STADSNIEUWS WESSELING SLUIT MAANDAGAVOND Aardappelen naar Engeland Het congres der zegepraal Haarlem, 1 Sept. BEURS VAN AMSTERDAM DE NAZI-PARTIJDAG TE NEURENBERG Wisselkoersen VRIJDAG 1 SEPTEMBER DE BALLONVAART VAN VAN POTTUM Wat een getuige van de daling verhaalt Het Huldigingsdéfilé AUTOMATISCH TELEFOON VERKEER In de bollenstreek VERKEERSONGEVALLEN Eigen schuld Paard afgemaakt MUZIEK Concert kapel Nieuw-Vredenhof Nuts-spaarb ank Vereeniging voor Waterstaats belangen Regeling van den groenten- en fruitinvoer BURGERLIJKE STAND Fort „Harsens" bedreigd Grasbrand ontstaan bij het ont steken van vuurwerk Henri Bore! katholiek gestorven Voorzien van de laatste heilige Sacramenten Onze export opnieuw zwaar getroffen HET KONINGINNEFEEST In het Westerhoutpark Vliegenier bekeurd Schrik voor wapens Aanbesteding Met een geestdriftige rede van Rudolf Hess geopend Berlijnsche diplomaten onderweg G roepsbij eenkomsten Twee dames verdronken Roeibootje overvaren door een motorboot AGENDA HONKBAL V. V. G. A.Bondsnegental V Programma-overzicht 2 September INSTELLINGEN VOETBAL StormvogelsAlcmaria Victrix 3—2 GOLF Kennemer Golf Club Vorige Koersen 13.0234 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 9934 6034 6034 9134 1234 2234 Gisterenmorgen had is mij voorgenomen zoo tegen een uur of twaalf naar het gemeentelijk sportterrein te gaan, aan de Kleverlaan, om mij te verlustigen in het altijd interessante schouw spel van een ballonopstijging. Dat trektnu let terlijk oud en jong. Ik had dat tijdstip voor mij zoo laat gesteld omdat ik uit ervaring weet, hoe traag zoo'n vulling verloopt. Omstreeks elf uur nog even een paar boodschappen gedaan en dan.... hè, wat staan die menschen. daar op den Langebrug te kijken? Een vliegmachine aan het duikelen? Ik kom den hoek om en, wel van je leve daar gaat de ballon van Van Pottum. Als den drommel naar huis, bellen en deur opensluiten tegelijkertijd. .Moeder, jon gens, Janus, daar gaat Van Pottum," roep ik onder aan den trap e dat het verstaan werd kon ik afleiden uit het gedruisch van een lawaai dat zich voortplaatste in de richting van het balccn. Wat dreef die reclame maker voor „Boombier" daar rustig. Vanaf den Kamper singel gezien maakte hij een flauwe bocht rond den toren van de Spaamekerk. „Ja, daar gaat ie vader, waar gaat ïe nu naar toe?" N „Ja, jongen, dat weet ik ook niet, maar hij gaat nu in de richting van „de Venep", denk ik." Onderwijl wordt een heerlijke kop koffie met koek genuttigd en overweeg ik dat nu mijn program in de war is. Wat nu? Opeens een idee. Moeder ik ga 'm achterna, ik wil 'm ook wel eens zien dalen en roetssss de trap af, motor aangetrapt en met een jongen achterop weg. Schalk wij kerweg af. Nee, dan heb ik oponthoudt aan de pont, dus, de Zomervaart. Langs het druk feestvieren de Bavodorp. waar de menschen allang weer aan het „glijden" waren en den ballon weer waren vergeten, ging het over Zomervaart en Zomerweg naar „de Vijfhuizen". Dat ik in de goede richting ging, kon ik zien aan de men schen die in groepjes op den dijk stonden te kijken en aan de auto-, motor- en wielrijders, die van alle kanten kwamen aanstuwen. Voor uit. de Vijhuizerweg op! Even de positie van den ballon bepaald. Spieringerweg voorbij naar Uweg, maar opschieten, want hij is al flink aan het dalen. Mijn motor, een D. K. W., doet het schitterend. Ik passeer alles en geef nu de rich ting aan. De vaart ingehouden en naar rechts den IJweg, naar de „vuurlinie", maar juist pas seert me van liks een auto in volle vaart, die een waar stofgordijn voor mij opmaakt. Zoo is de stof wat weggetrokken of ja, daar heb je 'm, een tiental meters