11 De angstpsychose voor Duitschland Hm™ Arbeidsconflicten De moord op Prof. Lessing Het nieuws van heden MOSKOU LACHT IN Z'N VUISTJE Hofer in Italië -mat**»™*** DE BAROMETER VEREENIGUt KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Herriot's luguber plezierreisje TREINONTSPORING IBl Herriot T r oepenconcen tr a ties in Oost-Siberië Hoe de Japanners er over denken Russisch dementi Onderwijzeressen ont slagen Op Bulgarije's staatsscholen De slaapziekte Het Weeriiiiumiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii iliumminimin mm Vele Amerikaansche arbeiders eischen hoogere uurloonen Scheidsrechter in actie De brand in den Rijksdag Van der Lubbe zou een volledige bekentenis hebben afgelegd HET GESCHENK AAN VON HINDENBURG II 111 ?.y h u De ontvluchte gouwleider wil thans naar Neurenberg vliegen Ongevallen in de Alpen Tsjechische regeering besluit nieuwe gendarmerie-for maties naar de gren zen te zenden Twee Nazi's gearres teerd Explosie op tankschip Vier dooden Mgr. Schreiber Gevangenisoproer te Konitz Gedetineerden verzetten zich hevig tegen de politie Het grensincident bij Schaffhausen Gearresteerde smokkelaar zal aan Zwitserland worden uitgeleverd De mysterieuze dood van Brooks Lijkschouwingsproces brengt geen klaarheid Was de regeering Ma- chado corrupt? 26 millioen dollar verduisterd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Polen en Joego-Slavië Militair bondgenootschap? Stakingsrelletjes te Philadelphia Werkwilligen overvallen Jawaharlal Nehru in vrijheid Het graanaccoord De onderlinge beperking van den export Lindbergh in Zweden Gast van den Zweedschen kroonprins NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18467 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De angstpsychose voor het door Hitier „ge wekte" Duitschland beheerscht momenteel geheel de Europeesche politiek. En al moeten wij erkennen, dat de in Duitschland stelselmatig van hoogerhand bevorderde en ge propageerde geestesgesteldheid gegronde redenes tot ernstige bezorgdheid biedt, toch zijn wij van meening, dat de panische schrik voor een op revanche zinnend „Derde Rijk" althans op het oogenblik veelal ziekelijke afmetingen aan neemt en in ieder geval verschillende mogend heden in een richting drijft, welke door gezond verstand en zedelijk bewustzijn definitief ver sperd had moeten zijn met een categorisch: „Verboden Toegang". Is het niet ontstellend, dat van den in Duitschland dreigend opgerichten swastica-boom Sovjet-Rusland de internationa le politieke successen als rijpe vruchten in den schoot vallen? De angst voor het Hitleriaan- sche Hakenkruis heeft de afschuw voor den bolsjewistischen sikkel en hamer overwonnen. Het spookbeeld van een wraakgierig Duitschland drijft de meest anti-communistische staten in de noodend uitgestrekte, tot een Judas-omhel- zing bereid gehouden armen van de Sovjet-Unie. De weergalcoze beginselloosheid en het kort zichtige opportunisme van vele „groot" gehee- ten staatslieden wordt daardoor op onrustba rende w«ze gedemonstreerd. Wat kan het den dictator spelenden proletariër in Moskou sche len, of zijn volgelingen in Hitler's Rijk te vuur en te zwaard worden vervolgd en hun party wordt verboden, wanneer zelfs de mo gendheden, die deze actie der nationaal-socia- listen tegen het communisme uitbundig loven, toenadering tot hem zoeken en de internationale positie van den Sovjet-Staat bevestigen eij ver sterken? Stalin heeft zich nimmer veel laten ge legen liggen aan het lot van zijn aanhangers in het buitenland. Het belang van het indi vidu, ook al is het zijn aanhanger, staat voor hem op een zeer late plaats. Bovendien weten zijn satellieten in den vreemde ondanks alle strenge geweldmaatregelen hun duister mollen- werk ondergronds voort te zetten. De aanhou dende reeks onthullingen en ontdekkingen van geheime communistische centrales en organisa ties in Duitschland levert daarvan het bewijs. Het groote doel dat Stalin voor den despoti- schen Aziatischen geest zweeft, n.l. de conso lideering en beveiliging van den communisti- schen Sovjet-staat te midden der