De vergiftiging te Overloon Om een menschwaardig bestaan Onze Trierreis Koninginnefeest Kassier beroofd DE VERLOSSING UIT HET PROLETARIAAT RADIO-PR GGRA MM A Bedorven vleesch Nationale Hulde VAN EGM0ND PROF VRIJDAG 1 SEPTEMBER Redevoeringen van prof. mr. W. Pompe en het Kamerlid C. J. Kuiper Ket rechtvaardig loon Drie groepen van standen Rede Kamerlid Kuiper Prof. W. Pompe Einde van den schitterend geslaagden tocht Mr. dr. J. H. van Royen overleden Onze gezant te Washington Aardappeleninvoer in Engeland Nederland mag van September tot en met December 8000 ton invoeren Zaterdag 2 Sept. 1933 Botemoteering Kopenhagen Het overlijden der twee kinderen bracht groote verslagenheid in het dorpje Patiënten gaan vooruit Half blind Worstvergiftiging Reeds 25.000 deelnemenden met 350 burgemeesters hebben zich opgegeven Katholiek Tooneel" en ,T ooneelgids" De verjaardag van onze Vorstin ook in het Holland-huis te Brussel gevierd Hoerah's op hoerah's Te Soestdijk Te Brussel V olksvermaak In een portiek aan den Olympia- weg te Amsterdam neergeslagen Publiek grijpt dader Thans definitief een besluit genomen VIER WONINGEN IN DE ASCH GELEGD De bewoners konden zich ter nauwernood redden DOOR STROOM GETROFFEN Een rubbermat bracht redding Op de Sociale Studieweek te Seppe heeft prof. mr. Pompe uit Utrecht een inleiding ge houden over: „De bevrijding uit den Proleta riërstoestand", aan welke les wij het volgende ontkenen In de laatste eeuw heeft zich een groote klasse onder de menschen gevormd: het prole tariaat. dat naar het pauselijk woord een bijna slavenjuk werd opgelegd. Deze klasse groeide aan met de uitbreiding van de techniek en de kolonisatie; tenslotte kwamen ook de land arbeiders dit leger versterken. Kenmerkend voor deze klasse is, dat haar leden geen bezit hebben en mede daarom een onzeker bestaan voeren. Z.H. Paus Leo XTTI had zich reeds de verlossing van deze menschen uit het proleta riaat ten doel gesteld, maar Pius XI moet in Q. A. constateeren, dat dit doel nog steeds niet bereikt is (zelfs niet in Nederland). Een proletariër is een mensch zonder bezit, terwijl hij dit toch moest hebben, want een redelijk wezen moet voor zich en zijn gezin en toekomst zorgen, waarvoor eigen bezit onont beerlijk is, dat de bestaanszekerheid verhoogt. De proletariër heeft geen voldoende stoffelijke goederen en evenmin de hoop deze te kunnen verkrijgen. Men neme nu in aanmerking dat naast de heiligheid van den particul eren eigen dom, het algemeene doel der stoffelijke goede ren behoeftebevrediging van Mie menschen blijft. Bij de verdeeling dier go; deren moet naast het privaateigendom ook het beginsel gelden, dat ieder zelfstandig in zijn behoeften moet kunnen voorzien. Er moet dus gestreefd worden naar een meer gelijkmatige verdee ling. Een proletariër is niet direct een arme. Het onderscheid tusschen beiden bestaat hierin, dat een arme een bij uitzondering noodlijdende is, terwijl een proletariër door zijn arbeidsvermo gen, waarmee hij een dagloon winnen kan, niet noodlijdend behoeft te zijn, maar tot een groote klasse van bezitloozen behoort. Het verdwijnen nu van de proletariërs-klasse der bezitloozen zal automatisch het verdwijnen van een af zonderlijke klasse van bezitters, de kapitalisten- klass- tengevolge hebben, maar standsverschil zal blijven bestaan; dit is het gevolg van verschil in gaven en functies, welke een ver schillende waardeering eischen. Wanneer men den priesterstand buiten be schouwing laat, zou men- drie groepen van stan den kunnen onderscheiden: de verzorgers van de stoffelijke behoeften vormen een „econo- mischen stand", bestaande uit boeren, werkers in de industrie en handeldrijvenden: dus men schen, die produceeren en