Aantrekkelijk Koninginnefeest Opgewekte Oranjestemming lip VRIJDAG 1 SEPTEMBER WEDSTRIJDEN EN ATTRACTIES Allerwegen groote drukte De geheele bevolking in alle wijken en deelen der stad heeft zich weer voortreffelijk vermaakt V end elzwaaien Ballonnen de lucht in Het kerkconcert In Haarlem-Oost Gondelvaart 1 Des middags gaven de vendeliers uit Huissen een demon stratie. Door de aardige opstelling en kleurenvariatie maak ten zij een goed effect. Over gebrek aan toeschouwers had men evenmin te klagen M otorwedstrijden In Haarlem-Noord Te Veisen Noord Te Beverwijk In Haarlem-Oost heerschte op de Zomervaart bij de Nagt zaambrug den geheelen dag een gezellige drukte. Ook de dansvloer trok veel bekijks en in den avond veel danslustigen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII De Nederlandsche volksliederen in het bij zonder natuurlijk het oude „Wilhelmus" daverden gisteren weer langs Haarlems straten. In alle wijken en deelen der stad is de drie- en-vijftigste verjaardag van H. M. de Koningin met grooten luister en enthousiasme gevierd. De talrijke frisch wapperende vlaggen, de oranjetooi van menschen en kinderen, de reus achtige drukte en volk in de straten en de feestelijke klanken der muziek bewezen weer voor de zooveelste maal, dat Koninginnedag een volksfeest in den waren zin des woords is. En alhoewel nog altijd een zeker deel der be volking zich veel meer theoretisch dan prac- tisch! afzijdig houdt van elke officieele feestviering en van iedere directe en indirecte hulde aan onze landsvorstin, overigens wordt dit op dezen stralenden feestdag niet eens be merkt! toch is Koninginnedag weer zooals alle jaren op de meest prettige en harmonieuse wijze voorbijgegaan. Het Centrum-comité van de vereeniging „Ko ninginnedag" had wij hebben er reeds vroe ger op gewezen dit jaar een uitstekend en origineel programma samengesteld, waarvan het origineele voornamelijk het middaggedeelte hiervan betrof. Des middags vertoonde n.h het vendelcorps uit Huissen (N.Br.) zijn kunst stukken op de Groote Markt. Om ongeveer kwart over 2 arriveerde dit, in blauw-witte costuums gekleede corps, bestaan de uit 2 koningen, een generaal, twee adjudan ten met adjudantenstaf, een vaandeldrager, zes vendeliers met roode en zes met blauwe vlag gen, aan den uitgang van het Haarlemsc'ne station. Reeds geruimen tijd van te voren had den velen zich in de straten, waarlangs het corps zich naar de Groote Markt zou begeven, opgesteld, zoodat, toen het corps vertrok, dikke hagen van toeschouwers zich op de trottoirs verzameld hadden en het verkeer stopgezet moest worden. Met muziek van de muziekver- eeniging „Harmonie Crescendo", onder leiding van den directeur den heer N. W. Hofmees ter, voorop, bereikte men onder veel bekijks langs Kruisweg, Kenaustraat, Kenaupark, Parklaan, Kruisweg, Nieuwe Gracht waar de Commissaris der Koningin, jhr. dr. A. Röell, de hulde der vendeliers in ontvangst nam en Kruisstraat de groote Markt. De bewonde ring der toeschouwers gold wel het meest de beide koningen, die op borst en rug met me dailles en versierselen in wedstrijden door het corps gewonnen prijzen bedekt waren. Op de Groote Markt had op de eere-tribune voor het café-restaurant Gebr. Brinkman het geheele gemeentebestuur reeds plaats ge nomen, met in het midden den burgemeester, den heer C. Maarschalk, maar natuurlijk met uitzondering van wethouder Gerritsz. Wethou der W. J. B. van Liemt kon helaas wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Voorts waren ook aanwezig: de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer, de heer E. H. Tenc- kinck, commissaris van politie, verschillende raadsleden, eereleden, het hoofdbestuur en Centrum-comité van de vereeniging „Koningin nedag" en andere notabelen der stad. Wethouder van Roodenburg beproefde eenige malen zijn kunstvaardigheid als fotograaf en naar wij hopen, met succes! Vanzelfsprekend was op de Groote Markt