kapitalistische landen, het vestigen van een onaantastbaar bolsjewistisch bolwerk, van waaruit eenmaal de wereldrevolutie kan worden ondernomen, wordt door de redeloos op hol geslagen reactie op het Hitler-bewind ten zeerste gediend. De gordel van non-agressiepacten, waarmee de Sovjet-Unie zich heeft weten te be veiligen, en waaraan zelfs de Russi sche erfvijand Polen heeft medegewerkt, zou nooit zoo volledig tot stand zijn gekomen, indien het nationaal-socialisme in Duitschland niet had gezegevierd. Men mag dit echter niet wijten aan de natio- naal-socialisten, want dezen hebben dit gevolg van hun optreden niet beoogd en niet gewild. Integendeel. De volle verantwoordelijkheid daarvoor dragen de staten zelf, die in hun angst liever naar Moskou dan naar Berlijn togen. De anti-Duitsche gezindheid in Engeland begunstigt ontegenzeglijk de onderhandeling met Sovjet-Rusland over een nieuw handelsver- j Luchtfoto van den door een tornado in Amerika venooesten spoordijk bij de Ana- costrarivier, waardoor de New York—New Orleans express ontspoorde. drag. Het proces tegen de Engelsche ingenieurs van de Vickerscompany te Moskou schijnt ver geten en vergeven, en de maatschappij, die haar employé's volgens haar eigen getuigenis, door de Sovjet-rechters onrechtvaardig veroor deeld zag, doet thans weer zaken met Rusland. Wanneer het in de maak zijnde handelsver drag tusschen Engeland en de Sovjets voor deze laatste niet zoo gunstig zou pitvallen als dat, wat indertijd door Engeland werd opgezegd, dan zal dat uitsluitend aan de Engeland binden de overeenkomsten van Ottawa en niet aan een runcune tegenover het perfide Moskou toege schreven moeten worden. Frankrijk, dat zich er op heeft verheft een der laatste citadellen te zijn van de ware democratie, heeft niet alleen de rigoreuze dictatuur van het zgn. proletariaat officieel erkend, maar heeft er ook verreikende verdragen mee gesloten, Edouard Herriot maakt op het oogenblik in Sovjet-Rusland, volgens zijn zeggen, een dood-onschuldig pleizier- en studie reisje, maar wij zullen dienen af te wachten, welke Fransche credieten er naar aanleiding van deze reis verstrekt zullen worden ten behoeve van den economischen opbouw van den Sovjet- Staat. De Fransche minister van luchtvaart Pierre Cot zal binnenkort per vliegtuig eveneens een visite in Moskou gaan maken en hij zal dat wel evenmin uitsluitend voor zijn pleizier en zonder economische en politieke bijbedoelingen doen. Ten slotte zoekt zelfs Mussolini' economi sche toenadering tot Rusland. Buiten Europa zijn het de Vereenigde Staten, die onder invloed van den uit het imperialistische Japan waalen den wind, steeds meer naar het vaarwater van Sovjet-Rusland drijven. En zoo kan Stalin ten gevolge van de economische en politieke wereld crisis tevreden in zijn vuistje lachen, ook al lacht hy daarmee den déplorabelen toestand binnen de grenzen van zyn machtsgebied niet weg. TOKIO, 31 Aug. (Reuter.) In Japansche mi litaire kringen blijft men groote aandacht schenken aan de concentratie van Russische troepen in Oost-Siberië. Deze concentratie wordt beschouwd als het resultaat van de non-agressie pacten die de Sovjet-Unie onlangs met Polen en andere sta ten aan zyn Westelijke grens heeft gesloten. Nu Rusland niet meer bevreesd behoeft te zyn voor de veiligheid aan de Westelijke grens, con centreert zich de aandacht op de veiligheid in het Oosten. De Japansche autoriteiten gelooven dat deze samentrekking van troepen uit voorzorg ge schiedt, doch in verband met den toestand in Mandsjoerije, is men hier niet geheel gerust. TOKIO, 31 Aug. (V. D.) De Russische am bassadeur heeft een bezoek afgelegd bij den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Hij verzekerde, dat de Sovjet-grenswacht niet over de Mandsjoerijsche grens is gedrongen en dat er geen bijzondere troepenconcentraties plaats vinden. SOFIA, 1 Sept. (Reuter) Met ingang van 1 October a.s. zullen in Bulgarije alle onderwij zeressen bij de staatsscholen door mannelijke leerkrachten worden vervangen. Verder zullen de vrouwelijke geëmployeerden op het ministerie van Onderwijs door werklooze onderwijzers worden vervangen. ST. LOUIS, 1 Sept. (Reuter) Het aantal gevallen met doodelijken afloop bij de alhier heerschende slaapziekte-epidemie is thans tot 52 gestegen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 768.8 te Scilly. Laagste stand: 753.3 te Vardö. Zon op 6.12, onder 7.48. Licht op 8.18. 