DE KONINGINNEFEESTEN Jeugdwerk in het bisdom Haarlem HET VERSLAG OVER 1932 VRIJDAG 1 SEPTEMBER Vervolg Verblijdende teekens BEGINT HET NAJAAR GOED Te Heemstede Te Bloemendaal Volksspelen De avondfeesten Te Aerdenhoat Te Vogelenzang Te Bennebroek Te Santpoort Te Driehuis Te Spaarndam „De jeugd, de hoop van de toe komst, schijnt nog nergens den moed verloren te hebben" Diocesane Jeugdraad Dekenale Jeugdraad Maria-congregaties KOOPT EEN KLEEDT GOED, PAST GOED, STAAT GOED Te Zand voort Patronaten De fakkeloptocht WATERPOLO G.Z.C.—HAARLEM 1—1 Promotiewedstrijd le klasse TENNIS Duinwijck-tournooi DAMMEN Blindpartij DukelAmelung Sr. VOETBAL BloemendaalR. C. H. comb. 38 Des middags zouden de feestelijkheden ver volgd worden met Volksspelen voor jongens en meisjes van 1418 jaar en mannen boven 18 jaar. Doch de deelname was zoo miniem, dat geen middag ook maar eenigszins gevuld kon wor den, ook al zou er ter afwisseling een koord danser optreden. Doch de Commissie tot viering van Konin ginnedag was nog zoo fortuinlijk eenige gezel schappen te organiseeren, zoodat de feestmiddag toch doorgang kon vinden. En wij meenen te mogen zeggen, dat de feest middag is geslaagd. Op de open ruimte vóór het terras van het ververschingshuis in Groenendaal was op een 10 M. hoogte de draad gespannen voor den koorddanser. De lijn heeft een lengte van ruim 50 M. Rond dit terrein een duizendkoppige me nigte. Behalve deze draad een miniatuur circus en een toestel voor trapezenwerkers. Het programma werd geopend door een ge dresseerde ponnie door mad. Ruse—Althoff voorgeleid, die de vele toeschouwers amuseer de, hetgeen ook de heer Ruse met zijn ponny deed, die als waarzegger fungeerde. The two Jentinks als mondacrobaten bleken in hun gebit kracht te bezitten. Met 2 man aan een trapeze werkend, is een stukje van kracht, waarvoor een stevig gebit wel noodig is. En „August" was in staat den velen kinderen, maar ook den groocen een schaterlach te ont lokken. Dansen uit de oude doos en uit den nieuwen tijd werden keurig uitgevoerd door de gezusters Billon, waarna mevr. Rusc—Althoff een keurig staaltje gaf van hondendressuur. Chr. W. Robinson mag zich met recht de Koning der Athleten en de Slmson der 20e eeuw noemen. Spelen met gewichten, die door personen uit het publiek niet te tillen waren. Maar de clou was de koorddanser mr. Billon. Eerst als halfbeschonkene, die het publiek den schrik om het hart joeg, toen hij toch naar boven klauterde, maar dan zich ontpopte als de ware koorddanser, die zich op den smallen draad gemakkelijker beweegt dan menigeens on der het publiek op den beganen grond. Was het publiek eigenlijk gekomen om zak- loopen te zien, nu kon men mr. Billon in een zak, boven zijn hoofd dichtgebonden en boven dien nog geblinddoekt, over den draad zien wandelen, ook al had hij dan geen concurrent, die hem mogelijk den len prijs zou afsnoepen'. Nog vele andere toeren werden verricht en was het publiek over het algemeen gul met applaus, voor mr. Bilion daverde het applaus gedurig door het anders zoo rustig Groenen daal. De muzikale medewerking verleende hier de R. K. Harmonie „St. Michael" (directeur de' heer Hofmeester). Om ruim 5 uur waren de feesten hier afge- loopen en werd de aandacht gevraagd voor een concert der jeugdharmonle Omhoog, die onder leiding van den heer v. d. Burg van 5—630 con certeerde op het Raadhuisplein. Van 8 tot 10 uur gaf de harmonie „Eensge zindheid" (directeur de heer J. Betz), een con cert op het Raadhuisplein, met afwisselend een concert der Heemsteedsche Oratoriumvereeni- ging (directeur de heer Arisz). Ook voor dit concert, dat zeer verdienstelijk uitgevoerd, was veel publieke beiangstel- Hoewel er officieel geen vuurwerk was, knal den de vuurbommen en zag men op verschil lende plaatsen vuurpijlen de lucht in gaan. ,a? verschillende café's was er muziek, terwijl ngs den weg paling-, haring- en vruchten- KonmgxTedag66 6611 ^erwetschen 20. Nar toespraken van den loco-burgemeester or. J. Th. Bomwater en die van mr. P. D. J. Theijse, voorzitter van het Centraal-Comité na men de eigenlijke feestelijkheden een aanvang. Spoedig hadden de draaigelegenheden druk be zoek, evenals de buikspreker en goochelaar prof. MeUox „The Duyns Bros," de voetjongleur, gentleman en acrobaat met piccolo en ten slotte de heer Tj. J. Keilen met zijn pppenkast. Ou de rdezebedrijven door zorgde het Chr. fanfare corps Sursum onder leiding van den heer J. A. Meng voor de muzikale opluistering. Uit het rinkelen van potscherven en daarmee gepaard gaande lachsalvo's bleek, dat de vroo- lijke keuken zich ook in klanten mocht verheu gen. Als ook de vischtent, de