De brand in den Rijksdag Er bloeit nieuw leven op ruïnen Het nieuws van heden DE ARBEIDSDIENST AAN HET WERK DE NAZI-PARTIJDAG TE NEURENBERG BRANTING'S LAATSTE SCHRIJVEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18466 Groote gebieden zijn niet alleen vrij van werkloozen, doch de industrie zoekt er zelfs naar werkkrachten De veldslag van den arbeid Amerika's ambassadeur te Berlijn Ford contra Roosevelt Het Weer»|||,ll,||f||||||,||,,|,lll,lll,,|f||||||I|ii»i»i De code voor de automobiel industrie De goudverordeningen van Roosevelt „Voor betere prijzen der land bouwproducten" Goudprijs te Londen IN RADIO-CITY TE NEW-YORK PROFESSOR MOLEY De autoproductie in Engeland In tien jaar verdrievoudigd Onder groot enthousiasme geopend Rede van Hitier Waar om heeft Goering de bladen, die hem ervan beschuldigden de auctor te zijn van den brand, niet aan geklaagd?" Weinig vertrouwen in Nazi-justitie Basiliek te Beauraing Een stichtingscomité opgericht Rechtspraak in Rusland Te weinig rechtszalen voor de vele processen Norman Davis naar Europa DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kostbare altaarstukken gestolen Sovjet-troepen in Oost- Siberië Tokio verontrust V olkenbondsraad 22 Sept. bijeen Explosie op Noorsch oorlogsschip Drie dooden, negen gewonden Olieleiding-explosie in Mexico Inlander met vrouw en kind gedood HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Berlijn, 29 Augustus. Het Roergebied, een half jaar geleden nog een streek, die door haar uitgesproken industrieel karakter zwaar leed onder de werkloosheid heeft een geheel ander aspect ge kregen. Toch hoort men hier weinig van, want de aandacht wordt er niet op gevestigd. In het algemeen is het Öost-Duitschland, waar men steeds weer van leest, dat de werkloosheid er wordt bestreden en overwonnen. Daar, in de groote landbouwgebieden, is namelijk in den oogsttijd werk te over, en daarvoor kwamen in vroeger jaren de zoogenaamde „Polnische Schnitter" in karavanen over de grens. Dit jaar nu is die invasie geweerd ten behoeve van de Duitsche landarbeiders. Een troep „Pollacken", die het zooeven toch probeerden om uit hun hongergebied in Duitschland binnen te dringen, zijn per omgaande weer over de grens gestuurd, terwyi slechts enkele Duitsche Polen mochten blijven. Bovendien is in het Duitsche Oosten de werkloosheid gemakkelijker te bestrijden dan waar ook; want hier ontbreekt het niet aan werk, doch er blijft integendeel grond braak liggen, omdat de arbeidskrachten niet betaald kunnen worden. Nu de Regeering er zich voor heeft gespannen den armen boeren goedkoope arbeidskrachten te bezorgen, zij neemt daar voor bij voorkeur werkloozen uit de steden en industriegebieden die behalve hun kost en inwoning, maar een bescheiden zakduit als loon ontvangen, zijn groote streken in Pommeren en Silezië niet alleen van werkloozen vrij, maar zelfs een bron van arbeidskrachten voor het in dustriegebied geworden. Intusschen moet men in het oog houden, dat deze „arbeidsveldslag" in het groote hoofdseizoen der boeren, de zo mermaanden, ondernomen is. Hoe de situatie straks wordt, als het wintert, dat moeten wij nog afwachten. Doch hoe het ook zij, over het Duitsche Oosten ontvangt de bevolking geregeld rapport. Uit het Roergebied, waar wellicht een groote „veld slag" geslagen en gewonnen werd, hoort men niet veel. Men kan slechts constateeren, dat hier een ongekende bedrijvigheid heerscht, en niet in de stempellokalen meer, maar in en om de fabrieken. Gebouwen, die al enkele jaren leeg stonden en waarin de machines zwegen, zijn