van den grond, pal achter die boerderij. Stop. Motor aan den kant. Van alle kanten rent men toe; boeren en burgers, ouden en jongeren, over heg en steg. Ah, het sleeptouw zit verward achter een ijzeren haak van den hooiberg. De ballon deinst zijwaarts, rappe handen vatten een touw en zonder veel moeiten halen wij hem naar beneden en krijgen de mand te pakken. Geen vuurrr! Geen vuunr! is de roep van den luchtvaarder en wij allen nemen die oep over. Geen vuurrr! Geen vuurrr! Met ons vieren hebben wij geen moeite de mand, waarin de heer Van Pottum op zijn post blijft en van waaruit hij zijn bevelen geeft, laag te houden. Het sleeptouw is losgewerkt en nu wordt de ballon langzaam verplaatst naar een open veldje, zoo kort mogelijk bij den weg met het oog op het transport en waar prikkeldraad niet kan schades. „Nu heeren, alleen doen wat ik zeg. Let op, nu ga ik de scheurbaan opentrekken." Hij trekt aan een pinkdik touw dat door de slurf naar het binnenste van de ballon gaat en wij hooren een scheurend geluid. Direct zien wen hec resultaat. De ballonstof begint een de onder zijde van den ballon in te vallen. „Gaat aan die kant opzij, dames en heeren, direct valt ie neer." De baUon neigt langzaam zijwaarts op den grond. Nu komt de heer Van Pottum uit de mand. Nu wordt het ventiel gedemonteerd, kunt zich zulk een ventiel voorstellen, als een houten partijspoort van een schip, maar dan met een stij! in het midden waaraan twee halt ronde kleppen scharnieren. De vleugelmoeren, waarmede het zit bevestigd, worden losgeno men. „Nu heeren, nu dat gat maar in de hoogte houden, dan is ie zoo leeg." Hij is ook „zoo" leeg. De mand wordt losge knoopt en de zandzakken leeggestort. Door 4 man wordt de balion nu eerst van den eenen kant en daarna van den anderen kant in de lengte tot het midden in drieën toegeslagen en vanaf het ventielgat naar den siurf opgerold. Een groote waterproef doek wordt uitgespreidt, de ballon er op gelegd, de tegenover elkander liggende punten toegeknoopt en daarmede is de zaak dan afgeloopen. De boerenknechts wor den door onze luchtheld getracteerd en velen verkrijgen op hun verzoek een handteekening. Voor mij was de zaak evenwel niet af, want ik, als belangstellende in de luchtvaart reeds voor meer dan vijf en twintig jaar, wilde nog wel iets meer weten waarin de lezers ongetwij feld ook belang zullen stellen. De heer Van Pottum is een kleine, tengere, grijzende figuur en dat mag ik toch ook wel zeggen, neen, dat moet ik zeggen, een sym pathieke prater. Naar schatting is hij niet meer dan 1 Meter 55 cM. „hoog" en weegt pl.m. 45 kg., licht gewicht dus. Hij is Neerlands eenige luchtvaarder en niettemin van internationale reputatie. Het licht gewicht van den heer Van Pottum maakte het mogelijk dat deze ballon, die spe ciaal voor zijn gewicht bij Spencer in Engeland werd gemaakt, de kleinste ter wereld is en de eenige die zonder draagnet, hetwelk in den regel een ballon geheel omhult, is uitgerust. Hij is vervaardigd van dubbel gevulcaniseerde rub ber, dus niet meer van tafzijde zooals voorheen en heeft een inhoud van 175 M.3. De ballon, die even die even II uur 5 minu ten opsteseg en een hoogte van tegen de 500 M. bereikte, landde op het erf van de boerderij van den heer Petrie aan den LJ weg in de Haarlem mermeer te 11 uur 55 minuten. Zeker zullen velen met mij instemmen wan neer ik den heer Van Pottum met zijn verdere ballontochten veel geluk toewensch. BRINIO Ongecorrigeerd.) Het bestuur van Koninginnedag verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de inschrij ving voor deelname aan het huldigingsdefilé te Amsterdam op 2 September sluit. Het is de be doeling te trachten een extra-trein te laten loopen door den Haarlemmermeer, zoodat dus dicht bij het station kan worden uitgestapt. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Sassenheim maakt bekend, dat op 5 September te 13 uur de automatische telefoondienst wordt ingevoerd te Lisse, Sassen heim en Noordwijkerhout. Van dat tijdstip af kunnen de locale gesprek ken en de interlocale gesprekken tusschen die plaatsen onderling en ruet het locale net Haar lem door middel van de kiesschijf aan de tele foontoestellen der huisaansluitingen door de abonné's zelf worden tot stand gebracht. Voor het tot stand brengen van volautoma tische interlocale gesprekken met de netten Haarlem, Lisse, Sassenheim of Noordwijkerhout, moet eerst het ken-getal worden gekozen van het desbetreffende net. Dit ls voor Haarlem K. 500; voor Lisse K. 530; voor Sassenheim K. 532; voor Noordwijkerhout K. 533. Hoort men daarna een hoogen zoemertoon, dan kan men het nummer van den geabonneer de kiezen. Het telefoonnet Lisse wordt gesplitst in de netten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noord wijkerhout. De netten Lisse, Sassenheim en Noordwijker hout komen van dien datum of onder het be heer van het Hoofd van het Telefoondistrict Haarlem; dat te Hillegom op een nader te be palen datum. Het tarief der telefoongesprekken wordt be paald op 2 y2 cent per locaal gesprek, 5 cent per 3 minuten gesprek tusschen de plaatsen onder ling en 15 cent per 3 minuten voor een gesprek met Haarlem. Men leze aandachtig wat in de locale gidsen omtrent het kiezen der abonné's wordt vermeld. De 63-jarige wielrijder v. G. uit Bloemendaal wilde Donderdagmorgen half tien van de Wil- helminalaan naar de Fonteinlaan oversteken en reed bij deze manoeuvre door eigen schuld te gen een auto aan. Hij viel en brak zijn rechter- dijbeen. Na door den Ongevallendienst verbon den te zijn, is hij naar de Mariastichting ge bracht. Op de Amsterdamsche Vaart bij perceel no. 194 reed Donderdag ongeveer zes uur in den namiddag een autobus in de richting van de stad. Op hetzelfde moment reed een bespannen wagen het erf op van genoemd perceel. Het paard werd aangereden en zoodanig verwond, dat het naar het slachthuis moest worden ge bracht. waar het afgemaakt is. Tegen den chauffeur van de autobus is proces-verbaal op gemaakt. t Een drietal solisten verleende hun medewer king op 't Concert door den Kunstkring Heem stede op Koninginnedag georganiseerd in t lan delijke bedehuis aan de van Oldenbarneveldt- laan. Het had voorzeker grootere belangstelling verdiend ook van de leden van den Kunst kring zelf, dan nu door het kleine groepje menschen werd getoond. De organist, Egbert Vos, speelde na de inlei ding door het nationale volkslied als eerste werk het Concerto in G van Vivaldi in de bewerking van Bach. Ofschoon het niet Bach's waarde volste bewerking is de orgeldispositie, of schoon niet slecht, laat waarschijnlijk weinig zwaarder werk toe mocht de accurate en goed geregistreerde vertolking er toch wezen. Aangenamer evenwel klonk de tweede composi tie voor orgel alleen, de Pastorale van Widor, welke in deze kleine ruimte beter tot haar recht kwam, wat de klankwerking betreft. Mevrouw Suze Roelofsen-Tak vergastte ons op een paar viool-composities met orgelbegelei ding, een Sonata van Valentini in een bewer king van Respighi, die we slechts nog wat rhythmisch strakker hadden gedacht en een Preludium van Hénriëtte Bosmans, dat, hoewel het reminiscenties wekte, toch uitstekend vol deed. De heer Arnold Koning, cellist, had eveneens een Sonate uitgekozen, en wel van Corelli, die hij met gevoel