grabbelton en de enveloppentent een druk bezoek konden geboekt hebben, dan kan het plaatselijk crisis-comité tevreden zijn. Als gewoonlijk hadden de volks- en kinder spelen veel belangstelling. „De Jonge Batavie ren" en „Vooruitgang zij ons streven," hielden onder ledingvan den heer L. F. Stemvers een demonstratie in handboogschieten. Dit was velen een nieuwigheidje. Met groote belangstelling werden de schoten gevolgd. Tijdens deze wedstrijden zorgde de R. K. Har monie ver. „Euphonia" voor een opgewekte stemming, door een goedgekozen programma ten gehoore te brengen. Deze werden Ingezet meteen zang- en mu ziekuitvoering in de muziektent van het Bloe- mendaalsche Bosch. De heeren Plet TTaisomq. en J. A. Meng hadden hierbij de leiding. Met een groot, schitterend vuurwerk, geleverd door de firma A. J. Kat te Leden, werden de feestelijkheden besloten. Ook Aerdenhout kan met groote voldoenng terugzien op zijn schitterend geslaagd Konin- ginnefeest. t Glanspunt van het programma was wel het bloemencorso, waarover slechts één roep wasr.'t was af, t wasschi tterend, smaak vol, artistiek en vele nummers getuigden van groote vindingrijkheid. De jury voor het bloemencorso bestond uit de dames mevr. Zimmerman, mevr. Rahussen, mevr. Bartels en mevr. Tuinenga en de heeren van Nederhasselt, Boegschoten, Van Dijk, Mtoore, Jhr. van Riemsdijk, Das, Zimmerman en van Holland. Af deeling rijwielen: 1ste prijs: Jan König en Mike Waans; 2de prijs, Riki van Holland en Jopie Boegschoten; 3de prijs, Herman Starink en Mario de Kadt; 4de prijs, Tom Duymaar van Twisk en Harman Wezenaar; 5de prijs, Hannie Beets en Kees Zijlenga. Afd. trek wagens: 1. Aafje van der Weijden; 2. Jopie en Dikkie Scholtens Heslenveld. 3. Ho- rald Kroone. 4. Henk Vis. Autopeds: 1. Jan Loegthart en Hans Nitsch. 2. José Schade van Westrom en Carla Straus. 3. Eugénie Rolf van IJselsteijn. 4. Hans Schlei cher. 5. Jack Siesenga. 8. Hannie André de la Porte. Afd poppenwagens: 1. Greta Boegschoten. 2. Edith de Kadt. 3. Ellen en Ernst Leenderts. 4. Maria Revalek. 5. Janny Florrison. Afd. Diversen: 1. Nettie Meijer. 2. Titie Broek - meijer. 3. Anke Duymaer van Twist en Rose Marie Koen. 4. Adriaan van Dijk. 5. Ada en Kees Holnveyn, Afd. gecostumGeerd: 1. Kinderen Breebaart, Peter Matla en de meisjes Weyntjes. 2. Nora Crommelin, de groep Bosch en Leo Geel. 3. Klaas Hubrecht, de groep Marcus en TTine en Nellie Dijkstra. 4. Emmie Matla. Rena Zonda en Dorus Hoeïïng. 5. Charlotte Hubrecht, de jongelui Gal en Rida Straus. 6. Mika Zijlenga, Gerard Rahussen en Hansje Koenen en Joost Hubrecht. afd. komisch: 1. Titi Bier. 2. Jan Nieuwen- huys. 3. Ambrosius Hubrecht. 4. Jan Bier en Bram Reinders. 5. Joute Boelstra. 6. Piet Koele- meij. Om 2 uur werd op het feestterrein aan de Catslaan een goedgeslaagde zangdemonstratie gehouden onder leiding van den heer Van Soest. Hierna werden de kinderspelen en wedstrijden gehouden, waaraan met veel enthousiasme door de kinderen werd deelgenomen. *t Circus Strasco, onder directie van den heer B. Straus, hield klein en groot een poos aller gezelligst bezig. 's Avonds werd een mooi vuurwerk afgesto ken, waarna een muzikale rondwandeling een einde maakte aan de Aerdenhoutsche feestelijk heden. Het zonnetje scheen hier gistermorgen even vroolijk als elders, waardoor dus een zeer voor name factor om het slagen van een feest moge lijk te maken, aanwezig was. Koninginnedag werd ingezet met een optocht der kinderen van beide plaatselijke scholen. De gecostumeerde deelname was buiten verwach ting groot. Het werd een fleurige optocht van groepen en groepjes in schilderachtige en uit- heemsche kleederdrachten, een potpourri van versierde poppenwagens, autopeds enz. De be langstelling was groot de ouders genoten, de kinderen genoten. Dan vingen de kinderspelen aan op het feest terrein bij de Kleine Bekslaan. Er was veel be langstelling bij het grappige tonnetjekruien van de peuters onder de peuters, bfj het wasch-op- hangen, touwtje trekken e.a. De overvloedige tractaties er tusschendoor waren een aange name en welkome afwisseling. Voor muziek op het feestterrein was ook gezorgd door den heer J. v. d. Wal uit Haarlem. De loco-burgemeester van Bloemendaal, dr. Th. Bomwater, bezocht 's morgens de kinder spelen en vermaakte zich met die uitgelatene, spontane kindervreugde. Om twee uur 's middags was het ringsteken op de fiets. Er waren maar liefst 44 deelnemers (sters), waarbij velen een fraai versierd rijwiel hadden. De eerste prijswinnaar van het ring steken was tevens die van het mooist versierde rijwiel. Een fijn met rose rozeknoppen gedis tingeerd versierd rijwiel kwam