nu weer betrokken in het productieproces. Een stad als Essen, die langen tijd een treurigen aanblik van crisis-ellende bood, kent nu geen werkloo zen meer, en evenzoo is het met de andere in dustriesteden gesteld. Op sommige der staal- en ijzerfabrieken werkt men met drie ploegen. Intusschen zijn hier ook industriegebouwen, die niet meer gebruikt kunnen worden en lig gen er de mijnen gedeeltelijk verlaten. Sommige fabrieken zijn al vervallen in het lange afwach ten van een beteren tijd. Vele werden haastig gebouwd in de jaren van koortsige na-oorlog- sche conjunctuur. Andere werden weer ouder- wetsch en onbruikbaar, doch men durfde de kosten van het sloopen niet aan. Al deze doode gebouwen, schuren, keeten, die niets anders meer voorstellen dan enkele cij fers in de boeken van de firma's en een blaam voor het landschap, heeft de Regeering eens in oogenschouw laten nemen en toen besloot zij, dat een en ander nog wel kon dienen om er wat van te maken voor den Arbeidsdienst. Het accoord met de eigenaars was spoedig bereikt, de industrie-koningen en -ridders zijn de Regeering graag ter wille, en zelfs wanneer zij bedenkingen zouden hebben (men kan zich voorstellen, hoeveel rentabiliteitsberekeningen gemaakt en gecontroleerd moeten worden, eer een firma uit geheel vrijen wil een op het oogenblik ongebruikt gebouw af zou willen staan) dan is 't huidige régime er wel naar, die ten spoedigste te overwinnen. Het slot, of liever het begin was, dat de mannen van den Arbeids dienst met spade en andere werktuigen bewa pend, naar het industriegebied trokken en be gonnen met 't slooperswerk. De bedoeling bleek, om uit de gebouwen alles wat nog bruikbaar was aan steenen, planken, zinkwerk, ijzerplaten, en wat dies meer zij, voor het bouwen van kleine één-familie-huisjes aan den rand van de in dustriesteden te gebruiken. De zoogenaamde „Kleinsiedler", kleine kolonisten, en de werkloo zen ontvangen dit bouwmateriaal, dat zij uit de afbraak gered hebben, gratis voor hun huis je. Vandaar de groote animo, waarmee behal ve de arbeidsdienst-mannen ook anderen, uit de streek zelf, aan het sloopen meedoen. In de jaren na den oorlog, toen de woning nood enorm was, heeft men een begin gemaakt met het bouwen van peperdure huisjes aan den rand der steden, koloniën genaamd. Deze waren en bleven jarenlang zoo onbetaalbaar hoog van huur, dat zij ondanks het benauwende gebrek aan woonruimte, waaronder het volk leed, groo- tendeels leeg stonden, of anders niet door de klasse van menschen bewoond werden, waar voor zij bestemd waren. Sindsdien zijn de huizen wel weer sterk in prijs gedaald, maar toch moest men, enkele jaren geleden, nog wel een paar duizend Mark of meer berekenen voor het klein ste buitenhuisje. In dit voorjaar was de prijs BERLIJN, 30 Aug. (V. D.) De nieuwe am bassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn. William S. Dodd, is heden door Rijkspresident Von Hindenburg ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Hierbij waren tevens aanwezig de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Freiherr Von Neurath en staatssecre taris Von Bülow. opnieuw gedaald, wat minder lag aan het ma^ teriaal, dan wel aan de begunstiging van het bouwen dezer kleine panden en aan de groote ervaring, daarmee in de laatste jaren opgedaan. Niettemin is het toch om de handen in elkaar te slaan van verbazing, wanneer men nu hoort, dat de klein-kolonisten in het industriegebied van West-Duitschland een huisje met een lapje grond erbij krijgen voor achthonderd Mark. of wel nog geen vijfhonderd