verklankte, doch waarin de' be lichting wat egaal van kleur bleef, en een zeer mooie aria van Pergolese. Het geheel vormde in ieder geval een wijdingsvolle stonde, welke slechts werd ontsierd door de weinig plechtige Marche Triomphale van Jac. Bonset. Een com positie van César Franck hadde zich ongetwij feld beter bij de overigens goed gekozen con certnummers aangesloten. J. S. De hoogste inschrijver de firma Matser en Hamstra te De Rijp voor f 19604. Laagste is J. P. Koopen te Enkhuizen voor 11600. Het vergelijkend overzicht over Augustus 1933—1932 is als volgt: aantal behandelde posten 12372, v. j. 10950; aantal inlagen 7819, v. j. 6949; aantal terugbetalingen 4553, v. j. 4001. Ingelegd ƒ545.661.49, v. j. ƒ487.769.59; terugbetaald 405.900.54, v. j. 368.915.53; meer ingelegd ƒ139.760.95, meer v. j. ƒ118.854.06; aantal nieu we boekjes 249, v. j. 203; aantal afbetaalde boek jes 127, v. j. 134. Spaarbusjes op 31 Augustus 1933 in omloop 3421. Geledigd in Augustus 1933 293 busjes met totaal inhoud van 5.179.58. Aantal verhuurde kluisloketten 31 Augustus 1933 430. De „Vereeniging voor Waterstaatsbelangen in Nederland" houdt Vrijdag 15 en Zaterdag 16 September a.s. haar 54ste Algemeene Vergade ring in hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort. De agenda vermeldt: behandeling verslagen secretaris en penningmeester, begrooting en be stuursverkiezing, bezichtiging van eenige wer ken van het pompstation Leiluin en van de werken der gemeentewaterleidingen van Am sterdam in Haarlemmermeer, Weesperkaspel en Loenderveen. In de Staatscourant zijn afgedrukt het huis houdelijk reglement, het handelsreglement en de statuten van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Het bestuur dezer instelling bestaat uit de heeren: J. Barendse, tuinder, te Poeldijk; A. Booy, tuinder, te Ochten; T. Borst, tuinder, te Veur; W. M. Driessen, tuinder, te Venlo; P. van Hoeckel, importeur, te 's-Hertogenbosch; R. Kamstra, importeur, te Rotterdam; H. Krui denier, exporteur, te Rotterdam; dr. Lieftinck, ambtenaar aan het Ministerie van Economi sche Zaken, te 's-Gravenhage; H. G. Ruhe, gros sier, te Amsterdam; P. Slot A. P.zn., tuinder, te Broek op Langendijk; F. V. Valstar, Regee- ringscommissaris voor de uitvoering van de steunmaatregelen ten behoeve van den tuin bouw voor het jaar 1933, te 's-Gravenhage; C. Wagenaar Kz., exporteur, te Alkmaar. Ondertrouwd. 30 Augustus: W. v. Leeuwen en J. M. Hoogkamer; H. Baard en A. Adema; H. Ramakers en J. Jonker; F. H. Middendorp en J. J. Wehrie; M. H. J. v. Veenendaal en G. A. Jehles; J. P. Prins en M. J. Wijkhuizen; R. J. Bos en E. Antonisse; F. H. v. Loon en A. M. Drozdzok; A. P. v. Vuuren en T. Ha- ringa; H. Stegeman en M. Nouwen; K. H. Pracht en E. Lichtenstein; T. Roodhart en D. G. Fabel; B. Nijssen en P. Dirken; A. K. Krings en E.Prins; P. G. Roosloot en M. M. v. Musscher Getrouwd. 30 Augustus: J. Draaisma en J. M. Dekker; C. W. Slenders en M. J. Driesveld; J. Klauwers en P. M. Haupt; J. Paap en B. J. Lenstra; H. J. Bouwman en C. C. Heijkoop; W. Waalewijn en A. H. Olie; R. J. v. Goor en P. S. M. A. Schaap; F. Milatz en H. E. Milatz; J. v. d. Berg en J. M. v. d. Wereld; P. v. d. Bijl en G. Posthuma; J. A. F. de Weers en H. A. Vermeulen; C. G. v. Bennekom en W. G. Driessen; J. Steffers en M, J. Nieuwenhuisen; A. Eijskoot en C. G. v. d. Berg; J. J. Coenen en M. H. Postema. Geboren: 26 Augustus: C. J. H. G. M. Weis- scher— Schilder, d. 28 Aug.: A C. Loof—Zuu- rendonk, z; C. Lucas—Willemse, d; M. L. v. DuinLe Lorrain, d. 29 Aug.: A v. Steijnen de Nijs, d; M. Houniet—Polak, z; E. E. Alma— Krebs, d; M. B. OomsKuijten, d; A. J. v. Breda—v. Geldorp, z; D. Bouwman—Rebel, d; E. Ottenbros—Spruit, z; J. Jonker—Prevost, d; A. H. Wildschut—Rondeel, d. 30 Aug.: P. J. Kuift—de Jong, z. Overleden. 