voor een prijs niet in aanmerking. Jammer! Een origineele versiering had de fiets met het nieuwe „Voge- lenzang"-voetbalveld. Daar het een bakfiets was, kon het niet naar een prijs mededingen, maar een troostprijs van de jury viel het toch verdiend ten deel. „Vogelenzang" speelde 's avonds om 6 uur een voetbalwedstrijd op het „Vogelenzang"-terrein tegen Brockway uit Haarlem, die veel belang stelling trok. Voor de rust werd door Brockway fijn com bineerend, aantrekkelijk spel te zien gegeven, waar Vogelenzang een snel, meer productief spel tegenover plaatste. Rust trad in met een 31 voorsprong voor Vogelenzang. Na de rust speelden de gasten productiever en kon Vogelenzang nog juist met een doelpunt verschil winnen en daardoor de uitgeloofde zil veren plaquette in de wacht sleepen. Het was een aantrekkelijke, gelijk opgaande partij voetbal. De zeereerw. heer Th. Burwinkel reikte de plaquette uit en sprak een woord van dank aan het adres van Brockway. 's Avonds hield Vogelenzang een waren exodus naar het feestterrein. Alles ging naar de bios! Men vermaakte zich daar zeer en de komi sche films bleken wat in trek te zijn. Jaren achtereen was Koninginnedag voor Vogelenzang ongemerkt voorbij gegaan; het scheen gisteren of het zijn scha wilde inhalen! Het was een in alle opzichten geslaagde feest dag en den organisatoren allen lof voor hun keurige organisatietalenten! Koninginnedag heeft hier een kalm verloop gehad. 's Avonds gaf het plaatselijk muziekkorps „Kunst na Arbeid" en het Chr. Gem. Koor „Bennebroek" een gemeenschappelijk concert in de muziektent in de Schoollaan. Er was veel belangstelling en het gebodene werd ten zeerste geapprecieerd. Ondanks de aantrekkelijkheid der feesten te Driehuis en Bloemendaal was de belangstelling groot. Om half negen had een kinderoptocht plaats met versierde voertuigen. De jury had het niet gemakkelijk de deelnemenden naar waarde te schatten. De uitslag luidde: le prijs J. Duineveld; 2e prijs T. Hilleman, 3e prijs M. Hoogland, 4e prijs H. de Haan, 5e prijs Th. Handgraaf. Van half tien to Ctwaalf uur werden kinder spelen gehouden, uitslag: Blokjesrapen meisjes: le prijs L. Heeremans. Jongens: le prijs M. Zuiderduin. Vogelgooien jongens en meisjes: le prijs Ina ter Haar, 2e prijs Th. Wesselman. Autopedwedstrijd voor meisjes: le prijs G. de Jonge. Idem jongens: le prijs Fr. van der Eijnde. Behendlgheldswedstrijden voor meisjes: le pr. J. Post. Zakloopen voor jongens: le prijs G. Wessel man. Sleuteltrekken voor meisjes: le prijs C. Heere mans. Wedloop met hindernissen vor jongens le prijs N. Vlaarkamp. Te twee uur werd aangevangen met de volks spelen. Ringsteken per rijwiel voor dames: le prijs Mej. N. Pieket, 2e prijs Mej. C. Kors- dam-Slebos, 3e prijs mej. B. Maarschalk. Idem voor heeren: le prijs Ca de Ruiter, 2e prijs C. Böhm, 3e prijs D. Böhm. Zakloopen voor dames: le prijs G. Heere mans, 2e prijs C. Korsdam, 3e prijs T. Komen. Wedloop hindemissen voor heeren: le prijs F. Holleman, 2e prijs F. C. Huging, 3e prijs H. v. Dermsen. Boegsprietloopen heeren: le prijs C. Tervoort, 2e prijs F. Holleman, 3e prijs F. Korsdam. Ezelvechten voor heeren: le prijs Jan Böhm, 2e prijs Dirk Markering, 3e prijs J. Tervoort, 4e prijs J. Jak Jr. Watersteken voor dames en Heeren: le prijs Mej. M. Maarschalk, 2e prijs Jan Dui neveld, 3e prijs Mej. J. Böhm, 4e prijs Corn, de Ruyter,'5e prijs Mej. A. Böhm. Een mooi vuurwerk besloot de waardige feest viering. De jeugdige, maar desalniettemin ruim 200 leden tellende Oranje-vereeniglng. had het ge waagd ondanks den korten tij d van voorberei ding, reeds een koninginnefeest te organiseeren. Nu we dit feest hebben meegemaakt, kunnen we getuigen, dat de heeren bestuursleden hun krachten niet overschat hebben, want het is terecht een feest gewtorden, waarop de Oranje - vereeniging met genoegen kan terugzien. De feestelijkheden werden geopend met een aubade, onder leiding van den heer P. J. de Mooy. Deze genoot hierbij den onmisbaren steun van het R. K. harmoniegezelschap „Soli Deo Gloria". Dank zij dezen steun kon geheel on voorbereid een aantal nummers worden ten ge- hoore gebracht, die zeer in den smaak vielen. Tenslotte zongen alle aanwezigen onder leiding van den heer De Mooy te zarnen het „Wilhel mus". Na een korten rondgang op het terrein aan gekomen, sprak hier de voorzitter van de „Oranje-vereeniging Driehuis", de heer B. L. Paërl, een openingswoord. Spreker heette in de allereerste plaats van harte welkom onzen In middels gearriveerden burgemeester, en ge meente-secretaris met hunne dames, alsmede wethouder Bosman. Vervolgens wees spr. er op, dat het zeker gewaagd mocht