gulden. Natuurlijk dank zij de bouwmaterialen, die uit de afbraak komen en bruikbaar zijn. Onderdeelen van lei dingen, centrale verwarmingsbuizen, vensters en deuren kunnen alle nog dienst doen, en uit oude ijzeren onderdeelen valt allerlei te knut selen. Wanneer men op het oogenblik door net industriegebied rijdt, ziet men telkens weer de sloopers bezig. Op de meeste plaatsen graven zij nog in de ruïnes, maar hier en daar is men ook al aan 't opruimen. De stad Dortmund geeft het voorbeeld: hier wonen 1300 man van den arbeidsdienst, in leeg staande fabrieksgebouwen en zijn nog bezig met afbraak, terwijl op een ander deel van het terrein reeds met den opbouw begonnen is. De huisjes komen te staan op de plaats of dicht bij de plaats waar de gesloopte gebouwen stonden. Inmiddels is dit alles werkelijk nog maar een begin. Want wanneer de daarvoor in aanmer king komende onnutte gebouwen verdwenen en kleine huisjes temidden van vriendelijke moes tuintjes in hun plaats gekomen zijn, dan gaat de arbeidsdienst de beruchte sloppen der indus triesteden neerhalen, om de bevolking daarvan in de kolonies aan den rand der steden onder te brengen. De industriebevolking moet licht en lucht en een omgeving met wat groen krijgen. Men wil geen luxe huizen zetten, maar gezonde en practische woningen. En om de grond-specu latie tegen te gaan is er reeds een wet in de maak. Verwachting: zwakke tot matigen noord- westelijken tot westelijken wind, meest half bewolkt, waarschijnlijk droog, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIni HYDEPARK, 30 Aug. (Reuter.) President Roosevelt heeft aan generaal Johnson ver zocht hem een rapport voor te leggen over de weigering van Henry Ford om de code voor de automobiel-industrie te aanvaarden WASHINGTON 30 Aug. (Reuter) De „indu strie-generaal" Johnson deelt mede, dat naar zijn schatting twee millioen personen ten ge volge van de actie voor nationale opleving weer werk hebben gekregen. Johnson heeft plannen voor een reusachtige campagne in voorbereiding, genaamd „Koopt nu", waarbij den verbruikers verzocht wordt, om voor twee milliard dollar aan goederen te koopen. Men gelooft, dat deze plannen aanvul lende maatregelen zouden noodig maken, o.a. inflatie, tenzij door uiterste inspanning een wonder gewrocht wordt. Aan het ministerie van financiën wordt be toogd, dat de jongste verordening van Roosevelt inzake het goud geen officieele actie beteekent om de goudwaarde van den dollar te verminderen of om binnenkort een vrije goudmarkt te ope nen. De verordening bereidt den weg voor de landbouwers, om betere prijzen voor hun pro ducten te verkrijgen. TARRYTOWN (New-York). 30 Aug. (Reuter) De bezitting van John D. Rockefeller in de Pocantino Hills, waar behalve het huishoudelijk personeel, 290 personen werken, is onder een code geplaatst. Het personeel zal voortaan slechts 40 uur per week werken tegen hetzelfde loon. Om mede te werken aan de bestrijding van de werkloosheid heeft Rockefeller boven dien 25 nieuwe arbeiders moeten aannemen. LONDEN, 30 Aug. (Reuter) De prijs van het goud liep vandaag terug tot 128 shilling en 9'A pence per ounce fijn goud. Dit beteekent een vermindering van 7 pence. In het door Rockefeller gefinancierde vermakelijkheidscentrum in het hartje van New York, worden een Italiaansch en een Duitsch „building" gebouwd De afgetreden leider van Roosevelt's „hersentrust" Volgens een verslag in „Het Motorbedrijf in Groot-Brittannië, is de autoproductie in Enge land in de afgeloopen tien jaar verdrievoudigd. In 1922 was de totale productie van alle soorten Engelsche wagens: 73.000, terwijl dit aantal op het einde van verleden jaar 232.719 telde. Hieronder zijn 171.844 particuliere en huurwagens en 61.475 auto's, welke voor handelsdoeleinden worden gebruikt. De export van luxe wagens naar het buitenland was niet minder dan 15.886. d.w.z. 62.26 procent meer dan het cijfer over 1931. De meeste voertuigen werden naar Australië gezonden, dan volgt Britsch-Indië en vervolgens Zuid-Afrika. NEURENBERG, 30 Aug. (W.BIn verband met den nat.