29 Augustus: G. Jonker, 61 j„ Soutmanstraat; M. C. Smits—Ooesthoek, 50 j., Gasthuisvest. Het vuurwerk, dat Donderdagavond op den Steenen Dam te Den Helder ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd afgestoken, is door brand ontijdig afge broken. Een van de eerste nummers, welke het pro gramma vermeldde, een zgn. telegraaf, was oorzaak van de catastrophe, aldus bericht de „Telegraaf". Aangezien het gras op den dam en bij het aangrenzende fort „De Harssens" uiterst droog was, waren enkele vonken vol doende een brand te doen uitbreken. Aanvan kelijk dacht men de vlammen nog te kunnen dooven, maar al spoedig greep het vuur snel om zich heen. Het fort stond op drie plaatsen in vlammen gehuld. Het vuur bood een fantastisch gezicht. Honderden Helderschen waren getuige van dit schouwspel. Binnen eenige minuten was de sleepboot van het in de haven gemeerde wacht schip ter plaatse met eenige slangen en een spuit. Daar er behalve de Jantjes nog handen genoeg waren om te helpen, werd dadelijk met het spuiten begonnen. Op de Harssens was het dik van den rook, waarin men officieren en matrozen zag rennen. Geruchten gingen, dat zich op het fort nog munitie bevond. Deze vrees bleek later onge grond te zijn. Wel was men bezorgd "voor zes flesschen blauwgas, bestemd voor de haven lichten, welke een gezamenlijken atmosferischen druk bezitten van ongeveer honderd drie en twintig atmosfeeren. Doordat vele handen werkten aan het uittrappen en blusschen van het vuur verminderde dit na een half uur en was het gevaar geweken. Nog lang bleef het evenwel druk in den om trek van de haven. De letterkundige en criticus Henri Borel, die na een kortstondige ziekte plotseling is overleden, was de laatste jaren geen vreemde in onze kringen. Met sympathie werd hij steeds genoemd om zijn vriendschap met Frederik van Eeden. Steeds gedreven naar de schoonheid en zoe kend naar de waarheid kon het bijna niet an ders, of eens zou hij vinden de Bron van alle schoonheid en Hem, die de Waarheid Zelve is. Enkele dagen voor zijn dood is Henri Borel, naar we vernemen, door pastoor P. van Dorp in den schoot der H. Kerk opgenomen. Gesterkt door de genademiddelen van de Katholieke Kerk is hij de eeuwigheid ingegaan. Geleiden hem de Engelen ten Paradijze.... Een verzoek om een hartelijk gebed voor zijn zielerust ga hierbij. De H. H. Uitvaartdiensten zullen plaats heb ben op Maandag 4 September as. in de paro chiekerk van O. L. Vrouw van Lourdes, Nieuwe Parklaan te Den Haag, waarna de begrafenis van de kerk uit op de R.K. Begraafplaats Kerkhoflaan aldaar om ongeveer half twaalf. Naar aanleiding van het bericht betreffende de "contingenteering van den invoer van aard appelen in Engeland vernemen wij, van welin gelichte zijde, dat de maatregelen der Engelsche regering, hoewel niet onverwacht komende, toch onzen reeds zoo zwaar getroffen export op nieuw een gevoeligen slag toebrengen. Nederland is steeds het voornaamste export land voor aardappelen naar Engeland geweest. In de vier maanden September tot en met De cember 1930 exporteerde Nederland 24.000.000 Kg. aardappelen naar Engeland. In 1931 kon den wij onzen export in die maanden ver meerderen tot 80.000.000 Kg. Toen kwam het Engelsche invoerrecht op aardappelen van 1 pd. st. per ton, waardoor onze export over ge noemde maanden in 1932 slechts 12.000.000 Kg. bedroeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht jaar voor onzen export is geweest, worden wij thans gecontingenteerd