distribueeren. Een tweede „intellectueele stand" vormen de ver zorgers van de geestelijke behoeften, waartoe onderwijzers, advocaten enz. zouden behooren. Een derde stand zou zijn de „bestuursstand" van menschen, die het algemeen welzijn spe ciaal bevorderen: b.v. ministers. In deze stan den onderscheidt men weer rangenb.v. onder wijzer en professor zijn verschillende rangen in den intellectueelen stand. De standsindeeling geschiedt dus naar de functe, terwijl de klassen- indeeling er een is naar het bezit. Nu zal standsverschil ook in menig geval bezitverschil met zich meebrengen, maar dit is hier secun dair. Een mensch moet kunnen intreden in dien stand, waartoe hij geschikt is en in dien stand ook in den „economischen" moet opklim ming in rangen mogelijk zijn. De Paus heeft zich in Q. A. uitgesproken voor het vormen van beroepsstanden, waarvan het gegeven schema een concretere voorstelling poogt te zijn. Het huidige economische stelsel met zijn pe riodieke crisir'tn bracht voor het proletariaat bestaansonz' .erheid en onmenschelijke behan deling, v aardoor het zich vaderlandsloos voelde: in voortdurende onrust, tot opstandig heid kwam. Ook in Nederland behoort meer dan de helft van de bevolking tot het prole tariaat. Door sociale wetgeving is wel het lot van deze klasse verzacht, maar de ontproletari- seering geen feit geworden. Een volledig menschwaardig bestaan vooronderstelt dat de mensch voor zich zelf kan zorgen. De verlos sing uit het proletariaat kan slechts geschie den door verschaffing van bezit. De bezitsver- deeling moet echter niet statisch worden gedacht, een verdeeling in gelijke porties van alle goederen, maar dynamisch, een verstrek king aan ieder van een bron van inkomen. Taak der bedrijf sschappen (in den economischen stand) zal daarom tevens worden het beper ken van de vrije concurrentie. Na de bourgeoisie is blijkbaar aan het prole tariaat voor de toekomst een groote rol weg gelegd, maar in samenwerking van alle stan den zal de verlossing uit dit proletariaat eerst volkomen ten zegen kunnen worden. Deze les gaf nog aanleiding tot breedvoerige gedachten- wisseling. Na een muzikaal intermezzo hield het Ka merlid Kuiper een C. J. Kuiper uiteenzetting over het .Rechtvaardig arbeids loon". Arbeidsloon is de te genprestatie voor bewe zen diensten, volgens loonovereenkomst. Een loonarbeider werkt voor rekening en risico van anderen. Zijn loon zal rechtvaardig zijn, indien de waarde v. d. arbeid en het loon zuiver tegen elkaar afgewogen zijn. Hierbij moet een objec tieve maatstaf worden aangelegd. De ruilreeht- vaardigheid klemt hier des te sterker omdat hier een taxatie plaats heeft van goederen-waarde tegenover de waar de van menschelijk arbeidsvermogen, welke iets persoonlijks is. Welk loon rechtvaardig is hangt ook af van economische factoren, de cultureele positie van een volk, den natuurlijken rijkdom van het land, factoren die aan wisseling on derhevig zijn; dit maakt een mathematisch- nauwkeurige bepaling van het loon onmogelijk, zoodat men tenslotte op een consciëntieuze schatting aangewezen blijft. Men moet dus ko men tot een rechtvaardige schatting van het loon door beide betrokken partijen in vrij, on derling overleg. Dit loon zal dan minstens moeten zijn, wat een spaarzaam arbeider be hoeft voor het onderhoud van zich zelf en zijn gezin. Omdat het rechtvaardig arbeidsloon niet te concretiseeren is, voelt zich de arbei der meestal te kort gedaan; om dit gevoel weg te nemen zou het geven van eenig aandeel in de winst het beheer, den eigendom van de on derneming aanbevelenswaardig zijn. Bij de be- paling van het loon moet volgens den Paus nog worden gelet op de omstandigheden van de onderneming en het