heeten, dat een nauwelijks 6 weken bestaande vereeniging nu reeds een feest organiseerde. Dat dit mogelijk was, was te danken aan sprekers ijverige mede bestuursleden, in het bijzonder aan de heeren Schuitman, De Mooy en v. d. Weele. Voorts bracht spr. dank aan 'den heer Van Heijst, die welwillend het feestterrein beschik baar stelde, alsmede aan de heeren Vermeer, Heek, Mentink, Markerink, Oudendijk, en Van Dam voor het afstaan van prijzen. Hierna herdacht spr., wat Koningin Wilhel- mina in haar 35-jarigë regeeringsperiode voor ons land geweest was. De oranje-traditie getrouw' is H. M. overal daar te vinden, waar leed en verdriet zijn te verzachten. Met een „Leve de Koningin" eindigde de heer Paerl. Hierna sprak ook burgemeester Rambonnet. Ook deze wees op de beteekenis van het Oranje huis voor ons land. Het verdere deel van den ochtend werd be steed aan de kinderspelen en het vertoonen van de poppenkast. Des middags om 2 uur werden de feestelijk heden heropend met een optocht van versierde fietsen, vliegende Hollanders, trekwagens enz. Dit onderdeel van het feest slaagde buitenge woon goed. Er waren inderdaad prachtige werkstukken en aardige vondsten te bewonde ren als vliegmachines, Lutinetoren, Bruid en Bruidegom, versierde bokkenwagens enz. Pas na langdurige beraadslagingen kwam de jury met haar uitspraak gereed. Vervolgens werden volkspelen gehouden, waar van het waterballet het meest in den smaak viel. Des avonds gaf het muziekgezelschap „Utile Dulci" een mooi concert, waarna tot slot van den welgeslaagden dag een lampions-optocht werd gehouden. Om ongeveer 9 uur waren de schoolkinderen op het schoolplein verzameld, waarna het in optocht met muziek door het dorp ging. Op de West Kolk werd door de schoolkinderen een zanghulde gebracht, onder leiding van den heer Bulthuis, hoofd der school. De voorzitter der commissie voor Koningin- nefeesten richtte het woord tot de aanwezige autoriteiten, met name den heer C. Maar schalk, burgemeester van Haarlem en diens echtgenoote en den Wethouder van Onderwijs, eveneens met zijn echtgenoote en daarna tot de burgerij en schoolkinderen. De heer C. Maarschalk dankte met eenige woorden den heer Tiggelman voor diens rede, waarna de diverse kinderspelen een aanvang namen, welke zeer vlot en vroolijk verliepen. De eerste-prijswinnaars waren: Meisjes: zakloopen, R. Kooien, 1ste prijs touwtrekken M. Goes, 1ste prijs; boegspriet loopen C. Zwanenburg, 1ste prijs; bokswedstrijd J. Horeman, 1ste prijs. Jongens: zakloopen Adr. de Rooy, 1ste prijs; tonnetje rollen J. de Vries, 1ste prijs; zakloopen met hindemissen Han Onderweegs, lste prijs; hardloopen P. de Vries, lste prijs. 's Middags werd begonnen met het ringrtjden voor heeren en dames per fiets. Deze wedstrijd heeft een zeer vlot verloop gehad. De winnaressen waren de dames: T. Vallentgoed (eerste prijs), N. v. Tol (tweede prijs) en R. v. Wijngaarden (3e prijs). Van de heeren waren de winnaars: C. Bou- wens (lste prijs), L. Tiggelman (2de prijs) en A. Kiphardt (derde prijs). Het ging nu weer naar de West Kolk, waar <fe behendigheidswedstrijd voor heeren zou beginnen. De uitslagen zijn: mastklimmen G. Hartog, lste prijs, J. Plas 2de prijs en H. Germans, derde prijs. OUÏ7I TIV^ A «pit lichlu, JIcM, *rtep. hoofd-, He», en nnnwpVn wordl ?o!«ent8000 nn/> 1 llLlV» Seneesheeren op de meest afdoende wiize bestreden door Togaltablet- I Ifl A JJ 7 ten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en kan dus worden in- genomen door ben die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen geen baat brachten. Bij Apoth. Drog. 10.80 Onder de „Officieele MededeeUngen" in het weekblad „Sint Bavo" vinden wij een gedeelte afgedrukt van het verslag van den stand van het Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, gedurende het jaar 1932. Een jaar van intensieven arbeid voor het jeugdwerk ligt wederom achter ons en wij ver heugen er ons over daarvan verslag te kunnen uitbrengen. Wij verheugen er ons buitenmate over, dat dit verslag zelfs niet in een mineur toon afgestemd behoeft te worden, waar toch allerwegen over de wereld, op welk gebied ook, een klaagtoon te beluisteren valt. De jeugd, de hoop van de toekomst, schijnt nog nergens den moed verloren te hebben en het Is een verblij dend verschijnsel ln de Katholieke Kerk al meer en meer die jeugd te zien samenstroomen, zich vereenigen, en allen het zelfde doel te zien nastreven, een groot heerlijk doel: de wereld aan Christus. Hecht aaneengesloten, vast overtuigd haar doel te zullen bereiken en wetende, dat nü de tijd gekomen is om openlijk te zeggen en te laten zien: niét Ik bèn er, maar: wij zijn er, wij, dui zenden, tienduizenden Katholieken. 