op 60 pet. van de ge- exporteerde hoeveelhid in dat ongunstige jaar. Zooals reeds gemeld is, mogen wij thans slechts 8.000.000 Kg. aardappelen uitvoeren. Toch mogen wij, aldus deelde men ons mede, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onzen export niet ontevreden zijn over het in de hui dige omstandigheden bereikte resultaat. Aan- vanklijk wenschte de Engelsche regeering ons Naast de feestvieringen, die in het program maboek vermeld stonden werd er ook in tal van straten en wijken van de stad feest gevierd. Dat waren vooral kinderfeesten. Zoo was er in het Westerhoutpark een alleraardigst bloemencorso in elkaar gezet; er was een prachtige verlich ting en de feestvreilgde was groot. Ook in het Haarlemmerhoutpark is de viering van het Ko- ninginnefeest goed geslaagd. Daar was b.v. gis teravond een uitstekend geslaagd vuurwerk voor de kinderen. Niet minder geanimeerd is het den geheelen dag toegegaan in de Olieslagerslaan. De versieringen, de wedstrijden en verdere feestelijkheden, dié daar elk jaar plaats hebben getuigen van een goede voorbereiding en krijgen langzamerhand een zekere vermaardheid. De bestuurder van een Mercedes P. H., die op Koninginnedag te laag over de stad vloog rond de St. Bavokerk, is deswege verbaliseerd. Woensdagavond waren een 20-tal fascisten in de omgeving van de Groote Houtstraat, die ge volgd werden door communisten. Bij de Lange brug dreigde een vechtpartij te ontstaan. Eenige politie-agenten vonden het toen raad zaam hun sabels te trekken. Op het gezicht der wapens reeds stoof de me nigte toen uiteen, zoodat niet tot klappen uit- deelen behoefde te worden overgegaan. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland in het gebouw aan de Dreef aanbesteed: het maken van een vaste brug in beton met een doorvaartopening van 6 M. wijdte en 2 doorstroomingsopeningen, elk wijd 1.50 M. voor de Oostelijke ringvaart van de Schermer in de gemeente Schermerhorn, met bijkomende werken. Ingekomen 26 biljetten. NEURENBERG, 1 Sept. Onder groot enthou siasme werd heden het groote nat.-soc. partij congres geopend met een geestdriftige rede van den plaatsverv. partijleider Rudolf Hess, die sprak van het „congres der zegepraal". De di plomatieke vertegenwoordigers te Berlijn van dertig door de N. S. D. A. P. uitgenoodigde landen zijn eerst vanmorgen per extra trein uit Berlijn vertrokken, waarvan een wagen der de klasse is ingenomen door een afdeeling S.S. NEURENBERG. 1 Sept. (V. D.) Binnen het kader van den nat.-soc. partijdag worden .te Neurenberg tal van groepsbijeenkomsten der ver- slechts een contingent van 4.000.000 Kg. toe te staan. Nadat onderhandelingen met de be trokken autoriteiten, waarbij de Nederlandsche belangen door den landbouwconsulent te Lon den, dr. Gerrisen, werden behartigd, hadden plaats gehad, heeft men ons echter het dubbele van de ons toegedachte hoeveelheid toegestaan. Nabij Oude-Wetering had in den afgeloopen nacht een tragisch ongeluk plaats, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Kort na middernacht keerde de neer D. Turk en de dames C. M. Pecht en C. v. Schagen van het Koninginnefeest te Nieuw-Vennep terug. Te Oude-Wetering trachtten zij met een roeibootje, waaraan de riemen ontbraken, van den Ring dijk naar Oude-Wetering te komen. Midden op het water werden zij echter door een motor boot, waarvan de bestuurder het bootje door de duisternis niet had opgemerkt, overvaren. De drie inzittenden graakten allen te water. Aan reddingspogingen viel in verband met de heerschende duisternis niet te denken.. Allen waren op zichzelf aangewezen. De heer Turk, die goed kon zwemmen, slaagde