algemeen belang Dit noopt tot een bezonnen vakvereeniging-politiek. De werkgelegenheid wordt nu eenmaal ook beïnvloed door den loonstandaard. Ook de goede verhoudingen tusschen de loonen moeten wor den gehandhaafd: de loonen in landbouw en industrie loopen te veel uiteen. Als men vraagt of nu de loonen in verhouding zijn met de goederenprijzen moet men dit voor de industrie ontkennend beantwoorden: dit is nog mogelijk om vroeger gemaakte reserves; doch export bedrijven zullen hun prijzen moeten aanpassen aan de wereldmarkt, wat tot loonsverlagingen kan noodzaken. Men dient bovendien steeds het zgn. goederenloon meer in het oog te hou den dan het nominale geldloon. Hef reisgezelschap van de tweede premiereis naar Trier kwam Donderdagmiddag, na een bezoek aan Keulen, te Düsseldorf Tot groote verrassing der reisgenooten was op het perron van het Hauptbahnhof een volledige 3 A.- kapel opgesteld, die met feestelijke marschen den intocht der Nederlanders tot iets merk waardigs maakte. De hoofdleider, de heer L. Speet, dankte voor deze elegante geste na dat de directeur van het Düsseldorf; che ver keerswezen den tochtgenooten in een keurige rede het welkom had toegeroepen. Met de muziek voorop trok het gezelschap naar de restaurants, waar de lunch werd ge bruikt. Een gezellig en interessant bezoek aan de groote Rijnsche stad begon. Dit was het einde van ae reis. Aan de verschillende stations van het va derland werd telkens hartelijk, meer dan har telijk afscheid van elkander genomen, een be wijs er voor, dat iedereen volop tevreden was met hetgeen de organisatoren van dezen triom fanten tocht hadden geboden. Er was maar één roep: Volkomen geslaagd! Tot weerziens het volgende jaar! Na een ongesteldheid van enkele dagen is in zfin villa aan de Camegielaan te 'sGravenhage overleden mr. dr. J. H. van Royen, gezant van Nederland te Washington. De heer van Royen, die den leeftijd heeft bereikt van 62 jaren, vertoefde dezen zomer voor twee maanden verlof in ons land en was voornemens begin October naar Washington terug te keeren. Gedurende meer dan dertig jaar heeft de thans ontslapene deel uitgemaakt van di plomatieke corps. De heer van Royen werd 28 Maart 1871 te Zwolle geboren. Na het gymnasium in zijn ge boortestad te hebben bezocht, studeerde hij aan de Groningsche Universiteit in de rechtsweten schappen en promoveerde aldaar in 1895. De heer van Royen was achtereenvolgens ge zant in Japan, in Spanje en in Italië, waarna hij in 1927 als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Washington werd be noemd, tevens geaccrediteerd bij de Regeering der republiek Cuba. In het maatschappelijk leven der Nederlan ders in Amerika heeft dr. van Royen gedurende de jaren dat hij onze belangen aldaar behar tigde, een groot aandeel genomen. Hij was om. eere-voorzitter van de Hollandsche Club te New- York. D. van R»- was Ridder in de van den Nederlandschen Leeuw en Groot-Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Maan dag op Oud Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis aan de Camegielaan elf uur. De Engelsche minister van Landbouw heeft onderhandeld met vertegenwoordigers der aard appelen uitvoerende landen in verband met de noodzakelijkheid van het tot stand komen van een regeling van den aardappeleninvoer. Thans is overeengekomen, dat gedurende de maanden September, October, November en De cember de invoer uit Nederland niet meer dan 8000 ton zal bedragen, die uit België niet meer dan 250 ton. Anderen landen, die gewoon lijk geen aardappelen naar het Vereenigd Ko ninkrijk uitvoeren, is verzocht, gedurende de rest van het jaar niet in te voeren. