereering van den H. Rok. Nog maar luttele dagen en het reeds maanden durende feest is geëindigd. In de laatste dagen is de toeloop der pel grims geweldig. Maandag werden er meer dan 50.000 geteld. De diepe, kinderlijke vereering der geweldige massa van het H. Kleed van den Gekruisigde van Golgotha werd buitenge woon ontroerend. Temidden der tienduizenden pelgrims staan de, hoorende de warm bezielde gezangen en beden, temidden dezer massa's, die uren en uren staan te wachten in de werkelijk Oos- tersch brandende zon, voelt men als tastbaar de „Unitas Catholica", voelt men de wereld omvattende heerlijkheid der eenige Moeder kerk. Ons, Nederlanders, viel de even buitengewone als onverdiende eer te beurt om buiten de on afzienbare rijen pelgrims om, den hoogen Dom te worden binnengeleid. Tevoren was in de Jezuïetenkerk een H. Mis opgedragen, waarna een eerbiedwaardig-oude Duitsche missionaris met langen grijzen baard, die in onze koloniën werkzaam is geweest en daardoor onze taal heeft leeren kennen, in roerend-gebroken Hollandsch een innige toe spraak hield. Er werd toen een processie ge formeerd. Door de straten van Trier weerklon ken de Hollandsche liederen, die op de menigte grooten indruk maakten. Vooral het fiere lied van Schaepman .Aan U, o Koning der Eeuwen" vulde triomphant de oude straatjes en steegjes rondom den Dom. Na afloop der vereering van den H. Rok vertrok het gezelschap naar de prachtige oude kerk der Abdij van St. Matthias. Duizenden vulden dit geweldige Godshuls, vol met de allereerbiedwaardigste relieken. Toen wij, Nederlanders, aankwamen werden wij per luidspreker door een Duitscher, die onze taal kende, in het Nederlandsch begroet. Dit was een zeer op prijs-gestelde verrassing. Het was een grootsch oogenblik, toen wij het „Aan o Koning der Eeuwen" zingend, de kerk binnenschreden. De menigte hoorde zichtbaar verwonderd naar de vreemde klanken, maar de indruk bleek, naar gehouden gesprekken, zeer sterk. Het was een prachtige dag. Woensdag maakt het gezelschap een trip naar Luxemburg. Na terugkomst in Trier wordt een huldiging aan H. M. de Koningin op touw gezet. Men heeft algemeen groote verwachting van dezen feestavond, temeer daar men van Duit sche officieele zijde zich niet onbetuigd zal laten. De stemming van het gezelschap is opper- >est. Mr. J. R. Goddard heeft tegen het einde van dit jaar ontslag gevraagd als directeur der Bij bank van De Nederlandsche Bank in verband met zijn opneming als deelgenoot in de assu rantiefirma M. van Marle. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 605.000 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1927 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 7 tot en met 12 Augustus 23.7 pCt. heeft bedragen en in de week 2429 Juli 24.3 pCt. In de overeenkomstige week van het jaar 1932 was het werkloosheidspercentage 26.2. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 12 Augustus in totaal 300.387 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 286.370 mannen. In totaal waren werkloos 274.142 per sonen, onder wie 265.085 mannen. Op 29 Juli bedroeg het totale aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 302.993; hiervan waren werkloos 276.740 personen, onder wie 267.881 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 29 Juli jl. verminderd met 2606, toet aantal werkloozen met 2598. Het aantal uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrokken Nederlandsche landver huizers bedroeg volgens de opgave van de com missie van toezicht in die havens, 70 in het eer ste halfjaar 1933; in 1930 bedroeg dit aantal 274$ (over het geheele jaar); 361 in 193:1; 155 in 1932. men achter hoepels te zien rondrennen