4 September Volle Maan. WASHINGTON, 31 Aug. (V. D.) Tegelijker tijd met de invoering van de nationale her stelcodes in verschillende industrieën zijn op vele plaatsen, vooral in het Zuiden, arbeids conflicten ontstaan omdat de arbeiders tege lijkertijd met de verkorting van den werktijd een verhooging van de uurloonen eischen, aan gezien hun week-inkomens anders te sterk zc .- den dalen. Generaal Johnson heeft thans den voorzitter van net Nationale Scheidsgerecht voor Arbeidszaken, senator Robert Wagner, be last met het bijleggen der conflicten in de scheepsbouw-industrie, de bruggenbouw-in- dustrie, eenige papier-industrieën en in de da- mes-kleedingindustrie. Vooral het conflict in den scheepsbouw, dat dezer dagen te Phila delphia en andere steden is uitgebroken, draagt een ernstig karakter en hoopt men spoedig te kunnen bijleggen. WASHINGTON, 31 Aug. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld dat de dienst voor de uit voering van publieke werken in overleg met de havenautoriteiten van New-York een ïeening heeft toegestaan van 37 millioen dollar voor het graven van een tunnel onder de Hudsonrivier, die Manhattan zal verbinden met de dichtbe volkte buitenwijken van New-York aan den kant van New-Jersey. Deze tunnel zal de derde directe verbinding vormen, die ook toegankelijk is voor auto's, tusschen het centrum van New- York en New-Yersey. LEIPZIG, 31 Aug. (V. D.) Naar aanleiding van de publicaties der enquête-commissie in zake den brand in het Rijksdaggebouw wordt van Duitsche zyde medegedeeld: Beklaagde Van der Lubbe heeft een volledig onderzochte bekentenis over de daad zelf en over zyn beweegredenen afgelegd. Het is ook bekend, uit welk milieu Van der Lubbe komt. Het is Duitsch recht op grond van dergelijke bewijzen een aanklacht in te dienen in een hoofdbehandeling de daad volledig op te hel deren en den dader te veroordeelen. Dat zal geschieden met Van der Lubbe en zyn mede beschuldigden. Al het andere, dat inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw in het buitenland wordt gezegd, kan slechts dan voor de behandeling in Duitschland in aanmerking komen, wanneer de beweerde feiten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden gemaakt dat het van die feiten gebruik kan maken als ma teriaal voor de verdere behandeling der zaak in juridischen zin. - :«w LiijaayaÜi8& Het heerenhuis van het domein Lange nau, dat bij de herdenking van den Tannenbergslag aan Von Hi ndenburg werd aangeboden BOLZANO, 31 Aug. (V.D.) De Tirolsche gouwleider der N.S.D.A.P. Franz Hofer, die Dins dagavond door medestanders uit net Huis van Bewaring te Innsbruck is bevrijd, is gisteravond te 10 uur aan het Italiaansche grensstation aan den Brenner aangekomen. Er werd een of ficieel proces-verbaal van zijn aankomst ge maakt, waarna hij onder politiegeleide naar Brixen en vervolgens naar Bolzano werd ge bracht. Tengevolge van een schot tijdens de achter volging in den auto heeft Hofer een vleesch- wond aan de rechterknie opgeloopen, waardoor de tocht over den pas zeer moeilijk was, om dat Hofer gedurende het grootste gedeelte van den weg gesteund of gedragen moest worden. Hofer is voornemens met zyn partijgenooten nog vandaag naar Neurenberg te vliegen om aan BOLZANO. 31 Aug. De nat.-socialistische gouwleider Hofer, die in den afgeloopen nacht hier is aangekomen, is naar het ziekenhuis overgebracht. De schotwond aan zijn voet is een zuivere vleeschwond en heeft het been niet geraakt. INNSBRUCK, 31 Aug. Terwijl de meeste nat.