ook een enorme menigte aanwezig, maar de politie onder leiding van heel wat inspec teurs! zorgde voor een ruime afzetting van het plein. Naast het standbeeld van Laurens Jansz. Coster was een muziektent opgesteld, maar zóó, dat het groote middenvlak vrij bleef. „St. Caecilia" speelde daarin walsmuziek ter begeleiding van het vendelzwaaien en nu en dan ook pittige marschen, als het geduld van het publiek wat erg lang op de proef gesteld werd. Nadat een vaandelhulde bij de eere-tribune gebracht was verliep het vaandelzwaaien zelf vlot en onder algemeene bewondering van de toeschouwers. Precies tegelijk en op maat zwaaiden de vendeliers hun vlaggen boven en langs hun hoofd, tusschen en langs zich heen, zoowel rechts- als linkshandig. Nadat een nummer was afgeloopen, gaf de generaal een teeken en alle executanten hiel den op en werden onmiddellijk beloond met een krachtig applaus van de menigte. Zoo tusschen de bedrijven door werden attracties afgestoken en zelfs aangestoken! welke bestonden in oplating van ballonnen en het vendelzwaaien met zijn staart van een hondje, dat zichzelf aan een schoonheidskuur onderwierp, nog wel op het tapijt, dat expresselijk voor deze gele genheid op de Groote Markt uitgespreid was. Om ongeveer half 4 kwam het lid van het Centrum-comité, de hr. A. Kurvers, met hoogen hoed en in jacquet gekleed, met een klein pakje aangedragen, dat zich na eenige oogenblikken van taai geduld voor het publiek, ontplooide tot een zeer grooten luchtballon, welke door acht comité-leden in bedwang gehouden moest wor- den onder het „wakend" oog van een inspec teur van politie. Onder in den ballon werd een pit aangestoken, waardoor de lucht daarin ver warmd werd en de-ballon de lucht insteeg. Een hoera en een applaus van de aanwezigen be loonden de moeite van het comité. Terwijl de ballon statig zijn hooge vlucht nam dank zij het gunstige weer, en nagestaard werd door de duizenden toeschouwers, speelde „St. Caecilia" het „Wilhelmus", onder krachtig meezingen van de officieele tribunes. Het vendelzwaaien begon dan opnieuw, weer gingen de blauwe en roode vlaggen langs de hoofden en beenen der executanten tot plots de generaal zijn sabel opstak en weer rust in trad. Om ongeveer 4 uur kwam er beweging in de overigens zeer rustige en somtijds enthousiaste menigte. Terwijl het centrum-comité opnieuw, onder het wakend oog der politie, een ballon opliet, hadden er heele volksverhuizingen Op het gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan steeg de ballohvaarder Van Pottum op, toegejuicht door duizenden schoolkindteren. plaats. De tweede ballon ging niet zoo correct de lucht in als de eerste. Eerst wilde hij weer tot het aardsche terug- keeren, wat door persoonlijk ingrijpen van een comité-lid verhinderd werd, en daarna scheer de hij onder uiterste spanning van de duizen den, precies langs de tinnen en den toren der Groote Kerk, tot ook hij behouden in het lucht ruim verdween. De derde maal wilde het comité een Zeppelin oplaten, maar dat was van het goede te veel. De Zeppelin geraakte in brand en er bleef niet veel meer dan een in elkaar gefrommelde prop over. De vendeliers besloten hun interessante uit voering met een eere-rondje met St. Caecilia voorop en gingen zich daarna herstellen van de vermoeienissen in het acfé-restaurant Gebr. Brinkman. De menigte verspreidde zich ver volgens in velerlei richtingen, volgden de mu ziekcorpsen St. Caecilia en Harmonie Cres cendo, die om vijf uur musicale wandelingen maakten, of ging zich vermaken aan de velerlei kermiskramen, draaimolens, enz., in de Nassau- laan en op de Botermarkt opgesteld, welke kra men zich den geheelen dag in een druk bezoek en belangstelling mochten verheugen. Alleen op de Nassaulaan, waar dit jaar, waar schijnlijk in verband met den autobusdienst OverveenStation, geen draaimolen aanwezig was, was de drukte o.i. dit jaar minder. Het vorige jaar was men van de traditie