over de drukke speelplaats. Om 8 uur begon de feestavond, onder leiding van mr. Carter en miss Corrina, met medewer king van een trio van het Conservatorium te Amsterdam, afgewisseld door komische voor drachten van oud-leerlingen, van wie bijzondere vermelding verdient de heer W. Stroomer, met zijn leuke, koddige humoresken. Gezelliger avond was moeilijk denkbaar! Zondag 27 Augustus werd een schitterende dag. Hij begon met een generale H. Communie Daarna volgde het ontbijt en een gezellige och tendwandeling door de stad. Na de plechtige Hoogmis hield de zeereerw. pater Cyprianus een schitterende feestpredika tie. Om half elf was het receptie en tevens aanbieding van een feestgeschenk door de reü nisten. Hartelijke woorden werden gesproken tot den scheidenden fr. directeur Alfonso, den pio nier, de spil van St. Radboud, onder wiens eminente leiding St. Radboud tot grooten bloei kwam. Talrijk waren de gelukstelegrammen en brie ven van oud-leerlingen, die door bijzondere omstandigheden niet op deze receptie aanwezig konden zijn. Prettig en leerzaam was de excursie naar de Zuiderzeewerken met luxe touringcars, waarbij de heer Vermolen, secretaris van de V. V. V. te Medemblik expliceerde. Een copieus diner wachtte den gasten na de excursie. Daarna begon weer een even gezel lige feestavond als daags tevoren en toen te ruim twaalf uur de reünie gesloten werd met een „tot spoedig weerzien op St. Radboud" be gaven zich allen over-voldaan ter ruste. Het moet voor de eerw. fraters een aangena me voldoening zijn geweest te hebben kunnen constateeren, dat hun taak als opvoeders-onder wijzers zoozeer wordt gewaardeerd. De band tusschen oud-leerlingen en St. Rad boud is bij deze reünie, zoo mogelijk, nog hech ter geworden. Uiterst voldaan en in de hoop dat deze reünie door vele zal gevolgd worden, trokken de oud leerlingen Maandagmorgen huiswaarts. Langzaam maar zeker worden de geheime zendinstallaties door den Rijksradio-contröle- dienst opgespoord en in samenwerking met Rijks- en Gemeente-politie onschadelijk ge maakt. Thans zijn te Rotterdam weder twee clan destiene zendinrichtingen in beslag genomen, respectievelijk in perceelen aan het Krielerf en in de Goudenregenstraat. Aangezien voor den bonafiden amateur de gelegenheid bestaat een zendvergunning te ver krijgen, zal de radio-contróledienst zijn jacht op de geheime zenders krachtig blijven voort zetten. AMSTERDAM, 29 Aug. In de heden door het Amsterdamsch Trustee's Kantoor bijeenge roepen vergadering van houders van 6 pCt. hyp. obligaties der Hollandsche Stoomboot Mij. was als eenig punt van behandeling aan de orde het nemen van een beslissing over een in ver band met het in voorbereiding zijnd reorgani satieplan, bij den trustee ingekomen verzoek van de directie der maatschappij tot opschor ting van de uitloting en aflossing van 181 obli gaties, voorgeschreven voor het jaar 1933. Het voorstel tot opschorting van de uitloting en aflossing van 181 obligaties werd met alge- meene stemmen aangenomen. De HollandAmerika Lijn heeft thans we derom een harer schepen, n.l. de 11.700 ton metende „Moerdijk" ter slooping verkocht, dit maal aan Italië. In den loop van dit jaar werden niet minder dan, met de „Moerdijk" mee, zes schepen aan het buitenland verkocht, alle om te worden ge sloopt. Woensdag 23 Augustus j l- kon men op „St. Radboud" te Medemblik reeds zien, dat er feest gevierd zou worden. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het welbekende internaat St. Radboud was door de oud-leerlingen een reünie georganiseerd, die Zaterdag 26 en Zon dag 27 Augustus werd gehouden. Zaterdagmiddag juist vijf uur trok een 140- tal oud-leerlingen gezamenlijk op naar St. Rad boud. 