erin den over kant te bereiken, maar de beide dames kwamen jammerlijk om het leven. Vanochtend zijn de beide lijken opgehaafd en naar Nieuw-Vennep gebracht. Het Bondsnegental, dat gisterenmiddag den kampioen der eerste klasse met 1615 versloeg, bestond uit: Veenhof, C. Hunik en Van der Putten uit Haarlem, J. Baas uit H. H. C., M. Bakker uit Ajax en Van Heeswijk uit Blauw wit. Parson uit Haarlem en Wilders uit Blauw-Wit waren wel uitgenoodigd, doch verhinderd. Eerst wierp Veenhof vier innings en hij hield, gehol pen door goed veldwerk, de V. V. G. A.-score laag. Waar Besanger van V. V .G. A. er niet al te best in was, kwamen er door vier wijd en daar opvolgende goede honkslagen nogal eens spelers uit het bondsnegental op de honken. Vooral de tweede en vierde innings waren vruchtbaar. Halfweg de vierde inning ging trouwens Lam- mers in de plaats van Besanger werpen. Toen was het met scoren vrijwel gedaan. In vier in nings behaalden alleen Blomvliet en Veenhof nog een punt. In de drie innings, die Blomvliet in de plaats van Veenhof wierp, ging de voorsprong van het bondsnegental geheel verloren. In dien tijd werd het aantal runs van 5 tot 15 opgevoerd. Vijf maal kreeg een speler vier wijd en er werden fouten gemaakt in het veldwerk. Sitters gaf, toen drie honken bezet waren, een schitteren den tik, die hem zelf bijna ook nog thuis bracht. Na Blomvliet wierp Veenhof nog twee inning3 en vooral dank zij eenige buitengewone vangen, scoorde V. V. G. A. niet meer. Er kwamen trouwens maar tweemaal drie man aan slag. Dank zij den eenen run, dien Veenhof in de achtste beurt behaalde, stond het bondsnegen tal na die beurt nog voor en behoefde dus den negenden keer niet te slaan. De uitslag in innings is: V. V. G. A.: 1-4-0-0-2-4-4-0-0 15. Bondsnegental: 1-7-0-6-0-1-0-1-* 16. schillende natinaal-socialistische neven-organi saties gehouden. Zo: werd gisteren een vergadering van voor mannen der Bedrijfscellen-Oganisatie gehouden, waar de leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ley, een rede hield over de geestelijke ver nieuwing van de Duitsche arbeidersklasse, waar na de leider der N. S. B. O., Walter Schumann, het woord voerde over de taak dezer oganisatie. Verder werd een bijeenkomst gehouden van den Artsenbond, bijgewoond door den waarnemen- den partijleider Rudolf Hess. De Ordinarius voor Rassenhygiëne aan de Universiteit van Leipzig, Prof. Staemmler, hield 'n inleiding over taak en doel der rassenverbetering, terwijl Prof. Reiter van den Rijksgezondheidsdienst over de gezond heidspolitiek sprak. In de vergadering van-juristen hield Minister Dr. Frank een rede over het nieuwe Duitsche rechtsfront en de nieuwe eenheid der Duitsche juristen, die een duizendtal jaren van Duitsch recht dienden te verankeren in de Duitsche rechtspraak. De journalisten vergaderden onder leiding van den Rijksperschef der N. S. D. A. P., Dr. Die trich. De hoofdredacteur van de „National-So- zialistische Pressekorrespondenz", Suendermann, gaf een overzicht van de uitbreiding der natio- naal-socialistische pers. Op de bijeenkomst der onderwijzers-organi satie hield de leider Schemm een rede over tucht en rassenbewustzijn bij dd opvoeding. Tenslotte kwamen ook de leiders van de Hit- lerjeugd in een groote vergadering in het Deut sche Hof bijeen, waar ook de leidsters der meisjes-organisaties aanwezig waren. Hier werd een rede gehouden door den Rijksjeugd leider Baldur von Schirach. Zaterdag en Zondag worden de laatste wed strijden van het seizoen gespeeld. Daarna is alleen nog de wedstrijd Ajax IA. M. V. J. over. Geen van beide partijen verlangt echter nog dezen te spelen. Zondagmiddag wordt aan de Kleverlaan ge speeld de ontmoeting Haarlem IA. M. V. J. I, zoodat, naar onze verwachting, Haarlem 't sei zoen met een overwinning zal besluiten. Het tweede negental van A. A. C. trekt Za terdagmiddag naar het V. V. G. A.