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje o. 1. v. pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Rustpoos 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Pouwels: „Handenar beid" 2.30 Kinderuurtje door mevr. S. Nuwenhuisv. d. Rijst en mej. L. Die- penbrock HIRO 4.00 Uitzending voor de theosofische ver. 4.10 Mevr. W. A. L. Ros Vrijman: „Onze geestelijke goede ren in gevaar" 4.30 Uitzending voor de Ned. Vakcentrale 4.40 H. B. Berghuys: „De XVIIe intern, arbeidsconferentie te Genève" KRO 5.00 Gramofoonmuz. 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten 5.30 Kro-orkest o 1. v. J. Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Zaterdagavondprogramma m. m. v. de Kro-Boys o. 1. v. P. Lusten houwer, refreinzang Jack Mossel. Harry Poll, vertelsels en de Cavelli's accordeon virtuozen 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Orgelspel door Joh. Jong 8.30 Gramo foonmuziek VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. Rolien Nu- man draagt voor. De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Ca- pellen 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1.00 Vara-kleln-orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 M. J. Langeveld: „Handenarbeid" 2.50 Yvonne Fabré, sopraan en Joh. Lam men, bas, zingen duetten, a. d. vleugel Rutger Schoute 3.05 Muzikale tocht langs de Djneper, toelichtingen van Leo Matthias 3.45 Rustpoos 4.00 Eddv Walls en zijn ensemble 4.30 Verv. zang concert 4.45 Very. Eddy Walls en zijn ensemble 5.30 Voor de kinderen. Een reisje naar Spanje met omroeper en gra- mofoon. Janny van Oogen, Adolf Bouw meester, gramofoonmuziek 6.00 Oude muziek en oude verzen 6.30 De Wiele waal, groep Amsterdamsche AJC o. 1. V. P. Tiggers VPRO 7.00 Opening door den omroeper, toespraak door L. Fles: „Los van de kerk". Daarna berichten 8.00 Vaz Dias 8.15 SOS-berichten 8.17 Uitzen ding van het gebouw Kunsten en Weten schappen te Rotterdam v. d. propaganda- vergadering ter viering van het eerste lustrum v. d. federatie Rotterdam der VARA. M. m. v. Vara-orkest o. 1 v. H. de Groot. Albert de Booy, zang 9.15 „In het hol van den leeuw", hoorspelletje door Bart in 't Hout. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Capellen 9.30 Gramofoonmuziek 10.15 Verv. uitzending uit Rotterdam. De Flie refluiters o. 1. v. Ray Forest. Alb. de Booy, zang 11.15 Orgelspel door Cor Steyn 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Slui ting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Uit zending voor Frankrijk: lichte gramofoon muziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Sym- phonisch concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting con cert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramofoonmuziek; in div. pauzes slotnoteeringen, goederenprijzen en sport berichten (mededeeling in drie talen). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Radio-orkest o. I. V. Franz André I.30 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.2C Concert door het omroep-syraphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 6.35 Gramofoon muziek 8.20 Concert door het Radio orkest o. 1. v. Franz André 10.30 Dans muziek uit het Casino te Knocke. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 3.20 Mo- gens Hansen's orkest 5.20 Gramofoon muziek 8.45 Omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 9.45 Johan Straussconcert II.20 Dansmuziek. 8.25 Gevarieerd pro- BERLIJN, 419 M. gramma. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoon muziek 2.30 idem 4.20 Concert door het Noragorkest o. 1. v. José Eibenschütz 8.00 Muzikale potpourri. KÖMGSWUSTERIIAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek 5.40 Concert 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 1.20 Populair concert door het Westfaalsche omroepor kest o. 1. v. Wolf 2.50 Gramofoonmuziek 5.20 Accordeon- en dansmuziek 6.20 Populair concert o. 1. v. Keiper. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert 1.05 Gramofoonmuziek 1.35 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 2.35 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 7.25 idem 8.20 Pro menadeconcert 10.25 Dansmuziek. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.40 Radio- tooneel. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.00 idem. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Opera van Massenet: „Le jongleur de Nötre-Dame". WEENEN, 517 M. 5.30 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Joseph Holzer 12.20 Populair concert 10.10 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Solistencon cert 8.20 Turksche muziek 9.50 Pia norecital 10.35 Populair concert door het omroeporkest 11.25 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.40 Opera- en operettefragmenten 10.35 Dansmu ziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De officieele Deensche botemoteering be droeg Donderdag 186 kronen. In het Noord-Brabantsehe dorpje Overloon is zooals we reeds berichtten een heel gezin ten gevolge van het eten van ondeugde lijk voedsel, vergiftigd. Twee slachtoffers, een logeetje, de twaalf-jarige Piet Otten uit Nij megen en de 18-jarige zoon Martien Tiessen zijn reeds overleden. De vader, moeder en dochter, die eveneens ernstig ongesteld waren, zijn thans aan de beterende hand. In het dorpje, dat enkele kilometers van Venray af ligt, heerscht groote verslagenheid, zoo vertelt „Het Volk" nog. Dinsdagmorgen deden zich de eerste ziekte verschijnselen voor. Het gezin voert een café en een winkel in kruideniersartikelen. Het was pas kermis geweest in Overloon en daarom meende men aanvankelijk, dat de ongesteldheid het gevolg was van het eten van het vele kermissnoepgoed. De toestand der belde voornaamste slacht offers verergerde echter dermate, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Dr. Verbeek uit Vierlingsbeek en dr Reyers, eveneens uit Vierlingsbeek, verleenden de eerste hulp. Spoedig ontstond het vermoeden, dat vergiftiging had plaats gehad Het logeetje en de zoon waren er ernstig aan toe. Beiden hadden eerst last van duizeligheid en halve blindheid. Ze konden haast niets meer onderscheiden. Na deze halve blindheid kregen beiden last met de ademhaling. Ze snakten naar adem en sloegen met handen en beenen om zich heen. Ook de ouders leden onder de eerste verschijnselen van halve blindheid. De toestand verergerde nog steeds. Dr. Reyers uit Vierlingsbeek achtte het raadzaam, beide ernstige slachtoffers naar het Canisiuszieken- huis te Nijmegen te laten overbrengen. Dinsdagmiddag trof het gezin de eerste droe vige slag: het logeetje, de twaalf-jarige Piet Otten uit Nijmegen, die in Overloon ter gele genheid van de kermis zijn vacantie was komen vieren, overleed vrij spoedig onder hevige pij nen. De verslagenheid werd nog grooter toen ook de toestand van den 18-jarigen Martien Tiessen nog steeds verergerde. Deze overleed Woensdagavond. De geneeskundige dienst uit Nijmegen werd inderhaast met de vergiftiging in kennis ge steld. De geneesheeren, dr. Peeger, inspecteur van de volksgezondheid te Nijmegen en dr. Bloemendaal, inspecteur van den Wa- rendienst uit Arnhem, stelden, in samen werking met den directeur van het Camsius- ziekenhuis te Nijmegen, dr, Enneking. een on derzoek in. Beide slachtofiers werden onder zocht. Het bleek, dat de vergiftiging het ge volg was van het eten van ondeugdelijk voedsel. Tijdens de kermisdagen was in het gezin eenig vleeschvoedsel overgebleven. Dinsdag had de moeder dit overgebleven vleesch. dat