af geweken, er werd des middags geen concert in de Bavokerk, doch des avonds in een drijvende tent gegeven. Thans had wederom het traditioneele orgel concert door den stadsorganist plaats, die dit maal de medewerking verkreeg van de altzan geres: Annie Woud. Het publiek was ook nu in grooten getale op gekomen en zette, zooals gebruikelijk, het con cert in met het zingen van Wilhelmus van Nas- souwen. De alt-solist droeg daarna een mooie aria uit een Bachcantate: „Vergnüte Ruh', beliebte Seelenlust" voor. Deze aria ligt, wat omvang en karakter betreft, bijzonder gunstig voor de stem van Annie Woud. Dientengevolge maakte dit nummer, mede door het machtige, groote klankvolume, een diepen indruk op de aanwezi gen. Verder zong mej. Woud liederen van Max Reger, Averkamp en Lodewijk de Vocht. Een zeer teeder en ragfijn gezang is het „Ich sehe dich in tausend Bildern". Het werd met volmaakte stembeheersching en met gevoel volle voordracht vertolkt. „Meine Seele ist still zu Gott" is eveneens een fraai Reger-lied. Jam mer, dat de aandacht der hoorders werd afgeleid door trommelspel op de Groote Markt. (Hadden de agenten van politie, in de kerk geposteerd, niet beter daar buiten zoo iets kunnen verbie den?) Bijzonder het eerste lied begeleidde de organist zeer kleurrijk. Het „Adoro te" (Hollandsche tekst) is een majestueuze, breede zang, waarmede de so liste haar auditorium in hooge mate wist te be geesteren. Ook het „Alleluia" (Paaschlied) van Hullebroeck voldeed, al leent de begeleiding er van niet zoo goed voor orgelspel. Georg Robert bracht ten gehoore een grootsch opgebouwde imponeerende compositie van Hen drik Andriessen: „Fête-Dieu", een Prelude en Fuga van Bach, vooral het eerste deel hiervan is aantrekkelijk, en een Fantasie over „Wilt he den nu treden" van Karl Hoyer. Deze Fan tasie, door Robert kunstzinnig geregistreerd, vormde een waardige afsluiting van dit Konin ginnedag-concert, dat, al duurt het gewoonlijk wat kort, gehandhaafd dient te worden op el- ken Nationalen feestdag. motorclub „Haarlem", de 16-jarige Frans van Rumpt Jr., die den snelsten tijd maakte, nj. 2 min. 30 sec. Hij eindigde' als nummer 18. Het wil heel wat zeggen voor een comité in een der buitenwijken van Haarlem, als het zulk een aantrekkelijk programma samenstellen kan, dat men er niet naar taalt, een ander stadsdeel op te zoeken, neen, zelfs van alle zijden ook an deren komen om van de pret te genieten. Hier in slaagt het sub-comité van Koninginnedag in Haarlem-Oost, de Orajijebond „Prinses Julia na", ieder jaar beter. Steeds weet zijn bestuur een nieuwigheid voor zijn leden te bedenken. Dat vooral de jeugd hiervan profiteert, men denke slechts aan de groote tractatie, is van zelfsprekend; de ouderen later echter evenmin de schoone gelegenheid voorbijgaan, hun dage- lijksche zorgen eens te vergeten en van harte te genieten. Dat begon reeds na afwerking van het mor genprogramma. De Kruistochtstraat stroomde toen lang zamerhand op beide trottoirs vol voor de ring- rijderij voor paren (met paard en sjees). De deelneming aan dit ouderwetsch volksvermaak was niet onbelangrijk. Omstreeks twintig paren streden om de overwinning, welke eerst na ruim drie uur bevochten was. Al was de publieke be langstelling gedurende de geheele rijderij zeer groot, toch kunnen wij niet zeggen, dat er veel enthousiasme getoond werd. Wel werden steeds nauwkeurig de verrichtingen van de soms sier lijke spannetjes gevolgd, maar de lange duur zal wellicht oorzaak zijn geweest, dat van een hoera-stemming geenszins sprake was. Een vol gende maal zal men dit wel weten te voor komen. De prijzen werden als volgt gewonnen: Dames: le pr. mevr. Hulseboschv. Bruggen, 2e pr. mej. T. Warmerdam, 3e pr. mej. A. v. Nesten, 4e pr. mevr. v. Schiev. Maris. Heeren: le pr. H. Vink, 2e pr. J. v. Warmer dam, 3e pr. P. Hulsebosch, 4e pr. C. A. Nelis. Na afloop kon men zich ruimschoots aan de attracties in dit stadsdeel overgeven. Draaimolen, cakewalck, etc. vonden gretig aftrek en waren veelal uitstekend bezet. Een andere noviteit was het bal-champètre. Ook hiervoor was de liefhebberij groot en den ge heelen avond was het een druk beweeg om den ruimen dansvloer, welke ook by de Nagtzaam- brug gelegd was. Het prachtige vuurwerk, dat later afgestoken werd, beteekende geenszins het slot der feeste lijkheid. Neen, nog lang daama was het een en al jolijt. 