-terrein, om daar den beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap tweede klasse te spelen. 8 Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, urn- R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw Jansstraat 74 Kon. Liedertafel „Zang- en Vriendschap", half 9. Gem. Concertzaal Bouwmeester's Revue „Da's goed bekeken", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater Bioscoopvoorseellin- gen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Federatie van Bonden en centrales van R. K. gemeenteraadsleden in Nederland, half3. Kamercentrale Haarlem, half 3 Geel-Wit, 6 uur Ge wone zitting 4 en 7 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Bouwmeester's Revue: „Dat 's goed bekeken", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variité, 2.30. 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraam verzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuis vest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur. St. Bavo. Smedestraat 23: Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 2—2.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2: Damiatestraat 1; voor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. De tegenpartij is Quick en we gelooven niet, dat ook maar één H. H. C.er er aan overwin nen zal denken. Een met drie invallers spelend Stormvogels won gisteren met 32 van Alcmaria Victrix. Van Rooden scoorde alle doelpunten van Storm vogels. VETERANEN STORMVOGELS—ALC. VICTRIX 0—3 Hier waren de Alkmaarders het sterkst. Met de rust leidden zij reeds met 20, om ten slotte met 3—0 te winnen. ah Aan den wedstrijd om den Van der Vlietbeker, welke Donderdag te Zandvoort gehouden is, namen 18 dames en heeren deel. De heer E. E. Seymour (33) won den beker met een netto score van 65. Tweede wer den mevrouw Kauffmann (30) en de heer Beels van Heemstede, beiden met 67. Voorts noteer den jhr. J. van Spengler 68, jhr. J. v. d. Bran- deler en baron W. F. A. van Haersolte beiden 70. VRIJDAG, 1 Sept. Heden 7.88 59.15 9.73% 9.72% 34.6734 34.65 47 95 47.95 35.371/2 40.75 40.10 39.75 1.74 7.35 20,75 Vorige Koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4Vi Nederland 1916 4 Va Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 iVi N Ind, 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. In., ustrieën Calvé Delft Alg. Kunstzijde Nieuwe Philips Küch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong ?etroIeum 1 Gaboes 'i. Olie >eudawa Continental Oil Shell Union Oil 100% 1003/j 101% 101% 101% 101% 99% 101% 101% 89% 89% 39% 40 63 64 62 60% 921/2 61 62 29% 28% 19% 19 183 183% 1% 1% 137% 139 12% 28% 27% 391/2 38% 8% 9 14% 14 21 20% 12 12 127 127 106 106 5% 14 181 184 98 99 5% 5% 11% 11% 6% 6% Vorige Koersen Heden Rubber A'dam Rubber 101 102% Bandar 80 80% Deli Batavia Rubber 47 46% Serbadjadi 33 3U/a Silau 29 30 V. I. G. O. 53 53% Allied 40 40 Intercontin. Rubber 22J4 Scheepvaart Java Ch. Japan 30 30 Holl. Amerika Lijn 14Va 1434 Dito Gem. Eigend14V2 14 /st Kon. Ned. Stoomb12 13 Scheepvaart-Unie 59J4 58V* Suiker H. V. A N. I. S. U. Poerworedjo 207 204% 107 108 74 76 3 1 36% 37 24 24 Tabak Deli Batavia 138 Oude Deli 130% Oostkust 257/p Senembah 142 J4 Spoorwegen Union Pacific 90% Wabash 3% Erie 17 /a Kansas City South 14 South. Railw 23% Chic. Milw. 6%' Maxwell L. Gr18 136^ 128% 2534 141 3 Va 17 14 6% 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2