't Was een joyeuse entrée, toen deze 140 blijde, opgewekte boys hun intocht deden, op de speelplaats sprak fr. directeur Alfonso een kort, maar krachtig Woordje tot zijn vrienden, dié door een stevigen band aan St. Radboud verbonden waren, zijn en zullen blijven. Hier op volgde een onderlinge kennismaking en wei dra waren allen in 'n prettige stemming en 'n ieder voelde zich weer thuis op St. Radboud. Om zes uur zaten alle oud-leerlingen en genoodig- den aan een heerlijk souper. Onder de aanzit- tenden merkten we op o.a. de eerw. fr. Mauritio, afgevaardigde van het hoofdbestuur van de Congregatie der eerw. Praters, de zeereerw. pa ter Cyprianus, de leider der jaarlijksche retrai te en der driemaandelijksche recollectie, be nevens vele oud-leeraren. De voorzttter van de feestcommissie, de heer Becker, hield een gloedvolle toespraak, waarin hij de eerw. fraters prees en dankte voor de zorgen en toewijding bij hun prachtig doch moeilijk opvoederswerk, en waarin hij bijzonder den nadruk legde op de religieuze zijde der op voeding van dit pensionaat, door te wijzen op de talrijke priesterroepingen, waarop St. Rad boud bogen kan. Een speciaal woord wijdde hij aan de twee overleden fraters, n.l. fr. Raymond en fr. Ju- ventius. Diverse sprekers voerden daarop nog het woord en het was één hulde- en dank bewijs aan de eerw. fraters van st. Radboud. Na het souper werden op de speelplaats de oude spelen enz. nog weer eens druk beoefend en het was een komisch gezicht, kerels als boo- °P t6 VIagen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met een voornemen tot reorganisa tie van den baken- en politiedienst op de groo te rivieren heeft minister Kalff, Minister van Waterstaat, geantwoord, dat hij het niet wen- schelijk acht omtrent het al of niet in overwe ging en voorbereiding zijn van wijzigingen in den dienst mededeeling te doen. Vervanging van twee stoomvaartuigen door twee motorbooten is op zich zelf wenschelijk geacht; daartoe is een overeenkomst aange gaan. Voor de tweede maal werd de Groningsche brandweer Dinsdagavond omstreeks half zes gealarmeerd voor een uitslaanden brand, wel ke woedde in perceel 34 in de Sledemenner- straat, in het centrum van de stad gelegen. Daar woedde het vuur op de bovenwoning, waar een schilderswerkplaats gevestigd is, van de firma B. Beekman Bzn. De vlammen sloe gen aanvankelijk fel uitj doch de brandweer bluschte met drie stralen op de waterleiding het vuur vrij spoedig. De bewoners aan den overkant van de straat deze is slechts an- derhalven meter breed moesten in verband met de gevaarlijke situatie hun woning ont ruimen. Verzekering dekt de schade. De oor zaak is onbekend. Voor onze Abonné's 10 pCt. reductie op de reissom Op veelvuldig verzoek hebben wij besloten voor onze lezers en lezeressen een nieuwe reis te organiseeren naar Beauraing, het lieflijke dorpje in de Belgische Ardennen, waar in weinige maanden tijds een Mariadevotie gegroeid is, die welhaast weergaloos genoemd kan worden. Wij stellen derhalve aan het bureau van dit blad de gelegenheid open, zich te laten inschrijven voor een reis naar Namen, Dinant en BEAURAING, met bezoek aan de beroemde grotten van Han en op de terugreis aan Brussel. Het program luidt: Zaterdag 9 September: Vertrek 's morgens 7 uur vanuit Amsterdam en Haarlem. (Utrecht 8 uur). Aankomst te Breda half elf, waar een kop koffie geserveerd wordt. Aankomst te Brussel half 2, alwaar warme lunch. Vertrek uit Brussel te half 3. Aankomst te Namen te 3 uur 45. Aankomst te Han half 6, alwaar bezoek aan de fantas tische grotten. Des avonds aankomst in het prachtig gelegen Dinant te 9 uur. Diner en logies in Hotel. Zondag 10 September: Ontbijt; H. Mis; per autocar van Dinant naar Beauraing, alwaar bezoek aan de beroemd geworden grot in den kloostertuin; vervolgens over Namen naar Brussel, waar diner wordt gebruikt; verder over Antwerpen terug naar Holland; consumptie met broodjes in Breda; aankomst te Utrecht 10J4 uur, Am sterdam (eindpunt) ongeveer 11% uur in den avond. Dit program bieden wij onzen abonné's aan voor den uitzonderlijken prijs van 20.