toen waarschijnlijk reeds bedorven was, tot Kleine stukjes gehakt en verwerkt in een zelfbereide hoofdkaas. Het geheele gezin heeft van deze hoofdkaas gegeten, de vader, de moeder, de dochter, de 18-jarige zoon Martien en het lo geetje. De broer van de vrouw, die ook steeds in het huis vertoeft, had toevallig geen ge bruik van dit voedsel gemaakt. Vader, moeder en dochter maken het naar omstandigheden redelijk wel. De toestand van de moeder en dochter is echter beter dan die van den vader. De vergiftiging is de z.g botulismus, worst vergiftiging, die ongeveer twaalf uren na het gebruik van het besmette vleesch ontstaat. De eerste verschijnselen waren acute maag- en darmcathar, hevige diarrhee, braken en ern stige hoofdpijn, gepaard gaande met duizelig heid en gezichtsstoornissen. Alle patiënten konden thans nog zeer moeilijk spreken en slikken, daar de hoofdkaas zoo zeer besmet was, dat een groote hoeveelheid toxine werd afgescheiden, die de ernstige ziekteverschijn selen veroorzaakte. Het uitvoerend comité van het nationaal huldigingsdéfilé in het Stadion te A'dam op 9 Sept. as. en de technische leider, de heer F. J. Thoolen, verzoeken ons mede te deelen, dat reeds 25000 personen uit geheel Nederland zich voor het défilé hebben opgegeven. 350 burgemeesters hebben plaatsen besteld op de burgemeesterstribune. Voorts zullen aan wezig zijn de ministers, de commissarissen der Koningin, de buitenlandsche gezanten te Den Haag en enkele Nederlandsche gezanten uit het buitenland; vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, ver schillende kerkgenootschappen, land- en zee macht, enz. De Koningin zal in het Stadion ontvangen worden door een eerewacht van hen, die 35 jaren geleden als cadet en adelhorst de eere wacht van het Paleis naar de Nieuwe Kerk hebben gevormd, nu actieve en gepension- neerde generaals, admiraals en oversten. Tot de gemeente Amsterdam en de kerken is een verzoek gericht van 2 tot 2 30 uur, als H.M. zich van het Paleis naar het Stadion be geeft, alle klokken te Amsterdam te laten lui den. De bestelde en betaalde plaatskaarten (alle genummerd) zullen na 1 September worden toegezonden. De eeretribune is geheel, enkele andere tribunes zijn bijna uitverkocht: men moet zich dus haasten als men bij de voorver- koopbureaux van het Stadion nog plaatsen wil bestellen. Ten siotte wordt geheel Amsterdam opge wekt gedurende het verblijf van H. M. in de hoofdstad de vlag uit te steken en oranje te dragen. Men deelt mede: De leiders van de „Tooneelgids" en „Katho liek Tooneel", tijdschriften, gewijd aan de be langen van het Katholieke leekentooneel, heb ben besloten hun bladen samen te voegen, daarbij tot het inzicht zijn gekomen, dat him werkwijze steeds meer dezelfde richting uit ging en eenheid een der voornaamste factoren is, om hun idealen te verwezenlijken. Met ingang van 1 September zullen de bla den als een orgaan verschijnen, onder den titel „Katholiek Tooneel", terwijl de heer Kees Spierings, tot heden redacteur van „Tooneel gids", in de redactie is opgenomen. Het plan is, om het blad bij den nieuwen jaargang, Ja nuari 1934, belangrijk uit te breiden. Moge'ijk zal deze uitbreiding reeds eerder noodig zijn. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is doo: het tijdschrift „Katholiek Tooneel" een subsi- diebeoordeeling uitgeschreven, die elk Katholiek Tooneelgezelschap van Nederland in de gele genheid stelt, door een min of meer opvallende uitvoering een subsidie te verkrijgen van f 250. f 150 en f 100. Om te voldoen aan vele verzoe ken en tooneelclubs, die haar repertoires voor dit seizoen nog niet gereed hadden, is beslo ten, den inschrijfdatum te verlengen tot 1 Oc tober a.s. Adres voor aanmelding is Pythagoras- straat 14, Amsterdam-O. Met voldoening kan het Haagsch Comité voor Volksfeesten terugzien op het resultaat van de door dit Comité georganiseerde feesten en wed strijden. Duizenden maakten gebruik van de ge legenheid hun geboden den Koningin's verjaar dag op bijzondere wijze te vieren. Groot was het aantal van hen, die naar den Dierentuin togen, waar een concert gegeven werd door het politie- muziekcorps „Onderling Kunstgenot", onder leiding van Joh. Bonte. Op het Scheveningsche strand nabij het Wandelhoofd was een terrein afgezet, waarop de jeugd van 7—17 jaar staaltjes van zand- boetseerkunst vertoonde. Veelzijdig waren de gekozen motieven. De ouderen zochten het in uitbeeldingen van de buste van H. M. de Ko ningin. In den loop van den middag kwam de bur gemeester van Den Haag, Jhr. Mr. Dr. Bosch ridder van Rosenthal, vergezeld van zijn echt- genoote, een bezoek brengen aan de verschil lende feestelijkheden. Eerst bezocht de burge meester het zwemfeest en de wedstrijden in het Zuiderpark en daarna bracht hij verge zeld van de heeren Ter Perkwijk en Quant een bezoek aan den Dierentuin en aan Scheve- ningen. In de avonduren bewogen zich vooral in de binnenstad dichte drommen menschen, die öf zich naar de talrijke plaatsen begaven waar feestelijkheden waren georganiseerd, en waar van de Dierentuin met zijn veelkleurige ver lichting zeer velen trok, öf die de verlichting van de verschillende Rijksgebouwen en van het Vredespaleis in oogenschouw namen. Ook de concerten op de verschillende punten van de stad en de festiviteiten te Scheveningen moch ten zich in druk bezoek verheugen. Later op den avond begon de groote trek naar Scheveningen, waar het laatste vuurwerk in dit seizoen werd afgestoken. Een duizend koppige menigte sloeg van af den boulevard, de terrassen en de omgeving het pyrotechnisch kunstwerk gade. Toen het slotstuk „Leve de Koningin" afgestoken werd, steeg een lang aan gehouden „Hoerah" uit de menigte op Het duurde nog zeer lang voordat de nachtelijke stilte intrad. In Baam werd de verjaardag van H. M. de Koningin tot een bijzonderen feestdag, nu de Koninklijke Familie bij H. M. de Koningin Moe der op het paleis te Soestdijk vertoefde. De leerlingen der lagere scholen, een 1300-tal, trokken 's morgens naar Soestdijk, waar zij zich voor het Paleis opstelden. Toen de geheele Koninklijke Familie op het bordes had plaats genomen, boden enkele meis jes bloemen aan, waarna de kinderschare onder leiding van den heer J. H. van Dapperen, di recteur der plaatselijke harmonie „Crescendo", twee coupletten van het „Wilhelmus" en van „Een lied van Nederland" zongen. Na afloop onderhield de Koningin zich met den burgemeester van Baarn, de bestuursleden van de Oranjevereeniging en den heer van Dapperen. H. M. betuigde haar dank voor deze zang- hulde, waarbij duizenden buiten de hekken van het paleis tegenwoordig waren. In de felicitatieregisters ten paleize werd in den loop van den dag druk geteekend. Donderdagmiddag is in het Holland-Huis te Brussel in de groote zaal het feest gevierd van den verjaardag van onze Koningin, waarbij te genwoordig was Hr. Ms. gezant Jhr. Van Nispen tot Sevenaer, die voor zijn vertrek voor het laatst in dit ambt dit feest in het Holland-Huis meemaakte. Mede waren aanwezig mevr. Van Nispen tot Sevenaer, de leden van het Neder landsche Gezantschap en van het Consulaat- Generaal met hunne dames. De hooge gasten werden ontvangen door de heeren B. J. Veld huis en L. Wolter, resp. voorzitter en secreta ris van het Holland-Huis. De bijeenkomst werd geopend door den heer Bern. J. Veldhuis voor noemd, die in herinnering bracht het doei en streven dezer instelling en dat ook daarbij be hoorde