-soc. partijdag heerscht in de stad een feestelijke drukte. Voor het hotel „Deut- scher Hof", waar Hitier zijn intrek zal nemen, had zich reeds hedenmiddag een zoo talrijke menigte opgesteld, dat men tot afzetting moest overgaan. Talrijke nat.-soc. leiders, onder wie de plaats vervanger van Hitler, Rudolf Hess en eenige ministers zijn reeds aangekomen. Om half negen hedenavond kondigden de klanken der anfares en luide Heil-roepen de komst van den Führer in het feestelijk ver sierde stadhuis. Burgemeester Liebel richtte een begroe tingswoord tot Hitier onder ademlooze stilte van de aanwezigen. Liebel, die Hitier een rid der zonder vrees of blaam noemde, zeide dat Duitschland het aan Hitier dankt, dat het niet meer onder schande, doch in een nieuwen staat kan leven. NEURENBERG, 30 Aug. Ter gelegenheid van de opening van den Rijkspartijdag hield Adolf Hitier hedenavond een rede, waarin hij o. a. zeide Den 2den September 1923 zijn wij voor de eerste maal in deze stad opgemarcheerd. In dertijd stonden wij nog te midden van een ons vijandige wereld. Velen, die hier kwamen, meenden wel hier dezelfde onvriendelijke ont vangst te beleven zooals wij in het geheele overige Duitschland gewend waren. En ik meen, dat het ieder onzer indertijd als een wonder voorkwam, dat de groote stad, die vroeger een der uitgangspunten is geweest der marxistische dwaalleer, thans in gloeiend enthousiasme de scharen der strijders voor de vrijheid der Duit sche natie bejubelde. Thans zijn sedertdien 10 jaar verloopen en deze 10 jaren zijn misschien mede de histo risch belangrijkste voor de Duitsche natie. Ik heb beslo. en te bepalen, dat onze partijdag thans en steeds in deze stad plaats vindt. Er is geen heerlijker omgeving dan deze stad voor de betoogingen der beweging, welke in haar vaan niets anders heeft geschreven dan Het secretariaat van het Nederlandsche Co mité van kunstenaars en intellectueelen voor den stryd tegen de Duitsche terreur, deelt ons den oorspronkelijken tekst mede van het ant woord van dr. Branting op het schrijven van den proc.-generaal van het Rijksgerechtshof te Liepzig. Den korten inhoud van dit schrijven hebben we reeds eerder gepubliceerd. We ont- leenen aan den letterlijken tekst echter nog de volgende interessante bijzonderheden: „Zeer geachte heer Oberreichsanwalt! Ik be- bestig de ontvangst van Uw schrijven van 22 Augustus. Ik stel met genoegdoening vast, dat U van opvatting bent, dat het materiaal in het bezit van de enquête-commissie geschikt kan zijn tot ontlasting der beklaagden Torgler, Di- mitroff, Popoff en Taneff. U schrijft, dat U bij Uw verzoek aan mij bent uitgegaan „van het streven, dat door alle Duitsche ambtenaren van het openbaar ministerie van oudsher als be langrijke plicht is beschouwd, en volgens het- welke de ter zake dienende belangrijke feiten ter kennis van het gerecht moeten worden ge- gebracht." Daartoe behoort ongetwijfeld ook het volgen van andere sporen dan van het spoor, dat heeft geleid tot de door U aangeklaagde personen. Is het U niet bekend, dat in de geheele