-soc., die na de ontvluchting van Hofer werden gearresteerd, weder op vrije voeten zijn gesteld, is gouwleider dr. Lenz, die eveneens in den nacht van Dinsdag op Woensdag is in hechtenis genomen, veroordeeld tot 7 weken ge vangenisstraf. INNSBRUCK, 31 Aug. (Reuter). In de Oos- tenryksche Alpen zyn aan verschillende touris- ten doodelijke ongevallen overkomen. Een Al pinist uit Weenen is omlaaggestort van den „Winklerturm" in de „Rosengartengruppe". Een bergbeklimmer uit Freiburg in Breisgau stortte, vermoedelijk ten gevolge van uitput- PRAAG, 31 Aug Omtrent den moord op den Duitschen professor Lessing te Mariënbad ver nemen wy van officieele zijde nog het vol gende: Prof. Lessing was medewerker van het „Pra- ger Tageblatt" en hield in Tsjecho-Slowakije voordrachten over het Joodsche vraagstuk. Naar uit het onderzoek der politie is komen vast te staan, bevond zich eenige dagen ge leden te Mariënbad een zekere Eckert, die in gezelschap was van een Duitscher, wiens iden titeit niet bekend is. Beiden hebben toen over prof. Lessing gesproken en men neemt aan, dat toen door hen de aanslag is beraamd Men wordt in deze overtuiging versterkt door het feit, dat Eckert sinds hedenochtend spoorloos verdwenen is. De Tsjechische politie is het onderzoek in zake den moordaanslag op prof. Lessing met een speurhond begonnen. De hond hield stil voor een hofstede in het plaatsje Schanz, waar- Hit eenige uren geleden de bekende 31-jarige strooper Max Eckert was vertrokken. De huis- genooten werden streng verhoord, maar kon den geen inlichtingen geven over het verblijf van Eckert. Tegen Eckert is een arrestatie bevel uitgevaardigd. De politie verklaart te hebben vastgesteld, dat minstens 5 personen aan den overval deel hebben gehad. De scho ten zijn gelost door twee mannen, die op een ladder stonden. De gebruikte ladder is uit Schanz afkomstig. Het touw was het eigendom van Eckert. De daders zijn naar de meening van de politie gevlucht in de richting van Eger. Naar het ministerie van binnenlandsche za ken mededeelt, is de aanslag op prof. Lessing aanleiding geweest tot het versterken der grenswacht. Morgen zullen nieuwe Tsjechische gendarmerie-formaties naar de grenzen worden gezonden, z.g. alarm-afdeelingen. Deze afdee- lingen zullen waarschijnlijk worden gestation- neerd te Bruex. Komotau, Eger, Peglitz, Scboe- nau, Têtschen, Deutsch-Gabel en Trautenau. De werklooze Eckert, verdacht van den aanslag op Lessing, is volgens de politie reeds eenige malen veroordeeld wegens beroo- ving. Het vorige jaar is hy te Eger veroordeeld tot 5 maanden zware kerkerstraf. Te Mariënbad zyn 20 personen aangehouden, die lid zyn van de nat.-soc. party. Voor het grootste deel werden zij na een uitvoerig ver hoor weder op vrije voeten gesteld. Slechts twee verdachten blijven in arrest hun namen worden door de politie geheim ge houden. Ook te Praag zijn verscheidene per sonen door de politie aangehouden. BUENOS AIRES, 1 Sept. (Reuter) Uit Comodora Rivadavia wordt gemeld, dat aan boord van het tankschip „Santa Cruz" een ontploffing heeft plaats gehad, welke gevolgd werd door brand. Vier personen werden gedood en ongeveer 10 gewond. BERLIJN, 31 Augustus (V.D.) Naar de Germania mededeelt is de gezondheidstoestano van den bisschop van Berlijn, mgr. Schreiber Donderdagavond weer achteruitgegaan. Thans is de toestand van den bisschop zeer ernstig. ting, van een terras en werd op slag gedood. Nabij Martino di Ca'strozza in de Dolomieten geraakte een Italiaansch geestelijke in gevaar. Ook hy stortte omlaag en werd gedood. Bij Ffunders in Puster-dal zijn eenige kampeeren- de Duitsche trekkers een berghelling afgegle den. Het ongeluk liep gelukkig goed voor hen af. Slechts een hunner was er erg aan toe en brak een kniegewricht. In de Brenta-bergen is nog een Duitscher omlaaggestort en later aan de gevolgen over leden. TREYTE, 31 Aug. (Reuter) In het gebied der Dolomieten zijn drie Alpinisten, twee Duit sche touristen en een Tsjecho-Slowaaksch meisje, in een afgrond gestort. Allen werdi gedood. BROMBERG, 31 Aug. (Reuter.) In een tucht huis te Konitz, waar 80 personen gedetineerd zijn, ontstonden gisteren ernstige incidenten, die ten slotte het karakter van een opstand aan namen. Tijdens het middagmaal wierpen de gedeti neerden zich plotseling op de oppassers, over weldigden dezen en barricadeerden de eetzaal. In de vertrekken der inlichting ontstond ver volgens een bittere strijd met de politie, waar bij een groot aantal oproerkraaiers gewond werd. Ook eenige politiebeambten en grens wachters werden vrij ernstig gekwetst. De aanstichters tot den opstand, ongeveer twintig gedetineerden uit het district Warschau, zijn gearresteerd en opgesloten in de gevange nis bij het gerechtshof. BERN, 31 Aug. (V. D.) Naar aanleiding van het grensincident bij Schaffhausen, waar S. S.