2. R. de Kruif, 3. D. Visser, 4. A. Rie, 5. L. van Os. Estafette-loopen meisjes: 1. R. Dubbe, J. Dloot, C. Hoogerbirk en M. Schoone; 2. C. van Schie, M. van Deurssen, J. van Schie en R. Vink. Estafette-loopen jongens: 1. K. Klaasse, K. Kohier, D. Meiboom, F. Meiboom; 2. A. v. d. Halst; C. Greenegoed, J. Visser, G. Wouterson. Ringsteken meisjes: 1. C. v. Rijn, 2. W. La Grauw, 3. M. Kohier, 4. B. Schipper, 5. M. v. Deursen. Ringsteken jongens: 1. K. Kohier, 2. J. Klaas- se, 3. C. La Grauw, 4. H. Loogman, 5. H. van Zee, 6. B. Loogman, 7. C. v. d. Mölen, 8. J. Kop- penjans. Motor-hindemis: Th. Duin le prijs, J. Heere mans 2e pr., E. v. d. Helm 3e pr., N. v. Lieshout 4e pr., W. v. Lieshout 5e pr., J. Mantje 6e pr., H. v. Lieshout 7e pr. Carriers-hindernis: J. Janssen le prijs, Mens 2e pr., Visbeen 3e pr., Buddingh 4e pr., Meeter- man 5e pr„ A. P. v. Bruggen 6e pr., Coch 7e pr. Motor ringrijden: Kors le prijs, E. v. d. Helm 2e pr„ W. Lieshout 3e pr., Schoorl 4e pr., J. Hee remans 5e pr., J. v. Meel 6e pr., H. W. v. Lies hout 7e pr. Carriers ringrijden: J. Vermeel le prijs, J. Meinders 2e pr„ C. Ratte 3e pr., J. Cloe 4e pr., Stolker 5e pr., C. Rutte 6e pr„ Wagenaar 7e pr. Des avonds werd door de muziekvereeniging „Utile Dulci", dirigent A. S. Jutjens, een zeer geslaagd concert gegeven aan den Zaanenlaan. Op het Pretoriaplein waren eenige vermake lijkheden geplaatst, waarvan een zeer druk ge bruik gemaakt werd. Evenals twee jaar geleden had des avonds in Haarlems grachten een gondelvaart plaats. De naam „Gondelvaart" roept visioenen op van kleine ranke bootjes met vele lichtjes bezet. Inderdaad die waren óók bij de totaal 30 vaar tuigen, welke aan de gondelvaart deelnamen, doch het meerendeel was toch van grooter kali ber! Zoo hadden drie muziekcorpsen: „St. Cae cilia", „De Spaarnebazuin" en de „Haarl. Tram fanfare" in groote schepen plaatsgenomen, even als de brandweer met de babyspuit! De vele booten en bootjes waren aardig opge tuigd men zag visschen en draken en zwanen, een Watervliegtuig en Venetiaansche gondels. Een Zeeuwsche boerenfamilie zat lustig op een platte schuit koffie te drinken en (soms valsch!) te spelen en werd luide door de toeschou wers toegejuicht de padvinders hadden zich op een schip om een kampvuur verzameld de afgedankte Lange Brug was in kleiner for maat nog weer eens op een zolderschuitje ge laden en maakte thans haar allerlaatsten tocht achter een versierd sleepbootje, een andere boot was fraai van allerlei schilden voorzien, terwijl weer een andere allen tot steun voor de bestrij ding van de t. b. c. opwekte. Al deze vaartuigen waren schitterend verlicht met lange reeksen brandende lampions of electrische lichtjes, be halve die van de brandweer, w'elke krijgshaft! v' via Talloozen zijn getuige geweest van de behen digheidswedstrijden op den motor, welke met medewerking van de Motorclub „Haarlem" op het terrein aan de Paviljoenslaan georgani seerd werden. Ongeveer 40 personen hadden voor den niet gemakkelijken wedstrijd ingeschreven. Om beurten startten zij en moesten bellen, een hek openen en sluiten; flesschen verplaatsen, rijden op steeds smallere planken, met een parapluie rijden, enz. Vermakelijk was vooral de „water gevulde wipplank". Reed een deelnemer te langzaam over de plank, dan had hij kans een hoeveelheid water op zich te krijgen. Gebeurde dat, dan steeg er een hartelijk gelach op. De rit was niet gemakkelijk en niemand slaagde er dan ook in zonder strafpunten