we reldpers reeds begin Maart met groote zeker heid werd verklaard, dat de brandstichting in den Duitschen Rijksdag geen werk van com munisten was? Is het U niet bekend, dat in de geheele wereldpers reeds begin Maart be weerd werd, dat de brandstichting den tegen- woordigen Pruisischen minister-president Goe ring tot auctor had? Het leek ons in het bui tenland vanzelfsprekend, dat minister-president Goering tenminste een der groote wereldbladen, die deze bewering uitten, bij het bevoegde ge recht zou aanklagen. Hij heeft het niet gedaan. Nog kort geleden heeft de bekende advocaat Moro-Giafferi zelfs woordelijk verklaard: „Ik beoordeel de zaak streng van uit beroepsstand punt en spreek tot U als advocaat, die eenvou dig de stukken heeft bestudeerd. Bij mijn ziel en bij mijn geweten verklaar ik: „Goering heeft het gedaan, Goering heeft bevel gegeven, het Rijksdaggebouw in brand te steken". Ook tegen Moro-Giafferi is geen aanklacht ingediend. U onderstreept in Uw schrijven Uw interesse voor beschuldigingsmateriaal ook tegen anderen dan de aangeklaagden. Waarom hebt U de door de wereldpers eenstemmig geuit beschuldigingen tegen Goering niet onderzocht? Al zijn ook de persberichten formeel-juridisch geen voldoende bewijsmateriaal, toch konden en mochten de vervolgende autoriteiten deze eenstemmig in de pers geuite beschuldigingen niet voorbijgaan. De Enquete-commissie heeft u het „Bruin- boek over Rijksdagbrand en Hitlerterreur" doen toekomen, waarin over de onschuld dei door u aangeklaagden alsmede over de schuld van den Pruisischen ministerpresident Goe ring een deel van het materiaal wordt verza meld. Het Bruinboek is in de geheele wereld pers ontvangen met het respect en de op merkzaamheid, die deze zorgvuldige arbeid verdient. Hier is veel verricht in uw plaats mijnheer de proc.-generaal. Hier had u moe ten optreden. Het zij mij geoorloofd aangaande de ver schillende punten van uw schrijven het vol gende op te merken: Punt een is de vrije keuze der verdedigers. Branting betwijfelt of de beklaagde en even tueel hun verwanten vrij zijn in de keuze van een verdediger. Hij schrijft: De beklaagden resp. hun verwanten en vrienden hebben een geheele reeks van Duit sche advocaten de verdediging aangeboden, dezen hebben echter allen uit gerechtvaardigde vrees voor eigen vrijheid, leven en gezondheid de verdediging geweigerd. Hoe zouden ook advocaten of hoogleeraren besluiten, de ver dediging van communistische beklaagden op zich te nemen, wanneer het bekend is, dat de advocaat Hegewisch naar een concentratie kamp is gebracht, nadat hij zich bereid ver klaard had, de verdediging van Ernst Thaei- mann te voeren? Moeten zij niet allen ge waarschuwd worden door het lot van den ad vocaat Guerther Joachim, die als advocaat van den Reichsbanner doodgemarteld is? Bedreigt hen niet het lot van den advocaat Spiegel uit Kiel, die door SA in zijn woning doodgescho ten is? Zien zij niet voor oogen het lot van den advocaat dr. A. Weiner uit Chemnitz, d;e door SA werd weggesleept en doodgeschoten? Het lot van den advocaat Schumm, die in de gevangeniscel werd doodgeslagen? Het lot der vele advocaten, die in Duitsche concentratie kampen zitten, omdat zij soc.