4 De eerste stap voor die aaneensluiting, nu ook bij de mannelijke jeugd, is in het afgeloo- pen verslagjaar gedaan, toen Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent den ZeerEerwaarden Heer Jac. Mol benoemde tot Directeur van het manne lijke jeugdwerk in het Bisdom Haarlem. In den loop van het verslagjaar onderging de samenstelling van het Bestuur van dezen Raad eenige wijziging, eerst door het vertrek van mej. M. v. d. Kallen, die vervangen wera door mej. P. Nittel en later door het vertrek van mej. L. van Kersbergen, ln wier plaats Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent mej. I. Seybei benoemde. Het Bestuur vergaderde 5 maal, terwijl er twee algemeens ledenvergaderingen werden be legd en er één conferentie van het voltallig bestuur bij Monseigneur plaats had. Aanvanke lijk hadden de ingekomen ontwerpen om tot. eenheid in het mannelijk jeugdwerk te gera ken alle aandacht van het Bestuur. In een conferentie op 6 Sept. 1.1. in het Bisschoppelijk paleis te Haarlem gehouden, werd aan z. H. Excellentie verslag uitgebracht, over de ge houden besprekingen ten aanzien van deze ontwerpen. Het bestuur achtte het niet zijn taak om één der door het bestuur zelf, of door anderen aangeboden schema's zoo zonder meer ter uit voering te adviseeren, maar oordeelde dat de door Monseigneur aan te wijzen persoon of personen zelf moesten zien, ln hoeverre op den grondslag van het bestaande, aan de hand der schema's eenheid en grootere bezieling bij hst mannelijk jeugdwerk kon worden gebracht, ln December kwam de benoeming van den zeer eerw. heer J. Mol tot directeur van het man nelijk jeugdwerk, waarmede dus in diens han den de tot standbrenging van bovengenoemde eenheid gelegd werd. In den loop van het jaar werd door het bestuur een commissie geïnstalleerd, die zich zou belasten met het uitbrengen van een rap- p<*t over inrichting en organisatie van R. K. Jeugdbibliotheken. Inderdaad is door deze Commissie een uitvoerig rapport uitgebracht, waaruit het bestuur richtlijnen samengesteld heeft voor welker uitwerking een permanente Commissie benoemd zal worden bestaande uit vertegenwoordigers van R. K. L. O. en B. en van de Jeugdorganisaties. Langdurige besprekingen werden gewijd aan den R. K. Land- en Tuinbouwbond inzake de oprichting van een jeugaafdeeling van dien bond. De oprichting van een contact-Commissie tusschen de verschillende organisaties maakte ook een punt van bespreking uit, doch het bleek, dat daarvoor geen overeenstemming ver kregen kon worden met de daarbij betrokken organisaties. In de beide gehouden Algemeene Ledenver gaderingen werd aan verschillende organisaties de gelegenheid geboden over het werk dier or ganisatie een uiteenzetting te geven Hiervan werd gebruik gemaakt door de R. K. Verken ners bij monde van dr. Berger en den Eer waarden Heer Th. van Woesik: door het St. Franciscus Liefdewerk waarvoor Pater C. Went het woord voerde en door het Juvenaat, waar voor de heer Teunissen sprak over de nieuwe methodiek ln het Patronaatswerk. Naar aanleiding van rapporten, ontvangen van den R. K. Bond van Lichamelijke Opvoe ding van den Haarlemschen Jongenspatronaten- bond en van de Haarlemsche Jozefsgezellen- vereeniging werden door een Commissie richt lijnen samengesteld om het ln de toekomst daarheen te leiden, dat de talrijke sportbonden en vereenigingen niet meer los blijven staan van de jeugdvereenigingen met algemeen doel, zooals nu maar al te vaak het geval is. De kwestie heeft nog de aandacht van het Bestuur. Tenslotte werden in de diverse ver gaderingen nog verschillende binnengekomen verzoeken, meestal flnancleelen steun betref fende, behandeld. Aan de Dekenale Jeugdraden werd dit jaar wederom een vragenlijst toegezonden welke van de meeste Dekenaten volledig beantwoord werd terugontvangen, terwijl de verschillende Dio cesane Bonden en Organisaties ons hun jaar verslag deden toekomen, waarvoor wij hier onze erkentelijkheid betuigen. Een volledig overzicht zal hier niet gegeven kunnen worden, daar enkele Dekenaten in ge breke bleven de gevraagde gegevens voor dit jaarverslag toe te zenden. Voor zoover na te gaan kunnen we zeggen, dat nu de meeste Dekenale Jeugdraden con form de daarvoor bestaande voorschriften in gericht zijn en waar meerdere raden zich niet beperkt hebben tot het louter beantwoorden van de vragenlijst, maar bovendien een uitvoe rig verslag van hun werkzaamheden in het Dekenaat indienden, daar blijkt wel, dat er met groote liefde en met grooten ijver voor de jeugd gewerkt is. Dit blijkt ook hieruit, dat bijna overal het