— (verhoogd met 2.50 administratiekosten) Waar de tijd van voorbereiding kort is, moeten wij er op aandringen, dat gegadigden zich TEN SPOEDIGSTE in ieder geval vóór Dinsdag 5 Sept. bij ons aanmelden. Eerst wanneer reissom en adrainistratiegeld gestort zijn kan men als deelnemer beschouwd worden. Men vrage aan ons bureau formulieren aan. In verband met de ook voor de tweede reis gebleken belangstelling, adviseeren wij onmiddellijke aanmelding. Het zal onzen Ütrechtschen en Arnhemschen abonné's genoegen doen te vernemen, dat speciale autobussen de reizigers van uit Utrecht en Arnhem zullen vervoeren, althans wanneer een voldoend aantal gegadigden zich daartoe aanmeldt. DE DIRECTIE. Op Vrijdag 25 dezer legden de vliegtuigen op de lijnen van de K.L.M. in het buitenland, met inbegrip van de Indië-lijn, in het binnenland met inbegrip van de Nederlandsche Rondvlucht gezamenlijk 20.000 K.M. af. Op Zaterdag be droeg deze totale afstand bijna 19.000 K.M. Bij de beoordeeling dezer zeer hooge cijfers be denke men, dat de totale lengte der Indische luchtlijn 14.500 en dat de omtrek der aarde 40.000 K. M. bedraagt. Dinsdagavond half zeven vond onder de ge meente Heesch nabij de Heesche barrière een ernstig auto-ongeval plaats. Daar reed de mo torrijder A. Terwind uit Arnhem, gaande in de richting Grave. Hij wilde een paard en wagen voorbijrijden, doch op dat moment naderde van tegenovergestelde zijde een Belgische vracht auto. Op het laatste oogenblik zag de bestuur der van den Belgischen auto, Bodive uit De venter, den motorrijder. Hij remde zoo hevig, dat zijn wagen kantelde, waarbij de motorrijder pardoes door de kap reed. Wonder boven won der kwam de motorrijder er zonder kleerscheu ren af. De bestuurder Bodive kwam er echter minder goed af. Hij moest uit den gekantelden wagen bevrijd worden. Nadat dr. Beek uit Oss de eerste geneeskundige hulp verleend had, werd B. naar het ziekenhuis te Oss overge bracht. Hij heeft ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen opgeloopen. De voertuigen werden beschadigd. Te Zaandam is gisteravond de ongeveer 23- jarige Volkert Rispens, terwijl hij met zijn meisje liep te wandelen aan den Zuiddijk ter hoogte van de P. J. Troelstralaan door een luxe auto aangereden en tegen den grond ge slagen, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. De auto is doorgereden, zoodat de eigenaar niet bekend is. Bij vergissing heeft een der deelnemers aan onze eerste reis naar Beauraing op den terug weg te Brussel een verkeerde tasch medegeno men. Wij verzoeken dezen deelnemer beleefd ons deze ten spoedigste te willen doen toeko men, aangezien er zich bescheiden in bevin den, die voor den eigenaar van het grootste gewicht zijn. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 3 tot en met 16 September 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptlemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastge steld op 5</2, 5% en 6 cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderjj. HUIZEN, 296 M.: 8.00 KRO: Gramofoon- muzlek (Carillon), 10.00 NCRV: Gramo foonmuziek, 10.15 Morgendienst door Dr. J. A. Rust, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.00 KRO: Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.00 Politieberichten, 12.15 KRO:-orkest onder leiding van M. van 't Woud, met medewerking van het Kro-koor onder lei ding van G. Vermeulen, 2.00 NCRV: Caril lonbespeling op het carillon van het Kon. Paleis, Amsterdam, door J. Vineent, 3.00 Bespeling van het studio-orgel door L. Blauw. 