-democraten, communisten, pacifisten of Joden hebben ver dedigd? Dat zijn geen „onware tendentieuze berichten, zooals die uit onedele gronden m de buitenlandsche pers worden verspreid" maar berichten, die door het officieele Wolff- telegraafbureau, de Telegraphen Union en Duitsche bladen werden bevestigd. Derhalve kan het in par. 138 genoemde recht der oe- klaagden practisch niet uitgeoefend worden Onder de punten 2, 3 en 4 vraagt Branting de toelating van buitenlandsche advocaten, inzage van de stukken en vrij onderhoud van de beklaagden met hun verdedigers. Onder punt 5 eischt hij de volledige open baarheid van het „proces, onder punt 6 de menschwaardige behandeling der beklaagden en onder punt 7 de mogelijkheid, dat sommige getuigen in het buitenland gehoord worden. De punten 8, 9 en 10 vragen de veiligheid der getuigen en de toestemming tot het doen van verklaringen van ambtenaren. Branting besluit: Tenslotte nog een mededeeling: De enquête-commissie begint in de eerstvol gende dagen door subsommissies in verschil lende landen met het verhoor van getuigen en het onderzoek der betreffende documenten. De commissie zal dan resumeerend het resul taat harer onderzoekingen en getuigenverhoc- ren in een plenaire zitting over een zoo groot mogelijk deel van de wereld bekend maken. Ook het gerecht zal vóór het begin van het proces nog worden onderricht van de resul taten der plenaire zitting. Ik moge verwachten, dat U ook dezen brief in Duitschland zult openbaar maken. Aanvaard, mijnheer de prcc.-generaai, de verzekering van mijn hoogachting. (w. g.) Dr. Branting. „Duitschland" en steeds weer „Duitschland Ik wensch namens onze millioenenbeweging de stad Neurenberg voor de toekomst geluk en voorspoed en ik geloof dat de leiders dezer be weging er mede zullen toe bijdragen oen roem dezer oude stad in de toekomst nog te ven grooten en te vermeerderen. Ik verzoek U in te stemmen met den roep: „De oude Duitsche Rijksstad Neurenberg Sieg Heil! Nadat de aanwezigen drie keer dezen kreet hadden aangeheven, werd tot slot gemeen schappelijk het Horst-Wessellied gezongen. Te Beauraing heeft zich met toestemming van Z. H. Exc. Mgr. Heyien, bisschop van Na men, onder voorzitterschap van den Z. E. Heer Deken van Beauraing een comité gevormd, ge noemd „Pro Maria", dat zich onder meer ten doel stelt het inzamelen van de noodige gelden voor den bouw van een basiliek ter eere van O. L. Vrouw van Beauraing en van verdere ge bouwen, noodig voor de huisvesting der talrijke zieken. Dat de Sovjets nog steeds onverbiddelijk op treden tegen hun werkelijke en vermeende vij anden bewijzen de overvolle gevangenissen en concentratiekampen, bewijzen ook de voortdu rende en talrijke processen, waarvoor soms clublokalen en fabrieken tijdelijk als rechtszaal moeten worden gebruikt of die zelfs onder den blooten hemel worden gehouden. De Sovjets zijn ook niet van plan, de het vorig jaar ingevoerde doodstraf voor diefstal of beschadiging van staatseigendom af te schaffen, ofschoon de macht der gevreesde G.P.Oe eenigszins is ingeperkt. De G.P.Oe moet tegenwoordig namelijk eerst een arrestatiebevel vragen aan den leider van het nieuwe centrale openbare Ministerie, Aku- low, alvorens zij tot inhechtenisneming mag overgaan. Akulow is echter niet iemand, wien men gauw zachtmoedigheid zal beschrijven. Zijn eerste daad was de arrestatie van eenigt- fabrieks-directeuren, die door het afleveren van gebrekkig machinemateriaal 'aan den landbouw den oogst van dit jaar afbreuk nebben gedaan. Opzien baarde eenigen tijd geleden de te: dood veroor deeling van enkele koks te Moskou, die bedorven eten hadden opgediend in arbei- derskantines. Dit vonnis was het sein voor soortgelijke veroordeelingen in vele andere plaatsen. Zoo werden te Podolko twee koks veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf wegens nalatigheid, te Kuntsewo, een voorstad van Moskou, kregen twee koks