voorgeschreven aantal bestuursvergaderingen en vergaderingen voor den heelen raad gehouden werden. Sommige Dekenaten m.Iden, dat ln hun pa rochies volgens de nieuwe methode door de patronaten gewerkt wordt en dat daardoor be hoefte gevoeld werd aan meer geschoolde jeugd leiders. Dit gaf aanleiding tot het geven van cursussen, die overal met succes gevolgd wer den. In de vragenlijst werd ditmaal bijzonder ge ïnformeerd naar de organisatie van de Jonge Boeren en Tuinders. Uit den aard der zaak deelden de groote steden mede, dat daar geen behoefte bestond aan een organisatie van Jonge Boeren en Tuinders, omdat die daar niet zijn. In 5 Dekenaten zijn de Jonge Boeren en Tuinders georganiseerd als adspirant-leden van de vakafdeeling in den R. K. L. en T. B., ten minste voor zoovèr de parochieele jeugdraden een antwoord inzonden op de desbetreffen de vraag. In 4 Dekenaten zijn ze georganiseerd in de St. Josephsgezellen Vereeniging of in de K. J. M.V.; in de andere Dekenaten zijn ze nog niet georganiseerd, bovendien kwam van enkele Dekenaten geen verslag binnen, zoodat er moei lijk uit het binnengekomene op te maken is, hóe de toestand nu eigenlijk is. Evenals in het vorig jaarverslag moeten w. nu ook weer vermelden, dat lang niet overai de parochieele jeugdraden daadwerkelijk voor de jeugd in actie zijn, doch vaak slechts enkel op papier bestaan. Om de belangstelling voor dit instituut te wekken gaf de Voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad voor den Dekena len Jeugdraad van Amsterdam een uiteenzet ting van de werkzaamheden, die geacht worden van de parochiale Jeugdraden uit te gaan. Ofschoon we niet over voldoende cijfermate riaal beschikken, van de Mariacongregaties le zen we in de verslagen toch wel, dat bijna over al deze congregaties bestaan en een flink aan tal leden tellen. Dit blijkt b.v. uit de gegevens, die we uit Alkmaar, Delft, Lelden, Schagen en Zoeterwoude ontvingen. Sommigen verwijzen in hun verslag naar de gegevens, die pas aan het Bisdom Haarlem verstrekt zijn; anderen beant- Behendigheidswedstrijd voor dames en hee ren op de rutchbaan: N. v. Tol (lste prijs), J. v. d. Bos (2de prijs) en M. de Weijze, (lste prijs). Willemse (2de prijs) en C. Bouwens (derde prijs). Als laatste der wedstrijden werd een sport- demonstratie gehouden op de Pol. Deze wed strijd in hardloopen werd resp. gewonnen door de jongens: P. Birk lste prijs; Vallentgoed 2de prijs, KI. de Vries derde prijs en S. van War merdam 4de prijs. Onder de verschillende spe len en wedstrijden zorgde de radiogramofoon voor muzikale afwisseling. Om ongeveer half acht werd een mooi con cert gegeven door „Crescendo". Intusschen stelde men bij de werf „Vooruit" de gondelvaart op, welke voer langs het dorp naar de groote sluis, waar geschud werd naar het IJ met als eindpunt de Kolk. De prijzen werden toegekend aan den heer W. J. Kuyper (lste prijs), den heer Lucas (2de prijs) en de jongedame M. Kuyper (3de prijs). Hierna werd tot slot van dezen dag een optocht gehouden door het dorp met fakkels en muziek. Daarna dankte de voorzitter allen, die be langeloos hadden medegewerkt om dezen dag weer te doen slagen, waarna de prijzen aan de diverse winnaars werden uitgereikt. De commissie mag met voldoening op dezen zoo vlot verloopen dag terug zien. Het Oranje Comité, dat elf dagen geleden is opgericht, heeft Zandvoort een dag bezorgd, die alle waarborgen geeft voor een herleving van de feestdagen in ouden trant. Des morgens om acht uur werd de feestdag geopend met een aubade van de Zandvoortsche Muziekkapel. Had het programma vermeld, dat deze aubade zou geschieden vanaf de trans van den watertoren, daarin was verandering ge bracht, doordat dit nu geschiedde op het Tram plein. Het was een heel lange rij, toen de stoet zich daarna in beweging zette naar het terrein bij het Kurhaus, waar de strandwedstrijden zou den plaats vinden. Burgemeester Van Alphen sprak later de kin deren toe. Daarna werden de prijswinners voor de jury tafel geroepen, waar ze uit den rijken voorraad een keuze mochten doen. Op het terrein aan de Zandvoortsche laan hadden des middags de volksspelen plaats. Meer dan vierhonderd kinderen namen aan deze wedstrijden deel. De heer Brokmeier tracteerde op limonade, een verrassing, die dankbaar aanvaard werd. Dat de wielerwedstrijden een groote belang stelling zouden hebben, viel te vermoeden. Reeds lang voor den tijd stond langs den bou levard een dichte haag van geduldig wachtende toeschouwers. Het publiek verleende echter niet altijd die medewerking, die noodig was. Waarschijnlijk vond dat zijn oorzaak in het feit, dat de baan recht was. De