het eindpunt te bereiken. Des avonds kwamen velen in de bovenzaal van „Centraal" aan de Groote Houtstraat bijeen, waar de prijsuitreiking plaats had. De uitslag luidde: 1. Th. Koelemeijer met 3 strafpunten; 2. H. Maarschalk met 11 strafp.; 3. P. Gras met 15 strafp.; 4. F. Sput met 16 strafp.; 5. J. van Huis met 16 strafp.; 6. P. Witteman met 16 strafp.; 7. M. van der Linden 3. P. Gras met 15 strafp.; 4. F. Speet met 16 strafp.; 9. G. Welsing met 18 strafp.; 10. W. Buts met 19 strafp.; 11. S. Hogerhuis met 20 strafp.; 12. H. Hoogeveen met 20 strafp.; 13. C. Hardebelt met 21 strafp.; 14. W. Smits met 22 strafp.; 15. A. Vallendunk met 26 strafp.; 16. C. Stam met 26 strafp. Een extra-prijs ontving het jongste lid der Ook Haarlem-Noord was in feeststemming. Om twee uur marcheerden de kinderen, voor afgegaan door de R. K. Harmonie „Utile Dulci" en eenige versierde voertuigen, van de Zaanen laan naar het feestterrein, het gemeenteterrein aan de Kleverlaan, waar de verschillende spelen plaats vonden. Onder deze spelen braken na tuurlijk geregeld de lachbuien los, wanneer iemand b.v. met den estafette-loop inplaats van het stokje af te geven, doorliep en zoodoende zijn (haar) ploeg een achterstand gaf, wat niet zoo gemakkelijk in te halen was, daar de te loopen afstanden nog al kort waren, of wanneer iemand, die aan het zakloopen deelnam, meer op den grond zat, inplaats dat hy liep. Tus schen de verschillende spelen werden de deel nemers getracteerd. De spelen werden opgeluis terd door muziek van bovengenoemde vereeni ging. Op het terrein hadden wij nog een kort on derhoud met den heer Van Pottum, die des morgens van het terrein zijn 227sten tocht on dernam. De heer Van Pottum vertelde ons, dat hij zeer vlot nabij de boerderij „Ons Genoegen" aan den IJweg te Hoofddorp geland was om ongeveer kwart voor twaalf. Toen wij hem vroegen, welke hoogte hij bereikt had en of het weer boven nog al kalm was, antwoordde hij ons, dat hij niet hooger dan 450 M. kon gaan, daar er boven de 450 M. een luchtstroom den kant van de Noordzee opging en hij dan mis schien in het water terecht was gekomen. Over twee weken zal de heer Van Pottum waarschijn lijk nog drie maal in Noordholland opstijgen. In de Jan Haringstraat had de ringrijderij voor jongens en meisjes per fiets plaats. Zij moesten probeeren drie ringen van de palen te steken, iets wat natuurlijk niet zoo gemakkelijk ging. In de Van Dortstraat hadden behendigheids wedstrijden en ringrijderij voor motormelkwa gens en melkcarriers plaats. De motors en car riers moesten door een kronkelned smal weg getje, omheind door blokjes, rijden zonder straf punten te behalen. Het ringrijden ging niet geheel zonder hin dernissen. De ringen zaten nogal vast, zoodat zij moeilijk af te steken waren. Daar zij veelal van den stok gingen en dan met kracht een heel eind wegvlogen, was dit niet geheel zonder gevaar. Eenige kinderen kregen ringen legen het hoofd, waardoor een zelfs bloedend werd verwond. Na afloop werden de prijzen uitge reikt, die veelal bestonden uit voorwerpen, voor den melkboer van waarde, zooals melkbussen e.d. De uitslagen der wedstrijden zijn: Blokjesrapen voor jongens tot 10 jaar: 1. H. v. d. Meer, 2. P. Schipper, 3. Sj. yan Vuuren, 4. L. Vandam. Blokjesrapen meisjes tot tien jaar: 1. A. Dub be, 2. R. v. d. Holst, 3. C. Bost, 4. L. La Grauw, 5. R. de Kruif, 6. I. van Egmond, 7. D. van Schie. Vlaggensteken voor meisjes: 1. R. van Holst, ger en ook meer passend met fakkels in gloed was gezet! Daartusschen door schoten vlugge cano's met als-maar hun clubkreet slakende sportgirls en sportboys, en statige pleizier- jachten en motorbooten. Veel later van het beginpunt: Kloppersingel bij het Spaame, vertrokken dan het programma aangaf, bereikte de kilometer-lange stoet van vaartuigen langs Kloppersingel, Schotersingel, Kinderhuissingel, Nieuwe gracht en Spaame het eindpunt: de haven van de firma Keur. Onderweg