resp. 5 en 3 jaar, daar zij bedorven visch hadden geleverd. Met zekerheid kan men op verscheidene doodvonnissen rekenen in het aanstaande pro ces tegen de leiders van een fabriek in het Donetz-bekken, die de voor de arbeiders be stemde goederen ten deele verduisterd hadden, hetgeen als een zeer zware misdaad wordt aan gerekend. (United Press; Volkenbondsraad 22 Sept. a.s. weer bijeen. De partijdag der Nazi's te Neurenberg geopend. Norman Davis naar Europa vertrokken. Drie dooden bij een explosie op een Noorsch oorlogsschip. De reorganisatie der kweekscholen. Het gewijzigd ontwerp omzetbelasting; een nota aan den Minister. Ernstige vergif tigingsgevallen te Overloon; twee menschen bezweken. Engelsche vliegboot maakt een noodlanding op de Noordzee. Motor-ongeluk bij Boxmeer eischt een doode. Groote brand te Leeuwarden. NEW YORK, 30 Aug. (Reuter.) Het vertrek van het passagierschip „Washington" is heden eennigszins vertraagd, doordat Norman Davis, die zich aan boord bevond, op het laatste oogen blik nog eenige vertrouwelijke boodschappen van Roosevelt moest afwachten. Norman Davis zal zich naar Londen begeven, waar hij 8 i tien dagen zal blijven. Vervolgens zal hij naar Genève gaan om de V. S. op de Ontwapeningsconferentie te vertegenwoordi gen. PRAAG, 30 Aug. (Reuter.) Uit de burcht te Bojnice zijn naar thans gemeld wordt Maan dagnacht vijf zeer kostbare altaarstukken ge stolen. De schilderijen zijn ongeveer 1 M. 40 hoog en 50 cM. breed en zijn het werk van den Italiaanschen schilder Orcagna Andrea Dione. De altaarstukken zijn alle zonder lijst en hun totale waarde wordt op ongeveer 1% millioen gulden geraamd. TOKIO, 30 Aug. (Reuter). Volgens een in de Japansche pers verschenen telegram, zou men uit zeer goede bron hebben vernomen, dat de Sovjets in Oost Siberië een troepenmacht heb ben bijeengebracht, die grooter is dan de helft van het heele Japansche leger. Driehonderd vliegmachines, waaronder een groot aantal bombardementsvliegtuigen zouden deel uitmaken van dit geweldige leger. Over het algemeen gelooft men, dat de con centratie een zuivere voorzorgsmaatregel is, maar niettemin voelt men zich in Tokio niet erg gerust. GENèVE, 30 Aug. (V. D.) De Volkenbonds raad is door het Secretariaat voor 22 Septem ber bijeengeroepen voor de gewone 77ste ziting. De Noorsche regeering voert het voorzitterschap in den Raad. De zitting der Assemblée zal, aansluitend op de Raadsvergadering, op 25 September worden geopend. OSLO, 30 Aug. (V. D.) Bij schietoefenin gen van het Noorsche pantserschip „Tordens- kjold" explodeerde een 12 c.M.-kanon aan stuur boord, zoodat het sluitstuk van het kanon vloog en de landing ook naar achteren explodeerde. Een luitenant eerste klasse en twee matrozen werden bijna op slag gedood, terwijl drie man ernstig en zes licht werden gewond. De oefeningen werden terstond afgebro ken en met de vlag halfstok zette het pantser schip koers naar Larvikna om de dooden en de zwaar gewonden aan land te brengen. Een cadet heeft beide oogen verloren, terwijl een kanonnier de rechter arm geamputeerd moest worden. Alle gewonden liepen tevens brand wonden op. MEXICO-CITY, 20 Aug. (Reuter) Aan de pijpleiding van de Mexican Eagle Petroleum Maatschappij heeft een ontploffing plaats ge had, waardoor een inlander, diens vrouw en tienjarig dochtertje werden gedood. Door de ontploffing ontstond een groote brand en veel vee kwam in de vlammen om. De schade wordt geraamd op 10.000 Pond Sterling. Hoogste stand op Donderdag 9 uur van.: 959 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1