verrassing van dezen wegwedstrijd over 300 M. was, dat Van Egmond, de kampioenrij- der, die dezen dag voor het laatst als amateur reed, geslagen werd door Van der Linden. Van Egmond was de tweede prijswinnaar. Derde was Ooms, vierde werd Van Gelder, vijfde Cornelissen, zesde Vreeze uit Utrecht, ze vende Kossen, achtste Mans, negende Zwart, tiende Koning, elfde Stek, twaalfde Huyboom en laatste winnaar Cuvelier. Van Zandvoorts toekomst, een vijftigtal ren ners in den dop hadden zich opgegeven, waren de winnaars in volgorde: 1 R. Groot, 2 Zwem mer, 3 Janssen, 4 Garrelfs, 5 Bisenberger, 6 B. Kemp, 7 J. Keur, 8 Van Staveren en 9 J. Velle- man. woorden de gregaties. vraag met een: ja, er zijn con- Van den Patronatenbond mochten wij een uitvoerig verslag ontvangen, waaruit we een en ander naar voren willen brengen. Op de allereerste plaats dan dit, dat overal een groote opbloei van de patronaten te con- stateeren valt. Overal dringt de nieuwe werk methode door met zeer gunstige resultaten. Vele parochies verklaren door het nieuwe systeem ook de jongens uit betere standen te trekken. Waar volgens het nieuwe systeem gewerkt wordt, wordt vaak de naam van patronaat niet meer gebezigd, maar wordt gesproken van „De Jonge Wacht" de Jongens Jeugdclub of de Jeugdvereeniglng St. Willibrordus, al naar ge lang den patroon der parochie. Maandelijks heeft de gezamenlijke H. Com munie plaats, soms ook, volgens de nieuwe werkmethode, groepsgewijze. Het nieuwe systeem deed al spoedig de be hoefte aan jeugdleiders voelen. In het afge- loopen verslagjaar werden tal van jeugdleiders cursussen georganiseerd, omdat daar algemeen naar gevraagd werd. In sommige plaatsen was de animo voor zoo'n cursus zóó groot, dat nog een tweede gegeven werd. Verheugend is het te kunnen melden, dat bijna overal een goede verstandhouding bestaat tusschen Commissieleden en Jeugdleiders, ja, dat ze zelfs hier en daar samen op huisbezoek gaan. In het verslag wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat wèl overal nieuwe Voetbalvereeni- gingen worden opgericht, doch geen nieuwe patronaten. Deze Voetbalvereenigingen, die dan los van de algemeene jeugdbeweging staan, vormen een verschijnsel dat de aandacht waard is. Dit komt vooral voor in de dorpen van Noord-Holland en het is bijna onnoodig op te merken, dat met het louter naloopen van een bal, de jeugd niet aan Christus komt. De Jongenspatronaten ressorteeren in ons Bisdom onder 14 Districten. Zij vergaderen van 1 tot 6 maal per jaar, waarbij zij, die een vasten datum van vergaderen hadden zooals op de Quatertemperdagen, het meest geregeld bij een kwamen. Ais voornaamste onderwerpen, welke daar werden behandeld, kunnen we noe men: a De ééne mannelijke jeugdvereeniging; b De nieuwe methodiek; c Een jeugdleiderscursus; d Het houden van een gewestelijke Jeugd- demonstratie; e Het Patronaatscostuum en de Patro- naats-Verkoop-Centrale f Sportbeoefening onder Patronaatver- band, enz. Retralten werden verzorgd door den Patro natenbond van Amsterdam met ruim 100 jon gens, door Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Over het algemeen is men niet bijster te vreden over het optreden der jongens schijnt op bevredigende wijze een demonstatie ter propaganda van de nieuwe werkmethode een bevredigend verloop gehad te hebben. Doch alleen de leden van de groepen en dan van 4 patronaten mochten er aan deelnemen. Lei ders zoowel als jongens droegen officieel uniform. De uitreiking der prijzen ging vergezeld van goed geplaatste opmerkingen, waarmede de ren ners hun voordeel konden doen. Prijzen waren o.a. beschikbaar gesteld door den rijwielhandel Pool, het weekblad De Weg wijzer, Kees Kerkman, Hotel de l'Ocean, directie Monopole en Velleman. Na den heer Thijsing wérd het woord nog gevoerd door den heer H. van Duinen, voorzit ter van de H. S. V. De Kampioen. Lang voor den aanvang heerschte er op straat een gezellige drukte en overal zag men lampions waarin het kaarsje zorgvuldig bespaard werd tot straks. Het Rinko-terrein bleek te klein en toen eindelijk afgemarcheerd werd en de lichtjes waren ontstoken, was het een zee van kleurrijke ballons. Met de onvermoeibare Zandvoortsche Muziek kapel voorop, werd door Kerkstraat, Engelbert- straat, Zeestraat en Halterstraat gemarcheerd. Het was een schitterend geslaagde stoet, heel lange en met ontelbare lichtjes. Tot slot gaf de Zandvoortsche Muziekkapel een concert op het Tramplein. Te Leiden speelde Haarlem Woensdagavond zijn tweeden promotiewedstrijd tegen de Goud- sche Zwemclub. Beide ploegen verschijnen vol ledig. G.Z.C. onderneemt direct eenige gevaar lijke aanvallen op het Haarlem-doel. Het spel golft snel op en neer; bij Gouda is het vooral de jonge Boer, die doorloopend uit de achter hoede wegzwemt en Zeeman zwaar werk ver schaft. Het schieten in de Haarlem-voorhoede wil nog niet erg, waardoor eenige goede kansen onbenut blijven. Als een G.Z.C.'er het water uit gestuurd wordt wegens verzwemmen, onder neemt Haarlem een waar offensief op het G.Z.C.