4.00 Bijbellezing door ds. J. Pan nenbakker. Mej. C. de Jager, zang. Fr. Gorter, orgel, 5.00 Concert door de Har monie Meyerbeer, Den Haag onder leiding van A. Bielen, 7.00 Pollteberichten, 7.15 Knippen en stelversieren, 7.30 Overzicht door C. A. Crayé: Wat er op de wereld ge beurt, 8.00 Concert door versterkt NCRV- kleinorkest onder leiding van P. v. d. Hurk. Martje Offers alt-mezzo, 10.30 Gramofoon muziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M-: 8.00 AVRO: Bei aardconcert ter gelegenheid van den ver jaardag der Koningin, op het carillon van de Kathedrale Basiliek van St. Jan te s-Hertogenbosch, door den stadsbeiaardier Toon van Balkom, 8.30 Groot huldebe toon ter eere van H. M. de Koningin op den Ooolsingel voor het stadhus te Rot terdam 9.00 Gramofoonmuziek, 10.00 Mor genwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Causerie door Lu cy Pierson: Vier vorstinnen. 11.30 Gramo foonmuziek, 12.00 Lunchconcert door het omroeporkest onder leiding van N. Treep, afgewisseld door draaiorgelmuziek, 2.15 Gramofoonmuziek, 2.30 Orgelspel door Fr. Hasselaar met medewerking van een der zangklassen van de vereenlging Zanglust onder leiding van Willem Hespe, 3.30 Gra mofoonmuziek, 3.45 Rustpoos, 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Gramofoonmuziek, 5 00 Voor grootere kinderen: Op en top William. Tooneelspel onder leiding van Kommer Kleyn, 5.40 Dinerconcert door Paul Godwin en zijn orkest, 6.30 Sport- praatje door H. Hollander, 7.00 Vervolg concert, 7.30 Lezing door majoor W. G. de Bas: „Onze nationale vlag". 8.00 Vaz Dias, 8.05 Omroeporkest onder leiding van N. Gerharz, Willem Kavelli, bas, Max Ro driguez, cello. Intermezzo voordracht van Ph. L. Chapelle: Pandoerenpot van F. de Sinclair, 10.30 Apothese van 'n nationalen feestdag. Ooggetuigeverslag van het vuur werk te Scheveningen, 11.00 Vaz Dias, 11.10 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M-: 7.00 Lichte gra mofoonmuziek, (uitzending Duitschland), 7.45 Weeroverzicht, 7.50 Symphonisch con cert van gramofoonplaten, 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Duitsch, 8.40 Lichte gramofoonmuziek, 9.00 Nieuws berichten in het Fransch, 9.10 Voortzet ting lichte gramofoonmuziek, 9.45 Nieuws berichten in het Duitsch, 9.55 Dansmuziek en gramofoonmuziek. In diverse pauzes: slotnoteerlngen, goederenprijzen en sport berichten. Mededeeling in drie talen). BRUSSEL, 5.09 M.: 12.20 Concert door 't kleine orkest van het N. I. R. onder lei ding van P. Leemans, 1.30 Gramofoonmu ziek, 5.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van Jean Kumps, 6.35 Gra mofoonmuziek, 8.20 Populair concert door het radio-orkest onder leiding van Jean Kumps, 8.20 Populair concert onder lei ding van Karei Walpot, 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 Strijk orkest onder leiding van Max Skalka, 3.05 Harmoniemuziek onder leiding van Dvring 8.30 Omroepsymphonleorkest, 10.50 Dans muziek. BERLIJN, 419 M.: 4.50 Kamermuziek, 9.20 Dansmuziek door Pepi Zampa, met mede werking van het omroeporkest onder lei ding van Siegfried Schulz. HAMBURG, 372 M.: 12.40 Populair con cert door de omroepkapel van Breslau onder leiding van Bruno Janz, 1.35 Gra mofoonmuziek, 4.20 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 2.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Concert, 9.15 Mo derne muziek door het omroepkameror- kest onder leidng van Werner Richter. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert, 1.20 Populair concert onder lei ding van Eysoldt, 8.40 Concert door het Westduitsche kamerorkest onder leiding van Wilhelm Keiper, 10.50 Populaire en Dansmuziek onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY, 15:54 M.: 12.20 Concert on der leiding van Norman Austin, 1.35 Nieu we gramofoonmuziek, 2.35 Concert door 't Schotsche Studio-orkest onder leiding van Guy Dalnes, 4.05 Concert, 5.05 Concert door het Western Studio-orkest onder lei ding van Frank Thomas, 6.50 Concert door het B. B. C.-orkest, 8.20 Concert door het Radio-militairorkest onder lei ding van Leggett, 10.40 Dansmuziek, 10.50 B. B. C.-dansorkest onder leiding van Hen ry Hall. PARIJS EIFEL, 1446 M.: 8.50 Gramo foonmuziek. PARIJS R., 1725 M.: 8.05 Gramofoon muziek, 12.50 idem, 7.30 Gramofoonmuziek. 9.05 idem. MILAAN, 331 M-: 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.50 Emiral, opera in een bedrijf van Bruno Barilli. ROME, 441 M.: 8.35 Gramofoonmuziek, 8.50 La grotta di Trofonio", komische opera in twee actes van Salieri. WEENEN, 517 M.: 7.25 Der Narrenhof operette in drie bedrijven van Julius Horst en Robert Pohl, 10.50 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M.: Populair concert, 7.25 Gramofoonmuziek, 8.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van J. Ozi minski, 9.30 Concert, 10.20 Dansmu ziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 6.20 Duitsche operamuziek, 7.30 Populaire en gramofoon muziek, 8.50 Concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De bergingsvaartuigen de „Volharding" en de „Neptunus" zijn gisteren in de haven van Terschelling teruggekeerd met den toren van de „Lutine". Gistermorgen om drie uur waren de vaartuigen uitgevaren met bok en hijsch om den toren te lichten, hetgeen zonder moeilijk heden lukte. Een strandjutter op Terschelling heeft he denmorgen medegedeeld, dat hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks drie uur een ontploffing in zee zou hebben gehoord. Men veronderstelt thans, dat toen de aanslag op den toren moet hebben plaats gehad. Nu de kegel gelicht is en een nauwkeuriger onderzoek mogelijk, komt men tot de overtui ging, dat toch een natuurlijke oorzaak niet is buitengesloten. Men neemt aan, dat de pakking tusschen de platen is losgeraakt, waardoor de bouten aan het werken zijn gegaan en in zee vielen. Het geheele proces is daardoor te verkla ren. Had men een andere constructie gebezigd, dan ware dit euvel voorkomen. Zooals wij reeds mededeelden is, voor de to ren gelicht is, komen vast te staan, dat geen explosieve krachten oorzaak zijn geweest van de vernieling van Beckers' toren. De firma Dros en Doeksen, de houders van de concessie tot berging der Lutine-schatten, be vestigt dit thans. Haar overtuiging is, dat het losrukken van verschillende platen tengevolge van het naar buiten werken der moerbouten niet het gevolg is van een explosie, maar ont staan door den druk van het zeewater. Het justitioneel onderzoek zal na deze ver klaring worden gestaakt. Intusschen geven de bergers den strijd nog niet op. Zij willen nog een laatsten aanval wa gen om, desnoods maar zonder toren, tot den roestklomp door te dringen. De ligging van het wrak kent men thans uiterst nauwkeurig en op de oude manier, door middel van zandzuigers, hoopt men toch nog 't begeerde goud te bergen. Omtrent den toestand in de margarine meldt men ons uit het Zuid-Oosten des lands, dat de beperking der voorraden voortduurt. De af nemers der groote firma's in levensmiddelen hebben van hun leveranciers bericht ontvan gen, dat zij voortaan minder margarine zullen kunnen bestellen dan zij gewoon waren weke lijks te betrekken. Over het