toonde de brandweer haar groote be kwaamheid door met torenhooge stralen een eilandje in den Schotersingel bij de Kennemer- brug en later ook een aantal toeschouwers nat te spuiten hetgeen onder belichting van felle stralenbundels en enthousiast gejuich van alle aanwezigen in de booten en langs de oevers gepaard ging. Voorts leverden de bruggen vooral de Schoterbrug, waaronder eerst na veel passen en meten de uit oud roest herrezen Lange Brug kon passeeren eenige stagnatie op en vorderden de grootste voorzichtigheid en stuurmanskunst van degenen, die vaartuigen en in het bijzonder sleepbooten met ritsen a an il angschuiten en -schuitjes bestuurden. Al»s is echter zonder ongelukken en in de opgewekts te stemming van de inzittenden verloopen. Wat de toeschouwers betreft onze Neder- aubade plaats, waaraan kinderen van alle lage» landsche taal heeft geen woorden, die sterk ge noeg zijn om de reusachtige, ontzaglijke en kolossale menigten te beschrijven, die zich langs beide oevers hadden opgesteld. Noch de uitdruk king „Het zag zwart van de menschen" en noch deze: „Men kon over de hoofden loopen" is hierbij juist, want het was avond en dan is alles al zwart, en er stonden boomen tusschen de menschen en dus.... Men kan echter in ieder geval wel zeggen, dat een zéér groot deel van de Haarlemsche bevol king de „gondelvaart" heeft gadegeslagen en overigens getroffen en enthousiast was, zich o.a. uitende in luide toejuichingen, door dit feeërieke schouwspel. In de haven van de fa. Keur ontscheepten allen zich en trokken daarna gezamenlijk met flambouwen en muziek langs Papentorenvest, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Sme- destraat (waar in den ingang van het politie bureau de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, met de beide hoofdinspecteurs en verschillende inspecteurs het voorbijtrekken ga desloegen een attentie welke zeer op prijs gesteld werd!) naar de Groote Markt. Hier speelde en zong men voor de laatste maal het plechtige, „Wilhelmus' en vereenigde zich daama in de bovenzaal van café-restaurant Gebr. Brinkmann, Waar de prijsuitreiking plaats had. In de zaal heerschte een prettige en feeste lijke stemming, vooral gestimuleerd door de vroolijke spuitgasten van de vrij wil ligers-com- pagnie, terwijl ook een strijkje nog zijn best deed. De jury, bestaande uit de kunstschilders Her man Moerkerk, Cor Dik en Mathé v. d. Weiden, kende de volgende prijzen toe, die door Mr. F. A. Bijvoet, voorzitter van het Centrum-comité, werden bekend gemaakt en aan de winnaars uit gereikt. Eerste prijs, een ets, welwillend door den heer C. Dik beschikbaar gesteld, aan een Venetiaan sche gondel (vaartuig no. 10), eigenaar anonym (eigenlijk de heer A. Kurvers). Drie tweede prijzen, bestaande uit plaquetten, beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur van „Koninginnedag", aan de vaartuigen no. 7 (pad vinders), no. 3 (eigenaar de heer Van der Poll te Spaarndam) en no. 27 (eigenaar de heer M. Eemers). Drie derde prijzen (lauwertakken) aan vaar tuigen no. 14 (de brandweer), no. 22 (eigenaar de heer Uzerdraat) en no. 16, voorstellende de genoemde Lange Brug (eigenaar de heer J. Kruikhoven) Drie vierde prijzen (medailles) aan vaartui gen no. 30, voorstellende een watervliegtuig, no. 6 (de vendelzwaaiers uit Huissen, die ook mee voeren in de gondelvaart) en no. 9 (Haarlem sche zwemclub). Drie vijfde prijzen (medailles) aan vaartui gen no. 11 (de „persboot") eigenaren de heeren J. en L. Lohman, no. 12, voorstellende Zeeuwsch „binnenhuisje" (eigenaren de heeren P. Huibman en M. van Aken) en no. 20 (Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaame"). Het spreekt wel vanzelf dat alle prijzen onder luide hoeras en applaus in ontvangst genomen werden. De eveneens bekroonde spuitgasten brachten geïmproviseerd nog „schoone" liederen ten gehoore.... Ten slotte hield Mr. F. A. Bijvoet een sym pathiek speechje, waarin hij