-doel, waarin de keeper zich uitstekend weert. Tenslotte moet hij voor een hard schot van Zeeman zwichten. Onmiddellijk hierop is het rust. In de tweede helft heeft Haarlem het beste deel van het spel, maar is door het zware ver dedigende spel van de Goudsche verdediging vrijwel onmachtig om dit in doelpunten uit te drukken. Bij een G.Z.C.-aanval komt de bal op de doellijn te dobberen. De scheidsrechter kent een doelpunt toe op het appelleeren van den grensrechter. Toen deze later verklaarde, dat de bal voor driekwart de doellijn was gepas seerd, en daardoor blijk gaf niet voldoende met de spelregels op de hoogte te zijn, protesteerde Haarlem tegen het toekennen van dit doelpunt. Aan beide zijden worden nog eenige vinnige aanvallen ondernomen, zonder resultaat op te leveren, zoodat de eindstand voorloopig 11 blijft. A.s. Vrijdag speelt Haarlem ln Hilversum te gen den eerste-klasser U.Z.C. De Utrechtenaren worden als de sterkste tegenstanders ln deze promotie-wedstrijden genoemd, zoodat Haarlem alle zeilen bij zal moeten zetten om een behoor lijk resultaat te verkrijgen. Koninginnedag werd benut door wedstrijdlei der dr. Th, de Crauw om in de verschillende nummers waar noodig wat voortgang te maken, waarbij thans ook de tweede finaliste voor het dames-enkelspel bekend werd. Mej. B. Kt;1 v. d. Haar won nJL in den halven eindstrijd van mej. Klipp en zal thans in den eindstrijd uit komen tegen mej. D. de Bock Voor het gemengd dubbelspel werd eveneens reeds een halve eindstrijd gespeeld. Mej. A. Terwey en Kermer wonnen hier van mej. Leen- dertz en Sikkes. De uitslagen van Donderdag zijn: Heeren enkelspel: 3e ronde: P. Schut sL T. Elhorst 6-4, 6-2. Dames enkelspel: halve eindstrijd: mej. B. M. van de Haar sl. mej. L. Klipp 7-5, 6-3. Heeren dubbelspel: 2e ronde: J. de Ruiter en C. Melse sl. Nieuwenhuysen en Schut 6-4, 4-6, 6-0, G. F. van Löben Seis en W. Kenner sL „Van Stederen" en Deenik 6-1, 6-1, A. Land en G. van der Ploeg sl. De Winter en Ziegler 6-0, 6-4, G. F. van Löben Seis en W. Kenner sL J. de Ruiter en C. Melse 6-1, 6-2. Gemengd dubbelspel: halve eindstrijd: Mej. A. Terwey en W. Kermer sl. mej. Leendertz en H. Sikkes 6-1, 6-4. Troostronde heeren enkelspel: 2e ronde: A. van Löben Seis slaat G. van Löben Seis 6-4, 1-6, 6-4, H. Sikkes sl. Frekenhorst 4-6, 6-3, 6-0. Woensdagavond 13 September ajs. zal meester Barend Dukel uit IJmuiden in hotel „t Hof van Holland", Groote Markt 29 te Haarlem, 'n partij „blind-dam" spelen tegen Ph. F .Amelung Sr. (lid der „Haarlemsche Damclub"). Deze blindséance, welke wordt georganiseerd door de Damclub „Westerkwartier" zal te 8 uur n.m. aanvangen. Te Taarlem werd tot nu toe alleen nog maar „blind" gespeeld door den ex-wereldkampioen Springer, zoodat voor deze eerste openbare blindséance té Haarlem van Dukel zeer groote belangstelling bestaat. Liefhebbers van het damspel kunnen deze blindparten gratis bijwonen. Bloemendaal speelde op Koninginnedag tegen een R. C. H.-combinatie, voornamelijk bestaan de uit spelers van het tweede elftal. Veel schoons hebben de witten hun suppor ters in dezen eersten thuiswedstrijd niet te zien gegeven. Voor de rust ging het nog, ofschoon de gas ten reeds in die periode niet de minderen van hun witte egenstanders waren, die eenige in vallers telden. R. C. H. nam de leiding door Kedde, dia even later moest uitvallen wegens een knie blessure. De Invaller van Es was tl bijzonder ongelukkig, daar hij onmiddellijk een vrij ern stige schouderblessure opliep. Intusschen had Bloemendaal door v. Leuven gelijk gemaakt en vervolgens de leiding geno men door Hoogervorst, zoodat met 21 werd gedraaid. Na de hervatting gaf v. Leuven Bloemendaal een 31-voorsprong. Hiermede hadden de witten echter hun kruit verschoten. In de verdediging werden bovendien naar I kapitale blunders gemaakt, zoodat de R. C. H.- buiten ln demonstraties. Alleen in Den Haag combinatie vrij spel had. De score werd door haar met regelmatige tusschenpoozen opgevoerd tot 38. Hierna blies de goed leidende heer Paardebek inrukken. De reserve-ploeg van R. C. H. speelde zeer aantrekkelijk. Van Bloemendaal kon dit nu juist niet worden gezegd. Vooral de verdediging bleel beneden het middelmatige.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6