algemeen, zoo vernamen wij, bestaat bij de consumenten een geringe animo om van de margarine naar de natuurboter over te gaan. Dit is voor het minder-kapitaalkrachtige deel van het publiek trouwens ook niet goed moge lijk uit hoofde van het nog steeds groote prijs verschil. Veeleer, aldus verzekerde men ons, is een streven merkbaar om het tekort aan mar garine in de huishoudens aan te vullen met reuzel en dergelijke. Ook gaat men in de ge zinnen ertoe over zelf mengsels te vormen, waartoe bijvoorbeeld stroop en vet gebruikt worden. Hieruit moet een vrij aantrekkelijke combinatie ontstaan, die als smeermiddel uit stekend schijnt te kunnen dienst doen. Intusschen vertoont in de grensstreken de smokkelarij van buitenlandsche margarine groo tere activiteit. Behalve per auto wordt ook veel per rijwiel gesmokkeld. Hoe aanzienlijke hoe veelheden hierbij zijn betrokken, bleek dezer dagen weer te Gennep, in Noord-Limburg, waar een vrachtwagen met tweeduizend pond margarine werd in beslag genomen. Ook elders aan de grens hebben nu en dan soortgelijke inbeslagnemingen plaats, doch daarnaast ge beurt het dat smokkelauto's onvervaard de spijkerversperringen „nemen" en hun lading in veilige haven weten te brengen. De Zaterdagavond j.l. te Scheveningen aan den Badhuisweg geopende gelegenheid voor Spiralospel is in overleg met de politie Maan dagavond gesloten. De autoriteiten zijn van meening, dat men volgens de bepalingen op de Publieke Vermakelijkheden verlof van den burgemeester noodig had. Hoewel het bestuur van de club, dat de ge legenheid tot dat spel voor haar leden open stelde, volgens de „Tel."- deze opvatting niet deelt, heeft men ter voorkoming van verdere moeilijkheden aldus gehandeld. Men zal zich aan de omstandigheden aanpassen. De kort gelden, op initiatief der Fokkerij - Commissie van de Nederlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen opgerichte bond voor de Nederlandsche warmbloedfokkerij zal op grootsche wijze zijn bestaansrecht bewijzen door op 13 September a.s. te Utrecht tijdens de jaarlijksche veetentoonstelling een groote nationale demonstratie van het Nederlandsche warmbloedpaard te houden, waaraan doorpl.m. 80 der allerbeste Nederlandsche paarden zal worden deelgenomen. Een schitterende collec tie kan uit elk fokcentrum worden verwacht. Op 12 September worden des middags de voor keuringen aan de hand gehouden op het vee marktterrein. De Duitsche athleet Weimann, die tijdens de Amsterdamsche atletiekwedstrijden het Duit sche record speerwerpen verbeterde en daarna nogmaals de 70 Meter grens overschreed, wierp te Danzig de speer weer een eind verder. Dit maal bracht hij het tot 73-40 Meter, een nieuw Duitsch record. „Stilstand is achteruitgangluidt een oud gezegde. We moeten niet denken, dat het in den ouden tijd van trekschuit en paardenkar zoo kalmpjes was. De tijden gingen vooruit en de menschen gingen vooruit, anders wa ren ze nooit tot trein, auto en vlieg tuig gekomen. Stilstand is achteruitgang heeft het verleden ons geleerd en daarom moeten we de lofzingers van het verleden niet zoo grif gelooven, dat het toen zoo rustig en zooveel heter was. De stilte moeten we lief hebben, maar den stilstand haten, want wan neer stilstand intreedt is de kracht van voortgang gebroken. Stilstand is geestelijke inzinking. Zoowel voor het maatschappelijke, sociale als godsdienstige leven! Een zekere rust is natuurlijk gebo den omdat gepaste rust onafscheide lijk is vjin krachtvernieuwing en vooruitgang. Maar deze rust is geen stilstand. Werkelijke stilstand is daarentegen ontbinding der krachten en juist daarom noodlottig. LONDEN, 29 Aug. (Reuter). Miss Lowry, een 22-jarig Engelsch meisje, heeft