- lieden op Zwitsersch gebied een smokkelaar arresteerden en naar Duitsch gebied sleepten, wordt medegedeeld, dat de stappen- die de ZwitSersche gezant te Berlijn heeft gedaan, ertoe hebben geleid, dat de Ryksregeering be paalde, dat de gearresteerde smokkeiaai aan Zwitserland uitgeleverd zou moeten worden. Deze uitlevering is inmiddels tot nog toe niet geschied. BERN, 1 Sept. (Reuter) De Tsjechische on derdaan Weber, die op Zwitsersch grondgebied door Duitschers is gearresteerd en naar Duitsch land overgebracht, is naar Zwitserland terug gekeerd. LONDEN, 31 Aug. Het lijkschouwingspro ces inzake den dood van commander Brooks wiens lijk 17 Juli j.l. te Terschelling aan land spoelde, is vandaag met een „open" vonnis ge ëindigd, d. w. z. dat de rechtbank het in het midden laat of Brooks verdronken is of niet. HAVANNA, 31 Aug. (V. D.) De Cubaansche regeering geeft het opzienbarende bericht, dat de regeering-Machado een bedrag van 26 mil- 1 oen dollar heeft verduisterd. Het zou hier mid delen voor openbare bouwwerken betreffen, waarvan Machado en zijn ministers het groot ste deel zich hadden toegeëigend. Het nat.-soc. partijcongres te Neurenberg ge opend. De ontvluchte nazi-leider Hofer in Italië aan gekomen. Stakingsonlusten te Philadelphia. De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Te 's-Gravenhage is overleden mr. dr. J. H. van Roy en, Nederlandsch gezant te Washing ton. Om een menschwaardig bestaan; redevoering van het Kamerlid Kuiper en prof. mr. Pompe. De Raadsmeerderheid van Oostzaan tegen uit zending van werkloozen naar de Wieringer- meer. De vergiftiging te Overloon. Vier woningen onder Hengelo afgebrand. O BELGRADO, 31 Aug. (V.D.) Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat de Poolsche regeering pogingen doet, de regeering van Joego-Slavië te bewegen tot het sluiten van een militair bondgenootschap met Warschau. De pogingen in die richting van den Poolschen gezant te Belgrado worden van Fransche en Tsjechische zijde krachtig ondersteund. In Bel grado schijnt men echter te aarzelen, aange zien men om verschillende -redenen twijfelt aan de voordeelen van een dergelijk bondge nootschap met Polen voor Joego-Slavië. PHILADELPHIA, 31 Aug. (V. D.) Vier duizend stakende arbeiders hebben hier werk willigen overvallen, die zich in vrachtauto's naar het werk begaven. Een geheel bezette vrachtauto en eenige andere auto's werden vernield. De stakers wierpen met steenen naar de werkwilligen. Twee personen werden gedood en 'n groot aantal, waaronder verscheidene poli- tie-agenten, gewond. De orde kon eerst worden hersteld, nadat politie-versterkingen waren ec- arriveerd. ALLAHABAD. 31 Aug. (VD) De bekenct radicale leider van het Al-Indisch Congres. Pandit Jawaharlal Nehru die in Januari 1932 veroordeeld was tot twee jaar gevangenisstraf, is uit de gevangenis ontslagen met kwijtschel ding van de rest van zijn straf, teneinde zijn moeder te kunnen bezoeken, die zeer ernstig ziek is. WASHINGTON, 31 Aug. (Reuter) Naar Wallace mededeelt. Dehelst net internationale graanaccoord, dat de export van Canada, de V.S., Argentinië en Australië worden beperkt tot resp. 200, 47, 110 en 105 millioen schepel. Deze beperkingen gelden tot 31 Juli 1934. STOCKHOLM, 31 Aug. (V.D.) Heden is het echtpaar Lindbergh te Haelsingborg aangeko men, waar het werd ontvangen door den adju dant van den Zweedschen kroonprins, die het geleidde naar Sofiero. het zomerverblijf van het kroonprinselijk paar. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand 759

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1