het etische gedeelte, n.l. het bevorderen van het saamhoorigheidsbesef bij de Nederlan ders in Groot Brussel en daarbij memoreerde de vele bijeenkomsten, welke gedurende het tien-jarig bestaan van het Holland-Huis heb ben plaats gehad. Een bijzonderen dank bracht hij aan den scheidenden gezant, van wien het Holland-Huis steeds alle medewerking heeft mogen ondervinden. Aan Zijne Excellentie werd een tweedeelig album overhandigd, waar in woord en beeld een overzicht wordt gegeven van de meest belangrijke gebeurtenissen, welke in het Holland-Huis hebben plaats gevonden. Aan Hare Majesteit werd een telegram gezon den, waarbij de aanwezigen hunne eerbiedige gelukwenschen aanboden. Door den heer Al- bert Vogel, voordrachtskunstenaar, werd een zeer artistiek programma uitgevoerd, dat veel bijval mocht genieten. Een eerste klas orkest zorgde voor het muzikale gedeelte. Het was een welgeslaagd feest, dat in veler geheugen zal blijven. Hoe lang zijn we al bezig met het „veredelen van het volksvermaak?" Een menschenleeftijd en langer! Hoe ver zijn we er mee opgeschoten? Ko ninginnedag gaf ons op vele plaatsen antwoord. De historische Dam der hoofdstad was op Koninginnedag voor het Koninklijk Paleis door toedoen der stedelijke overheid een offi cieele markt voor venters, zooals men dat in de achterbuurten op Zaterdag avond vindt. De uitspattingen van Hartjesdag waren naar 31 Augustus overgeplaatst. Van veredeling van volksvermaak gesproken. Zouden we niet een nieu we zooveelste vereeniging of bond oprichten? Het is toch eigenaardig wat we al lemaal voor „vermaak" slikken. Volksvermaaker zijn vele edele pogingen. Maar hard opgeschoten zijn we nog niet. Gistermorgen wilde een kassier van de ge meente geld innen op den Olympiaweg te A'dam. Hij bevond zich in het portiek van een der ge meentewoningen, toen hem plotseling 'n man achterop kwam, die hem in 't gezicht sloeg en wel zóó hevig, dat de kassier op den grond viel. De aanvaller ontrukte hem zijn tasch met geld, sprong op een fiets en eed weg. De kassier kon de,, man niet volgen, maar op zijn roep: „Houdt den dief" reed een voorbij ganger op zijn fiets den aanvaller achterna, haalde hem aan het eind van den Olympia weg in en reed -hem hier ondersteboven. De aanvaller liet nu tasch en fiets in den steek en zette het op een loopen, maar voorbij gangers wisten hem opnieuw in te halen en te grijpen. In het posthuis Olympiadag werd de man voorloopig ingesloten. De tasch van den kassier bevatte ruim 3000.Bij de plek van den overval vond men een ijzeren staaf met krantenpapier omwikkeld. De Sportcommissie van de Ned. Wielren Unie heeft in haar Woensdagavond gehouden verga dering aan den wielrenner J. J. van Egmond op een daartoe door hem gedaan verzoek onder ge lijktijdige intrekking zijner licentie als amateur wielrenner met ingang van 1 September 1933 een licentie als beroepsrenner verleend. Gisterennacht zijn in de buurtschap Hasselo onder de gemeente Hengelo vier woningen, be woond door de families J. Leusenkamp, H. Leu senkamp, Schildkamp en Kleensma, totaal af gebrand. De bewoners, die door het vuur werden ver rast, konden zich ternauwernood redden. Huizen en inboedel zijn in de vlammen opgegaan. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Woensdagmorgen is de 52-jarige E. te Gouda bij zijn werkzaamheden in de electriciteits-cen- trale aldaar in aanraking gekomen met de 10.000 volt hoogspanning. De man kreeg een hevigen schok en liep zware brandwonden op. Zeker zou hij door den stroom gedood zijn. had hij niet het geluk gehad, dat hij juist op een rubbermat stond. De man is naar het St. Jo- seph-paviljoen te Gouda vervoerd. f MM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10