in 15 uur 45 minuten het Kanaal overgezwommen van Kaop Gris Nez naar South-Foreland, ten Oosten van Dover. Dit is de eerste geslaagde Kanaal-zwem tocht sedert 1930. Dinsdagmiddag zijn op de banen van „Fes- tina" in het Vondelpark te Amsterdam de na tionale kampioenschappen aangevangen. De banen zijn keurig in orde gemaakt en bevin den zich in uitstekende conditie. Onder lei ding van den heer Scheurleer en met bijzon dere assistentie van den heer Arnold hadden de wedstrijden dezen eersten dag een vlot ver loop. Speciale tribunes zijn gebouwd om het centrecourt, waar straks de eindstrijden zullen worden gespeeld. In het heerènenkelspel werd de eerste ronde best of three, in de tweede best of five ge speeld en in verband met de hooge tempera tuur werd er veel gevergd van het uithoudings vermogen der spelers. Dat bleek b.v. in de partij G. J. Scheurleer tegen J. A. Jacobsen. De jeugdige Jacobsen had in de eerste ronde W. van Gullek uitgeschakeld met 6I, 61 en in zijn tweede partij tegen-: Scheurleer toonde de Festina-speler zich eveneens goed op dreef. In de eerste set vond Jacobsen goede pas sings tegenover de slagen van Scheurleer. Na 55 werd het 64 voor Scheurleer. Daarna zakte het spel van Jacobsen in, zijn gebrek aan ausdauer tegenover een speler als Scheur leer deed zich gelden, zijn slagen werden min der fel, het plaatsen begon te wenschen over te laten. Niettemin werd het een zeer eervolle neder laag voor Jacobsen, een spelertje, die bij se rieuze training nog wel van zich zal laten hooren. Een groote verrassing was de nederlaag van mr. W. Marinkelle tegen F. v. d. Graaff. Van der Graaff was door een bye direct in de tweede ronde gekomen. In een fel omstreden vijf setskamp verloor Marinkelle, die vooral in de beslissende set er totaal uit was. Dat ook hier .het uithoudingsvermogen een woordje meesprak behoeft geen betoog. In de tweede ronde wonnen van Eek, Scheur leer, Wetselaar, Leembruggen, van Olst en Van Riemsdijk hun partijen en bereikten daarmede de derde ronde. De tweede ronde is reeds bijna afgewerkt, nog negen partijen staan hiervoor op het pro gramma, waaronder die van Timmer tegen Hoving. De overige partijen in de andere nummers geven geen aanleiding tot bijzondere bespre king, alleen was de nederlaag van mej. v. Lin- donck en Eilers tegen mej. Terwindt en van Eek, die in „short" speelde, voornamelijk te wijten aan het feit, dat van Eek en mej. Ter- windt een betere combinatie vormden. Dinsdagmiddag heeft de Fransche renner Maurice Richard, uit Nancy, op de baan te St. TruSden, het wereldduurrecord van Van Hout verbeterd. Richard bracht het onder of ficieele controle op 44.777 K.M., terwijl het we reldrecord van Van Hout te Roermond geves tigd 44.588 K.M. bedroeg. Richard werd ge traind door Oscar Egg en heeft zonder veel be kendheid van te voren hiervan te geven het wereldrecord van Van Hout gebroken. Richard was tot dusver een nog vrij onbekende renner. De verbetering is geschied onder officieele controle. Richard heeft tegelijkertijd het wereldrecord over 20, 30 en 40 K.M. verbeterd, terwijl hij het wereldrecord over 10 K.M. evenaarde. De tweede etappe van de Ronde van Zwit serland leidde van Davos naar Luzem, een af stand van 240 K. M. Winnaar werd de Oos tenrijker Max Bulla in 8 uur 7 min. 12 sec. De Nederlander Valentijn eindigde op de 14e plaats met een tijd van 8 uur 16 min. 50 sec. De renners Jean Aerts (België), Trueba (Spanje) en Macchi (Italië), de laatste winnaar van de eerste etappe dezer Ronde, hebben op gegeven. Gistermorgen omstreeks elf uur is in de Zuid- Willemsvaart te Weert de ongeveer 70-jarige H. Stals uit Weert verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6