allen voor de onder vonden medewerking en steun dankte en het afgeloopen feest terecht een groot succes noemde. Rest ons nog te vermelden, dat de schijnwer pers, enz. belangeloos door den heer v. d. Burg beschikbaar gesteld waren. Na afloop van de bijeenkomst in het café restaurant Gebr. Bnnkmann, vertrokken de Huissensche vendeliers weer per autobus van de Geldersche Tramweg Mij. naar hun dorp. In de binnenstad en ook in Haarlem Noord werd het feest besloten door concerten op de Groote Markt door „Harmonie Crescendo", di recteur de heer H. W. Hofmeester, en aan de Zaanenlaan door „Utile Dulci", directeur de heer A. C. Jutjens, welke concerten zich in een groote belangstelling mochten verheugen. In de binnenstad en in de andere wijken is Koninginnedag op opgewekte en feestelijke wijze gesloten, zonder dat ernstige incidenten de feest vreugde zyn komen verstoren. Mede dank zij het uitstekende weer was zoowat heel Haarlem op de been, waarbij natuurlijk het jeugdige deel daarvan de meeste pret had.... Wij mogen dit verslag niet sluiten zonder een woord van hulde te brengen aan de politie, die een zwaren dag achter den rug heeft, de veree niging „Koninginnedag", in het bijzonder aan den onvermoeiden, alles organiseerenden en voor alles zorgenden heer A. Kurvers en de me dewerkende muziekcorpsen, vooral aan „St. Cae cilia" en „Harmonie Crescendo", die zoo ongeveer den geheelen dag van des morgens vroeg tot des avonds laat feestmarschen en Nederlandsche volksliederen geblazen hebben. Alhoewel de vrees gewettigd was dat door de grootsche Willem de ZWljgerherdenking in April j.L Koninginnedag eenigszins in het gedrang zou raken, is dit toch niet het geval geweest; integendeel Konin ginnedag is uitstekend geslaagd en op waardige en opgewekte wijze door alle rangen en klassen der bevolking gevierd. Dat is een prettig lichtpuntje in dezen drie- dubbelen donkeren tijd! De verjaardag van H. M. de Koningin is in Velsen-Noord door duizenden in de meest op gewekte stemming meegevierd. 's Morgens om half tien had op het feestter rein van St. Caecilia in tegenwoordigheid van burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet en den gemeente-secretaris, den heer M. H. Hofstede, beiden vergezeld van hun echtgenoote, een re scholen uit Velsen en Velsen-Noord deelna men. Na afloop begaven de kinderen zich naar het gebouw Concordia, hiertoe bereidwillig afge staan door de directie der papierfabriek, waar optrad de bekende goochelaar, illusionist en buikspreker Prof. AntoninL Dat de kinderen genoten hebben, behoeft geen betoog. 's Middags twee uur werden op het oude Kin- heimveld de feestelijkheden voortgezet. Begon nen werd met ringsteken op rijwielen voor meisjes van 12 jaar en ouder. Van de 12 deelneemsters wist M. Kooten den eersten prijs te behalen, tweede werd J. Brand jes, 3. D. v. t Hof, 4. J. Meyer en 5. S. Berg huis. Ringsteken voor jongens boven de 12 jaarj 1. G. Mijssen, 2. H. Slings, 3. L. Huyser, 4. Ch. de Jong, 5. H. Clement, 6. J. Bakkum, 7. H. de Jong, 8. J. Smit en 9. J. v. d. Aart. Hardrijden met autopeds, 19 liefhebbers: 1. Dina Kuipers, 43 sec.; 2. Cor Ooms, 44 sec.; 3. G. de Ruyter, 45 sec.; 4. J. Pel, 46 sec.; 5. Lina Schoorl, 46 sec.; 6. J. Zuurbier, 50 sec.; 9. Jannv i'ekamp, 52 sec.; 10. H. Horst, 53 sec. De lengte der baan was 180 M. Het glanspunt van den middag was een wed strijd met kinderwagens op drie wielen. Hierom is onbedaarlijk gelachen, vooral toen de voor zitter en secretaris der Oranje-vereeniging. de heeren J. Deinum en H. H. Meyer, de eerste baan reden. In deze race behaalden de prijzen: 1. mej. A. Kuipers, 2. T. Knip, 3. L. Meyer, 4. W. Vessies, 5. A. v. t Hoof, 6. G. Vennik, 7. A. de Boer, 8. M. Klaver, 9. N. Blad, 10. L. de Jong. 's Avonds half acht gaf St. Caecilia een con cert op Schulpen, wat veel belangstelling trok, terwijl de dag besloten werd met een prachtig vuurwerk, waarbij een record aantal bezoekers tegenwoordig was. Koninginnedag Het jaarlijksche Koningin nefeest is door de bevolking van Beverwijk en omgeving met veel opgewektheid gevierd. Des morgens te 8 uur liet de Beverwij kscha Harmoniekapel vanaf den trans van den Wy- kertoren koraalmuziek hooren. Dank zij de ideale weersomstandigheden hebben vele inwo ners van deze plechtige opening der feestelijk heden kunnen genieten. Te 9 uur vond voor het raadhuis de aubade der schoolkinderen plaats, waarbij eenige duizenden belangstellenden te genwoordig waren. Onder leiding van den heer H. W. Hofmeester en met begeleiding van de Beverwijksche Harmoniekapel brachten de schoolkinderen een drietal volksliederen ten ge hoore, waaronder als laatste het Wilhelmus. In de hal van het stadhuis heeft het volledige ge meentebestuur, alsmede het bestuur van de vereeniging „Koninginnedag" de aubade beluis terd. De schooljeugd oogstte een daverend suc ces. Names .Koninginnedag" werd den heer H. W. Hofmeester, die zich met de leiding en voorbe reiding van de aubade belastte, een fraai bloem stuk aangeboden. Vervolgens heeft de burge meester Mr. H. J. J. Scholtens voor de micro foon gesproken en zijn toespraak besloten met een driewerf hoera voor de Koningin. Onder groote belangstelling werden in de morgenuren op de Meer volksspelen gehouden; de jongens hielden zich bezig met het water steekspel. Verscheidene deelnemers liepen bij dit spel een geducht nat pak op. Van de 69 deelnemers verwierven de hoofdprijzen: 1. T. Aardenburg; 2. P. v. Schoten; 3. H. de Bruin; 4. G. Ilbrink; 5. S. Baardse. Voor de meisjes was een wed strijd in het ringsteken per rijwiel georgani seerd. Na spannenden strijd tusschen de 24 deelneemsters vielen de hoofdprijzen ten deel aan: 1. K. Böhm, 2. N. Zoontjes; 3. D. Tabak; 4. R. Priester; 5. Sj. Buis. De prijzen voor de mooist versierde rijwielen werden toegekend aan Sj. Buis, K. Böhm en D. Tabak. Des namiddags gaf de B. G. V. Tumlust ten aanschouwe van een groote menigte belangstel lenden in het gemeentelijk Sportpark een tuin- demonstratie. Een zeer afwisselend programma werd met groot succes in stipte orde uitgevoerd. Op de tribune hebben burgemeester H. J. J. Scholtens en zijn echtgenoote de demonstraties grootendeels gevolgd. De vereeniging Tumlust ontving een fraai plaquet. Een succesnummer was het loslaten van 1900 postduiven, waarvoor de duivensportvereeniging een beker in ont vangst had te nemen. Voor den behendigheidswedstrijd op motoren voor leden van de K. M. C. op de Meer bestond enorme belangstelling. Het parcours telde een 15-tal hindemissen, die den deelnemers heel wat moeilijkheden opleverden. De voetbalwedstrijd KennemersV. S. V. !n het Sportpark besloot het feestprogramma. V. 5. V. liep hard van stapel. Met rust was de stand 13. Met 26 kwam het einde met een verdiende overwinning van V. S. V. Burgemees ter Scholtens had voor den wedstrijd de aftrap gedaan. Na afloop overhandigde de voorzitter van Koninginnedag aan V. S. V. een fraaien beker. De Kennemers ontvingen evenals scheids rechter Twisterling een plaquette. Op het Beverwijkterrein gaf de krachtsport- vereeniging D. O. K. een demonstratie, waarna een geanimeerde voetbalwedstrijd volgde tus schen Beverwijk en IJ. F. C. Beverwijk wist op het kantje af met 43 te winnen. In de avonduren was de drukte vooral in de Breestraat enorm. De Beverwijksche Harmonie- kapel hield de feeststemming er in en tot laat in den avond trokken drommen menschen met de muziek door de straten. Toch was het be trekkelijk vroeg rustig op straat. De feestgan gers vertoefden in de café's, die vrijwel alle muziek hadden of bevolkten de bioscoop-thea ters. Zoo werd het Koninginnefeest weer met groote opgewektheid gevierd. De St. Jozef-Harmonie liet zich tijdens den voetbalwedstrijd in het Sportpark hooren. De politie heeft zich op loffelijke wijze van haar moeilijke taak gekweten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5